HET BROEKENHUIS REKLASSERINGSDAG. De ontwikkeling van ons volk bedreigd Philips Televisie streekontvanger MOTORITIS. k. J Een ambtenaar kocht eens een broek BILJARTCLUB „DE VERGULDE POLLEPEL" Van week tot week in Soest. fUGERS RIJWIELEN BERINI. De beste bromfiets SOEST IN DE HOEK. '11 Nieuwe radio FUGERS KERKSTR.3 1 TEL.2786 Voor een apart montuur VAN ESSEN Speciaalzaak voor Brillen VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1955. 33e JAARGANG No. 72. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 door dr P. H. RITTER. Het rapport der commissie voor voor bereidend hoger en middelbaar onder wijs aan minister Cals heeft ont steltenis gewekt. In dat rapport wordt medegedeeld, dat voor 1962-1963 een tekort van ongeveer zesendertighonderd bevoegde leraren te verwachten is. In dien geen biezondere maatregelen wor den genomen, zal een derde deel van de lessen tegen die tijd door onbe voegden moeten worden gegeven. Er zijn maatregelen voorgesteld, maar vooraf moeten wij constateren, dat er een toestand van nood is geopenbaard, die ernstige gevaren in zich besloten houdt voor nationale waarde en de óationale kracht. Ons volk heeft zich altijd onderschei den door persoonlijke bekwaamheid en vakkennis. Het gehalte van onze wer kers heeft zelfs de slagen opgevangen, die ons tijdens en na de oorlog zijn toegebracht. Ondanks het verlies van het grootste gedeelte van ons rijk over zee, ondanks de scherpe concurrentie, ondanks de belemmeringen, die onze be drijven ondervinden ten gevolge van een dirigistisch systeem, zijn wij er bovenop gekomen, hebben wij een tijd perk van ongekende welvaart beleefd. Een van de belangrijke oorzaken van die prestatie is ongetwijfeld de alge mene intelligentie en het gewetensvol werken van onze mensen. Deze onderlegdheid zal de Nederlander verliezen, als het aan bekwame leer krachten gaat ontbreken om hen te on derrichten. Het tekort is zo nijpend, dat er gevaar ontstaat voor daling van het intellectueel peil van ons volk. De verzwakking van het onderwijs strekt zich uit over al zijn geledingen. Bij het lager onderwijs vinden we een gebrek aan schoolruimte en te lage salariëring, die het beroep van onder wijzer zijn aantrekkelijkheid ontnemen. Het ambt van leraar bij het middelbaar onderwijs schijnt zo weinig aanlokke lijk, dat zich hoe langer hoe minder gegadigden voordoen om het te bekle den. En het hoger onderwijs blijkt niet bij machte voldoende leerkrachten te leveren. 14 T X 120 U Diameter beeldbuis 36 cm. 650. VAN WEEDESTR. 36A - TELEF. 2792 Volledige Televisie-service 1 op de 10 Nederlanders heeft nu een motorvoertuig. Er zijn er een miljoen op de weg; de helft bestaat uit bromfietsen. Dat is werkelijk verbijst'rend En ook machtig intressant Een miljoen benzinepuffers In ons kleine Nederland. Net de helft daarvan zijn brommers; Is die rekening wel goed? 't Aantal is beslist véél hoger, Omdat men bedenken moet Eén van de tien Nederlanders Is verbruiker van benzien, D'and're negen zeggen waérom Ben ik nu niet nummer tien Nog een luttel aantal jaren En ons land is veel te klein; 't Laatste a-motoris mens zal In 't Rijksmuseum zijn. CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden). Dat het middelbaar onderwijs verzwakt wordt achten wij misschien de beden- kelijkste der onderwijsondermijningen. Want het is het middelbaar onderwijs, dat de intellectuele vorming verzorgt van de brede laag van hoofdwerkers, die arbeiden in ons maatschappelijk leven. Er is een neiging de essentiële waar de van het middelbaar onderwijs te miskennen. Terwijl de grote massa met lager onderwijs moet volstaan, heerst er bij velen, die hun kinderen aan het middelbaar onderwijs hebben toe vertrouwd, een drang naar perfectie. Men wil zijn kinderen aan de univer siteit. Maar dit neemt het feit niet weg, dat het middelbaar onderwijs in staat is goed onderlegde intellectuelen zeker twee jaar geleden in 't Broekenhuis, de kleur was grijs, nog steeds kijkt hij tevreden, want dagelijks liep hij in die broek totaal dus menig keertje, doch dankzij de prima kwa liteit is hij nog steeds „het heertje". Doe het ook zo, onze najaars collectie is gereed en zo als altijd, verrassend in sortering en prijs. Leeuwenstraat 33 - Hilversum te kweken, dat het gericht is op de praktijk van het leven