Generaal Patton won en verloor Oud Soest. TWEEDE BLAD UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL Wrijf Kou en Pijn RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH RICHARD TAUBER. ONTVOERD VAN DE „SOESTER COURANT' VAN VRIJDAG 9 DECEBER 1955. HET SINT AEGTEN SCHUTTERS GILDE VAN SOEST. XII. Het verband tussen de vroedschap en het Gilde. In de betreffende boekhouding komt hier weinig van tot uiting. In hoeverre het gemeentebestuur invloed heeft ge had op het Schuttersgilde hier ter plaat se is niet met zekerheid bekend. Er waren geen wallen of stadsmuren te verdedigen in Soest tegen de vijand of roversbenden. Werd Soest gebrandschat door plunderden soldaten, dan trok de burgerij zich meestal terug binnen de wallen van Amersfoort. De geschiedenis vermeldt dit meerdere malen. Wel is het mogelijk, dat het St. Aeg- ten Schuttersgilde, in tijden van on lusten, oproer of oorlogsgevaar, tot taak had de ingezetenen zoveel mogelijk te beschermen. Gegevens hierover zijn mij niet bekend. Uit enkele previlegiën, vermindering van de accijns op het bier, blijkt dat de schutterij bijzondere voorrechten ge noot. Vaag omschreven uitgaven duidden nog op contact met het toenmalig gemeen tebestuur. „Aan Willem Smit Representeerde de Schout." „Aan het Gerecht." Verder worden betalingen gedaan aan de Burgemeester Gerrit d' Ruijgt. Geen enkele opdracht, gedaan door het gemeentebestuur aan het St. Aegten Schuttersgild, staan in de boeken ver- vermeld. Het is echter niet onwaar schijnlijk, dat zij gedaan zijn; daarvoor speelde het gild in het dagelijks ge beuren in die tijden een te grote rol, temeer daar de politie op het platte land weinig had te betekenen. St. Aegten schutspatronesse van Soest. De patronesse of schutsheilige van Soest is St. Aegt of St. Aagt. Waarom deze juist is uitverkoren is niet bekend. Wel vond ik in een Ordre van 't Gild een beschrijving waaruit bleek, dat de heili ge als patronesse van ons dorp werd vereerd. Op voorschrift van Alva moesten in 1569 alle plaatsen en streken een be schrijving van hun gewoonterecht en hun instellingen inleveren. In dit geschrift „Costuymen ende ge- woente van den dorpe ende gerechte van Soest den 11 Decembris 1569", blijkt, dat St. Aegten de Schutspatro nesse van Soest is. NIEUWE WEG 97 TELEFOON 2543 ■weg met DAMPO „Noch seggen zij getuygen, dat men op deese dagen hoechtyden binnen de doerpe van Soest vijerdt, ende Synt Aechtendach woordt van den pastoor verkundicht te vyeren als den Paes- dach ende als weesende patronisse van den dorpe, op welcken dach daer altoos een observant monnick uuyt die staedt van Amersfoort koempt preedycken dat wooerdt Goedts". Aegt of Aagt is de verkorting van de vrouwennaam Agatha. Vrouwelijke eigenamen hadden in het Middelneder lands in de genitivus de uitgang „en". Naar alle waarschijnlijkheid nog be waard in St. Aegten Schuttersgilde, waardoor Aegten hier Aagt zal moeten betekenen. Haar naamdag valt op 5 Februari (Aga tha). Agatha was een voorname christinne uit Catania op Sicilië (Italië). Tijdens de vervolging onder Keizer Decius trachtte men haar door folteringen te dwingen, haar geloof te veroorzaken, waarbij men haar tenslotte op verschrikkelijke wijze, alleen door een vrouw te ondergaan, mishandelde en martelde. Toen ook dit haar standvastigheid niet aan het wankelen bracht, sleurden de krijgsknechten van de wrede keizer haar zolang naakt over brandende ko len, gemengd met snijdende scherven, tot zij de geest gaf. Volgens de legende verscheen tijdens de begrafenis der Heilige een onbeken de jongeling, vergezeld van een groot en aanzienlijk gevolg. Hij legde aan haar hoofdeinde een marmeren plaat neer, die als opschrift droeg „Mentem sanctam, spontaneam, honorem Deo et patrae liberationem" en verdween daar na weder. Haar naam komt voor in de canon der H. Mis. In den Dom van Catania be vindt zich een relictenbuste der Heilige Agatha door