DEMONSTRATIE! VAN ESSEN SOEST. Voor Speelgoederen BAZAR DE LUXE AUDIUM electrische Gehoor apparaten Voor Serviesgoed BAZAR DE LUXE Voor Keukenuitrustingen BAZAR DE LUXE Voor Kristal en Glas BAZAR DE LUXE IX DE HOEK. „CONTRIMIJ" N.V. nette naaisters en leerling-naaisters. DINSDAG 8 NOVEMBER 1955. 33e JAARGANG No. 85. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRA AT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 JUBILEUM OP HET GEMEENTEHUIS. Mej. G. C. v. d. Wal is vrijdagmiddag op het gemeentehuis gehuldigd omdat zij 25 jaar geleden in dienst trad van de gemeente Soest. De jubilaresse werd verwelkomd door de gemeente-secreta- ris, de heer J. J. J. M. Festen, waarna de burgemeester, Mr. S. P. Baron Ben- tinck, mejuffrouw v. d. Wal toesprak. Haar werk, dat vaak van vertrouwelijke aard is, werd door het hoofd van onze gemeente geprezen en de burgemeester wees op de beschavende invloed, die er uitgaat van een vrouw, wanneer zij tussen mannen werkt. Mejuffrouw v. d. Wal ontving de gebruikelijke enve loppe. De heer Festen sloot zich gaarne bij de woorden van de burgemeester aan. Mej. v. d. Wal verrichtte haar werk op uit stekende wijze, maar dat belette haar niet typische vrouwelijke dingen te wensen, zodat zij van de collega's een naaibox en een gasoven kreeg. De jubilaresse dankte voor de vrien delijke woorden en de geschenken. Zij werkte altijd met plezier omdat de geest goed was en ze kon steeds op medewerking rekenen. Zij bracht dank aan de heren Drijber, Kolthof en Dobbe, die haar chefs waren. De mooie geschenken zouden haar steeds doen denken aan deze voor haar zo bijzondere dag. NAAR BAZAR VAN VOLKSONDERWIJS. Vrijdagavond verwelkomde de voorzit ter van Volksonderwijs, afdeling Soest, de heer C. v. d. Schoor, in de grote zaal van „Eemland", de vertegenwoor digster van het hoofdbestuur van Volks onderwijs, mej. Verluin; de vertegen woordiger van het gemeentebestuur van Soest, wethouder De Haan, en allen die aanwezig waren om de opening van de bazar van Volksonderwijs bij te wonen. In 1956 zal Volksonderwijs 90 jaar wor den en dan moet er een geschenk komen van 250.000 gulden. Dit zal bestaan uit tehuizen voor kinderen en het is de taak van de afdeling Soest 350.op te brengen voor dit geschenk. Dit wil men zien te bereiken door middel van deze bazar. Tevens is het de bedoeling, dat er nog wat geld overblijft voor een sten cilmachine en een schrijfmachine, daar men die voor de nieuwe schoolkrant nodig heeft. De heer v. d. Schoor dankte allen, die deze bazar mogelijk gemaakt hebben, in het bijzonder de Soester fabrikan ten, de wijkcollectanten onder de leden en de standhouders. Spr. had altijd gemeend, dat er maar één prettige vereniging in Soest was, de padvinderij, maar 't was gebleken, dat Volksonderwijs de tweede was. Er is de laatste maanden heel hard ge werkt om deze bazar tot stand te bren gen. De afdeling Soest heeft 350 leden en dat is de helft van het aantal dat er zou kunnen zijn. Het is de taak van de le den de openbare school groot te maken en dat deze taak ernstig opgevat wordt is nu gebleken. Er wordt wel eens ge klaagd over laksheid, maar daarvan is nu geen sprake geweest Er zijn nog 925 leden nodig en dan heeft Volksonderwijs 150.000 leden in ons land. De heer v. d. Schoor hoopte, dat het 150000ste lid in Soest zou wor den geboekt en wekte de leden op hier- Donderdag a.s., van v.m. 10 u tot n.m. 4 uur, is in onze zaak weer een des kundige aanwezig, om aan belangstel lenden te demonstreren. Geheel vrijblijvend kunt U het nieuwste „AUtrans" toestel horen en proberen; een transistortoestel met een enorm laag batterijverbruik van nog geen 4.50 per jaar. Alle apparaten kunnen, zowel met als zonder voorschrift, op zeer gemakke lijke betalingsvoorwaarden worden ge leverd. GEHOORAPPARATEN BIRKSTRAAT 2 