GOUDEN FEEST OP NIEUW MARIËNBURG. Soest voor 30 jaar. Officiële Mededelingen. „CONTRIMIJ" N.Y. nette naaisters en leerl ing-naaisters. SOEST Lingerie-atelier „PRIBOR" IN DE HOEK DINSDAG 6 DECEMBER 1955. 33e JAARGANG no. 93. SOESTERI OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Zondag a.s. is het groot feest op Nieuw Mariënburg. Het zal dan 50 jaar gele den zijn, dat de zusters zich in Soest vestigden. Op 11 december 1905 n.1. kwamen vier Zusters Augustinessen uit het moeder huis te Delft naar Soest en zondag zal het feit worden herdacht, dat zij vijftig jaar geleden in onze gemeente met zie ken- en wijkverpleging begonnen. Te 12 uur zal het officiële gedeelte plaats hebben in bijzijn van het hoofd van de Orde der Augustinessen, de geestelijkheid, genodigden en het co mité, dat zich de laatste weken be ijverd heeft gelden bijeen te brengen om op deze gedenkwaardige dag een passend geschenk aan te bieden. Het comité van aanbeveling bestaat uit de volgende personen: Pastoor Lommer- se, Pastoor Mgr. A. G. Smit, Pastoor W. G. Voss, Mr. S. P. Baron Bentinck (bur gemeester), J. v. d. Arend, K. de Haan en W. G. van Zadelhoff (wethouders), J. H. A. Rupert (arts), Mevr. J. A. v. d. Bremer-v. d. Laar (Wit-Gele Kruis), Mevr. H. M. Festen-Kamminga (R.K. Gezinszorg) en Mevr. J. A. M. Van Zadelhoff-Rupert (Vrouwengemeen schap), terwijl het werkcomité bestaat uit de leden H. G. Rupert, voorzitter; H. J. van Hal, secretaris; C. v. d. Bre- mer, penningmeester; A. L. Bakker, G. A. de Beer, J. J. J. M. Festen, Mevr. Wed. H. F. M. Galema-Resing, J. H. Hilhorst, J. H. Hom, J. J. Koelman. Zondagmiddag van half vier tot half vijf zal er receptie zijn voor allen, die hun grote waardering voor het werk van do Zusters op het terrein van de zieken- en wijkverpleging, de verzorging van bejaarden en rustbehoevenden en de kraamverpleging willen tonen door hun gelukwensen aan te bieden. De eerste Zusters kwamen hier door het initiatief van de heer en mevrouw Ordeman, in overleg met pastoor J. P. Reymer van de toen enige parochie welke toen in Soest bestond. De Zusters bewoonden het huis „Mariënburg" aan de v. Weedestr., dat toebehoorde aan 't echtpaar Ordeman, dat bleef inwonen. Het doel der Zusters was de zieken verpleging, welke door Mevr. Orde man en haar dienstbode Anna uitge oefend werd tot de komst der Zusters. Soest werd groter en deze hulp was nodig, want ook buiten het dorp was behoefte aan zieken- en wijkverpleging. In Juli 1907 stierf de heer Ordeman en tien jaar later zijn echtgenote. Het aan tal Zusters was inmiddels tot 7 uitge breid. Na het overlijden van de heer Orde man en zijn vrouw bleven de Zusters in het huis aan de Van Weedestraat. Er werd een kapel bijgebouwd alsmede een barak voor besmettelijke zieken, die op het achterterrein gezet werd. Met toestemming van Mgr. v. d. We tering werd in 1920 een ander perceel met veel grond aangekocht, dat aan de Nieuwerhoek lag en dat de naam Nieuw-Mariënburg kreeg. Het perceel werd verbouwd en een vertrek werd ingericht tot kapel. Het bestuur besloot tot het opnemen van pensionnairen, die in Dec. 1920 kwamen inwonen. Het aan tal Zusters werd uitgebreid tot elf. In 1926 werd de Stichting „Nieuw Ma riënburg" door het bestuur van de St. Hippolytus-stichting overgenomen en er werd besloten een rusthuis te bouwen, dat aan het bestaande huis werd aan gebouwd. Bij het uitbreken van de oorlog in Mei 1940 moesten alle bewoners van Nieuw Mariënburg evacueren naar Alkmaar, waar men een week verbleef. Op 26 november 1944 moest het huis ontruimd worden, daar het door de Duitsers ge vorderd werd en er werden twee huizen op enige afstand van elkaar aangewe- zen, n.1. in de percelen Wilhelminalaan 16 (toen Mecklenburglaan) en Lange Bergstraat (thans Van Straelenlaan) en hier bleven de bewoners van Nieuw Mariënburg tot na de oorlog. Van