V :J3j CONSUL i'f IS -EhLAMD - TWEEDE BLAD SOESTER GLAS- EN VERFHANDEL SOEST Heropening Rest. „Eemland". A. J. VAN DE REE Het stookseizoen nadert. DE WITTE POMPEN L— fifi '11 A-V^-7 A-\^v KAPITEIN FANTOME' Haarmode en Haarverzorging J. KOPPEL. Wrijf Kou en Pijn VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 7 OCTOBER 1955. HET VAN OUDS VERTROUWDE adres voor GLAS, VERF EN BEHANG J. BRANDSMA Soesterbergsestr. 52 Telef. 2707 DIERENBESCHERMING IN SOEST. Op Werelddierendag, 4 Ocotober 1955, hield de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren in ,.De Gou den Ploeg" een feestelijke algemene vergadering, die geopend werd door de voorzitter van de vereniging, de heer P. M. Wijsmuller, die zich verheugde over de goede opkomst. Het woord van welkom gold in het bijzonder de erevoorzitter, de heer Van Asselt, en de spreker van deze avond, de heer F. B. B. Verlaan. Het was jammer, dat de heer 't Hart, die zijn naam aan 't asyl verbond, niet aan wezig kon zijn. „Wat is de mooiste dag van het jaar?" vroeg de voorzitter en de kinderen van de Van der Huchtschool, die het koor tje en het orkestje vormden, antwoord den „Werelddierendag". De heer Wijsmuller deelde mee, dat er belangrijke mededelingen voor de leden zouden komen, waarna, onder leiding van Mej. Joon, het lied van de dierendag werd gezongen, waarbij het orkestje, bestaande uit guitaren en blokfluiten, begeleidde. Mej. mr Koopmans las de notulen, waarna de kinderen opnieuw zongen. De voorzitter weer er op, dat de ver eniging een druk jaar achter de rug heeft en dat er zeer veel werk ver richt is. In het voorjaar heeft het bestuur ge probeerd van de heer Ten Haaf een strook grond bij te huren, om het asyl aan de Lange Brinkweg uit te breiden, daar het terrein te klein is en de die ren een speelweide missen. Dit kon helaas niet. Enkele maanden geleden kreeg het be stuur de mededeling, dat Mej. Ten Haaf, om privé-redenen, haar functie als asylhoudster ter beschikking stelde. Tijdens de opzeggingstermijn van 6 weken werd ze ziek en de inspecteur, de heer Tavenier, nam het werk over in de maanden juli en augustus. Vele leden, waaronder vooral de jeugd, heeft in die maanden geholpen, soms tot 's avonds tien uur, en de voorzitter dankte allen hiervoor. Ook de bestuurs leden hebben hulp geboden. De heer Tavenier wenste geen asyl- houder te worden, zodat andere maat regelen genomen moesten worden. Het bestuur en de heer 't Hart onderhan delden met de heer Ten Haaf over de verkoop van huis en erf aan de vere niging, maar deze verkoop kwam niet tot stand. Er werd reeds meer grond door het asyl ingenomen dan bij con tract overeengekomen was en meer kon de heer Ten Haaf niet missen. Naast de heef Tavenier werd op 1 au gustus Tonny Schmidt als assistente- asylhoudster aangesteld en vanaf die datum heeft zij het asyl beheerd. Als steken en scheuten U het leven vergallen en U geen raad meer weet van de tergende pijn, brengt Kruschen Salts uitkomst. De kleine, dagelijkse dosis Kruschen maakt korte metten met Uw rheumatiek. Zes minerale zouten, wetenschappelijk samengesteld, spannen in Kruschen samen om Uw bloedzuiverende organen krachtig te stimuleren. Met verjongde energie doen die dan hun heilzaam, bloedzuiverend werk. Onzuiverheden kunnen zich niet opnieuw ophopen en vastzetten in de gewrichten. Zo wordt U binnen korte tijd bevrijd van de pijnen die Uw humeur