van £ssen 1 Heê gemeentehuis en zijn bewoners. Radio Televisie HET BR0EKENHUI8 iPECIAmlDPTIE DRAMA. J CORDUROY COLBERTS f 39.75. DE VLUCHTELING WACHT OP UW SLEUTEL. IN DE HOEK. m Eerste slachtoffer op de ver nieuwde hoofdweg. VRIJDAG 30 SEPTEBER 1955. 33e JAARGANG No. 74. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Soest is één van de ruim 1000 gemeen ten, die er in ons land zijn en die samen de Nederlandse staat vormen. Iedere gemeente heeft een bestuur en dit be stuur, met alles wat er bij hoort, zetelt in het gemeentehuis. Soest is een der gemeenten, welke zich in de laatste 25 jaar sterk heeft uitge breid, hetgeen tot gevolg had, dat ook de werkzaamheden steeds groter vor men aannamen. Reeds enige malen onderging ons ge meentehuis een ingrijpende verbouwing en uitbreiding. Bovendien kregen de ge meente-ontvanger, de politie en de dienst Openbare Werken, die voorheen ook in het gemeentehuis een plaats vonden, een eigen gebouw, terwijl in het door de gemeente gehuurde pand Steenhoff- straat 5 nog enkele diensten werden ondergebracht. Niettegenstaande deze uitbreidingen en verplaatsing van de genoemde diensten en afdelingen is er in het gemeentehuis wederom ruimtegebrek, als gevolg waarvan door de gemeenteraad gister avond een belangrijke beslissing moest worden genomen. In verband met een en ander lijkt het ons goed de lezers eens een inzicht te geven in ons gemeentelijk apparaat. Onze gemeente heeft drie bestuursor ganen, n.1. de gemeenteraad, het col lege van Burgemeester en Wethouders en de Burgemeester. De taak van de gemeente is tweedelig. In de eerste plaats moet de eigen gemeentelijke huishouding geheel naar eigen inzicht bestuurd worden, in de tweede plaats moet medewerking verleend worden aan de uitvoering van de algemene rijkswetten, omdat de gemeente een onderdeel van het staatsverband is. In de gemeente is do gemeenteraad het hoogste bestuursorgaan. Alle bevoegd heid berust bij de raad, voor zover de wet niet uitdrukkelijk bepaalde be voegdheden aan het college van B. en VAN WEEDESTR. 36A - TELEF. 2792 Een behanger steelt een auto, Zet zich dronken achter 't stuur; Zonder rijbewijs stort hij zich Roekeloos in 't avontuur, Hij maakt doden en gewonden ln een drukke winkelstraat, En de mensen spreken van hem Als een brute onverlaat. Niemand neemt hem in bescherming, Hij moet snel en zwaar bestraft; Men betreurt het dat de doodstraf In ons land is afgeschaft; Levenslang is al het minste Dat de volksmond aan hem geeft, Aan de man, die zulk een wandaad Op zijn jong geweten heeft. Strakjes komt hij voor de rechter, Na een advocaat-duel Gaat hij idem zoveel jaren Ergens in een kleine cel. Daarmee wreekt de overheid slechts Het verkeerde van de daad, Maar zij raakt niet aan de wortel Van het grenzeloze kwaad. Door de films in bioscopen, Vodderige beeldromans, Krijgt het gangsterdom in Holland Zijn impulsen en zijn kans. Door een vloed van slechte boeken, Zelfs het drukken nog niet waard, Wordt gezonde jeugd bedorven, Wat zich telkens openbaart. Door een vonnis uit te spreken Neemt de overheid wel wraak; Preventief, door te voorkómen, Heeft zij een veel mooier taak. Geen pardon voor deze misdaad, Maar de jongen deed misschien Wat hij voordien honderd malen Had gelezen en gezien. JAAP MIJDERWIJK. (Nadruk verboden.) W. of aan de Burgemeester opdraagt. Het college van B. en W., het dage lijks bestuur van de gemeente, is be last met de voorbereiding van alles, waarover de raad te beslissen heeft, alsmede met de uitvoering van de raads besluiten. Tevens is het college het eerste orgaan, dat medewerking moet verlenen aan de uitvoering van rijks- en provinciale voorschriften. De Burgemeester heeft een speciale taak ten opzichte van