VAN ESSEN Het eindeloos beraad rs HET BROEKENHUIS RADIO - TELEVISIE DE MOOISTE MOTOR. Van week tot week in Soest. SOEST Een MAXIMUM aan geluid AUDIUM-Alltrans electrische Gehoorapparaat. BENT U IEMAND met 'n „lastige Maat „CONTRIMIJ" N.Y. nette naaisters en leerling-naaisters. IN DE HOEK ook voor VAKKUNDIGE KOUSENREPARATIE Stichtsche Schoenenhuizen VRIJDAG 9 DECEMBER 1955. 33e JAARGANG no. 94. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 door dr P. H. RITTER Er heerst tussen Nederland en Indo nesië nog steeds een toestand van ver warring en onbehagelijkheid. Telkens werden wij verrast, eerst door een reeks van aan Nederland vijandige daden, thans door een poging tot het zoeken van toenadering en overleg. Een rei zend ambassadeur, mr. Oetoyo Ramlan, komt naar Den Haag met het doel een conferentie voor te bereiden, een con ferentie, zoals dat heet„op hoog ni veau". Wat verwachten de Indonesiërs van zulk een conferentie Het is tussen beschaafde staten niet de gewoonte om aan de groene tafel plaats te nemen, wanneer de een de burgers van de an der mishandelt. Men kan over proble men, die men verschillend ziet, dicus- siëren, maar eerst moet de schuld, die een der partijen draagt, zijn gedelgd, voordat men praten kan. De nederlandse gedragslijn in het in ternationale leven is altijd overmatig welwillend. Wij verlaten de vergadering van de Verenigde Naties niet, wanneer men daar de vordering van een ge bied aan de orde stelt, dat rechtens en onbetwistbaar valt onder de neder landse souvereiniteit. Wij zijn gemak kelijk tot concessies bereid, wij gie ten veel water door onze politieke wijn. Maar er zijn grenzen, die geen mogend heid, die zich haar waarde en recht bewust is, laat overschrijden. De regerig, vertegenwoordigd door mr. Luns, hield in de voorbesprekingen met mr. Oetoyo Ramlan het been strak. Zij nam ditmaal het enig juiste standpunt in wij wensen niet met u te onder handelen, tenzij aan de mishandelingen van nederlandse onderdanen een einde komt en tenzij discussie "over Nieuw Guinea buiten de agenda blijft. Zij voegde eraan toe, dat zij zich tegen de inmenging van de Verenigde Naties in de gebiedsbetwisting zou verzetten. Hoe stond nu de heer Oetoyo Ramlan tegenover deze logische en rechtvaar dige voorbehouden Met lege handen. Hij miste instructies en handelingsbe voegdheid. En er werden geruchten ge publiceerd, die gewaagden van een ul timatum, indien Nederland zich zou blij ven onthouden van een bij voorbaat onvruchtbare conferentie. Het begrip „ultimatum" behoort bij vijandelijke bedoelingen, niet bij een poging tot toenadering. De vraag rijst of de Indonesiërs de hoop koesteren, dat zij Nederland alsnog langs een zacht lijntje kunnen dwingen over on overkomelijke grieven heen te stappen en een standpunt prijs te geven, dat VAN WEEDESTR. 36A - TELEF. 2792 President Eisenhower is weer aan 't werk, maar doet voorzichtig en kalm aan. (Telexbericht). Leeftijd-, land- en lotgenoten in ons grote huisgezin is dit geen leerwaardig lesje zit hier niet iets leerzaams in 't Mensenhart is een pracht-motor, waar U mee gezegend bent: een natuurlijk, technisch wonder, een precisie-instrument. Oer-sterk is het van constructie en 't is een gerust idee U hoeft nooit 'n nieuw te kopen, 't gaat een mensenleeftijd mee. En het gaat er net zo mee als met de motor van Uw „brom": hoe perfect ook, ga er altijd met gezond verstand mee om. Denk aan zuigerveer en kleppen en, als het eens heftig „klopt", jaag het niet over zijn toeren: beter: eventjes gestopt. Laat het tijdig reviseren, dat behoedt voor motorpech op een ongelegen tijdstip ergens „midden