Februari tot Mei 1945 hebben de Zusters op verzoek gekookt voor de H.O.K.A.M. (Helpt onze kinderen aan maaltijden). Er werd begonnen met 350 porties, maar al spoedig werden er 750 per dag uitgereikt. Op 14 juni 1945 kwamen de Zusters weer naar Nieuw Mariënburg, dat geen Angelusklok meer had, omdat de Duit sers die hadden weggehaald. Het ge bouw was toen ingericht als noodzie kenhuis. Er kwam weer orde in ons land, er kwam weer orde op Nw. Mariënburg en thans kan de Soester bevolking haar dankbaarheid tonen voor het vele lief dewerk, dat de Zusters op velerlei ter rein gedurende vijftig jaar in onze ge meente hebben verricht. Dertig jaar geleden gebeurde er op de Grote Melm een ongeluk, dat in onze gemechaniseerde tijd practisch uit gesloten is. De 69-jarige voerman Aart Roest reed daar met een stenenwagen, bespannen met 2 paarden, die op hol sloegen. De voerman trachtte de paarden in be dwang te houden, maar dit mislukte. Hij werd van de wagen gesligerd en meegesleurd. Het slachtoffer kreeg een hoofdwond en een beenbreuk en de doktoren Rupert en Vos verleenden de eerste hulp. Twee dagen later overleed Aart Roest. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs stonden 68 werklozen ingeschreven 2 metselaars, 8 opperlieden, 23 grond- arbeiders, 11 losse arbeiders, 2 landar beiders, 2 kantoorbedienden, 5 timmer lieden, 2 chauffeurs, 3 stucadoors, 1 magazijnknecht, 1 bakker, 1 loopknecht, 2 reizigers, 1 stratenmaker, 1 pannen- dekker, 1 zeeman en 2 schilders. Door het gerechtshof te Amsterdam werd 5 jaar geëist tegen drie zwervers, die de alleenwonende J. v. d. Vlist in De Paltz hadden overvallen, gebonden en mishandeld, waarna ze er met de schamele buit van 20 gulden van door gingen. In Utrecht waren de heren tot 3 jaar veroordeeld, maar dat hadden ze wat veel vonden. De procureur- generaal vond het echter wat weinig en eiste 5 jaar. „Naar wij vernamen zal in deze ge meente een Christelijke Oratorium Vere niging worden opgericht. Met waarde ring voor de arbeid van andere vereni gingen hebben enige personen zich ver bonden tot het voorlopige comité, dat naast de bestaande zangvereniging in Soest een Oratorium Vereniging wil oprichten. Allen, die zich in beginsel hiervoor interesseren, zullen in de ge legenheid worden gesteld spoedig daar van te doen blijken. Gehuwden zowel als jongelui zijn hartelijk welkom.'Ver schillende vooraanstaande personen uit Soest hebben reeds hun medewerking toegezegd". Dit schreef de Soester Cou rant toen, maar ik weet echt niet waar nu die vereniging te vinden is. Op het Paleis arriveerde de zuster van Koningin-Moeder Emma, de prin ses Von Bentheim, voor een bezoek van enkele weken. De heren De Koning en Van Elten, leden van de gemeenteraad, deelden mee, dat zij zich niet beschikbaar stel den voor de komende gemeenteraads verkiezingen, omdat zij goede samen werking met de heer Hilhorst in de te vormen R.K. fractie niet mogelijk achtten. „Enige dames hier ter plaatse heb ben het initiatief genomen tot het hou den van een bazar, ten voordele van het orgelfonds voor het gebouw „Reli gie en Kunst". Het daar te plaatsen orgel zal niet alleen tot wijding der kerkelijke diensten gebruikt worden, maar tevens steun kunnen verlenen bij muziek- en zanguitvoeringen, waarvoor de zaal zich door de uitnemende acou- stiek goed leent. Het comité vertrouwt er op, dat velen zich opgewekt zullen voelen iets voor het goede doel af te staan, dat de bazar zich in een druk bezoek zal mogen verheugen en dat de baten een krachtige bijdrage voor het fonds zullen vormen. Het tijdstip waar op de bazar zal worden gehouden zal nader bekend gemaakt worden De dames Van Krieken, Leliveld, Wrag- ge, v. Benten, Verkouteren, Bedijs, Den Bliek, Feenstra, Funke, Goedhals, Kraay- enbrink, Van Laar, v. Oosten, Schrefft, Schuijlenburg en Vlaanderen vormden het comité. Op