Onze Hoofdweg. Schilders Of Soldeerders Officiële Mededelingen. SOEST IN DE HOEK. DINSDAG 13 SEPTEMBER 1955. 33e JAARGANG No. 69. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Van Birkhoven tot het paleis loopt de 7Va kilometer lange weg, die de slag ader van Soest is, en aan deze slag ader wordt de laatste tijd veel gedok terd. Dit dokteren geschiedt aan de Birkstraat, Kerkstraat, Middel wijk straat, Steenhoffstraat, Van Weede- straat en Burgemeester Grothestraat. De verbetering welke genoemde wegen ondergaan, zal niet worden toegepast op de Vredehof straat, omdat de be strating daar nog in goede staat is. De weg van Renswoude tot aan Nie- werhoek moet geasfalteerd worden en thans is Rijkswaterstaat in onze ge meente met dit werk bezig. Tot Vrij dag tenminste, want toen lag de zaak ineens stop, omdat er geen steenslag meer werd aangevoerd. Dit moet met schepen worden aangevoerd en de schippers voelden er weinig voor het materiaal te vervoeren, daar de vracht tarieven verlaagd waren. In Duitsland was meer te verdienen, dus ze lieten de steenslag liggen en daarmee stag neerde het werk aan de weg. Wanneer U dit leest vindt het werk waarschijnlijk al weer voortgang en voor de maand ten einde is zal een keurige asfaltlaag automobilisten en motorrijders de gelegenheid bieden ex tra gas te geven, wanneer ze in onze gemeente rijden. Tenzij er weer een beperking opgelegd wordt in de vorm van borden, die een maximum snel heid aangeven. En het staat wel vast, dat de regering binnenkort deze maat regel zal nemen, daar gebleken is, dat heren in het verkeer nog schaars zijn. U moppert misschien omdat het een rommel is voor uw deur, of U hebt gemopperd omdat het een rommel was, maar als u zegt, „het schiet maar niet op", dan is U er naast, want een man die veel van dit vak weet, vertelde ons, dat het fantastisch snel gaat Niet nu er gestaakt wordt door de schippers, maar daar kan de aanne mer niets aan doen. Die heeft alles in het werk gesteld om de schippers tot andere gedachten te brengen en dat is gelukt. Zolang het materiaal er niet is, werken de stratenmakers aan de bestrating van de zijkanten. De machine, die het asfalt-cement pro duceert, dat voor de weg gebruikt wordt, verwerkt 30 ton per uur en auto's voeren het materiaal aan naar de asfalt-spreid- en afwerkmachine, die in snel tempo het wegdek verbe tert en daarmee het slipgevaar veel klei ner maakt. Stratenmakers zorgen voor de afwerking van de zijkanten en dat is eigenlijk nog veel wonderlijker werk dan van de enorme machines, want 'n stratenmaker moet je met 'n loupe zoe ken en in onze gemeente werken er nu 14 tegelijk. Onder het oude en nieuwe wegdek Een ernstige brand heeft te Maas tricht schade toegebracht aan de beroemde St. Servaaskerk, een historisch bouwwerk uit de acht ste eeuw, waarschijnlijk de oudste kerk in ons land. Oorzaak: onvoor zichtigheid bij de herstellings werkzaamheden. Wéér zo'n ergerlijk berichtje Met een foto in de krant Van een ouderwetse, felle En af-doende kerkebrand. Wéér zo'n stuk Oudhollands glorie, Wéér een stuk oud-christendom Weer een stuk welvaart-historie, Weer een kunstschat. Ach hoe dom! En wéér was 't het schildersgilde Met zijn blaker-apparaat, 't Gilde, dat maar niet kan snappen, Dat het vuur vlug overslaat. En de mooie, oude gevels Staren peinzend voor zich heen; Angstig schijnen ze te denken: Kijk, daar gaat er al weer een Wie van ons zal er nu volgen Wie zijn beurt is 't binnenkort Wie van ons krijgt nu het voorrecht, Dat hij opgeschilderd wordt Hoeveel oude pracht-gebouwen Vielen er al op den duur Door soldeerders en door schilders 't Offer aan vernielend vuur Wéérom toch geen extra toezicht Waarom steeds zo'n harde les Schilders Of Soldeerders komen. Een hóóg nodig S.O.S- CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden.) heeft men mantelbuizen aangebracht, daar de weg niet meer opengebroken kan worden, zodat de aanleg van lei dingen voor gas, water of riolering door deze buizen vergemakkelijkt wordt. Vanaf de zijkant van de weg