Schitterend Concours Hippique. IN DE HOEK. DINSDAG 27 SEPTEMBER 1955. 33e JAARGANG No. 73. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De Soester Sport-federatie heeft op nieuw de organisatie aangedurfd van een concours hippique en opnieuw is dit voor Soest ongewone festijn ge slaagd. Zelfs beter dan vorig jaar, toen alles klopte behalve het weer, dat ditmaal uitstekend was. Al vroeg in de morgen kwamen ama zones en ruiters uit alle delen van het land naar de Koninginnelaan om deel te nemen aan de dressuurproeven indi vidueel, viertallen en achttallen en het voorspringen van de landelijke ruiters, die 's middags deel wilden nemen aan het springconcours. De dressuurproef achttallen werd een overwinning van „Voorwaarts" uit Es sen, met 78% pnt. 2. „Voornruiters", De Meern, 78% pnt. 3. „De Valouwe", Ede, 74V2. 4. „De Vrijheid" uit Ter- schuur, 72%. „Voorwaarts" en „De Vrijheid" namen in de zware klasse deel en „Voornruiters" en de „Valouwe" in de lichte klasse. Bij de viertallen wonnen de „Luna- ruiters" uit Lunteren met 88 pnt. 2. „Rietruiters" uit Achterveld, 85 pnt. 3. „Prinses Margriet", Diemen, 79 pnt. 4. „Nimmerdor", Amersfoort, 78 pnt. De individuele handicap-dressuur werd gewonnen door C. Schimmel, Ter- schuur, met Cyrus (7.06). 2. J. E. Zijt- veld, Lunteren, met Risico, 6.47V2. 3. C. Pluim, Essen, met Bento, 6,27V2. 4. H. Esveld, Essen, met Koosje, 6,16. De individuele dressuur B ring 4 werd een overwinning voor H. v. d. Bos, Lunteren met Nelly, 97 V2 pnt. 2. T. v. d. Lagemaat, Lunteren, met Drogida, 96% pnt. 3. J. Bouman, Terschuur, met Radar, 96 pnt. 4. N. C. Oostenrijk, Die- men, Pauline, 94 pnt. 5. Mej. van Za- delhoff, Diemen, met Alco, 94. De individuele dressuurproef B ring I won A. Rommes, De Meern, met Ton- ny, 102 pnt. 2. J. Oostveen, De Meern, met Nelly, 98V2 pnt. A. Rommes, De Meern, met Mieke, 98V2 pnt. 4. Mej. A. Klomp, Amersfoort, met Labashke. 5. J. Wessel, Amersfoort met Zwart, beiden 98 pnt. De eervolle vermelding in deze klasse was voor de heer De Kruyff van de Stichtse Rij federatie met Nelly (97 V2 pnt.). Om 1 uur begon het concours één- span landbouwtuigpaarden, waarvan berijder en paard afkomstig waren uit Soest. Naast de geldprijzen werd ge streden om de wisselbeker van de Coöperatieve Boerenleenbank te Soest en het concoursbord aangeboden door Aardewerkfabriek „De Vlieg-Uut". Imona, rijder R. Hilhorst, bezorgde z'n eigenaar P. A. Hilhorst de eerste prijs. Tweede werd Hansje, gereden door de eigenaar A. van Duinkerken en derde, Coquet van H. Kok, die gereden werd door G. Kok. Eervolle vermeldingen ontvingen Sidia, gereden door de ei genaar W. van Logtenstein en N. N. van de heer Voorthuizen. De beoordeling kwaliteits-jachtpaard werd een onderonsje tussen de manege Ernst uit Blaricum en de Hilversumse manege Boef. Jos Ernst op Foster werd één, Tonny Ernst met Tanja twee, Ge- rarda Kievit met Wendy drie en Mej A. M. Heybroek vier. De manege Boef kreeg voor het paard Schönfried, ge reden door Marion Arondson, een eer volle vermelding. Toen de paarden het wedstrijdterrein verlieten had Forster genoeg van zijn kleine berijdster en het publiek had veel plezier over de buiteling van Jos Ernst, die er zelf ook om lachen moest. De landelijke ruiters, die 's morgens geklassificeerd waren voor de spring- proef streden om het concoursbord van de Vlieg-Uut en winnaar werd J. Roe- lofsen met Olientje, lid van de Luna- ruiters uit Lunteren, 4 fouten en 43,8 sec. 2. A. Rommes met Tonny, lid van Voornruiters uit De Meern (4 ft. 51 sec.). 