Groot feest op Nw. Mariënburg SOEST IN DE HOEK „CONTRIMIJ" N.V. nette naaisters en leerling-naaisters. DINSDAG 13 DECEMBER 1955. 33e JAARGANG Nr. 95. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Zeer, zeer veel ingezetenen zijn zondag naar Nieuw Mariënburg gegaan om de jubilerende zusters Augustinessen ge luk te wensen en ieder die de ruime hal binnen ging zag onmiddellijk de fraaie bloemstukken die geschonken wa- en, in het bijzonder het fraaie stuk met het eenvoudige kaartje, waarop stond: Juliana, Koningin der Neder landen. Toen de zusters omstreeks twaalf uur verzameld waren in de grote serre van Nieuw Mariënburg, bevonden zich onder haar de zeven zusters Placida, Petra, Wijnanda, Inviolata, Victima, Matthia en Magda, die als de Soester inwoonsters J. C. Bosboom, C. v. d. Berg, A. Kuier, R. Kuier, B. Koelink, G. M. Hilhorst en T. Mulder tot de congregatie toetraden. Met nog tien zusters, uit Alkmaar, Delft, Den Hel der, Groningen en Rotterdam, brachten ze de dag met de 27 Soester zusters door, die het middelpunt vormden van het feest, georganiseerd door het werk comité uit de burgerij. De heer H. J. van Hal verwelkomde de burgemeester, Mr. S. P. Baron Ben- tinck, de wethouders Van Zadelhoff, De Haan en Van de Arend, pastoor Lommerse, pastoor Mgr. A. G. Smit, pastoor W. M. Voss, deken G. C. Smit, uit Amersfoort, de algemeen overste van de congregatie, zuster Agneta, de zeereerw. heer directeur der congre gatie, emiritus plebaan J. B. Batenburg, pastoor Kaarsgaren van Baarn, emiritus- pastoor v. Meeuwen, alsmede de dames en heren van het aanbevelingscomité. De burgemeester richtte het woord tot de moeder-overste van Nieuw Mariën burg en herinnerde aan andere intieme plechtigheden, welke ook in deze serre gehouden waren. Nu was de ruimte echter practisch te klein om allen te bevatten, die door hun aanwezigheid blijk wilden geven van hun vreugde en dankbaarheid voor dit gouden ju bileum. Vijftig jaar geleden is de congregatie in Soest met haar werk begonnen en ik neem aan, dat U met enige aarzeling toegestemd hebt in deze plechtigheid. Wij zijn dankbaar, dat U deze begrij pelijke schroom overwonnen hebt en ons nu de gelegenhed schenkt U te danken voor het werk, dat in deze vijftig jaar verricht is. Er zijn vele instellingen en inrichtingen in Soest gevestigd. Zij zijn hier omdat onze gemeente centraal ge legen is, omdat het hier gezond en mooi is, maar toen vijftig jaar gele den drie zusters naar Soest kwamen, toen hebben ze niet gelet op de cen trale ligging, op de mooie natuur of de gezonde lucht, maar zij zijn gekomen om hier een dienende taak te verrich ten. Dit is de reden waarom de ge meente Soest zoveel belang stelt in dit jubileum. Thans lijkt het allemaal vanzelf te gaan; de wijk- en ziekenver pleging is goed geregeld, er wordt sub sidie verleend door rijk en gemeente, maar voor 50 jaar waren het uitslui tend de kerk en het particuliere ini tiatief, die zich hiervoor interesseerden. U hebt dit het eerst in georganiseerd verband ter hand genomen en de ze gen, die dit werk in de loop van 50 jaren gebracht heeft is niet in woorden uit te drukken. De wijk- en zieken verpleging kreeg naast zich de zorg voor de bejaarden, die bij U een goe en gastvrije verzorging genoten en wanneer in het bijzonder dit deel van Uw werk uitgebreid zou worden, dan zou dit een van mijn wensen vervul len, want aan deze verzorging is grote behoefte. U hebt Uw dienende taak uitgebreid met het oprichten van een kraamkli niek, nadat U de moeilijke en zware jaren van de oorlog achter