kan men dan onder het wegdek door. Nu is het voor niemand prettig als het weggedeelte voor z'n woning er uit ziet, alsof er een bom ingeslagen is, maar voor de middenstand is het he lemaal geen pleziertje, want de boter ham is er mee gemoeid. De eerste mid denstander - een sigarenwinkelier op Soestdijk - aan wie we vroegen z'n hart te luchten over de gang van za ken, begon dan ook direct stoom af te blazen. Het was een volkomen raad sel waarom zoiets uitgerekend in het seizoen beginnen moet en niet in Maart. Je betaalt straatbelasting en je kunt je eigen straat nauwelijks gebruiken. De omlegging van het verkeer is een grote strop, want practisch geen enkele auto waagt zich in Soest. Een winkelier, die groenten en fruit verkoopt, zag het minder erg. Het was geen pretje, maar het moest nu een maal gebeuren en na deze tijd kwam beslist een andere tijd. Hij kreeg de indruk, dat er goed gewerkt werd en de kleine strop moest dan maar geno men worden. De melkboer had niet te klagen over medewerking van de arbeiders aan de weg en dit heeft hij dan ook wel no dig, want het is geen pretje je door de wirwar van stenen heen te werken op je bakfiets. Vaak moest er een straatje gemaakt worden om er door te komen en bij terugkomst was dat pad weer gesloopt en dan moesten er op nieuw voorzieningen getroffen worden om de melk bij de klanten te kijgen. Er wordt inderdaad minder verkocht, maar dat komt in de hoofdzaak omdat de va- canties voorbij zijn. Omrijden, zoeken naar een uitweg, zelf stratenmaker spe len, het kost .-.llismaal tijd, maar hét zal best in orde komen. De slager vindt het allem'aal wel best en hij gelooft niet, dat iemand z'n win kel gemeden heeft omdat het er een bende voor de deur was. Dat de weg keurig wordt vindt hij prachtig en dat de auto's nu in straaljagervaart voor bij kunnen vliegen kan hem ook niet schelen, want auto's plegen niet bij dozijnen te stoppen om biefstuk of worst te halen. Een goed fietspad is hem meer waard en dat heeft hij voor de deur, dus verder heeft hij niets te mopperen. Een heel ander geluid laat de café-res tauranthouder horen. Er wordt geen re kening met de middenstand gehouden en je zaak wordt domweg geblokkeerd door bergen stenen, alsof het er hele maal niet op aankomt of je klanten krijgt of niet. 's Morgens breken ze met geweld en wanneer je hoopt, dat de weg 's middags weer wat een normaler aanzien zal krijgen, dan blijkt, dat ze geen slag uitvoeren op dat gedeelte van de weg en de zakenman zit met de gebakken peren. Er wordt veel te veel ineens aangepakt en te veel stra ten worden geblokkeerd. Is een ge deelte klaar, dan blijft de rommel veel te lang liggen. De weg wordt overi gens een racebaan. Een drukker - niet van onze krant - vindt het 'n verbetering en het is opval lend, dat het verkeer minder lawaai veroorzaakt nu die hinderlijke kuilen uit de weg zijn. Het is echter wel te hopen, dat het gedeelte tussen weg en fietspad geheel bestraat wordt. Het verkeer op de weg zal in de toekomst allemaal veel harder gaan, maar als alle fietspaden er zijn, dan zal dat niet zo'n groot bezwaar zijn. De fietsenmaker heeft alleen maar oog voor de fietspaden. Voor het verkeer is de weg wel een verbetering, maar voor de middenstand, die het van au tomobilisten moet hebben, niet. Hoe harder een auto rijdt, hoe minder kans op stoppen. Het is de laatste tijd wel wat stiller, maar dat komt méér door dat na de vacanties de centen op zijn dan door de onbegaanbare weg. Een winkelier, die radio's, televisietoe stellen en alles op electrisch gebied verkoopt, vindt dat het levensgevaar lijk langs de weg wordt. Wie aan de overkant van de straat staat en zijn etalage wil gaan bekijken, zal daar meestal wel van af moeten zien, wan neer hii tenminste nog een poosje le ven wil. Dat bevordert de goede gang van zaken voor de mindenstand in Soest niet. Er zouden oversteekplaatsen moeten ko men terwille van de klanten van de middenstand, het deel van de bevolking, dat niet de minste belasting betaalt. Verder is het hem een raadsel, waarom