1 Een milder klimaat? Ziekte van Eisenhower schept problemen. TWEEDE BLAD SOESTER GLAS- EN VERFHANDEL 't Lijkt wel oi alles altijd verkeerd „valt"... SOEST. VRAGENDIEN ST Voor alle haarwerken H. J. EGTBERTS -jP{; KAPITEIN FANTOME VOOR ONZE DAMES VAN VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1955. VAN DE „SOESTER COURANT" HET VAN OUDS VERTROUWDE adres voor GLAS, VERF EN BEHANG de J. BRANDSMA Soestcrbergsestr. 52 Telef. 2707 Door dr. P. H. RITTER. Een huivering is over de wereld ge gaan, toen zij de tijding vernam van president Eisenhowers lichamelijke in zinking. Allen wensen de leider van de grote westelijke wereldmacht een spoedig herstel en het ziet er geluk kig naar uit, dat de president deze inzinking te boven komt. Maar de gedachten gaan verder. Het is waarschijnlijk, dat Eisenhower zich voor een volgende verkiezing niet be schikbaar zal stellen en dan verdwijnt de man, die de draden der wereld politiek in handen heeft en die uit munt in tactische bekwaamheid, zon der dat hij zich laat misleiden en zon der dat hij de toestand en de belangen van het Westen uit het oog verliest. Wij leven in een gevaarlijke situatie omdat het, na de wijziging in de Rus sische politiek, moeilijker is de wer kelijkheid te onderkennen dan. een tijd geleden, toen de Sovjetrepubliek af gesloten was en vijandig deed. Men paait zich met de gedachte, dat er nu einde lijk ontspanning is gekomen en dat de verschrikking van een oorlog' bezig is te wijken. Dat zou het geval zijn indien Rusland zijn doelstelling, de verove ring van de hele wereld door het com munisme, zou hebben prijsgegeven. Maar Rusland is daar niet toe bereid, Wij herinneren aan en recente uit spraak van Kroestsjef, dat de Sovjet- regering haar marxistische doelstellin gen nimmer zou laten varen. Iedereen, die de Russische glimlach zou opvatten als een loslaten van de leer stellingen van Marx en Lenin, zou zich vergissen. Wat aanschouwen wij, terzelfder tijd dat oost en west zich op feestelijke bij eenkomsten met elkaar verbroederen Dat overal in de westelijke wereld stakingen en opstanden aan de orde van de dag zijn. Dat Oostenrijk onaf hankelijk wordt verklaard, maar dat er zeven Russische divisies worden ge reed gehouden aan de Oostenrijkse grens. Wij vragen ons af, of Rusland zijn tac tiek van binnenlandse ondermijningen heeft stop gezet tegelijk met het kweken van milder verhoudingen bij het inter nationaal overleg en wij neigen tob een ontkennende beantwoording. Neem toch Rennies! Wéér krimpen van brandende pijn door overtollig maagzuur. En tocheen of twee Rennies brengen uitkomst, van de ene minuut op de andere. Maak er een vaste gewoonte van, zorg er steevast voor een of twee Rennies op zak te heb ben. Een ware uitkomst, zo een-twee drie van die pijn verlost te zijn, zonder verdere stoornis voor een prettig, ge zellig samenzijn. In iedere apotheek of drogisterij verkoopt men U Rennies graag. Dan is er het grote probleem Duits land, dat door het bezoek van Ade- nauer aan Moskou niet is opgelost. Het is duidelijk, dat Rusland tot alle tege moetkoming bereid is en dat het een herenigd Duitsland zal dulden, wanneer het wordt geneutraliseerd. Neutralise ring ligt in de huidige Russische lijn. De vriendelijke gebaren van de Sovjet republiek zijn mede een gevolg van de kracht en eensgezindheid, waartoe het westen bij machte bleek en waartegen de oude politiek van Rusland bezweek. Zonder een gemilitariseerd West-Duits- land is de sanctie verdwenen, waar door het overleg mogelijk wordt. Rus land kan de oorlog thans niet gebrui ken. Men vergete niet, dat zijn heer schappij in Azië bedreigd wordt door het opkomend China en dat het daar om er toe wordt gedwongen met het westen te onderhandelen. Maar het is niet uitgesloten, dat het Duitsland in de naaste toekomst mee krijgt, want de hereniging is de Duitse hartewens en het staat te bezien, of Duitsland het belang van zijn aan sluiting bij het Westen zal blijven be grijpen. Figuren wisselen