SOEST. Telefoon goedkoper IN DE HOEK. DINSDAG 20 SEPTEMBER 1955. 33e JAARGANG No. 71. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 OPEN RONDE VAN SOEST. Zaterdagmiddag zijn op het parcours Beetzlaan, Hellingweg, Van Straelen- laan, Mariastraat, Beetzlaan wielerwed strijden gehouden voor nieuwelingen en amateurs, waaraan verbonden het open kampioenschap van Soest. De nieuwelingen startten om half drie voor een rit over 55 ronden van 1 K.M. en reeds in de eerste ronde namen drie renners de kop. Het waren Rakers uit Zeist, Klaas van 't Klooster uit Soest en de Bussumer Schaap. In de tweede ronde kwam Verwey uit Utrecht naar voren en achter hem aan kwamen Soet uit Bussum, Grootveld uit Hilversum en Schaap. In de derde ronde viel Melis uit Hilversum uit en in de vierde ronde nam Van 't Klooster de kop over, ter wijl Jan Ruttenberg naar de achter hoede verdween. De vijfde ronde bracht de Soestenaar J. v. d. Burgt op de tweede plaats, terwijl Ekeris uit Bus sum de leiding had. Hij moest deze in de zesde ronde afstaan aan z'n plaats genoot Van Dijk, die gevolgd werd door Van 't Klooster en v. d. Burgt. De zevende ronde liep een kopgroep van 3 man uit en Baartman uit Utrecht, J. v. d. Burgt uit Soest en Grootveld uit Bussum werden gevolgd door Rut tenberg, die in z'n eentje tussen de kopgroep en het peleton reed. In de achtste ronde ging Temming uit Utrecht alleen aan de kop en enige tientallen meters achter hem reed v. d. Burgt, eveneens alleen. Ruttenberg en Keuken volgden en zij hadden een kleine voor sprong op het peleton. Een drietal ronden ging Van de Putten uit Hagen- stein aan de kop met een voorsprong van 200 meter, maar al spoedig ver dween hij in het leger der naamlo zen, het peleton. In de twaalfde ronde werden Bunk uit Amersfoort, Van Wijk uit Utrecht en De Gooyer uit Amersfoort ingelo pen door de kopman en ze moesten de strijd opgeven. Jan Ruttenberg was in middels weer in de achterhoede te recht gekomen. In de veertiende ronde kwam Verwey opnieuw op kop en dit hield hij veertig ronden vol. Hij werd aanvankelijk ge volgd door J. v. d. Burgt. In de zestiende ronde ging Verwey alleen aan de kop, gevolgd door Melis en Van Rooyen uit Hilversum en J. Ruttenberg, die zich keurig hersteld had. Het peleton lag nu ver uit elkaar. Kengetaldan drie-één negen O, ben jij daar al Catrien Juist, je spreekt hier met je Loekie, Heb je 't in de krant gezien Telefoon kost nou haast niks meer, Het is waar hoor en geen mop, Dus nou bel ik mijn vriendinnen Nog weer eens wat vaker op. Nee hoor, er is niets biezonders, Of misschien tóchweet je wel Van die Annie met neef Karei, Dat zo in-verlegen stel Nou, die zouden toch gaan trouwen, Al zo half-en-half de bruid Je zult het naast niet geloven, Doch ineens is 't zomaar uit Ik wil er geen kwaad van spreken, Want je weet: zo ben ik niet; Maar ik zag 'r gisteravond Al weer bij de film met Piet. Piet, je weet wel.... van die bakker, Die nare verwaande kwast, Dus je ziet hoe op elk potje Wel een gekke deksel past. Piet heeft elke maand wat anders Als je 't van zijn vrinden hoort; Hè, wat zeg je Ja, natuurlijk, Altijd van dat derde soort.... Karei zit met al die meubels, Want die hield hij vast, dat spreekt; Wacht eens even'k hoor dat Henkie In de keuken weer wat breekt Ben je daar nog 't Was een bordje Uit dat blauwe stel van thuis; En ik had mijn melk vergeten, 'n Bende op mijn gasfornuis Nou moet ik toch heel heus stoppen, Want Kees blafte me net aan: „Zeg, die telefoonverlaging, Die is nog niet ingegaan JAAP MIJDERWIJK. (Nadruk verboden.) V- j In de zeventiende ronde kwam van Engelen uit Harmeien naar voren, nes telde zich achter Verwey en was daar met geen stok vandaan te krijgen. Slagmaat uit Hilversum werd gelapt en voor de twintigste ronde was de strijd eigenlijk al beslist, want Verwey en Van Engelen lieten zich nog wel eens bedreigen, maar ze bleven op kop en Van Engelen liet Verwey het zware werk doen. De twee