3. W. Zwart met Chitha, lid van Nimmerdor uit Amersfoort (8 ft. 41,8 sec.). De eervolle vermeldingen waren voor de heren Zijtveld met Risici en Pluim met Bento. Bij de ruiters, aangesloten bij de Ne derlandse Hippische Sportbond was Carl Englebert uit Den Haag onbetwist de sterkste en hij won met Lady Jane de medaille, aangeboden door H.M. de Ko ningin en de wisselbeker, beschikbaar gesteld door de heer O. L. Zimmer- mann. Hij reed een foutloos parcours in 48,4 sec. K. Heybroek op Doesj ka nam de tweede prijs mee naar Blaricum (0 fou ten, 49,4 sec.). Met Balios had Hey broek minder geluk, want hij moest het strijdperk verlaten, omdat het paard driemaal weigerde te springen. Lily Vorstman uit Hilversum startte zeer snel op Rex, maar ze maakte 12 fou ten en de tijd bleek toch nog niet mee te vallen (57,2). Met Heminetta maakte zij 4 fouten (53 sec.). De eervolle ver melding was voor Carl Englebert voor de snelste tijd met Pretmaker. De Bur gemeester van Soest, Mr. S. P. Baron Bentinck, reikte de prijzen uit. Het concours tweespannen landbouw tuigpaarden voor oogstwagens met kromme dissel werd een overwinning voor J. Blankestijn uit Soest, die met Gonnie en Jopie de wisselbeker won. Tweede werd G. Kok met Coquet en Pauline, derde W. Grift met Hans en N.N. De eervolle vermelding was voor Queltina en Malientje, gereden door J. v. d. Hengel. De open Eenspan Landbouwtuigpaar den werd een onbetwiste overwinning voor Lord van E. de Lang uit IJssel- stein, gereden door H. Nederhof, twee de werd Olida van J. Avezaath uit De Bilt, derde Imona, die in de Soes ter afdeling de eerste prijs behaald had en de eervolle vermelding was voor J. Blankestijn uit Soest, met Jopie van M. Calis. De kampioen van de open klasse, Lord, won van de kampioen van de Soester klasse Imona, en ontving hierdoor de medaille aangeboden door Z.K.H. Prins Bernhard. Tijdens de wedstrijden was H.M. de Koningin vrijwel onopgemerkt gearri veerd en ook de prinsessen Beatrix en Irene bevonden zich op het terrein. Vóór de parade van de landelijke rij ver enigingen liepen zij het parcours over, daar zij deelnamen aan het spring concours voor jeugdige ruiters tot en met 17 jaar. Het was een groots gezicht de vele tientallen paarden, gereden door rui ters en amazones van de dertien lan delijke rijverenigingen over het veld te zien lopen. Keurig achter elkaar reden daar de Valleiruiters, de Heuvelruiters, Nimmerdor uit Amersfoort, Voorwaarts uit Essen, de Stichtse ruiters en de Voornruiters uit De Meern, De Luna- ruiters uit Lunteren, de ruiters van De Valouwe uit Ede, De Vrijheid uit Terschuur, de amazones en ruiters van „Prinses Margriet" uit Diemen, de Kasteelruiters uit Haarzuilen, de Riet- ruiters uit Achterveld en de ruiters van De Schaffelaar uit Barneveld. De paradecommandant G. Bouman gaf zijn bevelen, de paarden werden keu rig opgesteld, de groet werd gebracht en de paradecommandant meldde zich bij H.M. de Koningin. Hierna werden door de voorzitter van de Sportfederatie, de heer W. J. van Schaffelaar, de prijzen uitgereikt, die 's morgens bij de dressuurproeven be haald waren. Het hoogtepunt van de middag vormde ongetwijfeld het springconcours voor jeugdige amazones en ruiters, daar de prinsessen hieraan deelnemen. Zij maakten 0 