DE GEHUWDE VROUW EN HET OUDERDOMSPENSIOEN. Burgerlijke stand. MENINGEN VAN ONZE LEZERS. SPORT. VOOR ONZE DAMES SOESTERBERG VRAGENDIENST ONTVOERD Uit meer dan één vraag is ons geble ken, dat er nogal wat onzekerheid be staat over de oudedagsvoorziening van de gehuwde vrouw en de weduwe. Ten einde deze verwarring weg te nemen, zullen wij dit gedeelte uit het wets ontwerp ouderdomspensioen aan een nadere beschouwing onderwerpen. In dit wetsontwerp dan is de positie van de gehuwde vrouw apart geregeld. De wet gaat er in beginsel van uit, dat de gehuwde vrouw zelf een pensioen voor de oude dag opbouwt, ook wanneer zij uitsluitend werkzaam is in de huis houding. Op een zelfstandig pensioen kan zij ech ter alleen aanspraak maken wanneer zij weduwe of gescheiden vrouw is ge worden. Is zij nog gehuwd, dan wordt het gehele gehuwdenpensioen aan de man uitgekeerd, maar de mogelijk wordt geopend om de helft van het pensioen, waarop de man recht heeft, uit te ke ren aan de vrouw. Heeft de vrouw geen recht De wet gaat er dus vanuit, dat beide echtgenoten zelfstandig hun eigen pen sioen opbouwen. In het algemeen zal de vrouw echter geen recht hebben op dat pensioen, omdat de man het gehuwden pensioen ontvangt. Voor elk jaar, waar in de man niet verzekerd is geweest, of nalatig gebleven is premie te betalen en voor elk jaar, waarin de vrouw niet verzekerd is geweest of nalatig, wordt het pensioen met 1 °/o gekort. Tijdens het huwelijk kan het zelden voorkomen, dat slechts een der echtgenoten in ge breke is gebleven; de regeling is dus speciaal van belang voor de jaren voor het huwelijk. De pensioenpremie wordt betaald door de man, ook wanneer de vrouw eigen inkomen heeft. Is de vrouw in loon dienst, dan wordt er echter van haar loon wel premie ingehouden. Blijkt bij het opleggen van een definitieve pre mie-aanslag, dat man en vrouw samen meer dan 6.000.premie hebben be taald, dan zal het teveel betaalde wor den terugbetaald. Aan een echtpaar wordt pensioen uit gekeerd, wanneer de man 65 jaar is geworden, dus niet wanneer de vrouw 65 jaar is geworden en de man dit nog niet is. Wanneer man en vrouw duur zaam niet samenwonen, ontvangen bei den de helft van het gehuwdenpensioen. Het pensioen voor de vrouw. Een vrouw, die wel verzekerd is geweest en getrouwd is met een man, die nooit in de verzekering is opgenomen ge weest, krijgt zelfstandig recht op pen sioen wanneer zij en haar man beiden 65 jaar zijn. Wanneer de vrouw van een pensioen trekker bij het overlijden van haar man nog geen 65 jaar is, krijgt zij pas op haar 65ste jaar recht op ongehuwden- pensioen. In elk geval krijgt een we duwe het gehuwdenpensioen nog uit gekeerd tot en met de laatste' dag van de vijfde maand na het overlijden. Ook wanner een man weduwnaar wordt, blijft hij gedurende eenzelfde termijn in het genot van het gehuwdenpensioen. Zelfstandig pensioen (dus 804.krijgt de vrouw eveneens wanneer het huwe lijk plaats vond nadat zowel de man als vrouw reeds de 65-jarige leeftijd hebben bereikt. Indien echter een 65- jarige vrouw in het huwelijk treedt met een man beneden die leeftijd, dan verliest zij het recht op zelfstandig pensioen. Drie uitkeringen. Ten opzichte van het bodempensioen staat het er dus als volgt voor voor de vrouw a. nimmer gehuwd geweest: als zij premie heeft betaald, ontvangt GEBORENYvonne Maria, dochter v. F. A. Cartens, militair en E. H. Rijn bout, Chr. Huygenslaan 21. Petronella Cornelia Maria, dochter van C. H. Hou- dijk, garagehouder en P. E. van Hees, Birkstraat 30. Sonja, d. v. F. Beumer, militair en A. Beenen, Frans Halsl. 