de politie en hij heeft hét opperbevel bij brand. Door de toenemende ingewikkeldheid van de gemeentelijke overheidstaak en de speciale deskundigheid die vereist is, is het overwicht van de gemeente lijke taak voor een heel groot deel bij B. en W. komen te berusten en hierbij neemt de Burgemeester een voorname plaats in. Het gemeentebestuur moet beschikken over een ambtelijk apparaat voor het uitvoeren van haar taak. De gemeente wet noemt slechts één ambtenaar met name, t.w. de secretaris, van wie ge zegd wordt, dat hij de raad, de raads commissie, het college en de burge meester in alles wat het gemeentebe stuur betreft behulpzaam is, maar de taak van de secretaris is zelfs in de kleinste gemeente meestal zo omvang rijk geworden, dat deze niet meer door één persoon vervuld kan worden. Naast de secertaris kent de gemeentewet nog als ambtenaar met een bepaalde taak de ontvanger en de ambtenaar van de burgerlijke stand. Naarmate de gemeente groter is, wordt de bezetting van de gemeentesecretarie omvangrijker. Aan de ambtenaren van de secretarie worden hoge eisen ge steld aangaande kennis en inzicht in het openbaar bestuur, daar zij al dat gene, waarover de raad beslissen moet, voorbereidèn, belast zijn met de werk zaamheden verbonden aan de uitvoe ring van de raadsbesluiten en tevens met de taak, die voortvloeit uit de medewerking, welke de gemeente ver lenen moet bij de uitvoering van de rijks- en provinciale voorschriften. Dit alles geschiedt onder leiding en vol gens aanwijzing van het college van B. en W. en onder verantwoordelijk heid van dit college. Naast de administratieve dienst van de steeds toegenomen verzorgende taak van de gemenetebesturen staan gas-, wa ter- en electriciteitsbedrijven, vervoer- drijven, openbare werken, diensten voor volkshuisvesting, voor sociale verzor ging, geneeskundige verzorging, slacht huis, Volkscredietbank enz. Al deze diensten en bedrijven staan uiteindelijk onder het college van B. en W. Dit brengt met zich mee, dat de gemeente secretarie het meest centrale orgaan is, waar uiteindelijk alle draden van het gemeentelijk bestuursapparaat sa men komen. De gemeentesecretarie staat onder de bevelen en de verant woordelijkheid van B. en W., terwijl de secretaris de dagelijkse leiding heeft. Naarmate de omvang van de gemeen te toeneemt is meer specialisatie en deskundigheid van de ambtenaren ver eist, daar de administratiefrechtelijke taak zich dan over een zeer breed ter rein uitstrekt. In de grotere gemeenten is het niet meer mogelijk, dat de ge meentesecretaris het hele gebied der administratieve werkzaamheden van het gemeentebestuur tot in alle finesses beheerst. Dit is de reden, waarom de secretarie i afdelingen verdeeld is, die ieder een ambtenaar aan het hoofd hebben met de beschikking over de speciale des kundigheid, vereist voor dat gedeelte der werkzaamheden van de secretarie, waarmee de bepaalde afdeling belast is. In onze gemeente is de secretarie ver deeld in 6 afdelingen. 1. Bevolking, Burgerlijke Stand, Mili taire Zaken en Verkiezingen. Op deze afdeling wordt het bevolkings register bijgehouden en men moet zich hier vervoegen voor het doen van de geboorteaangiften, het aangeven van overlijden en huwelijk, het aanvragen van huwelijkstoestemming, de inschrij ving van echtscheiding en de erkenning van buiten huwelijk geboren kinderen. Uittreksels uit en afschriften van deze akten, bewijzen van inschrijving in het bevolkingsregister, bewijzen van goed gedrag, van Nederlanderschap enz. enz. worden door deze afdelingen afgegeven. Men kan er terecht voor paspoorten, bewijzen van in leven zijn en de le galisatie van handtekeningen. Deze af deling is tevens belast met de inschrij ving voor de dienstplicht, keuring en het aanvragen van kostwinnersvergoe ding. Deze afdeling houdt de nodige aan tekening voor een mogelijke inkwar tiering van militairen en de te nemen maatregelen bij een eventuele mobi lisatie. De voorbereiding en de uitvoeringen van de verkiezingen van de leden der Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraad v: iden in deze afdeling plaats en het is *"eze afdeling, waarmee de bevolking het meest te maken heeft. 