Mn £ssen SAARLAND EN GELDERLAND DRS. KORTHALS ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE Radio- - Xe-teu-L&Jx. Onderwerp: Politieke ontwikkelingen in binnen- en buitenland. 5 NAJAAR. Van week tot week in Soest. SOEST RIBFLUWEEL HET BROEKENHUIS IN DE HOEK. |P£Clfl|™PTICK VRIJDAG 28 OCTOBER 1955. 33e JAARGANG no. 82. SOESTER OÜRANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 door dr P. H. RITTER. In de uitspraak der bewoners van het Saargebied heeft zich de wankele po litiek van het westen gewroken. Men knutselt aan een europese con centratie, men droomt over europese parlementen en super-staten, maar men veronachtzaamt de eerste voorwaarde om ons werelddeel gezond te maken dat men de bevolking indeelt bij de natie, waar zij toe behoren. Terwijl men te hoop loopt om het zelfbestuur van voormalige koloniale, half-ontwik- kelde gebieden te waarborgen, blijft de toestand in het eigen Europa, een toe stand van onrecht. Een groot deel van de europese volken zucht onder vreem de heerschappij. Ze zijn gedegradeerd tot russische satellietstaten of worden, zoals in Saarland het geval is, geschei den gehouden van de natie, waarvan zij deel uitmaken. Wordt de internationalisering van het Saarland een belang geacht van het westelijk blok, dan verkrijgt men daar mee niet het recht het af te scheuren van zijn duitse bloedverwanten. Het heet, dat het Saar-statuut de frans- duitse samenwerking zal bevorderen en die samenwerking zou dan de verde diging versterken van de westelijke mogendheden. Maar men vergeet, als men die hoop koestert, dat men te gelijkertijd aan die samenwerking een onherstelbare wonde toebrengt. Want dit gedwongen samengaan wordt niet gesteund door de ziel van het duitse volk, die maar van één ideaal ver vuld is de hereniging der duits-spre kende gebieden. Het is een juiste en democratische ge dachte, dat men de toekomst van het Saarland aan een volksstemming heeft onderworpen. Maar de wil van het volk is zo ondubbelzinnig gebleken, dat hij niet valt te misduiden. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat men na deze uitspraak op een nieuwe wijze het Saargebied kan dwingen tot onderwer ping aan een toestand, die men heeft afgewezen. De commentaren in de buitenlandse en ook in de nederlandse pers, waarin de onmiddellijke weerslag werd gegeven op de grote gebeurtenis, trachten de voorstelling te wekken als zou de stem ming door onzuivere omstandigheden zijn beïnvloed. Men heeft de overwin ning der „neen"-stemmers aangemerkt als een doorwerking van het nazi beginsel, omdat nationaalsocialistische figuren de strijd van de duitsgezinde partijen hebben geleid. „Ziet", zo heeft men uitgeroepen, „het nationaal-socia- lisme is nog niet dood De juiste conclusie moet echter luiden: „Ziet, de zonde tegen de democratie, die de westelijke mogendheden hebben begaan door een volk te dwingen tegen zijn wil, heeft zich nu gewroken De Saarlanders hebben niet „neen" gezegd, omdat zij nationaal-socialisten, maar omdat zij Duitsers zijn. Hoe zouden wij Nederlanders reageren, indien men bijvoorbeeld de provincie Gelderland zou willen internationali seren ten bate van buitenlandse mo gendheden Een laaiend verzet, dat zich uitstrekte van de aarts-reactionair tot de felste democraat, zou ons ant woord zijn. Wie de gezindheid der Saarlanders wil begrijpen, moet zich het jaar 1918 her inneren, toen Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Limburg werden bedreigd. V.WE EDESTR 36* SOESTDIJK TELEF.2792 Omdat de westelijke mogendheden het nationaliteitenbeginsel, dat mee heeft te spreken in de grote politiek, ten aan zien van de Saar hebben miskend, be vinden zij zich in een zwakke positie op de aanstaande conferentie van Ge- nève. Wat heeft het westen te stellen tegenover de behendige russische po litiek Een zieltogend Frankrijk en 'n verminderde kans op de duitse steun. Men heeft geschreven, dat de bevol king van het Saarland niet europees voelt. Maar een gezond europees ge voel kan niet ontstaan, wanneer aan de nationaliteiten, die Europa samen stellen, onrecht wordt gedaan. Over de hoofden heen van de bevolking trof men een accoord, waarop men zijn eu ropese politiek heeft gebouwd. Men heeft gerekend met een onzekere fac tor de gezindheid der bevolking. Men meende zo vast in zijn schoenen te staan, dat men geen regelen stelde om trent wat gebeuren moest bij een af wijzende beslissing. Het gevolg van de in principe onjuiste en kunstmatige Saarpolitiek is een ne telige situatie op een ongustig ogen blik. Men moet dit betreuren, maar men kan het de Saarlanders niet eu vel duiden, dat zij zich uitgesproken hebben voor hun eigen nationaliteit. WOENSDAGAVOND, 2 NOVEMBER A.S., OM 8 UUR, SPREEKT ONS 2e KAMERLID in de „Kleine Witte" Middelwijkstr. 