C0NTRIMIJ ASSISTENTE TELEVISIE DE BEGROTING VOOR 1956. ,,CONTRl$ÖJ'* N/V. nette naaisters en leerling-naaisters. IN DE HOEK ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE DINSDAG 20 DECEMBER 1955. 33e JAARGANG nr. 97. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Zoals gebruikelijk werden de begro tingen van 1956, voor zij in bespreking komen in de raadsvergadering, behan deld in de twee afdelingen van de raad. De eerste afdeling bestaat uit wet houder K. de Haan als voorzitter, Mevr. Landweer-de Visser en de heren Brou wer, Clemens, Dorresteijn, R. Hilhorst, Oranje, Pieren en Zoetelief (afwezig). Van de tweede afdeling is wethouder W. G. van Zadelhoff voorzitter en ver der maken Mevr. Polet-Musler en de heren Van Andel, Butzelaar, Grift, A. P. Hilhorst, Klarenbeek, Schaafsma en Van Wely hiervan deel uit. De eerste afdeling is teleurgesteld over de gang van zaken bij de verde ling van het bouwvolume, al gelooft men wel, dat B. en W. alles hebben gedaan om een grotere toewijzing te bemachtigen. Het woningtekort in Soest is nog altijd ontstellend groot en men vraagt zich af of het wel juist is door te gaan met het onbewoonbaar ver klaren van woningen. De huizen wor den toch niet ontruimd en omdat zij onbewoonbaar verklaard zijn wordt er niets meer aan gedaan. B. en W. uiten in het antwoord hun voldoening over de overtuiging van de raad, dat door het college alles ge daan is om verruiming van het bouw volume te krijgen. Er schijnt een nieu we regeling voor de verdeling in voor bereiding zijn, zodat protest op dit moment geen zin heeft. In 1955 zijn 10 woningen ontruimd, dus het is niet zo, dat men er steeds in blijft wonen. Ook is het niet zo, dat het onderhoud verwaarloosd wordt door de onbewoonbaarverklaring. Deze liet voor die tijd ook al veel te wensen over. Uit de eerste afdeling komt het verzoek aandacht te besteden aan de verkeersknooppunten in onze gemeente waar steeds weer ongelukken gebeuren. De Amersfoortsestraat en de driesprong Amersfoortsestraat-Van Weerden Poel- manweg zijn zeer slecht verlicht en het wordt wenselijk geacht, dat de Raad bij Rijkswaterstaat op verbete ring aandringt. B. en W. zullen de aandacht hierop vestigen. De uitmonding van de Soes- terbergsestraat in de Birkstraat heeft de aandacht en B. en W. zullen in 1956 met plannen komen. Een lid van de eerste afdeling zou graag zien, dat er een sociaal-cultureel rapport over onze gemeente samen gesteld werd. De behoefte aan ontspan ningsmogelijkheid is stijgende en er is behoefte aan zaalruimte. B. en W. wijzen er op, dat dit rapport enige jaren geleden reeds samenge steld is met uitzondering van Soes- terberg. Men vindt dat er in Soesterberg meer winkels gebouwd moeten worden en B. en W. beantwoorden, dat er reeds grond voor deze winkels gereserveerd is. Men vindt het verheugend, dat zo veel verenigingen subsidie ontvangen, maar er ontbreekt lijn in de toewij zing hiervan. Een lid van de eerste af deling is van mening, dat ook aan het Humanistisch thuisfront subsidie ver leend moet worden, mits blijkt, dat in derdaad gebruik gemaakt wordt van het militair tehuis van het Humanis tisch thuisfront. B. en W. achten het benoemen van een commissie voor de toewijzing van sub sidies thans niet urgent. Voor de gym nastiekverenigingen is er al een vaste regeling in verband met de hoge zaal- huren. Het college stelt voor het Hu manistisch thuisfront met ingang van 1956 een subsidie van 100.per jaar toe te kennen. Enige leden van de eerste afdeling dringen aan op soberheid bij de uit breiding van het gemotoriseerd mate rieel van de gemeente en B. en W. verklaren, dat slechts bij dringende noodzaak tot uitbreiding en vervan ging wordt overgegaan. De stijging van het gemeentelijk budget baart zorgen en er is voor 1956 een stijging van 15V* ten op zichte van 1955 