de eerste raadsvergadering na de geruchtmakende zitting van de vroe de vaderen, waarin zoveel tumult was over de aanklacht van mr. Van Doorne, heeft deze bezwaar tegen de notulen, waarin niet juist weergegeven zou zijn wat door de voorzitter en de heer Foeken is gezegd. De heer Van Doorne vindt het niet nodig, dat er iets ver anderd wordt, maar hij wil wel een aan tekening, waaruit blijkt, dat hij dit geconstateerd heeft. De voorzitter wijst op de wenselijkheid het gesprokene stenografisch op te laten nemen, maar dit kost veel geld. De notulen worden ongewijzigd goedge keurd. Tot leden van 't, Centraal Stembureau werden gekozen A. O. Dammers, S. F. Besselsen, G. Hilhorst, G. J. v. Vleu ten en als plaatsvervangende leden mej. M. J. E. Orth en de heren Phaff en D. A. de Bruyn. Bij de verkiezing voor de Provinciale Staten werden in Soest 4718 stemmen uitgebracht, waarvan er 428 ongeldig waren. De R.K. Staatspartij kreeg 1516 stemmen, de A.R. 763, de Vrijheids bond 535, de S.D.A.P. 482, de C.H.U. 478, de Vrijzinnig Democraten 384, de (toenmalige) R.K. Volkspartij 30, de Staatkundig Gereformeerden 32, de Communisten 22, evenals de Hervormd- Gereformeerde Staatspartij, de Demo cratische Partij 14 en de Plattelands- bonders 6, evenals lijst Lecius de Rid der. v.h. KANN CO. vraagt voor haar atelier Prettige werkkring. Hoog loon. Aanmelden Beckeringhstraat 20. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van H. van den Bos, Luitenant-Kolonel, Eerstaanwezend-Ingenieur der Genie te Amersfoort, Bilderdijklaan 1, om ver gunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van vier electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 10.75 P.K. in het accu- laadstation nabij de Dumoulinkazerne, in het perceel gelagen ten zuiden van de Amersfoortses-^sat, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie E, nr. 2411. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmkaing bestaat voor een ieder de gelegenheid schrif telijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op dinsdag, 20 december a.s., des voormiddags 11 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit ver zoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingeko men stukken. Soest, 5 december 1955. ONDERWIJSZAKEN. Burgemeester en Wethouders van Soest; gelet op artikel 76 der Lager Onder- wet 1920; brengen ter algemene ken nis, dat de raad dier gemeente in zijn vergadering Van 28 november j.1. be sloten heeft de wettelijk voorgeschreven medewerking te verlenen ten aanzien van het verzoek van het R.K. School bestuur te Soest, om aanschaffing van 40 nieuwe banken (c.q. 80 sets) ten be hoeve van de R.K. Jongensschool voor g.l.o. ST. NICOLAAS BIJ S.P.S.V. JEUGD. Voor de tiende maal verscheen de goe de Sint in „Eemland", om de kinderen van de leden van S.P.S.V. te verrassen. Te 4 uur waren ze er al en er was er niet een, die niet oprecht in de goede grijsaard geloofde, want de oudste was pas negen jaar. Ze zongen net zo lang tot Sinterklaas om half vijf verscheen en toen zongen ze nog harder om een goede indruk te maken. Er was dit keer maar één Piet omdat de andere 'n vrije middag had, maar dat gaf helemaal niet en wanneer de heer M. de Wolff een Sinterklaasliedje op de piano inzette, dan bleken de kelen nog lang niet schor. De voorzitter van S.P.S.V., de heer H. G. Scholtmeijer, verwelkomde de Sint en zijn knecht en hij waardeerde het bijzonder, dat de oude man, ondanks zijn drukbezette dagen, nog tijd had kunnen vinden de S.P.S.V. kinderen en vele van hun ouders te komen opzoe ken. St. Nicolaas wees er op, dat de deugd beloond zal worden en het kwaad be straft en uit het dikke boek las hij wat de jongens voor ondeugends ge daan hadden. Ieder was zeer onder de indruk maar toen de pepernoten, de geschenk ~n en de chocolademelk aan de. beur' kwa men, toen waren alle goede voorne mens al weer weg. Dus volgend jaar staat er weer wat in het dikke >ek. UITSLAG ZESDE TREKKING BONNENACTIE. Vloerkleed: A. N. Brouwer, Middelwijk straat 66. Electrische kachelW. de Boer, Kerkpad Z.Z. 53. Kleedje A. v. Homoet, Kerkdwarsstraat 16. Broodtrommel W. E. v. d. Laan, Lange Brinkweg 23. Theebeurs J. J. Abbel, Torenstraat 13. ShawlW. v. d. Bor, Schoutenkampweg 17. Blouse J. Persoon, Koninginnelaan 24. 