de rug had. Deze moeilijke omstandigheden hebben U niet verhinderd Uw dienend werk te blijven verrichten, ook toen U Nieuw Mariënburg tijdelijk moest verlaten. Door Uw bemiddeling kregen ook kin deren in de hongerwinter te eten, om dat U voor de HOKAM kookte. U stond klaar, toen U uw dienende taak niet op normaal terrein kon vervullen en Soest heeft dit niet vergeten. Ik mag U dan ook wel verklappen, dat in een geheime raadsvergadering be sloten werd U een geschenk aan te bieden namens de gemeente. Tijdens de bezetting is de luidklok van Uw kapel wegggenomen en het leek ons passend U op deze dag een nieuwe klok aan te bieden als symbool van de geestelijke achtergrond van Uw werk. Ik ben heel dankbaar, dat de raad hiertoe besloten heeft en dat ik U, moeder-overste, deze klok thans kan aanbieden. De burgemeester toonde vervolgens de klok, en las het opschrift voorIn dankbare herinnering aangeboden door het gemeentebestuur van Soest, 11-12- 1955. De klok is gegoten in Asten door de Fr. B. Eysbouts C.V. De deken van Amersfoort uitte zijn dankbaarheid over de waardering, die de zusters van vele kanten ondervon den. Zij zochten deze blijken van waar dering niet, daar zij slechts hoopte op de goddelijke waardering, maar het is goed, dat nu ook door de mensen ge zegd wordt hoe zegenrijk het werk van de zusters in deze 50 jaren geweest is. De voorzitter van het huldigingscomité, dokter H. G. Rupert, sprak woorden van dank voor het vele werk, dat door de bijzondere dankbaarheid op deze feestdag. Deze dankbaarheid gold niet alleen de gouden glans van dit jubi leum, maar de intrensieke waarde. Het is het jubileum der naastenliefde. Bijna 25 jaar lang werken het Wit-Gele Kruis en de zusters nu samen en bij de oprichting heeft het Wit-Gele Kruis voortgebouwd op het werk, dat door de zusters gedurende 25 jaar was ver richt. Dat er een band bestaat tussen de Soester bevolking en de zusters wordt wel bewezen door het jubileum geschenk. Het ontstaan van deze band is niet in de laatste plaats te danken aan het werk, dat de zusters in de wijkverpleging verrichten. De heer Bak ker hoopte, dat de band tussen de zusters en het Wit-Gele Kruis nog lang zou blijven, de congregatie ten zegen en het Wit-Gele Kruis en de Soester bevolking tot heil. Pastoor Kaarsgaren uit Baarn sprak namens het Wit-Gele Kruis uit die gemeente. In Soest werken de wijk- De directeur der congregatie te midden der feestende zusters. de zusters verricht is. Niet het feit, dat zij in Soest vijftig jaar gewerkt hebben is het belangrijkste, maar dat zij, naast hun driedelige gelofte, zich ingezet hebben voor de lijdende mede mens. Zij hebben de naastenliefde daad werkelijk beoefend krachtens haar re ligieus zijn en zij begonnen dit werk in een tijd vol geestelijke en materiële ontreddering. Vele zieken hadden li chamelijke en geestelijke hulp en steun nodig en niets is te veel geweest om deze taak te vervullen. Zieken werden verpleegd, bejaiarden verzorgd en bij stand verleend aan hen, die zich ge reed moesten maken om voor hun op perste Rechter te verschijnen. Het echtpaar Ordeman-Muller verschaf te de eerste financiële middelen om dit werk mogelijk te maken en toen de materiële welstand in onze gemeente vooruit gegaan was, werd veel gedaan op het gebied der preventieve genees kunde en sociale verzorging. Vooral voor de T.B.C. bestrijding is veel werk verricht en dit alles uit lief de voor de medemens. Wij mogen God danken, dat Hij ons de zusters gezonden heeft, de milde gevers die het werk mogelijk maakten en de