en dat het vele bruikbare krachten levert, die welis waar de theoretische verfijning der academische opleiding missen, maar die vooruit komen in de wereld en in de samenleving hun man staan. Het is opmerkelijk, dat vele directeu ren van grote bedrijven de voorkeur geven aan gediplomeerden van de mid delbaar-technische school boven bezit ters van de ingenieurstitel. Waarmee de biezondere waarde van de inge nieursopleiding niet wordt geloochend, maar waarmee gezegd wil zijn, dat middelbaar-technici zich beter aanpas sen bij de praktische behoeften aan bedrijven. Het middelbaar onderwijs geeft aan zijn leerlingen de kernen der intellec tuele vorming, de universiteit is een kaderschool, voor de zeer begaafden bestemd. Het is om de centrale plaats, die de middelbare school inneemt in ons onder wijs-systeem biezonder te be treuren, dat zij door een tekort aan bevoegde leerkrachten dreigt te ver sterven. om een gelijkmatige voorziening in de geeft er zich rekenschap van, dat de universiteit, als kaderschool, de leer krachten moet leveren en zij wil daar om een Gelijkmatige voorziening in de stijgende behoefte aan academici. Daar enboven wil zij de acte-studie in haar geheel bevorderen, ten bate van de U.L.O.-scholen, de handelsavondscho len en de scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Verder werkt zij met de voorschotten om aan financiële bezwaren der studie van toekomstige leerkrachten tegemoet te komen. Allen, die een diploma be zitten, dat toegang geeft tot universi taire examens, kunnen een renteloos voorschot krijgen, als zij in september van dit jaar (1955) de academische studie beginnen. Allen, die een diploma of acte bezitten, op grond waarvan een middelbare acte met onderwijs bevoegdheid voor vijfjarige H.B.S.-en kan worden verkregen, kunnen even eens een renteloos voorschot krijgen als zij in september van dit jaar hun studie aanvangen. Er zijn twee voorwaardenmen moet jonger zijn dan 25 jaar en men moet geschikt worden geacht voor de studie. Voor ieder jaar les geven nadat de bevoegdheid is behaald, wordt 1/5 van het voorschot kwijtgescholden (mini mum-lesuren 20). Wij zien aan het werken met voor schotten een bedenkelijke kant. Het is in de praktijk gebleken, dat voor schotten - dat zijn sommen, die men terugbetalen moet - de afgestudeerden zeer drukken in de aanvangsjaren van hun loopbaan. Beter geneesmiddel te gen de onlust om leraar te worden lijkt ons het uitzicht op behoorlijke salarissen. De leraarsbetrekking is ja renlang onderbetaald geweest. Waar lijk, het is een groot volksbelang, dat onze opvoeders iewat ruim worden be zoldigd. En dan moet men zich rekenschap ge ven van de oorzaken van de tegenzin, die de neiging tot studie in vakken, die tot het leraarschap leiden, weer streven. Het doctoraat in letteren, in de wis- en natuurkunde, in de biologie wordt pas na een uiterst zware en veeljarige studie verkregen. De pers pectieven die geopend worden bij een leraarspositie zijn allerminst evenredig aan de vele offers, die men zich voor het verwerven van de bevoegdheid heeft moeten getroosten. Een knap fy sicus weifelt geen ogenblik, wanneer hij voor de keuze wordt gesteld tussen een goedbezoldigde functie in de indus trie of een matig bezoldigde leraars betrekking. Vele afgestudeerdeh menen ook, dat de arbeid in een grpot bedrijf hen meer in het volle leven 'plaatst dan het les geven aan kinderen. Het is noodzake lijk, dat er een heersend misverstand wordt weggenomen.. Er zijn weinig le venstaken boeiender en vruchtdragen- der dan de opvoeding der natie. Maar omdat te doen beseffen, zullen de uni versiteiten meer moeten doen dan een grondige opleiding te verzekeren tot het vak. Zij zullen, meer dan tot dus ver aandacht moeten wijden aan de op de praktijk betrekking hebbende pro blemen der paedagogiek. Een goed do centschap is van minstens even grote waarde als een gedegen vakkennis. De basis van ons strafrecht is - het woord zegt het reeds - de overtuiging, dat inbreuken op de maatschappelijke orde gestraft moeten worden. Als ge volg hiervan kent onze samenleving een aantal veroordeelden, mensen, die door een of andere oorzaak ontspoord zijn. 4 Met de bestraffing alléén zijn we ech ter nog niet klaar. We moeten trach ten de ontspoorde levens en ontspoor de gezinnen