onderweg". CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden.) het principieel handhaaft. Die hoop is ij del. Wij menen, dat onze regering thans haar gedraging heeft vastgenageld. En te recht. Onderhandelingen met Indonesië kunnen alleen geschieden op gezonde basis. De verhouding tussen de beide landen kan alleen gezuiverd worden, wanneer de grieven worden opgelost en ons onomstotelijk recht op een ne- derlands gebiedsdeel wordt erkend. Een belangrijk punt hebben wij in de ver klaring van minister Luns gemist het recht doen aan Ambon, waar Neder land zich indertijd voor garant heeft gesteld. De moeilijkheid van het indonesisch probleem is hierin gelegen, dat Indo nesië zich bevindt in een wisselende, een glijdende toestand. Een vorige, na tionalistische regering moest aftreden, het bewind, dat voor haar in de plaats trad, heeft een voorlopig karakter. Niemand kan voorspellen hoe de situa tie zich in een nabij zijnde toekomst zal ontwikkelen. Bij de verkiezingen boekte de oppositie een opmerkelijke winst. Wie in de toekomst de macht zullen hebben, zullen ook de gezind heid van Indonesië tegenover Nederland bepalen. Het thans regerend kabinet verrichtte enkele daden tegenover ons, die in Nederland enige bevrediging brachten. Maar er schijnt een dualisme te heersen in de bestuursorganen. De president gaat met onbeteugelende hardnekkigheid voort, zijn oude stand punt te verdedigen en propageren en dat getuigde niet van een biezondere tegemoetkoming aan Nederland. Zou den wij misschien uit deze dingen de verwarrende démarche van de indone- sische regering en het gemis van be voegdheden van haar afgezant kunnen verklaren De huidige houding van de nederlandse regering is niet alleen precies juist, zij is ook noodzakelijk. Op geen andere wijze kunnen wij de toestand bereiken, die wij hier in Nederland allen wen sen, dat er vrede en rust heerst tussen de beide landen. Maar eerst als onze landgenoten niet meer vogelvrij zijn, als zij niet meer worden mishandeld en gekerkerd, kan de sfeer ontstaan, waarin vruchtbare onderhandelingen mogelijk zijn. Het St. Nicolaasfeest is voorbij en de centen zijn op. De middenstanders hebben goede zaken gedaan, maar nu kunnen ze de winkel wel sluiten. Wat brood en een hapje zuurkool, maar ver der komen de meesten niet met hun portemonnaie. Wel de man die het te levisietoestel won, want die zit er goed voor met dat luxe meubel. Hoe het mogelijk is, dat je het geluk kunt heb ben uit vele tientallen duizenden bon netjes je eigen bonnetje te zien grab belen is me een raadsel. Als er 999 bonnetjes van mij in de kist zaten en 1 van een ander, dan zou dat ene voor de dag komen, want de anderen heb ben altijd geluk. Het is alleen een troost, dat de winnaar van het televisietoestel hetzelfde dacht. En over een jaar zegt hij weer net als U en ik altijd doen „Ik win nooit wat". Sinterklaas is niet in Soesterberg geweest. Dat wil zeggen de echte Soes- terse niet. Hij was het wel van plan, maar toen hij met z'n schimmel in de buurt van de overweg bij Soestduinen kwam gingen de rode lichten knipogen en toen was de boot aan en de Sint liet menig „Caramba" glippen voor hij ontmoedigd terug ging. Hebt U ook wel eens geprobeerd naar Soesterberg te gaan Dat valt heus niet mee. Als er een trein in Utrecht vertrekt gaan de spoorbomen dicht. Dat is voor de 100 veiligheid. Vertrekt er van de andere kant een trein uit Apeldoorn of Zwolle dan wachten ze even, maar dan gaan ze toch ook dicht, want je kunt nooit weten. Als de trein uit Utrecht langs is en er komt van de andere kant geen trein, dan schijnt men bang te zijn, dat die trein