Oud Soest. TWEEDE BLAD Interessante Boeken- expositie te Soestdijk. Officiële Mededelingen. SOEST VOOR OLIESTOOK DE WITTE POMPEN VRAGENDIENST ROUW- eD TROUW" ORGEL51 PIANO 5 VAN DE ..SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 5 NOVEMBER 1955. HET SINT AEGTEN SCHUTTERS GILDE VAN SOEST. VI. DE FEESTMAALTIJDEN OP DE TEERDAGEN. De feestmaaltijden in het verleden wa ren vaak wilde braspartijen, die drie dagen duurden. Zij hebben plaats ge maakt voor rustiger potverteerders- avonden, waar het genoeglijk „onder ons" toeging. De laatste jaren is het gewoonte, dat de beschikbare gelden worden ver deeld, om de gildeleden in de gelegen heid te stellen hiervoor iets te kopen. Door toename van het aantal leden en de lage prachtprijzen zijn de in komsten sterk gedaald en is de op brengst van de landerijen ontoereikend, om er een daverend feest van te ma ken en er „mit malcander ootmoede- lichen te eten ende te drincken, als dat betamelik is. Er wordt nu geen koe meer geslacht en tonnen bier naar de herberg ge rold, die dan „mit malcander" worden gegeten en gedronken. In het verleden waren de teerdagen van het Gild berucht, thans zijn zij beroemd en oudere Soestenaren kunnen hierover nog sterk gekruide verhalen vertellen over.de wijze van viering en de enorme hoeveelheden, die zij konden consumeren. In 't kort, het was een ge weldige smul- en drinkpartij, drie dagen achtereen. Nu wij achter de tijden staan en ons niet meer kunnen voorstellen, dat op zo'n onmatige en uitbundige wijze feest werd gevierd, veroordelen wij deze bachanalen, keuren wij de manier waarop dit plaats had ten stelligste af en beschouwen wij dit feestvieren als verwilderd en bandeloos. Ook het onmatig gebruik van sterke drank vin den wij thans ongepast en in strijd met de goede zeden. De Nederlandse Boekenclub, de grootste kring van boekenliefhebbers in ons land, organiseert vrijdag. 11 november a.s. een tentoonstelling van haar uitgaven hier te stede in restaurant t,Eemland", Van Weede- straat 32. Naast de bekende N.B.C.-selecties trefjen wij de prachtig verzorgde delen van de universiteit voor zelf studie aan. Veel bekijks zal voorts de Baedeker voorde Huisvrouw heb ben, werkelijk een standaardwerk voor elke vrouw, die van haar huis een thuis wil maken. Ook andere N.B.C.-uitgaven, zoals de Succes-efficiency-Bibliotheek, de S-boeken, de 10-delige.Geschiedenis der Schilderkunst" en nog vele an dere. maken het bezoeken van deze tentoonstelling alleszins de moeite waard. De expositie is voor iedereen gratis toegankelijk; zij is geopend van 2-6 uur 's middags en van 7-10 uur 's avonds. Elke bezoeker ont vangt bovendien een exemplaar van het maandbladWereld ten geschenke. Wij kannen elkeen aanbevelen eens een kijkje te gaan nemen op deze buitengewoon interessante tentoon stelling. temeer daar de kans hier toe niet vaak wordt geboden. Voor men echter veroordeelt moet men zich goed indenken, dat in de achter ons liggende tijden andere gebruiken en gewoonten golden dan nu en die destijds als normaal werden beschouwd. De gildebroeders en zusteren waren toendertijd ordentelijke burgers en burgeressen, die voor hun gezin hard werkten en weinig ontspanning ken den. Sport en spel bestonden niet en zeer zeker niet onder de boeren, dagloners, schaapherders en spinsters van Soest. De enige ontspanning was de jaarlijkse kermis in october, doch wilde men dan pret maken dan moest men het zelf betalen van zijn zuur verdiende geld. De lonen waren bijzonder laag en voor de werktijd op het land gold de stand van de zon. In het voorjaar en de zomer