MM \hoemaket van essen PARLEMENTAIRE ENQUÊTE. ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE Radio- - XeCeudójie HAZEBLOED. "A Soest voor 30 jaar. I SPREEKT MEN 1 OVER EEN PANTALON HET BROEKENHUIS IN DE HOEK. ook voor VAKKUNDIGE KOUSENREPARATIE Stichtsche Schoenenhuizen FUGERS RADIO KERKSTR.3 Hgf TEL.2766 Gramof oonplaten VRIJDAG 11 NOVEMBER 1955. 33e JAARGANG no. 86. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 door dr P. H. RITTER. Er bestaat een boekwerk, spannend als een avonturenroman, dat door de rege ring wordt uitgegeven en dat, wan neer het iets bekort en van een sen sationele omslag voorzien, bij een par ticuliere uitgever zou verschijnen, ze ker door duizenden lezers zou worden verslonden. Thans wordt de stof opge diend bij mondjesmaat. Wij lezen er verslagen van in de couranten, wij ge raken even ontsteld over opzienbaren de onthullingen en wij vergeten weer. Men heeft al begrepen, dat wij doelen op het rapport der parlementaire en quête-commissie, waarvan dezer dagen een nieuw deel verscheen. Het is be kend, dat die commissie zich bezig houdt met een onderzoek naar de da den en gedragingen van de regering te Londen in de periode van de bezet ting. Men kan niet zeggen, dat de londense regering ongeschonden uit dit examen te voorschijn komt en men kan het op nieuw betreuren, dat de Tweede Ka mer het laatste kabinet-Colijn kort voor het uitbreken van de oorlog heeft la ten vallen. Want men moge sympathie koesteren voor een figuur als die van professor Gerbrandy, die zich na de ontrouw van De Geer voor een onvoor ziene taak zag geplaatst en die door zijn aanmoediging van Radio-Oranje goed werk heeft verricht, het blijft on miskenbaar, dat het gemis van een ge zaghebbende en internationale reputa tie genietende persoonlijkheid als die van dr Colijn, de positie van Nederland te Londen heeft geschaad. Het kabinet Colijn had gevaren voor zien en terstond maatregelen genomen. Het had richtlijnen opgesteld, hoe de bevolking zich ten opzichte van de be zetter zou moeten gedragen. Deze zou den een steun hebben gevormd in de v.WE EDESTR 36» SOESTDIJK TELEF.2792 Wat de roeping van de haas is heb ik mij vaak afgevraagd; Daad'lijk als het haasje haas is, is hij 't haasje wordt gejaagd. Aan de jagers hebben hazen daardoor steeds het land gehad Jagers gaan het hazepad op, hazen kiezen het hazepad. Het zijn goed getrainde lopers, langste baan in korste tijd, Van de haas is zeer waarschijnlijk het woord „haastig" afgeleid. Loopt het haasje iets te langzaam, trekt de mens zijn snaphaan af In 'n begerig grote weitas vindt de haas 'n voorlopig graf. Is hij jong en mals en mollig, dan gaat hij naar de poelier, Is hij taai, dan doet de jager goede vrienden een „plezier". Menig mens heeft haas-allures als hij 'n hazeslaapje doet En door vele mensenaad'ren stoomt onstuimig hazebloed. Hazen zijn gracieuze dieren met een opgewekt gelaat, Meestal met twee hazelippen, wat hun bijna nooit misstaat. Hazen zijn een lekker eten, vooral wegens d'appelmoes; 't Restaurant noemt hem „lièvre", soms is dat in 't Hollands poes. 't Is met hazen en hazinnen op de aarde zó gesteld Beter één haas in de keuken dan tien hazen in het veld. Mocht er ergens eens één haas zijn, waar men niet goed weg mee weet Bussum is mijn vaste woonplaats en hieronder staat hoe 'k héét. CL1NGE DOORENBOS. (Nadruk verboden). periode, toen ons land van zijn regering was gescheiden. De parlementaire enquête-commissie onthult thans, dat de ministers van het kabinet De Geer niet van deze richtlij nen op de hoogte waren. Mag men de courantenberichten geloven, dan is het stuk aan het zwerven geraakt. En wij vragen of een dergelijke verwarde toestand bij de rijks-administratie te dulden is, dat door het verloren raken van een document, de regering er in de basis van haar beleid door wordt ge troffen. Het nederlandse volk is, onvoorbereid, in de ellende van de bezetting gestort. En toen die bezetting eenmaal een feit was, toen hebben de contacten met de ambtenaren ontbroken. Er waren in die jaren 1943 en begin 1944 geen ver trouwensmannen van de regering met een ruime opdracht. En de vraag wordt in het rapport, dat wij thans bespreken, gesteld, of de regering voldoende aan dacht heeft geschonken aan verslagen en voorstellen, welke haar uit het be zette