Oud Soest» SCHUDJASCONCOURS SOEST EN DE HOEK. „CONTRIMIJ" N.V. nette naaisters en leerling-naaisters. 1 DINSDAG 17 JANUARI 1956. 34e JAARGANG No. 5. SOESTER OÜRANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart 1.95 - per post 2.16 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 EEN MERKWAARDIGE PLAAT SELIJKE BELASTING. II. De imkerij werd in Soest druk be oefend in die dagen, niet alleen door mannen, doch ook door een negental vrouwen, zoals uit de lijst in ons vo rig nummer bleek. Overal in Soest kwamen deze bijsteden voor, al vermeldt het kohier niet altijd duidelijk de plaats, waar de korven waren geplaatst. De Eigendom, de Bunt, de Wijker- sloot, de Nieuwe Steeg en het Kerk- pad zij nog bekend en leveren geen moeilijkheden op, om enigszins te kun nen bepalen, waar deze bijesteden lagen. Minder bekend is „de Blaak", het hui dige voetbalveld van B.D.C. De Teuts Holleweg, nu de Grote Melm- weg, vanaf de Van Weedestraat naar de Korte Brinkweg. Achter de Heuvels moet gezocht worden in de buurt van het station Soestdui- nen. Het Geijn, misschien ook Geng, wijst op een samenvloeiing van twee waters of op een uitmonding. Op een aanplakbiljet uit 1913, waarop een publieke houtverkoop ter kennis van het publiek wordt gebracht, komt de naam „Geng" voor, liggende in de Birkt, evenals „op de Akkeren". Beide percelen worden als zodanig aange duid. Oude Soestenaren wisten zich bei de namen niet meer te herinneren. Vol gens een bewoner van de Birckt zou het „Gein" duiden op een afwatering in de Eem. Evenmin is bekend de Del, wat op een inzinking in de weg slaat. Del of dal is echter niet de Dalweg; deze heette vroeger Holleweg. „Pieter Baukesen heeft een bijstede aant land Lasenberg". Herhaalde ma len kwam ik deze naam in de oude papieren tegen, zodat onze huidige La- zarusberg in de loop der tijden een naamsverandering heeft ondergaan. Lasenberg werd Lazarusberg, een dui delijk voorbeeld van volksetymologie. De plaatsen rondom de Eng zullen als bouwland waarschijnlijk wel het meest in trek zijn geweest. Vroeger werd, in tegenstelling met nu, weinig koren verbouwd, wel boekweit, dat spotten derwijs „de rogge van de arme" ge noemd werd. In het voorjaar bloeit de boekweit met duizenden witte bloempjes, die een ster ke zoete geur verspreiden en rijkelijk honing dragen en daardoor ijverig door bijen en andere insecten worden be zocht, die hier de zo begeerde nectar halen. Na gerijpt te zijn en ontdaan van de klieuwen (bolsters) maakte men er na gemalen te zijn, er boekweitpap of pannekoeken van, ongeveer een pink dik; die stonden in de maag, zodat men er flink op kon werken. Er is weinig meer over, dat ons her innert aan de imkerij op grote schaal in Soest, of het moest zijn de boerderij „De Bieënhof" aan de Koninginnelaan. Door invloed van de kunstmest en ra tioneler bebouwing verdween de boek weit van de Eng en maakte plaats voor rogge en andere gewassen. Ook het verdwijnen van de heidevelden speelde een belangrijke rol, zodat overal in Soest de „bijesteden" verdwenen. De oudere Soestenaren onder ons her inneren zich nog wel de Gebrs. Kleijn, de laatste bijenmannen of beroeps- imkers, die hun korven naar een ge schikte plaats brachten, waar de bijen een rijke oogst konden vergaren. Eén van deze plaatsen was de hoek Beukenlaan-Wijnand Toplaan, toen nog niet bebouwd met huizen, waar in het voorjaar en de zomer, wanneer de boek weit op de Eng bloeide, wel 100 kor ven in halve cirkel stonden opgesteld, met het vlieggat naar het Oosten. Jaarlijks moest twaalf stuijvers betaald worden aan de Kerk en van bijesteden die niet bezet waren half