Oud Soest. m SPORT. ONTVOERD wtó&iw; SOEST HET SINT AEGTEN SCHUTTERS GILDE VAN SOEST. XI. DEN UIJTGAAF EN DEN ONTFANG. Vanaf de aanvang in 1682 tot 1782 en vervolgens vanaf laatstgenoemd jaar tot ongeveer 1914 wordt eenzelfde systeem in de boekhouding toegepast; een staf felmethode, die schijnbaar goed voldeed en overzichtelijk was voor de leden, die inzage wilden hebben in de boeken. De secretaris en niet de penningmees ter, want die kende men niet, begon met de opsomming vap de inkomsten. Deze bestonden hoofdzakelijk uit de verhuur en verpachting van de beken de gildelanderijen, inleggelden van de nieuwe ingangers in 't Gild, trekgeld van trom en vaandel, wanneer deze plaatsen vacant waren, evenals die van secretaris en bode. Een opsomming, die geen nadere omschrijving behoeft en waarover in het vooraf gaande meer malen is gesproken. De „Uijtgaven" zijn interessanter en laten zien waar het geld blijft. Aller eerst enige zakelijke uitgaven, gedaan anno 1784 „bij Gijsbert Alberse Broek, Castelijn in de Tuet tot Soest in de Swaan". „Uijtgaaf jegens bovenstaande ontfang. Betaalt aan Jan Evertz aan ripperatie aan de bruggen op den Agterweg, 45 Stuij, dus 2-5-0. Betaalt aan H. Jansz. van 't Klooster van segelkonditie en om kleven van dien voor 't gilt lant doen 't is ver- heurt de som van 3 guld. 14 Stuij. 18 pen, 13-14-18". Voor de beschrijving van de huur en verhuur van het land was men leges verschuldigd. Eigenaardig is de uit drukking „en om kleven van dien", waarmee het opplakken van het zegel wordt aangeduid. „Nog gegeven aan Jan Steenbeek voor verhoogen van de zijdeweg van aan de Horrelaar 1-. nog betaelt aan Geurt Jansz. voor 't maken van 11 vym en drie vieren dees Eisen hout staande op 't gilts Land de somme van 6 Guld. 8 Stuijvers. 8 penninge. nog betaalt aan Rijk Gijsberz. voor 't rijen van 't voorsz Eisen hout op de oude Melm toe de somme van 4-14-0". Het betreft hier het elzenhout, dat als opstand, om de zoveel jaren werd gekapt en verkocht. Daar dit hout in eigendom toebehoorde aan 't Gild, werd het na bewerking en vervoer, aan de meestbiedende verkocht. Het kappen, gereed maken en vervoer wordt als uitgave hier geboekt. Nauwkeurig wordt bijgehouden wie tij dens de maaltijden waren verhinderd te komen, hetzij door ziekte of andere aannemelijke reden. „Item 8 parsoone die door ontgelegen- heijt opt gilt niet en kosten compa- reeren voor ieder daags 4 G. 14 pen. Nog aan seve persoone die door siekte of ongelegentheijt des lighaam niet heb ben int Gilt kunne kome. Nog gegeven aan Die volgens Lighaams gebreeke niet conde comen eten 17-15-0". Aan deze personen werd het z.g.n. teer geld uitbetaald, daar zij van hun ver hindering hadden kennis gegeven. Secuur was de gilde-secretaris, die de navolgende aantekeningen te boek zette: „Nog van Jan J. G. Broek van G. N. Broek omdat heij geen doodbrief kan betoone de somme 1-. Een doodbrief getoond en Geld weerom gegeven". Dit doet overdreven aan, maar het blijkt, dat het wel nodig is, want wat was namelijk het geval. Wanneer een gildelid, in dit geval Jan J. G. Broek, was overleden, dan kon door zijn zoon of andere rechthebbende, diens deel worden geëist. Het tonen van een acte of bewijs van overlijden was dan nood zakelijk. Onder de uitgaven treffen wij herhaal de malen aan, dat men uitbetaalt aan de rechthebbende of erfgename van de overleden gildebroeder „die haar