van £ssen Ke^tmió. KERSTMIS Soes! werd in 1955 een middelgrote gemeente. ERKENDE PHILIPS.RAD10 SERVICE Nooitgedagt Schaatsen [UGERS RIJWIELEN Lof voor B. en W., maar ook critiek. Gasprijs wordt met 1 cent verhoogd. ^PECrnjTOPTIEff' Zeiss Punktal glazen. Depot ORGELS; PïANQ'5E STEMMEN - REPARATIE NIEUWE KASTEN etc. W. VAN TOL SSS» KERKSTR3 TEL.27S6 gelukkig Kerstfeest. IN DE HOEK ook voor VAKKUNDIGE KOUSENREPARATIE Stichtsche Schoenenkuizen „CONTRIMIJ" N.V. nette naaisters en leerling-naaisters. GROOT KERSTTOURNOOI voor KLAVERJASSERS in „De Vergulde Pollepel". VRIJDAG 23 DECEMBER 1955. 33e JAARGANG nr. 98. SOESTERI OURAN Verschijnt iedere dinsdag cn vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het Kerstfeest verschijnt ons telken- jare in twee gedachten het zich te buiten gaan en het zich naar binnen buigen van de mensen. Zij, die zich losgemaakt hebben van zijn christelijke inhoud, zij zijn ge neigd Kerstmis te vieren als een weel derig winterfeest, als een welkome on derbreking van de dorre en triestige dagen, waarin het seizoen ons gevan gen houdt. Er is bij velen een jacht naar vreugde in de kerstdagen, die alle kentekenen draagt van de algemene levensjacht van deze tijd. In de loop der jaren ontstond er een kerst-industrie, die er zich op toelegt het leven gedurende de christelijke hoogtijdagen, zo behagelijk mogelijk te maken en dié vergetelheid op te wekken, die ons afleidt van onze in nerlijke bekommernis. Niemand, die de behoeften van de mens begrijpt, zal zich verzetten tegen een gezellig, huiselijk kerstfeest. En daarbij behoort de dampende punch en het kerstbanket. Maar daarbij behoren niet de festijnen, die het drinkgelag naderen, daarbij behoort niet het dolle jolijt. Is niet de wijze waarop velen het kerstfeest doorbrengen een verduistering van zijn zin en bedoeling, ontgaat niet aan duizenden, terwijl zij het wanen te vieren, zijn eigenlijke aard Niet de gebraden gans is het beeld dat een goede kerstviering zich voor ogen houdt. Een goede kerstviering is gericht op het Kind in de kribbe, dat de Verlosser der wereld werd. Achter de feestklanken, spreekt die diepe stem, die de boodschap der lief de verkondigt. Geven wij ons de moeite die stem te verstaan Als wij er ons rekenschap van geven wat die boodschap betekent, dan zou den wij plotseling doodstil worden, dan zouden wij overmand worden door ons schrikkelijk tekort en overstroomd van goede voornemens. ,V.WE EDESTR36* SOESTDIJK TÉLEF.,2792 KERKSTRAAT 3-S0EST-TEL2030 Het jaar loopt haast ten einde, Wat heeft het ons gebracht: Voor velen nog ellende, Een tasten in de nacht Toch horen wij weer hoopvol, Trots ramp en tegenspoed: Hoe zal ik U ontvangen, Hoe wilt Gij zijn ontmoet? Wat onheil ons mag deren, Wat kommer, zorg of smart: De lichtstraal van het Kerstfeest Verlicht ons duister hart. Hoe paren zich de stemmen In talen velerlei 'k Lag machteloos gebonden, Gij komt en maakt ons vrij Wat zeggen ons dan wapens Of dreiging met geweld Geloven met de eenvoud Van herders in het veld Doet ons het Heil beseffen Dat Christus aan ons bood, Zijn eindeloos erbarmen Met onze grote nood Dan wordt ons Kerstfeest vredig, De blijde dag breekt aan Waarop wij weer eerbiedig Rondom de kribbe staan. Voorbij is dan het vragen Hoe wilt Gij zijn ontmoet Wij brengen Hem in zangen Een jubelende groet JAAP MIJDERWIJK. (Nadruk verboden.) Duizelingwekkend is de macht van het kwaad in de wereld. Het doet zich niet alleen gelden tussen de volken, die elkaar willen uitroeien met de fol- terendste middelen, totdat er geen mensheid meer bestaat; het sluipt over al tussen de mens en zijn medemens en neemt ook daar afgrijselijke vormen aan. Mensen, die elkaar vrienden noe men, belagen en verraden soms elkan der met een glimlach om de lippen. De zelfzucht verbergt zich soms onder edelaardig-schijnende vermommingen en door de achterklap vernietigen de mensen hun naasten regelmatig. „Hebt Uw naaste lief gelijk u zelve", zo luidt de kerstboodschap. Wij pre velen haar na, maar hebben wij ooit tot in de diepte doordrongen, welke taak ons in die woorden is opgelegd Zijn wij al begonnen aan de vervul ling van deze christelijke levenseis Zijn wij bereid één goede daad te ver richten, ons zelf