renners werden aanvankelijk gevolgd door een groep van drie, waar bij de Soestenaar v. d. Burgt zat en hij handhaafde zich daar uitstekend. In de 23e ronde werden Keuken en Slagmaat uit de strijd genomen en Van Engelen nam even de kop, maar kroop toen weer achter Verwey, die voor een hoog tempo zorgde. De twee kopmannen hadden een voorsprong van 200 meter op de rest en menig ren ner werd ingehaald. Die moest dan het circuit verlaten, hetgeen de zaak over zichtelijker- maakte. Rondenlang kwam er -weinig verande ring en in de 35e ronde won Verwey een premie. De premie voor het pele ton ging naar Temming uit Utrecht. In de 37e ronde hadden Verwey en Van Engelen een voorsprong van 400 meter op het peleton en op de helft van deze afstand reed G. W. v. Lith alleen. Klaas van 't Klooster ging naar voren en liep 40 meter op het peleton uit. In de 41e ronde haalde hij van Lith in en kwam daarmee op de derde plaats. Het tempo was hoog en dit belette het peleton, aangevoerd door J. v. d. Burgt, de koplopers in te ha len. Toen er nog tien ronden te rijden waren zaten Van Lith en Van 't Kloos ter weer in het peleton en in de 47e ronde won Verwey opnieuw een pre mie. De premie voor de eerste uit het peleton was voor v. d. Putten. In de 50e ronde bedroeg de voorsprong nog 300 meter maar in de 52e ronde vergrootten Verwey en Van Engeien de afstand, die hen van het peleton scheidde. In de laatste ronde bleek dui delijk, dat Van Engelen uitgeput was en Verwey won met 100 meter voor sprong. Toen het peleton de eindspurt inzette lagen Temming en v. d. Bugt aan de kop. De Soestenaar was sterker en be zette de derde plaats achter Verwey (1.24.27) en Van Engelen. De vierde plaats was voor G. W. van Lith en de vijfde voor W. v. d. Putten. 6. Van de Staa, Utrecht. 7. Van Ekeris, Bussum. 8. Van de Woude, Utrecht. Jaap van de Burgt kreeg een beker, omdat hij de eerste plaats van de Tempo-rijders be zette. De amateurs reden 80 K.M. en tot de deelnemers behoorden o.a. vijf Soes- tenaren en M. Stolker uit Utrecht, die deelgenomen heeft aan de wereldkam pioenschappen in Italië. Zes ronden lang gebeurde er weinig, maar in de vierde ronde gaf de Soestenaar De Bree al op. In de 7e ronde ging B. Lute aan de kop, gevolgd door G. Pos uit Vreeland. In de dertiende ronde kwam Gerrit Ruttenberg naar voren en het tempo werd verhoogd. In de 15e ronde lag Stolker aan de kop, gevolgd door de Soestenaar Otto de Weerd, die z'n plaatsgenoot Gerrit Ruttenbrg vlak achter zich had. In de 17e ronde reed Reyngoudt uit Culemborg voorop, daarna Martin uit Bussum, Pos uit Vreeland en G. Rut tenberg. Het peleton lag geheel uit elkaar. In de 18e ronde won G. Pos een pre mie en hij zette direct door en nam een voorsprong van 30 meter. In de 20e ronde was de afstand veertig meter en G. Ruttenberg lag op de tweede plaats. In de 2e ronde was de voor sprong van Pos al 200 meter. Martin lag nu op de tweede plaats, Rutten berg 3 en De Weerd vier. In de 23e ronde verdween Bunchoten uit de strijd en in hoog tempo vergrootte Pos z'n voorsprong nog. In de achterhoede van het peleton zaten Stolker en Otto de Weerd. In de 26e ronde haalde Pos de staart van het peleton in. Gerrit Ruttenberg lag nu op de zesde plaats en Otto de Weerd was ver achter. In de 28e ronde werd Pos op 300 meter gevolgd door 'n grote groep renners, waaronder Rut tenberg. De Recht was een ronde ach ter. In de 30e ronde huisde Ruttenberg in de staart van het peleton. In de 32e ronde kreeg een groep van vier renners Pos te pakken en achter deze vijf kwam Ruttenberg, die zich weer naar voren gewerkt had. Van de Berg uit Utrecht had toen 9 ron den achterstand en werd uit de strijd genomen. In de 35e ronde leidde Pos een groep van vijf, waaronder zich Otto de Weerd bevond. In de 39e ron de won Pos een premie. Over 40 ronden (40 K.M.) was een uur gereden, dus het tempo mocht er zijn. Pos ging nog steeds aan de kop, met niet ver achter zich De Weerd en Stolker, die