25ste Wereldspaarweek in Nederland. SOEST IN DE HOEK. DINSDAG 25 OCTOBER 1955. 33e JAARGANG no. 81. SOESTER OÜRANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Aan het einde van de Wereldspaar week, die deze week in onze gemeen te wordt gehouden, zullen de spaar banken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, op 31 october voor de 25ste keer de Wereldspaardag vieren, Het gebeurde in Milaan. Het was in 1924, dat in Milaan een groot aantal afgevaardigden van spaar banken uit vele landen bijeen waren. Tijdens dit congres bleek hoe nuttig het was op internationaal niveau ge gevens en ervaringen, betrekking heb bende op het werk der spaarbanken, uit te wisselen. Het was dan ook geen wonder, dat op deze bijeenkomst werd besloten voortaan jaarlijks een dergelijk congres te organiseren en bovendien over te gaan tot oprichting van een Interna tionaal Instituut voor het Spaarwezen. Dit besluit werd genomen op 31 octo ber. Bij die gelegenheid werd tevens beslist, dat voortaan op deze datum door alle spaarbank-organisaties, aangesloten bij het Internationaal Instituut, de Wereld spaardag zou worden gevierd. De be doeling van deze dag zou zijn, dat in de gehele wereld het sparen één dag van het jaar in het middelpunt van de belangstelling komt te staan. De spaar banken zouden voortaan op die datum op allerlei manieren de aandacht ves tigen op het belang van het sparen om aldus de spaargedachte te propa geren en levend te houden. Duitse bezetters zagen er niet veel in. Ook in ons land hebben vele van de spaarbanken, die verenigd zijn in de Nederlandse Spaarbankbond, daarna jaarlijks de Wereldspaardag gevierd. Tot dit in de oorlogsjaren door de be zetters van ons land werd verboden. Een dergelijke manifestatie, die gedach ten kon oproepen aan internationale verbroedering en verbondenheid met andere volken, paste allerminst in het nationaal-socialistische programma. Dus gedurende alle jaren van de oorlog moesten de spaarbanken in Nederland op 31 october hun vlaggen binnen hou den en moesten zij alles nalaten, dat er aan kon herinneren, dat op die dag de spaarbanken in andere landen de Wereldspaardag vierden. Zo komt het dus, dat wij in ons land eerst nu toe zijn aan de 25ste viering van de Wereldspaardag. Wereldspaardag wordt Wereld spaarweek. Na de bevrijding werd de Wereldspaar dag in ere hersteld. Bovendien werd in 1948 het Internationaal Instituut voor het Spaarwezen gereorganiseerd en van Milaan overgebracht naar Amsterdam. Sinds die tijd neemt Nederland als in ternationaal centrum op het gebied van het spaarwezen in de wereld een be langrijke plaats in. Met het herstel van de welvaart van ons land is tevens de traditionele spaar zin van ons volk teruggekeerd. En zo is ook de populariteit van de Wereld spaardag in de jaren na de oorlog snel gegroeid. Het beste blijkt dit wel uit het feit, dat in tal van plaatsen de spaarbanken aan één enkele dag niet meer voldoende hebben om de toeloop van het publiek te verwerken. Daarom is men in veel gevallenovergegaan tot het instellen van een Wereldspaarweek, die zich uitstrekt over de gehele laatste week van october en die dan op de laatste dag van deze maand wordt be sloten met de viering van de Wereld spaardag. GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in verga dering bijeen geroepen tegen Vrijdag 28 October, 's avonds te 7.15 uur, ter afdoening van navolgende agenda 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 29 September 1955. 