Giovanni di Bartolo van Siena uit 1376 en een ander reliek schrijn uit 1579. Behalve palm en kroon draagt zij een tang als attribuut en op een schaal of op een boek de afgesnede borsten. Later houdt zij ook wel een brandende kaars en broden in de hand. Zij wordt aangeroepen tegen brandgevaar. De tang en de afgesneden borsten dui den, evenals de kroon en de palm, op haar martelaarschap. De kaars en de broden zijn een verbastering. In Zuid-Duitsland zegende men brood ter ere der H. Agatha, dat bij brand in de vlammen geworpen werd. Een houten beeld van de H. Agatha uit het begin der 16e eeuw in de kerk van Lottum (L.) draagt de tang en het boek als attributen in de hand. Ook komt St. Agatha voor tussen de maagden, die Maria omgeven, op een schilderij van Gerard David. In hoeverre het St. Aegten Schutters gild van Soest in betrekking stond met deze vrouwelijke heilige en waarom, blijft verborgen. Was het de kernachtige spreuk op de marmeren plaat, die dè oude Soeste- naren inspireerden, om juist St. Aag ten als Schutspatronesse te verheffen of stond het dorp Soest voor die tijd reeds onder de bijzondere bescherming van de heilige, wij weten het niet. „Mentem sanctam, spontaneam, hono rem Deo et patriae liberatinem" is vrij vertaald Een heilig, spontaan gemoed ter ere Gods en voor de bevrijding van het Vaderland. Dit zou dan het devies zijn van het St. Aegten Schuttersgilde van Soest. E. HEUPERS. EINDE. ST. NICOLAASACTIE SIGARENWINKELIERS. Ook de actie van de Sigarenwinkeliers is een groot succes geworden. Hoewel op een grote toeloop van kopers was gerekend, beschikten de meeste winke liers op de laatste dag waarop bonnen werden verstrekt, niet meer over bon nen. Uitgifte van meer bonnen was niet mo gelijk, daar het aantal uit te geven bon nen vooraf moest worden vastgesteld, uit welk aantal door de hoofdinspecteur van politie de nummers waren aange wezen, waarop de prijzen zouden val len, welke nummers ook aan de win keliers niet bekend waren. Na afloop der actie bleek de verzegelde envelop de navolgende nummers en prijzen te bevatten Kist sigaren 1075 2950 3927 7421 8526 4258 9430. Doos sigaren5208 10001 11480 1080 12884 6728 13010 15840 17432 2840. Doos sigaretten 16001 17984 18421 10850 10840 15247 18450 8432 6909 13746. Doos sigaren: 16843 10834 4758 12813 1945. Imco aansteker 5555 16779 15677 15074 13002. Doos sigaretten8000 4002 5274 6803 10745. Doos sigaren: 7715 9421 11800 11980 7645. 9 DECEMBER 1945. Vandaag 10 jaar geleden werden wij opgeschrikt door de onheilstijding, dat generaal G. S. Patton zwaar gewond was bij een auto-ongeluk in Duitsland en op 21 december d.a.v., juist toen de wereld werd bevrijd van het Nazi- juk, aan welk werk hij zo'n groot aan deel had gehad, overleed deze ameri- kaanse legeraanvoerder, de man die een legendarische vermaardheid kreeg door de wijze waarop hij zijn machtige tankdivisie door Europa joeg tijdens de tweede wereldoorlog. Zijn carrière. George S. Patton werd als zoon van welgestelde ouders geboren in 1885 en daardoor ging zijn jeugd, die hij op een boerderij in Californië doorbracht, vrijwel over rozen, al bleek reeds spoe dig, dat de jonge Patton geen katje was om zonder handschoenen aan te pakken. Reeds jong was hij een prima paardrijder en schutter en verkeerde hij in een biezonder goede lichamelijke conditie. Toen hij de vereiste leeftijd had be reikt, kwam hij op de beroemde mi litaire academie Westpoint, waar zo veel andere militaire beroemdheden studeerden. Patton bleek eerlijk gezegd geen beste leerling. Hij deed er een jaar langer over dan normaal en is dikwijls de wanhoop van zijn leraren geweest, om dat hij voor verschillende onderdelen van de leerstof weinig belangstelling aan de dag legde en van andere delen naar men meende weinig begreep. Pat ton bleek een praktijkman te zijn, die de theorie weinig interesseerde, maar dat kon men toen nog niet bezien. Op