van £ssen AUBIUM r SOEST v_ Besloten kring. DEMONSTRATIE Electr. Gehoorapparaten ^PECIflJTTOPTlÉtf IN DE HOEK. „CONTRIMIJ" N.Y. nette naaisters en leerling-naaisters. B1NSDAG 10 JANUARI 1956. 34c JAARGANG No. 3. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 SOEST HEEFT EEN MOEDERMELKCENTRALE. Enige jaren geleden was het drs. G. G. A. Mastenbroek van de kinderkli niek te Amsterdam opgevallen, dat de moedermelkvoorziening in deze kliniek aan vrij grote schommelingen onder hevig was. Soms was er te weinig, maar ook vaak teveel en hij vatte de gedachte op een bewerkingsmethode te zoeken waardoor deze melk bewaard zou kunnen wor den. Moedermelk kan echter niet ge- sterilliseerd worden en uit Zwitserland was het bericht de wereld ingegaan, dat een invriesinstallatie een tijdlang geweigerd had zonder dat men het merkte, zodat bedorven melk aan baby's gegeven was met noodlottig gevolg. Drs. Mastenbroek en dr. Spaander hadden een installatie gebouwd om bloedplasma te bewaren en deze werd nu voor de moedermelk gebruikt. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis, dat nieuwe vredestaken zocht, toonde zeer veel belangstelling voor de moeder- melkcentrale in oprichting en daar an dere kruisverenigingen in de gezinnen komen door het bezoek van de wijk zusters werd de moedermelkcentrale van het Rode Kruis, mede onder leiding van de andere kruisverenigingen, opgericht. Het Rode Kruis nam de administratie en het verschaffen van materiaal op zich en de andere verenigingen zorgden voor het inzamelen van de moedermelk. Drs. Mastenbroek vertelde dit in het wijkhuis van het Oranje-Groene Kruis voor drie wijkzusters van Nieuw-Mari- ënburg, de heer en mevrouw De Graaf van het Rode Kruis, ds Groeneveld en twee zusters van het Oranje-Groene Kruis, de heer A. L. Bakker, voorzitter van het Wit-Gele Kruis, mevr. J. v. d. Bremer-v. d. Laar, mevr. dokter T. Schutte-Beeken de dames Peters en pnj6ër 'van de^"gezinsverzorging van het Groene Kruis. Ds Groeneveld had drs Mastenbroek welkom geheten en er was gesproken over de mogelijkheid van het gebruik van diepvriesinstallaties in onze gemeen te voor het bewaren van de melk. De heer Bakker deelde mee, dat drie groen tehandelaren hun installatie ter beschik king stelden. Na de uitvoerige uiteenzetting van de heer Mastenbroek werd de plaatselijke commissie door ds Groeneveld geïn stalleerd. Deze commissie wordt ge vormd door de dames Schutte-Beek, v. d. Bremer-v. d. Laar en Dammers-Boe- ser. Ook in Soest zal het Rode Kruis voor de administratie en de instrumenten zorgen, terwijl de andere kruisvereni gingen voor het inzamelen zullen zorg dragen. Dat de opgerichte afdeling in een behoefte voorziet blijkt uit de ge gevens die drs Mastenbroek verstrekte. In 1955 kwam men 1500 liter tekort. De ingezamelde moedermelk wordt door de spoorwegen gratis naar Amsterdam vervoerd waar ze bacteriologisch on derzocht wordt. Het is n.1. nog wel eens voorgekomen, dat een goedwillende moeder graag veel gaf en er wat koe melk bij deed. Dit kan in Amsterdam direct geconstateerd worden. Na stan- darisering, pasteurisering en invriezen tot 45° onder 0 gaat de melk in een Doordat onze regering vindt, Dat 'n voetbaipool niet net is Kan het gebeuren, c?at zo'n pool In strijd met onze wet is. Het mag wèl in „besloten kring", Wat een heel moeilijk ding is, Want wie van ons weet er precies Wat een „besloten kring" is Als pa en ma en 't kindertal Besloten ganzeborden En tante komt, is dan die kring Een „open kring" geworden En als men in de kegelclub, Waar ik een keer te gast ben, Een gokje maakt, mag dat dan niet,, Zodat 'k als gast tot last ben Wat is écht een „besloten kring" Wie kan mij dat vertellen Het spel „Pater langs de kant" Een ring gevang'nis-cellen Ik ken één vast-besloten kring, Een kring van Nederlanders, Die