geld. Wan ner de bijsteden op eigen land ston den was ook maar half geld verschul digd. Was men nalatig in het aange ven van zijn stal, dan werd de belas ting verdubbeld. Aan de vooravond van de Franse Re volutie, toen andere denkbeelden baan braken, weigerden verschillende Soes tenaren het verschuldigd bedrag aan de Kerkmeester te voldoen. Het oude gebruik raakte in verval. „De Heer Schout, Buurmeesteren bij Scheepenen van Soest en de Birkt gingen met een verzoekschrift tot Zijne Doorluchtigste Hoogheid, den Heere Erfstadhouders Gerechte te Utrecht, dat in den Zelve Gerechte (Soest en de Birkt) van immemoriale tijden ten behoeve der Kerke van Soest is in gebruik geweest". Wel 'n bewijs, dat deze belasting 'n belangrijke bron van imkomsten voor de kerk betekende. Het verzoek vermeldt van het oude gebruik en zegt, dat zulks *ten alle tij den is geobserveerd geworden tot he den toe. De Gerechte van Soest en de Birkt merkt op, dat desniettemin veele qu- aardige Luyden zich thans laete ge- lusten den Spott te dreyven, zoowel met het Gerecht als Kerkmeesteren van Soest en volstrekt wygeren iets het allerminste te betaelen. De Soesters vertikten het langer, zo men ziet, het z.g.n. stuijversgeld aan de Kerk te betalen en het toenmalig gemeentebestuur doet alle moeite, de keur nogmaals bekrachtigd te krijgen, om zodoende dwang te kunnen uitoe fenen op de nalatigen en het „stuij versgeld" binnen te krijgen. Op 10 April 1770 werd het verzoek ingewilligd en het keur door de Ge deputeerde van de Staaten 's Lands van Utrecht bekrachtigd. Dit werd door biljetten met de na volgende inhoud aan de Soester inwo ners bekend gemaakt NOTIFICATIE. Van 't Oud gebruijk in Soest. Dat van yder verhuurde Beije-steede in den Dorpe van Soest, staande aande Boekweyt met Beijen beset zijnde Jaar lijks betaalt wordt Twaalf stuijvers. En van de Leedige Beije-steeden die niet beset worden/off wanneer een Eij- genaar zijn Eijge Beije-steede beset/ wordt betaald halff geld. Dat van yder stok Beijen, staande op 't gemeene Soesderveld aande Heijde betaalt is een stuijver, E oog wanneer de stokken staan op haar eijgen Landt/ als dan maar halff Geld werd gegeven. Dat Jaarlijks in de Maand Augustus door den Kerkmeester inder tijd/nae voorgaende Affixie van Biljetten de Visitatie gedaan werd. Wanneer ymand zijn stal niet aangeeft aan den Kerkmeester in der tijd/dubbelt Geit is betaald geworden. En dat soo wanneer ymand weijgerig blijft te betaalen/werd aan een off mear Stokken, door den Kerkmeester gedaan parte Executie/en in den Ge- rechtshuijse binne den tyd van agt daagen Publiecq verkocht/om de voor schreven Somme met de kosten daar aan te verhaalen. Dat insgelyks van yder buyte Doode, in de Kerk off op 't Kerkhoff van Soest begraaven wordende betaald is Twee Guldens. En wanneer een Lyk werd begraven voor een Bordde in de Kerk werd op hangen/daar meerder als Ordinair over geluyd word altoos is betaalt geworden/ alste/voor het Bord twaalf Guldens/ en voor Extra Ordinair Luyden per uur eene Gulden en tien Stuijvers. Dat al meede van yder Doode die in Soest begraaven word betaalt is vier en twintig stuijvers, waar voor 't Baer- laeken van de Kerk kan gebruijkt wor den. op zaterdag 21 januari te 7.45 uur, in Restaurant „Bosboom", Burg. Grothe- straat 55, telefoon 3396. Inschrijving tot zaterdagmiddag 12 uur. Inleggeld ƒ1.