vaaders kooper geeijst heb ben de somme van 5-8-". Het onderhoud van de trom en het vaandel heb ik vermeld. Toch vond ik nog een aantekening, die niet onver meld mag blijven en waaruit een gron dige revisie van de trom blijkt. „Nog betaalt aan de trom van twee nieu vellen en voorder dat daar bij hoorde gelijk hoeppel en spanne en lient 3-0-0". De grootste uitgaven hebben plaats tij- dens de teerdagen en ook nu weer blijkt hoe de secretarissen van 't Grote Gild doorgaans voor hun taak berekend waren en niets aan hun aandacht ont snapte. De secretaris van het Gild gaf aan een ieder, die- voor het Gild werkzaam heden had verricht of iets geleverd had, een bewijs af en noteerde dit in zijn boek. Na de teerdagen wordt de rekening op gemaakt en deze "luidt als volgt „Nogh betaalt aan de brouwer in de posthoorn voor een ton 10 gulden en 2 ton 6 gulden de sommen van 22-0-0". Kennelijk worden hier tonnen bier be doeld. De brouwerij de Posthoorn was het voor enige jaren afgebrande woon huis van de Fam. van de Flier, achter de Oude Kerk, gelegen aan de Amers foortse Neerweg, nu Kerkstraat geheten „nogh betaalt aan de brouwer oude doelen tot Amersffoort voor 4 tonnen bier de somma van 7.-.- nogh betaalt aan de brouwer in de Eenhoorn voor 5 tonne 8 G." De brouwer in Soest was niet in staat zo'n grote hoeveelheid bier te leveren, zodat zijn Amersfoortse collega's bij moesten springen. Verder werden de vervoerskosten ver meld „Nog betaalt voor de vragt van 't gilts bier de somme van 4-8-". Een bijzondere uitgave die herhaaldelijk wordt gememoreerd en waaruit een oud recht en een verbondenheid met het kleine St. Anna gilde blijkt, luidt „Nogh betaalt aan den deken van 't Anna Gilt voor een out Eijge Jaar lijks 3 gul dus voor die drie Jaren 9 gul. verschene over de Jaren 1711 en 1712 en 1713". Belasting en accijns moesten vroeger ook worden betaald en regelmatig wor den die gelden verantwoord „Nogh betaalt aan de Buurmeester Ger- rit Willemsz de Ruijgt voor de Acsijs van 2 Anker saanze wijn de somme van 3-6-0. nogh voor de koninkz Aksijs betaalt aan Wilhelmus Willemsz Schimmel van 10 Tonne bier de somme van 1 Gul 15 stuijvers 1-15-0. Aan bermangé en zegels, tesamen met een gift aan de „Armengildt lede" werd uitbetaald 210. „Daar het uittappen van het bier ge schiedde op een „buijrmaeltijd" en niet in „den herberge en in geen tappers shijt gehoude sijn enige actie van kor- tinge oft andersints dien aengaene sul len mogen pretenderen. De Buijrmers Scharregter van Soest verminderden de impost van het bier ten tijde van de maeltijd in de her berg geconsumeerd. In 1841 was de overheid van het Groot Gaasbeker St. Aegten Schuttersgild bang voor rumoer of onderlinge vecht partijen, want aan de plaatselijke po litie wordt verzocht om op te passen en de secretaris verantwoord het fooitje gegeven aan de politie, natuurlijk iri zijn uitgaven. „aan den diender en veldwagter voor oppassen 6.-.-. Waren alle uitgaven geboekt, dan werd de z.g.n. rekening opgemaakt ten over- stane van de Oude en Nieuwe Over heid. „Reekening-bewijs en Relqua is doende Jan Willemsz Bouman als ouderman Be neffens zijne raade Geurt Petersz Roe ten en Guert Evertsz Hilhorst vant Sint aagde Schutters gilt heeft gehad en gedaan in presentie van oude en de nieuw gekoozen ouderman Dirk Pe tersz Bos beneffens sijne raade Peter Jansz Walraven en Peter Segersz Schou ten en ten overstaan van Jan Albertsz Broek en Tuenis Korsz Dorresteijn en M. M. Dijkmans en Klaas Hendriksz Tesselhof als gekomteerde over deese Reekening, gedaan en geslooten op den 6 Octob 1732." Na het sluiten van de rekening werd er nog eens een flink glas wijn ge dronken, hetwelk echter wordt verant woord t.o. de andere gildebroeders „bij Sluijten van de Rekening 40 fles sen wijn 20.