er niet voor parkeerplaatsen gezorgd is. Een voordeel is echter, dat je voortaan in alle vroegte niet meer door ramme lende melkbussen gewekt wordt, want 't lawaai is een stuk minder geworden. De dameskapper, die veel klanten bui ten Soest heeft, vindt het voor z'n be drijf een verbetering, daar zijn dames cliënten nu veel prettiger per auto naar Soest kunnen komen. Voor de kinderen is deze racebaan echter een ramp. Er zou een request aan de mi nister gestuurd moeten worden, waar in verzocht werd althans voor Soest weer een maximum-snelheid in te voe ren, omdat er zoveel scholen aan de hoofdweg liggen. De kruidenier vindt het een verbete ring, daar de weg nu meer ruimte aan het verkeer laat, Hij hoopt echter, dat de zijkanten en wandel- en rijwiel paden beter afgewerkt worden. Een strop heeft hij niet gehad aan de bre- kerij, want over een grote lengte was het rommelig langs de weg, dus ie dereen had er last van. Het is wel gewenst, dat de Kerkstraat en Birk straat nu zo gauw mogelijk een fiets pad krijgen, want het wordt daar nu levensgevaarlijk. Dit was pro en contra, maar het staat wel vast, dat snelheidsbeperking ge wenst is, al meende een van de winke liers, dat je dan files gaat krijgen, die het oversteken helemaal onmogelijk maken. Daar zit wat in, maar als dat juist blijkt, dan moeten we maar in Drente gaan wonen. KOSTWINNERSVERGOEDING. De Burgemeester van Soest brengt het volgende ter kennis van belanghebben den. Indien, tengevolge van het verblijf in werkelijken dienst van dienstplichti gen, voldoende middelen tot levenson derhoud ontbreken of zouden komen te ontbreken aan personen, als in het tweede lid van artikel 16 der dienst plichtwet bedoeld, wordt een vergoe ding uit 's rijks kas toegekend. In het tweede lid van artikel 16 der wet worden de volgende personen ge noemd: a. de echtgenote van de inge schrevene; b. zijn bloed- en aanver wanten in de rechte linie; c. zijn andere bloed- en aanverwanten in de tweede graad; d. zijn pleegouders; e. degenen, in wier onderhoud de ingeschrevene ingevolge rechterlijk vonnis moet voor zien. De aanvraag ter verkrijging van kost winnersvergoeding kan zowel monde ling als schriftelijk geschieden. Zij behoort te worden ingediend bij de burgemeester der gemeente, waar de verzoeker woonplaats heeft. De aanvraag behoort te geschieden door of namens de persoon, te wiens aanzien de ingeschrevene als kostwin ner wordt beschouwd. De aanvraag om vergoeding moet ge schieden, zodra naar het oordeel van de verzoeker aanleiding tot het doen van de aanvraag is ontstaan. JAARVERGADERING SOESTER SCHAAKCLUB. Toen de voorzitter van de Soester Schaakclub, de heer A. E. van Goor den Oosterlingh, Vrijdagavond de jaar vergadering opende, was twee-derde van het aantal leden aanwezig en dat is meer dan menig andere Soester vereniging bereiken kan. Niet lang daarna echter waren er 26 van de 32 leden, dus nog belangrijk meer dan tweederde. De borden en schaakstukken stonden al klaar toen de vergadering in het Oranjehotel begon, maar eerst moest het zakelijke gedeelte afgewerkt wor den en daarna begon men aan de gong- wedstrijd. De voorzitter verwelkomde op deze 32e jaarvergadering in het bijzonder de erevoorzitter, de heer Schöder, en wees vervolgens op het sensationele succes, dat de vereniging behaalde door in de wedstrijden om de Oranje hotel-beker de Amersfoortse schaak- vereniging te verslaan. De heer H. de Graaf werd gelukge wenst met zijn benoeming tot hoofd bestuurslid van de Koninklijke Neder landse Schaakbond, speciaal belast met de zorg voor jeugd- en bedrijfsschaken. De commissie belast met de herziening van het reglement ontving dank voor het werk en het vertrek van de heer Muylaard werd gememoreerd, daar hij als lid had moeten bedanken. De heer Overgoor had zich verdiens telijk gemaakt met het maken van trommels voor de schaakstukken en de heer Van Dijk had zich belast met de afwerking van deze nuttige vere nigingsattributen. Tenslotte bracht de voorzitter de bibli otheek onder de aandacht van de