2, hoek Molenstr. QP Belangstellenden zijn welkom. K.V.S., de Soester korfbalvereniging wint wel eens wedstrijden met 190. Als je dan vraagt wie de doelpunten maakten dan weten ze het echt niet meer. Ook de juiste uitslag is niet bekend, maar de pientere scheidsrechter turft wel. Ik ben blij dat de wereldspaarweek begonnen is, want dan kun je geld naar de Spaarbank brengen zonder in de gaten te lopen en voor hamsteraar uit gemaakt te worden. Het politie-voetbalelftal van Soest en Baarn is districtskampioen geworden. Dat is een hele prestatie, want er spe len heel wat voetballers in mee, die gevaarlijk dicht bij de middelbare leef tijd komen. Met wijs beleid en overleg weten ze echter de onstuimige jeugd van andere elftallen de baas te blijven. Straks de wedstrijden van de districts kampioenen en dan hebben we in Soest misschien weer een landskampioen, al moeten we die dab delen met Baarn. De gepensionneerden hebben min der vriendelijke woorden aan het adres van de regering geuit in de vergadering in de Gouden Ploeg. Begrijpelijk, want ze hebben hun hele leven gespaard en nu krijgen ze minder ouderdomspen sioen dan de eerste de beste boe melaar, die schik had in een wijntje en trijntje en sparen een doodzonde vond. De kolenman, met zwart gezicht, kijkt vrolijk, pienter, helder; Zijn aardappel-collega stort zijn inhoud in de kelder. Ma rommelt in de kinderkast naar ondergoedse zaken Aan wollen broek of pantalon moet ze 'n verlengstuk maken. De parasol gaat met verlof, vogels naar warmer streken. Pa constateert de eerste jicht, gaat zich in katvel steken. We namen afscheid met een zucht van dunne zomerpakken, We ruiken scherpe kamferlucht, opstijgend uit de zakken Van 't wachtend, wollig winterpak dat motvrij heeft gehangen En in welks linker binnenzak wij zeven motten vangen De zonneschermen gaan er af, de tuinstoel gaat naar binnen, De bloemetjes gaan van 't balcon: het najaar gaat beginnen. CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden). Het gasbedrijf heeft de prijs van het gas met 4 verhoogd omdat de kolen duurder geworden zijn. Het was misschien gemakkelijker geweest de prijs ongewijzigd te laten, want daar komt het toch op neer. Mr Ed Spanjaard dacht de Soes ter schakers even een lesje te ge ven tijdens de simultaan-seance van vorige week, maar na een uur trok hij z'n jasje uit om meer armslag te heb ben en na 2 uur had hij z'n eerste nederlaag te pakken. Ja, we mogen dan niet zo vlot zijn, maar schaken kunnen we. Vissen trouwens ook, want opnieuw werd een zwemmend monster van een kleine twintig pond door een tweetal Soestcnaren verschalkt. Als er 'n lands kampioen vissen bestond dan zouden öeze viskampioenen zich beslist scha ren naast de biertappers, philatelist en de fruitexpert, allen landskampioen en woonachtig in onze goede gemeente. Ru Loor versloeg alle eerste klas biljarters van de district Eemland en daarmee haalde hij het kampioenschap naar Soestdijk. WERKGEVER-WERKNEMER. Voor de Volksuniversiteit sprak in het Oranje Hotel de heer W. v. d. Pas, do cent aan het De Bruin Instituut te Doorn, over de evolutie in de verhou ding tussen werkgever en werknemer. De heer J. F. Vlaming, secretaris van de afdeling Soest van de Volksuniver siteit, leidde de spreker kort in en wees er op, dat- de verhouding werk gever-werknemer -vt de literatuur door verschillende schrijvers behandeld was. Onder meer door Charles Dickens, Pot gieter en Multatuli. De heer v. d. Pas zei in hoofdzaak het geschiedkundig deel van de ont wikkelingsgang in de verhouding werk gever-werknemer te zullen behandelen, hoewel men het economisch, sociologisch en juridisch kon bezien. Meer dan de schoolstrijd heeft evolutie in deze ver houding ingegrepen in het leven van de natie. Aanvankelijk waren er in de middel eeuwen de gilden, die men wel eens vergelijkt met de moderne vakbeweging, hetgeen echter niet geheel juist is. Van de gilde moest