zich bedenkt en terug komt, want de bomen gaan pas open tegen de tijd dat in Amers foort de portieren door de reizigers opengegooid worden omdat ze willen uitstappen. En dit is Sinterklaas nood lottig geworden. Op de postduivententoonstelling in „De Viersprong" is kwistig met prijzen gestrooid. Eerst twaalf gewone voor oude doffers en jonge doffers, oude dui- vinnen en jonge duivinnen, en toen voor de schoonste doffer, de schoonste duivin, de schoonste jonge doffer en de schoonste jonge duivin. De schoonheidskoningin van het geheel was een oude duivin. Ze hadden eigen lijk rustig door kunnen gaan met de schoonste duivenhouder, de schoonste vrouw van de duivenhouders, de schoon ste dochter, de schoonste zoon, de schoonste os, de schoonste ezel enz. enz. Johnny Jordaan is heel stiekum in Eelmand geweest om met lange uitha len voor de personeelsvereniging van C.V. Ceramiek Van Breugel te getuigen van z'n overgrote liefde voor De Jor daan, De Westertoren en Amsterdam. Nog een paar succesvolle jaren van Johnny en hij zal wel ver van de Jor daan in de Appollolaan wonen. Er bestaat een grote kans, dat de zan ger met het beschaafde geluid in ja nuari terug komt en dan zal het wel stormlopen, want de Soestenaar heeft een fijne neus voor kunst. DE JEUGD VAN THANS. Pater La Haye, kruisheer, heeft voor de Katholieke Middenstand in het St. Josephgebouw gesproken over de he dendaagse jeugd en het is geworden tot een warm pleidooi voor de veelver- guisde jongeren van na de oorlog. De heer J. H. Hom, voorzitter van de Katholieke Middenstanders in Soest, leidde de spreker in, waarna pater La Haye er in de eerste plaats op wees, dat er een groot gevaar schuilt in het spreken van een priester over de jeugd en de verhoudingen in de gezinnen tussen ouders en jeugd, daar de geestelijke het gezin niet kent als het eigen gezin en de jeugd niets als de eigen kinderen. In het kort besprak pater La Haye de moeilijkheden ;n het gezin van de zakenman, 'die -rc&k weinig tijd kan vinden voor vrouw en kinderen. Het gezin mag niet altijd achtergesteld wor den bij de zaak, maar de zaak is ter wille van het gezin, dus het is heel moeilijk een voorschrift te geven. uit een MINIMAAL kleine versterker. Dat wonder van techniek, een UIT KOMST voor iedere slechthorende, is het nieuwe Geheel vrijblijvende demonstratie, ook aan huis, geeft U de Audium verte genwoordiger voor Soest en Soestdijk, Speciaalzaak in Brillen, Foto en elec trische Gehoorapparaten. BIRKSTRAAT 2 TELEFOON 2874 (Indien gewenst, leveren wij gehoor apparaten op zeer gemakkelijke beta lingsvoorwaarden). Kinderen hébben echter aandacht no dig en men moet zich niet laten mee slepen door zijn werk ten koste van het gezin. Bewondering had pater La Haye voor de zakenman, die tijdelijk de grote zakelijke beslommeringen ter zijde kan stellen om zich te wijden aan de vaak kleine problemen in het gezin. Er zijn twee soorten gezinnen naast vele schakeringen. Het ouderwetse, de gelijke, strenge en het moderne, waar in het kind alles schijnt te mogen en waarin het ook met het vervullen van de godsdienstige plichten niet zo nauw genomen wordt. In beide gezinnen wor den fouten gemaakt, maar beide soor ten hebben bestaansrecht, mits de lief de aanwezig is, die de fouten goed maakt en er toe dwingt de opvoeding zo goed mogelijk ter hand te nemen. Men is geneigd de jeugd van tegen woordig oppervlakkig, belust op jazz, zonder interesse voor godsdienstige za ken, bidden of heiligenverering te vin den. Er is geen animo voor het werk, het zijn brutale vlerken, ze missen ernst en ze zijn onrustig. Hoe haalt men het echter in zijn