en wat zal er gebeuren, wanneer de oude, rotsvaste Adenauer eens van het toneel ver dwijnt Rusland geeft thans in Finland mili taire steunpunten weg. Dit imponeert de menigte als een edel gebaar, maar het baseert op deze ene vredelievende daad zijn vordering aan de Verenigde Staten om hun hele defensie-systeem op het vasteland van Europa, dat de kern vormt van de weerstand van het westen tegen Ruslands overmacht, prijs te geven. De vraag, van cummunistische zijde ge steld, of het klimaat niet gunstig is geworden voor een bredere toenade ring, voor een veelvoudiger uitwisse ling tussen cultuurkrachten van west en oost, kan helaas slechts onder voor behoud bevestigend worden beantwoord. Die voorwaarde is, dat Rusland waar lijk vreedzame coëxistentie beoogt en mogelijk acht. Maar op dit ogenblik moet men betwijfelen of er niet een onuitgesproken anti-westerse bedoeling ten grondslag ligt aan de huidige Rus sische diplomatie. Het is een onaangename taak, ook ge rechtvaardigde achterdocht te handha ven, terwijl de schijn van een spoedig bereikbaar paradijs aan de horizon licht. Wat zou het niet prachtig zijn als het „Vrede op aarde" terstond werkelijk heid kan worden, als de verdenking tussen de volken verdween. Maar ongelukkigerwijze kunnen wij ons niet louter laten leiden door ons ver langen, maar moeten wij ons tevens wapenen met werkelijkheidszin, wan neer wij ons bezig houden met de vitale wereldvraagstukken. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, voor het verstrekken van inlichtingen, Woensdag a.s., van 1.45 tot 3.30 uur, zitting ten Gemeentehuize alhier. VOLKSUNIVERSITEIT. De Volksuniversiteit, afdeling Soest, begon woensdagavond het winterpro- gramma met een goed bezochte film avond in gebouw St. Joseph. De voorzitter, de heer A. P. Stokhof- de Jong, sprak zijn vreugde uit over de goede opkomst en de groei van de vereniging. Velen lieten zich nog weerhouden op de avonden van de Volksuniversiteit te verschijnen, omdat ze in de mening verkeerden, dat vaak stof gebracht werd, die erg hoog greep, maar in de praktijk bleek, dat de lezingen en voordrachten die gehou den werden voor iedereen begrijpelijk waren. De bestuursleden, de heren Klaarhamer en dr Blommenstein, hadden beiden voor hun functie moeten bedanken we gens drukke werkzaamheden, maar de voorzitter kon meedelen dat Ir Vol ders als bestuurslid was toegetreden. Er werden filmsvertoond over Vene zuela en wel speiaal van Carracas, de geboorteplaats van Simon Bolivar, van het oostelijk platteland van Venezuela en van het Margarita-eiland. Vanuit een vliegtuig waren de opnamen ge maakt van de oerwouden van Orinoco, waar primitieve Indiaanse stammen nog in het stenen tijdperk leven. Men kreeg een kermis in Maracay te zien en op namen van de tabaksplantages en de suikerrietoogst. Tenslotte werd een film over Australië „Een land en z'n bomen" vertoond. HOCKEY-PROGRAMMA. Het programma voor de maand oc- tober van de Mixed Hockeyclub Soest luidt als volgt 2 oct.: Dames: Voordaan 3Soest 1. Heren: Be Fair 7Soest 1, Soest 2 Gooi 7. 9 oct.: Dames: Soest 1S.C.H.C. 5. Heren: Amersfoort 5Soest 1; Soest 2 Hilversum 9. 16 oct.: Dames: Schaerweyde 2-Soest 1. Heren: Soest 1S.C.H.C. 9; Soest 2 Kameleon 5. 23 oct.: Dames* Soest 1Amersfoort 4. Heren: Laren 6Soest 1; Soest 2 Laren 5. S.P.S.V. JUBILEUM. Begin september vierde S.P.S.V., de Soester Politie Sport Vereniging, het tweede lustrum in alle stilte, maar thans zijn de feestelijkheden rondom dit tienjarig bestaan begonnen met een feestavond voor' de leden in hotel „Bos en Duin", waar de heer H. G. Scholt- meyer, de voorzitter van de vereni ging, de aanwezigen welkom heette. In november worden de feestavonden voor de donateurs en genodigden bui ten de vereniging gegeven, maar nu was men volledig entre nous. De heer A. G. Terhorst, gerenommeerd manager van bonte avonden, had de ieiding van dit feest en de muziek werd verzorgd door het orkest Som broek uit Alkmaar, terwijl Mevr. R. Engel-de