men deel uitmaken om een ambacht uit te oefenen, van de vakbeweging niet. Het gilde had wet gevende macht, in tegenstelling tot de vakbeweging, terwijl het gilde niet al leen de ambachtsman beschermde maar ook de afnemer, door te zorgen voor uitstekende producten. De verhouding meester, gezel en leer ling werd uitvoerig door de heer v. d. Pas behandeld. De gezel was een soort huisgenoot, de leerjongen werd onder richt, maar daarnaast lette de patroon op het hele gedrag van de jongen, ook als hij niet werkte. Deze patriarchale verhouding heeft in Duitsland zeer lang .stand gehouden. Wanneer de gezel de meesterproef af gelegd had, dan kon hij zich als pa troon vestigen, mits er een plaats vrij gekomen was. De Franse revolutie kantte zich onder meer tegen de gebondenheid van het gilde. Alle gilden werden daar afge schaft, evenals in ons land, maar dat duurde tot 1818 en Groen van Prin- sterer heeft gepleit voor het voortbe staan van de gilden. In de 19e eeuw vierde het liberalisme hoogtij. Volkomen vrijheid en onafhan kelijkheid zouden welvaart moeten brengen, daar hierop de meeste kans was wanneer ieder het eigenbelang zocht. De moderne industrie deed langzamer hand haar intrede en het bleek al gauw, dat de ontdekking van James Watt, de stoom, belangrijker was dan de ontdekking van Amerika door Co- lumbus. Het statische tijdperk ging over in het dynamische en door de machines kwa men er fabrieken. Vrouwenarbeid en kinderarbeid vond men gewoon en er werden werkdagen van 18 uur ge maakt, terwijl 14 tot 15 uur heel ge woon was. De lonen waren schrikba rend slecht en de beste vakman moest vaak nog door de kerk gesteund wor den. De voeding en de huisvesting lie ten veel te wensen over en als gevolg hiervan was de kindersterfte enorm hoog. De geestelijke ontwikkeling van de arbeiders had weinig te betekenen, daar er wel volksonderwijs was, maar geen leerplicht, zodat het anal- phabetisme sterk toenam. In Amsterdam leefden omstreeks 1850 23000 mensen in kelderwoningen, maar de meest schrikbarende woningtoestan den kende men in Maastricht. De wet van S. van Houten maakte een eind aan de schandelijke kinder arbeid, maar voorlopig slechts in theo rie. Door de clausule „onvoorziene om standigheden voorbehouden" ontdook iedereen de bepalingen van deze wet in de eerste tijd. Na de pauze behandelde de heer v. d. Pas de ontwikkelingsgang van de ver houding werkgever-werknemer in onze tijd en de strijd die daaraan voorafge gaan is. is voor heren- en jongenskle- ding bijzonder geschikt, om dat deze stof zeer sterk en ook sportief is. Tevens is ribfluweel voor het natte en kille najaar ook aangenaam warm. Wij brengen dit artikel alléén in poolvaste kwaliteiten en wel in de kleuren bruin, grijs, rood, blauw en groen. Lange Jongensbroeken leeftijd 4 a 5 jaar 9.75 met kleine stijging per maat. Lange herenpantalons reeds vanaf 19.75 bijpassende sportcolberts 39.75 Leeuwenstraat 33 - Hilversum ZAKENNIEUWS. De heer J. Kok, apothekersassistent en gediplomeerd drogist, is uit Veenen- daal gekomen met zijn vrouw, die apothekersassistente is, om de drogisterij van de heer L. Roetman, Nieuweweg 6, voort te zetten. Het echtpaar Kok stelde er echter prijs op een zaak te heropenen, die geheel in deze tijd past, zodat de firma Karei- se in recordtempo de winkel een ge heel ander aanzien gegeven heeft. In 10 dagen is het interieur zo veranderd en verbeterd, dat men de oude zaak niet meer terug kent. Uitstekende ver lichting en vele vitrines en kasten, om de artikelen stofvrij te houden, werden aangebracht en een ruime etalage biedt vele mogelijkheden. De heer Kok kan zich gelukkig prij zen, dat de Nieuweweg juist verbeterd wordt en de Nieuweweg kan zich ge lukkig prijzen, dat er een mooie mo derne zaak bij gekomen is. Dinsdagmiddag werd de zaak heropend. Er was veel belangstelling en er wa ren heel veel bloemstukken. JUBILEUM. 