hoofd, aldus pater La Haye, de jeugd te ver wijten, dat ze onrustig is Hoe kan men van hen eisen, dat ze rustig zijn Ze zijn geboren in de crisistijd, ze heb ben de oorlog meegemaakt, velen zijn in Indonesië geweest en wanneer ze thans willen i uwen dan kunnen ze geen huis krij n. Zij hebben de crisis en de oorlog i iet veroorzaakt. Zij zijn niet schuldig a.ui de strijd in Indonesië, de woningnood cn de atoombom. Maar toch eist men van hen, dat ze in het gareel lopen en dat ze rustig zijn. De jeugd is niet gehoorzaam, zegt men, maar men mag van de jeugd niet meer de gehoorzaamheid eisen die vroeger verlangd werd en verkregen. Deze slaaf se gehoorzaamheid is waardeloos en in strijd met onze huidige democratische opvattingen. Pater La Haye raadde de ouders aan de kinderen zelfs in gods dienstige zaken vrij te laten en pas in te grijpen wanneer blijken zou, dat ze bewust het verkeerde doen of zich op Gaat U er altijd en overal voor door, dat Uw maat zo lastig is, vooral wat Uw pan talon betreft Ga dan eens één keer naar 't Broekenhuis en overtuigt U van het voor deel, dat een speciaalzaak U biedt. Nergens vindt U zo'n verscheidenheid in pantalons. Niet alleen in de betere kwa liteiten, maar ook in de lagere prijsklassen hebben wij een grote sortering. Zo brengen wij reeds een zuiver wollen kwaliteit voor 19.75 en ook die.... in een bandwijdte van 128 cm. Leeuwenstraat 33 Hilversum 'n terrein begeven waar de jeugd niet thuis hoort. Het kind moet zelfstandig leren den ken en handelen en zelfs leren kiezen tussen het goede en het kwade. Door liefde kunnen de ouders hierbij helpen en door liefde, niet door dwang, kan de weg naar God gewezen worden. UIT HET DIKKE POLITITBOEK. Op de Birkstraat reed een personen auto, bestuurd door G. v. d. G. uit Utrecht, in de richting Amsterdam. Van de Galenkamppelsweg kwam een militaire vrachtwagen, die afremde om dat de bocht naar links genomen moest worden. De personenwagen reed door omdat hij voorrang had, maar de slim me bestuurder van de militaire auto reed ook door en ramde de personen wagen, die dwars op de weg kwam te staan. Materiële schade. Bromfietsers en fietsers werden be keurd omdat ze geen achterlicht had den en bestuurders van auto's omdat ze verkeerd geparkeerd stonden, links reden of geen papieren konden tonen. Een Soestenaar werd gearresteerd wegens bedriegelijke bankbreuk en overgeleverd aan de rijkspolitie. Mevr. v. K. van de Troelstrastraat was niet zuinig op haar fiets en had die in het portiek van haar woning ge plaatst. Gestolen. Vele fietsen staan daar onafgesloten in de portieken en diefstal kan niet uitblijven. Een personenauto, bestuurd door C. v. P. uit Baarn, komende uit de rich ting Soest, wilde bij Nieuwerhoek de Koninginnelaan inrijden en gaf geen voorrang aan Mej. A. C. R., die uit de Vredehof straat kwam. De wielrijd- ster reed tegen de auto en viel. Mevrouw dokter Schutte verleende de eerste hulp. Mej. R. klaagde over pijn in de rug. Zij is per politieauto naar huis gebracht. De bestuurder van de auto zal er wel meer van horen. v.h. KANN CO. vraagt voor haar atelier Prettige werkkring. Hoog loon. Aanmelden Beckeringhstraat 20. DAMCLUB „DE VARIANT". De onderlinge wedstrijden van „De Variant" werden voortgezet met de vol gende partijen G. Liefhebber-R. Damen 02. C. van Es-J. W. Ooms 02. J. van Schie- H. Nap 11. D. Waal-J. Kentin 20. J. v. Gelderen (1)-P. v. d. Pol 02. H. Kooy-H. van Duinen 02. E. Veer man-J. van Gelderen (2) 11. In de partij Liefhebber-Damen wist laatstgenoemde in het middenspel een Onze gemeente maakte, ondanks het vrij grote aantal aanrijdingen vóór de hoofdweg