fouten en reden het par cours binnen de vastgestelde tijd. Vijf jeugdige deelneemsters en deelnemers werden gediskwalificeerd, omdat het paard driemaal ongehoorzaam was en aan de barrage mocht door 10 rijdsters en rijders deelgenomen worden. De eerste drie hindernissen kwamen hier bij te vervallen. Tonny Ernst, Blaricum, behaalde met Tanja de eerste prijs (0 ft., 29,6 sec.). Marijke Englebert, Den Haag, werd 2e met Pretmaker (0 ft., 31 sec.). Auke Ernst, Blaricum, werd derde met Kid- dy (0 ft., 33,2 sec.). H.K.H. Prinses Ire ne werd vierde met Coralle (0 ft., 33,4 sec.) en H.K.H. Prinses Beatrix werd vijfde met Donaje (0 ft., 36,8 sec.). De eervolle vermeldingen waren voor Ma rijke Englebert met Lady Jane, J. van Dijk met Lora en J. Zwart met Chitha. Het concours-eenspan-landbouwtuig- paarden bracht tien dames in het strijdperk in de sierlijke wagentjes, ge trokken door prachtige paarden. Som mige rijdsters in een toiletje zoals ze dat thuis dragen, andere in rijkleding, gelaarsd en gespoord, maar de paar den beslisten en opnieuw won Lord, nu gereden door Mej. R. van Rijn. Tweede werd de andere grote favoriet, Imona, gereden door Mej. Cor Hilhorst, derde Hans, gereden door Mej. Truus v. d. Grift en voor deze kombinatie was tevens de prijs voor het schoonste geheel. Odilia van Mej. Avezaath uit De Bilt won de vierde prijs. DE RAADSVERGADERING VAN DONDERDAG. Het thans geldende reglement van orde voor de raadsvergaderingen is ge wijzigd en een nieuw ontwerp-regle- ment is klaar. Dit wordt het nieuwe reglement, waarvan de raad zich in de toekomst te houden heeft. Het perceel Henr. Blaekweg 2a is niet meer te herstellen en zal onbe woonbaar verklaard worden. De bewo ners moeten er over 6 maanden uit zijn en de gemeente zorgt zo nodig voor nieuwe woonruimte. De ontruimingstermijnen voor de onbewoonbaar verklaarde percelen Bos straat 33, 35 en 37 zullen opnieuw ver lengd moeten worden, evenals voor per ceel Zoom 5, daar de bewoners er nog steeds in zitten. De openbare ulo school krijgt nieu we leerboeken voor handelsrekenen, daar de oude onbruikbaar geworden zijn door de nieliwe eisen die gesteld worden bij examens. De Mariaschcol krijgt steeds meer leerlingen en de gemeente zal zorgen voor banken of tafels en stoelen voor 48 leerlingen. Samenwerking van Soest en andere gemeenten om te komen tot een streek- werkplaats voor lichamelijk- en gees telijk minder vaiiden in de provincie Utrecht zal alleen mogelijk zijn als de goede gang van zaken op de Soes ter werkplaats geen schade lijdt. De diaconie van de Hervormde Kerk in Soest krijgt subsidie voor de gezinsverzorging, alsmede voor de wijkvei pleging. De gemeente zal van de firma Ree horst in de Torenstraat een strook grond kopen voor de verbreding van deze straat voor 25 cent (zegge 0.25). De strook is 30 M2. groot. Vier en twintig sollicitanten heb ben zich gemeld voor de betrekking van onderwijzer aan de o.l. school te Soesterberg. De voordracht van B. en W. is alsvolgt 1. B. Meerding, Burgh (Zeeland). 2. C. Verdoold, Fijnaard. 3. P. van Eeten, Maurik. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de o.l. school Kerkebuurt meldden zich 35 candidaten, van wie verschil lenden dit jaar de akte behaalden. Voordracht: 1. Mej. G. G. Egthuizen, Zutphen. 2. Mej. E. A. Oosterlof, Stel lendam. 