één opoffering te ge troosten voor de medemens, op dit ogenblik Daarom verzetten wij ons tegen een lichtzinnige kerstviering, omdat wij op Kerstmis benaderd worden door het Heilige. Het volstrekte Goed doet zich gelden tegeover het volstrekte Kwaad in de geboorte van de Verlosser. Niet het slechte, maar Christus zal over winnen. Wie aan dit Heilige ontvlucht, wie zijn ontzaglijke eisen buiten zijn innerlijk leven laat, hij kan niet zeggen het kerstfeest te hebben beleefd. De ont duiking van het goddelijk gebod, het zich verstoppen in een vreugderoes om aan de eis van het goede leven te ont gaan, dat betekent handlanger worden van het kwade, want het kwaad woe kert voort, overal waar onachtzaamheid heerst ten aanzien van het Heilige. Wij wensen U weliswaar een vrolijk kerstfeest, maar wij wensen U op de eerste plaats een goed kerstfeest, dat gevierd kan worden, ook wanneer de levensomstandgheden vol zijn van droe fenis. Wij gunnen ieder de gepaste vreugde en gezelligheid, die opgetogen heid schenkt aan het huiselijk leven. Maar wij meenden een pleidooi te moe ten leveren voor de kertmisviering, waarin de heilige waarden van deze hoogtij-dagen ligt weerspiegeld. BEGROTINGSVERGADERING VAN DE GEMEENTERAAD. Woningnood nog lang niet opgelost. Financiële uitzichten niet erg gunstig. Donderdagmorgen, te 9.15 uur, opende de burgemeester de gemeenteraadszit ting, waarin de begroting werd behan deld en voor de K.V.P. hield de heer A. P. HILHORST de algemene beschou wing. Spr. feliciteerde de voorzitter als bur gervader van de 25000ste Soestenaar en merkte op, dat Soest thans tot de mid delgrote gemeenten behoort. Dit brengt met zich mee, dat de problemen groter zijn dan bij 'n kleine gemeente, maar de heer Hilhorst hoopte, dat onze gemeen te over dezelfde goede leiding zou blij ven beschikken als tot nu toe. Er zijn grote problemen en daarvan is de woningnood wel het grootste. On danks de activiteit van B. en W. is de achterstand weinig ingelopen en er zijn nog altijd woningtoestanden, die de toets der critiek niet kunnen doorstaan. De politiek van onze regering is on danks vele vraagtekens juist gebleken, al geeft de waardedaling van de gul den alleen aan bepaalde bevolkings groepen moeilijkheden. In Soest is de schuldenlast per inwoner toegenomen en dit zou zorgen kunnen baren als hiertegenover niet het huizen- bezit van de gemeente stond. Toch is dit een ongezonde toestand en de heer Hilhorst hoopte, dat de huur- en kost prijs van de woningen zich dusdanig zou gaan ontwikkelen, dat het particu lier initiatief aangemoedigd zou worden. De begroting is sluitend, maar dit be tekent, dat er veel besnoeid moest wor den van de aanvankelijke begroting. Betreurenswaardig is het, dat Gemeen tewerken hiervan het eerste slachtof fer geworden is. Het teren van wegen is een pro memorie-post geworden en dat is jammer. Het onderhoud der we gen komt de landbouw ten goede en men moet bedenken, dat de landbouw BIRKSTRAAT 2 TEL. 2874 Leverancier alle Ziekenfondsen. voor een derde van de export zorgt en de taak heeft onze gehele bevolking te voeden. De K.V.P.-fractie is zeer dankbaar voor het werk, dat door B. en W. verricht is. De heer Hilhorst sprak vooral zijn vol doening uit over de vuilverwerkings installatie, die binnenkort in Soest zal komen. De heer SCHAAFSMA, sprak voor de A.R.-fractie. Hij wees er op, dat wij ons verheugen in een algemene wel vaart, waarvoor wij God danken moe ten, Wij hebben een regering, die het goed met ons meent, we zijn gespaard voor oorlogen en rampen, maar spr. wees er op, dat alle welvaart vergan kelijk is. Dat deze welvaart er thans is kan men heel gemakkelijk constateren door de schoolkinderen van thans te vergelijken met de kinderen van een 40 jaar terug. verschil is odvoI- lend. De heer Schaafsma dankte B. en W. voor het gevoerde beleid. De burge meester had de gemeente met veel doorzicht geleid en enige maanden ge leden heeft men in de raad een ju ridisch debat kunnen meemaken, waar uit gebleken is, het het intellectueel peil van het Soester gemeentebestuur niets te wensen overlaat. De A.R.