-.-." De komende en de gaande overheid zullen deze 40 flessen wijn natuurlijk niet alleen hebben opgedronken. Er zul len zeer zeker wel een groot aantal gildebroeders bij tegenwoordig geweest zijn, die het na de teerdagen nog eens dunnetjes overdeden. „Aldus gehoort en gerekent en gesloo ten en is bij ons respectievelijk onder- teijkent op den 6 Octob 1732". E. HEUPERS. (Wordt vervolgd.) S.E.C.B.F.C. 1—2. S.E.C. heeft het tegen de oud-derde klasser B.F.C. niet kunnen bolwerken, ondanks het goede begin. De eerste aanval werd over rechts naar het vij andelijke doel geleid en zij eindigde met een schot van De Bruijn in handen van de keeper. Even later schoot dezelfde speler naast. Van links gaf J. v. d. Broek een voorzet aan Pureveen, die een bijzonder hard schot loste. De kee per van B.F.C. viel als een blok met de bal op de doellijn, maar het werd geen doelpunt. B.F.C. kwam nu opzetten, maar de snelle aanvallen werden door de stug- werkende S.E.C.-verdedigers afgeslagen. Aan de andere kant scheerde een schot van Wijnands daadwerkelijk de lat, maar de wederzijdse aanvallen brachten geen resultaat omdat de afwerking ont brak. De scheidsrechter onderbrak het spel toen een hond als 23e speler het veld op kwam en liet de viervoeter ver wijderen. Bij een S.E.C.-aanval zette Admiraal te scherp voor, de keeper viel uit en sloeg de bal corner. Dit spelletje werd even later herhaald en een voorzet van J. v. d. Broek eindigde in een scrimmage, waaruit Admiraal de bal over de spe lers heen op doel wipte. De keeper was echter op z'n post. Er werd in hoog tempo gespeeld, maar naast de goede afwerking mankeerde het aan een doeltreffend schot. S.E.C. kreeg redelijke kansen maar bracht het niet verder dan corners en een hard schot van Admiraal, waardoor de bal van de lat omhoog sprong. De keeper van B.F.C. en De Bruijn sprongen te gelijk naar de bal en de S.E.C.-rechts- buiten kopte over de lat. Na een half uur ondernamen de gasten een snelle aanval. Middenvoor Kloos terman passeerde de verdediging en gaf zijn club met een hoog schot de leiding. 01. S.E.C. bleef steeds aan het woord voor het doel van de gasten, maar het suc ces bleef uit. Wijnands schoot in han den van de keeper, De Bruijn zocht het te hoog, Ruttenberg schoot naast en Admiraal en J. v. d. Broek ver oorzaakten corners. Een tegenaanval van B.F.C. eindigde met een schot van de linksbinnen. Re- nooy werkte de bal over de lat. Na rust had B.F.C. al gauw succes met een aanval en de rechtsbinnen van B.F.C., Pelle, maakte het tweede doel punt van de gasten en toen werd de strijd een tijdlang op het middenveld uitgevochten, tot S.E.C. met een aanval kwam waarbij Ruttenberg een hoog schot gaf. Te hoog, evenals de kopbal van Admiraal. B.F.C. maakte het derde doelpunt, maar er was voor off-side gefloten "en uit een voorzet van de actieve W. v. d. Broek gaf Admiraal een omhaal, die de bal in handen van de keeper bracht. Linksbuiten v. d. Broek schoot even eens, maar het succes kwam van Wij nands, die een tegenpunt scoorde. S.E.C. ging nu stevig in het offensief. Wijnands zette vopr, Admiraal schoot hard in en op het laatste moment redde een B.F.C.