Voor HOEDEN naar HOPPENBROUWERS DE GULDEN WORDT NOG MINDER WAARD. RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH Officiële Mededelingen. VEILIG VERKEER. SOEST SOESTERBERG J. LENSSEN WERELDTAAL. Wi*ij f Kou en Pijn weq met DAMPO Fa. Van de Wijngaart VRAGENDIEN ST GELDZUI VERIN G NIET GESLAAGD. Ondanks de economische vooruitgang moeten we constateren, dat de gulden ons de afgelopen tien jaar een beetje heeft teleurgesteld. Beginnen we onze gedachtengang nog eens even bij de geldzuivering, dan moeten we erkennen, dat we eigenlijk verwacht hadden na een aanvankelijke daling een geleide lijke versterking te zien van de koop kracht van de gulden. Het resultaat is echter geheel anders. Bij nauwkeurige beschouwing blijkt de geldzuivering toch niet geslaagd. Door verschillende oorzaken gedwongen, was de overheid na de zuivering ge noodzaakt de circulatie snel uit te breiden. Niet alleen de bankbiljetten- voorraad steeg snel, ook de andere mid delen tot geldbesparing werden gehan teerd. De politiek van de regering is er op gericht geweest het geld goedkoop te maken om hiermee de aanvankelijk ge daalde investeringslust opnieuw in te blazen. De industrialisatie, die dienst baar moest worden gemaakt aan een deel toegenomen bevolking, mocht niet mislukken. Tot geen prijs wilde men een Nederland terugzien, waarin on voldoende werkgelegenheid te vinden zou zijn. Men is in deze opzet volledig geslaagd. Zelfs boven verwachting, want mede doordat door overheidsinvloed (flinke militaire opdrachten) de industriële ac tiviteit nieuw leven was ingeblazen, heeft men thans alle moeite de ont wikkeling in de hand te houden. De gulden is méér waard. Niet alleen de overheid heeft de wel- vaartsvlam aangewakkerd. De consump tiedrang van de bevolking bleek na zoveel jaren van beperking ongekend. Het geld ging snel van hand tot hand. waardoor men 'n extra druk plaatste op de mogelijkheid tot waardestijging. Ook internationaal heeft de toestand guns tig voor ons gewerkt, d.w.z. voor onze activiteit, maar gunstig voor ons ruil middel. Wij hebben de indruk, dat bij de na oorlogse herwaardering van de mun ten, onze gulden is ondergewaardeerd. Men kende er dus minder waarde aan toe dan in de werkelijkheid het geval had moeten zijn. Bij aankoop van grond stoffen in het buitenland betaalden we met guldens dus eigenlijk teveel. Bij elke export gaven we 'n cadeau en dat doen we eigenlijk nog alle dagen. Ver kopen we iets in franse francs of in dollars of ponden dan ontvangen we minder vreemde middelen dan eigen lijk reëel zou zijn. Met grote werkkracht en grote pres tatie tegen een relatief laag loon vond men in het buitenland het nederland- se artikel goed en niet duur, waardoor tenslotte een deviezenregen op ons land neerdeelde, die de verwachtingen over trof. Al dit vreemde geld werd bij bin nenkomst direct omgezet in een tegoed in nederlands geld. Het deviezenver- keer werd immers geleid door de Ne derlandse Bank. Grote in vreemd geld luidende saldi, die voorheen een tijd in ruste zouden zijn gebleven, kwamen nu voor verplaatsing vrij. Dit heeft ons ruilmiddel geen goed gedaan. Opnieuw inflatie. Internationaal zagen we ook het ver schijnsel der geldontwaarding rond om ons. Wil een zekere stabilisatie van de waarde der nationale munten be reikt worden, dan moeten alle of de meeste landen daaraan meewerken. JDe herbewapèning, de grote sociale onrust in landen als Engeland, Frankrijk' en Italië, de koreaanse oorlog, zij hebben aan alle munteenheden een knak in waarde gegeven, die