zusters zelf, omdat zij hun gehele persoonlijkheid voor het werk hebben ingezet. zusters Mauritia en Antonia en in Baarn Wilhalda en Leata. Baarn heeft ons veel met Nieuw Mariënburg te maken gehad. Jonge moeders zijn daar ver zorgd en na de oprichting van het Wit-Gele Kruis is dit contact nog ver innigd, daar nu twee zusters in Baarn werken en daar hun dienende taak vervullen. Baarn is Nieuw Mariënburg dankbaar voor het afstaan van de zus ters en pastoor Kaarsgaren hoopt, dat God de congregatie tot in de verre toekomst zal zegenen. De klok welke door de burgemeester namens de gemeente werd aangeboden. Zij zijn ons ten voorbeeld geweest in het beoefenen van de christelijke naas tenliefde, daarmee een traditie van 20 eeuwen voortzettend en wij hopen, dat zij dit nog lang zullen doen. Juist thans, nu de verpaupering van de geest toe neemt kunnen wij de zusters niet mis sen. Dokter Rupert bood de moeder-overste een enveloppe aan, bevattend een spaar- bankje, waarop voorlopig 2000.is gestort. Dit bedrag zal niet het eind bedrag van de schenking van de Soes ter inwoners zijn, want alle giften zijn nog niet binnen en er kan op gerekend worden, dat nog 500 gulden geschonken zal worden. De voorzitter van het Wit-Gele Kruis, de heer A. *L. Bakker, gewaagde van Dr. H. G. Rupert biedt het geschenk aan. De algemeen directeur van de con gregatie, de zeereerwaarde heer Stol wijk, dankte namens moeder-overste. De emancipatie van de vrouw schrijdt wel steeds voort, maar de zusters houden er niet van in het openbaar het woord te voeren. Spr. dankte de burgemees ter voor zijn aanwezigheid en stelde het zeer op prijs, dat de gemeente zo veel belangstelling toonde bij dit jubi leum. Dat U zou komen wisten we en wij verheugden ons daar op, maar dat U zo'n klinkend geschenk meebracht, dat heeft ons verrast. Het is een zeer zinvol geschenk en wij verheugen er ons over, dat straks, naast de zware klank van de klokken van de kerk in Soestdijk, de heldere klank van onze eigen kapelklok zal klinken. De directeur van de congregatie dankte daarna dokter Rupert voor zijn woor den en het verrassende geschenk. Nu is gebleken, dat wie goed doet goed ontmoet en dit goede was van de in woners van Soest gekomen. God heeft de zusters de taak opgelegd het werk te verrichten dat ze deden. Zij hebben dit met liefde gedaan krachtens hun roeping en hun werk was het verleng stuk van de daadwerkelijke liefde van God. Dat de Soester bevolking dit werk beloond heeft met zo'n groot geschenk stemt tot grote dankbaarheid en het geld zal besteed worden aan een blij vend geschenk, dat een monument zal zijn van de hulde, die Soest de zusters bij dit jubileum bracht. De directeur prees de samenwerking tussen de zusters en het Wit-Gele Kruis, maar deze samenwerking stelde de con gregatie voor grote moeilijkheden, om dat de wijkzusters nu gediplomeerd moeten zijn. Het is spijtig, dat thans nog niet volledig voldaan kan worden aan de eisen die men stellen mocht, maar er wordt aan gewerkt om deze moeilijkheid te overwinnen. In goede harmonie zal er nog veel werk in de wijkverpleging verricht kunnen worden door de zusters en het Wit-Gele Kruis. De directeur dankte het comité van aanbeveling en het uitvoerend comité, de bewoners van het huis, die de ka pel prachtig versierd hadden, en allen, die door hun belangstelling hun gene genheid toonden. De zusters hopen voort te gaan met hun werk, gesteund door de belangstelling en de sympathie van de bevolking. In de loop van de middag kwamen de vele honderden, die de zusters wilden