weer in het goede spoor te krijgen. Het is gebleken, dat dit alleen dan een behoorlijke kans van slagen heeft, indien over het gehele land, als een netwerk verspreid, de personen gevonden worden, die zich het lot van hun naaste, die met de strafrechter in aanraking kwam, aan trekken en naast hem gaan staan. Gelukkig is het mogelijk - hoewel niet altijd gemakkelijk - om het werk van de reklassering, want hier gaat het om, met deze vrijwilligers tei^ hand te nemen. Het spreekt echter vanzelf, dat deze omvangrijke arbeid niet mogelijk is zonder een apparatuur. Ondanks het feit, dat veel door vrijwilligers ge daan wordt, moeten er toch belangrij ke kosten gemaakt worden. Ieder jaar wordt op de burgerij een beroep gedaan, om dit noodzakelijke en zegenrijke werk te helpen en in stand houden. Het is een zaak, die zó zeer tot ons aller hart spreekt, dat wij mogen verwachten, dat een ieder hieraan zijn steentje bijdraagt. Dan verheffen wij de reklassering tot een nationale zaak, die ons hele volk aan gaat en door ons gehele volk gedragen wordt. De Burgemeester van Soest, S. P. BARON BENTINCK. DE NIEUW OPGERICHTE in Café Restaurant zoekt nog enkele leden. Speelavond Maandagavond. Vijf en twintig flinke kerels ver gaderden Vrijdagavond als lid van P.V.O. en deze vijf en twintig leden van het sterke geslacht verdiepen zich in de kousendracht van de enige mu- zikante van het corps. Dat het geen twee-recht twee-averecht was wilden ze dan nog wel accepteren, maar er was afgesproken donkere nylons en het lieve kind droeg lichte nylons. Ge lukkig wist een kenner, dat het geen lichte nylons waren, maar taupekleu- rige en daarmee was de situatie ge red. Een Soester dameskapper is uitge nodigd op kasteel „Wassenaar" een mannequin van Maison Jacques Fath te kappen. Dom dat we ook niet ge solliciteerd hebben, want dat is wel leuk. Het bezoeken van die modeshow kost 29 gulden, omdat drie tientjes wat te veel is. Op de Nieuweweg zagen voorbij gangers, die nog slaperig waren in al le vroegte, een kinderwagen op de schoorsteen staan, waarin een imitatie baby 'en waarop een spandoek met de opwekking „Klaar, karren maar", be stemd voor een jong paar, dat deze attentie te danken had aan vrienden en kennissen. Professor Stolk heeft gesproken over „Nieuwe wegen in de kweek" en menig akwariumliefhebber was aanwe zig om de eerste stap te gaan zetten op die nieuwe wegen. Het was natuur lijk heel interessant, want die profes sor weet er ontzettend veel van en er is een gros ingewikkelde namen ge noemd, maar dat er nu zoveel Soeste- naren op die nieuwe wegen aan het pionieren zijn, dat geloof ik niet, want daar komt meer voor kijken dan een bak met water en wat goudvissen en niet iedereen kan een laboratorium naast z'n akwarium zetten. Er is heel hard gefietst op de Beetz- laan en af en toe leek het er op, dat de jury er geen touw meer aan vast zou kunnen knopen, zo reed het zaak je door elkaar. Het is ook niet gemak kelijk, wanneer er renners bij zijn, die met een ronde of tien achterstand doodgemoedereerd hun pedalen rond- duwen, alsof het er helemaal niet om gaat het eerste aan te komen. Een B.D.C.-bestuurlid heeft me eens verteld, dat S.E.C.-spelers op hun kaart gratis op het B.D.C.-terrein mo gen en B.D.C.-spelers op het S.E.C.-ter- rein. Dat schijnt niet waar te zijn, want dat vertelt nu een S.E.C.-be- stuurslid. Laten de B.D.C.-leden, die Zondag naar S.E.C. willen, dusmaar geld meenemen, want ze zullen wel betalen moeten. KERKSTRAAT 3 -S0EST-TEL203C VANAF ƒ195.—. HUMANISTISCH VERBOND. Door het Humanistisch Verbond is het navolgende programma vastgesteld 25 September: Joh. Jansen, Aalten, „Mens en Arbeid". 16 October: Dr. V. W. D. Schenk, Loos duinen, „Voorkomen of/en genezen". 20 November: Drs. J. H. P. Colpa, As sen, „Nehru, Min. Pres. van India". 11 December: Mevr. A. Treurniet-Wiers- ma, Den Haag, „Waarom wil ik me Humaniste noemen". 26 December: Kerstprogramma. 15 Januari: W. C. Koppenberg, A'dam. 19 Februari: 10-jarig bestaan van het Hum. Verbond. 25 Maart: Mevr. D. Heroma-Meilink, Amsterdam, „Practisch Humanisme". 