TEL. 2874 aan mee te werken. Mejuffrouw Verluin vond het prettig onder de mensen te zijn, die Volks onderwijs een warm hart toedragen en sympathiseren met de openbare school. Volksonderwijs heeft goede vrienden in Soest, hetgeen bleek uit deze bazar, waarvoor heel veel werk verzet is. Volksonderwijs en openbare school zijn nauw aan elkaar verbonden en zonder de vereniging Volksonderwijs zouden er heel wat minder openbare scholen zijn. Het volgend jaar zal het 90-jarig be staan gevierd worden en op deze ver jaardag zal een geschenk aangeboden worden, dat in overeenstemming is met de standing en de waardigheid van de vereniging. Door 700 afdelingen zal het geld voor dit geschenk bijeen gebracht worden en het is een goede gedachte van de afdeling Soest geweest dit met een bazar te doen. Mej. Verluin wenste de afde ling veel succes met deze gezellige ma nier van geld inzamelen. Wethouder De Haan was van mening, dat de leeftijd van 90 jaar in Soest geen unicum is, maar wel voor een vere niging en in het bijzonder wanneer dit een vereniging als Volksonderwijs be treft, die nog steeds groeiende is en daarmee blijk geeft in een behoefte te voorzien. Bij de openbare scholen kent men niet de gewone bestuursvorm, daar de ge meentebesturen deze taak vervullen, zo dat Volksonderwijs hier een nuttige schakel is. In Soest kent men geen schoolstrijd en deze gunstige gang van zaken is niet in het minst te danken aan de rol die Volksonderwijs in Soest speelt. Het ge- meentebestuur heeft slechts prettige ervaringen met de vereniging gehad, die niet alleen met het woord maar ook met de daad voor het openbaar onder wijs werkt. NAAR De heer De Haan toonde zich verrast over het mooie resultaat van deze bazar, ontstaan door het enthousiasme van de leden en hij hoopte, dat de Soester bevolking niet zuinig zou zijn en zich op deze aantrekkelijke manier geld uit de zak zou laten kloppen. Wijzend op de jonge schoolkrant zei wethouder De Haan, dat deze de band tussen de school en de ouders zou ver sterken. Met de beste wensen voor de gunstig resultaat verklaarde de wethouder de bazar voor geopend. TEMPO'S LAATSTE RIT. Onder ideale weersomstandigheden is de vijfde en laatste rit van de record competitie verreden. Er werden goede tijden gemaakt, hoe wel de meeste renners niet meer in volle training zijn. Gerrit Ruttenberg reed de 40 K.M. in 1 uur 5 min. 54 sec. Wim Hommes de 20 K.M. in 35 min. 15 sec., terwijl Nic. Westhof er slechts 8 sec. langer over deed. De beide an dere deelnemers hadden ook maar een verschil in tijd van slechts 9 sec. Seniores 1. Gerrit Ruttenberg 40 K.M. 1 uur 5 min. 54 sec. Juniores 1. Wim Hommes, 20 K.M., 35.23. 2. Nic. Westhof. 3. Walter van Barneveld. 4. Kees van Rees. SOESTER IJSCLUB „PETER'S BAAN". De Soester IJsclub „Peter's Baan" telt 361 leden, maar slechts 11 leden had den de energie op kunnen brengen vrijdagavond naar „De Gouden Ploeg" te komen voor de algemene ledenverga dering. De voorzitter, de heer H. Butzelaar, betreurde dit in zijn openingswoord. De leden nemen het veel te gemakkelijk, op en lieten de zaak maar aan het be stuur over. De secretaris, de heer J. Kraayenhagen, las het jaarverslag, waarbij gememo reerd werd, dat van de gemeente een renteloos voorschot van 2500.ont vangen is voor een clubgebouw. Uit het financiëel overzicht van de pen ningmeester bleek een batig saldo van bijna 450 gulden. Om gezondsheid'sredenen moest de heer H. v. d. Bor bedanken als bestuurslid en de voorzitter wees op de 30-jarige activiteit van de heer v. d. Bor voor de IJsclub „Soest Vooruit" en later voor „Peter's Baan". De heer Van de Bor werd benoemd tot erelid en de heer R. ten Hove, candidaat van het bestuur, zal voortaan zijn plaats inne men. In de kascommissie werden gekozen de heren E. v. d. Baan, A. Bakker en A. Groenestein. Er werd besloten lid te worden van de Soester Sportfederatie en de leden kon den de tekening van het nieuwe club gebouw zien. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. HULDIGING VAN W. B. BROCX. De zaal van „De Schouw" was Vrij dagavond vol philatelisten, die geko men waren om te luisteren naar de voordracht, waarmee de heer W. B. Brocx een maand geleden de wissel- beker won. De heer J. K. de Bruin, de voorzitter van de afdeling Soest van de Inter nationale vereniging Philatelica, ver welkomde in de eerste plaats de heer Brocx, het sieraad van de vereniging, en vervolgens de heren Backer en Hedeman van het hoofdbestuur, de heer Noordhoff van de afdeling Utrecht, Ak- kema van Amersfoort en Schot van Den Haag. Ook de twee jeugdige be langstellenden kregen de aandacht bij het welkom van de voorzitter. Eerst werd het verenigingsgedeelte af gewerkt en de heren De Bruin en Lom men werden aangewezen als afgevaar digden naar de algemene vergadering. De heer Brocx sprak over „Iets over het beleg van Parijs in 1870-1871" en speciaal over de vindingrijkheid van de posterijen in de lichtstad. De post moest uit het begelegerde Parijs naar het onbezette gebied en omgekeerd en men begon met het uitzenden van moedige postbodes, die probeerden door de Duitse linies heen te komen. Dit werd geen succes en de meesten vielen in handen van de vijand. Een enkele kwam door de linies heen en zelfs wisten er een paar terug te komen. Toen ging men het met ballons pro beren. Eerst onbemand, later bemand. De onbemande kwamen in de Duitse linies terecht, maar met de bemande 'ballons hadden de Parij zenaarsmeer succes en van de 64 opstijgingen ver liepen er 59 goed. In de mand onder de ballon zaten de passagiers en naast de postzakken wer den honden en duiven meegevoerd. Van NAAR de honden heeft men nooit meer iets gehoord, want ze kwamen niet naar Parijs terug, zodat men deze manier van brievenbestellen opgaf en de dui ven waren bestemd voor het overbren gen van de antwoorden op de brieven, die de ballon meevoerde. De geadresseerde kreeg hiervoor 4 vra gen te beantwoorden en met plaatste 800 antwoorden op brieven op een vel papier, maakte er een kleine foto van en deze ging in een koker, die de duif meevoerde naar Parijs. Van de 300 duiven zijn er 59 in Parijs aangekomen. De heer Brocx liet een brief zien, die met een ballon vervoerd was en een foto van de antwoorden op de brie ven, die uit de Franse hoofdstad ver zonden waren. Deze brieven en foto's zijn zeer schaars. De waarde van zo'n brief is van verschillende factoren af hankelijk. Met welke ballon is hij ver stuurd, hoe was de reis, wat is de in houd, dit zijn allemaal factoren die meetellen. Er is in Soest een exemplaar uit een ballon die in Noorwegen terecht kwam. Er was ook nog een andere maijier van verzenden en de Fransman Robert vond deze methode uit. Een zinken bol met post werd in het water geworpen. Hij moest zinken, maar zo, dat hij gemak kelijk door de stroom over de bodem van de Seine naar de stad gevoerd kon worden, waar netten voor het opvangen zouden zorgen. Die netten zijn echter nooit van dienst geweest, want er kwam geen enkele bol aan. Ze bleven onderweg steken of de Duitsers onder schepte ze. Tot in 1955 zijn er van die bollen te voorschijn gekomen bij overstromingen, maar dit jaar heeft men de geadrseseerden niet meer op kunnen sporen. De heer De Bruin wees er op, dat het niet de eerste keer was, dat men in Soest kon profiteren van de enorme ken nis op philatelistisch gebied, die de heer Brocx bezit. Anders ontving hij hier voor alleen dank, nu een vfrsselbeker. Voor het eerst had de heer Brocx aan deze wedstrijd meegedaan en zich ge meten met 4 tegenstanders, waaronder geroutineerden. Van de 100 punten, die door de jury van tien man toegekend konden worden