Geus uit Utrecht de aanwezi gen met zang en voordracht bezig hield. Er was hersengymnastiek en er waren gezelschapsspelen en Mr Tooby trad op als muzikale clown. In verband met dit feest nam de Amersfoortse politie tijdelijk de hon neurs waar in onze gemeente. VOOR DE SOESTER CHRONISCHE PATIëNTEN. Zag dinsdag 1.1. ons overzicht er niet rooskleurig uit, een tekort van pl.m. 850.Plotseling zijn de vooruit zichten voor ons fonds gunstiger ge worden. Goede berichten ditmaal. Bij monde van de volijverige secreta resse van de U.V.V., Mevr. Lommen, werd ons toegezegd, dat de Unie Vrou welijke Vrijwilligers, afd. Soest, een feestelijke avond in hotel „Eemland" gaat organiseren en wel op vrijdag 14 oct. a.s. Het batig saldo van deze avond zal aan ons fonds worden af gedragen. Op die avond komt het bekende to neelgezelschap „De Plankeniers" met Zaterdagavond j.1. werd bekend, dat in de nacht daarvóór de Amerikaanse president Eisenhower een hartaanval had gehad. Later werd gezegd dat de president het goed maakte en dat hij alleen enige maanden rust nodig zou hebben. Doch hoe bevredigend dit ook zijn moge voor het welzijn van Eisen hower, de onrust was daarmee nauwe lijks verminderd. In de eerste plaats is het erg genoeg, dat de president, die tegelijk leider is van zijn regering, voor zo lange tijd is uitgeschakeld. Zijn aandeel aan de vorming van de algemene politiek is zo groot, dat hij moeilijk kan worden ge mist. In het binnenland bestaat het vraagstuk, hoe men de boeren voor de republikeinen kan terugwinnen. Die hebben verleden jaar kennelijk in grote getale op de democraten gestemd. Wat de buitenlandse politiek betreft is het bekend, dat vice-president Nixon en minister Dulles veel minder geneigd zijn om naar een compromis te zoeken met de Russen, dan Eisenhower. Deze heeft persoonlijk te Genève veel bij gedragen tot de geest van ontspanning, die zich daar manifesteerde. En hoe wel nu wel niemand denkt aan oorlog is een andere vraag, of men iets kan bereiken om de tegenstellingen te ver minderen. Wat de beperking van de bewapening aangaat zijn de vorderingen nog niet groot. Maar inzake inspectie, om een onverhoede aanval te voorkomen en dus iedere partij wat geruster te ma ken, was overeenstemming in beginsel wel mogelijk. Men moet nu afwach ten, hoe de accenten in de toekomst liggen. Nixon en Dulles hebben altijd meer verwacht van machtsvorming en het uitoefenen van pressie. Doch de Engelse minister Macmillan heeft ge zegd, dat men daarmee nu niet verder kwam, omdat een machtsevenwicht was bereikt. Men moest op economisch en sociaal terrein de concurrentie met het Sovjetblok kunnen winnen. Het verkrij gen van de sympathie der minder ont wikkelde volken is zeer belangrijk voor elk blok. Nu zal moeten blijken wat de Amerikanen gaan doen en of de „geest van Genève" zal blijven. Wie volgt Eisenhower op Het kan zijn, dat Eisenhower toch wel gezond genoeg is om leiding te blij ven geven. En als hij enige maanden afwezig is, behoeft de algemene lijn nog niet te veranderen. Maar het is onwaarschijnlijk, dat hij een tweede ambtstermijn kan aanvaarden. Hij zal 66 jaar oud zijn, als zijn huidige perio de afloopt. Een nieuwe presidentschap zou vallen tussen zijn 66ste en 70ste jaar. Kan men nog wel met Eisenhower in zee gaan Wil hij zelf zich blootstel len aan een tweede hartaanval, die uit overwerktheid kan voortkomen? Dus denken de republikeinen aan een andere candidaat voor de campagne van het komende jaar? Er zijn geen grote fi guren, die zij naar voren kunnen schui ven. De democraten beschikken over man nen als Stevenson en Harriman, die als gouverneurs een goede staat van dienst achter zich hebben, doch bo vendien in de nationale of internatio nale politiek naam hebben gemaakt. Reeds beschikken de democraten over een meerderheid in het Congres. Heb ben zij voor het presidentschap een betere candidaat dan de republikeinen, dan heeft die veel kans te worden gekozen. In het vooruitzicht van een