OLYMPIA VOLLEYBAL. het 3e herenteam heeft een wedstrijd gespeeld tegen Sportc. 4 en deze ont moeting eindigde in een gelijk spel. De standen waren 15-8, 15-6, 12-15, 4-15. Het le dames- en het le herenteam speelden tegen Huizen dames 1 en he ren 1. Deze ontmoeting liep voor de Olympianen op een teleurstelling uit. De standen in deze wedstrijden waren voor de dames 8-15, 15-17, 15-2 en 15-10. Bij de heren was de uitslag eveneens 3-1 voor Huizen. De standen waren 9-15, 16-4, 15-8 en 15-10. Donderdag zorgden de heren 1 echter voor een daverende verrassing. Het wist n.1. het zeer sterke Giraffes uit Baarn een gelijk spel af te dwingen. De eerste game werd door Olympia gewonnen met 18-16. De 2e en 3e game werden gewonnen door Giraffes met 15-6 en 15-7, doch de 4e game was weer voor Olympia. De Giraffes haalden echter weer op tot 9-10, maar na een mach tige eindspurt behaalden de Olympianen een verdiende 15-10 overwinning. De eindstand werd daardoor 2-3. Vrijdag speelden de dames 2 tegen het H'sumse H.K.C. 1 en verloren met 4-0. Toch hebben onze dames een prima partij gespeeld en het de dames van H.K.C. niet gemakkelijk gemaakt. De standen waren 15-9, 15-11, 15-6, 15-12. de laatste wedstrijd van vorige week werd gespeeld door heren 2 tegen Sportc. 3. In deze ontmoeting werd door de Olympianen, die met twee invallers speelden, betrekkelijk slap gespeeld en de H'summers hadden dan ook geen moeite om een 4-0 overwinning te be halen. De standen waren 15-9, 15-12, 15-7 en 15-4. TEMPO CYCLE-CKOSS COMPETITIE. De eerste rit van de cycle cross com petitie voor seniores (6 ronden) en ju niores (3 ronden) is gehouden op een parcours in de duinen en de lanen van Soestduinen. Er was goede deel name, want 6 seniores en 4 juniores streden om de eerste plaats. Gerrit Ruttenberg en Klaas v. 't Kloos ter waren in een voortdurende strijd om de leiding gewikkeld en om beurt gingen zij aan de kop. Dit duel werd in de laatste ronde door Ruttenberg gewonnen. Hetzelfde was in de achterhoede te zien tussen Jan Ruttenberg en Gerard van Wijk. Ook hier viel de beslissing in de laatste ronde. Van Wijk demareerde en Ruttenberg kon dit niet beantwoorden. Bep Kriek gaf na IV2 ronde op, omdat het niet ging, maar waarschijnlijk had hij beter even door kunnen bijten. Voor Wim Hommes geldt hetzelfde, want die kwam ook ineens niet meer door en vond het eenvoudiger af te stappen. De juniores gaven een goede strijd te zien. Na de eerste ronde lag Wouter v. 't Klooster op kop, op 30 meter ge volgd door Walter van Barneveld en op 100 meter door Nic. Westhof. Kees van Rees was spoorloos. In de tweede ronde lagen er drie in omgekeerde volgorde, met onderlinge verschillen van 10 meter, maar West hof rukte de hele boel uit elkaar. Uitslag seniores 1. Gerrit Ruttenberg, ruim 5V2 k.m. in 53 min. 2. Klaas van 't Klooster, 53,30. 3. Gerard van Wijk, 58. 4. Jan Ruttenberg, 59. Uitslag juniores 1. Nic. Westhof, 7,8 k.m. in 29 min. 2. Wouter v. 't Klooster, 29,5. 3. Walter van Barneveld, 30. GEVONDEN VOORWERPEN. Portemonnaie, alpino, geruite shawl, doolhofspel, etui met sleutels, blauwe want, glacé heren handschoen, want, zwarte herenfiets met tassen, rechter herenglacé (bruin), wanten, ijsmuts, duimstok, sigarettenaansteker, bankbil jetten van 25.en 10.en munt biljet van 2.50, linker heren want, nylon kous, afbetalingskaart, witte kin- derportemonnaie, groene pullover, noti tieboekje, nikkelen ketting, zwart lede ren motorhandschoen, groen-wit kin derwantje, armband, wit-wollen shawl, kinderjack, fruitkist, kinderwant, kin derarmband, glacé herenhandschoen, bruin kinderschoentje, vulpotlood, glacé dameshandschoen, groene regenbroek, linker wollen want, beige kindertasje, herensportrijwiel, linker glacé dames handschoen, groene baret. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen zijn te verkrijgen aan het politiebureau, Van Weedestraat 3, op woensdag- en zaterdagmiddag, van 2-4 uur. PANDIT NEHROE, HUMANISTISCH STAATSMAN. Over de minister-president van India, Pandit Nehroe, sprak dr. Colpa uit Assen zondagmorgen voor de afdeling Soest van het Humanistisch Verbond, na een korte inleiding door de heer Th. W. Polet, die de leden en belang stellenden welkom heette. Door de grote beroemdheid van Indië's vrijheidsstrijder Ghandi is Pandit Nehroe lange tijd op de achtergrond gebleven, maar Stanley Jones, de zen deling, durft het aan Mathama Ghandi de grootste man van de laatste tien tallen jaren te noemen en direct na hem Pandit Nehroe. Deze bewering mag wat kras zijn, zij wijst op het belang van Nehroe als staatsman en leider van het volk van India. Pandit Nehroe werd in 1889 geboren als zoon van een advocaat uit het ge slacht der Brahmanen. De latere be strijder 'van Engeland werd opgevoed door Engelse gouverneurs en studeer de 6 jaar aan de Universiteit van Cam- bridge geologie, scheikunde, biologie en rechten. Na zijn terugkeer in Indië ging hij aanvankelijk in de advocatuur, maar spoedig werd hij door de politiek ge grepen en na het ongelukkige ingrij pen van een Brits generaal, die op een weerloze menigte liet schieten, met als gevolg honderden doden, werd hij een van de fanatieke aanhangers van Ghandi en nam deel aan het geweld loos verzet. Op 40-jarige leeftijd werd Nehroe pre sident van de Congrespartij. In 1939 werd Indië automatisch in de oorlog betrokken als kolonie zonder zelfbe stuur, hetgeen verhoogde activiteit van de nationalisten tot gevolg had. In 1942 kwam Nehroe voor de negen de maal in de gevangenis en toen hij in 1945 ontslagen werd, had hij er in totaal tien jaar in door gebracht. Brits Indië kreeg zelfbestuur en viel uit een in het Mohammedaanse Pakistan en het Hindostaanse India, waarvan Pandit Nehroe minister-president en minister van buitenlandse zaken werd. Pandit Nehroe bekent in zijn auto- biographie, dat hij zich geen aanhan ger van een godsdienst kan noemen, daar hij van mening is, dat het leven genoeg problemen biedt om zich niet te verdiepen in een leven hiernamaals. De Anglicaanse Kerk is voor India's minister-president de representant van imperialisme en kapitalisme, zodat zijn sympathie veel meer uitgaat naar de Katholieke Kerk. Nehroe is echter een groot aanhanger van het wetenschap pelijk denken en wil de levensmys teries slechts benaderen langs objec tieve en wetenschappelijke weg. Hij ziet in de bundeling van wetenschap en humanisme tot een wetenschappelijk humanisme het ideaal voor deze eeuw en tracht dit in eigen werk en poli tieke leven toe te passen. Pandit Nehroe voelt zich nationalist, maar tevens internationalist, omdat zonder een wereldsamenwerking een wereldondergang te verwachten is. Te genover de U.N.O. staat hij dan ook niet afwijzend, al wil men daar de kwesties van het oosten op westerse wijze oplossen. Thans zijn er naar de mening van Nehroe slechts twee landen, die op eigen benen kunnen staan, Amerika en Rusland, maar China en India zullen dat in de nabije toekomst ook kunnen, daar zij over voldoende hulpbronnen beschikken. Hij haat de onderdrukking en het ge weld van het communisme en ligt steeds overhoop met de communistische partij in zijn land, omdat deze internationaal is. Met grote liefde en verering spreekt Nehroe altijd over Ghandi, zijn leer meester. Na de moord op de Mahatma hield hij een radiorede, waarin hij het volk mededeelde, dat „het licht uitge doofd was". Toch zijn er grote ver schillen tussen de conservatieve Ghandi en de moderne Nehroe. Daarnaast was de geweldloosheid bij Ghandi doel en bij Nehroe middel. Zijn eerbied voor de wetenschap, zijn waarschuwen tegen bespiegelingen en