gebied bereikten. En, wat be denkelijk is: de regeringspolitiek ten aanzien van de ambtenaren en het ver zet is in de laatste jaren van de oorlog door slechts enkele ministers onder lei ding van de heer Gerbrandy bepaald. Het rapport houdt zich ook bezig met de gewetensvraag die ons nog altijd brandt in de ziel. Waarom hebben de Nederlandsche Spoorwegen medege werkt aan de jodentransporten Men wist toch dat deze beklagenswaardige landgenoten rechtstreeks de dood in werdén gereden. Of wist men het niet Als de Joodse Raad, zoals uit het rap port blijkt, een brief schrijft met het verzoek de joden te vervoeren, omdat zij anders moesten lopen, dan verschijnt deze kwestie in een vreemd licht. Waar om heeft dit punt nooit een onderwerp uitgemaakt van de besprekingen met de secretaris-generaal Men blijft het vraagstuk van het aan deel van de spoorwegen in het verzet, geheel op de spoorwegstaking te heb ben geconcentreerd, die inderdaad schit terend gelukt is. Maar wij blijven het als een onuitwisbare schande gevoelen, dat de spoorwegen aan het vervoer van de joden steun hebben verleend. Zo is er veel aan het licht gekomen, dat ons met verbijstering slaat. Met ge mis van verbinding tussen de regering en de schrikkelijke werkelijkheid, die zich in het vaderland afspeelde; de onbedrevenheid van de ambtenaren die in functie waren gebleven en die in twijfel waren omtrent de grenzen, die door het lands-oorlog-reglement aan de samenwerking met de bezetter waren gesteld komt thans aan de dag. En deze weerloze, voor hun oorlogstaak niet berekende mensen, hadden een ge nadeloze bezetter tegenover zich, die zijn wil doorzette met verachting van ieder rechtsbeginsel. Men mag er zich over verwonderen, dat bij zo grote leemten in de verhou ding tussen de regering en de revolu tionaire instanties in Nederland, ons verzet van zoveel betekenis werd en zo veel vrucht heeft gedragen. De lezer zal uitroepen alles wat in het rapport werd geschreven en in dit ar- ïikel werd weergegeven, is nakaarten. Wij zijn nu bevrijd en wij zijn heen- gekomen door de chaos, die onmid dellijk op de bezetting volgde. Wij zijn echter niet gerechtigd, de mededelingen van de parlementaire enquête-commissie te veronachtzamen. Want indien er een goede democratische daad werd ver richt, dan is het haar instelling. Dat de fouten van het verleden onder het oog worden gezien en de waarheid on verbiddelijk wordt gezocht, dat is een gebiedende eis van het democratisch stelsel, waaronder wij leven. De vraag is gewettigd hebben wij van de lessen uit de tweede wereldoorlog geleerd Zal ons volk, al dan niet, wan neer zich een nieuwe katastrofe zal voordoen even onwetend en onbe schermd de ellende worden ingejaagd? Wij zijn niet geheel gerust. De gemid delde nederlander is onvoldoende inge licht omtrent de politieke en militaire situatie, waarin wij heden^ verkeren. Wij hebben geen garantie, dat ons grondgebied zal worden verdedigd, ter wijl wij voor de defensie in een Nato- verband meer belasting moeten beta len dan wij kunnen verdragen. Wij zijn onkundig omtrent belangrijke wijzigin gen, die zich in de naaste toekomst kunnen Voordoen in de buitenlandse politiek. in zijn antwoord op de vraag van de heer Burger heeft de minister-president gezegd: „Als er een verenigd Duitsland zou zijn, zou er ook een veiligheids stelsel moeten zijn met aan weerkanten een zekere geneutraliseerde zone. Of Nederland daartoe zou behoren, dus weerloos aan de aanvallen van een grote mogendheid prijsgegeven, daarover zul len de grote buitenlandse machten be slissen. Wij zouden, indien Duitsland besloot de Nato te verlaten, door een verenigde duits-russische macht kunnen worden verpletterc.. Omtrent de ernsLge dingen, die aan het gebeuren zijn en hun achtergrond weet de goede gemeente te weinig of niets. En hoe staa', het met de weten schap van de gemiddelde nederlander omtrent de bescherming van onze bur gerlijke bevolking bij een plotselinge katastrofe Er zijn groepen, die zich op verdienstelijke wijze voor die bescher ming beijveren. Maar de kennis van de maatregelen die dan genomen moeten worden, is geen gemeenschappelijk be zit. De gedachten over de huidige gevaren leiden ver weg van de inhoud van het rapport van de parlementaire en quête-commissie. Beide problemen ko men overeen in