Oud Soest. VLUCHTELINGENHULP. TWEEDE BLAD Officiële Mededelingen. SOEST SOESTERBERG VAN DE „SOESTER COURANT' VAN VRIJDAG 14 OCTOBER 1955. HET SINT AEGTEN SCHUTTERS GILDE VAN SOEST. XI. Verbondenheid met de kerk. Door inwerking der broederschapge dachte was de verbinding der schutte rijen met de kerk, met de kerkelijke en in mindere mate met de wereld lijke overheid zo intens geworden, dat zij een kerkelijke of wereldlijke gezags drager als deken kregen en in de gods dracht-processie een ereplaats gingen innemen. Dit is in veel streken nog het geval, het sterkst in Limburg en Noord- Brabant, waar geen optocht kan wor den gehouden of de gilde opent de stoet. Bijzonder eigenaardig is, dat ook vrou wen „lid" van het Schuttersgilde kon den zijn. Ook in Soest is dit het geval. Vrouwen, mits Soester van geboorte, konden zich als lid van het gild inko pen. Dit lidmaatschap vindt zijn verklaring in de kerkelijke broederschapidee, die het geestelijke op de voorgrond stelde. Waar vrouwen als lid opgenomen wer den, hadden zij het lidmaatschap nooit in volle omgang. Zij deelden wel mee in de maaltijden, maar de verdedigende taak bleef uitsluitend aan de mannen voorbehouden. Het is niet uitgesloten, dat dit „halve lidmaatschap" veredelend op de fees ten van onze schutterijen werkte. Maaltijden en, drinkgelagen speelden immer een grote rol bij de gilden. Ook het St. Aegten Schuttersgilde van Soest kende zijn nu haast legendarisch ge worden feestmalen, waar grote hoeveel heden vlees, rijst, bier en sterke drank werden verzwolgen en gedronken. Men at zich zat aan „vleis". Het kostte im mers niets. Het gild betaalde. Pas na 4 jaar was er weer zo'n maal tijd. Een overvloedig maal als dit, daar was thuis geen sprake van, daar moes ten zij het stellen met aardappelen en spek. Vlees kwam alleen op tafel bij zeer welgestelden, bij bijzondere gele genheden. Een bijzondere gelegenheid waren de „teerdagen" van het gild, dan was er vlees voor iedereen en.... in overvloed. Het St. Aegten Schuttersgilde kan niet bogen op oude papieren van ver voor de middeleeuwen of nog ouder, maar toch moet het Soester Gild in die tij den zijn ontstaan, gezien het feit, dat het een schuttersgild is St. Aegten als schutsheilige aannam en vrouwen lid konden worden. Deze drie feiten wijzen er op, dat het „Gild" te Soest van oudere datum is dan 1560, zoals in de oprichtingsacte wordt vermeld. Dat de heer Van Gaasbeek, een adelijk heer, die in onze gemeente bezittingen had, nauw betrokken is geweest bij de oprichting van het Gild, meen ik, naar aanleiding van het vorenstaande, te moeten betwijfelen. Zeer waarschijnlijk is de heer Van Gaasbeek de grondleg ger geweest van het voortbestaan van het huidige Groot Gaasbeker St. Aegten Schuttersgilde van Soest. Omstreeks 1560 voert het St. Aegten Schuttersgild de naam Groot Gaasbeker of St. Aegten Schuttersgild en dit wijst er op, dat het eigenlijke schuttersgild al lang be stond. In hoeverre het familiedrama: „de heer Van Gaasbeek sloeg zijn zoon dood, daar hij de rijkunst niet voldoende machtig was en als boetedoening schonk hij zijn gronden, althans grote percelen, aan het gilde", de aanleiding was, dat zijn naam voortaan gevoerd werd, ligt in de nevel der historie gehuld. Onverbrekelijk is de naam van Van Gaasbeek verbonden aan het St. Aegten gild en wel zodanig, dat zijn naam eerst wordt genoemd. Om welke oorzaak precies hij zijn landerijen aan de Soes- tenaren vermaakte mag dan verborgen zijn gebleven, een vast staand feit is, dat Baron van Gaasbeek door zijn schenkingen de fundamenten legde, waarop het voortbestaan van het Soes ter Schuttersgild tot op de huidige dag verzekerd bleef. De landerijen De Gildshof, het achter ste- en voorste weke laantie en het laant gelegen aan de Horrelaar kwamen in eigendom aan het Gild. In de loop der tijden