waar te nemen. B. en W. zijn dezelfde mening toege daan en mocht deze stijging doorgaan dan zal voor 1957 een verhoging van de algemene uitkering uit het gemeente fonds aangevraagd worden. Overigens is de stijging grotendeels het gevolg ran wettelijke verplichtingen. Men vraagt zich af of het niet meer de taak van de P.T.T. is in Soester berg een postkantoor te bouwen dan van de gemeente. Nu de P.T.T. dit niet doet moet de gemeente Soest er wel voor zorgen menen B. en W. Men is van mening, dat het Open baar Slachthuis niet voldoet aan de elementaire eisen, die door de Volks gezondheid gesteld worden. Er zullen dan ook maatregelen genomen moeten worden en B. en W. antwoorden, dat dit de volle aandacht heeft. Er zijn verschillende wensen t.a.v. straten en wegen. Bij het teren van de lanen in het Vosseveld is grof grint gebruikt, waardoor de wegen moeilijk begaanbaar worden. Dat de Postweg verbeterd is heeft de goedkeuring van een lid van de eerste afdeling, maar er is een kuil ontstaan, waarin zich bijna steeds water bevindt. De Soester Engweg moet nodig verbeterd worden en de bomen van de Luitenant Kop penlaan moeten gerooid worden. Het wegdek van Molenstraat, Lange Brink- weg en Schoolstraat vraagt om ver betering en opnieuw worden de trot toirs, die in de Prins Bernhardlaan no dig zijn, onder de aandacht gebracht. Ook op andere plaatsen maken wortels van bomen de wegen moeilijk begaan baar zodat hiertegen maatregelen ge nomen moeten worden. Een bank bij de bushalte van het V.V.V.-huis zou gewenst zijn en ge makkelijker banken in het park Co- lenzo te verkiezen. Verwarming van scholen, afschilderen van huizen, een wandelpad langs de Van Weerden Poel- manweg, het wordt alles onder de aan dacht van B. en W. gebracht, die op merken, dat plannen voor wegverbete- ring gemaakt of in voorbereiding zijn, dat er bomen gerooid zullen worden waar dit nodig is, dat de verbetering van de Lange Brinkweg pas ter sprake kan komen na de aanleg van de rio lering, dat de Schoolstraat voorlopig verbeterd zal worden, maar dat de Mo lenstraat moet wachten in verband met het uitbreidingsplan. Er komt een bank bij het V.V.V.-huis en bij aankoop van nieuwe banken voor park Colenzo zal een model ge kozen worden, dat gemakkelijker zit. Eeifi technisch bureau zal om advies gevraagd worden over de verwarming van de school in Soesterberg, de aan nemer bleef in gebreke bij het schil deren van huizen en een wandelpad langs de Van Weerden Poelmanweg zal pas mogelijk zijn als de grens van het vliegveld vastgesteld is en de weg eigendom van de gemeente is. Het gemeentelijk gasbedrijf zou er wel bij varen als ook aan Soesterberg gas geleverd zou worden. Dit is een op merking van een lid van de eerste af deling, maar B. en W. moeten dit even afwachten, daar de gasvoorziening in midden Nederland nog in ontwikkeling is. Een lid van de eerste afdeling acht het gewenst, dat de reden van afwijzing genoemd wordt wanneer ondersteuning door Maatschappelijk Hulpbetoon ge weigerd wordt. B. en W. delen mee, dat de betrokkene voor nadere inlichtingen altijd terecht kan op het spreekuur van de wethou der van Sociale Zaken. Men acht het gewenst, dat de stem- bureaux zo kort mogelijk bij de stem gerechtigden zijn, zodat hiermee bij de indeling van de stemdistricten rekening gehouden moet worden. Vooral voor bejaarde kiezers is dit gewenst. B. en W. zullen voor wijziging van de stemdistricten zorgen voorzover dit nodig is. Men acht Soest rijp voor een kin derpolitie, die zich kan bezighouden met de bestrijding van de baldadig heid van de jeugd en het behandelen van aanrandingsgevallen, waarbij jeug dige personen betrokken zijn. Deze aan randingen kunnen tevens doelmatig be streden worden door het aanbrengen van een betere verlichting. B. en W. antwoorden, dat pogingen aan gewend zijn de