stond men vroeg op, meestal even voor zonsopgang, om eerst te ein digen wanneer de avond was gevallen. In de winter waren de werkzaamheden het minst, maar een dagloner moest toch 's morgens om 4 uur bij zijn boer zijn om te melken. Omstreeks 7 uur 's avonds en later keerde hij in zijn gezin terug, dan pas was zijn werktijd ge ëindigd, doch dan wachtte hem nog dikwijls werk in zijn eigen omgeving. Is het dan zo'n wonder, dat de gilde- broeders, w.o. verscheidene boerenar beiders en knechten, in die tijd de teerdagen van hét gild als een welkome afwisseling beschouwden in hun een tonig bestaan en reikhalzend naar die dagen uitkeken. Het gildefeest kostte hun niets. Geen cent, geen stuiver behoefde te worden betaald. Men was immers lid van het gild en de overgrote meerderheid der gildeleden stemden voor „teren" in plaats van de opbrengst te delen, zoals nu gebruikelijk is. Ook de traditie speelde een belang rijke rol. Al zou er onder de leden iemand zijn, die zich tegen de teerda gen verzette en er de voorkeur aan gaf om te delen, de meesten handhaaf den de aloude opvattingen en stemden voor „teren", dan hadden zij weer eens drie dagen feest en konden zij naar hartelust hossen en dansen. Langzamerhand is hierin wel verande ring gekomen, vooral door de invloed van de Kerk. De geestelijkheid keerde zich tegen deze braspartijen en de hier mede gepaard gaande uitspattingen. Ook veranderden de maatschappelijke toestanden en raakten de feestmaaltij den op de achtergrond om van liever lede te verdwijnen. Een gematigde wij ze van feestvieren kwam er voor in de plaats. Dat deze maaltijden tijdens de teer dagen een grote rol speelden, weer spiegelt zich in al die eeuwen af in de boekhouding van het Grote Gild. Geweldige hoeveelheden bier en wijn en in latere tijden „jannever" werden verantwoord en genoteerd onder de uitgaven. In 1722 betaalt het Gild 88.voor tien tonnen bier. Een niet onbelangrijk bedrag in die dagen. De secretaris noteerde Nog betaalt aende brouwer inde Lely voor 10 tonne bier dese 88. In 1732 Betaalt aan Jan Valk voor 3 dagen montkost voor 149 persoone maakte same 159-16-2. Betaalt uijttappen van 10 tonne bier aan Jan Valk 15-0-0. Den ontfang Dezer Reekening bedraagt de somme van 399-11-2. Welken tegen den bovenstaande is ge- baliseert soo wordt bevonden dat den Rendant meerder ontfangen dan uijt- gegeven de somme van 39 guld 4 stuij 39-4-0. Aldus gehoort en gerekent en gesloo- ten en is bij ons respectievelijk onder- teijkent op den 6 Oktob 1732. E. HEUPERS. (Wordt vervolgd.) Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor 'n ieder de gelegenheid schriftelijk bezwa ren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 22 november a.s., des voormiddags 11 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting wor den. gehouden, alwaar mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een iéder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingeko men stukken. Soest, 2 november 1955. UITBREIDINGSPLAN RIJKSWEG. De burgemeester van Soest; gelet op artikel 37 der Woningwet; brengt ter algemene kennis, dat de door de raad dier gemeente in zijn vergadering van 28 october j.1. vastgestelde herziening van het uitbreidingsplan Rijksweg (Burg. Grothestraat, Van Weedestraat, Steen- hoffstraat, Middelwijkstraat), voorwat betreft art. 12, lid 1 der Bebouwings voorschriften, vanaf 3 november a.s. gedurende veertien dagen ter gemeen te-secretarie voor een ieder ter in zage ligt. Soest, 2 november 1955. VOORBEREIDING UITBREIDINGSPLAN. De burgemeester van Soest; gelet op artikel 36, lid 