3. Mej. T. R. Boonstra, Sur- huisterveen. Voor het in orde maken van de Beukenlaan en de Nieuweweg zal een aanvullend crediet verstrekt worden. De openbare ulo school moet ver bouwd worden en de inspecteur van het l.o. heeft zijn goedkeuring aan de plannen gehecht. B. en W. stellen voor tol de verbouwing te besluiten. De trap en tussenvloer in de trappen huis worden van beton gemaakt en de ingang komt aan de andere kant van het trappenhuis. Op de lage aanbouw rechts van het trappenhuis wordt een garderoberuimte gebouwd. De toiletruimten worden verbeterd. Ook de School met de Bijbel te Soest krijgt nieuwe leerboeken voor handelskennis. De commmissie Openbare Werken zal met twee leden uitgebreid worden. Dit zullen Mevr. Polet en Dr. Oranje zijn. Opnieuw vragen B. en W. crediet voor de aankoop van geysers, omdat de animo voor de huren hiervan steeds groter wordt. HONDENSHOW., A.s. Zaterdag wordt, ter gelegenheid van de komende Werelddierendag, door de afd. Soest der Nederl. Ver. tot Bescherming van Dieren wederom een hondenshow georganiseerd. Bij de keuring wordt uitsluitend op de goede verzorging gelet, zodat een heel gewoon straathondje dezelfde kan sen maakt als zijn voorname, raszui vere collega. Voor bijzonderheden leze men de advertentie in dit nummer. VERBOUWING GEMEENTEHUIS. Het gemeentehuis is veel te klein ge worden en een verbouwing staat voor de deur. Dat wist men in de oorlog reeds, daar Soest steeds meer inwoners krijgt. Ook kwam men toen uit een rapport van prof. Granpré Molière te weten, dat, volgens laatstgenoemde, het gemeentehuis op een verkeerde plaats staat. De architectuur is weinig verhef fend, het gebouw mist een vertegen woordigend karakter en het zou het uitgangspunt moeten zijn voor een cul tuurcentrum, dat in waarde kan wed ijveren met het natuurschoon van de omgeving. Dit centrum zou zich volgens de pro fessor bij de kerk in de Torenstraat bevinden, zodat hij aanraadt daar een nieuw gemeentehuis te bouwen. Zoveel geld bezat de gemeente in 1941 niet en in 1955 ook niet, zodat het gemeen tehuis verbouwd zal moeten worden. B. en W. vragen een crediet van 10.000.voor het maken van een schetsplan. Bij de verbouwing zal men er van uit moeten gaan, dat Soest binnen afzien bare tijd 40000 tot 50000 inwoners zal tellen. De raad zal dan uitgebreid wor den en de huidige zaal is dan te klein. Er zullen dan minstens vier wethouders zijn en het gemeentepersoneel zal naar verhouding uitgebreid moeten worden. Bij een bevolkingstoename tot 40000 re kent men nodig te hebben 5 afdelingen, n.1. algemene zaken met 5 tot 8 ambte naren, bevolking, burgerlijke stand, mi litaire zaken en verkiezingen als twee de afdeling met 10-15 ambtenaren, re gistratuur, documentatie, archief en ty pekamer met 5 ambtenaren en 5 ty pistes, financiën, belastingen, perso neelszaken en onderwijs met 10 a 12 ambtenaren, aparte kamers voor de chefsvan de afdelingen, maatschappe lijke werkster en woninginspectrice, bo dekamer, wachtkamer, keuken enz. enz. ERNSTIG ONGEVAL IN SOESTDUINEN. Zaterdagmiddag beëindigden arbeiders het egaliseren van grond op de hoek De Beaufortlaan-Van Lyndenlaan, dat met een bulldozer geschiedde en dit gevaarte moest door de bestuurder A. B. uit Bussum, achteruit op een opleg ger gereden worden voor vervoer. Er werden aanwijzingen gegeven, maar de bulldozer kwam tegen een dubbele houten paal van het electrisch net. De paal knapte bij de grond af en kwam terecht op het hoofd van een der ar beiders, de 