van een vrijer vrijheid droomt (De wèrk'lijkheid is anders). Daar is één vast-besloten kring, Tóch is die niet „besloten"; Die kring wil graag wat vrijer zijn, Die kring van landgenoten. CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden). droogtoetsel waar het poeder wordt. Dé melk is verkrijgbaar in kleine fles jes van 1/10 liter. Wanneer de moedermelk in poedervorm voor distributie gereed is, dan is het een duur product geworden. De kost prijs per liter is 20.De zieken fondsen verstrekken het niet omdat ze het niet als medicijn zien, zodat het op doktersrecept uitgegeven wordt te gen de prijs van 50 cent per liter, daar het bedrag van de werkelijke prijs veel te hoog ligt. Deze 50 cent is echter het minimumbedrag en in overleg met de wijkzusters zal meer betaald worden door hen die het missen kunnen. Voor een goed verloop van het toe wijzen van moedermelk is de hulp no dig van de wijkzusters, de consultatie- bureaux en de plaatselijke artsen en drs Mastenbroek deelde mee, dat de re gering zeer gesteld is op het werk van deze moedemelkcentrale en hoopt, dat de zo nodige medewerking inderdaad verleend zal worden. Ds Groeneveld dankte de spreker en sloot de bijeenkomst. VAN A.S. DONDERDAG V.M. 10-12 UUR. ÖiHksTKAAi 2 TEL. 2874 25 JAAR ZIEKENAUTO IN SOEST. Op een van de laatste dagen van het oude jaar was het 25 jaar geleden, dat de eerste ziekenauto in onze gemeente in gebruik genomen werd. De E.H.B.O. deed hiermee een goede stap met be trekking tot de zieken en het zieken- vervoer. Mej. Van Herwaarden heeft bovendien gedurende die 25 jaar de administratie van de ziekenauto belangeloos gevoerd. De verzorging van de ziekenauto, het vervoer van zieken en zo nodig de behandeling van gewonden is thans 20 jaar in handen van de heer G. Klomp en zijn helpers. Voordien werd dit 4 jaar verricht door de firma Alblas en 1 jaar door de firma Broers, die onder de naam „Autokluis" was gevestigd in het pand aan de Van Weedestraat, waarin thans de Ceramiek Van Breu- ghel gevestigd is. Momenteel is de derde auto in gebruik en deze is wel de beste in zijn soort. Voor de E.H.B.O. met de eerste zieken auto begon, had het vervoer door de gemeente plaats met een oud wagen tje, dat niet berekend was op het ver voer van zieken en gewonden. In het begin werden met de E.H.B.O.- auto gemiddeld 100 personen per jaar vervoerd, nu 400 tot 500. Als er voor de ziekenauto hulp van E.H.B.O. is, dan wordt deze geheel be langeloos verleend, terwijl verbandstof- fen, die bij een ongeval nodig zijn, door de E.H.B.O. gratis worden verstrekt. VERGADERING PHILATELICA. De afdeling Soest van de Int. Ver. van postzegelverzamelaars „Philatelica" hield vrijdagavond in „De Schouw" een ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer J. K. de Bruin. De secretaris, de heer Adriaans, las de notulen, waarna bekend gemaakt werd, dat de waarnemend secretaris, de heer Schuddeboom, zijn plaats beschik baar stelde. De heer A. J. Meyer werd nu tot plaatsvervangend secretaris be noemd. In februari zal de jaarvergadering ge houden worden, maar thans werd reeds een overzicht gegeven van de gang van zaken bij de vereniging, die 86 leden telt en 3 jeugdleden. Zestien leden zijn tevens lid van de afdeling Amersfoort. Tijdens de jaarvergadering zal opnieuw een grote gratis verloting gehouden worden en voor ieder lid wordt een prijs in zegels beschikbaar gesteld, waarvan de kosten bij aanschaf gemid deld 5.50 bedragen. Er werd besloten de vergaderingen voortaan niet meer op de eerste en de derde vrijdag van de maand te houden, maar op de tweede en de vierde, daar dit beter uitkomt met 'de vergaderingen van de Amersfoortse afdeling. Voor de gebruikelijke veiling en ver loting was weer veel belangstelling. De secretaris, de heer Adriaans, gaf een verklaring van het