2. Ingekomen stukken. a. Verzoek van A. G. de Bruin te Soest om ontheffing van het bepaalde in de verordening ex art. 4, le lid, 2e der Hinderwet, voor uitbreiding van zijn fabriek voor het vervaardigen van aar dewerkproducten, met voorstel dit ver zoek, hetwelk reeds in behandeling is genomen, in handen te stellen van B en W. om prae-advies. b. Verzoek van H. G. van Wilgenburg te Soest, om ontheffing van het bepaalde in verordening ex art. 4, le lid, 2e der Hinderwet, voor het oprichten van een bedrijf in machinale metaalbewerking, met voorstel dit verzoek, hetwelk reeds in behandeling is genomen, in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. c. Verzoek van het R.K. Schoolbestuur te Soest om medewerking tot aanschaf fing van 40 nieuwe banken of 80 sets ten behoeve van de R.K. jongensschool. d. Rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Ge meenten betreffende controle adminis traties met voorstel om deze voor ken nisgeving aan te nemen. e. Verzoek van de Bond van Neder lands Overheidspersoneel inzake ver hoging vacantie-toelage en toekenning van een kerstgratificatie met voorstel van B. en W. om niet incidenteel de gevolgde lijn te doorbreken. f. Overzicht van de verrichtingen van de gemeentelijke werkplaats ingevolge de sociale werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders over het 3 e kwar taal 1955. g. Aanbieding overeenkomstig artikel 22 van de „Gemeenschappelijke Regeling met betrekking tot de Bescherming Be volking in de kring Utrecht IV" van de 6e wijziging der begroting 1954, 3e wijziging 1955, 4e wijziging 1955, 5e wijziging 1955 en le wijziging 1956. 3. Voorstel tot a. Vaststelling van een nieuwe veror dening, als bedoeld in art. 10, lid 1, sub le der Drankwet (z.g. droogleg ging). b. Wijziging van de verordening als bedoeld in art. 10, lid 1, sub 3e der Drankwet (voorwaarden waaronder vergunningen en verloven kunnen wor den verleend). 4. Voorstel inzake het verzoek van het bestuur van de plaatselijke vereniging Soester Horecabedrijven om het maxi mum-aantal drankwetvergunningen met vijf te willen verhogen. 5. Voorstel tot vaststelling van a. Een ontwerp-herziening van het uit breidingsplan Rijksweg met betrekking tot art. 12, lid 1 der Bebouwings voorschriften. b. Een herziening van het uitbreidings plan Soest-Zuid, als gevolg van een verzoek van Gedeputeerde Staten. 6. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de openbare wegen, het openbaar water en de gemeentekade. 7. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor a. Aanschaffing van meubelen voor de o.l. school Soesterberg. b. Vernieuwing van de vloeren van de o.l. school Kerkebuurt. 8. Voorstel tot het verlenen van een extra-crediet voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de o.l. school Soest-Zuid. 9. Voorstel omtrent ingekomen verzoe ken inzake toekenning van een tege moetkoming in de reiskosten, als be doeld in art. 13 der Lager Onderwijs wet 3929. 10. Voorstel tot beschikbaarstelling van credieten ter uitvoering van verleende medewerkingen op grond van art. 72 der Lager Onderwijswet 1920. 11. Voorstel tot vaststelling van een besluit inzake het verlenen van mede werking ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 aan het R.K. School bestuur te Soestdijk voor verbetering van de centrale verwarming in de Mariaschool. 12. Voorstel tot benoeming van een plaatsvervangend lid der Schoonheids commissie ingaande 1 Januari 1956. 13. Voorstel tot het garanderen van de rente en aflossing van aan een deel nemer van de Bouwkas Nederlandse Gemeenten te verstrekken geldlening. 14. Voorstel tot het handhaven van de gasprijs i.v.m. de verlaging van de omzetbelasting. 15. Voorstel tot wijziging van de be zoldigingsverordening. 16. Voorstel tot aankopen van grond a. Nabij de Olijke weg van W. Groene- steijn. b. Nabij de Prof. Lorentzlaan van I. Kosman. 17. Voorstel tot verkopen van grond a. Nabij de Bosstraat aan P. H. M. v. d. Crommenacker. b. Nabij de Bosstraat aan P. Dekker. c. Nabij de Sparrenlaan aan W. L. Blankert. d. Nabij de Soesterbergsestraat hoek Van Beuningenlaan aan J. W. v. d. Drift. 18. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan de N.V. P.U.E.M. nabij het plan Van Lenneplaan. 