4 der Woningwet; brengt ter algemene kennis, dat door de raad dier gemeente in zijn vergadering van 28 november j.1. is besloten, dat een uitbreidingsplan zal worden voorbe reid c.q. worden herzien voor de gron den in de gemeente, welke op de bij het besluit behorende kaart in rood zijn aangeduid, waarin o.m. vallen de hier onder genoemde gronden: 1. de wijken Soestdijk en 't Hart met uitzondering van de gedeelten, op genomen in de uitbreidingsplannen Lazarusberg en Industrieterrein nabij 't Hart; 2. de gronden gelegen in het uitbrei dingsplan Rijksweg te Soest; 3. de gronden op de noordelijke Eng; 4. enige gronden rondom het Soester- veen en de buurtschap Hees; 5. een perceel aan de Beckeringhstraat; 6. enige gronden in Soestduinen; 7. een gedeelte van het dorp Soester- berg; 8. de percelen, gelegen aan en nabij het Kerkpad N.Z. en het Kerkpad Z.Z., alsmede aan de Korte en Lange Brink weg; 9. een gedeelte gelegen rondom de oude N.H. Kerk. Soest, 2 november 1955. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van Optisch Technische Industrie „Arco", Belvedèreweg 4, Soest, om de inrichting tot vervaardiging van optisch technische artikelen, waarvoor op 17 juni 1952 vergunning is verleend, op het perceel Belvedèreweg 4, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie G, nr. 4622, te mo gen uitbreiden door het plaatsen van 'n celluloidbunker door hen voorwaardelijk is ingewilligd. Soest, 1 november 1955. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is ge legd een verzoek met bijlagen van H. G. van Wilgenburg, Dorresteinweg 3, Soest, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking hou den van een inrichting voor machinale metaalbewerking en machinebouw, waarin geplaatst zullen worden een aantal electromotoren met een gezamen lijk vermogen van 9 P.K., op het per ceel Dorresteinweg 3, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4403. TAFELTENNISVERENIGING „SHOT". Volgende week zal de competitie '55-56 voor de senioren-afdeling van de T.T.V. Shot aanvangen. Shot 2 heeft de eer als eerste te mo gen beginnen. In de uitwedstrijd, dins dag 8 november, tegen Hogerheide 2 in Hilversum, zal dit team het ver van gemakkelijk krijgen. Vrijdag 11 november spelen in Hilver sum Victoria 4Shot 4, Victoria 5 Shot 6 en Juick 9Shot 7. Op dezelfde avond spelen Shot 8 Shot 10 en Shot 9Shot 11 thuiswed strijden. Zaterdag 12 november spelen 3 Shot teams in het Ludgardisgebouw, n.1. Shot 1—B.T.T.C. 2, Shot 3—U.B.T.V. 8 en Shot 5—U.B.T.V. 11. De uitslagen van de door de adspiranten gespeelde onderlinge wedstrijden waren: Shot bShot c 72; Shot dShot e 45; Shot fShot g 81. DAMMEN. De onderlinge wedstrijden van de So'es- ter Damclub „De Variant" werden woensdagavond voortgezet met de vol gende partijenKooy-Nap 02. Van Gelderen (2)-Waal 02. Van Es-Veer man 02. Gemert-v. d. Pol 02. Wonnen in de vorige ronde alle wit- spelers, thans waren het de zwart- spelers, die alle punten bemachtigden. Wegens ziekte v^n enkele leden kon den slechts drie partijen worden uit gespeeld. Nap verkreeg reeds in het openings- spel winstvoordeel en Kooij kon deze achterstand niet inhalen. Van Gelderen (2) blijkt voor de Soes- ter Damclub een veelbelovende aan winst. Weliswaar moest hij tegen Waal de vlag strijken, maar het heeft maar weinig gescheeld .of de partij was in remise geëindigd.De grotere eindspel kennis van Waal bezorgde deze de overwinning. Twee rivalen Van Es en Veerman bon den met elkaar de strijd aan. Aanvan kelijk een gelijk opgaande partij, maar toen Veerman eenlokzet deed, die ogen schijnlijk Van