feit, dat in de miniatuurstaat Andorra postzegels van Frankrijk en Spanje werden uitgegeven, maar niet van Andorra zelf. Het bleek, dat er in die staat geen postverkeer is en daar Spanje en Frankrijk beide bij Andorra geïnteresseerd zijn, geven zij zegels uit voor het postverkeer met het buitenland. De heer De Bruin dankte de heer Adriaans voor zijn interessante uiteen zetting en sloot de vergadering. UITBREIDING GROEN VAN PRÏNSTERERSCHOOL. In 1951 werd onr er de architect P. Beekman de Groen van Prinsterer- school gebouwd op 't Hart, welk deel van de gemeente zich snel uitbreidde, zodat ook de school meegroeide. Er is nu een centrale hall bijgebouwd en een zevende lokaal naar ontwerp van de heer P. Beekman, maar wanneer ar chitect en schoolhoofd het alleen voor het zeggen gehad zouden hebben, dan was men nog even doorgegaan met bou wen, daar de hal thans ingericht is als leslokaal omdat er nog geen ruimte genoeg is. Uiteraard is bij het nieuwe gedeelte rekening gehouden met het bestaande gebouw, maar de, meer moderne op vattingen van deze tijd zijn er toe gepast. Er ligt eeri plastic vloer in te genover houten vloeren in de andere lokalen, het licht komt van twee kan ten, de kleuren zijn modern met ver schillende tinten voor de randen en ook de nieuwe ontvanghal heeft aan beide kanten glas. In het lokaal, waarin de leerlingen van de eerste klas zitten, zijn kleine ta feltjes en miniatuurstoeltjes, dus de oude schoolbanken' zijn dok in 't Hart aan het verdwijnen. Hei bestuur vah aé"school achtte de verbouwing te weinig ingrijpend om het nieuwe gedeelte officieel te openen, zodat het nieuwe gedeelte zonder plech tigheid in gebruik genomen is. GEVONDEN VOORWERPEN. Twee sleuteltjes aan rood ringetje, 3 gescheurde muntbiljetten van ƒ1-, vul pen, paar lederen handschoenen, rech ter bruine wollen handschoen, heren fiets, geel m. bruine want, zwarte gla cé dameshandschoen, wit-zwart poesje, nageletui, loper aan ring, gele leren portemonnaie, grijze kinderhandschoen, f ietssleuteltje, tasje met gereedschap, zwart-witte hond met rode halsband, boorkop van boormachine, rood gebreid mutsje, rechter want, linker glacé he renhandschoen, gele kinderwant, paar zwarte glacé handschoenen, gabardine jongensjas met kapuchon, shawl met diverse kleuren, rozenkrans, gele want, blauwe alpino, blauwe kinderwant, fietstas met overall en werkbroek, le deren dameshandschoenen, blauw plas tic etui met gereedschap, hoofddoek, kaboutermuts, ballpoint, armband, por temonnaie met ƒ4.blauw jongens petje, bril met bruin montuur, paar grijze sokken, radiolamp, shawl, rijks daalder, blauwe bal, doosje zakdoeken, 2 spandoeken, herenfiets, jonge boxer, damesparapluie, nummerbord, blauw kinderwantje, groene kinderhandschoe nen, zwarte kam in etui, schakelarm band, groene portemonnaie, kolenzak, 2 bankbiljetten van 25.2 handdoe ken, schakelketting, bruine herenporte- monnaie, rode poppenwagen, fietssleu- teltje, blauwe alpino, geel bruine leren handschoenen, jongenspetje, rood-leren damesportemonnaie, linker herenhand schoen, blokfluit, paar blauwe wantjes, zwart damestasje, shawl, pakken vet, big, 2 muntbiljetten van ƒ2.50, kana rie, blauw-witte shawl, ceintuur, grijze kinderwant, zilveren dameshorloge. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen zijn te verkrijgen op het politiebureau, Van Weedestraat 3, op woensdag- en zaterdagmiddag, van 2-4 uur. DANSWEDSTRIJDEN IN „EEMLAND". Opnieuw zijn de danswedstrijden om de Grand Prix van Amersfoort in res taurant „Eemland" gehouden en 62 pa ren streden in de hoofdklasse en de A, B, C en D klasse om de prijzen. De wedstrijden werden georganiseerd door dansstudio Ann en Bert Kamper man uit Amersfoort en de jury werd gevormd door de heren Kits uit Zwolle en De Steenwinkel uit Utrecht. De heer en mevrouw Harlaar uit Amsterdam vormden de telcommissie. Uitslagen Hoofdklasse 1. Paar Hols- huyzer, Amsterdam. 