19. Voorstel tot oninvorderbaarverkla ring rechten as en vuilnis over 1955. WAT IN DE RAADSVERGADERING BEHANDELD WORDT. Vergunningen. De Soester Horecabedrijven hadden ge vraagd om uitbreiding van het aantal volledige vergunningen met 5, maar B. en W. vinden dat wat veel, zodat de raad in overweging gegeven wordt ge bruik te maken van de gelegenheid, die iedere 5 jaar geboden wordt, om bij de Kroon voor Soest 3 vergunningen aan te vragen. De Minister van Binnen landse Zaken heeft in een rondschrij ven gewezen op het toemende alcohol- verbruik in ons land, waardoor het ge wenst is niet te kwistig te zijn met het verlenen van vergunningen. Het is echter in het belang van het vreemde lingenverkeer, dat er in Soest een aan tal vergunningen bijkomt. Het is uiter aard nog niet bekend, wie de geluk kigen zullen zijn, die deze vergunningen krijgen, maar het staat wel vast, dat dit slechts bedrijven zullen zijn, die voor vreemdelingenverkeer van belang zijn. Het Soesterveen, Hees en Pijnenburg zijn altijd verstoken geweest van zaken waar volledige vergunningen waren, om dat in vroeger jaren bewoners van deze streken een kwade dronk hadden, terwijl het gebied te groot was om met succes surveillerende politieagenten een oogje in het zeil te laten houden. Het moreel van de bevolking en de levens omstandigheden zijn echter in de laatste tientallen jaren dusdanig veranderd, dat hiervan nu geen sprake meer is en in het' bijzonder geldt dit voor de School straat en de Bosstraat. Het hotel-res taurant „Bos en Duin" in de Bosstraat is o.m. de dupe van deze drooglegging, zodat B. en W. voorstellen de School straat en Bosstraat niet meer te rekenen onder het gebied, dat tot het droog gelegde gedeelte moet behoren. Auto-verhuur. Wie in onze gemeente auto's zonder chauffeur verhuist, zal zijn wagen ten minste éénmaal in de zes maanden bij de korpschef van de politie ter keuring moeten aanbieden. Onjuiste Banken. De banken van drie lokalen in de open bare school te Soesterberg deugen niet, daar de schoolarts geconstateerd heeft, dat ze een ongunstige invloed op de houding van het kind hebben. B. en W. stellen voor de school een crediet van 6000.te verlenen voor de aanschaf van nieuwe banken. - Vloer als stofnest. De openbare lagere school in de Kerke buurt heeft vloeren, die heel oud zijn, met naden waar het stof zich in op hoopt. B. en W. achten het gewenst deze vloeren te laten vervangen door nieuwe, liefst naadloze, waarvoor een crediet van 6600.nodig is. Meer kinderen in Soest-Zuid. De nieuwe openbare lagere school in Soest-Zuid telde op 16 januari 139 leerlingen, op 16 mei 159 en met het nieuwe cursusjaar op 1 september 197, zodat B. en W. voorstellen deze school een extra crediet te verlenen van 850.voor het aanschaffen van leer middelen. Credieten aan scholen. Wanneer de raad geen bezwaar maakt dan zullen de volgende credieten ver strekt worden voor aanschaffing leer middelen, verbouwing, nieuwbouw en uitbreiding aan de volgende scholen: Insingerschool 690.99, 515.en 659.34. Groen van Prinstererschool 1073.50 en 45.000.—. R.K. Meisjesschool 741.46 en 1000. R.K. School Soest-Zuid 225. R.K. School Soesterberg 6868.08. Van der Huchtschool 1703.81. R.K. Ulo School 110.000.- en 6903.55. Chr. Ulo School 5350. Verwarming Mariaschool. Door de uitbreiding van de Mariaschool met 2 leslokalen en een gymnastiek lokaal is behoefte ontstaan aan het behoorlijk verwarmen van deze ruimte. Dit kan door het plaatsen van een aan drijf pomp achter de bestaande ketels. De gemeente zal hierbij financiële hulp verlenen. Schoonheidscommissie. Op 1 januari zal de heer H. Bunders aftreden als lid van de schoonheids commissie in Soest. Hij zal worden op gevolgd door Ir G. M. Leeuwenberg te Utrecht. Er moet nu een plaatsver vangend lid benoemd worden en de voordracht van B. en W. bevat de namen van H. Bunders, Hoge Naarder- weg 82, Hilversum, volgens rooster af tredend als lid op 1 jan. '56 en Ir G. Treep, Koningslaan 21a, Bussum. Gastarieven. De gastarieven zijn op 1 september met 4 verlaagd, doordat de Omzetbelas ting omlaag ging, maar zij zijn op diezelfde datum weer met 4 ver hoogd, omdat de kolenprijzen omhoog gegaan zijn. Plus 4 en min 4 levert niets op, zodat de gasprijzen gelijk blijven. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. Een vrachtauto met aanhanger reed op het fietspad van de Burgemeester Grothestraat en over 18 meter lengte waren de tegels los en kapot. Vijf fietsers reden zonder een lamp op hun rijwiel, waarvoor ze bekeurd werden. Bij sloperij Luiben verkochten twee onbekenden een autoas. Ze namen een koplamp mee, maar toen het op be talen aan kwam waren ze hun geheu gen kwijt. Het werd ter elfder ure ge merkt en nu zal K. in Ochten moeten boeten, want z'n autonummer werd op genomen. Een Soester inwoonster mishandelde op ergerlijke manier een 11-jarig stief zoontje. De hoofdonderwijzer stak daar een stokje voor. Dr. Stroband behan delde de jongen en de kantonrechter zal er een hartig woordje over zeggen. Een vrachtauto, bestuurd door J. de R., reed in de Beckeringhstraat, rich ting Laanstraat. Daarachter reed P. B. op de motor. De R. ging naar links om een flinke bocht naar rechts te kunnen nemen, maar de motorrijder dacht dat hij links wilde stoppen, pas seerde rechts en er werd gebotst. Eerst tegen de auto en toen tegen een licht mast. Geen persoonlijke schade, maar wel materieel. De kleine Hannie Huisman van de Koninginnelaan is er vrij goed afge komen toen ze onverwacht de weg overstak voor de auto van A. W. B. Ze kreeg wel een hoofdwond, maar dokter Rupert Sr. achtte het voldoende als ze naar bed gebracht werd, dus het zal wel meevallen. Op het station Soest is een dames fiets blijven staan. Bij restaurant Eem- land niet, want daar werd er een ge pikt door een onbekende zwijntjesjager. Ten nadele van de heer B. aan de Den Blieklaan werden 4 kippen èn een kalkoen door een hond gebeten en blijkbaar meegenomen. Vanaf Soestduinen kwam het zeven jarig jongetje M. Hij reed op het fiets pad en een auto, die van de andere zijde kwam en de Ossendamweg wilde inrijden, gaf de jongeman netjes voor rang. Jantje M. had dat niet in de gaten, want hij zat half achterstevoren op z'n fiets, met z'n gezicht in de rich ting van Soestduinen. Hij reed tegen de auto op en beschadigdé een spatbord. Op de Molenstraat is een konijn ontvreemd. SIMULTAAN-SUCCES VAN DE SOESTER SCHAAKCLUB. Mr Ed. Spanjaard, één van de beste nederlandse schakers was vrijdagavond in het Oranje Hotel, om het op te ne men tegen 20 Soester schakers. De strijd begon om 8 uur en men nam aan, dat voor twaalf uur de strijd aan ieder bord beslist zou zijn. Dit bleek echter onjuist, want om half twee was de heer Spanjaard nog bezig met zijn laatste tegenstander, de heer J. Spij kers, die het tot remise bracht. In het holst van de nacht dankte de voorzitter van de Soester Schaakclub, de heer A. G. van Goor den Oosterlingh, de de schaakmeester, die onomwonden ver klaarde, dat hij een zware avond ach ter de rug had, door het hoge spelpeil, waarop de Soester Schakers kunnen bogen. Een opmerkelijk resultaat boekte de heer C. Samsom, die om 10 uur won. Hetzelfde deed de heer J. Timmer, zo dat twee Soestenaren de overwinning behaalden. Behalve de heer Spijker wis ten de heren J. J. Immerzeel en J. J. W. Blom remise te maken. De sterkste schaker, L. de Regt, hield het lang uit, maar moest tenslotte ca pituleren. Jan de Regt, zijn broer, speel de in 1938 als 16-jarige in 'n simultaan- partij tegen de wereldkampioen Capa- blanca en won. Mr Spanjaard was toen de tweede Nederlander, die dit resultaat bereikte. Twee verliespartijen en drie remises moest Mr Spanjaard accepteren, doch hij won van de heren E. v. Hornsveld, A. Hilhorst, H. J. van Riet, M. H. Schef- fer, H. Wolswijk, B. Beuken, C. Blok- poel, G. Th. van Munster, J. C. Tho- masze, L. de Regt, Van Zijtveld Sr. en Jr., H. Overgoor, J. de Vries en J. v. d. Wal. De oud-voorzitter van de Soester Schaakclub, de heer H. Schreuder, die De „nein" zeggende stemmers in het Saargebied hebben zondag een gevoeli ge slag toegebracht aan de gedachte, dat wij ooit