op een kleinere schaal te vergelijken is met de wereld brand, die in 1945 was geblust. Op nieuw dus inflatie en waardedaling van de munt. Het is te begrijpen, dat wanneer in alle ons omringende landen b.v. de waarde van de arbeid plotseling hoger wordt gewaardeerd dan in ons land, wij niet kunnen achterblijven. Wan neer in het buitenland de productie kosten overal stijgen omdat men een hoger loon moet uitbetalen; dan wordt Nederland bij een vrij handelsverkeer met orders overstroomd. In de laatste jaren heeft zich deze situatie zo onge veer voorgedaan. Wanneer wij dan alle hens aan het werkdek hebben geroepen, blijft niets anders over dan mee te gaan met de loonstijging, die altijd min of meer inflatoir werkt, omdat zij de prijzen meesleurt en de activiteit in de industrie nog doet toenemen. In stilte heeft zich reeds een gedeelte van dit proces in Nederland voltrok ken op dit ogenblik. In vele sectoren heeft men door allerlei op handige wijze uitgevonden toeslagen of zgn. „zwarte lonen" de bestaande loonstop reeds doorbroken. Minder werken Hoe ziet de toekomst er nu uit We weten dat onze industrie nog volop in de orders zit. Algemeen houdt de hausse nog aan. Men zal dus de arbeidskracht met hoge lonen naar de machines en werkplaatsen blijven trekken. Men zal anderzijds, waar mogelijk de prijzen nog wat aantrekken. Vervolgens blijft de drang naar betere sociale voor zieningen bestaan. Meer vacantie en kortere werkweken staan op het pro gramma, zowel hier te lande als over de grenzen. Als sluitstuk op deze beschouwing kun- nen wij nog constateren, dat het woon- vraagstuk ons allen nog beklemt. Wij zullen uit deze beklemming kunnen ra ken door het brengen van nieuwe en hogere huuroffers. Deze gang van za ken zal onvermijdelijk zijn, evenals nieuwe daaraan verbonden loonsverho gingen. Ook weten we dat de defini tieve ouderdomsvoorziening een feit zal worden. Opnieuw betekent dit offers, zonder directe productieverhoging. Waar de ouderen meer consumptief zijn in gesteld met hun nieuwe uitkering en de jongeren van de premie relatief een groter deel zouden hebben gespaard, betekent ook deze nieuwe sociale voor ziening uiteindelijk een aanslag op de waarde van ons nationaal ruilmiddel. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van L. J. Rademaker, Molenstraat 6, Soest, om vergunning tot uitbreiding en wij ziging van zijn inrichting voor machi nale houtbewerking annex timmerbe drijf, waarvoor op 23 december 1921 vergunning is verleend, door het op richten, in werking brengen en in wer king houden van een aantal houtbewer kingsmachines met een gezamenlijk vermogen 11 P.K.), in het perceel Lange Brinkweg 52b, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie A, nr. 3316. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrif telijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 3 januari a.s., des voormiddags 11.30 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen, van de terzake ingeko men stukken. INZAMELING VAN GELDEN. Burgemeester en wethouders van Soest, gelet op art. 55 der verordening op de openbare wegen, het openbaar wa ter en de gemeentekade, brengen on der de algemene aandacht, dat het verboden is om zonder vergunning van hun college in de gemeente inzame lingen van gelden door middel van z.g. prikkaarten te houden. Soest, 19 december 1955, WERKBOEKJES - RIJTÏJDENWET. Ter kennis van diegenen, die in het jaar 1956 in bezit moeten zijn van een werkboekje ingevolge de Rijtijdenwet, wordt gebracht, dat deze boekjes aan het bureau van politie te Soest ver krijgbaar zijn op werkdagen van 9-12 en van 2-5 uur, doch des zaterdags alleen van 9-12 uur en tevens op don derdag 29 en vrijdag 30 december a.s., des avonds van 7 tot 10 uur. De Hoofdinspecteur van Politie, C. VAN ES. Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. Roei ze uit met wortel en tab. Neem Eruscben Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en ingewan den weer 4ot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehou den en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij Uw apo theker of drogist en begin morgenoch tend die heilzame kuur. DE PIJL IS GEEN TOVERSTAF! Veel bestuurders verkeren (en dan zeer positief ten onrechte) in de mening, dat het uitsteken van de pijl alleen vol doende is. We zeggen met de meeste klem, dat de richtingaanwijzer een hulpmiddel is. Het ontheft U niet van de plicht, zich persoonlijk te overtui gen of Uw manoeuvre verantwoord is, waarbij U rekening houden moet met het feit, dat Uw spiegel een dode hoek heeft. De pijlen moeten een langwerpige vorm hebben, de lengte moet tenminste drie maal de breedte zijn. Ze moeten zowel naar voren als naar achteren een oran je-geel tot oranje-rood licht uitstralen. Verder is het nodig, dat de richting wijzers duidelijk buiten de carrosserie uitsteken. Als deze rood van kleur is, doe dit aan de duidelijkheid geen goed. Ook de zgn. clignoteurs zijn toegestaan. Kleur ook oranje-geel tot oranje-rood. We onderscheiden die, welke uitste kend (met de klemtoon op „uit") opzij zijn aangebracht en die, welke zijn ge plaatst aan de voorkant van de auto en in de achterzijde. In het eerste ge val kan men er met twee volstaan, in het tweede moet men er vier heb ben. Clignoteurs worden vaak toegepast, vooral om het feit, dat ze minder kwetsbaar zijn dan de pijlen. In min stens even sterke mate als bij de pij len geldt ook hier „Overtuig U zelf van het achterop komend verkeer, de clignoteur geeft geen vrijbrief". Herhaalde malen komt het voor, dat de pijl klemt. Een enkele keer ziet men ze zelfs naar twee kanten tegelijk uit staan. Wees voorzichtig en houdt voortdurend controle. En de pijl èn de clignoteur zijn vei ligheidsfactoren, maar de voornaamste bent U zelf. Geef een kleinigheid uit voor reparatie voor het U groot geld gaat kosten Ontloop die pijn van brandend maagznor. Neem Rennies! Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt overtollig maag zuur. De remedie is eenvoudig en af doende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd Eet onbe vreesd waar U trek in hebt, maar steeds Rennies bij de hand JUBILEUM BOERENLEENBANK. De Boerenleenbank bestaat deze maand 50 jaar, de kassier, de heer C. v. d. Bremer, is dit jaar 30 jaar aan de bank verbonden en de omzet van 26 millioen, die in 1955 gehaald zal worden, is een recordomzet. Drie belangrijke feiten voor de jubilerende bank. In 1906 had de Boerenleenbank 94 leden van wie er nog 5 in leven zijn. Het zijn de heren H. Butzelaar, J. v. d. Bremer, G. H. Schimmel, A. A. Ka merbeek en D. v. d. Heuvel en zij hebben van 1906 tot 1914 de heer P. v. Roomen als voorzitter meegemaakt, van 1914-1939 de heer J. J. van Scha dewijk en van 1939 tot heden de heer J. J. Koelman. Direct na Kerstmis zal het gebouw van de Boerenleenbank verlicht worden en op 30 december brengt P.V.O., wan neer het weer dit toelaat, een serenade. Op 18 januari 1956x zal er van half drie tot vijf uur recptie zijn in res taurant Eemland. In verband met dit jubileum heeft de bank schenkingen gedaan