2. Paar Kleinhout, Amsterdam. 3. Paar Schutter, Amster dam. 4. Paar Becker-Van Asten, Am sterdam. Deze vier paren zullen deel nemen aan de West-Europese kampioen schappen. Klasse A 1. Paar Marinus, Amster dam. 2. Paar Velthuizen-v. d. Hulst, Amsterdam. 3. Paar Andrea-Mans, Am sterdam. Klasse B 1. Paar Asten-Sampion, Am sterdam. 2. Paar Meyerdrees-Warner, Amsterdam. 3. Paar v. d. Brink-Bak ker, Utrecht. 4. Paar Petersen-Van Ramselaar, Amersfoort. Klasse C 1. Paar De Buyser-Mikkering, Amsterdam. 2. Paar Oosterboer-Scho- tanen, Amsterdam. 3. Paar Horst-Hoe ven, Amersfoort. Klasse D 1. Paar Husker-Iesberts, Amsterdam. 2. Paar Andel-Kerkhof, Utrecht. 3. Paar Verheul-Van Dieën, Utrecht. 4. Paar Boer-Merkelbach, Am sterdam. SCHAKEN. Voor de schaakkompetitie speelde het eerste Soester team uit tegen Laren, dat met 5V2-4V2 won, waardoor de pro motiekansen van het Soester team ver loren gingen. Uitslag Th. Verbeek-L. de Regt 10. G. v. Keulen-C. Samson 10. D. Leegh- water-J. Thomasse 0—1. P. A. In 't Hout-J. Gorter 1—0. J. Calis—W. Ben schop V2V2. C. M. Roggeveen-A. van Dijk 01. J. Braam-J. K. v. Zijtveld 10. J. J. Kupperman-J. de Leeuw 1-0. A. v. d. Loo-G. Th. v. Munster 0-1. W. Knemeyer-A. Hilhorst 01. GESLAAGD EERSTE OPTREDEN VAN „ANIMATO". Zaterdagavond gaf „Animato", de Soes ter Accordeonvereniging, die nog geen jaar oud is, haar eerste uitvoering in „Eemland" en vrijdag verrichtte het bestuur van de vereniging een hande ling die verband hield met deze eersfee kennismaking. Toen werd voor de burgemeester van Soest een band afgedraaid en klonk op het gemeentehuis de mars, die ge componeerd is door de dirigent van „Animato", de heer B. Pot. Op het programma van de avond was deze mars als nr. 13 met veel vraag tekens vermeld, maar toen de burge meester de mars gehoord had gaf hij zijn toestemming hem de „Burgemees ter Bentinck-mars" te noemen en za terdagavond werd deze voor het eerst uitgevoerd. Als U in de loop van dit jaar P.V.O. of welke andere muziekvereniging een vlotte pittige mars hoort spelen, waar van U de naam niet weet, dan zou dat de Burgemeester Bentinck Mars kun nen zijn, want het succes dat „Anima to" ermee had wenst iedere vereniging zich toe. De voorzitter van de vereniging, de heer H. G. Scholtmeyer, heette de aanwezigen welkom en in het bijzon der de afgevaardigden van de zuster vereniging „Avanti", A.V.A. uit Amers foort, de accordeonvereniging „Wou denberg" en de grote zuster P.V.O. De vereniging is opgericht in april '55 en er is heel hard door de meisjes en jongens geoefend om tot dit eerste op treden in zo'n korte tijd te kunnen ko men. De heer Scholtmeyer dankte de heren Verwoerd, B. v. d. Linden, Rademaker, Ramselaar en Van de Broek voor het vele werk, dat zij verricht hadden om deze avond mogelijk te maken. De heer Rien Veerman en echtgenote, die het tweede deel van de avond verzorgden, werden eveneens bedankt. Het doek ging open en daar zaten 5 meisjes en de 3 jongens met hun kost bare instrumenten. De zwart-witte kle ding stond bijzonder aardig, de grote blauwe boog met „Animato", die de hele achterwand van het toneel om spande en de witte lessenaars met schildjes gaven de jonge vereniging al direct het cachet van een volwaardige vereniging, hetgeen door het spel be vestigd werd. Er werd natuurlijk geopend met de korte frisse „Animato-mars" van R. v. d. Broek. Na „Anchors Away" en „Ueber den wellen" kwamen de dames Ria v. d. Schoot, Lucy v. d. Linden en Dineke Rademaker als „The Happy Three" met bekende melodietjes aan de beurt. Ze waren niet alleen gelukkig maar ze speelden ook goed. Joke v. d. Linden en Anton v. d. Bre- mer speelden „Fleur de Mai" en het ensemble vervolgde met de Columbia- mars, Lullabyland en de Rozenwals. Ria v. d. Schoot, Henk Verwoerd, Vit- torio Turchet en Lucy v. d. Linden ble ken solistisch hun instrument goed te kennnen en na de succesmars La Com- parsa en Avevo un Bavero van het en semble kwamen Dineke Rademaker, Jo- ken v. d. Linden, Lucy v. d. Linden en Nelly van Geytenbeek alleen voor het voetlicht. Ik heb zo het gevoel, dat toen mevrouw dokter Schutte-Beek op oudejaars avond in de Soester Courant haar nieuwjaarswens voor 1956 gaf en daar in zei te hopen, dat de Moedermelk centrale een feit zou worden en dat de E.H.B.O.