sportgebied daarentegen, was hij haantje de voorste. Hij werd afgevaar digd naar de olympische spelen in Stockholm en verbeterde daar het we reldrecord pistoolschieten, zonder er zich erg druk voor te maken. Zijn kans. Aangezien hij van zijn ouders voldoen de geld had gekregen, zat hij niet ver legen om een betrekking en dit was de reden, dat Patton zonder schroom dingen durfde te zeggen en te doen, waarvoor een ander zou terugdeinzen. Maar zijn superieuren hadden al ge zien uit wat voor hout deze overmoe dige man gesneden was en lieten hem niet gaan. In de tweede wereldoorlog kreeg Ge orge S. Patton zijn grote kans. Hij klom snel op en landde als commandant van het eerste amerikaanse leger op Sicilië. Maar daar maakte hij een grote blun der door een gewone soldaat te slaan en al konden zij, die hem nabij ken den, zijn reactie begrijpen, de publieke opinie tolereerde het niet en generaal Patton werd overgeplaatst naar Enge land, waar hij een werkzaam aandeel kreeg in de voorbereidingen voor een invasie op de europese westkust. Hij werd commandant van het beroem de amerikaanse derde leger en van Normandië af heeft hij laten zien wie hij was en tot wat hij in staat was. Hij overtrof de stoutste verwachtingen van zijn superieuren. Met een gemak als gold het een simpele oefening wan delde hij met zijn tanks door de stugge duitse verdediging en veroorzaakte bij de vijand overal schrik en verwarring. De naam Patton was een begrip ge worden voor onweerstaanbare aanvals- kracht en niet te stuiten vechtlust. Zijn mannen gingen voor hem door het vuur, want onder zo'n generaal was het goed dienen. Ruw en gelovig. Patton kan geschetst worden als een ruw mens, die echter, en dit dient ge zegd te worden, zichzelf niet ontzag. Waar het heet was, ging hij vooraan en bracht zijn mannen door zijn voor beeld tot grote prestaties. Toen hij voornemens was de ingeslo ten Amerikanen bij Bastenaken te ont zetten, had hij een machtiger vijand tegenhet weer. Er hing een zware mist en de wegen veranderde in mod derpoelen. Patton kon met zijn mach tige tanks niets uitrichten. Toen ge beurde er iets, dat niemand van deze rauwe generaal had verwacht. Volko men impulsief, zoals hij altijd was, ging Patton in gebed en bad God om hulp en steun. Toen kort daarop de weersgesteldheid aanmerkelijk beter was, ging hij tot de aanval over en was het bij voor baat zeker, dat hij zijn doel zou be reiken, want verdediging kwam in zijn woordenboek niet voor, slechts de aanval kende hij en de overwinning. We weten, dat het Patton lukte de op hun laatste krachten vechtende omsin gelden te bevrijden en dadelijk maakte hij van de gelegenheid gebruik door te stoten en de vijand geen kans te geven zich te herstellen. Tot diep in Duitsland joeg hij de vijand voor zich uit. Hij heeft een wel zeer groot aandeel gehad in de uiteindelijke overwinning en de bevrijding van Eu ropa. Toen hij zijn taak had volbracht, nam kort daarop de dood hem weg. Het was zijn eerste nederlaag. Keurpakket Tabak12002 14007 14842 3933 9528. Doos sigaretten: 14993 17805 10443 14000 2201 6742 7982 4434 5739 3850. Doos sigaren 1557. De prijzen moeten worden afgehaald bij die winkeliers, die de bonnen met bovenstaande nummers hebben uitge geven. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. Zondag a.s. wordt de dienst waarge nomen door dokter G. van Beurden, Steenhoffstraat 12, telefoon 2667, en dokter H. van Dorssen, Eigendomweg 96, telefoon 2119. Zondag is geopend apotheek „Soest", Soesterbergsestraat. VOLKSUNIVERSITEIT. De filmavond, welke op 14 december zou worden gehouden, zal geen door gang hebben. In de plaats hiervan komt één dag vroeger, op dinsdag 13 december, in het Oranje-Hotel, de heer D. van der Meulen, oud-gezant in Saudi-Arabië, een lezing houden over „De huidige spanningen in het nabije oosten". ST. NICOLAASFEEST NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Dat ook grote mensen ons echt Hol landse feest goed kunnen vieren, be wezen 50 Soester en Baarnse huisvrou wen dinsdagmiddag. De Sint werd vrolijk toegezongen, deelde pakjes uit, liet soms een lid een liedje zingen of een versje opzeggen en zijn snedige en geestige opmerkingen ge tuigden, dat een goed mens altijd jong blijft, ondanks zijn fraaie witte baard en haren. Er werd veel gelachen en het was een zeer geslaagde middag. Alle zorgen door de huisvrouwen in de afgelopen weken aan anderen besteed, werden nu .door het bestuur aan de leden zelf terug gedaan. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 IEDEREEN ZEI, DAT HIJ GEEN STEM HAD. Richard Tauber, die naam is voor ve len een begrip geworden, samenhan gend met een prachtige stem en heer lijke, gezellige, fascinerende muziek. Deze naam is synoniem aan daverend succes, aan volle zalen met enthou siaste bewonderaars enwereldver maardheid. Men kent de Tauber van het succes en weet alles over hem te vertellen, maar weinigen weten wat er aan voor afgegaan is, wat voor strijd er gestreden is en wat voor leed er geleden is. Richard Tauber's loopbaan is wel, zoals men dat pleegt te noe men, over rozen gegaan, maar voor het zover was, dreigde hij een mislukking te worden, een jongen waarvan nie mand, zelfs niet zijn ouders, zich veel voorstelden. Richard Tauber werd in 1892 geboren als zoon van een toneelspeler-zanger, die in stukken van Shakespeare, Goe- the en Schiller optrad, terwijl zijn moe der soubrette was en zong en danste in operettes. Aangezien een kind mees tal wat van vader en de moeder mee- Bevrijd U van die snerpende pijn! Doof dat zuurbranden op de maag. Met Rennies Overtollig maagzuur veroorzaakt die snerpende zuurbrand. De een wordt er onpasselijk van, de ander heeft het gevoel van maag tot keel in brand te staan. Rennies helpen altijd ieder een. In geval van „nood" laat U één of twee Rennies op de tong smelten. Direct is ieder spoor van brand of pijn verdwenen... Zo bent U met Rennies afdoende tegen zuurbrand beveiligd. aHl P I B Bo« 6 Copenhoa 7. De volgende morgen, toen David in een oude, als bibliotheek ingerichte ka mer zat, viel zijn oog op enkele met de hand geschreven zinnen, die op het titelblad stonden van het boek waarin hij zat te bladeren. Daar stond, in het handschrift van zijn vader „Aan mijn broeder Ebenezer, bij zijn vijfde ver jaardag." Dit gaf hem te denken, want aangezien Ebenezer het landgoed geërfd had, moest zijn vader dus de jongste van de beide broers zijn. Toen hij dit onderwerp voorzichtig bij zijn oom ter sprake bracht sprong deze uit zijn stoel, greep David woest bij zijn jas en schreeuwde hem in het ge zicht „Hoe ter wereld kom je tot die idiote vraag Een ogenblik later probeerde hij een vage verklaring te geven voor zijn uit barsting. Hoe langer zij samen waren, hoe duidelijker het David werd, dat zijn oom zich in gedachten ergens mee bezig hield en dat zijn overpeinzingen op een of andere wijze tegen hem ge richt waren. krijgt, kunnen we misschien uit boven genoemd omstandigheid verklaren, waardoor Richard Tauber later zo ge makkelijk van de opera naar de lichte muze overging. Zoals het met zoveel kinderen van artiestenouders gaat, groeide de jonge Richard op tussen de coulissen van schouwburgen en theaters, zette hij met zijn vriendjes verkleedpartijen op touw en voerden zij toneelstukken op en al vroeg zette hij zich in het hoofd een beroemd zanger te zullen worden. Vader Tauber bleek echter niet zo enthousiast voor de plannen van zijn zoon. Hij kende de wisselvalligheden van het artiestenbestaan en wilde, dat de jongen een solider beroep zou gaan uitoefenen. Daartoe bood hij hem de gelegenheid door hem te laten stude ren, maar Richard leerde niet veel, want hoewel hij zeker niet dom was, had hij veel te veel belangstelling voor andere dingen en deze leidden hem snel af en namen hem geheel in beslag. Met veel moeite en tact lukte