Intocht van St. Nicolaas. Voor Speelgoederen in alle prijzen BAZAR DE LUXE De brandweerstaf thans in Soesterberg. Voor huishoudelijke artikelen BAZAR DE LUXE De eerste prijzen zijn er uit Soester ondekt een Rembrandt. Voor Lederwaren BAZAR DE LUXE Voor Serviezen en Kristal BAZAR DE LUXE „CONTRIMIJ" N.Y. nette naaisters en leerling-naaisters. IN DE HOEK. Voor al Uw cadeaux BAZAR DE LUXE DINSDAG 22 NOVEMBER 1955. 33e JAARGANG Nr. 89. OURANT OESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het stemt ieder jaar weer tot grote vreugde, dat de enig echte en onver valste St. Nicolaas eerst naar Soest komt, wanneer zijn boot vanuit Spanje in ons land gearriveerd is en dat die zaterdagse intocht altijd beschenen wordt door een heerlijk Spaans zonnetje. Tegen half twee stonden dan ook hon derden kinderen bij station Soest-Zuid van verwachting te trappelen en toen ze de trein zagen naderen uit de rich ting Baarn en uit een der ramen de bischoppelijke standaard zagen wappe ren, toen had de politie moeite de jeugd met zachte doch straffe hand van het perron weg te houden om er voor te zorgen, dat de grijsaard naar het open rijtuig kon schrijden dat voor hem klaar stond. Voor hij hierin plaats nam werd hij verwelkomd door de heren Brouwer en Van Harten, die na mens de winkeliersvereniging hun op wachting bij de hoge gast kwamen ma ken. Aankomst van St. Nicolaas in Soest-Zd. Toen de oude heer gezeten was en de kwieke pietermannen de eerste versna peringen rondgestrooid hadden, zette de stoet zich in beweging. De drumband van „Olympia" zorgde voor vrolijke klanken op de lange tocht en de po- "lïTiewagên reed mee om ér voor te zorgen, dat de Sint overal met de no dige eerbied bejegend werd. Een heraut te paard liet zijn hoorn schallen, zodat overal de kinderen te hoop liepen om hun stokoude vriend toe te juichen. Een ruiter-Piet maakte al een hele bijzondere indruk op de jeugd, die op de Eikenlaan, Verlengde Kolonieweg, Schoutenkampweg, Oude NAAR Utrechtseweg, Soesterbergsestr., Kerk straat, Torenstraat, Middelwijkstraat en Steenhoffstraat stond. Bijzóndere aan dacht had de Sint voor een ziek meisje, dat voor een raam in de Soesterberg- sestraat lag. Honderden en nog eens honderden kin deren begonnen met begeleiding van P.V.O. te zinpen toen de fleurige stoet bij het gemeentehuis arriveerde, waar de burgemeester en de gemeente-secre taris de hooggeëerde gast welkom heet ten. De Sint verwelkomd door de Burge meester. De burgemeester zei, dat het een hele grote eer en een bijzonder genoegen was, dat St. Nicolaas opnieuw naar Soest was gekomen, terwijl hij toch zo'n enorm programma had. Nu de Sint de kinderen van Soest niet vergeten had gaven deze blijk ook de Sint niet te vergeten, want er waren er zeer velen. Ze zouden het zeker op prijs stellen de stem van St. Nicolaas te ho ren, dus de burgemeester gaf het woord aan de hoge gast, die de jeugd op vader lijke wijze toesprak. Het was hem opgevallen, dat de kin deren in Soest zich zo voorbeeldig ge dragen hadden en dat ze braaf geweest waren, hetgeen wel bleek uit de grote opkomst, want anders zouden ze het niet gewaagd hebben te komen. De Sint dankte het gemeentebestuur voor de hartelijke ontvangst en de win keliersvereniging voor het mogelijk ma ken van deze glorieuze intocht en hij raadde de