Es een schijf voordeel beloofde en v. Es hierop inging, bleek een verraderlijke damslag hem nood lottig. Dat v. d. Pol een veelbelovend dam mer is blijkt uit de fraaie overwinning, die hij op Van Gemert boekte. In het openingsspel wist hij een schijf voor sprong te nemen, maar de sterke Van Gemert wist op keurige wijze de schijf terug te winnen. Toch kreeg hij in het eindspel een moeilijke situatie die hij onjuist taxeerde, met het gevolg, dat v. d. Pol dit handig uitbuitte tot winst. De volgende week speelt De Variant thuis voor de bondscompetitie tegen het sterke L.D.V. I uit Loenen aan de Vecht. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKERS. Zondag wordt de dienst waargenomen door dr H. G. Rupert, B. Grothestraat 49, telefoon 2388 en dr Donker, Mid delwijkstraat 34, telefoon 2815. Zondag is geopend apotheek „Soest dijk", Van Weedestraat. RICHT UW LICHT EEN ANDER NIET IN HET GEZICHT Geen verblindend lichtDat geldt zo wel voor de automobilist als voor u, wielrijder Er wordt van u geëist, dat de lan taarn van uw fiets schuin naar om laag gericht is, want zo alleen verze kert u de veiligheid van de bestuur ders, die u tegemoet komen. Verblinding betekent een sinister spel letje met het verkeersongeval. Wie wil het voor zijn verantwoording nemen Vóórdat u moreel of door de rechter ter verantwoording geroepen zou wor den „Richt uw licht, 't is naasten plicht". En hoe staat het met uw achterlampje Het is bekend, dat het dikwijls uit gaat, zonder dat de bestuurder het weet. Daarom „Doe wel en zie zo nu en dan eens om GEVONDEN VOORWERPEN. Gevuld koffiebus je, paar wanten, bruin- leren portemonnaie, groene handschoen, muntbiljet van 2.50, groene dames handschoenen, laken, zwarte handtas, aansteker, vulpen, portemonnaie, tamme ekster, blauw kinderpetje, bromfiets, rode portemonnaie, etui met vulpen en thermometer, sleutel, wollen shawl, oor bel, groene jas, hark, rode portemon naie, wandelstok, motorbril, linker he renhandschoen, zilveren aansteker, rech ter damesglacé, paar herenhandschoe nen, kinderportemonnaie, paar gebreide kinderhandschoenen, wekker in kistje, gele vlag, klein model stormlantaarn. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen zijn te verkrijgen aan het politiebureau, Van Weedestraat 3, op Woensdag- en Zaterdagmiddag, van 2-4 uur. HUISBRANDOLIE NO. 1 PETROLEUM Bij grotere afname reductie. Tevens verkoop Rijwielen en Brom fietsen. STEENHOFFSTRAAT 25 TEL. 2185 Wegens ziekte van een der medewer kers kon de beantwoording van meer dere vragen niet eerder plaats hebben. (Red.) R. v. K. Hoe kan ik aan het adres komen van een „verloren" vriendin Antwoord U weet de plaats waar zij destijds woonde, dus moet u naar de burgerlijke stand van die gemeente schrijven. Is zij vandaar ook weer ver trokken, dan hoort u dit wel en schrijft u naar haar nieuwe woonplaats. Het is niet altijd even eenvoudig, maar uitein delijk komt u er toch achter. J. D. S. Als iemand meubelen e.d. in een woning of woonruimte heeft staan, wordt deze woonruimte dan be schouwd als te zijn bewoond Antwoord Heel duidelijk is deze vraag ons niet, want wij hebben zo'n idee, dat het huisvestingsbureau (evt. com missie) er bezwaren tegen zal maken, woonruimte als opslagplaats van meu belen te gebruiken. Dit is een moei lijke vraag om te beantwoorden, want wij zouden ook moeten weten hoe het stond met dit pand in december 1940 en of en wanneer er vergunning is verleend tot het in gebruik nemen van betrokken woongelegenheid. Was deze ruimte toen ook al gebruikt voor op slagplaats Vraag 2. Wij hebben een eigen wo