politie uit te breiden met een assistente voor de kinderpo litie en deze aangelegenheid zal bin nenkort opnieuw besproken worden. Er zijn plannen voor verbetering van de verlichting van de Soesterbergse- straat en de Heideweg. De verlichting van de Rademakerstraat ligt op het terrein van het rijk. WIJ VRAGEN EEN VOOR ONZE ADMINISTRATIE. Sollicitaties, mondeling of schrif telijk, aan Beckeringhstraat 20, Soestdijk. Er zal door dc politie streng wor den gelet op het fietsen en bromfiet sen op voetpaden, het loslopen van honden, het belemmeren van uitzicht op hoeken van straten, het parkeren van auto's op trottoirs. Dat de politie actief is blijkt wel uit het aantal bekeuringen, dat gemaakt is. In 1953 1068 en in 1955 tot heden 1751. Men acht het gewenst, dat meer ge motoriseerd gepatrouilleerd wordt, maar B. en W. zijn van mening, dat ook het patrouilleren per rijwiel no dig blijft. Het college stelt ern vrager gerust, die er aan twijfelt o': de stationcar van de politie wel sne; genoeg is om auto mobilisten die in riover treding zijn te achterhalen. Een lid van /de tweede afdeling vraagt zich af of iet aantal B-verple gingen bij de kin heruitzendingen niet toeneemt door eenzijdige voeding en of het niet gewenst is voorlichting op voe- dingsgebied te geven. B. en W. zullen contant opnemen met de Voedingsraad o.-er deze kwestie. De woningen moeten confortabeler wor den en bij de bouw moet reeds thans rekening gehouder worden met het woonpeil van het j :ar 2000 menen eni ge leden van de .veede afdeling. B. en W. zijn het Zier mee eens, maar het financiële deel zou wel eens be zwaren kunnen ge yen. Men vindt het gewenst, dat er een ouderraad komt en B. en W. zullen dit onder ogen zien mits de verschillende oudercommissies, die in onze gemeente zijn, de nodige activiteit tonen, Tenslotte spreekt men in de tweede afdeling de wens uit, dat de begro tingsstukken in het vervolg zo tijdig aan de raadsleden itoegezonden worden, dat tussen de toezending en het af- delingsonderzoek 'Voldoende tijd voor een grondige bestudering ligt. v.h. KANN CO. vraagt voor haar atelier Prettige werkkring. Hoog loon. Aanmelden Beckeringhstraat 20. TOELICHTING OP DE RAADSAGENDA. Ten behoeve van de volkshuisves ting zal grond door de gemeente wor den aangekocht in de Kerkstraat. In het belang van het beschermen van de Soester bevolking zal een nieuwe verordeningen worden vastgesteld tot wijziging van de bouwverordening, waardoor men verplicht kan worden onder bepaalde bouwwerken schuil kelders aan te brengen. Er komt een zij weg je bij de Bos straat, dat Hertenlaantje genoemd zal worden. Het wegje wordt aangelegd omdat er 4 huizen gebouwd zullen worden. Een kampeerverordening zal het kampwezen in onze gemeente regelen. Vorig jaar is aan de raad een cre- diet gevraagd van^->f-660.000 voor een vuilverwerkingsinstallatie, die in sa menwerking met Baarn opgericht en geëxploiteerd zal worden. Er werd een commissie benoemd om de verschillen de methoden te onderzoeken en thans blijkt, dat het moderne Dano-systeem de voorkeur verdient. Hiermee is ech ter een bedrag van 781.000 gemoeid, zodat de raad verzocht wordt dit be drag goed te keuren, onder voorwaarde dat de Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening een rente loze lening verstrekt tot hetzelfde be drag. B. en W. achten de vermakelijkheids belasting in onze gemeente te hoog en er zullen nieuwe tarieven komen. De exploitant van de bioscoop in onze ge meente heeft zich tot de gemeente ge wend met het verzoek hem minder ver makelijkheidsbelasting te laten beta len en de cijfers hebben uitgewezen, dat onder de bestaande tarieven een rendabele exploitatie vrijwel niet mo gelijk is. De V.V.V. Soest heeft te kennen gegeven het op prijs te stellen als de gemeente 't openluchttheater zou willen overnemen. De