veranderen de namen en spreekt men van de Lange Hof, de Grote Hof en Horrelantie. Voor de Soestenaren, die niet weten waar deze landen liggen, deel ik mede, dat deze zich bevinden aan de Maatweg, terwijl de Gildshof aan de Lange Brink- weg is gelegen. De percelen zijn alle weilanden. Of dit vroeger ook zo was is niet met zekerheid te bepalen. Het beplanten met elsenhout en het kappen hiervan, zoals herhaalde malen in de boeken wordt vermeld, doet veronder stellen, dat de gildegronden steeds als weidegronden d.w.z. als hooi- en wei land in gebruik waren. De verbondenheid met de kerk bleef voortbestaan, ook toen de Reformatie haar invloed deed gelden. Vanaf 1682 t.e.m. 1914, leest men onder de Uijtgaafe: „Aan de Pastoor voor drie missen" of zoals in 1724 wordt vermeld: „Nog betaalt aende regerende Kerk meester". Verder: „Betaalt aan de zan gers voor 3 misse" en „voor kaarse en kerkelijke diensten". Deze uitgaven, gedaan in een tijd waar in de Overheid nog al eens uitvoer te gen Paapse Stoutigheden, toont aan, dat de Soestenaren hun kerk trouw waren gebleven. Opmerkelijk is, dat ook niet-katholieken in die tijd lid van het gild konden zijn, hetgeen op het ogenblik niet meer mo gelijk is. H. HEUPERS. Wéér dat schroeiend, brandend maagzuur. Tijd voor 'n paar Reünies Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuur- branden voor en na. En niet te stillen. Totdat een paar Rennies redding brach ten. Onmiddellijk! 'n Wonder die Ren nies - U gebruikt ze toch ook? In iedere apotheek of drogisterij verkoopt men U Rennies graag. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennis van belanghebben den, dat gelegenheid tot kosteloze in enting tegen pokken wordt gegeven op Woensdag 19 October 1955 te SOEST, om 2 uur n.m. precies, in een lokaal der o.l. school Kerkebuurt aan de Middelwijkstraat en om 3 uur n.m. precies in een lokaal der o.l, school aan de Beetzlaan; SOESTERBERG, van 2.00-2.30 uur n.m., ten huize van dokter A. Th. M. Splinter, gemeentegeneesheer, Amersfoortsestraat nr. 3. Een week later zal op dezelfde plaat sen en tijden gelegenheid worden ge geven tot het nazien der inentingen. Aan belanghebbende ouders wordt ver- Dank zij Nederlands Vluchtelingen-Hulp. NIEUWE KANSEN OP MENSWAAR DIG BESTAAN, ONBEZORGDE LEVENSAVOND EN HERSTEL VAN GEZONDHEID. „De vluchteling wacht op Uw sleutel". Onder dit motto wordt in de week van 24 tot en met 29 october a.s. in ons land een inzamelinggehouden door de Ne derlandse Federatie voor Vluchtelingen hulp. Er zal van U gevraagd worden Uw oude sleutels af te staan èn een geldelijke bijdrage te geven voor de duizenden vluchtelingen van achter het ijzeren gordijn, die nog steeds in hun barakken en krotten wachten op een mogelijkheid om een nieuw leven te beginnen. De nieuwe actie richt zich voonamelijk op de ontheemden in Oos tenrijk, op vluchtelingen, die in sociaal moeilijke omstandigheden verkeren, zo als ouden van dagen, invaliden, kinde ren, t.b.c-patiënten. Het vorige jaar heeft het Nederlandse volk in een nationale actie een bedrag van"4 miljoen gulden bijeengebracht. Een voorlichtingsreis door Oostenrijk heeft het ons mogelijk gemaakt U een indruk te geven van de wijze, waarop dit geld ginds wordt besteed. De „Engel van Enns". De Nederlandse federatie voor vluchte lingenhulp heeft enkele maanden gele den een Nederlands sociaal werkster, Mej. Hamilton, uitgezonden naar een vluchtelingen-nederzetting in het plaats je Enns. De vervallen kazerne, waarin ruim 350 Joego-Slaven, Polen, Russen, Grieken, Hongaren, Roemenen, Tsjechen en statenlozen een leven leiden dat wei nig menselijks meer heeft, staat in de administratie van de Hoge Commissa ris voor de vluchtelingen en van de Oostenrijke regering te boek als „Wohnsiedlung 106". Maar het is niet zo maar een willekeurige nederzetting in de reeks van kampen, die