3 knotten wol P. Floor, Soesterbergse- straat 74. 2 potten bowl Mevr. H. Blokhuis, F. C. Kuyperstraat 7. Le peltjes G. M. Woestenburg, Van Strae lenlaan 24. Stukken zeep A. van Dijk, Laanstraat 33. Blik Speculaas B. Böschen, Rembrandtlaan 4. Pan toffels J. Meeuwes, Middenlaan 3, Soestduinen. Haasje H. Voskuilen, Birkstraat 142. Pot kersen H. A. G. Alpherts, Regentesselaan 15. Muur lampje M. v. d. Bedum, Molenstraat 85. Kopjes en schotels D. v. Hum mel, Koninginnelaan 145. Mandje zeep Mevr. Hey, Steenhoffstraat 25. Kolenbak Dikkie Lustenhouwer, Nieu- weweg 21. Voetenbankje W. Huur- deman, Eikenlaan 1. Speculaaspop pen D. v. Nout. Vinkenweg 45. A. v. d. Grint, Beetzlaan 37. G. F. v. d. Bremer, Birkstraat 126b. D. Duwel, Steenhoffstraat 58. P. Boer, Prins Hen driklaan 5. P. v. Logtenstein, Kerkpad 27. J. C. Jaarsveld, Nieuweweg 95. L. J. Berendsen, Verl. Talmalaan 35. G. Bokma, Rembrandtlaan 8. D, v. Velzen, Nieuweweg 65. ST. NICOLAAS IN DE KERKEBUURT. In de Gouden Ploeg wachtten zaterdag middag ongeveer; 250 kinderen met span ning op de komst van St. Nicolaas met zijn trouwe Zwarte Piet. Omstreeks half drie kwam het hoge gezelschap binnen, waar de gasten door de heer v. d. Pol, de voorzitter van de buurtvereniging Kerkebuurt, werden verwelkomd. Onder pianobegeleiding werd er flink gezongen en -hierna volgde een trac- tatie. Mevr. Goudriaan vertelde een dwaas verhaaltje, waarnaar de kinderen met aandacht luisterden en de vertelling ging er even goed in als de chocolade melk met speculaas, die door de dames uitgedeeld werden. De aloude liedjes werden uitbundig meegezongen en toen Piet de pakjes ging uitdelen, waarvoor ieder kind bij de Sint moest komen, werd er van vreugde gelachen, maar er viel ook nog een enkele traan als het kindergeweten niet helemaal gerust was. Met gezang werd afscheid genomen van St. Nicolaas. v. Weedestraat 43A Soestdijk Telefoon 3921 Vraagt NAAISTERS STRIJKSTERS LEERLINGEN. Aanmelden dagelijks aan de fa briek. Prettige sfeer. Hoog loon KALKBEMESTING IN HET GRASLANDBEDRIJF. Over dit onderwerp sprak vrijdagavond de heer A. E. Wunderink, landbouw kundig medewerker van de Stichting „Nederlands Landbouw Kalk Bureau" te De Bilt, voor de leden en genodig den van de C.J.B.T.B., afd. Baarn- Soestdijk. Deze lezing was speciaal gericht op het belang, dat de boer heeft bij een even wichtige bemesting. Het gaat niet meer op, dat men maar wat kunstmest op zijn land strooit. Men dient vooral de verhouding tussen de verschillende plantenvoedende elementen zeer nauw keurig in het oog te houden. Dat dit niet gebeurt in de practijk, blijkt uit uitslagen van het grondonderzoek, want deze laten zien, dat 40 °/o van alle Nederlandse cultuurgronden in een te lage kalktoestand verkeren. Ook op grasland dient men, evenals op bouwland, de grond regelmatig te laten onderzoeken om de achterstand, welke eventueel aanwezig is, in te halen. Dit moet op grasland niet te snel gebeuren, want de betere grassoorten kunnen zich op zeer grote termijn moeilijk aanpas sen aan de veranderde bodemgesteld heid. Men moet daarom niet meer kalk per jaar per h.a. op grasland geven dan 1000 a 1500 kg. koolzure kalk. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een ruim gebruik gemaakt, na dat eerst nog de film „De Vergeten Meststof" was vertoond. Wanneer straks de uitbreiding van de le en 2e kamer, door aanneming in de le kamer, een feit zal zijn, liggen er 75 niet gekke banen te wachten op de gelukkigen, die met voldoende stem men uit de bus zijn gekomen. U vindt het misschien een beetje on eerbiedig om het verkrijgen van een kamerzetel te vergelijken met een win nend lot uit de loterij, maar in feite komt het voor velen toch op het be machtigen van een goede baan neer. De tijden, dat men een zetel in een der Kamers der Staten Generaal een erepositie was, waarbij haast alles con amore werd gegeven, ligt, een uitzonde ring mogelijk daargelaten, enige de cennia achter ons. De tijden, toen na men een begrip waren. Overigens behoeven de 75 nieuwelingen zich daar niets van aan te trekken. We zoeken het in deze tijd op veler gebied nu eenmaal in de kwantiteit en een toelatingsexamen is voor een kamer zetel niet nodig, hetgeen wél het ge val is, wanneer u het in uw hoofd mocht halen fopspenen te gaan verko pen. In feite is kamerlid zijn nog een van de weinige vrije beroepen. Zo „vrij" zelfs, dat niet eens de verplichting be staat de zittingen bij te wonen. Het is dan ook geen uitzondering, dat er van de 100 leden geen 30 aanwezig zijn en van die 30 zitten er nog te slapen of houden zich bezig met privé- aardigheid]es. Nee, ik zei hierboven met „gekke baan" niets te veel en nu kan ik het gevoel maar niet van me afzetten, dat de grootste druk om méér zetels gekomen is van de mannen uit de verschillende politieke partijen, die vinden dat ze ook weieens aan de beurt mogen komen aan de ruif Wanneer iemand onder de lezers vindt, dat ik het nu wel erg grijs maak, laat hij dan maar weten, dat het allemaal kift van me is, omdat ik geen kans heb tot de nieuw te benoemen 75 te behoren. Jammer, want wat zou dat een mooie baan zijn geweest, op uw rekening. H. OEKMAN. PHILATELICA VERGADERT. Door afwezigheid van de voorzitter, de heer J. K. de Bruin, vergaderde de af deling Soest van „Philatelica" vrijdag avond in „De Schouw" onder voorzitter schap van de heer A. G. de Rooy, die niet erg te spreken was over de geringe opkomst, maar dit weet aan de druk te rond St. Nicolaas. Na het lezen van de notulen gaf de heer Lommen verslag van de najaars vergadering, die in Utrecht gehouden is op 26 november. Er werden weer zegels geveild, waar na de leden zich het hoofd konden bre ken over de vragen, welke in een on derlinge wedstrijd gesteld werden. Wie niet wist welke kleur de portzegels van de Antillen hebben, kon z'n kennis luchten met het noemen van de A.B.C.- staten of oplossen in welke gemeente het Paleis ligt. Er waren leden, die meenden dat Soest deze gemeente is, maar het is toch echt Baarn. De beste oplossingen werden met post zegels beloond en tot besluit werden er zegels verloot zoals op iedere maan delijkse vergadering. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. Ongeval. De 25-jarige mejuffrouw H. M. G. kwam met haar bromfiets op het fietspad in de Steenhoffstraat te vallen door de gladheid van de tegels. Zij kreeg een hersenschudding. Dokter Rupert ver leende de eerste hulp en nadat de zie kenauto gearriveerd was, werd mej. G., die op de Steenhoffstraat woont, per brancard naar huis gebracht. Botsingen. Op de Birkstraat stopte de Volkswa gen van de Soestenaar W. v. d. A., daar hij linksaf het erf van zijn woning wil de oprijden. Achter hem stopte een personenauto, die de uitgestoken rich tingaanwijzer zag, maar een derde auto zag deze niet, passeerde en tegelijker tijd ging v. d. A. naar links, waardoor een botsing ontstond. G. A. de R. uit Amsterdam reed met zijn auto tegen de wagen van v. d. A. De materiële schade viel mee. Op de Van Weedestraat reed J. W. A. K. uit Veenendaal met zijn auto in een file. Hij stopte toen een bus voor hem dit deed, maar de achter hem rij dende auto kon dit niet door een ge broken remleiding. Door de gevolgde botsing werden beide auto's bescha digd.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1