tot een Verenigd Europa zullen komen. Of dit jammer is of niet laten we bui ten bespreking, maar dat het in het Saargebied op „nein" uit zou draaien had eigenlijk een kind kunnen voor zien. Nietegenstaande de economische voor delen, die de Saarbewoners (tijdelijk met „ja" zeggen zouden bereiken, lag het bij de in wezen Duitse bevolking een beetje voor de hand, dat zij, wan neer er goed op „vóór alles Duitser" zou worden getamboureerd, het „nein" tegen de Europese Unie zou worden, zo als het ook wel van te voren vast staat, dat de Saarbewoners „ja" zullen zeggen, wanneer de consequentie uit het „nein" van zondag wordt getrok ken en zij de vraag moeten beantwoor den of zij wel of niet bij Duitsland willen terugkeren. Zoals het ook „ja" werd in 1930, toen het Saargebied ook nogal wat deining veroorzaakte. Met de les van zondag voor ogen ge loof ik, dat we er goed aan doen ons vast te beraden wat te doen wanneer het onvermijdelijke moment komt, dat Duitsland zal vragen om de stukken voormalig duits gebied aan onze oost grens, die wij na de laatste wereld oorlog tot ons namen „om onze grens recht te trekken". Voor wie wel eens in deze gebieden komt, is het zo klaar als een klontje, dat we hier nooit aan hadden moeten beginnen. Aan waarschuwingen man keerde het overigens in die dagen niet, doch deze werden geseponeerd. Een groot deel van onze regering en industriëlen meenden toen in ernst, dat Duitsland er niet meer bovenop zou komen. Een vergissing van de eerste orde, die, als we de twintergei-^aren van deze eeuw in herinnering hadden geroepen, zeker niet begaan had hoe ven worden. Er is nu nogal wat goed geld naar kwaad geld gesmpten in die gebieden, maar ondanks alle economische voorde len, die dit voor de duitse bevolking in die stukken gebied meebrengt, zul len het nooit nederlanders worden en altijd „ja"-zeggers zijn wanneer het gaat om de vraag of zij naar de hei mat willen terugkeren. Om de wereld niet al teveel stof voor lachen te geven, kunnen we als vrijheid lievende nederlanders het beter niet op een plebisciet laten aankomen, maar in een donkere nacht stiekum de grens paal tj es weer op hun oude plaatsen zetten en net doen of onze neus bloedt. H. OEKMAN. bijna 80 jaar is, speelde simultaan te gen Kees Hilhorst, Wim van Riet, Henk van Dorresteyn, A. P. A. Amelunxen, J. van Dijk, J. Overgaag, J. Pol, J: Kenemans en Ernst van Dorresteyn. Met een opmerkelijke vitaliteit streed de heer Schreuder aan de 9 borden en hij won 6 partijen. Slechts de heer Overgaag wist te winnen en de heren Hilhorst en Amelunxen maakten remise.. OLYMPIA VOLLEYBAL. Zaterdag j.1. is ook voor Olympia de competitie weer gaan draaien. Het le damesteam opende het seizoen met een wedstrijd tegen dames Sportcentrum I en kregen het direct al niet gemakkelijk, mede doordat ze maar liefst, met 3 invalsters uit het 2e team moesten aan treden. Toch werd er door de Olym- pianen prachtig gespeeld en hoewel ze deze ontmoeting met 4-0 verloren, kun nen ze er met voldoening op terugzien. In 't begin speelden de zenuwen hen parten, wat vooral bij de invalsters te zien was, maar allengs werd er beter gespeeld en maakten ze het hun ri valen niet gemakkelijk. De uitslagen in deze wedstrijd waren 152, 1510, 1614 en 154 in het voordeel van "Sportcentrum. Daarna speelde het le herenteam, dat met 1 invaller uitkwam, tegen heren Sportcentrum II en deden het iets beter. Zij wonnen n.1. met 31. In de eerste game werd er aan beide zijden prachtig gespeeld en de score liep geleidelijk op. De Olympianen won nen met 1513. De 2e game was een prachtige revanche voor Sportcentrum. Zij profiteerden n.1. van een inzinking van de bezoekers en wonnen met 15-2. In de 3e en 4e game werd er aan beide zijden hard gestreden, maar de Soes ter heren bleken iets sterker dan de Hilversummers en ze wonnen met 1512 en 1510 en behaalde daarmee de eer- set 2 punten in deze competitie.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1