44-jarige P. de Vries uit Bussum. Met inwendige kneuzingen en een gebroken rechter dijbeen is het slachtoffer naar de Majella-stichting in Bussum gebracht op aanwijzing van dokter Stroband, die de eerste hulp verleende. TONEELWEDSTRIJD. Ter bevordering van het vreemdelin genverkeer in Soest organiseert de V.V.V. een toneelwedstrijd met als prijs een wisselbeker. Een jury van buitenaf zal de prestaties van de deelnemende vereniging be oordelen. De toneelvereniging van „Ons Genoegen" opent de rij opvoeringen op 8 October met „Verdronken Land". UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. V. E. uit Amersfoort reed op z'n motor vanaf de Nieuweweg op de Mo lenstraat. Van de richting Steenhoff- straat kwam de bromfietser W., die links reed en omkeek. Motor en brommer botsten tegen elkaar. De schuldige brom fietser mankeerde niets, maar de mo torrijder is met een gewonde rechter enkel naar huis gebracht. Even voor het eind van de voet balwedstrijd S.E.C.Quick overleed de 42-jargie H. uit Amersfoort, supporter van Quick. De heer H. was voor het eerst buiten na een langdurige ziekte en als oud-speler van Quick I kwam hij met zijn vrouw naar de verrich tingen van zijn club kijken D. uit Amsterdam reed in de rich ting van die plaats op de Soesterberg- sestraat, zat achter het stuur te soe zen, bemerkte bij garage v. Kooy plotse ling een tegenligger, wilde die ontwij ken en kraakte het hek van Kerk straat nr. 57. In de tuin kwam de wagen tot stilstand. S. had de pee in over het druilige weer en sloeg z'n buurman deswege een gat in het hoofd. De vrouw van het slachtoffer wilde eens kijken hoe het met haar man was en zij loopt nu met een buil rond. Er is ingebroken bij de familie W. in de Birkstraat. Waarschijnlijk heeft de dief trouwplannen en bouwt hij aan zijn uitzet, want er worden alleen maar twaalf zilveren theelepeltjes in een doosje vermist. Die had de snaak blijk baar nog niet. Op 3 December zal de brigadier van politie H. Ch. Meyer eervol ont slag uit de politiedienst krijgen. In zijn plaats is tot brigadier benoemd de hoofdagent van politie M. de Wolf. Door het vertrek van brigadier Meyer is de heer J. Mater te Tegelen aangestéld als agent van politie in on ze gemeente. SOESTER WINKELIERSVERENIGING. Twee weken geleden zag het er even naar uit, dat de Soester Winkeliers Vereniging bestuurloos verder zou moe ten leven, maar de heren van de lei ding hebben de hand nog eens over het hart gehaald na het uiten van hun grieven over te weinig medewerking der leden en uit de vergadering, die toen in „De Gouden Ploeg" gehouden werd, bleek, dat de leden dit bestuur best wilden houden, zodat het onweer overdreef en besloten werd spoedig 'n vergadering te beleggen, waarop voor zien kon worden in de vacaturen, ont staan door het bedanken van de he- ren Waal en Gerth. Er is toen een j commissie benoemd, bestaande uit de i heren Van Harten, Van Hall en Beu ken en deze commissie zou zorgen voor candidaten, die de open gevallen plaat sen konden innemen. Dit is gebeurd I De hoofdweg is ongeveer klaar wan neer U dit leest en we zijn er alle maal een beetje trots op. We voelen ons aangepast aan de eisen des tijds en een heel klein treed je hoger op de maatschappelijke gemeenteladder, al zou een treed je hoger op de gemeente- loonklasse-ladder ook met gejuich wor den begroet. Intussen is het niet zo gek, dat ver schillende mensen de mooie