ning met een huurwaarde van 38.00 per maand vóór de 5 huurverho ging. De personele belasting bedroeg vóór de huurverhoging met aftrek van een kind 22.62. Het huis wordt be woond door 2 moeders, man, vrouw en kind. Nu wilde ik graag weten hoe veel de personele belasting zal bedra gen na de huurwaarde. Antwoord De verstrekte gegevens zijn onvoldoende voor een berekening. Voor het belastingjaar 1955-56 geldt echter nog de oude huurwaarde. Voor het jaar 1956-57 wordt het tarief van de belasting evenals bij vorige huurver hogingen steeds geschiedde, zodanig verlaagd, dat het belastingbedrag on geveer gelijk zal blijven. B. H. Enige tijd geleden heb ik mijn testament laten maken. Nu wil ik er echter een schenking aan toevoegen. Moet dit op zegel Heb ik de notaris ervoor nodig Antwoord De aanvulling die u wenst, moet geschieden bij een nieuw testa ment, waarin dus de eerder gedane be schikkingen worden herhaald. Pleegt u dus overleg met uw notaris. G. R. Je hoort en leest maar steeds over doktoren, wanneer het gaat over artsen. Moet het niet zijn dokters AntwoordBeide schrijfwijzen zijn goed. Antwoord U bent gerechtigd het ge huurde onder te verhuren, tenzij u dit bij overeenkomst is verboden. Is het dus niet verboden, dan hoeft u uw huiseigenaar hiervan geen kennis te geven. H. W. - Als men klimop tegen een huismuur laat opgroeien, wordt deze muur dan droger of vochtiger AntwoordKlimop veroorzaakt zeer zeker vocht. G. J. H. - Gaarne zou ik van u ver nemen of een winkelhuis met dagver blijf ook per 1 september j.1. met 5 huur verhoogd mag worden. Antwoord Voor bedrijfspanden blijven in het algemeen de op 31 augustus 1955 geldende huurprijzen gelden, tenzij par tijen anders overeen komen. Een huur verhoging kan dus slechts tot stand komen door een nieuwe overeenkomst tussen partijen. Als de huurprijs van dat bedrijfspand ingevolge een tussen 1 januari 1954 en 31 augustus 1955 ge sloten huurovereenkomst met ten hoog ste een der wettelijk toegestane per centages werd verhoogd (voor Soest dus met 23 dan mag de na 31 augustus 1955 nieuw overeen te ko- m^ji huurprijs de op laatstgenoemde datum verschuldigde huurprijs niet met meer dan 5 overschrijden. H. Als iemand t.b.c. heeft gehad en tenslotte is geopereerd en bij her haalde controle alles prima in orde is, bestaat er dan nog kans op besmet ting voor anderen. Uw adres voor het huren oaa kleding BAARN, TEL. 2783 INKOOP VERKOOPE VERHUUR WUAN Tfll nieuweweg 103F VHII IUL TELEFOON 29 6 8 Mevr. P. M. v. B. - Als H.M. de Ko ningin op prinsjesdag in de gouden koets stapt, wordt de koninklijke stan daard dan gestreken of blijft zij wap peren gedurende haar verblijf in Den Haag AntwoordWanneer Hare Majesteit de Koningin te 's Gravenhage arriveert en het paleis Lange Voorhout binnengaat, wordt op dat moment de koninklijke standaard gehesen. De standaard blijft aldaar wapperen, gedurende het gehele verblijf van hare majesteit in Den Haag. Alleen wanneer H.M. het paleis defi nitief verlaat om zich wederom naar Soestdijk te begeven, wordt de stan daard weer gestreken. Abonné K. - Ik ben spoedig 65 jaar, kunt u mij zeggen hoeveel de uitkering van de noodwet ouderdomsvoorziening bedraagt Antwoord U zult vermoedelijk een uit kering ontvangen tot het volle bedrag. Dat bedraagt als u gehuwd bent 1194.en als u niet gehuwd bent 684.U dient u minstens een maand voor uw 65ste verjaardag te wenden tot de raad van arbeid. N.N. - Als iemand een zeker bedrag schuldig is aan een ander, kan hij die schuld dan afbetalen op de wijze zo als hij dat zelf wil of kan de schuld eiser de af te betalen som zelf vast stellen Antwoord Een schuldenaar behoeft geen afbetaling toe te staan. Als u 50.