gelukwensen met het jubileum en dan ken voor het zegenrijke werk. Na af loop van de receptie werd in de hal een foto gemaakt van alle zusters met de directeur, de algemeen overste en moeder-overste. Te 8 uur kwamen de zusters bijeen in het gebouw Ludgardis met de leden van de comité's en genodigden. De heer H. J. van Hal sprak het wel komstwoord en dr. Rupert Sr. gaf een overzicht van de 50-jarige werkzaam heid van de zusters in Soest. Het be gin in 1905, toen 3 zusters in het huis van de familie Ordeman kwamen wo nen, het betrekken van het nieuwe gebouw, de moeilijkheden in de oorlog en de uitbreiding na de oorlog. Dr. Rupert dankte de zusters namens de bewoners van Nieuw Mariënburg, die dagelijks konden profiteren van de voortreffelijke verzorging. De voordrachtkunstenaar Albert Vogel Jr. droeg daarna het bekende sprookje van Andersen, De Nachtegaal, voor, op de piano begeleid door zijn vrouw en het al even bekende verhaal van de varkenshoeder. Na de pauze werd van de Oostenrijker Grillpartzer de dialoog tussen Hanni- bal en Scipio voorgedragen. Het was het onderhoud, dat de beide veldheren voor de slag bij Zama in 202 voor Christus hadden en uit stem en gebaar sprak het duidelijke verschil tussen de individualist Hannibal en Scipio, die zich slechts een onderdeel van het Ro meinse Rijk voelde. De beroemde lijkrede, die Shakespeare Marcus Antonius na de moord op Cae sar laat houden, gaf Vogel de gelegen heid met zijn gehele talent dit kundig staaltje massasuggestie in een magi strale rede voor te dragen. Tot besluit een Marialegende van Gabriël Smit. De algemeen directeur van de congre gatie dankte de heer Vogel en zijn echt genote, dr. Rupert Sr. en het comité dat deze avond voor de zusters geor ganiseerd had. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. K. kocht in Amersfoort een brom fiets op prettige betalingscondities. Zo gezegd op afbetaling. Hij had nog maar weinig prettig afgedragen toen hij de brommer in Soest verkopen ging. Nu zit hij in de cel 'uit te rekenen hoe groot de strop wordt. Drie inwoners van onze gemeente lieten hun personeel te lang werken en krijgen nu boete. Op de Nieuweweg is een boom door de storm omver gewaaid. Hij zou de volgende dag toch omgehakt worden, dus dat kwam goed uit. Minder prettig was het, dat hij op de lichtdraden te recht kwam zodat de P.U.E.M. repa reren moest. Een Soester winkelier verwarde de tijd voor St. Nicolaas met de periode erna en werd bekeurd omdat hij z'n winkel te laat open had. Op de Van Lenneplaan woeien een paar draden van de electriciteit tegen elkaar, waardoor korstsluiting ontstond. Twaalf konijnen werden door een hond opgepeuzeld. Twee van W. in de Parklaan, acht van C. in de Buntweg en twee van v. B. op de Heideweg. Toen de 13e opgegeten was, die het eigendom was van B. aan de Eigen- dcmweg greep men de dader, maar het is niet bekend of hij de eerste tien ook opgegeten heeft. De hond zal ge schaduwd worden. In de Torenstraat reed J. S. P. W. op z'n driewieler en droomde, dat de wereld van hem was. Hij sloeg plomp verloren de Stationstraat in, maar kwam niet ver, want een Volkswagen, bestuurd door P. W., greep de drie wieler en reed hem aan splinters. De bestuurder mankeerde niets, maar de Volkswagen werd ernstig beschadigd. NED. VROUWEN ELECTR. VER. Onder deskundige leiding van mevr. Zeldenrust-de Jongh werd door mej. „Uit volkshuisvestingsoogpunt is de semi-permanente woning een averechtse oplossing". Lezers, die van mijn hoekjes al enige tijd kennis nemen, weten, dat deze uit spraak niet van mij