zeer moei lijke strijd zullen de republikeinen uit wier midden de president en de regering voortkwamen nog veel meer aandacht schenken aan de binnen landse strijd dan anders al het geval was. En de activiteit op buitenlands terrein kon daar wel onder lijden. Alles tezamen is het mogelijk, dat de V.S. nu tot weinig initiatieven in staat zijn op het gebied van de inter nationale politiek. Wat jammer is. de thriller „Fataal geheim". Het moet een buitengewoon goed stuk zijn en bovendien wordt het uitstekend vertolkt. Trouwens zij, die dit gezelschap reeds eerder hebben zien spelen, zullen deze avond niet willen missen. Let dus de volgende week op de advertentie met gegevens omtrent plaatsbespreking, verkoopadressen enz. En als U geluk hebt komt er een dame van de U.V.V. bij U aan huis om een kaart te ver kopen. U bent dan zeker van 'Uw plaats zonder veel moeite. Ontvang haar dus vriendelijk. Houdt vrijdagavond 14 october dus vrij. U kunt dan gezellig uitgaan met Uw kennissen en goed en verantwoord toneel gaan zien. Er zijn 20 Soester patiënten, die de vacantie van hun leven hebben gehad en er zijn er nog veel meer, die we graag met de grote witte Roode Kruis- boot een week door ons mooie land willen laten varen. Laat de grote zaal van hotel „Eemland" vrijdag 14 october te klein zijn. VERKOPING IN „EEMLAND". Notaris M. van Veeren heeft in res taurant „Eemland" de helft van een dubbel woonhuis met garage, erf en tuin, Mendelssohnlaan 9, verkocht. Door de heren Verwey en Keetelaar werd het perceel ingezet voor 4900.-. Koper werd Mevr. Wed. H. Smies, Soest, voor 4920.—. Een winkelwoonhuis aan de Burgem. Grothestraat nr. 13 werd ingezet door J. W. Sistilha voor 11000.Koper werd W. H. Rumping, Amsterdam, voor 11002.—. YTlI'itfV Krabben en peuteren maakt de flUJIU* kwaal steeds erger. De helder llïf Cl£)n vloeibare D.D.D. dringt diep in lUiaiQILJ de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. VLOEISTOF J. W. H. Een meisje van 21 jaar komt ons 3 morgens (van half 9 tot 12 uur) helpen in het huishouden. Welke sociale lasten moeten wij voor haar be talen a. ziekenfonds, b. ziektewet, c. rentekaart, d. eventuele andere. Antwoord: Geen ziekenfonds- en geen ziektewetpremie is verschuldigd. Op de rentekaart moet U per week 3 dag zegels plakken van 13 cent ieder. Komt U ruimte tekort, dan moet het meisje een inlegvel halen bij de Raad van Arbeid. Geen verdere lasten drukken op U. J. M. 5 Mei, bevrijdingsdag, mag deze dag als snipperdag gerekend wor den Koninginnedag zeker wel Antwoord: Beide dagen mogen ieder voor een snipperdag geteld worden. H. M. A. Onze linnenuitzet is ver pakt in cellofaanpapier, is dit bevor- delijk voor het linnengoed, als het een tijd verpakt blijft daarin Antwoord: Ja, deze verpakking is zeer goed. Controle af en toe, zo mogelijk zonder de verpakking te verbreken, is aan te bevelen. J. v. R. Heeft men een vergunning nodig, als men dieren uit Engeland wil invoeren en tot welke instantie moet men zich dan wenden Antwoord: Het ligt er aan wat voor dieren U bedoelt. Voor rundvee, paar den, schapen, geiten en pluimvee moet U zich wenden tot resp. Bedrijfschap voor Vee en Vlees te Den Haag en Bedrijfschap voor Pluimvee en Eeieren te De Bilt. Voor andere dieren tot de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer, Van Stolkweg 14, Den Haag, waar 'LP ook alle verdere inlichtingen hierom trent kunt krijgen. Mevr. H. Ik heb n.1. een ongelukje gehad met mijn nieuwe rode pluche stoelbekleding, daar is melk op ge morst. Ik heb direct geprobeerd met water en een scheutje azijn, maar het is nog zichtbaar. Wat te doen Antwoord: Probeert U het eens met een sop van synthetisch wasmiddel Vooral niet te nat maken en de omge ving van de vlek eveneens behandelen om kringen te voorkomen. Niet tegen de „draad" in wrijven, goed laten dro gen en naborstelen. P. J. W. Betreft vraag over ziekte uitkering in verband met het hebben van 2 werkgevers. Antwoord: In geval van ziekte geeft U