vergallen en Uw gestel slopen. Inmiddels werd gezocht naar een an der terrein dat groter was en dit werd gevonden aan de Klein Engendaalweg. De onderhandelingen met de eigenaar slaagden en de heer N. v. d. Broek stond de grond gaarne af voor de tijd van 25 jaar, voor ƒ1,per jaar. De voorzitter noemde dit een fantastische daad, temeer wanneer men bedenkt, dat het terrein achtmaal zo groot is als dat aan de Lange Brinkweg. De heer en mevrouw Van de Broek heb ben toegezegd 's nachts op de dieren te zullen passen. Op 5 October gingen de aanwezige dieren tijdelijk naar het asyl in Amers foort. De timmerlieden gaan nu aan het werk met het afbreken van het asyl, dat op de Klein Engendaalweg weer opgebouwd zal worden. Na de pauze dankte de voorzitter Mej. Joon en haar medewerkster voor de zang der kinderen en bood bloemen aan. De inzameling voo£ de dierenbe scherming, welke in de pauze gehouden werd, bracht 34,58 op. In de vacature W. F. H. Tabernal werd voorzien door de keuze van de heer N. v. d. Broek. De heer Tabernal had aan het bestuur geschreven, dat hij niet om gezondheidsredenen bedankt had, daar hij zo gezond is als een vis, maar omdat hij zich enige tijd geleden niet had kunnen verenigingen met de keuze van enige bestuurscandidaten. De heer Wijsmuller maakte hiervan melding, daar in de circulaire aan de leden per abuis vermeld was, dat ge- zondsheidsredenen het besluit van de heer Tabernal beinvloed hadden. In de vacature mej. M. F. Olde werd mej. mr Koopmans gekozen, die tevens op volgster werd van de secretaris, de heer P. H. Kok. De heer F. B. B. Verlaan uit Bussum sprak vervolgens over „De Landelijke Dierenbescherming", nadat hij eerst zijn verwondering en waardering uit gesproken had over de prettige sfeer, waarin de vergadering gehouden werd en de grote opkomst van de jeugd. Dat is op andere plaatsen wel eens an ders. Het is zeer belangrijk, dat de jeugd in het werk van de Dieren bescherming betrokken wordt. De Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren telt 100 afdelingen met 70.000 leden. Veertig jaar geleden werd de vereniging in Den Haag op gericht en vooral de laatste tien jaren is er sprake van een enorme groei. Het is een volksbeweging geworden. Vroeger werd het bestuur samengesteld uit leden, die dit als een erebaantje beschouwden, waarvoor zo min moge lijk gedaan moest worden en de func ties deelde men elkaar in een onder onsje toe. Thans is het geen sinecure meer. Vroeger werd er een paar uur tjes vergaderd, thans eenmaal per maand een hele dag en de maaltijden schieten daar wel eens bij in. Het is echter niet alleen nodig, dat het hoofdbestuur actief is, maar ook de afdelingsbesturen moeten dit zijn. Er wordt wel eens gedacht, dat de vereniging rijk is, maar dit is niet het geval. Het moet komen van de afdrach ten van de afdelingen, waarmee men er echter nog lang niet is, zodat de vele legaten, die de vereniging ten deel vallen, altijd welkom zijn. Vaak is reeds voorspeld, dat de vereniging failliet zou gaan, maar het is altijd nog op z'n pootjes terecht gekomen. Het gebouw van het hoofdbureau is een schenking en tegelijk met dit ge bouw is een groot bedrag geschonken. Uit de rente van dit kapitaal moet kosteloos lectuur worden verstrekt. Vroeger werden vriendjes als bestuurs lid aangewezen, thans worden de hoofdbestuursleden om de vijf jaar uit de afdelingen gekozen. Nu