weer naar voren gekomen was. Een tweede groep werd geleid door Ruttenberg. In de 44e ronde liet Pos zich inhalen door de kleine gi;oep en ronden lang hielden Pos, De Weerd, Stolker, Klein en Lute een voorsprong van 400 m. In de 51e ronde won Pos een premie, zette door en liet de anderen ver ach ter. Niet lang echter en in de volgende ronde was de groep van vijf weer hersteld. Het peleton werd aangevoerd door Ruttenberg. In de 52e ronde gaf Otto de Weerd op en ook Martin verdween uit de strijd. In de 60e ronde had de kop groep 500meter voorsprong op het peleton. In de 63e ronde lapte de kop een groot deel van het peleton en de situatie werd uitermate verwarrend. De Recht viel uit en door het hoge tempo kwam aan de verwarring spoe dig een eind en Theunisse, Pos, Lute, Reyngoudt, Van Schaik, Stolker en Klein leverden de strijd voor het pe leton. Steeds wisselde het beeld van de strijd en aan de finish sloeg B. Lute z'n slag en werd eerste in 1.59.56. 2. Theunisse. 3. Stolker. 4. Klein. 5. Pos. 6. Muller. 7. Reyngoudt. 8. Pothuizen. 9. Lonkhuizen. 10. Van Leeuwen. 11. Gerrit Ruttenberg. De tweede voorzitter van Tempo, de heer Lamens, complimenteerde de win naars en schonk de bloemen, waarmee ze de ereronde reden. NATIONALE BROMFIETS KAMPIOENSCHAPPEN. Behoudens toestemming van de autori teiten worden op Zondag 30 October in Soest de nationale bromfietskam pioenschappen gehouden in een rit van 80 k.m. Er zijn 6 klassen, waaronder voor dea lers, fabrikanten, verenigingen en par ticulieren. De Soéster politie heeft al medewerking toegezegd, om te voorko men, dat de zaak, evenals vorig jaar, in het honderd loopt. Toen slaagde pas de tweede rit, daar in de eerste rit vele pijlen vernield waren. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van Vrijdag j.1. werden aangevoerd 210 biggen in prij zen van 36.tot 48.en drach tige zeugen van 250.tot 340. Op de eiermarkt werden aangevoerd 165.000 stuks. Hoendereieren van 17.- tot 17.80. Henneneieren van 10. tot 14.75. Middenprijs 17.25. Prijs per kg. 2.78. De biggenmarkt vertoonde een matige handel, terwijl de verkopen op de eiermarkt een vlot verloop hadden. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. Een domme jongen van 22 jaar stak met z'n fiets aan de hand on verwacht de Nieuweweg over toen er een auto aan kwam, die in de richting Soest-Zuid reed. De domme jongen was N. uit Soest en de bestuurder van de personenauto, V. uit Den Haag, ontweek N., reed tegen een boom en de auto werd beschadigd. Drie dronken druppies maakten het al te bont. De eerste was B. uit Amers foort, die van het Soester nachtleven geprofiteerd had en in de cel terecht kwam. P. P. ging dezelfde weg en D. maakte het helemaal bont door dron ken op z'n bromfiets te klauteren. Hij kwakte op de Stadhouderslaan neer en was groggy. Liefderijk verbond men hem, maar toen wachtte de cel, waar hij met een groot verband om z'n be schadigd hoofd inging. P.V.O. JAARVERGADERING. Er v/as grote belangstelling voor de jaarvergadering, welke P.V.O. Vrijdag avond in het repetitielokaal aan de Korenweg hield. De voorzitter, de heer A. Hooft, heette de leden, het lid van de adviescommissie, de heer K. de Haan, en de promotor van de uniform actie, de heer J. K. de Bruin, wel kom, waarna de secretaris, de heer B. Lagemaat, de notulen las. Het jaarverslag van de penningmees ter, de heer C. v. d. Broek, gaf een ruim batig saldo en de heer J, K. de Bruin gaf rekening en verantwoor ding van de gelden, bijeengebracht voor de uniformen. Er is nog 950 gul den over. Er werden 607 obligaties van 10.aan de man gebracht en aan giften kwam ongeveer 2000.bin nen. De heren Venema, Lüschen en Vos hadden de kascontrole verricht en alles was in orde geweest. Wel zag de heer Lüschen het volgend jaar graag een balans en een lijst van de bezit tingen van de vereniging, want daar uit zou kunnen blijken, dat tegenover de schuld van ongeveer 7000.een behoorlijk bedrag aan bezittingen