leden en deelde mee, dat de boekenvoorraad op schaakgebied binnenkort uitgebreid zal worden. E)e heer A. van Dijk las de notulen en uit het jaarverslag van de secreta ris bleek het vele werk, dat door de commissie verricht was bij het samen stellen van het nieuwe reglement. Het financieël overzicht van de pen ningmeester gaf een vooruitgang van het kassaldo aan en namens de kas- commissie wees de heer A. Hilhorst op de punctualiteit, waarmee de pen ningmeester het financieel beheer voer de. De voorzitter dankte de heer F. Mud voor dit werk. De begroting werd goedgekeurd, maar over de contributies werd gediscus sieerd. De jeugd zal 75 cent moeten betalen, doch de heren Van Munster en De Leeuw meenden dat dit te veel was. De heer De Graaf was van me ning, dat niet-betalen onjuist zou zijn, daar enthousiaste jeugdschakers dit of fer graag zouden brengen. De bond kent trouwens geen jeugdschakers, dus voor 75 cent moet er ook al geld bij, daar de bijdrage aan de bond voor de jeugdleden even hoog is als voor de volwassenen. De heer De Leeuw stelt voor de jeugd althans het eerste jaar van contribu tie vrij te stellen en wil de financiële consequenties tegenover de bond dra gen. De jongeren zullen dan als toe komstige adspirantleden ingeschreven worden. De vergadering acht dit de juiste wijze ter bevordering van het jeugdschaken, dat in Soest geen grote vlucht neemt. De voorzitter, de heer Van Goor den Oosterlingh en de commissaris van materiaal, de heer Samsom, beiden af tredend, werden met algemene stem men herkozen en in de plaats van de heer Hilhorst, aftredend lid van de kascommissie, werd de heer De Vries gekozen. De wedstrijdleider, de heer Gorter, wees op de resultaten van het eerste tiental, dat als vierde geëindigd was met 37% tegen 32% punt. Het tweede team eindigde als tweede en zag zich door één remise de eerste plaats ont gaan. De onderlinge zomercompetitie was geen succes geweest door de vele absenties van de leden. In de eerste en de tweede groep waren de heren De Regt en Van Munster als eerste geëindigd. In de derde en de vierde groep wer den de plaatsen gedeeld door de heren Hoek en Blom, Overgoor en Snel. Door de slechte opkomst zouden er geen medailles voor deze eerste plaat sen beschikbaar gesteld worden, maar de heer De Regt kreeg voor het twee de jaar de wisselbeker. In de komende winter zal onderling gespeeld worden en met 3 tientallen aan de competitie worden deelgenomen. Over veertien dagen vindt de belang rijke wedstrijd tegen Baarn om de Oranjehotel-beker plaats. Applaus onderstreepte de woorden van de voorzitter, die het werk van de wedstrijdleider prees. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering en werd begonnen aan de gongwedstrijd. De uitslag hiervan was: 1. A, de Leeuw, winnaar. 2. J. Thomaszen. 3. J. de Vries. 4. A. Hilhorst. 5. A. H. van Goor den Oosterlingh. 6. H. Wolswijk. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van Vrijdag j.1. wer den aangevoerd 221 biggen in prijzen van 35.tot 48. Op de eiermarkt werden aangevoerd 160.000 stuks. Hoendereieren van 17. tot 17.75. Henneneieren van 10.50 tot 15.Middenprijs 17.50. Prijs per kg. 2.82. De handel op de biggenmarkt was matig. De verkopen op de eiermarkt kwamen daarentegen vlug tot stand. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. Mevr. C., niet in Soest woonachtig, kwam met haar bromfiets bij de Mo lenstraat te vallen, doordat ze in het zand slipte, dat daar ligt. Ze bezeerde de rechtervoet en is per auto naar huis gebracht. Kapelaan Olde Lohuis was niet ver standig, toen hij z'n fiets aan de ach terkant van de pastorie in Soestdijk zette, maar het rijwiel niet op slot deed. De fiets is nu weg. Op het schoolplein van de v. d. Huchtschool liep de negenjarige R. v. d. H. het vierjarig meisje S. v. d. B. omver. Dit gebeurde zonder opzet bij het uitgaan van de school. Het meisje kwam te vallen met het hoofd op de grond. Ze bloedde uit een oor en dok ter Rupert Sr. achtte overbrenging naar het St. Elizabethziekenhuis ge wenst. Het