kinderen aan het St. Nico- laas-familiefeest in hoge ere te houden. Geen baldadigheid, geen ongehoorzaam heid, op tijd naar school en op tijd naar bed. De Sint ging met zijn gastheren het gemeentehuis binnen om even te rusten van de vermoeienissen van de intocht en hij bood de burgemeester, zijn echt genote en dochterje, benevens een paar vriendinnetjes van Saskia Bentinck een geschenk aan en de kinderen binnen zongen al even dapper van de maan die door de bomen scheen als de jeugd buiten, die geduldig wachtte tot Sint Nicolaas terug kwam. De burgemeester dankte de Sint nog maals voor zijn komst en de goede kindervriend drukte de jeugd op het hart aan Veilig Verkeer te denken en daarna drongen de velen rond het rij tuig van de oude man, die zijn Pieten rijkelijk met lekkers liet strooien. De Sint vervolgde zijn tocht over de Van Weedestraat, Burg. Grothestraat, Koninginnelaan, Nieuwstraat, Laanstr., Beetzlaan en Koninginnelaan, en ging toen naar het Oranje-Hotel, waar wel 500 kinderen de Sint en zijn knechten een laatste ovatie brachten, waarna ze snel naar huis gingen om hun schoen te zetten. Het is donderdagavond aan drie brand weerlieden van de Vrijwillige Brand weer te Soesterberg gelukt de brand weerstaf uit de brandweerkazerne al hier te ontvreemden. Nadat te voren reeds pogingen waren gedaan door de brandweerverenigingen te Doorn, Rhe- nen en IJsselstein, zag Soesterberg nu zijn kans schoon. Na een zorgvuldige voorbereiding en informatie was gebleken, dat de meest geschikte tijd lag tussen half zes en zes uur. Het was ook rond dit tijdstip dat commandant Tammer zijn mannen in de aanval stuurde. Brandwacht 2e klas G. R. Grootveld, die de zaak van te voren verkend had, gaf het signaal „veilig" en daarop gin gen brandmeester Vos en hoofdbrand wacht J. Beek hun gang. Door IJsselstein was, om de staf te be machtigen, een ruit stuk geslagen, het geen niet geoorloofd is, als gevolg waar van op kosten van IJselstein een nieuwe ruit was ingezet. De heer Beek wist de versé stopverf netjes te verwijderen, de ruit er uit te nemen en door het raampje naar NAAR binnen te klauteren. Binnen gekomen zag hij, dat de brand weerstaf tegen het plafond bevestigd was, en dat er geen ladder voor het grijpen was. Geen nood echter, want daar hadden de 3 mannen op gerekend. 5 Minuten later was er een ladder door het raampje naar binnen gescho ven en daarmee heeft de heer Beek kans gezien de staf te bemachtigen. Hij klom er mee naar buiten, waar hij door de heer Vos in ontvangst werd genomen. De ruit werd weer netjes ingezet en de ladder teruggebracht. De diefstal was zo goed in elkaar ge zet en uitgevoerd, dat ieder spoor ont brak. In Hotel „De Gouden Ploeg" heeft de eerste trekking plaats gevonden voor de St. Nicolaas-bonnenactie, welke de Winkeliersvereniging ook dit jaar or ganiseert. Ie prijs, twee wollen dekens C. Mi- chael-Kuyper, Waldeck Pyrmontlaan 39. 2e prijs, Theeservies J. Gaytant, de Genestetlaan 3a. 3e prijs, StrijkboutC. Klören, Birk- straat 47. 