onder toe zicht staan van vluchtelingencommis saris en regering. Enns is voor allen, die in Oostenrijk met het vluchtelingen probleem te maken hebben, één van de allermoeilijkste gevallen. Van de hon derden bewoners behoort het merendeel tot de categorie van wat wij met een mooi woord a-sociaal noemen. Mensen, die uit hun eigen land vluchtten omdat zij iets op de kerfstok hebben. Anderen, op wie vroeger niets aan te merken viel, maar die, door de nood gedwon gen, zich vergrepen hebben aan ander mans goed. Ongehuwde moeders met 2, 3 of 4 kinderen, die een hele dag op de troosteloze binnenplaats van het ka zernegebouw aan hun lot worden over gelaten, of die in een kamer worden op gesloten, omdat de moeder werken moet. Kinderen, die aan tuberculose lijden, maar door de ouders niet naar een sa natorium gestuurd worden, omdat die ouders in hun wanhoop het vertrouwen in de goede bedoelingen van officiële instanties verloren hebben. Juist in dit oord van verschrikkelijke ellende werkt mej. Hamilton en wat zij in een korte tijd reeds heeft weten te bereiken, herinnert ons aan de hel dendaden van een Florence Nightingale. Verscheidene gezinnen heeft zij al we ten te verlossen uit deze omgeving, waarin op de duur zelfs de meest fat soenlijke en eerlijke mens ten onder zal gaan. Mej. Hamilton geniet nu reeds, na enkele maanden werken onder men sen, die als „hopeloze gevallen" werden beschouwd, de repuattie van „de engel van Enns". Het was Nederlands geld, dat haar in staat stelde dit zegenrijke werk ter hand te nemen. zocht het trouwboekje mede te bren gen en de armen der in te enten kin deren vooraf goed te wassen. Tevens wordt herinnerd aan de bepa lingen der Inentingswet, welke de ver plichting bevatten van de inentingen voor de eerste verjaardag der kinderen of indiening van een bezwaarschrift volgens vastgesteld model, ten gemeen tehuize verkrijgbaar. LEERLINGENAVOND IDA JONGSMA. Velen verkeerden Woensdagavond in „Credo" aan de Julianalaan in span ning. Dat waren in de eerste plaats de leerlingen van Mej. Ida Jongsma, die blijk zouden gaan geven van hun kunnen op de piano en natuurlijk ook de ouders, die benieuwd waren naar de prestaties van hun kinderen op het podium. Het is best gegaan. De een zenuwachtig, de andere rustig, de een voortreffelijk, de ander gewoontjes, maar dat is be grijpelijk, want Mej. Jongsma had het aangedurfd kinderen te laten spelen, die nog maar heel kort les hadden en de resultaten van sommige begin nelingen waren opmerkelijk. Kees Mörsing en Jan Oosterveen open den met een Foxtrot van Pim de la Fuente, waarna Ymie Kamphorst en Kees van Dijk lieten horen wat zij in twee maanden bij Mej. Jongsma ge leerd hadden. Kees van Dijk bracht een dansje van Joh. Veth en samen speelde ze een stukje van Carse. Jerry en Corry van Ee, ook nog maar kort les, speelden heel aardig „Der erste Anfang" van Vogel en stevig klonk de mars van Wandelt, gespeeld door Tea Blankestenu Hans Higler liet „Glückwunsch" van Rust en verzorging voor bejaarde stakkers. Op een heuvel buiten de stad Linz, bij het wondermooie Zaubertal, heeft een liefdadige instelling uit de stad - de plaatselijke St. Vincentiusvereniging - een verpleeginrichting voor hulpbehoe vende bejaarden gebouwd. Als het te huis geheel gereed zal zijn, kunnen er ruim 250 bejaarden worden opgenomen en toevertrouwd aan de zorgen van de zusters. De gedellegeerde in Oostenrijk van de hoge Commissaris voor de vluchtelin gen, de Nederlander dr V. A. M. Beer- mann, heeft met het bestuur van dit gloednieuwe en van alle moderne com fort voorziene tehuis een overeenkomst gesloten voor het opnemen van 45 pa tiënten onder de Oudere vluchtelingen. De 45 bedden werden „gekocht" met Nederlands geld en zij blijven beschik baar, zolang er vluchtelingen zullen zijn, die hulp en verpleging behoeven. Nieuwe kansen voor t.b.c.