kan zijn, want ik heb in mijn onschuld al enige keren op deze plaats het tegendeel beweerd. Bovenstaande uitlating is van onze Mi nister van Volkshuisvesting en die weet uiteraard alles veel beter over huis vesting dan ondergetekende. Vanzelf, anders was de man geen Mi nister van Volkshuisvesting geworden, maar wanneer de minster had gehoord wat een nu al jarenlang woningzoe kende van zijn uitspraak zei, had hij waarschijnlijk toch even met zijn oren staan klepperen, want er was geen woord frans bij. Ik begrijp wel wat de minister bedoelde met zijn stelling, vooral wanneer we in het oog houden, dat hij het be weerde, toen hij in de Kamer de mo gelijkheid van het bouwen van „hout rijke huizen" aanvaardbaar moest ma ken, want tegen het bouwen van hui zen met wat meer hout dan gebrui kelijk, heeft onze overheid, om duis tere redenen, steeds bezwaren gehad. Niettegenstaande er vele landen zijn waar haast uitsluitend met hout wordt gebouwd op gemetselde onderlagen, ter wijl men in die landen toch heus niet over die huizen denkt als „semi-per- manent", dus averechts. Na 10 jaar gemartel van uitsluitend bouwen in „oude stijl" is de overheid nu gelukkig hier ook zover. Dat wil zeggen, wij gaan de „houtrijke-huizen- mogelijkheid" in studie nemen, dus dat bouwen zal nog wel even duren. Kennende de conservatieve weerstand in sommige kringen tegen elke „nieu wigheid", zei onze Minister „onze hout rijke huizen zijn geen semi-permanente huizen, want die zijn uit volkshuisves tingsoogpunt een averechtse oplossing". Maar al zou het dit wel zijn minister, wat dan nog. Wat de woningzoekenden betreft, maakt U ze desnoods nog hout rijker, zodat ze inderdaad semi-perma- nent kunnen worden genoemd, maar bouwt U ze alsublieft. Laat de commissie er zich niet pen- sioenrijp op studeren, want daar hebben we niet veel aan. Neemt U s.v.p. geen commissieleden, die geen contact heb ben met de duizenden in ons land, wier leven vergald wordt omdat ze geen ei gen woning hebben en wanneer ze aan Uw hoofd liggen klieren, dat die hui zen toch wel een beetje „semi" zijn, denkt U dan even aan de Liberty- en Victory-schepen uit de oorlog, waar iedere zeeman en deskundige vol wal ging naar keek en waarvan men zeide, dat het geen schepen waren, maar waarmee en waardoor toch maar de oorlog werd gewonnen. H. OEKMAN. v.h. KANN CO. vraagt voor haar atelier Prettige werkkring. Hoog loon. Aanmelden Beckeringhstraat 20. J. de Vries op donderdag 1.1., in de leerkeuken van de nieuwe chr. V.G.L.O.- school op Braamhage, een kook- en bakdemonstratie gehouden voor de Nederl. Vrouwen Electr. Ver., afd. Eemland. De grote opkomst gaf wel blijk van de belangstelling die hiervoor bestond en de dames werden dan ook zeker niet telerugesteld, daar, met het oog op de a.s. feestdagen speciale feestge rechten werden bereid, waarvan de da mes de recepten opschreven om het thuis ook eens te proberen. Na een inleidend woord moest de vice- presidente, mevr. van Veeren-van Lo- huizen, tot haar spijt de leden de me dedeling doen, dat zij van mevr. C. Jans-v. d. Veer te Baarn, de presi dente, bericht had ontvangen door ziek te genoodzaakt te zijn haar funct-ie neer te leggen. Met de wens voor herstel van haar ge zondheid, sprak zij de hoop uit, dat er bij de a.s. algemene ledenverga dering gelegenheid zou bestaan mevr. Jans, die zovele jaren haar krachten aan het belang van de vereniging had gewijd, dank en hulde te brengen voor alles wat zij in haar functie tot stand heeft gebracht.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1