-been op de lijn. De B.F.C.- aanvallen bleven gevaarlijk en bij de S.E.C. aanvallen werd De Bruijn veel te veel buiten het spel gehouden, te meer daar J. v. d. Broek zwaar afge dekt werd. In het laatste deel van de tweede helft viel Bekink uit en hij werd vervan gen door Baltus. BARNEVELD—B.D.C. 4—1. Wanneer een speler van B.D.C. z'n dag niet heeft, dan is hiermee de overwin ning niet gemoeid, maar nu keeper v. d. Lugt maar niet op dreef kon ko men, kwam dit de Soestenaren in Bar- neveld op een nederlaag te staan. Er werd in een aantrekkelijke wed strijd met 14 verloren, doch de ver houding had een gelijke stand gerecht vaardigd. Driemaal ongelukkig ingrij pen van de keeper bezorgde de gasten echter de nederlaag. B.D.C. ging met invallers voor aan voerder Simons, Appelhof, De Ruigt en v. d. Berg naar Barneveld en Gros, Daselaar, v. d. Bremer en Westerveld namen deze plaatsen in. De strijd ging in het begin gelijk op en B.D.C. kreeg kansen. Deze werden echter niet benut, omdat het afgeven prima, maar het schieten slecht was. Na twintig minuten kwam er een schot van de rechter vleugel van Barneveld en keeper v. d. Lugt liet de bal glip pen, waardoor de gastheren met 10 de leiding namen. B.D.C. zette alles op alles voor de gelijkmaker en het zag er naar uit, dat die spoedig komen zou. Vijf minuten voor rust bekeek v. d. Lugt een bal verkeerd, hij liep uit toen hij in z'n doel had moeten blijven en het was 20. Tot overmaat van ramp werd het uit een doelworsteling, die vlak voor rust plaats had, 30 voor Barneveld. Direct na de rust kwam B.D.C. goed opzetten en na vijf minuten scoorde Van Breukelen een tegenpunt uit een voorzet van Gros. Steeds bleef B.D.C. in de aanval, maar er waren altijd latten, palen en barneveldse benen, die het scoren beletten. Bij een doorbraak van de barnevelders liet de ongeluk kige v. d. Lugt de bal opnieuw glip pen en het was 41. Toen viel er niets meer te redden. Het vierde van B.D.C. deed het beter en het won met 21 van L.V.V. 4. Dit was de zevende achtereenvolgende overwinning. TAFELTENNISVERENIGING „SHOT". Na 4 weken competitie blijkt, dat de „Shot"-teams op de ranglijsten vrij gunstige posities innemen. In de 2e kl. A neemt Shot 1 de 3e plaats in met 1 punt achterstand op no. 1. In de 3e kl. C staat Shot 2 4e ge klasseerd, in de 3e kl. A staat Shot 3 op de 8e plaats, wat nog wel voor ver betering vatbaar is, terwijl Shot 4, met 1 punt achterstand, de eervolle 2e plaats bezet. In de 4e kl. D staat Shot 5 als 2e, in de 4e kl. E Shot 6 als le en in de 4e kl. F. Shot 7 als 3e geklasseerd. In de reserve 4e kl. A bezet Shot 8 de 2e plaats, terwijl Shot 9 in de re serve 4e kl. B nog geen verliespunt kon aantekenen. Bij de adspiranten (groep 1) heeft Shot b nog geen wedstrijd verloren, Shot a bezet de 6e plaats. In de 2e groep staat Schot c als 3e en Shot d als 6e geklasseerd. Shot e staat in groep 3 op de 4e plaats en Shot f in dezelfde groep op de 7e plaats. In de strijd om de prestatie-bekers voor de beste resultaten in de com petitie van de eerste 3 Shot-teams staat in Shot 1 A. v. Haarlem bovenaan en Th. Daselaar is tweede, in Shot 2 is dit B. Dalhberg en in Shot 3 K. Hui gen. Deze week speelt Shot 4 donderdag in Bussum en Shot 9 in Hilversum. Vrijdag