3. Adrianus Willibrordus Maria, z. v. A. W. Vreeswijk, vertegenwoordiger en C. H. M. Carree, Den Blieklaan 5. Ever- dina, dochter van W. Klok, kantoorbe diende en J. H. Beernink, Kerkdwars- straat 15. Maria Johanna Hendrika, ~d. v. A. A. J. de Kleijn, militair en van der Wel, Julianalaan 63. Johannes Jan, zoon van H. Kingma, arts en D. J. Terpstra, Heideweg 53. Catharina Maria, dochter van Th. P. Vergeer, mi litair en E. M. Tammer, Sinnema- plein 5. ONDERTROUWD Evert van Oosten- burgge, tuinman, Lange Brinkweg 35b, en Johanna de Vries, Lange Brinkw. 35b. Datum huwelijk 21 december 1955. Hermanus Thomas Brandt, commission- nair, Sophialaan 27 en Wilhelmina Mar- tha van de Fijnegeer, kantoorbediende, Noorderweg 11. Datum huwelijk 23 december 1955. GEHUWD Geen. OVERLEDEN Cornelia Jacomina Vroonland, 63 jaar, gehuwd met D. Pu- reveen, Kerkpad Z.Z, 19. Martinus de Zoete, 69 jaar, gehuwd met J. van de Broek, Koninginnelaan 124, Hendrika Johanna Ambrosia van de Wetering bij genaamd de Rooij, 81 jaar, Nieuweweg 104. Anna Margaretha Sluijter, 77 jaar, gehuwd geweest met S. A. Schönliage, Koninginnelaan 171. zij, zodra zij 65 jaar is, het ongehuw- denpensioen. b. de echtgenote geweest van een pen sioentrekker, doch zelf nog geen 65 jaar: zij ontvangt na het overlijden van haar man het gehuwdenpensioen tot en met de laatste dag van de vijfde maand, daarna krijgt zij niets meer, omdat zij nog geen 65 jaar is. c. de 65-jarige weduwe van een pen sioentrekker: zij ontvangt na het over lijden van haar man tot en met de laatste dag van de vijfde maand de gehuwdenuitkering en daarna de on- gehuw denuitkering De gehuwdenuitkering bedraagt, zoals men weet 1338.per jaar en de on- gehuwdenuitkering 804.per jaar. Aan de voorzitter en leden van de Raad der gemeente Soest. Edelachtbare heren, Ondergetekende moge de vrijheid ne men middels dit blad Uw aandacht te vestigen op een gebrek aan piëteit bij de bestuursorganen in deze gemeente, waar het betreft een monument ter nagedachtenis van een wezenlijk goede burgervader en voorzichtig en wijs be stuurder, naar wie ook het deel der hoofdweg, dat Burgemeester Grothe- straat heet, genoemd is. Het gaat hier om de monumentale lan taarns met montage op een zwaar voet stuk en voorzien van herinneringsplaat, waar nu van over is een stuk vuil, een hoop oud roest, deels gemenied, grotendeels verveloos, en afgetakeld en wel, staande in een vergeten hoek ach teraan het Gemeenteplein tegen het Kerkpad N.Z. Eertijds staande voorin het onvolprezen rosarium, vlak bij de hoofdweg (waar thans het V.V.V. huisje is), brandden de lampen, zodra het donker werd en was het ook op het voetstuk te lezen, dat dit eerbetoon gold Mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe, die vanaf Maart 1881 tot 17 Juli 1914, meer dan 33 jaar, burgemeester van Soest