aan vereni gingen en instellingen, die met haar in relatie staan. Dit zijn de R.K. armbesturen van Soest, Soestdijk en Soest-Zuid, de diaconie van de Ned. Herv. Kerk in Soest, de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., de R.K. E.H. B.O., het Ned. Rode Kruis, P.V.O., de vrijwillige brandweer, A.B.T.B., C.B. T.B. en J.B.T.B. KERSTCONCERT. In een volle Julianakerk is een kerk- concert gegeven, waaraan medewerking verleend werd door het mannenkoor Apollo, onder leiding van G. v. d. Schepop, het R.K. Jongenskoor Soest dijk onder dezelfde leiding, het Chr. Kinderkoor „Jong en Blij", onder lei ding van G. den Broeder en de Chr. Evangelisatie Zangvereniging „De Roepstem", eveneens onder G. den Broeder, terwijl deze het orgel be speelde. Na opening door ds Lambers Heerspink speelde de heer Den Broeder een fan tasie over „Komt allen tesamen". Apol lo zong „Nu sijt wellecome" en het jongenskoor een Wiegenliedje van Bruy- tenen, „Klein Jezeke was er gheboren" en „Gloria in excelsis Deo". „Jong en Blij" zong „Stille Nacht" en „Er is een Kindeke geboren op aard". Het Evangelisatie-zangkoor zong „Ere zij God" en-het jongenskoor zong met Apollo „Slaap nu mijn Jezeke", „Hoe leit dat Kindeke" en een oud Kerstlied. Het was een uitstekend concert, waar van de vele aanwezigen ten volle heb ben genoten, alsmede een goede inzet van het komende Kerstfeest. COMMISSARIS DER KONINGIN ONTVANGT. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en Gravin van Lyn- den van Sandenburg zijn voornemens, ter gelegenheid van de jaarswisseling, te ontvangen op maandagmiddag 2 ja nuari 1956, van 15.30-18.00 uur, in het hotel des Pays Bas aan het Janskerk hof te Utrecht. VERLOTING SPEELTUINVERBOND Op nr. 49 is een koffiemolen gevallen, op 165 een paar schaatsen, op 755 een theelichtje, op 140 3 pond rollade, op 796 5 pond rollade, op 969 een slee en op 162 een mand levensmiddelen. KERSTVUUR 1955. Bij het Kerstvuur, dat zaterdagavond, precies te 8 uur, ontstoken zal wor den bij de Grote Kom waarbij de Baarnse en Soester jeugd welkom zul len zijn, wordt het volgende program ma gevolgd 8 uur precies -ontsteking van het Kerst vuur. Kerstlied „Ere zij God in den Hoge" door alle te zingen. Voor begeleiding zorgt een dubbel koperkwartet. Openingswoord van een geestelijke in leider. Een jongenskoor zingt een Kerstlied. Het Kerstevangelie wordt gezegd. Een gemengd koortje zingt een Kerst- lied. Korte boodschap van een geestelijke inleider. Het jongenskoor zingt nogmaals. Slotwoord. „Stille Nacht, Heilige Nacht" door alle te zingen. Doving van het Kerstvuur. De paden, die toegang geven tot de Grote Kom vanaf de Generaal van Heutszlaan, zullen zowel bij aankomst als vertrek verlicht zijn. Zij, die de kosten mede willen helpen bestrijden, kunnen hun gave storten op rekening van „Het Kerstvuur 1955" bij de Rotterdamse Bank Baarn. MEDISCHE DIENST. Dokter van der Helm, Pr. Alexander- weg 82, Huis ter Heide, zal op beide Kerstdagen de artsendienst waarnemen. BONTE AVOND IN HET W.S. KAMP. Het Protestants Centrum „De Meteor" van de vliegbasis Soesterberg organi seerde vrijdagavond een bonte avond voor de militairen en hun introducé's. De cantine van het W.S. kamp zat eivol en met grote spanning volgde het publiek de aardigste sketches en vlot lopende muzikale voordrachten van de militaire- en burger-amateurs. „The Louisiana Quintet" uit Amster dam vormde wel het hoogtepunt van de avond. Conferencier Johan zorgde voor wat scherts tussen de nummers. MAKELAAR-TAXATEUR VREDEHOFSTRAAT 19 - TELEF. 