30 October a.s. herdenkt de eerw. zuster Photine van Nieuw Mariënburg de dag, waarop zij 25 jaar geleden haar profes sie deed. Zuster Photine is voor Soest geen on bekende. Met grote nauwkeurigheid en toewijding bedient zij het korte-golf- apparaat, altijd maar weer aan, dag in dag uit en dat al jaren lang. Het aan tal patiënten dat zij heeft behandeld vormt dan ook reeds een indrukwek kende rij. Bovenal is zij echter bekend als de hulp voor de verloskundige-afdeling van Nieuw-Mariënburg en de talloze jonge moeders, die zij bij de grote ge beurtenis heeft bijgestaan, zullen wel getuigen van haar grote zorg, niet al leen aan hen, maar vooral ook aan de jonge wereldburgers besteed, die zij met een bijna moederlijke liefde en trots verzorgt. Ongetwijfeld zullen velen haar dan ook op deze dag dankbaar herdenken. De dag van haar jubilé zal worden gevierd op 3 november a.s. Alsdan zal er, van 3-4 uur n.m., in Nieuw-Ma- riënburg, gelegenheid zijn om de jubi- laresse geluk te wensen. Moge velen hiervan gebruik maken en moge zuster Photine nog jaren lang haar zegenrijke arbeid in Nieuw-Mariën burg kunnen voortzetten tot heil en geluk van zovelen. LECTUURHUISJE BIJ HET RAADHUIS. U kent natuurlijk het lectuurhuisje, dat bij het raadhuis staat en dat er door het Rode Kruis neergezet is. Er wordt van U verwacht, dat U er tijdschriften en boeken inwerpt, die dan gedistri- In al de jaren dat ik nu in Soest woon ben ik, behoudens de allereerste dag, toen ik op een weg reed waar dit verboden was, er in geslaagd m'n naam buiten het dikke politieboek van onze gemeente te houden. Het is er wel eens erg na aan toegeweest en ik was dan blij, dat er geen agent in de buurt was (hetgeen in Soest ove rigens niet zo'n kunst is als gevolg van de onderbezetting van het corps), maar intussen flikte ik 't 'm toch maar. Misschien wel doordat geen enkele Soester agent in een financiële ader lating van mij, via een boete, is be trokken, heb ik in de loop der jaren een bijzondere sympathie voor het Soes ter politiecorps opgevat. I De meeste agenten ben ik van gezicht gaan kennen en ik heb er, een enkel twijfelgeval daargelaten, nooit een bij gevonden, die nu echt, wat we in onze jeugd noemde, een smeris was en er kennelijk een genoegen in vond „bon netjes uit te delen". Naar mijn smaak bestaat het Soester corps uit dat soort politieagenten, die, door succesvolle pogingen hier en daar in het land, de naam „Oom agent" kre gen. En als de Soester politieagenten soms een bijnaampje kregen, duidt dit niet op slechte kwaliteiten, doch alleen maai om ze uit elkaar te houden zon der namen te noemen. Er bestaat m.i. geen betere aanbeve ling voor het corps dan het niet heb ben van scheldnamen. Maar nu is er iets aan het gebeuren, dat mij zeer verontrust, want, wanneer mijn inlichtingen juist zijn, blijven er van de oude vertrouwden niet veel in politiedienst. Ik ga mij er niet in verdiepen wat de oorzaak daarvan is. Of het alleen maar om financiële redenen is of om iets anders. Ik hoop alleen, dat de leiding er in slaagt, het peil van de nieuw te benoemen agenten zo te maken als wij de laatste jaren van de anderen gewend zijn. Rustige mannen, waarvoor ieder ontzag heeft en die zonder „juut" te zijn hun moeilijke plicht doen. Die weten dat „het bonnetje" wel één manier is, maar niet altijd de manier. Allemaal „Ooms Agenten". Géén rooie lappen waar stieren zo dol van wor den, als U begrijpt wat ik bedoel. H. OEKMAN. l^TO, - GEipoi^PARATEiy BIRKSTRAAT 2 TEL. 2874 Zie onze étalages Ziekenfonds leverancier. ZEISS PUNKTAL GLAZEN. bueerd worden onder thuis liggende patiënten en zieken in ziekenhuizen. Ook sociale inrichtingen profiteren van deze boeken- en tijdschriftenstroom uit 200 lectuurhuisjes in ons land. Gedu rende de laatste tien jaar werden ruim 1 millioen boeken en meer dan 35 mil- lioen tijdschriften uit deze lectuurhuis jes gehaald en bezorgd bij mensen die behoefte hebben aan heel veel lectuur, omdat ze niet kunnen werken. Kijkt U thuis eens rond of er geen tijd schriften of boeken zijn, die U af wilt staan voor patiënten. Als U ze in het lectuurhuisje bij het raadhuis werpt, dan zorgt het Rode Kruis wel voor de rest. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentiniës.s. „17 Octobre", 31 oct. Australië via Engeland, 5 november. Brazilië s.s. „17 Octobre", 31 october. Canada s.s. „Rijndam", 2 november. Chili s.s. „Rijndam", 2 november. Chili s.s. „Maasdam", 2 november. Ned. Antillenm.s. „Aegis", 31 oct. Ned. Antillen m.s. „Isis", 5 november. Nieuw Zeeland via Engeland, 5 nov. Suriname m.s. „Stentor", 1 november. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Winchester Castle". 5 november. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de post kantoren.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1