leden uit Soesterberg goed moeten be seffen, dat Soest en Soesterberg één zijn en zich als een eenheid te ge dragen hebben. Spr. is voorstander van het instellen van een kleine commissie, die de ver bouw onder de loupe kan nemen, voor dat een architect ingeschakeld wordt en hoopt, dat de architect van het schetsplan niet dezelfde zal zijn als de man, die straks de leiding krijgt van de verbouw, waarvoor spr. liever nieuwbouw zou zien, omdat dit waar schijnlijk niet eens zoveel meer zou kosten. De conclusie van Prof. Granpré Molière was immers, dat er niet ver bouwd moest worden. Spr. zou graag zien dat de verbouwing - eventueel nieuwbouw - door middel van een prijsvraag tot stand kwam. De heer PIEREN (P. v. d. A.) stelt de heer Oranje gerust en verklaart, dat de Soesterbergse inwoners zich één voelen met de Soestenaren. Spr. hoopt, dat Soesterberg spoedig een nieuwe hulpsecretarie krijgt. Mevr. POLET (P. v. d. A.) zou graag van de voorzitter de toezegging krij gen, dat er in het toekomstige raad huis geen loketten zullen komen, daar zij deze afschuwelijk vindt. De heer ORANJE (V.V.D.) is eveneens een te genstander van loketten. De VOORZITTER opent gunstige pers pectieven voor de bouw van een nieu we hulpsecretarie in Soesterberg. Het rapport van Prof. Granpré Molière is 15 jaar oud, dus men kan wel zeg gen, dat het verouderd is. Het is na tuurlijk erg aantrekkelijk nieuwbouw te adviseren, maar daar het huidige raadhuis in behoorlijke staat verkeert, kan nieuwbouw onmogelijk goedkoper zijn. Berekeningen hebben uitgemaakt dat een nieuw raadhuis een gemeente op 100.per inwoner komt, dat is voor Soest 3.000.000.daar de groei der bevolking aanhoudt en er nog lang niet met het raadhuis begonnen wordt. Zou dit raadhuis inderdaad komen op de plaats, die Prof. Granpré Molière adviseert, n.1. bij de oude toren, dan zul len slopingskosten nog eens V2 miljoen eisen. Dit is niet op te brengen en zou Soest voor vele jaren zwaar belasten. Thans blijkt, dat de plaats van het raadhuis nog niet zo kwaad is, ter wijl men tevens ruimte heeft voor het plaatsen van een nieuw gebouw naast het oude. Dit gebouw zou dan niet in stijl overeen behoeven te komen met het oude gebouw, maar een eigen gezicht kunnen hebben, dat de tijd tot uitdrukking zou brengen, waarin het gebouwd werd. Een prijsvraag kan een lange lijdens weg worden en dan moet men 3 of 5 architecten honoreren, hetgeen te kostbaar zou worden. Raadzaam is het een architect te kiezen, die ervaring heeft in de bouw en de verbouw van raadhuizen. De voorzitter kan Mevr. POLET (P. v. d. A.) niet helemaal geruststellen, daar in het prae-advies inderdaad over lo ketten gesproken wordt. Hierover kan echter later nog worden beslist. De heer SCHAAFSMA vraagt, waarom het nieuwe gebouw niet aan de over kant komt. De voorzitter zet uiteen dat hier minder ruimte is en dat de verbinding met het oude gebouw moei lijker is, daar men dan de weg over moet. Mevr. LANDWEER hoopt, dat het ou de en nieuwe gebouw niet aan elkaar zullen komen. De VOORZITTER zegt, dat dit niet de bedoeling is, maar dat een geniaal architect hiervan toch een mooie ge heel zou kunnen maken. De heer ORANJE (V.V.D.) blijft het plan van het raadhuis bij de toren aantrekkelijk vinden, maar vindt het toch prettig, dat bij het plan van de uitbreiding in de Steenhoffstraat toch eigenlijk ook van nieuwbouw sprake is. 18. Voorstel tot vaststelling van een nieuw Reglement van Orde voor de vergaderingen van de raad. De heer CLEMENS (K.V.P.) vindt het nieuwe reglement van orde prachtig, maar als de leden van de raad mogen roken, waarom dan niet het publiek. De heer VAN ANDEL (C.H.) vindt de naam publieke tribune een wel wat wijdse aanduiding voor het onaanzien lijke bankje, maar hoopt, dat dit in de toekomst, wanneer de uitbreiding tot stand gekomen is, anders zal zijn. Spr. acht de redactie van de bepalingen in het nieuwe reglement, voorzover ze betiekking hebben op het publiek, niet juist. Eerst een specificatie van wat mag en wat niet mag en dan de be paling, dat het publiek zich heeft te gedragen naar de aanwijzingen van de voorzitter. De VOORZITTER zet uiteen, dat naast de zwijgplicht en het zich onthouden van uitingen van goed- of afkeuring van het publiek, de aanwijzingen van de voorzitter siaan, te geven in bijzon dere gevallen. Het eerste geldt dus voor iedere vergadering. Van de mo gelijkheid tot het geven van aanwij zingen kan de voorzitter gebruik ma ken wanneer hij dit wenselijk acht. Het roken heeft onderwerp van be spreking gevormd in de commissie. In vele raadsvergaderingen in andere plaatsen wordt in het geheel niet ge rookt. Dat men het hier verbieden wil aan het publiek is ingegeven door de me ning, dat het publiek zoveel respect voor de gemeenteraad moet kunnen opbrengen, dat het aanwezig wil zijn, ook als er niet gerookt mag worden. De heer VAN WELY (V.V.D.) gelooft, dat er raadsvergaderingen in andere plaatsen zijn, waar kisten sigaren de ronde doen. De heer CLEMENS (K.V.P.) meent, dat er ook niet-rokers zijn, die het roken waarderen kunnen. Er wordt gestemd over het voorstel van de heer Clemens, de bepaling van het rookverbod te schrappen en deze wordt inderdaad geschrapt, daar slechts vier leden tegen stemmen. 19. Voorstel tot uitbreiding van de Commissie Openbare Werken met twee leden. Deze commissie wordt uitgebreid met Mevr. Polet (P. v. d. A.) en de heer Van Andel (V.V.D.). 20. Voorstel tot het verlenen van een (aanvullend) crediet a. voor de uitbreiding van het gas- buizennet; b. voor de aankoop van gaswarmwa- terapparaten. Conform besloten. 21. Voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling voor de financiering van de tewerkstelling en de daarmee verbonden revalidatie van lichamelijk en geestelijk gehandicapten met de gemeenten Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Hoevelaken, Hoogland, Leus den, Soest, Stoutenburg en Woudenberg. Conform besloten. 22. Voorstel tot het verlenen van sub sidie aan a. de Stichting Ned. Herv. Gezondheids zorg „De Wijkverpleging" te Soest over 1954 en 1956; b. de Commissie „Gezinsverzorging" uitgaande van de Diaconie der Her vormde Gemeente over 1954. Conform besloten. 23. Voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van aan 10 deelne mers van de Bouwkas Ned. Gemeen ten te verstrekken geldleningen. Conform besloten. 24. Voorstel tot het aangaan van een geldlening. Conform besloten. 25. Voorlopige vaststelling rekening, gasbedrijf 1953. Conform besloten. 26. Benoeming leden en plaatsvervan gende leden van de Commissie voor het georganiseerd overleg. Conform besloten. 27. Aankoop van grond a. gelegen aan de Torenstraat van de firma A. Reehorst; b. gelegen aan de Belvedèreweg van H. J. M. Pieper; c. met bijbehorende opstallen, gelegen aan de Hartweg van P. van Asselt; d. gelegen nabij de Henriëtte Blaekweg van H. J. Stroband. Conform besloten. 28. Verkoop van grond a. gelegen nabij de Schrikslaan aan A. A. van Breukelen en J. van Geijten- beek. De heer R. HILHORST (K.V.P.) meent, dat de omwonenden in de Schriks laan weinig plezier zullen beleven van de opslagplaats van materialen, welke komen zal op de grond, die de ge meente verkoopt. De VOORZITTER is van mening dat weinig hinder ondervonden zal worden van de opslagplaats. De heer BUTZELAAR gelooft eerder, dat het een rommelige boel zou wor den, wanneer het stuk grond een agra rische bestemming zou krijgen. Conform besloten. b. gelegen nabij Park Vredehof aan A. J. M. van Asten te Amsterdam; Conform besloten. c. idem aan G. C. M. M. Nijman te Rot terdam; Conform besloten. d. gelegen nabij de Foekenlaan aan A. van Dam te Leeuwarden. Conform besloten. 