was, waarna een lidmaatschap van Gedep. Staten dezer provincie volgde. In 1906, toen Mr. Grothe 25 jaar burge meester was, kreeg het geschenk der burgerij de ereplaats recht tegenover het Gemeentehuis, waarvan deze burge meester ook op 25 Mei 1892 de eerste steen gelegd had. Ondergetekende weet te schrijven naar de zin en de mening van velen der niet meer zo jonge garde van Soest, die het een doorn in het oog is, dat er op dusdanige wijze gesold wordt met eerbetoon aan een magistraat, aan wie zij de beste en dankbare herinnering bewaren. Wanneer het bestuur dezer gemeente zich deze verwaarlozing bewust wordt door lezing dezer regelen, vleit onder getekende zich met de hoop ze niet tevergeefs geschreven te hebben. Met verschuldigde hoogachting, J. C. HAKS. Burg. Grothestraat 53A. AMSVORDE—S.E.C. 0—0. S.E.C. is naar Amersfoort geweest om tegen Amsvorde te spelen en Jekel ging mee als invaller voor Bekink. Het is een gelijkopgaande strijd geworden met kansen aan weerzijden, maar de ver dedigingen waren sterker dan de aan vallers. Bij S.E.C. waren het in hoofd zaak Van 't Klooster en keeper Re- nooy, die het scoren wisten te belet ten, bij Amsvorde de spil, die de S.E.C.- voorhoede in bedwang hield. De enkele kansen, die aan weerkanten geboden werden, liepen dood op het goede doel- verdedigen van twee keepers. De uitslagen van andere wedstrijden waren S.EC. 2Hercules 2 11. S.E.C. 3Amersfoortse Boys 3 03. A.P.W.C. A—S.E.C. A 1—4. S.E.C. aH.V.C. a 1—5. B.D.C. 2—R.K.B.V.V. 3 6—2. B.D.C. 3—A.P.W.C. 3 2—7. Donar 7B.D.C. 4 42. N.S.C. A—B.D.C. B 2—1. HEES VERLIEST EERSTE WEDSTRIJD. Hees heeft de eerste wedstrijd verlo ren en wel tegen B.V.C., dat met 81 won. De ploeg van B.V.C. bestaat uit oud-spelers van het eerste elftal, die in de derde klasse van de K.N.V.B. speelden. In techniek en routine waren ze dan ook de meerderen van de Hees spelers, die hiertegenover hun enthou siasme stelden, maar deze was niet in staat de oud H.V.C.-er Prinsenhof te beletten zesmaal te scoren. Hees speelde de eerste helft tegen wind in en twintig minuten lang zag het er niet naar uit, dat het een grote nederlaag zou worden. Middenvoor Windhouwer en goalgetter Prinsenhof waren echter een voortdurend gevaar voor de Hees-verdediging en het werd 01 door Prinsenhof, direct daarna 02 door de linksbuiten van B.V.C. en Prinsenhof maakte voor de rust nog twee doelpunten. Na rust had Hees het voordeel van de wind, maar de bal werd veel te hoog gespeeld. Reeds na 5 minuten werd het 05; na tien minuten 06 en na 35 minuten 0—7, terwijl het vier de doelpunt, dat Prinsenhof na de rust maakte, 10 minuten voor het eind ge scoord werd. Hardeman redde even voor het eind de eer, waardoor Hees met 18 verloor. KORFBAL. K.V.S. 1 heeft de overwinningenreeks voortgezet door in Hilversum met 9-1 van Zwaluwen 5 te winnen. Aanvanke lijk verliep het spel wat stroef op het gladde veld, maar Koster kon Soest de leiding geven. Spoedig maakte Zwalu wen gelijk, maar Koster en Timmer brachten de stand nog voor de rust op 31 voor K.V.S. Na de rust scoorde Koster tweemaal, mevr. Koster tweemaal en Timmer en Houkes ieder eenmaal, waardoor de stand op 19 gebracht werd. HOCKEY. Soest 1Gooi 8 100. Een