-fractie heeft veel respect voor het werk, dat door de gemeentedienst verricht is en hoopt, dat ook in het volgend jaar met vrucht en zegen ge werkt zal worden. Ook de wethouders verdienden dank voor het vele dat door hen gedaan is. Spr. had echter critiek op de wethou der van onderwijs, omdat hij zich te gen een actie van gemeentenaren ge keerd had bij de benoeming van een nieuw schoolhoofd. Ook bij de bespre kingen over de ziektekostenverzekering had de wethouder pertinent stand ge houden tegen de mening van de amb- tenarenorganisaties in, die de I.Z.A.- regeling wensten. De heer De Haan had trouwens deze hele zaak niet in de raad mogen verdedigen, daar dit op het. terrein van wethouder Van Zadel- hoff lag. De heer Schaafsma vroeg zich af of alles bij Gemeentewerken nog wel naar wens marcheerde, nu de directeur al 4 weken afwezig is door ziekte. Er moet meer gebouwd worden is de mening van de heer Schaafsma. De woningnood is groot en exploitatie van woningen door de overheid is niet te verkiezen. Wij glijden op deze manier af naar toestanden die niet gewenst zijn en het gaat ér dan op lijken of een oude leuze in vervulling gaat, wel ke voor afschaffing van het particulier eigendom is. Met veilig verkeer is het maar treu rig gesteld en vooral in Soesterberg is het invoeren van de maximum snel heid noodzakelijk. De heer Schaafsma toonde zich ver heugd over de samenwerking met Baarn en over het tot stand komen van de vuilverwerkingsinstallatie. Soes terberg moet echter spoedig een riool zuiveringsinstallatie hebben. Industra- lisatie is gewenst, aldus de heer Schaafsma. Mevrouw POLET sprak namens de P. v. d. A. en bracht dank voor de prettige samenwerking tussen raad en college. Een woord van waardering voor het ambtenarencorps, dat altijd klaar staat om inlichtingen te geven, is zeer zeker op zijn plaats. De financiën van de gemeente roepen vaak een halt toe aan gerechtvaardigde wensen en speciaal de begroting van Gemeentewerken heeft hieronder te lij den gehad. De begroting is op deze wijze sluitend gemaakt, maar het col lege zal moeten trachten een hogere bijdrage van het rijk te verkrijgen. Een protest tegen de verdeling van het bouwvolume acht mevr. Polet niet op zijn plaats nu een nie.uwe verdeling in zicht is, maar er moet wel op toe gezien worden, dat de totale woning productie opgevoerd wordt. In de eerste plaats is een betere organisatie van het bouwbedrijf gewenst en een scher pere controle is nodig. De onorganisato rische gang van zaken werkt remmend. In de toekomst zullen nieuwe com plexen grond ontsloten en bouwrijp ge maakt moeten worden. Van de nieuw te bouwen wijken moet de opbouw so ciologisch verantwoord zijn en het peil van de woningen moet over 50 jaar nog aanvaardbaar zijn. Aanvankelijk heeft men de nadruk gelegd op de pro ductie, maar thans wordt het tijd aan dacht te besteden aan het woonpeil. Mogelijk kan men bij Gemeentewerken aan dit probleem aadacht besteden, zo dat de plannen klaar zijn als er wat meer bouwvolume toegewezen wordt. De ontwikkeling van het onderwijs geeft reden tot tevredenheid. Er ver rijzen nieuwe schoolgebouwen en ook het Nijverheidsonderwijs heeft een be scheiden entree gemaakt. wenst U een Een der problemen, welke dit jaar de gemoederen in beweging gebracht heeft, is de eventuele invloed van de ouders op de gang van zaken bij de openbare school en bij het bestuur daarvan. In 1949 heeft het Volksonderwijs hier over al een rapport het licht doen zien en de meest wenselijke vorm is een bestuurssamenstelling, waarin de gemeentebesturen, de leerkrachten en de ouders vertegenwoordigd zijn. Een directe inmenging van de oudercom missie in bestuursaangelegenheden wordt verworpen omdat deze inmen ging te subjectief zou zijn. De door de P. v. d. A.