30. Voorstel tot onteigening van gron den, gelegen tussen de Gen. Winkelman straat en de Prof. Lorentzlaan te Soes terberg. Conform besloten. 31. Opnieuw verpachten van grond, ge legen nabij de Julianalaan aan W. Ben schop. Conform besloten. 32. Opnieuw verhuren van grond, ge legen nabij de Bosstraat aan de Katho lieke Padvindersvereniging St. Don Bosco. Conform besloten. 33. Wijziging van de huurovereenkomst met A. J. J. van Marle t.a.v. het pand Veldm. Montgomeryweg 33. Conform besloten. 34. Belastingreclames. Conform besloten. Verder worden nog de navolgende be sluiten genomen. Het pand Steenhoffstraat 5, dat gehuurd is om plaatsgebrek in het raadhuis te bestrijden, is te klein en er wordt be sloten 2 kamers te huren in het pand Steenhoffstraat 7. Aan de P.U.E.M. wordt het zakelijk recht verleend voor het leggen van een kabel in de Dorresteinweg. RONDVRAAG. De heer VAN WELY vraagt naar de verlichting in de Foekenlaan. De VOORZITTER antwoordt, dat de verlichting in Soest de aandacht heeft van B. en W. maar men kan moeilijk op iedere plaats vanwaar een klacht komt een lichtpunt aanbrengen. De heer BUTZELAAR (K.V.P.) komt nog even terug op het schr? j /en van de heer Bosman, dat hij de ingekomen stukken was en waarop een prae-ad vies van B. en W. zal komen, terwijl de heer Bosman reeds lang mondeling zou toegezegd zijn, dat hij bouwen mocht. Door het uitbreidingsplan is hier nu verandering in gekomen. De heer ORANJE (V.V.D.) wijst nog eens met nadruk op de levensgevaar lijke situatie in de Kerkstraat en hoopt, dat spoedig met onteigening zal worden begonnen. De VOORZITTER is van mening, dat onderling overleg sneller tot goede re sultaten leidt. Mevr. LANDWEER (C.H.) vraagt hoe het zit met de betegeling van de Ko- ninginnelaan. Een gedeelte is klaar en bij een ander gedeelte staan de stapels tegels al weken lang klaar. De VOORZITTER weet niet hoe dat komt. De heer PIEREN (P. v. d. A.) vindt het eind van de Weerden Poelmanweg een levensgevaarlijk stuk straat. Spr. weet, dat de gemeente hier weinig aan kan doen, daar dit een stuk weg van de L.S.K. is, maar hij hoopt, dat de gemeente op verbetering zal aandrin gen. De inwoners van Soesterberg hebben een rijtje namen opgegeven toen er straten en lanen van een naam voor zien moesten worden, maar deze na men zijn niet gebruikt. De VOORZITTER zegt, dat dit niet ge daan is, omdat opnieuw namen van vliegeniers opgegeven zijn en er zijn al zoveel straten in Soesterberg, die een vliegernaam hebben, dat enige be perking wel gewenst is. De heer CLEMENS (K.V.P.) dankt de gemeente voor het verlenen van ser vice aan de leden uit Soesterberg door het beschikbaar stellen van een auto en hij brengt dank aan de heer v. d. Arend, die voorheen steeds bereid was deze leden in zijn auto te halen en te rug te brengen. FEIKE ASMA SPEELT IN SOESTDIJK. De organist Feike Asma geeft a.s. Don derdag, 6 October, een concert op het orgel van de Julianakerk te Soestdijk. Aan dit concert werken verder nog mee de sopraan Alida Leinweber en de voordrachtkunstenaar Anna Holtrop. De organisatoren van deze avond ver wachten voor dit bijzondere programma veel belangstelling. Zie voor bijzonderheden de advertentie in ons nummer van Vrijdag j.1.

Soester Courant | 1955 | | pagina 6