aantrekkelijke wedstrijd, waarbij echter 't Gooi veel te zwak was voor de Soester spelers. Er werd trouwens door de gastheren een goede partij hoc key gespeeld, snel en berekend. Bij rust was de stand 30. Na de rust zakte de Gooise ploeg ineen en de stand werd tot 100 opgevoerd. De doelpunten werden gemaakt door Poutsma, Dob- ben, De Haan, Bakker, Schunselaar en Nimpen. Hilversum 9Soest 22. In een prettige sfeer wist de Soester ploeg een gelijk spel te bevechten. Met de rust was de stand 21 in het voor deel van Soest, door twee mooie doel punten van M. Hopman en een tegen- punt van de gastheren. Na rust maakte zij gelijk, maar j ondanks hard werken wisten ze de stand niet in winst om te zetten. Het gelijke spel komt de Soester ploeg na de twee laatste neder lagen goed te pas. TAFELTENNISVERENIGING „SHOT". In de 5e competitie-week speelde Shot 1 tegen Quick uit Hilversum en wist deze wedstrijd, door 2 overwinningen van Th. Daselaar en de gebr. van Haarlem ieder, met 73 te zegevieren. Shot 2 herstelde zich eveneens en won van het sterke Ahoy<2 met 82. B. Dahlberg en J. Hooft bleven ongesla gen en Th. Hendriksen moest éénmaal zijn tegenstander feliciteren. Shot 3, spelend met 3 invallers, kon de eerste puntjes binnen halen tegen Vitus 4 (73) en steeg hiermede 2 plaatsen in het klassement. Shot 4 is het best geklasseerde Shot team in de 3e klas. Nu werd met 64 van Buna 5 gewonnen. Shot 5 kreeg het ongeslagen Hoger- heide 5 op bezoek en verloor met 6-4. Een beetje meer geluk had een betere uitslag kunnen opleveren. Shot 6 had vrijaf, evenals Shot 8. Shot 7 maakte de lange reis naar Naar- den niet voor niets en wist Chefana 3 1 punt afhandig te maken (55). Shot 9 ging op de goede weg voort en won ditmaal liefst met 100 van Hogerheide 8. Bij de juniores versloeg Shot a het team van Quick met 73, terwijl Shot b bij kampioenscandidaat Victoria a een 8-2 nederlaag kreeg te incasseren. W. v. Doorn scoorde de twee tegenpunten. Shot c verloor kansloos met 100 van T.C.M. a en bij Shot dVictoria b was de uitslag 28. Shot e won verdient met 82 van Victoria d en Shot f verrastte een ieder door Victoria c gidecideerd met 82 te slaan. Het programma voor deze week luidt Dinsdag 13 dec. Onder Ons 2Shot 2 te Hilversum. Donderdag 15 dec. Shot 7Vitus 5 te Soest. Vrijdag 16 dec. Victoria 11Shot 8 te Hilversum. Shot 9Archillus 8 te Soest. Zaterdag 17 dec. B.S.C.Shot 1 te Laren. Shot 3Archillus 5 te Soest. Shot 4—U.B.T.V. 7 te Soest. Shot 6— B.T.T.C. 5 te Soest. Zaterdagmiddag 17 dec. Shot bHui zen a, Shot dHuizen b en Shot f Huizen c te Soest. Zondagmiddag 18 dec. Ahoy aShot a, Ahoy bShot c en Ahoy cShot e te Hilversum. SCHAKEN. Soest heeft de schaakwedstrijd tegen. N.S.F. met 4V2 tegen ö'/a verloren. L. de Regt maakte remise tegen W. Millord en J. Gorter en H. de Graaf bereikten hetzelfde resultaat tegen Th. Kruyff en J. Corbeel. W. Benschop won van A. Voerman, A. van Dijk van F. W. Speekman, J. K. van Zijtveld van K. van Ree, maar C. Samsom, J. Thomasze, H. Schreuder en G. van Munster ver loren. was geslipt en zijn fiets stond na te 1 kijken. Het gevolg was, dat ook de bromfietser de macht over zijn stuur I verloor, waardoor hij kwam te vallen I en