meisje maakt het redelijk. Dit hoekje heb ik met opzet enige weken in m'n schrijfmachine gehouden, al is me dat ook moeilijk gevallen. Omdat ik niet de kans wilde lopen iets of iemand te benadelen, doch ook omdat e.e.a. me door (misplaatste trots niet gemakkelijk uit de pen wilde, kon ik het achterwege laten. Wanneer ik op iets trots ben in onze gemeente, is het op ons Natuurbad. Ik heb ongeveer alle natuurbaden in ons land „afgewerkt", maar iedere keer dat ik weer op Soestduinen kwam, was ik het met mezelf eens, dat ons bloed eigen natuurbad, wat betreft inrich ting en ligging, Het van Het is. Alleen de Stichting zal op haar tellen moeten passen. Veel van mijn kennissen en zelfs mijn eigen vrouw gaan met hun zwemclandizie naar de concurrentie. Naar Baarn. Het is met schaamte, dat ik het neer schrijf, maar ze hebben gelijk, want, en nu komt het wat ik in de tijd dat ons mooie natuurbad open was niet heb willen neerschrijven, het is met de hel derheid van het zwemwater in ons na tuurbad erg dubieus gesteld. De laatste keer dat we het toch nog eens gingen proberen, heb ik er fees telijk voor bedankt, mijn kinderen in het water te laten. Tegen de scherpe voorwerpen op de bodem van het bas sin konden zij nog rubber badschoen- tjes aantrekken, maar ik moest er niet aan denken wat ze allemaal naar bin nen kregen met een hap water, vooral in het ondiepe gedeelte. We hebben in ons Natuurbad dit sei zoen ongeveer 130.000 bezoekers ge had, waar we erg mee in onze sas zijn, maar wanneer we weten, dat het jon ge Baarnse Bosbad veel en veel meer bezoekers ontving in een gebrekkige accomodatie, moet dit voor wie het zien wil, een teken aan de wand zijn. Wanneer in Soestduinen niet alles op alles wordt gezet om de waterverversing piekfijn in orde te krijgen, zullen wij, met het Baarnse Bosbad zo dicht in de buurt, het loodje leggen. Vooralsnog lijkt mij dit helemaal niet nodig en wanneer onze technici er niet uit kunnen komen, zouden we kunnen proberen via het Waterloopkundig La boratorium in Delft tot een goed func tionerende watercirculaire te komen. Het bezoekverloop in deze mooie zomer moet, ondanks de behoorlijke ontvangst, een vingerwijzing zijn, dat er iets fout dreigt te gaan. H. OEKMAN. De heren De Raadt en v. d. Meulen .van de beroepspolitie en de reserve collega's Van Nimwegen, Tabak en v. d. Wijngaard, hebben deelgenomen aan de Airborne-wandeltocht in Oosterbeek. Dit is de zesde maal, dat een groep van de Soester politie aan deze tocht meedoet. Het spookt op de Oranjelaan. Een meneer hoorde 's nachts voetstappen in de tuin en de politie vond deze. Ver der niets. Op 24 Augustus had de me neer die voetstappen ook gehoord en toen was er zacht op het raam ge tikt. Verder niets. Ik vind het maar griezelig. De minderjarige B. v. d. P. nam de benen naar z'n grootouders en liet z'n pleegouders in ongerustheid achter. De kinderpolitie kwam er achter, dat het kereltje bij oma en opa is en daar mag hij nu blijven. De heer A. P. reed met een gloed nieuwe wagen in de Torenstraat in de richting Amersfoort. Het ging zeer hard en toen de auto voor hem remde, wist A. P. niet anders te doen dan rechts te passeren. Hij ramde de stoep voor de bakkerij van de firma v.h. Schaddelee, draaide om z'n as (de auto dan) en de bestuurder constateerde, dat een achterwiel practisch dubbel gevouwen was. Tegenover drogisterij Kraal op de Van Weedestraat reed de student P. J. M. G. in z'n auto. Ook hij was niet kwiek niet remmen toen Ir O. K., die voor hem reed, dit wel deed en een geringe klap bracht geringe schade. De voormalige marechaussee W. ter Haar zal met ingang van 20 Septem ber als agent dienst doen bij de Soes ter politie. In Soestduinen stond een meneer in het bos een auto te slopen en dat gaf een verdachte lucht. De politie werd gewaarschuwd, maar alles bleek in orde. De meneer was B. J. S., een rijinstructeur uit Utrecht, die bij voor keur de natuur opzoekt wanneer hij aan zijn wagen gaat sleutelen. En dat mag.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1