2169 zal gaarne voor U verzorgen Hypotheken en Assurantiën. Koop en Verkoop huizen. De Esperanto-Persdienst bericht De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft in de onlangs gehouden zitting een door 14 afgevaar digden getekend voorstel behandeld, om, gedurende een jaar, aan leerlingen van één klasse in ieder der deelne mende landen onderwijs in Esperanto te geven. Die landen zijn Engeland, Frankrijk, Duitsland, Italië en Neder land. Deze leerlingen, die tussen 11 en 14 jaar oud moeten zijn, zouden dan na afloop van dit studiejaar in Straats burg moeten samenkomen, om proeven van hun bekwaamheid af te leggen. De bedoeling van deze proef is, offici eel vast te stellen, of in het gebruik van Esperanto inderdaad een oplossing kan worden gevonden voor de steeds meer gevoelde taalmoeilijkheden in het internationale verkeer. De aangelegen heid is naar de bevoegde Commissie voor Culturele en Wetenschappelijke Vraagstukken verwezen ter voorberei dende behandeling. De Raadgevende Vergadering wenst reeds in de zitting van Mei 1956 een beslissing over de aanbeveling te nemen. 15 December 1859, geboortedag van Zamenhof, de edelsmid, die de kunst taal Esperanto smeedde. In 1887 gaf Zamenhof zijn werk aan de openbaar heid prijs. Nog steeds vindt zijn geni ale vinding niet de waardering, die het rijkelijk verdient, maarwe zijn op de goede weg. De Esperanto-wereldcongressen trekken jaarlijks uit alle windstreken (ook uit de Engels sprekende landen 2 a 3 duizend deelnemers. Een der grootste Esperantobonden heeft thans adviseren de stem bij de U.N.O., iets dat tot voor kort een utopie leek. Zamenhof gaf zijn volgelingen het mot to hoop, onverzettelijkheid, geduld. Onder die spreuk wordt het werk voort gezet, taaie tegenstand en bedroevende onverschilligheid ten spijt. leidelijk verwijderen. 4. Monarda. Idem. 5. Forsythia. Snoeien na de bloei. Zwak afgeleefd hout dan wegsnijden. Twij gen van vorig jaar niets aan doen, be halve wat intoppen, deze geven in het voorjaar weer bloem. Zware twijgen flink inkorten, om daaruit weer bloei- hout te krijgen. D. O. Komt terug op antwoord aan H.R. over eventuele korting op steun bedrag wegens deelname aan het ver zet. AntwoordInderdaad u hebt gelijk. Het is mogelijk, dat H. R. steun van Sociale Zaken bedoelt. Wij kunnen dit uit de vraag niet opmaken. Daar wordt dit alles geval voor geval bekeken en wordt daarna bepaald of en eventueel hoeveel er gekort moet worden. Opgave aan de dienst van sociale zaken is der halve noodzakelijk. Mej. J. R. - Man en vrouw plakken beiden vrijwillig rentezegels. Als de man *65 jaar is en de vrouw nog niet, is zij dan vrij van plakken en gaat zij ook trekken of moet ze doorplakken tot 65 jaar. Antwoord Hoewel u vrij bent in het plakken van rentezegels raden wij u aan door te blijven plakken tot uw 65ste verjaardag. Het feit, dat uw man 65 jaar is geworden, betekent niet, dat u op grond daarvan ook begint te „trekken". Als uw man 65 jaar is en hij voldoet aan de bepalingen van de noodwet ouderdomsvoorziening, krijgt hij op grond van die wet uitkering voor u beiden, ook al bent u als echt genote nog geen 65 jaar. Deze rege ling geldt echter niet op grond van de toe te kennen ouderdomsrente inge volge de invaliditeitswet. De noodwet Drees heeft niets te maken met rente zegels plakken. MateTaars- eo Assurantiekantoor PLASWEG 63 - SOEST - TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise Abonnee. Stelt een vraag over de be handeling van een 5-tal door hem ge noemde planten. AntwoordNepeta. Afsnijden na de winter als geen vorst van betekenis meer te wachten is. Wel verdient het aanbeveling wat blad of turfmolm om de voet aan te brengen. 