staat. De voorzitter beloofde hiervan werk te zullen maken. De heer Van de Broek, 50 jaar lid, trad af als penningmeester en de heer H. de Jong als commissaris. Candidaat voor het penningmeesterschap waren H. de Jong en W. Lagemaat. De eerste kreeg 9 en de tweede 15 stemmen, zo dat W. Lagemaat gekozen werd. De voorzitter prees het werk van de af tredende penningmeester, die zich een halve eeuw voor de vereniging inge spannen heeft en bood hem een kistje sigaren aan. De voorzitter deelde mee, dat de se cretaris wel in het bestuur wilde blij ven, maar ontheven wenste te worden van het werk als secretaris. J. Over stegen werd met 24 stemmen tot zijn opvolger benoemd. In de plaats van de aftredende com missaris De Jong werd A. P. Lüschen gekozen en zonder dat iemand er erg in had werd het bestuur uitgebreid, want de voorzitter had bekend ge maakt, dat de heer Lagemaat wel als secretaris aftrad, maar in het bestuur bleef. De kascommissie voor het volgend verenigingsjaar bestaat uit de heren Vos, Venema en het nieuwe lid Schalk wijk. Door het overlijden van de heer Ba tenburg is een vacature ontstaan in de adviescommissie en het bestuur droeg de gemeentesecretaris, de heer Festen, voor. De heer Lüschen wees op het vele werk, dat de heer De Bruin voor de vereniging gedaan heeft en stelde voor te laten stemmen. De heer De Bruin werd met 23 stemmen ge kozen. Bestuur en leden waren slecht te spre ken over de baldadige jeugd, die de concerten verstoort, hetgeen 'n nadelige invloed heeft op de belangstelling, om dat men ongestoord wil luisteren en niet gehinderd wil worden door jongens die lastig zijn. De politie doet hier over het algemeen niet veel tegen. Men zal trachten de medewerking van de poltie te krijgen om de concerten rustig te. laten verlopen. Het bestuur achtte het raadzaam de winteruitvoering op één avond te ge ven, maar het zullen er toch twee worden en wel op 13 en 14 Januari. Dit is vrij vroeg, maar de Knollen- plukkers hebben op 4 Februari een uitvoering. De heer De Bruin sprak over het uit loten van de obligaties, waarmee in 1956 begonnen wordt. Enige tientallen mensen gaven hun obligatie reeds te rug uit waardering voor het vele werk dat P.V.O. op muzikaal gebied voor de gemeente deed en er bestaat grote kans, dat nog meer mensen afzien van het terugontvangen van de tien gulden, die ze aan P.V.O. leenden, maar de uitloting gaat beginnen. Het is daar om gewenst geen geld meer te beste den aan de aanschaf van uniformen, daar de kleine 1000 gulden voor het honoreren van uitgelote obligaties be waard moet blijven. Dit bedrag zal echter niet ineens gebruikt worden, daar het altijd mogelijk is, dat er nog uni formen nodig zijn. De aanschaf van dieptetrommen zal men trachten te bekostigen uit de opbrengst van oud papier. Hierover zijn niet alle leden even enthousiast. Er blijkt niet zo erg veel animo onder de jeugd de plaatsen van de oude le den in te nemen en wat zich aan bied is in de regel van dusdanig on muzikaal gehalte, dat er weinig mee te beginnen is. De heer Lagemaat leidt de jeugd op, hierbij geassisteerd door leden van de vereniging, maar het zou gewenst zijn als de directeur zich wat meer met deze jeugd kon bemoeien. Dat zal ook wel gebeuren, maar dan moet eerst geselecteerd worden en als na drie maanden blijkt, dat het niet gaat, dan moeten de jongens zonder muzikale aanleg niet in de vereniging gehand haafd blijven. Er blijkt belangstelling voor het spa ren met het doel het volgend jaar een dagje uit te gaan, en er blijkt ook belangstelling voor de nylon kousen van de enige muzikante van de vere niging. Er is n.1. vastgesteld, dat onder de donkerblauwe rok donkere nylons gedragen zouden worden en dat is niet gebeurd. De heer De Bruin toont zich nylon- deskundige en zegt, dat de gebruikte kousen taupekleurige exemplaren zijn, die op advies van de dames genomen zijn, daar donkere nylons niet staan onder een donkere rok. De marsdicipline wordt