vaagheid, zijn eis van klare heldere voorstellingen zonder echter in kille nuchterheid te vervallen doen hem een humanistisch staatsman zijn, die het humanistisch denken vorm wil geven in zijn politiek. DODELIJK ONGEVAL. Even buiten de grens van onze ge meente is zaterdagmorgen het negen jarig zoontje van de boswachter van het Kroondomein, de heer W. J. Wen- sink, het slachtoffer geworden van een ernstig ongeval. De jongen stak op zijn fiets de weg ovër en werd voor het paleis gegrepen door een personenauto. De jongen werd zwaar gewond en met een schedel- basisfractuur en een gebroken rechter dijbeen naar het ziekenhuis in Baarn vervoerd, waar hij in de loop van de middag overleed. Onmiddellijk na de noodlottige bot sing begaf H.M. de Koningin zich naar de plaats van het ongeval en Zij liet zich op de hoogte houden van de toe stand van het jeugdige slachtoffer. OPBRENGST COLLECTE. De in onze gemeente gehouden collecte voor Chr. Blindenhulp „De Fakkels Bijeen" heeft 735.57 opgebracht. EVANGELISATIE. Woensdag 23 november a.s. zal de heer A. Gaikhorst, leider van het jeugdwerk in het Amsterdamse Kattenburg, om half zes aan de kinderen van de zon dagsschool Hees een verhaal vertellen, toegelicht met lantaarnplaatjes. Om acht uur spreekt de heer Gaikhorst in de evangelisatiesamenkomst, even eens in de Heeskapel. OVER 12 DAGEN VERGAAT DE WERELD. Er zijn toneelverenigingen, die van tijd tot tijd een stuk aankondigen met een daverende titel en dan komt er meest al iets heel zwaarwichtigs uit de bus en de hele zaak blijkt dan boven de speelkracht van deze amateurs te lig gen. Het leek er werkelijk op, dat de to neelvereniging „Kerkebuurt" zich ook aan een zeer serieus stuk gewaagd had, terwijl men gewend is dat de overvolle zaal van „De Gouden Ploeg" te klein is voor de lachsalvo's, wanneer de Kerkebuurtbewoners met een blijspel komen. „Over twaalf dagen tegen Middernacht" is echter een heel gezellig stuk met een misleidende titel en opnieuw heeft de toneelgroep van de Kerkebuurt voor veel gelach gezorgd. Appelman is een erg rijke, erg ver waande hereboer, die tot groter glorie van zichzelf steeds een aantal logé's heeft. Onder hen bevindt zich de vlotte student Frits Strekkers (B. v. d. Pol), die alle bewoners van huize Appelman wijsmaakt, dat het krantenbericht over het vergaan van de wereld inderdaad juist is. Over twaalf dagen tegen mid dernacht zal dit onprettige feit plaats vinden en dan begint de pret. Chris, de huisknecht (C. Hilhorst), heeft ineens lak aan z'n dikdoenerige pa troon Appelman (G. Agterveld), Martha de huishoudster (Mevrouw Hilhorst- v. d. Pol) moet nog even gauw haar liefdesverklaringen afleggen, Schmidt, de pantoffelheld (J. v. d. Broek) begint na twintig jaar eindelijk z'n vrouw (Mevr. Koppen-Yenhof) af te bekken want in die twaalf dagen kan hem niets meer gebeuren, en z'n dochter (Mej. C. Boers) verklaart onder hete tranen ook al haar liefde aan Frits, die de hele zaak in scene gezet heeft om een verzoening van Appelman met zijn zoon te bewerkstellingen. Bert Zonneveld (C. Ouwens) doet wel onge veer het gekst van het dwaze gezel schap, in tegenstelling tot zijn aange bedene, de schilderes Emmy Walter (Mevr. C. Rouwendaal-Hovius). Kneterman, vriend van Appelman, is een glansrol van F. Roelofsen en bij zonder leuk is het deel, waarin hij met Chris en de ex-pantoffelheld zorgt voor het ledigen van de wijnkelder van Ap pelman, die ook ineens gaat geloven, dat het verhaal waar is, wanneer Pa Strekkers (Hr. Hilhorst) komt vertel len, dat het inderdaad op een eind gaat lopen met moeder Aarde. In een kleine rol was M. Rouwendaal wel de wanhopigste van alle gasten, die een spoedig einde verwachtten. Het was een bijzonder leuk stuk, waar om danig is gelachen.

Soester Courant | 1955 | | pagina 6