het de vader om zijn jongen toch nog wat te leren, maar hij begreep als verstandig man, dat hij zijn illusies kon opgeven. Tegenslagen. Beinvloed door de tenor Heinrich Hen- sel, kwam de jonge Tauber terug op zijn vroeger ideaal. Hij wilde zanger worden en met steun van Hensel, wist hij zijn vader zover te krijgen, dat deze hem muziekonderricht liet geven. Zijn vorderingen op viool en piano waren echter bedroevend en de direc teur van de school adviseerde daarom de jongen terug te nemen, aangezien er toch niets van terecht zou komen. Vader Tauber wilde echter zekerheid hebben en zond zijn zoon voor een test naar een beroemd zangpaedagoog te Wenen. Richard zong hem een stuk uit Wagner's Lohengrin en straalde. De mening van de deskundige was uit gesproken afwijzend. Hij meende, dat er als zanger niet veel mogelijkheden in de jongen staken. Uit medelijden met de wanhoop van Richard gaf vader Tauber hem nog 'n kans en ten tweede male zong hij zijn Wagnerstuk voor een deskundige. Diens mening bleek verpletterend. "Er is niets wat ook maar enigszins een opleiding tot zanger zou kunnen rechtvaardigen", was zijn uitsluitsel. Toch in de muziek. Men had echter wel geconstateerd, dat de jonge Tauber een muzikaal oor en 'n muzikaal geheugen had, zodat hij dan misschien musicus zou kunnen worden. Vader Tauber zond hem naar een conservatorium voor een algemene muzikale opleiding in de hoop, dat zou blijken dat hij voor een bepaald vak talent zou hebben. BRANDWEER TEL. 3 3 3 3 Gevolg van een en ander was, dat Richard, om wat extra geld te verdie nen, een baantje aannam in een bios coop je om daar de stomme films met pianomuziek te illustreren. Zijn vader nam daar geen genoegen mee en zond de jongen naar kennis sen in Freiburg, waar hij gelegenheid kreeg wat op verhaal te komen. Daar was het, dat iemand hem aanraadde zich eens in verbinding te stellen met de bekende zangpaedagoog professor Beines. Richard volgde deze raad op en heeft er nooit spijt van gehad, want proffes- sor Beines zag wel wat in de stem van de jongen, verbood hem Wagner te zingen en leidde hem op' tot een voortreffelijk Mozartvertolker. Richard werkte heel hard, nu hij zag, dat het lot hem gunstig gezind was en het duurde niet lang of hij werd de gevierde tenor en een voortreffelijk acteur. Hij trad op bij grote opera gezelschappen te Berlijn en Wenen en vervulde gastrollen te Parijs. Overgang naar de lichte muze. Als liefhebber van het luchtige genre, dat hij zelf niet beoefende, woonde Richard Tauber dikwijls uitvoeringen bij van operettes, waaronder van Franz Lehar. In 1922 leerde Tauber de componist Lehar persoonlijk kennen en dit bete kende het begin van een totale om zwaai in de carrière van de zanger. Lehar wist hem voor zijn operettes te winnen en het duurde niet lang of Tauber liet de opera voor wat ze was en wierp zich geheel op het lichte genre. Hier behaalde hij zijn grootste triomfen. Hij trok stampvolle zalen en het applaus was niet van de lucht. Tau ber was een operettester geworden van de hoogste rang. Nadat het Hitler-regiem zijn intrede had gedaan verdween Tauber naar En geland, waar zijn succes ook zeer groot was. Men kende hem daar slechts van gramofoonplaten en het is begrijpelijk, dat het publiek de gevierde zanger graag persoonlijk wilde horen en zien. Overal in de angelsaksiche landen waar hij kwam, trok hij volle zalen en had hij succes. Een succes, dat hij dankte aan zijn overgang naar de lichte mu ze, want waarschijnlijk had hij een dergelijke beroemdheid niet kunnen worden, wanneer hij zich bij de opera had gehouden, aangezien deze slechts een betrekkelijk kleine groep liefhebbers vond, terwijl de operette zich in een grotere populariteit mocht verheugen. In 1948 overleed deze grote, gevierde zanger, die toen nog steeds een ster van formaat was. Achteruitgang of ver gane glorie heeft hij nimmer gekend.

Soester Courant | 1955 | | pagina 11