2. Sociale Zaken. Op deze afdeling worden de diverse regelingen op het gebied der sociale voorzieningen uitgevoerd. Dit betreft regelingen voor geldelijke uitkeringen en werkvoorziening van hen, die niet meer in staat zijn in het vrije bedrijf een werkkring te vinden. De sociale voorzieningsregelen, vastge steld door het Rijk zijn voor de diverse categorieën hand - en hoofdarbeiders, kleine zelfstandigen en kunstenaars verschillend. Deze zeer sterke en sportieve colberts ontvingen wij in de kleuren bruin, grijs, blauw, groen en rood en wel in de maten 44 tot 58. Wij brengen deze in de be kende „Schuttersveld" kwali teit, in prima afwerking en een bijzonder goed model voor In dezelfde kleuren hebben wij ook bijpassende plusfours en lange pantalons. Leeuwenstraat 33 III Hilversum Nauw-vei wande afdeling Sociale Zaken is de dienst voor maatschappe lijk hulpbetoon. Deze vormt als het ware één geheel met de afdeling Sociale Zaken. Deze dienst verleent hulp aan hen, die krachtens de Armenwet wor den ondersteund. De uitvoering van de Armenwet en de gemeentelijke regelingen op sociaal ter rein vereisen een uitgebreide admini stratie. Deze omvat de hulpverlening, de geneeskundige verzorging, krank- zinnigenzorg, toepassing van verhaal, aanspraken op het rijk, provincie en andere gemeenten enz. Van de ambtenaren, belast met deze werkzaamheden, wordt een uitgebreide kennis van het grote aantal sociale voorschriften vereist, maar tevens de nodige sociale inslag voor deze taak. 3. Financiën. Voor de uitgaven, welke de gemeente ieder jaar denkt te doen en voor de te verwachten inkomsten, wordt ieder jaar een begroting vastgesteld. Deze uitgaven en inkomsten kunnen gesplitst worden in gewone- en kapitaalsinkom sten en uitgaven. De gewone uitgaven en inkomsten hebben slechts betrek king op één jaar, terwijl de kapitaals uitgaven en inkomsten meerdere jaren bestrijken. Gewone inkomsten krijgt de gemeente van belastingen, huren, pachten en vaste uitkeringen. Kapi taalsuitkeringen worden verkregen uit geldleningen of verkoop van onroeren de goederen. Naast de algemene ge meentebegroting kennen we nog de afzonderlijke begrotingen van verschil lende takken van dienst of bedrijven van de gemeente. De uitkomsten van deze bedrijfsbegrotingen zijn verwerkt in de algemene gemeentebegroting. Het in ontwerp samenstellen van deze be grotingen behoort tot de taak van de afdeling financiën. Daarnaast is deze afdeling belast met het voorbereiden van wijzigingen in de begroting, die in de loop van het jaar noodzakelijk geworden zijn en tevens met de uit voering van de begroting. 4. Gemeente-eigendommen. Hier vindt het administratieve beheer plaats van al datgene, dat, naar bur gerlijk recht, eigendom van de gemeen te is; aan- en verkoop van gronden, onteigening, wanneer het algemeen be lang dit eist, huur, pacht, verhuring en verpachting, dit alles wordt in deze afdeling behandeld. 5. Interne Zaken, Registratuur. Hier wordt alle uitgaande en inkomen de correspondentie opgeborgen en wor den alle andere bescheiden onderge bracht. Aan deze afdeling is de type kamer verbonden, waar alle brieven, raadsvoorstellen, notulen enz. worden getypt, vermenigvuldigd en verzonden. Boeken, tijdschriften e.d. worden bij de afdeling Registratuur geordend en gecatalogiseerd. 