trekt Shot 3 naar Blaricum en Shot 7 naar Naarden. Zaterdag ontvangen Shot 1, Shot 2 en Shot 5 hun resp. tegenstanders in thuis wedstrijden. Zaterdagmiddag spelen Shot d, Shot f en Shot e in het Ludgardisgebouw. Shot a en Shot b trekken naar Hil versum, terwijl Shot e een bezoek brengt aan 't team van T.C.M. te Baarn. ZAAL-HANDBAL. B.D.C. 1 heeft de eerste zaalhandbal wedstrijd in de Markthal te Amers foort met 101 gewonnen van Cele- ritudo 1. De meisjes van het tweede verloren met 26 van L.V.V. 2 en dé juniores deden het uitstekend door met 102 van Celeritudo A te winnen. Volgende week zijn er vriendschappe lijke wedstrijden tegen Limvio I, Lim- vio 2 en tegen L.V.V. A op de ter reinen, terwijl over twee weken weer in de zaal gehandbald wordt. HOCKEY. Het eerste herenteam van Soest had het Sinterklaasfeest van Zaterdagavond nog in stick en benen, dus het is be grijpelijk, dat met 13 van S.C.H.C. 9 verloren werd. Voor de rust ging het nog vrij goed en Bakker zorgde er voor, dat met 11 aan de tweede helft begonnen werd. In het tweede gedeelte werden de Soestenaren echter door S.C.H.C. in de verdediging gedrongen en ze kwamen er niet aan te pas. Twee doelpunten van de Utrechtse spelers brachten de stand op 13. pyrtghl P I B Bo» 6 Copcnhoqpn** 6. Klaarblijkelijk was de oom hierdoor volledig gerust gesteld en hij legde de s ugheid af, die hij aanvankelijk tegen >avid had getoond. Wij zullen het samen wel vinden", ei hij opgewekt. „Kom mee, dan zal 'k je je bed wijzen". Javid vroeg om licht, maar dat werd em geweigerd omdat de maan zo hel der aan de hemel stondDe kamer was zo koud als een ijskelder en het bed was vochtig als een moeras. Daar om rolde David zich in zijn eigen reis deken en ging op de grond liggen, waar hij weldra in een diepe slaap viel. De volgende morgen moest hij zich aan de put wassen en toen hij dat had gedaan ging hij terug naar de keuken, waar zijn bejaarde oom het vuur had aangelegd om havermout, te koken. Telkens als Ebenezer iets uit een la of een kast haalde, sloot hij die terstond weer af en David begreep maar al te goed, dat hij een zonderling en een gierigaard was. Zijn vriendelijkheid was huichelarij en zijn neef voelde zich alles behalve thuis bij hem. JOIINNY JORDAAN IN EEMLAND. Johnny Jordaan is incognito in „Eem- land geweest en dit is met opzet ge daan, om te voorkomen, dat mensen, die niets met de personeelsvereniging van C V. Ceramiek van Breugel te ma ken hebben, belangstelling zouden gaan tonen voor de avond, welke voor per soneelsleden, donateurs en gasten be stemd was. Dit incognito duurde trou wens slechts tot zijn optreden en dit heeft stormen van bijvalsbetuigingen in de goedgevulde zaal ontketend. De voorzitter van de vereniging, de heer J. K. Vogt, verwelkomde de aan wezigen, waarna het eerste deel van de avond door het eigen personeel ver zorgd werd. Er werden schetsjes opge voerd en bijzonder aardig was „De No tenbalk", de zang met de hoofden van de zangers door het doek. Enige leden van „Semper Avanti" voer de de komische opera „Eulalia" op en natuurlijk was St. Nicolaas er. Men waardeerde de opera zeer, men had veel respect voor de goede Sint, maar de grote bijval gold toch de troubadour van de Jordaan, de zanger van de Wes tertoren, de bewoner van de afgekeurde woning, de man, die, met een geheel eigen stijl, z'n gehoor boeit. Vele toe giften, veel gejuich en wie op deze avond niet aanwezig was, krijgt mis schien spoedig een kans, want er wordt gefluisterd, dat hij volgende maand te rug komt, maar voor 100 °/o zeker is dit niet. In ieder geval heeft Soest kennis gemaakt met Johnny Jordaan en die kennismaking was daverend. BIGGEN- EN EIERMARKT Op de weekmarkt van j.1. vrijdag werden aangevoerd 261 stuks biggen in prijzen van 36.