2. Potentilla. Februari-maart snoeien, alle zwakke hout en wat naar binnen groeit, uitlichten. Sterke twijgen uit de voet flink terugsnijden om vertakking te krijgen. Voor verjonging een enkele afgeleefde tak uitlichten. Zorgen, dat de regelmatige vorm behouden blijft. Na de bloei in de zomer wat uitdunnen. 3. Gypsophia. Tot een paar cm. boven de grond afsnijden, dekken met blad of turfmolm. In het voorjaar dit ge- E. M. - Een oude dame heeft van haar vroegere welvaart niets meer over dan 60.in de maand (uitkering lijfrente). Noodwet Drees past negen en dertig gulden bij. Zij heeft van enige wel doeners een paar honderd gulden ge kregen. Men raadt haar aan dit som metje op de spaarbank te zetten. Zij vreest echter, dat zij daarvan dan aan gifte moet doen en dat haar uitkering van de noodwet dan verminderd wordt. Antwoord Als u, niet hetgeen u even tueel reeds op de spaarbank hebt staan, niet boven de 500.komt, wordt u niets gekort. U kunt het dus vrij opgeven zonder angst te hebben dat uw uitkering daardoor een ver mindering zal ondergaan. W. M. R. - Waar moet ik mij vervoegen, voor een werkvergunning en een ves tigingsvergunning naar Zwitserland Heb ik alle twee nodig als ik een betrekking zoek in een hotel als ka mermeisje AntwoordIn elk geval moet men, waar men in buitenland ook wil wer ken een werkvergunning hebben. Over genoemde betrekking gelieve u te spre ken op het Zwitsers Consulaat, Johan Vermeerstraat 16 te Amsterdam. Spreek uur 10-12, zaterdags 10-11 uur. Winterkou in den lande, Purol op lip en handen. J. K. Gaarne zou ik van u vernemen hoe het nieuwe land heet, ik bedoel de nieuwe provincie, die ontstaan is door het dempen van de Zuiderzee. Welke steden zijn er ontstaan Is er ook een plaats of plaatsje Êmmelo AntwoordLelystad wordt de toekom stige hoofdplaats van alle polders (wordt bewoonbaar gemaakt voor 30.000 inwoners en zal bij vestiging van in dustrie tot de dubbele grootte kunnen uitgroeien.) In de Noordoostpolder zijn reeds vele plaatsen; het administratief centrum (hoofdplaats) is Emmeloord op het kruispunt van wegen haar Lem mer, naar Vollenhove over Marknesse, naar Kampen, over Zuidvaart, Enser vaart, Ens, naar Schokland, naar Na- gele, over Tolbeek naar Urk, naar Es- pel, over Bont naar Creil, naar Kuinre over Marknesse naar De Voorst en Kraggenburg. Naar Lelystad in de Oostpolder kan men over de weg thans nog alleen via Harderwijk. J. R. - Mijn zoon, bij mij in loondienst, wil binnenkort een sigarenzaak begin nen. De vereiste papieren en geld zijn aanwezig. Mag hij nu bij mij in dienst blijven en dat zijn vrouw overdag de winkel waarneemt Vrouw heeft geen diploma's. Mij is verteld van niet, doch dat hij wel reparaties enz. op het nieu we adres mag uitvoeren. Alsdan is hij ook niet de hele dag thuis (daar ging het om), want dan moet hij ook de reparatiemachines halen en weer be zorgen bij zijn klanten. AntwoordWij geven uw zoon niet veel kans. Van iemand die een ver gunning krijgt een zaak te drijven, wordt in elk geval verwacht, dat hij de dagelijkse leiding der zaak zal kun nen behartigen. Nu uw zoon daarnaast nog in loondienst is, zetten wij achter uw vraag een groot vraagteken en verwijzen wij u naar de beslissing die t.z.t. zal worden genomen door de K. v. Koophandel, die terzake een on derzoek zal moeten instellen.

Soester Courant | 1955 | | pagina 18