met zijn hoofd tegen het plaveisel terecht kwam. De wielrijder kreeg letsel aan het on derbeen, terwijl de bromfietser, de heer A. J. uit Zeist, met een verwonding en een hersenschudding naar het Zeis ter Ziekenhuis moest worden vervoerd. LEUKE FEESTJURKJES. K 2918 K 2919 2919. Geruite rok met bijpassend vestje (op 't ogenblik heel modern) waar van de mouwen ingezet zijn. De rok heeft voor en achter een stolpplooi. Benodigd voor 10 jaar 1.90 m. stof van 140 cm. breed. Patr. verkrijgbaar voor 6, 8, 10 en 12 jaar ad 0.50. 2918. Voor kleine meisjea dit lief lang jurkje van gestreepte stof. Benodigd voor 2 jaar 85 cm. stof van 140 cm. br. Patr. verkrijgbaar voor 1, 2, 3, 4 en 5 jaar ad 0.50 bij Bella Patronen Ser vice, Kr. Nieuwe Gracht '66, Utrecht. Vermeld op de briefkaart waarop aan de adreszijde 50 ct. extra aan postzegels is geplakt duidelijk het nummer van het patroon en leeftijd. AANRIJDINGEN. Een wielrijder, die, met een zwaar pak op zijn fiets, de v. Weerden Poel- manweg afkwam en op een verkeerde plaats de Amersfoortsestraat wilde oversteken, werd hierbij aangereden door een passerende auto, waardoor hij met zijn fiets kwam te vallen zon der echter enig letsel te bekomen. Te gen de wielrijder werd proces-verbaal opgemaakt ter zake van het niet ver lenen van voorrang. Op de Amersfoortsestraat, ter hoogte van perceel 6A, reed een bromfietser een wielrijder aan, die even te voren 8. David was zijn oom he^ en dertig ge drukte, ZOgt" aan Davids nam David i de vrijgevigh< n zeerste verbaasd toen op een ogenblik zeven 'en ponden in de hand md wegens een belofte orven vader. Verheugd geld aan, hoewel hem 1 van de oude schraap- hals wel wat verdacht voorkwam. Als wederdienst moest David beloven de oude toren te beklimmen en daar de kist, die de familie-papieren bevatten, tc halen. Hij mocht weer geen licht aanmaken, omdat, zoals Ebenezer zei, het brandgevaar te groot was. De nacht was pikzwart en een onweer stond op het punt los te breken toen David de toren opklom. Hij vond ech ter spoedig de trap en met kloppend hart begon hij deze te bestijgen. Abonné. - Ik ben dienstplichtig. Als ik ga trouwen mag mijn vrouw dan blij ven werken en wordt in dit geval wat v.an mijn kostwinnersvergoeding afge trokken Antwoord Ja, uw vrouw mag gerust blijven werken. Met haar inkomsten wordt wel rekening gehouden. Aange zien u echter geen bedragen noemt, kunnen wij dat wederkerig ook niet doen. Op de afdeling militaire zaken van de gemeente kan men u volledig inlichten. J. O. - Wij zijn vrijwillig verzekerd bij een ziekenfonds. Daar mijn man dienst plichtig is, moet hij 23 dagén voor herhalingsoefeningen opkomen. Moet ik nu mijn wekelijkse contributie doorbe talen of wordt dat door het rijk ver goed Antwoord U hoeft gedurende die tijd geen contributie te betalen. De verze kering blijft gewoon doorlopen. Geeft u maar op aan de bode, dat uw man in dienst is, dan komt alles voor el kaar. T. B. - In 1951 verhuurde een familie lid van mij woonruimte aan een ge trouwde dochter. Dat familielid ont ving daarvoor een extra vergoeding van 10 De huurder zegt nu dat dit on juist is geweest en nu heeft hij de in dertijd betaalde 10 eenvoudig van de huursom