vormt het hoofdbestuur een afspiegeling van alle rangen en standen, die deel uit maken van de vereniging. Van dit hoofdbe stuur maken thans o.a. deel uit mr. Hugenholz, als opvolger van de heer Van Poelgeest. De heer Hugenholz is tevens voorzitter van de wereldfedera tie. Verder prof. Bijens van de vee- artsenijkundige school te Utrecht, die veel invloed heeft op de toekomstige dierenartsen. Er zijn vele commissies bij de vereni ging en er is een werkgroep voor die renbescherming en opvoeding, die 24 jaar geleden door mej. Suze Groshals werd opgericht en waarvan ook de heer Van Asselt, beiden uit Soest, deel uitmaakte. Dit plantje is een grote boom geworden en 5000 onderwijzers zijn nu lid. Zij beinvloeden 5000 x 40 kinderen. De jongste commissie, C 3, is in actie gekomen bij de watersnood ramp in Zeeland. In elke provincie zijn contactmensen van deze commissie. Overheid, B.B., politie, pers en kerken werken samen met de Dierenbescher ming. Inspecteurs en het landelijk inspectie apparaat waken ervoor, dat de dieren goed behandeld worden op veemarkten en bij vervoer. De praktijk heeft uit gewezen, dat een gemoedelijk woord bij een overtreding meer uitwerkt dan het dreigen met straf of het geven van een procesverbaal. De heer Wijsmuller dankte de heer Verlaan voor zijn interessante uiteen zetting en sloot de vergadering. Na een ingrijpende verbouwing, die 6 weken geduurd heeft, heropende res taurant „Eemland" hedenmiddag onder grote belangstelling van bedrijven, au- toriieiten en particulieren. De vele bloemstukken en geschenken wezen er op, dat „Eemland" een be langrijke plaats in onze gemeente in neemt, hetgeen begrijpelijk is, daar de grote zaal in de avonden van het win terseizoen bijna elke dag bezet is, zo dat iedere Soestenaar de prettige ge volgen van deze verbouwing zal on dervinden. De oude voorpui is afgebroken en ach ter de nieuwe pui is nu een grote ruim te, voorzien van nieuw, modern meu bilair. In de pauzes zal nu iedereen gemak kelijk een plaats kunnen vinden voor z'n kopje koffie. Meer dan honderd jaar geleden, toen Soest maar enkele duizenden inwoners telde en de paardentram nog reed, be stond restaürant „Eemland" al, maar toen was het een boeren herberg. Het Kerkpad, dat nu bij de F. C. Kuyper- straat ophoudt, liep voor het café langs en ook de paardentram kwam aan „De Koophandel" voorbij. Vrachtrijders dronken er een kopje koffie en waar nu de zaal is, daar was toen de deel. Soest groeide en „De Koophandel" werd „De oude Herberg" en later hotel-café restaurant Jan Out, zoals zichtbaar op bovenstaande afbeelding. Toen werd het „Eemland"; de deel verdween en maakte plaats voor een zaai, waar uitvoeringen gegeven wer den; er kwam een koffiekamer bij, die enige jaren geiden verbouwd werd en thans is de ruimte van het café-restau rant bijna eens zo groot geworden. Het is vandaag feest in Eemland, dat door deze ingrijpende verbouwing nog meer het middelpunt zal worden voor hen, die eens een avondje uit willen. PRIMA SCHRIJFMACHINE met automatische kantlijnstop en tabulator. Groot portable model, slechts ƒ310. KANTOORMACHINEHANDEL Laanstraat 41c - Baarn - Tel. 2685 A.N.B.B. 35 JAAR. De Algemene Nederlandse Bouwbe- drijfsbond (A.N.B.B.) afdeling Soest be staat 35 jaar en de verjaardag is ge vierd met een receptie in restaurant „Eemland" op zaterdagmiddag en een uitstekend cabaretprogramma op za