kennis aan beide bedrijfsverenigingen. Deze regelen de uitkering onderling, doch het kan ook zijn dat ze ieder voor zich betalen. U geeft natuurlijk wel kennis aan ieder der bedrijfsvere nigingen, dat U ook bij de andere (met naam genoemd) verzekerd bent. H. S. geeft een opsomming van de klachten, die hij heeft over gebreken aan zijn woning. „Mag ik de betaling van de 5 °/o huurverhoging opschorten en bij ieder probleem voor dun haar raadpleegt U het WETENSCHAPPELIJK HAAR- INSTITUUT LAANSTRAAT 20 BAARN TELEFOON 3173 tot e.e.a. is hersteld Antwoord: Neen, dat mag niet. Indien U klachten hebt zoals door U worden beschreven, kunt 'U middels een on gezegeld verzoekschrift, in te dienen bij de griffie van het kantongerecht, een verzoek indienen aan de kanton rechter ten einde gedaan te krijgen dat de huiseigenaar verplicht wordt de gebreken te (doen) herstellen. In dat verzoek moeten behalve Uw klacht, ook Uw volledige naam, adres enz. als mede die van de huiseigenaar worden opgegeven en verzoekt U de kanton rechter een dag te willen bepalen waar op Uw zaak ter terechtzitting kan wor den behandeld. Aanbeveling verdient het dit verzoekschrift door een deur waarder te laten opstellen, opdat het voldoet aan alle wettelijke eisen. J. W. Op welke dagen en uren kan het Kon. Paleis te Amsterdam bezich tigd worden Antwoord: Met ingang van 1 Septem ber is het Koninklijk Paleis wederom voor bezichtiging gesloten. Waarschijn lijk zal het volgend jaar (ongeveer half Juni) weer mogelijk zijn dit paleis te bezichtigen. Abonné. Wij wonen in een onbe woonbaar verklaarde woning. Hoeveel mag de huur van deze woning bedra gen Antwoord: De huurprijs mag niet hoger zijn dan die van 31 Dec. 1950. D. B. - Een werkgever keert dividend uit. Hij houdt daarvan behalve be lasting en werkloosheidspremie ook premie in voor de ziektewet en zie- kenfondsbesluit. Indien nu een werk nemer ziek wordt, krijgt hij dan ook ziekengeld uitgekeerd met bij berekening van het uitgekeerde dividendbedrag, waarvan premie is ingehouden AntwoordHet was in 1952 en 1953 wel zo, dat geen premie verschuldigd was over dividenduitkering. Deze re geling is echter ingaande 1 Januari 1954 prijsgegeven. Van die datum af moet wel premie betaald worden, maar men heeft daarvan geen voordeel bij eventuele uitkering bij ziekte. D. Ik ben huurder van een woon huis, dat vroeger mijn eigendom was. Ik mag dit huis tot mijn dood toe be wonen. Nü wil de eigenaar op het achtererf een garage laten bouwen. Moet ik dat toestaan? Kan ik even tueel - wanneer ik toestemming tot de bouw geef - een financiële tegemoet koming vragen? AntwoordVerhuurder moet zich aan de overeenkomst houden en mag dus niet willekeurig eisen, dat van dat con tract wordt afgeweken. Iets anders is het wanneer u het zo beschouwt, dat hij eigenlijk een wijziging in de over eenkomst voorstelt. Daartegenover mag u uw voorwaarden, w.o. een financiële tegemoetkoming gerekend kan worden, stellen. Over deze voorwaarden moeten beide partijen het eerst eens zijn. Pas daarna treden de nieuwe bepalingen in werking. Wellicht is in deze aan gelegenheid dus een minnelijke schik king te bereiken. JE4R vwm T VOOR I */OUD smir aarrijK csoKH *iQ£DSHO VECHT JEM 2ICH EEN WEC t>OOR H£T STE7CEUC ■StRciic- GEMIS..* er/iDEL'JK6E£tTH<J Her OP.. vEHGEEfSJtfMO£t rmuzHMRtiw WMEfieneen exPfoiTif oioa- EEN EENVOUDIG WARM WINTERMODELLETJE. K 2645 Deze mooie japon met een raglan drie kwartsmouw is gegarneerd met een streepjesdessin. Deze japon is buiten gewoon goed geschikt voor minder slanke figuurtjes. Benodigdheden voor 104 cm. bovenwijdte 2.75 m. stof van 140 cm. breed en 75 cm. gestreepte stof van 90 cm. breed. Patronen verkrijgbaar voor 98, 104, 110, 115 en 122 cm. bovenwijdte ad 0.75 bij Bella Patronen Service, Kromme Nw. Gracht 66, Utrecht. Vermeld op de briefkaart waarop aan de adreszijde 75 ct. extra aan postze gels te geplakt, duidelijk het nummer van het patroon en bovenwijdte.

Soester Courant | 1955 | | pagina 13