voor het algemeen phi latelistisch belang van de lezing, de wetenschappelijkheid, de voorafgegane studie, de uitwerking en de voordracht, had de heer Brocx er 87,4 behaald. Nr. 2, dr. v. d. Broek, sprak over Ita liaanse perspectieven en hij kreeg 82,2 punten. Nummer 3 was de kampioen van vorig jaar, de heer Paulie, die met „Bulgarije", 72,5 punten haalde. De heer Brocx, erelid van Philatelica, is 15 jaar lid, want de afdeling be staat pas 15 jaar en 30 jaar van de Int. Ver. Philatelica. De heer De Bruin verklaarde, dat de vereniging trots is op haar erelid en eigenlijk schamen de leden zich een beetje, want toen de heer Brocx in Hilversum zijn lezing hield was niemand van de afdeling aanwezig. De heer De Bruin bood de heer Brocx een fruitmand aan, die op gemaakt was door een andere lands kampioen, maar dan op het gebied van fruitmanden. De heer Backer, voorzitter van het hoofdebstuur, prees zich gelukkig een maand geleden de wisselbeker aan de heer Brocx te hebben mogen uitreiken. Nooit was er door een winnaar zo'n goed resultaat met zoveel punten be haald. De heer Backer noemde de heer Brocx een eminent philatelist en hij hoopte, dat hij ook een tweede en een derde keer zou meedoen, om te trach ten de wisselbeker in z'n bezit te krijgen. De heer Backer wees op de morele ver plichting, die de heer Brocx heeft ten aanzien van de postzegelverzamelaars, die zeer gebaat zijn met rijkdom aan kennis, die de heer Brocx zich in de loop der jaren verworven heeft. Als er tijd voor was, dan zou dit alles schriftelijk vastgelegd moeten worden, hetgeen van grote waarde voor de phi latelisten zou zijn. De heer Akkema uit Amersfoort wenste de heer Brocx namens de afdeling Amersfoort geluk met deze prachtige prestatie en hoopte op volgende suc cessen De heer Noordhoff van de afdeling Utrecht wenste de afdeling Soest ge luk met een lid als de heer Brocx en hij hoopte, dat hij nog veel zou spre ken en schrijven, want dan hoorde men dingen, die geen ander vertellen kon. De heer Brocx dankte voor de harte lijke woorden en het geschenk. De heer Backer kon hij antwoorden, dat hij thuis 2000 folio-vellen met gege vens heeft, maar het publiceren van grote artikelen durfde hij niet zo goed aan, omdat het dan ging om het bekend maken van gegevens, die anderen ver- zameldén endit had veel weg van mis- NAAR VAN WEEDESTR. 31 SOESTDIJK bruik van het geestelijk bezit van an deren. De heer Brocx was blij, dat hij de beker gewonnen had, daar hij zich nu wat meer erelid voelde. Het ere lidmaatschap was hem verleend omdat hij 25 jaar lid was, maar dat is geen kunst, als je maar oud genoeg wordt. Er zijn in Soest heel wat mensen, die meer voor de vereniging gedaan heb ben en die werden geen erelid. Met de beker in zijn bezit voelde de heer Brocx zich echter wat rustiger met dit ere lidmaatschap. Tenslotte dankte de heer Brocx allen en niet in het minst zijn echtgenote, van wie hij steeds alle medewerking ondervond bij zijn tijdrovende hobby. OUDERAVOND OPENBARE U.L.O.-SCHOOL KERKEBUURT. Door de openbare u.l.o.-school werd 'n ouderavond gehouden, welke vrij goed bezet was. Het hoofd der school, de heer J. van de Wal, opende de bijeenkomst met 'n hartelijk welkom en wees de aanwezi gen er op, dat men bijeen was voor de opvoeding van de kinderen. Spr. be treurt het, dat nog zovele ouders niet de moeite nemen een ouderavond te bezoeken. Spr. zeide op het ogenblik een prettige schoolbevolking te hebben, die geen aanleiding geeft tot ernstige klachten. De samenwerking tussen de leraren en de leden van de oudercommissie is te vens van prettige aard. De leraren en de oudercommissie stel len zich voor over te gaan tot aan koop van een drietal schrijfmachines voor hèt geven van typelessen aan de jongens en meisjes. Een grootscheepse papieractie heeft reeds plaats