terdagavond. In 1909 werd in Soest de Centrale Bond opgericht voor metselaars, grondwer kers en opperlieden en 5 man maakten hiervan deel uit. In 1912 volgde de timmerliedenbond, eveneens met 5 man en in 1920 kwam de fusie tot A.N.B.B. tot stand. Dit is vrij gemak kelijk op te schrijven, maar in die tijd hadden georganiseerden grote kans van werk uitgesloten te worden, zodat de groei slechts langzaam tot stand kwam. In 1940 kwamen de stucadoors, schilders, stratenmakers en heiers bij de bond, die toen 110 leden had. In 1942 ging de bond op in het N.A.F. en was daarmee verdwenen, maar in Juni 1945 kon opnieuw gestart wor den met 60 leden, en nu zijn 't er 140. Voor de receptie in Eemland bestond grote belangstelling en er werden veel bloemen en geschenken aangedragen. Er kwamen afgevaardigden van de Vrouwenbond van de P. v. d. A. af deling Soest; P. v. d. A. afdeling Soest; R.K. Bouwvakarbeidersbond, R.K. Ver. St. Joseph, R.K.B.B., zusterafdelingen uit De Bilt, Zeist, Maartensdijk, Hil versum, Baarn, Soesterberg, Lang broek, ambtenarenbonden uit Soest en Soesterberg, C.N.V. uit Soesterberg, af gevaardigden uit Amersfoort en vele anderen. Van het districtsbestuur was de heer J. Otterlo tegenwoordig en namens het gemeentebestuur bracht wethouder De Haan een bezoek. STOOKOLIE, thuis bezorgd, 15 ct. p. 1. PETROLEUM, 19 cent per liter. Bij grotere afname reductie. STEENHOFFSTRAAT 25 -- TEL. 2185 De heer S. F. Besselsen sprak namens de A.B.V.A., afdeling Soest, die de tijd in herinnering bracht, waarin het een waagstuk was georganiseerd te zijn. Toch waagden een aantal timmerlieden, opperlieden, metselaars en stuca doors het, maar ze deden het al len afzonderlijk eft waren daardoor tot machteloosheid gedoemd. Ze hebben echter volgehouden en begrepen later, dat samenwerking kracht zou geven. Op deze manier konden ze de arbei ders uit het vaak bestaande pauperisme opheffen naar een menswaardig be staan, waarin voor rechteloosheid geen plaats was. Thans worden de vruch ten geplukt van die strijd en men moet bedenken, dat in de toekomst de vruchten geplukt moeten worden van wat thans gedaan wordt. Het bestuur van de vereniging kreeg van de A.B. V.A. een boekwerk over de proble men van de vakbeweging. De voorzit ter, de heer J. v. d. Brakel dankte hiervoor. De heer H. G. Groen, oud-Soestenaar en thans voorzitter van de afdeling Baarn, sprak de heer J. v. d. Brakel, 7~ j i_\ \Z: I, V V .1 oud-inwoner van Baarn en thans voor zitter van de afdeling Soest, toe. Daar reeds gesproken was over de ontwikkelingsgang van de bond, sprak de heer Groen over de huidige moei lijkheden in verband met het innen van contributies, waarvoor in Baarn een oplossing gevonden is, die de Soes- ter zustervereniging aanbevolen kan worden. De heer Groen verheugde zich in de groei van de vereniging, maar was van mening dat 140 leden in een gemeente van 25000 inwoners toch ei genlijk niet te veel is. Wethouder De Haan wees op het pret tige contact van de bond met het ge meentebestuur en de verbetering, die hierin na de oorlog gekomen is. De erkenning van de arbeidersorganisaties had vruchtbaar gewerkt voor de leden en voor de hele arbeidersgemeenschap, terwijl ook de minder validen en de Ten einde U steeds met het nieuwste en beste op het gebied der van dienst te kunnen zijn, ben ik van Maandag 17 tot en met Vrijdag 21 october niet in de salon aanwezig, wegens mijn halfjaarlijks bezoek aan Parijs. De zaak blijft evenwel normaal geopend. De nieuwe 'ijn Dameskapsalon Braam weg^84 Telefoon 2045 weg met DAMPO fFfloorsAW/* QCHrEfï.