daarna nog even onder de loupe genomen en de leden worden opgewekt donateurs aan te* werven en propaganda te maken voor de vereniging, waarna de voor zitter de vergadering sluit. Toen ik jong was, bestond er in de stad waarin ik m'n jeugd doorbracht nog geen Floralia-vereniging, dus had de Burgemeester ook geen gelegenheid de opening van een Floralia-tentoon- stelling aan te grijpen ons op ons num mer te zetten, omdat wij plantsoenen vernielden. Dat zou ook niet zo gemakkelijk zijn geweest, want we hadden geen plant soenen in onze buurt. Wat er zou zijn gebeurd, wanneer wij, zoals de jeugd op 't Hart, ook plant soentjes rijk waren geweest, kan ik mij met een beetje fantasie wel indenken en vermoedelijk zou er wel reden zijn geweest ook ons op ons nummer te zetten. Maar toch is dat, al moet ik het helaas zelf zeggen, op latere leef tijd nog aardig voor elkaar gekomen. Er is gelukkig de laatste jaren een streven in vrijwel iedere gemeente, om in de uitbreidingsplannen een be hoorlijke plaats in te ruimen voor groenstroken en plantsoenen en het is een goed idee om, via Floralia-vereni- gingen en de onderwijzers, de jeugd zo veel liefde en ontzag voor de natuur bij te brengen, dat zij de met zoveel zorg aangelegde plantsoenen e.d. niet in de tijd van ja-nee in een ruïne omzetten. Toch geloof ik, dat zolang jeugd jeugd is, plantsoenen het hard te verantwoor den zullen hebben, al krijgt desnoods iedere school z'n eigen Floralia-vere niging en al delen we miljoenen plant jes uit. Weet u wat we zo gemakke lijk vergeten Dat we plantsoenen e.d. niet aanleggen voor de jeugd, maar omdat wij ouderen het zo mooi en gezond vinden. Blijft natuurlijk de vraag, waarom de knaapjes in de ene buurt bij voorkeur in de plantsoenen ravotten en in een andere buurt niet. Ik geloof, dat dit voor een groot deel is terug te bren gen tot het feit, dat de niet-ravotter- tjes over meer ruimte beschikken. Hoe meer jeugd bij elkaar, hoe meer kans, dat het niet gaat zoals wij ouderen het graag willen. Een kind, een uitzondering daar ge laten, is geen natuurliefhebber in de geest, welke wij ouderen daaraan heb ben gegevenoveral met je vinger tjes afblijven, geen bloempjes pluk ken e.d. Ik geloof, dat wij een stap in de goe de richting zouden doen, wanneer wij bij de opvoeding weer een klein beetje meer het accent gingen leggen op wat mag en niet mag. - Dat is misschien een wat achterlijk ge luid in „de eeuw van het kind", maar we zouden er toch menige botsing door voorkomen. Kinderen, onverschillig of zij op het Hart of in een andere buurt wonen, doen uit zichzelf nu eenmaal altijd juist die zaken, die, volgens ons, achter wege moeten blijven. H. OEKMAN. BENOEMD. Tot onderwijzeres aan de Insingerschool is benoemd Mej. M. A. J. Limburg te Baarn, thans onderwijzeres te Hilver sum. GRONINGER VERENIGING „MARTINI". Martini heeft het winterseizoen ingezet met een vrij slecht bezochte vergade ring, met aansluitend gezellig samen zijn. De voorzitter, de heer H. Veen- kamp, betreurde dit in zijn openings woord. De secretaris, de heer W. Bos, las de notulen, waarna de plannen besproken werden. Een spaaractie zal voor het geld zorgen, dat nodig is om samen een dag uit te gaan. Na het officiële gedeelte kwamen, de voordrachten en het gezellige samen zijn. OLYMPIA. Tot voorzitter van „Olympia", de Chr. Gymnastiekvereniging, is benoemd de heer B. Kerkhoff. De heer S. Mooy uit Baarn zal de plaats innemen van de heer K. v. d. Heiden, leider van Olym pia, daar deze zijn militaire dienst moet vervullen. MODESHOW. Morgenavond wordt in de zaal van restaurant „Eemland" een grote na- jaars- en wintermodeshow gehouden. Eenzelfde show, uitgaande van ver schillende Soester en Baarnse firma's, trok vorig jaar grote belangstelling. Naast dameskleding volgens de laatste mode zullen worden getoond bijpassen de dameshoeden, kapsels, schoenen, tas sen, byouterieën enz.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1