-patiënten. Niet ver van het zo bekende „Salz- kammergut", bij Thalham, werd in 1947 een uit houten barakken be staand sanatorium in gebruik genomen voor de verpleging van t.b.c.-patiënten onder de vluchtelingen. Enkele jaren gelden kon er, dank zij geldelijke bij dragen uit Noorwegen, een modern per manent paviljoen worden opgetrokken, waarin 20 vluchtelingen-patiënten, voor namelijk kinderen, dank zij een voor treffelijk verzorging, genezing vinden. Op het ogenblik worden plannen uit gewerkt voor een nog groter gebouw voor 80 patiënten, met een eigen keu ken en behandelingskamer enz. EenTe- drag van 400.000.aan Nederlands geld zal aan dit project worden besteed. En al is dit bedrag niet toereikend, toch mag men zeggen, dat het gebouw tot stand zal komen dank zij de Neder landse offervaardigheid. Het Nederland se geld heeft het n.1. mogelijk gemaakt het nog ontbrekende kapitaal uit ande re bronnen aan te trekken. De geneesheer-directeur van dit sana torium, dr Tüchler, die zich met een bewonderingswaardige toewijding toe legt niet alleen op het bevorderen van het herstel van de patiënten, maar ook op het scheppen van een sfeer, waarin de vluchtelingen zich zoveel mogelijk thuis voelen, heeft verleden jaar een bezoek gebracht aan Nederlandse sana toria. Onder de indruk van wat er in ons land wordt gedaan voor het „op vangen" van genezen patiënten, heeft hij een plan ontworpen om dicht bij zijn sanatorium een boerderij te kopen, waarop een 20-tal genezen patiënten nuttig werk zal kunnen doen. Het geld voor de uitvoering van dit plan is er nog niet; wellicht zal uit de opbrengst van de a.s. inzameling in Nederland een gedeelte hieraan kunnen worden be steed. Andere projecten wachten Dit waren drie voorbeelden van wat er in Oostenrijk gedaan wordt met het geld, dat verleden jaar door het Neder landse volk werd bijeengebracht. Er zijn nog veel méér voorbeelden te noe men, want onze landgenoot Dr Beer- mann heeft tal van projecten onder han den, die gefinancieerd worden met Ne derlands geld. Maar nog minstens even veel nieuwe projecten moeten blijven rusten tot er nieuw geld komt. De sleu tel-actie, die binnenkort door de Ne derlandse federatie voor vluchtelingen hulp georganiseerd wordt, is erop ge richt het Hoge Commissariaat aan dat nieuwe geld te helpen. Hermann horen en Willy Lüneschlorf speelde met Toosje Hilhorst „Vacantie- tijd" van Berndt. Het klonk zo opge wekt, dat je wel naar de vacantie verlangen moest. Toosje speelde alleen een stukje van Ziehier. Henk Hendrikse waagde zich aan Wolf gang Amadeus en hij hoeft zich voor de Duitse dans niet te schamen. Edy- van Calck speelde een sonatine van Hasliger en Leo van Munster was de laatste van de jongste optredenden met „Rondo" van Diabelli. Ary en Ank Kudders vulden elkaar uitstekend aan in de sonatine van Diabelli en Coory van Ee kwam voor de tweede maal op het podium, nu met „Sommerlied" van Peterson Berger. Elly Hey en Anny Braat speelden een wals en een mars van Caroll. Opnieuw Mozart, nu door Joke Roe- lofs, die een country-dance speelde, waarna Frans Higler een rondo mili taire van Diabelli bracht. Joke Westerveld speelde het andante uit de sonate opus 79 van Ludwig van Beethoven en Ankie Hendrikse 'n wals van Schubert. Eva Bruin liet een allegro van Joseph Haydn horen. Men- so van Wely speelde een Engelse wals van de la Fuente met rythme en aller aardigst klonk het stukje van Burg- müller, dat Johan v. d. Burg speelde. Johan houdt niet van oefenen op de piano, maar dat moet hij beslist wel doen, want het ging uitstekend. Ria Kuilman en Jan Oosterveen speel den een wals van Coolwijck en Anneke Berger kon de nocturne van John Field goed baas. Na Bagatel no. 1 opus 119 van Beet hoven, gespeeld door Leent je Vink, kwam Chopin met de Wals no. 1 opus 70, door Greetje van