zoverre zij zich bezig houden met de mens naar een zo vei lig en sterk mogelijk Nederland. De ge varen, die de toekomst brengen kan, zijn ernstiger dan die van het verleden. In een toekomstige oorlog zal het be staan zelf van ons land op het spel staan. Indien er een vermaan ligt in de publicatie van de enquête-commis sie dan is het dit Laat ons waakzaam blijven Dra openen deez' winkels in zeeën van licht, een grotere toekomst, 't werd menselijke plicht. Men kan hier dan krijgen van alles zo wat en gaat men uit Soest nooit meer naar de stad. %OTO, -GEJjföofwPPARATED BIRKSTRAAT 2 TEL. 2874 Zie onze étalages Ziekenfonds leverancier. ZEISS PUNKTAL GLAZEN. Zo'n dertig jaar geleden was er ge loof ik meer politiek geheskres dan op het ogenblik. In een Soester Courant uit die tijd staat een artikel, waarin prof Vxsscher de A.R.-partij verwijt, dat ze haar beginsel als nationale partij, die de pretentie heeft de rechten van land en volk te verdedigen, heeft ver kwanseld om de gunst van de katho lieken te verwerven. De kosten van het ontwerpen van een uitbreidingsplan van Soest werden geraamd op 1500.De kosten van het schetsplan voor het gemeentehuis, dat uitgebreid moet worden, zijn thans 10.000.—. A. K. B. zette z'n dichtader open en kwam met het volgende voor de dag: VOORHEEN EN THANS. Er was eens een dorpje, heel net en heel klein, omgeven door bossen zo heerlijk en fijn; toen woonden er mensen in hutjes van leem en speelden er kinderen zo dartel omheen. Men dacht in de stad toen nog niet aan 't bestaan, doch 't is met de jaren vooruit nu gegaan; men leest in couranten, heel deftig en fier, gezondheid is alles en dat vindt men hier. Men vindt er de rust, in de stad vaak ontbeerd, men snuift hier de lucht maar, zoveel men begeert, men is hier zo vrij als een vogeltje blij, het is hier gezond, klinkt uit menige mond. Er was eens een dorpje, heel net en heel klein, maar weldra zal 't nu geen dorpje meer zijn; men bouwde hier huizen en villa's meteen, verwacht werden mensen, de tocht was hierheen. Thans is 't geworden een dorp, heel groot, met huizen en villa's en ramen in lood. Ook is nu geworden, te lang reeds ontbeerd, wat beel goede zaken, door stadsmens geëerd. dan denkt men aan 't Broekenhuis. Dat is ook te begrijpen, om dat deze zaak een voorraad in pantalons heeft om van te duizelen. En niet alleen alle moderne kleuren, en in alle prijsklas sen, maar .ook alle maten, of dit nu in de lengte of in de breedte zit. Onze sortering plusfours en lange broeken voor jongens in de leeftijd vanaf 4 jaar is bijzonder groot en zeer voordelig in prijs. Alléén een zaak, die zich ge specialiseerd heeft, biedt U werkelijke voordelenén in afwerking, én in kwali teit, én in prijs. Leeuwenstraat 33 - Hilversum Waar dit schoons op aan stuurt is me niet erg duidelijk, maar dat zal wel komen, omdat we dertig jaar verder zijn. Ik dacht aan wartaal, maar durf 't niet te schrijven. In Soesterberg werd een kegelclub opgericht, die „Eerste Soesterbergse Ke gelclub" genoemd werd. Dit waarschijn lijk ter onderscheiding van de andere zes kegelclubs, die men verwachtte. Het zal wel bij die eerste en enige ge bleven zijn en die is natuurlijk al lang op de flacon. Rinke Tolman nam het dertig jaar geleden al op voor het Soester natuur schoon en betreurde het, dat het ge meentebestuur van Soest deze schoon heid zou gaan verwoesten door het bouwen van arbeiderswoningen. Voor namelijk de mooie stuif duinen zouden het moeten ontgelden. Toen kwam het Utrechts Dagblad in het geweer over het Soester natuurschoon en een me neer, A. S., vond dat men bij woning nood natuurlijk moest bouwen, maar dan moesten de huizen maar wat ho ger gemaakt worden. „En voor werk lozen is in Frankrijk, dat meer en meer ontvolkt raakt, meer en beter werkgelegenheid dan op onze woeste gronden", schrijft meneer A. S. heel leuk. De huizen hoger, de werklozen naar Frankrijk en wij lekker woeste grond houden. Maar dan zou meneer A. S. toch beter naar Frankrijk kunnen gaan, want hoe meer een land ontvolkt, hoe meer woeste grond er komt. „Die woeste gronden (in Nederland) zijn van de grootste betekenis voor de volks gezondheid", vindt A. S. Die hoge hui zen zijn dat natuurlijk ook, maar dat zet hij er niet bij. „Op het Concours de Carosserie", j.1. Zaterdag in Den Haag