gehad, waardoor reeds één machine kan wor den aangekocht. Verder zal aan de jongens les worden gegeven in handenarbeid. Het is niet de bedoeling de kinderen Tien jaar na de oorlog komen we te weten, dat de „richtlijnen in geval van bezetting door een vijandelijke mogend heid", die in 1937 blijken te zijn op gemaakt, ergens zijn zoek geraakt, dat practisch niemand van het bestaan deze regelen afwist, maar dat er een kleine kans is, dat ze op een keer, vergeeld en wel, in een of ander laatje van een bureau op een der ministeries worden terug gevonden Ik geloof, dat we ons gelukkig mogen prijzen, dat het zo gelopen is en dat we zonder „richtlijnen" van hoger hand en op ons eigen gevoel onze weg in de bezettingstijd hebben gevonden De secretarissen-generaal, die, nadat hun ministers naar Londen waren ver trokken, hier met de brokken zaten, zouden een niet te vervullen taak op hun schouders hebben gekregen door die „richtlijnen", opgemaakt in vredes tijd en met geen andere ervaring dan de Franse bezetting van ruim 100 jaar terug. Die richtlijnen zouden de zaak alleen maar moeilijker hebben gemaakt dan ze toch al was. De eerste mop, die ik met betrekking tot de zoek geraakte richtlijnen hoorde vertellen, was de veronderstelling, dat de samensteller van„Hoe handel ik in bezettingstijd" en daarbij voorschrif ten gaf als „Houdt Uw hoofd koel", „Gedraag U als een fiere Nederlander", „Beroep U, wanneer de bezetter iets doet dat U niet aanstaat, zonder ver wijl op de conventie van Geneve", „Denk er om, dat een bezetter geen recht heeft op de voedselvoorraden der Burgerij", „Vecht Uw rechten uit tot voor de hoogst bezettende autoriteit" en meer van dit soort krachtige ter men, als nummer één in Londen zat en de speaker moet zijn geweest, die ons sterkte toewenste van uit die stad met„Hou goede moed, wij zitten goed". H. OEKMAN. v.h. KANN CO. vraagt voor haar atelier Prettige werkkring. Hoog loon. Aanmelden Beckeringhstraat 20. klaar te stomen voor een diploma, doch hen de eerste beginselen bij te brengen. Als lid van de oudercommissie werd daarna gekozen de heer Tobois. Na de pauze werd een film vertoond over uitzending van kinderen naar Kin- dervacantieoorden, uitgaande van het Centraal Genootschap. Vooraf werd door de maatschappelijk werkster, Mej. Damen, een causerie ge houden, waarin zij wees op het grote nut van uitzending van kinderen, die zwak en nerveus zijn. De rondvraag leverde enige nieuwe ge zichtspunten op, die op school zullen worden toegepast. Van de gelegenheid om met de onder wijzers te spreken, werd druk gebruik gemaakt. BRANDWEER TEL. 3 3 3 3 JAARVERGADERING „APOLLO". In restaurant „Gravemaker" heeft de mannenzangvereniging „Apollo" de jaar vergadering gehouden onder voorzitter schap van de heer C. v. Rouwendaal. Door afwezigheid van de secretaris, de heer H. van Ginkel, las de voorzitter het jaarverslag, waaruit bleek, dat het ledental tot 32 gestegen is. Toch is le denwerving noodzakelijk, want de vere niging is te klein. Uit het financieel overzicht van de pen ningmeester, de heer J. v. d. Boven- kamp, bleek een batig saldo. In de nieuwe kascommissie werden be noemd de heren H. van Werkhoven en M. Rebel. Van het bestuur waren pe riodiek aftredend de secretaris H. van Ginkel en de bibliothecaris P. Lüschen. De heer G. H. v. d. Broek werd tot secretaris benoemd en tot bibliotheca ris de heer J. v. d. Wild. De propaganda-feestavond, die deze maand gehouden zou worden, is ver schoven naar januari. Op 23 december is er in de Julianakerk een concert, waaraan „Apollo" zal mee werken, evenals het Gereformeerd kerk koor „De Roepstem" en het jongens koor van de R.K. kerk te Soestdijk. In 1956 zal wederom medewerking ver leend worden bij de feest- en herden kingsdagen.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1