afgehouden. Mag dat Antwoord Neen, de huurder mag ei genmachtig niets van de huursom af houden, alleen als u het goed vindt of de kantonrechter hem daartoe mach tigt, is dit geoorloofd. In 1951 mocht voor 2 personen wegens inwoning niets berekend worden. Inderdaad was het op grond van deze bepaling niet juist; echter bestond toen en ook nu nog wel de bepaling, dat men in verband met onderverhuur 20 mocht rekenen we gens ongerief. Hoe dat nu in dit geval moet, kunnen wij niet beoordelen, want daartoe is nodig te weten, hoeveel de totale huur van het pand bedraagt en hoe groot de woonruimte is die onder verhuurd is. Heeft de hoofdbewoner precies de helft der woonruimte ver huurd - zonder enige meubilering of stoffering - dan moet de onderhuur der de helft der huurprijs betalen aan de hoofdbewoner plus 20 van die kale huurprijs voor ongerief, plus wa ter, gas, electra enz. De huurcommis- sie zal dit moeten vaststellen, maar de onderhuurder mag het vermeende te veel betaalde niet van de huur inhou den. Thans is er huurschuld ontstaan, op grond waarvan de hoofdbewoner ontruiming kan verzoeken, met behulp •van de kantongerechtsdeurwaarder, aan de kantonrechter. G. J. Z. - Ik heb loonbelastingvermin dering en nu wou ik weten, als ik 2 °/o gratificatie krijg, heb ik daar dan ook vermindering op Antwoord De belastingvermindering op loon wordt berekend door 1/12 of 1/52 van de buitengewone last, die u geacht wordt te hebben op het maand- resp. weekloon in mindering te brengen, wanneer de last een geheel jaar betreft. In de loop van een jaar wordt op deze wijze rekening gehouden met de gehele buitengewone last, zodat er geen reden bestaat op extra betalingen nog eens 'n vermindering toe te passen. Betreft het tijdvak een ander dan een kalender jaar, dan wordt dezelfde methode ge volgd, zodat het antwoord op deze vraag dus luidtneen. P. H. - Wat is de etymologische aflei ding van de naam „Cornelis" Antwoord Cornelis betekentsterk in de liefde. Het is niet onmogelijk, dat deze naam is afgeleid van de naam Cornelius, die reeds door oude romein- se families werd gebezigd. W. H. - Naar aanleiding van het ver haal, dat in het jaar 1576, 1500 Span jaarden door water moesten waden om een eiland in Zeeland te veroveren, wil ik gaarne weten, hoe dat water heette. AntwoordOns is alleen bekend, dat de Spanjaarden in 1567 bij de verove ring van Zierikzee vanuit Brabant de Slaak moesten oversteken. Voor nadere inlichtingen kunt u zich wenden tot het Zeeuwse Genootschap der weten schappen te Middelburg. K. te II. - Ik bezit een stal met mo derne outillage eri ben van mening, dat het in voor- en najaar ondanks alle ventilatie, toch warm is op stal. Wat is de juiste temperatuur Antwoord De gemiddelde staltempe- ratuur moet pl.m. 15° bedragen; iets minder kan ook geen kwaad. Van ho" grootste belang is een regelmatige tem peratuur. H. R. - Moet iemand, die wegens dec name aan het verzet en dienaangaand wegens gedeeltelijke invaliditeit op zij weekloon aanvulling geniet, dit ook op £even wanneer hij door werklooshei m steun vervalt Mag hem dit var het steunbedrag worden ingehouden Antwoord Neen, dan hoeft hij dit nie: op te geven.

Soester Courant | 1955 | | pagina 4