Munster. Fieke Blankestein speelde de fantasie d moll van Mozart en Cicilia Schot horst bracht 3 negro songs. Jan Oos terveen speelde een nocturne van Cho pin, zoals die gespeeld moet worden en Kees Mörsing liet van Durand de wals opus 83 horen. Het eerste deel van de Sonate facile van Mozart werd gespeeld door Margo Spijker en Willy Bast zorgde voor een waardig slot van de avond door de uitstekende vertol king van de polonaise op. 40 nr. 1 van Frédric Chopin, waarvoor zij een bijzonder hartelijk applaus kreeg. Na de pauze dongen 3 prinsen naar de hand van het ijverige prinsesje, Elly v. d. Berg, en tenslotte voerde prins Kees Mörsing haar weg als zijn bruid. Dit sprookje was een zangspel van Hen- dika van Tussenboek, waaraan een vijftiental kinderen deelnamen. Na afloop bood het prinsesje bloemen aan mej. Jongsma aan en de heer A. Hilhorst sprak namens de ouders van de leerlingen. Het moet geen ge makkelijke taak zijn de huidige woe lige jeugd het pianospel bij te bren gen, maar de heer Hilhorst hoopte, dat het een troost - zij het een schrale - voor Mej. Jongsma zou zijn, dat ook de ouders hun deel krijgen van de strijd om de piano. In deze tijd van vervlakking en smaak- bederf, waarin „Bij ons in de Jordaan" zeer hoog genoteerd staat, doet Mej. Jongsma geen concessie aan de slechte smaak, maar blijft haar leerlingen bij brengen wat goed is. Mej. Jongsma dankte voor de bloemen en de vriendelijke woorden. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. Marinero, 13 oct. Argentinië: m.s. Paraguay Star, 18 oct. Australië: s.s. Stratheden, 13 oct. Brazilië: m.s. Paraguay Star, 18 oct. Canada: s.s. Maasdam, 13 oct. Canada: s.s. Pr. .Maurits, 18 oct. Chili: via New York, 13 oct. Chili: via New York, 19 oct. Ned. Antillen: s.s. Bennekom, 17 oct. Ned. Antillen m.s. Jason, 17 October. Nieuw Zeeland: via Engeland, 15 oct. Suriname: s.s. Bachus, 18 oct. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Jagersfontein, 18 oct. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. GEITENFOKVERENIGING. De geitenfokvereniging heeft dinsdag avond in restaurant „Zonneheuvel" de jaarvergadering gehouden, welke geo pend werd door de voorzitter, de heer D. Maagdelijn, die in zijn woord van welkom speciaal de heer Oostveen, pro vinciaal secretaris in Utrecht, betrok. Er was geen jaarverslag van de secre taris maar wel een financieel overzicht van de penningmeester, de heer A. Quick, en dit wees een batig saldo aan. De melkcontrole door de vee- en fok- controlevereniging Soest werd bespro ken en de heer C. Schaatsbergen merk te op, dat er dit jaar door weinig leden hieraan is deelgenomen en hoopt, dat er volgend jaar meer belangstelling zal zijn. De heer Maagdelijn reikte de prijzen uit, die in augustus bij de keuringsdag behaald zijn en memoreerde de succes sen van de Soester geitenhouders op de provinciale keuringsdag in Utrecht. In principe waren de leden er voor proeven te nemen met kunstmatige in seminatie, zoals dit reeds lang bij koeien plaats heeft. Proeven welke in Zeeland genomen zijn slaagden niet door het ontbreken van het goede instrumenta rium, maar in Apeldoorn was deze aan wezig en daar is de proef geslaagd. Nu gaat men in Soest proberen als derde plaats in Nederland en Dr. Vroling van de rijks veterinaire gezondheidsdienst heeft zijn medewerking toegezegd. Apel doorn zal het instrumentarium ter be schikking stellen. Dat dit mogelijk is, dankt de vereniging voor een groot deel aan het werk van dr Hagendoorn uit Soesterberg, die de nodige contac ten gelegd heeft. De heer Quick, aftredend penningmees ter, stelde zich niet opnieuw voor deze functie beschikbaar, maar wilde wel in het bestuur blijven. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. POLITIE-VOETBAL. De Hilversumse politie heeft de kracht van de combinatie Soest-Baarn moeten ondervinden en verloor met 15. Eerst speelden maar 9 man in het Hil versumse elftal, later tien, maar tot rust wist dit tiental de aanvallen van Soest-Baarn te weerstaan. Na de rust ging het veel beter voor de combinatie, die Boude wijn en Maas op gesteld hadden als invallers voor v. d. Weerd en Kaspers en Ten Hove maakte het eerste doelpunt. Hij omspeelde twee man en schoot daarna raak. De Hartog, de middenvoor, vergrootte de voor sprong, waarna Hilversum een tegen- punt scoorde (1-3). De Hartog zorgde met de twee volgende doelpunten voor de 5-1 overwinning van de combinatie Soest-Baarn. Niet krabben. De helder vloel- |J Tlf bare D.D.D. kalmeert de Jeuk i| ii| 11\ ln enkele seconden, doodt de VUV1I ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporlSn» GENEESMIDDEL TEGEN R Tfe HUIDAANDOENINGEN |f VLOEISTOF BALSEM - ZEEF* MEDISCHE DIENST. Dokter Splinter, Amersfoortsestraat 3, Soesterberg, zal Zondag 16 October de artsendienst waarnemen. KORFBAL K.V.O.S.V.H.H. 8—8. K.V.O. en S.V.H.H. speelden een zeer spannende wedstrijd. De doelpunten lie ten niet lang op zich wachten. Al gauw werd de stand 10 voor K.V.O., waar na S.V.H.H. gelijk maakte. De rust ging in met 43 voor K.V.O. In de tweede helft werd de wedstrijd nog spannender door het steeds af wisselend scoren van beide ploegen. K.V.O. was gedurende deze wedstrijd iets in de meerderheid, doch het ein de kwam met de gelijke stand 88. HANDBAL VLIDO—DONAR 2 7—2. Vlido heeft haar oude vorm weer te rug gevonden, want direct bij de aan vang van de wedstrijd nam Vlido de leiding (10) en voerde zelfs de stand op tot 40 bij het ingaan van de rust. In de tweede helft was Vlido nog steeds meester van het veld en kwam de stand weldra op 60 te staan. Maar nu zag Donar kans om ook 2 doel punten te maken en het einde kwam met 72 voor Vlido. SCHAAKNIEUWS. De Soesterbergse Schaakclub S.S.T. speelde in de cantine van de Tempo- fabriek de 2de ronde van haar onder linge competitie. De uitslagen warenGroep 1 Jans senRutten 10; BinnendijkWillems 01; Gaasbeek SrGaasbeek Jr 01; v. Vlietde Kruyff 10; Hart Sr. Murck 10. Groep IIv. d. Weerdde Deugd 10; VeldhoenHart Jr. 01; v. Gorcum Kloet VaVt. DE TELEPAATH KOVERTO TRAD OP IN „HUIS TEN HALVE". Maandagavond trad voor een goed be zette zaal in „Huis ten Halve" op de telepaath mr. Koverto. Het was o.i. niet zo erg, dat de ver richtingen van de telepaath, wellicht door minder goede condities, aanvan kelijk niet wilden slagen. Dat gaf juist het publiek het volste vertrouwen in de echtheid van de verbluffende staal tjes op het gebied der telepathie, die daarna werden vertoond. De avond werd op passende wijze omlijst door conference, muziek, zang en schetsen, met medewerking van de radio-artisten Nelly en Dick Rector. De baten van de ze avond waren bestemd voor de Bond zonder Naam. Een lid van die Bond sprak over haar doelstelling om alle mensen te winnen voor het in praktijk brengen van de Naastenliefde. EERBIED VOOR DE NATUUR. Nu de kleurenpracht van de herfst weer de bossen siert, komt in vele mensen weer de drang op om iets van die pracht in de vorm van herfstbouquet- ten mee naar huis te nemen. Begrijpe lijk is dat wel, maar beter lijkt ons om de natuur te beschouwen als ons aller tuin, waarin niemand iets voor zich alleen kan toeëigenen. Ergerlijk echter is wat in het prachtig stuk bos aan het einde van de Prof. Lorenzlaan gebeurt en waar op som mige dagen een ware invasie plaats heeft. Men ontziet zich vaak niet om hele planten uit de grond te halen en hele takken af te rukken van de nieu we aanplant van Amerikaanse eiken. Dat zulks slecht is voor de bomen, kan een ieder begrijpen. De boswachter en de natuurbeschermwacht hebben de handen vol, maar kunnen niet alles voorkomen. Een ieder moet willen mee werken om de natuur te behouden.

Soester Courant | 1955 | | pagina 16