-fractie naar voren gebrachte gedachte over het na leven van gemeentelijke verordeningen zijn blijkbaar door B. en W. overgeno men, hetgeen Mevr. Polet dankbaar stemt en zij hoopt, dat het hoofd van de politie de toezeggingen van het hoofd van de gemeente zal kunnen realiseren. De P. v. d. A. verklaart zich gaarne accoord met de begroting en wil de verantwoording voor de leiding van de gemeente mede aanvaarden. De heer ORANJE (V.V.D.) sluit zich gaarne aan bij de sprekers, die hulde brachten aan het college, daar bij her haling geconstateerd kon worden, dat niet alleen de belangen van de gemeente als geheel, maar ook die van de ge meentenaren afzonderlijk de voorzitter en het college ter harte gaan. De wethouders vervulden met blijmoe digheid en veel arbeidskracht hun zwa- Van een bewoonster van de Heideweg en lezeres van onze Soester Courant ontving ik deze week het volgende schrijven „Met bijzondere aandacht (Dank U, dank U. H.O.) lees ik steeds Uw artikelen, maar nu vraag ik mij zelf af, kunt U de autoriteiten niet eens wijzen op de nachtelijke avonden. Indien ik van het station kom, dan heeft men voor namelijk al die buurten hier in het pikdonker. Is daar nu niets aan te doen Degenen die autorijden zullen er wel geen last van hebben, maar voor de voetgangers is het werkelijk een groot gevaar. Zie maar eens, dat men op de Braam- weg al wederom een vrouw wilde aan vallen. Is het dus niet eens mogelijk hierop te wijzen Of is dit te veel gevraagd Tot zover onze lezeres. Natuurlijk kan ik er op wijzen en het is niets teveel gevraagd, maar of het wat helpen zal is vers twee. Maar moed verloren is al verloren. Ik breng het daarom graag voor de zo veelste keer onder de aandacht van de betrokkenen, op gevaar af, dat ze mij vervelend vinden worden, maar dat is het ergste niet. Hier en daar in onze gemeente is een verbetering in de straatverlichting ge bracht, al betreft dit dan ook alleen, dat de lampen niet om twaalf uur wor den uitgedraaid. De verlichting op zich zelf is hierdoor natuurlijk niet beter geworden. Wanneer dit niet-uitdraaien geen ver gissing is, zodat men nu de fout haas tig gaat herstellen, is dit een stap in de goede (verlichtings) richting. Laten we hopen, dat er meer stappen zullen worden gedaan en dan met zo veel resultaat, dat we onze kinderen, na het donker worden, nog een bood schap durven laten doen. De meeste ouders durven dit nu niet te riskeren en dat is anno 1955 toch eigenlijk te gek om over te praten. De post „straatverlichting" op onze be groting zal behoorlijk herzien moeten worden voor de burgerij zich op onze wegen „prettig" zal voelen. H. OEKMAN. SOEST UTRECHT BAARN v.h. KANN CO. vraagt voor haar atelier Prettige werkkring. Hoog loon. Aanmelden Beckeringhstraat 20. HEDENAVOND, aanvang 8 uur, Wildprijzen Inschrijfgeld 1. 2e Kerstdag muziek van 3-6 uur en van 8-12 uur. GELEGENHEID TOT DANSEN. re taak en daarvoor heeft de heer Oranje alle respect. Er zijn echter ook enige bedenkingen en vóór de heer Oranje deze wil uiten wijst hij op het oude spreekwoord Het zijn Uw vrienden die U Uw fei len tonen. „Ik ben van oordeel, dat het college te vaak tekort schiet in ontvankelijk heid voor datgene wat onder andere ook in de raadscomissie leeft. Meer aandacht voor anderen zou het gezag van het college en het vertrouwen in het college ongetwijfeld ten goede ko men. Verder heeft het college in het afgelopen jaar momenten gekend van bedenkelijke zwakte. De regeling van de ziektekostenverze kering kon na 4 jaar beraad niet op gelost worden op een wijze, die alle partijen bevredigt en tenslotte is men met een regeling gekomen, die slechts gedekt wordt door de overtuiging van een der leden van het college. Een tweede voorbeeld van zwakte heb ik gezien in de weigering van het college om zich te gedragen naar het advies van de onderwijscommissie inzake de benoeming van een schoolhoofd. Ik kan in deze geste niets anders zien dan een uiting van vrees, om tegen over de raad niet te zullen beschikken over voldoende overtuigingskracht". De heer Oranje wenst het college in de toekomst groter kracht toe. In het debat over het ontslag van de heer Van Tuyl, de onderwijzer die als hoofd in Soest niet gewenst werd, heeft wethouder De Haan een lid van de raad er op gewezen, dat hij in de commissie vergadering gezwegen had over deze zaak en kennelijk de indruk wekte voor de publieke tribune te spreken. Dit is een verwijt, dat de heer Oranje niet zonder reactie voorbij kan laten gaan. Hij heeft het altijd als een eer be schouwd lid te mogen zijn van ver schillende raadscommissies, maar heeft zich altijd het recht voorbehouden in het openbaar het woord te voeren wan neer hij dit nodig of nuttig achtte. Be handeling van de algemene belangen Voor vervolg zie pag. 2.

Soester Courant | 1955 | | pagina 1