-ambulance weinig of nooit zijn sinistere claxon in onze gemeente zou laten horen, zij bewust een wens achterwege liet en bang was te veel plaatsruimte te vragen om te relave- ren, dat het zo omstreeks nieuwjaar 25 jaar geleden was, dat onze E.H.B.O. de eerste ziekenauto in dienst van de gemeenschap stelde. Dat was toen nog niet zo'n uitgeba lanceerd geval als nu, voorzien van vele moderne hulpmiddelen, maar het was een geweldige stap vooruit in de hulpverlening en slachtoffers, die er gens in ons dorp hulp behoefden, kon den rekenen op een vrij vlug verschij nen van de E.H.B.O. ziekenauto. 25 jaar lang staat nu reeds de E.H.B.O.- auto klaar voor een ieder die deze nodig heeft. Uit bescheidenheid en omdat de E.H.B.O., behalve voor haar werk, niet graag aan de weg timmert, werd geen ruchtbaarheid aan dit feit gege ven en alleen een paar ingewijden vierden het in stilte met een goed etentje. Dat is jammer, want er zijn waarlijk wel minder belangrijke zaken met veel hoempah herdacht en Klomp en zijn mannen hebben het best ver diend eens in het middelpunt der be langstelling te staan. Het zou tevens een pracht gelegen heid zijn geweest in de openbaarheid te brengen wat mevrouw dr. Schutte- Beek waarschijnlijk niet durfde wen sen, namelijk de E.H.B.O.-ambu lance uit te rusten met een mobilofoon, zodat het mogelijk zou zijn de auto, b.v. via het politiebureau, op te roe pen, wanneer deze op de weg is. Natuurlijk kost zo'n mobilofoon geld, maar vreest niet broeders in de na righeid. Ik ga ditmaal geen praatje over naastenliefde houden en daarna een beroep op uw portemonnaie doen. Niets daarvan. Nu we nog maar zo kort in het nieuwe jaar zitten, geloof ik, dat op de gemeentebegroting voor 1956 nog wel een „elastieke post" te vinden is, waaruit een mobilofoontje voor onze E.H.B.O.-ambulance gepeuterd kan worden. Zulks tot groot gemak van de E.H.B.O.- werkers, maar vooral voor het welzijn van onze zieken en gewonden. H. OEKMAN. v.h. KANN CO. vraagt voor haar atelier Prettige werkkring. Hoog loon. Aanmelden Beckeringhstraat 20. De Burgemeester Bentinck-Mars werd vervolgens ten doop gehouden en met Now is the hour en de Animato-mars tot slot kwam een eind aan dit eerste optreden van een uitstekende vereni ging, die het zeker niet bij deze geslaag de première zal laten. Het tweede deel van de avond trad de uitstekende cowboy-groep „De 5 Ted dy's" op. Het meisje en de 4 jongens lijken serieuze concurrenten van de Chico's. Het populaire mondharmonica trio „The 3 Adlers" had eveneens veel succes en The Coral Islanders, een ori ginele Hawaïangroep zorgde voor zoet vloeiende Zuidzeeklanken. The West Boys onder leiding van B. van Be veren verzorgden het nachtelijk deel van de avond. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van vrijdag j.1. wer den aangevoerd 206 biggen in prijzen van 40.tot 55. Op de eiermarkt werden aangevoerd 180.000 stuk. Hoendereieren van 12,25 tot 14,50. Middenprijs 13.Prijs per k.g. ƒ2.17. De handel had zowel op de biggen- als op de eiermarkt een vlot verloop. EVANGELISATIESAMENKOMSTEN NED. HERV. KERK. Hedenavond, 8 uur, in de Groen van Prinstererschool. Morgenavond, 8 uur, in de Heeskapel. Spreker de heer S. van Gorkum.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1