6. Algemene Zaken en Onderwijs. Op deze afdeling worden alle zaken behandeld, wetten en provinciale ver ordeningen uitgevoerd, die niet tot één van de andere vijf afdelingen behoren. De voornaamste wetten, welke door de ze afdeling uitgevoerd worden, zijn de Woningwet, de Drankwet, de Hinder wet en de Winkelsluitingswet. Voorts is deze afdeling belast met de samen stelling en de uitvoering van tal van plaatselijke verordeningen, zoals de po- litie-verordening. Deze afdelnig is be last met de uitvoering van de ver schillende onderwijswetten, waarvan de iager onderwijswet 1920 wel de voor naamste is. Dit zinnetje zult U in de maand oc- tober herhaaldelijk lezen en horen, want het geldt als motto voor een grootscheepse landelijke actie, die door de Nederlandse Federatie voor vluchte lingenhulp wordt gevoerd in de week van 24 tot en met 29 october a.s. Pers, radio en televise zullen bij her haling de aandacht op deze actie ves tigen. Naast een geldinzameling, die uiteraard van groot belang is, omdat de hulp verlening aan vluchtelingen nu eenmaal grote financiële offers eist, wordt een inzameling georganiseerd van oude sleutels, die niet meer gebruikt worden. Hiermede wordt ook het motto van de actie verklaard. Nadere mededelingen hieromtrent vol gen spoedig. Niet iedereen wordt dagelijks gecon fronteerd met de moeilijke omstandig heden, waarin zich de vluchtelingen be vinden, doch wel weet iedereen, dat het bestaan van het vluchtelingen vraagstuk in feite een aanklacht be tekent tegen de sociale orde in de we reld. Een oplossing wordt niet gevonden als slechts een kleine groep daadwerke lijke medewerkers, die gegrepen zijn door de nood der vluchtelingen, dage lijks tracht verbetering in hun omstan digheden te brengen. Ofschoon Nederland in de rij der hulp biedenden lang niet de laatste plaats inneemt, mag toch nog niet worden ge zegd, dat de uiterste krachtsinspanning aan de dag wordt gelegd. Ook in Soest is dit nog niet het geval. Het is juist daarom, dat bij de komende actie eens alle zeilen worden bijgezet om een be vredigend resultaat te bereiken. U kunt hieraan meedoen door reeds thans alle oude sleutels die U in huis heeft en die toch geen dienst meer doen, bij elkaar op een plaats te leg gen, om ze straks als ze worden opge haald in te leveren. Daarnaast kunt u eens extra diep in uw beurs tasten en de te houden geldinzameling bij zonder goed steunen. Evenzeer noodzakelijk is het, dat zich een voldoende aantal medewerkers be schikbaar stelt voor het houden van de geldinzameling. Vele handen maken licht werk. Laat een ieder, die hiervoor gelegen heid heeft, nu eens een morgen, mid dag of avond vrij maken om mede te helpen. In het verleden is toch duidelijk be wezen, dat men in Soest, als de nood aan de man komt, wil medewerken. Welnu bij de vluchtelingen is de nood aan de man en met een weinig zelf opoffering kunt u mede helpen om deze nood te lenigen. Meldt u persoonlijk, schriftelijk of te lefonisch bij het secretariaat van het plaatselijk comitéAfdeling Sociale Zaken Gemeentehuis, telefoon 2643. Voeg de daad bij het woord en doe het onmiddellijk. De automobilisten zijn er, door de vreselijke ongelukken die misdadige elementen onder hen de laatste weken veroorzaakten, bij het grote publiek niet beter op komen te staan. In de gelederen der autorijders heerst echter niet minder verontwaardiging over deze dronken moordenaars ach ter het stuur van een auto, dan in welke kring ook en ook de auto rijders hopen, dat onze rechters de wet zo zullen kunnen hanteren, dat deze mensen nooit meer achter het stuur van een auto komen en hen verder zal kunnen straffen, zoals een moordenaar bestraft moet worden. Naast hun