4e prijs, Shawl Mevr. van Hees, Oran- jelaan 1. De overige prijzen vielen toe aan Mevr. Vortman, Alb. Hahnweg 2. G. H. v. d. Berg, P. Bernhardlaan 20. E. Koenen, Schaepmanstraat 9. Mevr. Pouw, Peli- kaanweg 22. G. v. Winden, Nachtegaal laan 13. J. Wonder, Kerkpad N.Z. 50. H. Fugers, Kerkstraat la. A. v. Breu- kelen, Lange Brinkweg 9. D. Alblas, Emmalaan 6. P. Oosterom, dr s' Jacob- straat 4. H. Spek, Hartweg 2. D. C. Bleij, Soesterbergsestraat 42. J. van Burken, Van Weedestraat 37a. Ziegen- hardt, Mendelssohnlaan 22. Holtus, O. Utrechtseweg 6. D. C. Bleij, Soester bergsestraat 42. M.de Ligt, Mendels sohnlaan 21. Veerman, Klaar waterweg 29. M. H. Bottelberghs, Oranjelaan 6. Mevr. Mantjes, Heideweg 62. H. van Doorm, Van Weedestraat 32B. G. A. Dijkman, Kerkpad, N.Z. 65. Jonker, Mariastraat 16, C. van Zoeren, Braam- weg 3. A. Brouwer, Middelwijkstraat 66. Mevr. Zegelink, Van Weedestraat 31a. De volgende trekking heeft morgen plaats. De bonnen moeten afgescheurd worden geworpen in de bussen, welke geplaatst zijn bij de navolgende firma's Vreman, Soesterbergsestraat 54. Stempvoort, Torenstraat 13. Stempvoort, Nieuweweg 74. v. d. Craats, Van Weedestraat 9c. Maison Kaaijk, Koninginnelaan 11. Gerth, Laanstraat 66. De bussen worden te 6 uur geledigd, waarna te 7.30 uur de trekking plaats heeft in „De Gouden Ploeg". Tevens wordt er op gewezen, dat de laatste trekking plaats heeft op 16 december zoals op de raambiljetten ver meld, doch op dinsdag 6 december. Mevrouw Bentinck' ontvangt een ge schenk. In opdracht van de heer C. J. Habets, antiquair te Valkenburg (L.) heeft onze plaatsgenoot, de heer E. L'hoëst, kunst schilder en restaurateur, een schilderij gerestaureerd, dat een werk van Rem brandt blijkt te zijn. Na het verwijderen van de vernis en de overschilderingen kwam in de linker bovenhoek van het doek een bescha digde signatuur R35 te voorschijn. Het schilderij, dat een musicerend ge zelschap uitbeeldt, heeft een afmeting van 3.16 x 1.87 M. Het doek, dat in het huis van de heer Habets is tentoongesteld, trekt grote belangstelling. VA AD MOTOR- EN AUTOCLUB SOEST. De motor- en autoclub Soest vergaderde gisteravond in restaurant „Zonneheuvel" en de voorzitter, de heer G. Slagt, kon bij de opening een twintigtal leden verwelkomen, onder wie 5 nieuwelingen. Er zal een filmavond gehouden worden, waarvan de datum, evenals van de verkeerscompetitie, nog nader bekend gemaakt zal worden. Op de wildavond, welke op 10 December gehouden wordt, zullen alle aanwezige leden met een gratis stuk wild naar huis gaan en daar de vereniging dit jaar het tweede lustrum viert zal deze avond een feestelijke zijn. De heren Van Doorn en Sonders ne men de organisatie van de verkeers competitie op zich, terwijl de heren Flapper, v. d. Broek en Samsom het volgend jaar ieder een rit zullen uit zetten. De nachtrit zal door de heer H. Zimmermann worden uitgezet, ter wijl het gehele bestuur voor de route van de Lente-Rally 1956 zal zorgen. Het volgend jaar zullen de aanvragen voor ritten tijdig ingediend worden, zo dat de vergunningen bijtijds binnen zijn. Na de rondvraag sloot de heer G. Slagt de vergadering. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. Twee fietsers hadden geen bel, een bromfietser gaf geen voorrang, er wa ren fietsers zonder voor- en achter licht en één liet zich door een auto voorttrekken. Dat is allemaal verkeerd, dus ze kregen een procesverbaal. In een café ging een vijftal bezoe kers op de vuist. De woonwagenbe woner B. was hoofdpersoon en de Soes- tenaar J. v. d. B. het voornaamste slachtoffer. B. gaf v. d. B. een klap op z'n neus, omdat hij er zo'n beetje om vroeg door zijn uitdagende houding. Dit is althans de lezing van B., die voor de kantonrechter nog een stevig sigaartje zal roken, want de neus van v. d. B. werd plat op de wang geslagen en het slachtoffer werd eerst behandeld door dokter Rip en vervolgens in de polikliniek van „De Lichtenberg". De automobilist van K. heeft op de Soesterbergsestraat een bejaarde fietser het leven gered door tijdig uit wijken. Deze fietser, M. uit Amersfoort, kwam onverwacht de Dennenweg uit en de naderende auto remde, week scherp uit, raakte de fiets, een betonnen paal tje en een boom op een paar centimeter na, want tijdig kwam de wagen tot stilstand. De auto was licht bescha digd, de fiets nauwelijks, maar de ei eren, die de oude heer in een tas mee voerde waren panklaar geworden. M. reed in Soesterberg dronken op z'n fiets. Eerst slingerde hij, toen viel hij in de Generaal Winkelmanstraat en brak hij het rechter onderbeen. KEURING VAN AQUARIA. De heer J. Vermet, bondskeurmeester uit Bussum, heeft de aquaria van de leden van „Zilver Te tra" gekeurd en de navolgede punten toegewezenH. Taris IO2V2. P. J. C. Dijkman 99x/2. G. P. Wouterse 97. P. v. d. Hoeven 93V2. N. H. Bredeveld 9IV2. J. van Kooten 91V2. M. Boode 91. W. L. de Beer 88V2. D. Griffioen 87. H. Doornekamp 86. C. v. Nieuwenhuizen 85V2. D. v. d. Broek 85V2. W. F. v. Riet 85, D. Baars 84V2. B. Nelis 84V2. J. L. A. Koppes 84V2. J. Schalkx 84. W. J. Koopman 8IV2. P. Dekker 8IV2. K. Streefkerk 79Vs. A. J. v. Grol 79. F. Gruizinga 78. R. Bauwel 76. G. Wassenaar 76. R. W. Verschuit 75V2. B. J. Boer 75V2. A. J. v. Gemert 72V2. D. J. Koeman 7IV2. P. J. Smii 70. Mej. A. M. Epskamp 69. H. J. de Ruigt 68V2. Tijdens de korte huishoudelijke verga dering welke in „De Gouden Ploeg" gehouden werd, kreeg J. L. A. Koppes 31 stemmen bij de benoeming van een nieuwe penningmeester als opvolger van het aftredende bestuurslid W. F. v. Riet. St. Nicolaas neemt afscheid van het gemeentebestuur. NAAR MELAATSEN-VERZORGING IN SURINAME. Vrijdagavond sprak ds W. J. Sijthoff, in Eltheto, over de verzorging van me laatsen in de Prot. Chr. Inrichting „Bethesda" in Suriname. Ds Rullmann leidde de spreker in en ds. Van Krugten sloot de avond. Suriname heeft door het recente bezoek van H.M. de Koningin de laatste weken sterk in de belangstelling gestaan. Op vallend was de spontane vreugde en de ongedwongenheid waarmee de be volking onze vorstin ontving. Zij toon den zich heel blij met het bezoek. Naast deze vrolijke mensen zijn er echter ook anderen, die uit de steden gestuurd worden omdat ze lepralij ders zijn en afgezonderd moeten leven tus sen hun lotgenoten. 133 K.M. buiten Paramaribo is een zen dingshospitaal, dat een voorname taak v.h. KANN CO. vraagt voor haar atelier Prettige werkkring. Hoog loon. Aanmelden Beckeringhstraat 20. Het is natuurlijk zeer riskant om je als leek met postaal-technische zaken te bemoeien, maar wanneer u, zoals ik, met nog een groot aantal andere slacht offers „geduldig" heb staan wachten tot het eindelijk je beurt is om je post zegel van 7 cent te kopen en je heb daar een stief kwartiertje mee verdaan, kom je vanzelf tot mopperen. Misschien is het van de andere kant van het loket gezien onredelijk, wan neer een P.T.T.