asphalt- hoofdweg argwanend bekijken, want terwijl de weg vorige week nog niet eens klaar was, werd hij door dwazen reeds als racebaan gebruikt. Vooral de ouderen onder ons denken met weemoed terug aan de tijd, dat de paardentram nog van de Gouden Ploeg vertrok naar Baarn en de hoog ste snelheid ongeveer 10 k.m. per uur bedroeg. Nu kunnen we wel zeggen, zoals ik vorige week bij de asphaltmachine hoorde, dat het toen allemaal veel prettiger was en dat die tijd gerust terug mocht komen, het is onwerke lijk deze wens te uiten. Aan de eis van deze tijd snelheid op ieder gebied, is nu eenmaal niet te ontkomen, hoe zeer we dit ook mogen betreuren. Het zal, om ons bij onze hoofdweg te houden, nu zaak zijn de veiligheid zo groot mogelijk te maken. We wensen allemaal een maximum snelheid in de bebouwde kom. maar we moeten er toch niet al te veel op rekenen, dat die ooit (terug) zal komen. Er zal moeten wor den gezocht naar andere middelen en één daarvan zal zijn veilige oversteek plaatsen te scheppen voor voetgangers en wielrijders middels stoplichten bij „zebrapaden". Daarvoor zullen de snel- verkeerders" niet enthousiast zijn, maar we zullen toch wat aan de veiligheid moeten doen, willen we wat aan onze ouderdomspensioen hebben. Ook de Gemeente of Waterstaat, ik weet niet precies wie dat zal betalen, zullen niet wild instemmend ja-knik ken, maar de inderdaad hoge kosten van aanleg en gebruik, zouden we in onze gemeente kunnen bestrijden mid dels verkoop van de te verwijderen bomen langs de hoofdweg Er zullen lezers zijn die zeggen „dacht ik het niet, natuurlijk begint hij weer over die bomen". Ik weet, dat ik weer voor vandaal zal worden gescholden, maar dat vind ik in dit geval niet zo erg, want nu onze hoofdweg, niet op mijn verzoek, een echte racebaan is geworden, kan toch eigenlijk een kind zien, dat de in derdaad mooie woudreuzen langs de hoofdweg, door het benemen van uit zicht bij het oversteken, de grootste gevarenfactor vormen. Veilige wegen, juist voor voetgangers en wielrijders, zijn wegen zonder bo men. De mooiste wegen zijn dit mis schien niet, maar we hadden het nu over VEILIGE wegen. Daarom doe ik nog één keer een aan val op de Waterstaatbomen. H. OEKMAN. en hedenavond, Dinsdag, zullen de he ren Jansen en Verlinden voorgedragen worden, terwijl tevens de tegencandi- daten hun kans krijgen, wanneer die er tenminste zijn. Als het bestuur weer voltallig is zal de St. Nicolaasactie besproken worden en het is van groot belang, dat de vele leden nu eens niet op enige tientallen- na thuis blijven zitten, maar door hun aanwezigheid blijk geven van hun in stemming met de gang van zaken en hun vertrouwen in het nieuwe voltal lige bestuur. OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst voor „Draagt Elkanders Lasten", ter bestrijding der t.b.c., heeft opgebracht 1620.52. Hiervan werd in Soesterberg 215,20 gecollecteerd. VOOR DE SOESTER CHRONISCHE PATIËNTEN. Ontvangen van N.N2.50 Reeds verantwoord (2e verantwoording) 103.04 Totaal 105.54 Totaal verantwoording tot op heden. Ontvangsten le Verantwoording 935.86 2e Verantwoording (zie boven) 105.54 Totaal 1041.40 Uitgaven Kosten 20 patiënten 1540. Vervoer van en naar de boot 348. Totaal 1888.— Uw verdere giften gaarne op postre kening 415585 ten name van H. de Graaf te Soest of op de N.V. Nederl. Middenstandsbank alhier.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1