verontwaardiging over hun collega-autorijders dienen echter heel wat bestuurders van motorrijtuigen eens de hand in eigen boezem te ste ken en zich af te vragen of hun eigen houding, in broodnuchtere toestand overigens, ook geen correctie behoeft, want er zijn veel ellendelingen op de weg, die er, zij het alcoholvrij, maar op los rossen. Vaak zijn het punctuele mensen, waarin echter de duivel schijnt te zijn gevaren, zodra ze achter het stuur van hun auto zitten en dan niet minder gevaar voor hun medemensen opleveren dan dronken droppies. Ik mocht enige dagen geleden meerij den met een autorijder uit een na burige gemeente naar mijn huis, maar in dit vrij korte ritje, deed hij menig poging tot doodslag en het jammerlijke is, dat hij dit niet eens besefte. Wat doen we nu tegen dit soort weg gebruikers Mensen die maar raak scheuren, zoals ze dat noemen, altijd voorrang eisen en nemen, zich steeds laatdunkend gedragen tegenover alles wat langzamer gaat dan zij, uit hun portier hangen en schelden tegen ieder, die niet doet wat zij willen. Kortom, tegen die rijders, die zich in alle op zichten geen heer in het verkeer to nen en door hun gladheid van tong of door snel te verdwijnen, vaak de hun toekomende straf ontlopen Tegen dit soort mensen te kunnen op treden is niet gemakkelijk. Procents- gewijze veroorzaken dit soort rijders meer ongevallen dan de beschokkenen. Wie weet hier een oplossing voor H. OEKMAN. OTO, - G EKEOO K/9PPARATE BiRKSTRAAT 2 TEL. 2874 Hedennacht, omstreeks half 4, is on ze plaasgenoot, de heer H. Overeem, wonende Van Straelenlaan 22, rijdende in een Ford Consul, door onbekende oorzaak, op de Steenhoffstraat, voor het huis van dr Van Beurden, tegen een boom gereden. Omwonenden werden door de hevige klap gewekt en kwamen te hulp. Toen dr Stroband op de plaats van het ongeval aankwam, leefde het slacht offer nog, maar overleed kort daarna ter plaatse. De zeer gehavende auto is, met het oog op het onderzoek, door de politie in beslag genomen. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. Een elfjarige jongen werd gepakt omdat hij geld uit een winkellade had gepakt. Streng onderhouden. Een andere lieverd gooide met wat vrindjes stenen van flink formaat van achter een heg en raakte Mevr. B. van de Koekoeksweg aan het hoofd. Dok ter Schutte heeft de wond verzorgd. Een tuinman deed aangifte van dief stal van een hark en een hegschaar, die hij in een luchtrooster van de Nij verheidsschool aan de Molenstraat ge legd had, om daarmede de volgende dag verder te werken in de tuin ach ter die school. Er lagen twee scharen, maar de adspirant-tuinier had aan één exemplaar genoeg. Een dertienjarige is kwiek ter been, maar kwieker was de 72-jarige Me vrouw K. uit de Prins Bernhardlaan, die zo'n knaapje pakte, omdat hij haar hazelnoten roofde. Een meisje en een jongen van dezelfde leeftijd waren me deplichtig en ze moesten strafregels schrijven. De Belg J. B. zwierf zo'n beetje in ons land rond, maar men had het niet erg op hem. Hij komt uit Gent en is naar de Belgische grens gebracht. Baldadige knapen draaiden de rode lantaarns uit, die op de Stadhouders- laan staan, of blussen deze waarschu- wingslichten met zand. De politie is er op gebrand die knapen te pakken. GESLAAGD. De navolgende dames en heren slaag den voor rijbewijs BE: C. A. Louman- Schravenmade, Mevr. v. d. Bor, Mej. G. A. v. Asch, W. Verkerk-v. Gelder, W. A. A. Schut, A. J. Ruitenbeek- Buket, Mevr. Borgst-v. Doorn, K. J. Beekink, J. Eland (A'foort), J. de Jong, H. C. Grift, M. J. G. Bender, J. S. Buys, H. F. Reefman, E. A. Radema ker, S. Akkerman en H. Renes. Zij werden opgeleid door Auto-Rij school Engel, alhier.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1