gemeente is hiertoe ge negen, maar dan moet de V.V.V. aan haar financiële verplichtingen voldoen, daar de gemeente van mening is, dat zij in feite exploitante van het open luchttheater geweest is. Het aandeel van de schuld van de Stichting Open luchttheater i.c. V.V.V. aan de ge meente is kwijt gescholden en het res tant is betaald. De gemeente krijgt nu de eigendommen van de Stichting Open luchttheater in liquidatie voor niets. Over de toekomst van het openlucht theater is nog geen besluit genomen. Het bedrag dat de gemeente kwijt ge scholden heeft bedraagt 3775, BEGROTINGSVERGADERING. Zoals reeds gemeld komt de raad on zer gemeente morgenavond bijeen ter afdoening van de reeds door ons op genomen, uit 17 punten bestaande agenda. De volgende morgen, dus donderdag, komt de raad weer bijeen, te 9.15 uur, ter behandeling van de begrotingen voor het dienstjaar 1955 en een punt op het gebied van het onderwijs. De agenda luidt 1. Voorstel tot vaststelling van de be- gróting der gemeente en die der be drijven en tot goedkeuring van de be groting van maatschappelijk hulpbe toon voor het dienstjaar 1955. 2. Voorstel tot vaststelling van het be drag per leerling voor het jaar 1956 a. als bedoeld bij art. 55bis van de L.O.- wet 1920 voor het lager, uitgebreid la ger en voortgezet lager onderwijs. b. als bedoeld bij art. 34, lid 4, van het „besluit buitengewoon lager onderwijs 1949" voor het buitengewoon lager on derwijs. BIGGEN- EN EIERMARKT Op de weekmarkt van vrijdag j.1. wer den aangevoerd 280 stuks biggen in prijzen van 40.tot 52. Op de eiermarkt werden aangevoerd 175.000 stuks. Hoendereieren van 17.50 tot 18.25. Henneneieren van 15.50 tot 17.Prijs per k.g. 2.85. De handel op beide markten was kalm. ZAKENNIEUWS. In februari van dit jaar namen de heer J. L. Taskin en echtgenote „De Vergul de Pollepel" over en menigeen voor spelde de nieuwe restauranthouder van de Burg. Grothestraat een snel vertrek uit Soest, want de mensen die het ge probeerd hadden waren gekomen en ge gaan en veel vaart was er nooit in ge komen. Dit is echter anders geworden en wel zo, dat de heer Taskin eens ging praten met architect Schaatsber- gen en ir. J. L. Volders, want er was grote behoefte aan een zaal gekomen, die voor allerlei doeleinden gebruikt kon worden. De buitenmuur werd neergehaald en zaterdagmiddag is deze nieuwe zaal geopend. Voor vele belangstellenden sprak de heer R. Schaatsbergen de heer Taskin toe, waarbij de onderne mingsgeest van de man die nog zo kort in Soest is, geprezen werd. De noodzaak van een afgesloten zaal, die tevens gelegenheid tot dansen kon bie den had de doorslag gegeven. De zaal is 8 bij 9 meter en de rood met gele plasticvloer is uitermate ge schikt als dansvloer. Diverse kleuren behang, leuke lampen en een decora tieve wandversiering van de Rotter damse kunstschilderes Annemarie Borg- greven zorgen voor de nodige sfeer. Zaterdagmiddag werd die nog geaccen tueerd door muziek van de pianist Jo Leenaars en de violist Max van Beek, terwijl 's avonds het trio Jan van Weert met Wim Ripke aan de piano voor beschaafde dansmuziek zorgde. Het is de hele dag druk geweest in de met veel bloemstukken versierde zaak met de aardige buitenverlichting en nog meer dan voorheen is het een trekpleister voor vreemdelingen en Soestenaren. EEN KERK VOOR „ZONNEGLOREN". Het bestuur van het prot.chr. sanato rium „Zonnegloren" heeft besloten zijn goedkeuring te hechten aan het plan van dr K. H. E. Gravemeyer, alge meen gedelegeerde van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, om te trachten vóór Pasen 1956 de gelden bijeen te brengen, nodig voor de bouw van een kerk op het terrein van „Zon negloren". Daartoe is een commissie samengesteld, bestaande uit dr Gravemeyer, Mevr. A. H. de Beaufort-Hooft Graafland, Ro sariumlaan 7 te Driebergen, secretaresse