van een antisliplaag werd voorzien, toch heus geen bijzonder on veilig figuur op verkeersgebied tussen vele andere gemeenten in gelijke po sitie. Dit was niet alleen maar toeval, want wij hadden in de heren Sonders en Wareman, beiden toen lid van ons po litiecorps, een paar verkeerspedagogen van formaat, die de door hen opge nomen taak, de Soester jeugd het ver- verkeers-ABC bij te brengen, met liefde en enthousiasme deden. Sedert enige tijd hebben deze heren, jammer voor ons corps, echter een an dere werkkring en moesten zij nood gedwongen de verkeersopvoeding van onze lievelingen laten schieten. Zij hoopten, dat anderen de door hen begonnen taak zouden overnemen en dat het verkeersrijp maken van onze jeugd zou worden voltooid, respectie velijk bij de jongsten weer zou be ginnen. Over de noodzaak hiervan behoeven we niet lang te praten. Vooral het ge drag van veel ouderen onder ons in de verkeerssamenleving is wel het bes te bewijs, dat er, zonder leiding in de jeugdjaren, geen snars van terecht komt. Het ziet er intussen niet naar uit, dat de verkeersopvoeding van onze jeugd weer op korte termijn ter hand kan worden genomen en dit is in hoge mate te betreuren. Ik begrijp natuurlijk wel, dat het vin den van de juiste persoon in ons helaas te klein politiecorps voor deze' jeugd taak een zeer moeilijke opgave is, maar ik hoop toch, dat onze hoofdinspecteur er in zal slagen bijtijds het werk van de heren Sonders en Wareman te kun nen laten voortzetten. H. OEKMAN. SOEST UTRECHT BAARN damslag uit te voeren, die de partij besliste. Ondanks een blunder van de kampioen, J. W. Ooms, wist hij toch nog op het nippertje van C. van Es te winnen. Van Schie wist op fraaie wijze een eervolle remise af te dwingen van Nap. Kentin moest zwichten voor het be tere positiespel van Waal en v. d. Pol gaf Van Gelderen geen kans zijn spel op te bouwen. Van Duinen maakte door een lokzet op verassende wijze Kooy tot verliezer. De debutant Van Gelderen (2) liet ook nu van zich spreken door z'n remise tegen de sterke Veerman. Als van Gel deren in het eindspel de beste voort zetting had gekozen, dan zou Veerman zelfs verloren hebben. ZAKENNIEUWS. Het werd tijd dat de zaak van de heer B. C. v. d. Breemer „Zaadhandel Veld man", Beukenlaan 55, verbouwd werd, want de winkel, die 17 jaar geleden door de huidige eigenaar betrokken werd, kon met geen mogelijkheid de vele artikelen bergen, die thans de voorraad van de zaak uitmaken. Van siervogelkooien tpt klompslof fen, van kippendrinkemmers tot draadnagels, kortom alles op land- en tuinbouwge bied, zodat met de groei van Soest de zaak aan de Beukenlaan gfoeide en daarmee de sortering. Dat de verbouwing een nagenoeg vol ledige nieuwbouw zou worden was niet te voorzien, maar van het een komt het ander, zodat het gezin Van de Bree mer ruim drie maanden in het pakhuis moest wonen en daar vvas ook de win kel tot de opening van de geheel ge moderniseerde zaak plaats vond. Het architectenbureau Schaatsbergen verzordge plannen en ontwerp, de fir ma Rademaker de betimmering en de firma Van Schalkwijk de verlichting en het is een bijzonder fraai geheel ge worden. Op de dag van de opening kon men de drukte nauwelijks aan en het werd zoeken naar een plaats voor de bijna 70 bloemstukken, die bewezen dat le veranciers en afnemers dit een belang rijke dag vonden. Aardige geschenken aan de kopers waren een extra sti mulans voor het bezoek. Het heeft lang geduurd tot de vergun ning afkwam voor de verbouwing, maar nu is het zover en opnieuw heeft Soest er een zaak bij die past in deze tijd.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1