21-22 April: Jaarlijks congres. EXCURSIE N.V.E.V. Door de leden van de afdeling Eem- land van de N.V.E.V. werd een excur sie naar het Cantonspark te Baarn ge maakt. De hortulanus, de heer H. Muy- ser, heette de dames hartelijk welkom en hield vervolgens een korte inlei ding, waarin hij vertelde, hoe dit prachtige park door de erfgenamen van de familie Jansen aan ons land was overgedragen en dat het voor de stu denten in de biologie, geologie en phar- macie een prachtige leerschool is ge worden. Voordat de rondgang begon, kwamen Mevrouw Muyser en haar dochter de leden verrassen met een beeldige cor sage, hetgeen door allen natuurlijk zeer werd gewaardeerd. Vervolgens wandelde men de tuin in, waar de heer Muyser op zeer deskun dige en dikwijls ook humoristische wij ze wees op de schat van planten, bloemen en bijzondere gewassen. Daar na volgde het bezoek aan de kassen. De tropische kas, de wintertuin, waar in momenteel een nieuwe verwarming wordt aangebracht en waar tengevol- van deze werkzaamheden alles niet zo netjes was als anders, werd vrij vlug doorgewandeld. Er werd hier ge wezen op de banaan, het suikerriet, de peper enz. enz. Daarna werden de an dere kassen bezichtigd. Hier zag men een schat van orchideeën en óók de zo merkwaardige vleesetende planten. De rotstuin met watervalletjes, het har- tekind van de ontwerper, de heer Er worden in ons land op het ogen blik door heel wat wijze mannen wij ze hoofden geschud over het „vertrek" van kapitein Westerling naar Indone sië. Aan alle daarvoor in aanmerking ko mende landen is verzocht om zijn aan houding en er werd op gewezen, dat, daar aan Westerling geen geldig pas poort is uitgereikt, hij niet anders dan op een falsificatie kan reizen, dus dat zijn terugzending naar Nederland, bij aanhouding, verzekerd is. Nu geloof ik niet, dat dit zo eenvou dig is als het er staat, temeer niet, omdat ik meen, dat de intelligentie van Westerling hoog genoeg ligt om deze papieren barrière te omzeilen. Per slot is hij niet voor niets hoofd van de inlichtingendienst geweest. Persoonlijk vond ik het jammer, dat hij vertrok, ondanks U misschien in het bovenstaande iets anders zou lezen. Westerling meende, dat zijn terugkeer naar Indonesië op dit moment, nodig was. Ik geloof echter, dat hij de mo menteel aan de regering zijnde Indo nesiërs, die blijk geven hun gezond verstand te gebruiken, geen plezier doet met zijn komst en alleen destructieve elementen in dat land een hoop wind in de zeilen geeft. Vooral met het oog op de op handen zijnde verkiezingen, zullen zij deze ge legenheid met beide handen grijpen om de nieuwe regering en Nederland op (on)behoorlijke manier van Jetje te geven. Maar bij wat we ook zeggen of denken over Westerling's vertrek, moe ten we in gedachten teruggaan naar de jaren 1940-1945 en ons proberen te herinneren wat wij allemaal voor krijgsplannen bedachten, waardoor de gehate bezetter liever nog vandaag dan morgen het land uitgewerkt kon wor den. Wij vroegen ons toen, ondanks onze spreekwoordelijke nuchterheid, niet af wat mogelijk of beter was, doch hadden maar één verlangen weer vrij zijn en baas in eigen huis. Bij onze Ambonnese vrienden in de kampen, heerst dit verlangen wellicht in nog sterker mate dan bij ons. Hij, die weet wat Tanah Ambon voor deze mensen betekent, weet, dat in al die bruine ogen thans de hoop herleeft, dat zij, eerder dan door eindeloze on derhandelingen, door Westerling's daad naar hun mooie eiland terug kunnen keren. Ik ken hun angst, waarmee zij thans de nieuwsberichten beluisteren. Hun angst, dat kapitein Westerling hier of daar onderweg gegrepen zal worden. Want op hem is al hun hoop gevestigd. Juist of niet juist. Daar vroegen wij in 1940-1945 ook niet naar. H. OEKMAN. Maar dan van een vakman is de speciaalzaak het juiste adres. BIRKSTRAAT 2 TELEF. 2874 Leverancier voor alle Ziekenfondsen. Muyser, vond aller bijval. De hortulanus drong er bij de leden op aan, om vooral in het voorjaar dit bezoek eens te herhalen, daar het park dan een waar paradijs van bloeiende planten en bo men is. Na afloop van de rondleiding ging het gelschap een kopje thee drinken in de Pekingtuin, waar de heer en mevrouw Muyser voor hun belange loze medewerking hartelijk werden be dankt. Tot grote verrassing bleek de heer Muyser niet alleen bijzonder goed met planten, maar ook met de piano te kunnen omgaan, want hij besloot deze leerzame middag met een gezellig stukje pianospel.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1