en ds. D. M. Jalink, geestelijk verzor ger van „Zonnegloren". De commissie hoopt, dat de eerste steen voor de kerk, die de naam Opstandings- kerk zal dragen, omstreeks Pasen 1956 gelegd zal kunnen worden. Alvorens met de bouw begonnen kan worden, is nog steeds een bedrag van 150.000,nodig. Men hoopt, dat vooral de diaconieën, die steeds zoveel tot de instandhouding van „Zonneglo ren" hebben bijgedragen, bereid zullen zijn hun medewerking te verlenen. Van verscheidene diaconieën zijn reeds toe zeggingen in deze geest ontvangen. Doch ook van andere christelijke instellin- Het is natuurlijk mogelijk, dat op de avond, dat het Soester Speeltuinver- bond in ons gemeentehuis een bijeen komst belegde, al onze raadsleden er gens anders niet gemist konden wor den, maar geloven doe ik dat niet en dat uit het wegblijven veel waardering sprak voor het werk dat de bestuur- deren van speeltuinverenigingen con amore doen, kan ik niet zeggen. Zover als ik een Soester hoorde gaan, die zei, dat dit kwam omdat er geen zittingsgeld te vangen was, wil ik niet gaan, maar wel moet het mij van het hart, dat raadsleden, die zo weinig blijk van belangstelling geven wanneer zo'n actueel onderwerp als „speeltui nen voor de jeugd" aan de orde is, zeer ver van hun opdrachtgevers, de kiezers, zijn afgedwaald en dat zij niet gek moeten kijken of er van ophoren,, wanneer hun kiezers daarover een scherp oordeel vellen. Niet zonder opzet was deze bijeenkomst belegd in het gemeentehuis. Hierdoor werd een iewat officieel tintje aan de vergadering gegeven en bovendien wa ren alle raadsleden voor het bijwonen van deze bijeenkomst vriendelijk uit genodigd. Wanneer iets in deze wereld onze aan dacht verdient, is het, meen ik, wel onze hedendaagse jeugd en we hadden toch mogen verwachten, dat de uit genodigde raadsleden minstens acte de presence zouden geven. Ik vind het verbazend sneu voor de mensen van de speeltuinverenigingen, die al het werk dat zij voor onze jeugd doen, belangeloos en uit liefde verrich ten, deze morele tik van de vroede vaderen te incasseren kregen. Daarom hoop ik, dat wanneer de ge legenheid zich daarvoor voordoet, de burgerij van onze gemeente zal laten blijken, dat zij wel achter het mooie werk van de speeltuinverenigingen staat en dit zal steunen wanneer daar om verzocht wordt. H. OEKMAN. VRAAGT EENS INLICHTINGEN. WIJ KOMEN GAARNE BIJ U THUIS DEMONSTREREN. WIJ KUNNEN U VOOR DE FEESTDAGEN NOG BEDIENEN. V.WE EDESTR 36» SOESTDIJK TELEF.2792 gen en personen worden bijdragen ver wacht. Volgens de huidige plannen zal de Op- standingskerk een sober karakter dra gen, doch de inrichting van de kerk stelt, met het oog op het feit, dat ook bedlegerige patiënten de diensten moe ten kunnen bijwonen, bijzondere eisen. In „Zonnegloren" vertoeven thans on geveer 400 patiënten, voor wie thans slechts een „kerkzolder" beschikbaar is. Indien men weet, dat de gemeenschap van „Zonnegloren", met inbegrip van het personeel ruim 600 mensen omvat, is het duidelijk, dat een kerk dringend nodig is. In de huidige kerkzaal im mers kunnen slechts 180 mensen een zitplaats vinden. Het ziet er niet naar dit, dat „Zonne gloren" voorlopig met het probleem van lege bedden te kampen zal krij gen. Er is constant een wachtlijst van omstreeks 40 personen. In verband met de mogelijkheid van lege bedden in de toekomst, is het bestuur van „Zonne gloren" reeds bezig met plannen om eventueel ook andere zieken te kunnen opnemen in een daartoe te scheppen afzonderlijke afdeling. Onder alle om standigheden zal „Zonnegloren" dus 'n kerk heel dringend nodig hebben. Het moderamen van de Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk heeft zijn hartelijke instemming betuigd met het plan op het terrein van „Zonnegloren" een kerk te bouwen.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1