-ZU BE&EVEH zich n.'MR DE 60UVERHEÜR £H LECGEH HUH PLAHREH UIT HET SCH/P RE/SKLMH /KRKEN-R'JVR*R&rjc£TMMM*Hoo O V£H £W BL 'JFT ZELF MET 2'JfLVRlEN HET SCHIP KIES, T 2EE ER WW L/M1GS De KOiT MM KGLBtDHH - DE DKHTSB'Jl'JHOE HAVEN.JEMLMTPROV'MP MNEMEtiEH bejaarden van de werkzaamheid van de organisaties profiteerden. Vele za ken wachten echter nog op een oplos sing. De heer De Haan hoopte, dat het de jubilerende afdeling goed zal gaan en dat nog veel bereikt zal worden. De heer Meeuwis van de afdeling Hil versum bracht de eerste C.A.O. in herinnering, die door de jonge bouw- bedrijf^bond niet erkend werd. De le den van de A.N.B. werden toen voor 9 weken uitgesloten van werk en moes- 1en tenslotte capitueleren. Dat was in de tijd van de vrije loonvorming, die thans nog door velen gewenst wordt, maar die tot een chaos leidt. Spreker hoopt, dat het dé vereniging goed zal gaan en dat zij haar bijdrage zal le veren aan het half millioen leden, dat het N.V.V. spoedig 'bereiken zal. De heer P. Grift sprak namens de Be- stuurdersbond, afdeling Soest, en hij wees op de uitstekende samenwerking tussen deze bond en de jubilaresse. De bestuurdersbond bleef rekenen op de medewerking van de A.N.B. en zou dit zeker niet tevergeefs doen. De drang tot organiseren is niet groot onder de jeugd, omdat het bedje gespreid is, maar toch hoopte de heer Grift dat spoedig de 200 leden bereikt zullen worden, 's Avonds opende de voorzitter van de jubilerende vereniging de feestavond in Eemland, daarbij in het kort de strijd van de vereniging memorerend en er op wijzend, dat belangstelling gekweekt moet worden bij de jongeren, die zich veelal afzijdig houden. De heer Kaper, secretaris van het hoofdbestuur van de A.N.B.B., bracht de gelukwens van het bestuur over en bood een enveloppe aan. Aan de heren L. Kriek, J. v. d. Brink en A. Priem, die 25 jaar lid van de afdeling zijn, werd het zilveren N.V.V.- insigne aangeboden. Ze ontvingen een oorkonde en de afdeling bood de ju bilarissen een horloge aan. De heer Grift schonk namens de be- stuursbond een vulpotlood en wekte op tot activiteit voor het aanwerven van het 500.000ste lid van het N.V.V. De heer Grift kreeg van het hoofd bestuur een boekwerk, omdat hij 10 jaar penningmeester van de afdeling Soest van de A.N.B. is. De heer v. d. Broek sprak als voor zitter van de feestcommissie, die zeer geheimzinnig gedaan had met deze feestavond. Niemand wist wat gebracht zou worden, maar er mocht verwacht worden, dat de verrassing goed in de smaak zou vallen. Als eerste deel van deze verrassing verscheen Mans oet Twente op het to neel en als er toen niets meer gekomen was, zou de zaal al zeer tevreden ge weest zijn, want er is hartelijk ge lachen om de dwaasheden van deze populaire artist. Het Rotterdamse Schoffie was er ech ter ook nog en hij had Roodkapje en z'n tante meegebracht. En dan de Robbedoezen, overbekend in Soest en de Chromonica's, vier virtuozen op "de mondharmonica, gesteund door de leu ke stemmen van twee aardige meisjes. Het is heel laat geworden en ieder was er van overtuigd, dat het 35-jarige jubileum van de A.N.B., afdeling Soest, op uitnemende wijze gevierd is.

Soester Courant | 1955 | | pagina 11