— tot 48.—. Op de eiermarkt werden 185.000 eieren aangevoerd. Hoendereieren van 19. tot 20.Henneneieren van 16.75 tot 18.Middenprijs 19,35. Prijs per k.g. 3,08. De handel op beide markten was goed. N.V.E.V. A.s. donderdag geven de dames Zel- denrust en Jansen een Kerst-kook- en bakdemonstratie voor de dames van de Ned. Vrouwen Elec.tr. Ver., in de leer- keuken van de Chr. V.G.L.O.-school, gelegen op het terrein van Braamhage. Dinsdag 20 december wordt een Kerstmiddag gehouden in gebouw „Cre do", Julianalaan. De bekende haagse declamatrice mevrouw Roosje Driessen zal deze middag verzorgen. DUIVENTENTOONSTELLING IN „DE VIERSPRONG". Voorzitter J. Duijser van de vereniging van postduivenhouders „De Vriend schap" opende zaterdagavond, in café „De Viersprong", een tentoonstelling van ruim 200 duiven. Hij dankte de tentoonstellingscommissie voor het vele werk dat verricht was en de heer Vos kuilen voor het gratis beschikbaar stel len van de zaal. Keurmeester A. de Wit uit Utrecht had de duiven gekeurd en unaniem was men tevreden met de genomen beslis singen. Uitslagen Oude doffers van 0-250 k.m. 1. Th. Luijtelaar. 2. A. Waaijenberg. 3. G. Hooijer. 4. C. Dijkman. 5. Jac. Stalen hoef. 6. G. Teeken. Zeer eervolle ver melding T. Groenesteyn. Oude duivinnen v. 0-250 k.m. 1. G. Teeken. 2. M. Bergers. 3. J. Duijser. 4. D. J. Bos. 5. M. Bergers. Zeer eer volle vermelding H. Verkerk. Oude doffers v. 250-500 k.m. 1. D. J. Bos. 2. Th. de Muijnck. 3. J. Duijser. 4. E. Veerman. 5. Th. de Muijnck. Zeer eervolle vermelding G. Teeken. Oude duivinnen v. 250-500 k.m. 1. W. Nieuwenhuis. 2. H. Verkerk. 3. G. Su kel. 4. J. Hodde. 5. Z.K.H. Prins Bern- hard. 6. Th. de Muijnck. Zeer eervolle vermelding E. Veerman. Oude doffers v. 500 k.m. en meer Tl G. Teeken. 2. W. Nieuwenhuis. 3. Z.K.H. Prins Bernhard. 4. Jac. Stalenhoef. 5. G. Sukel. Zeer eervolle vermelding J. Duijser. Oude duivinnen v. 500 k.m. en meer 1. J. Gaasbeek. 2. W. N. Nieuwenhuis. 3. C. Dijkman. 4. G. Sukel. 5. J. Duij ser. Zeer eervolle vermelding J. On- wezen. Jonge doffers v. 0-150 k.m. 1. W. Nieu wenhuis. 2. E. Veerman. 3. Z.K.H. Prins Bernhard. Jonge duivinnen v. 0-150 k.m. 1. en 2. E. Veerman. 3. W. Nieuwenhuis. 4. J. Hodde. Jonge doffers v. 150-300 k.m. 1. D. J. Bos. 2. G. Hooijer. 3. C. Dijkman. 4. W. Nieuwenhuis. Zeer eervolle vermel ding Th. de Muijnck. Jonge duivinnen v. 150-300 k.m. 1. A. van Soeren. 2. J. Onwezen. 3. W. Nieu wenhuis. 4. C. Dijkman. Zeer eervolle vermelding J. Duijser. Jonge doffers v. 300 k.m. en meer 1. J. Onwezen. 2. Z.K.H. Prins Bernhard. 3. J. Wijnands. 4. G. v. d. Broek. Zeer eervolle vermelding A. Waa;jenberg. Jonge duivinnen v. 300 k.m. en meer 1. Th. Luijtelaar. 2. H. Verkerk. 3. Z.K.H. Prins Bernhard. 4. E. Veerman. Zeer eervolle vermelding Th. de Muijnck. Schoonste dofferG. Teeken. Schoonste duivin J. Gaas'cek. Schoonste jonge dofferV' Nieuwen huis. Schoonste jonge duivin Veerman. De schoonste van het ge: el was een oude duivin van J. Gaasbeek.

Soester Courant | 1955 | | pagina 4