-cliënt om kwart voor 5 luidop zegt„wanneer ik de trein van 7 uur maar haal is het in orde", maar tekenend voor de stemming on der de wachtenden is het wel. Zo zoetjes aan heb ik doorgekregen om welke tijd ik niet op het postkantoor moet komen. Maar er zitten blijkbaar meer van die slimmerikken in ons dorp, want de laatste keren klopte mijn mening helemaal niet en was het wach ten geblazen en lelijke dingen zeggen Sedert jaar en dag is het op ons post kantoor gewoonte te 3 uur 's middags alle loketten te sluiten op één na. Hier moeten van 3 tot 7 uur 's avonds alle postzaken die na 3 uur nog mo gelijk zijn (en dat zijn er nog heel wat) voor dat ene loket geschieden. Het zal wel ergens zijn uitgekiend, dat één loket voldoende is en dat klopte geloof ik ook wel toen Soest nog een gezapig dorp was, doch dat is nu niet meer het geval en nog zekerder is, dat dit op sommige uren zeer ten ongerieve van het publiek is. Sedert ons dorp van plattelandsgemeen te is uitgegroeid tot een, die verschil lende behoorlijke industrieën tot zich trok en ruim 25.000 inwoners telt, is het m.i. geen overdaad, wanneer op ons postkantoor na 3 uur 2 loketten zouden open blijven. Als de industrieën in de namiddaguren los komen met de poststukken, waar van velen door buitenlandse bestemmin gen wel eens haken en ogen geven en veel naslaan van voorschriften vergen, is één loket persé te weinig en dit geeft reden tot gemopper, die de P.T.T. overigens niet verdient. Ik snap wel dat er meer aan vast zit dan enkel een loketje open doen, maar het moet ten gerieve van het publiek zijn. H. OEKMAN. heeft omdat er vele tropische ziekten heersen, die vooral ogen en huid aan tasten. In dit mooie land is veei leed en narigheid door deze ziekten, maar het ergst zijn de melaatsen er aan toe. De bewoner van Suriname noemt deze ziekte zelden of nooit bij de naam, daar men daar bang voor is. De melaatse wordt onmiddellijk uit de samenleving verwijderd wanneer blijkt, dat hij de ziekte heeft en onderge bracht in het melaatsendorp „Bethesda", 8 K.M. buiten Paramaribo. Allen die daar wonen zijn aangetast door de gevreesde ziekte, die in de Bijbel al genoemd wordt. Aanvankelijk ziet men niets aan de patiencen, maar al spoedig wijzen uiter lijke tekenen op het bestaan van de ziekte en sommige zijn al twintig of dertig jaar in het dorp. Kort geleden NAAR VAN WEEDESTR. 31 SOESTDIJK stierf er een vrouw, die er 53 jaar van haar leven doorgebracht had. De melaatse kan blind, doof en stom worden en soms vallen stukken van lichaamsdelen af. Het bezoek aan een melaatsendorp is vreselijk, maar toch zijn er altijd weer doktoren en ver pleegsters, die zich inzetten voor de lijders, ondanks de kans op besmetting. Sinds kort is er echter een gunstige keer gekomen, daar men met nieuwe geneesmethoden melaatsen kan gene zen. Dit houdt echter ook extra moei lijkheden in, want de genezenen wor den niet gemakkelijk door de maat schappij opgenomen en het vinden van werk is uiterst moeilijk. De verpleging van de melaatsen kost enorm veel en ondanks subsidie en schenkingen is er steeds geld nodig, zodat ds Sijthoff eindigde met de op wekking het werk voor de melaatsen in Suriname financieel te steunen. Na afloop van de uiteenzetting werden films van Suriname en Bethesda ver toond en konden er vragen gesteld worden.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1