gehouden, be haalde onze plaatsgenoot, de heer H. Stam, met twee door hem geïmporteer de producten van Italiaanse bodem, n.1. twee O.M. automobielen, een eerste en een tweede prijs en wel met een zes- cylinder O.M. Conduite Interieur Wey- mann, in de klasse 5000.7000. een eerste prijs en met een zescylinder O.M. torpedo in dezelfde klasse een tweede prijs. Dit kan zeer zeker een bijzonder succes genoemd worden, daar de mededinging zeer groot was en er ruim 80 van de mooiste en beste mer ken vertegenwoordigd waren. Ook dit schreef de Soester Courant dertig jaar geleden. „Door enkele personen, die volgens hun naam en positie willen behoren tot de deftigste, meest beschaafde stand van onze gemeente, wordt sinds enige tijd en in het bijzonder in de laatste weken met klimmende, stijgende heftig heid critiek gevoerd op het beleid van B. en W. van Soest (de wethouder van Onderwijs en Armenzorg komt er het beste af) en op de werkzaamheid van ambtenaren". Aldus begint een artikel, dat het op neemt voor B. en W. Vooral de direc teur van het Grondbedrijf wordt door deze beschaafden aangevallen. Men Wanneer een bepaalde categorie vak mensen bevoegd is te beoordelen wat een redelijke vergoeding voor reis- en verblijfkosten in ons land is, zou een leek, zoals U en ik, aannemen, dat dit de mensen van het hotel-café-res taurant-bedrijf zijn. Maar dat heeft U dan toch mis, want toen het bedrijf schap van deze mensen, bekend als de Horeca, voor hun bestuursleden een reis- en verblijfsvergoeding vaststelde van 15.per dag, kwam de Sociaal Economische Raad vertellen, dat dit te weinig was en dat zij adviseerden een vergoeding te geven naar gelang van de afstand van de woonplaats, van 20.tot 40.per dag Wanneer U nog peultjes moet, zegt U het maar. Als de mannen van de S.E.R. tegen de hotelmensen hadden gezegd „Maken jullie het nou een beetje; met een tientje of 12,50 hoeven jullie ook niet van de graat te vallen", zou den we het misschien een stelletje schriele kerels hebben kunnen vinden, maar we wisten dan tenminste, dat ze de centen niet over de balk gooien. Juist in de dagen, dat er nogal druk op onze Minister van Financiën wordt uitgeoefend, omdat, onder zijn auspi ciën, 's lands uitgaven steeds hoger worden zonder dat hij er veel tegen doet, geeft dit S.E.R.-staaltje toch wel te denken. Wanneer het voorstel van het bestuur van een gezelligheidsvereniging afkom stig was geweest, had ik er in kunnen komen hoe meer pingping, hoe groter de vreugde. Dat uitgerekend de Sociaal Economische Raad, een (adviserend) rijkslichaam, zich met dit voorstel te kijk heeft ge zet, vind ik een staaltje, dat m.i. vol komen past in het beeld van deze tijd. Aan de ene kant tot beschamens toe beknibbelen en krenterig doen bij vol komen verantwoorde uitgaven, terwijl het aan de andere kant met bakken vol wordt weggesmeten. Maar we slikken het wel weer en de volgende week zijn we het vergeten. Behalve waarschijnlijk de kleine ge- pensionneerden, die bij alle verhogingen van de laatste jaren het kind van de rekening werden. Die zullen waarschijnlijk in stilte over wegen, dat de door de S.E.R. geadvi seerde dagvergoeding, hoger uitkomt dan een wéék pensioen voor hen, waar van ze vaak met z'n tweeën moeten leven en zich daarom beleefd in de be langstelling van de goedgeefse S.E.R. aanbevelen. H. OEKMAN. SOEST UTRECHT BAARN hoopt, dat het goedwillende deel van onze gemeente zich niet zal inlaten met deze lieden en die z.g. heren crtici op hun juiste waarde zullen taxeren. Dat de strijdwijze van deze ij veraars tegen de gemeente niet bijzonder fraai was blijkt wel uit de volgende uitla ting van de burgemeester„Ik walg van zulk gedoe". De ouderen in onze gemeente weten nog wel welke personen uit de „def tigste stand" hier aan de kaak werden gesteld. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australiës.s. „Himalaya", 16 nov. Canada m.s. „Prins Willem van Oranje", 16 nov. Chilim.s. „Black Falcon", 16 nov. Ned. Antillenm.s. „Delft", 15 nov. Nieuw Zeelandvia Engeland, 19 nov. Suriname s.s. „Tiberius", 16 november. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Bloemfontein", 15 november en m.s. „Capetown Castle", 19 november. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de post kantoren.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1