— schuld met ƒ1.per week wilt afbetalen doet u er een jaar over. De schuleiser stelt u nu in de gelegen heid uw schuld af te doen met 2.50 per week, dan moet hij nog ongeveer een half jaar wachten voor hij zijn geld binnen heeft. Hij kan u natuurlijk „achtervolgen". Wij raden u dan ook aan op zijn voorstel in te gaan. G. P. - Als wij een kostganger hebben, ben ik dan verplicht aan mijn huis eigenaar mede te delen, dat hij hij ons inwoont met huiselijk verkeer? Antwoord Theoretisch is die kans ze ker aanwezig, praktisch is deze kans in dit geval waarschijnlijk zeer klein. Regelmatige controle op het consulta tiebureau voor tuberculosebestrijding maakt de kans op besmetting van an deren nog weer geringer. W.P. Vorig jaar heb ik heel wat kosten besteed aan het binnenhuis op knappen van mijn huurwoning. De ei genaar had hier in de 19 jaar dat ik dat huis bewoon, nooit iets aan ge daan. Was de eigenaar daartoe niet verplicht, zodat ik eigenlijk het uit gegeven bedrag thans nog zou kunnen terugvorderen AntwoordInderdaad is het zo, dat dergelijke onderhoudswerkzaamheden door de verhuurder moeten worden uitgevoerd. Dat vele huiseigenaren zich daaraan niet veel gelegen lieten lig gen, blijkt wel hieruit, dat thans een zekere dwang in die richting wordt uitgeoefend van overheidswege. De huurwet - sedert 1 september j.1. ge wijzigd - houdt immers de mogelijk heid voor de huurder in om te ver zoeken, dat de 5 °/o huurverhoging se dert deze datum in rekening gebracht, vervallen wordt verklaard. Deze hou ding is echter anderzijds begrijpelijk, omdat de onderhoudskosten de laatste jaren meer zijn gestegen dan de huren. Nu u zelf dergelijke voorzieningen hebt getroffen, kunt u niet meer ver gen, dat de kosten u zullen worden terugbetaald. U hebt deze verplichtin gen vrijwillig op u genomen. Had u maar gebruik gemaakt van de moge lijkheid, welke de Huurwet sinds 1 januari 1954 biedt, om via een een voudig request de kantonrechter te la ten beslissen welke onderhoudsverplich tingen de verhuurder moet nakomen. De rechter kan hierbij de huur der ook machtigen bepaalde onder houdswerken of reparaties op kosten van de verhuurder te doen uitvoeren. Daarbij' kan hij tevens bepalen tot welk bedrag de huurder de gemaakte kosten met de huurprijs kan verreke nen. H. van B. Een weduwnaar heeft 'n executeur benoemd om zijn nalaten schap te verzorgen. Hij heeft twee kin deren. Tot op heden is niets van een testament gebleken. Wanneer de erf later bij zijn leven een ongezegeld stuk opmaakt, waaruit zijn laatste wilsbe schikking blijkt, is dit dan rechtsgeldig? Sommigen zijn van mening, dat in dit geval een testament gemaakt had moe ten worden Antwoord Bij een enkel onderhands, door de erflater geheel geschreven, ge dagtekend en ondertekend stuk, kunnen zonder verdere formaliteiten beschik kingen na de dood worden gemaakt, doch alleen en bij uitsluiting ter aan stelling van executeuren, ter bestelling van begrafenis, tot het maken van le gaten van klederen, van lijfstoebehoren, van bepaalde lijfsieraden en van bie- zondere meubelen. Aldus artikel 982 van het Burgelijk Wetboek, waaruit dus blijkt, dat een stuk als door u bedoeld rechtsgeldig gemaakt is. Alle klederen kunnen dus worden gelega teerd, maar meubelen en lijfsieraden moeten bepaald worden aangewezen b.v. als schrijftafel, dressoir, gouden polshorloge enz. Zodanig stuk moet na het overlijden aan de kantonrechter worden aange boden.

Soester Courant | 1955 | | pagina 5