—. BaMHSEgjuawvw ii—in i'nm i miiiiiii i De Kerk en het toenmalige Gemeente bestuur kregen hun zin en de Schout kon voortaan ieder Kwaadwillige voor de geincureerde boeten Paraatelijk Excuteeren. Of de Soestenaren van die tijd zich wederom aan het oud gebruik hebben gehouden en voortaan hun stuivers- geld hebben voldaan, wordt jammer genoeg niet vermeld. Gezien de vermelde feiten lijkt het mij zeer waarschijnlijk, dat de boerenbe volking in die tijden reeds meer voel den voor een belastingstelsel, dat de transformatie van de belastinggelden nastreefde en het innen van de pen ningen door de Kerk als Overheid langzamerhand als een druk begon te voelen. De op komst zijnde Franse revolutie in 1789 was ook in het kleine Soest, met een gering aantal inwoners reeds merkbaar, vandaar de recalcitrante houding van de Soestenaren in 1770 en in de daar voorafgaande jaren, te genover de Kerk het Oud Gebruik en de door haar uitgeschreven belasting op de bijsteden. In 1795 werd het stuijversgeld afge schaft. E. HEUPERS. LEUKE FEESTAVOND. Wanneer je geld zat hebt en je laat op een feestavond Johnny Jordaan, Cees de Lange, Toon Hermans, Wim Kan, Wim Sonneveld en Mans uut Twente komen, dan is dat natuurlijk wel leuk en dan zal er wel gelachen worden ook, maar het is een vrij ge makkelijke manier van ontspanning brengen. Wanneer echter v< 'e tientallen meisjes en jongens van de openbare U.L.O. met elkaar een feestavond verzorgen en er een hele leuke avond van maken, dan is dat nog wel zo aardig. Een enthousiast publiek van minder jarigen vulde omstreeks half acht de zaal van hotel „Bos en Duin". Het moest om die tijd bèginnen, maar ook de jeugd houdt er Soester kwartiertjes op na, dus het was al acht uur ge weest toen Rob Terhorst de aanwezigen welkom heette en de boodschap voor las, die de feestgangers aan het zieke hoofd van de school, de heer v. d. Wal zouden zenden, vergezeld van bloemen. De conferencière-stationcheffin Ans Bos begon haar aankondigingen met veel enthousiasme en ze hield dit alle twin tig nummers uitstekend vol. Ze praatte het eerst The Five Blacks voor het voetlicht, die helemaal niet zwart ble ken te zijn, maar wel uitstekende mu ziek brachten. Hllde Veenendaal en Kees Meursing vormden een ideaal crooners-duo, Gonda Hoetafoit en Rob Nickelson speelden guitaar en Minx Alblas bas. Eerst wat bekende Indone sische liedjes, daarna een lied uit Cu- racao, gezongen door Rob Nickelson en vervolgens bekende Amerikaanse songs. Nettie van Niel droeg een paar gedicht jes voor en Yvonne Hinderdaal speelde Fantasie Imprompju van Chopin ver rassend goed met' een uitstekend ge voel voor. de tempi. Marietje v. d. Hoeden, Nico Snoek, Ben v. d. Linden, Nanne Postema, Nico Spaink en Rudi Houkes, leerlingen van de derde klas, lieten de zaal lachen met hun toneelstukje „Niet Nodig", waarin bleek, dat verschillende spelers het plat-Soesters goed beheersen. Kees Meursing goochelde met assistentie van Nettie v. d. Hurk en klas I met Loes Baptist, Anneke v. d. Hoef, Frans Spaink, Wim Postema en Peter de Jong deden in toneelspel weinig onder voor klas 3. Semprini mag „La Comparsa" dan uit stekend spelen, maar Kees Meursing wist zijn gehoor eveneens tot stevig applaus te brengen. Het mondharmonica-duo Peter de Jong en Gerrit Adema bracht de jeugdige toehoorders echter tot wilde bijvals betuigingen en luid bis-groep, zodat „Bij ons in de Jordaan" nog eens gespeeld en meegebruld werd. Joke Hopman, Joke Appelboom, Corrie Alblas en Beatrix v. d. Brdfek uit de eerste klas stelden senores en de seno- ritas voor met een Spaanse dans, in gestudeerd onder leiding van Mej. E. Terhorst, die bloemen van haar dank bare Spaanse leerlingen kreeg. Irene Man, Besselien van Ee en Atie Luitwieler zorgden voor veel misver stand toen de een dacht dat er een orchidee gehaald moest worden en de ander dat de dochter ten huwelijk ge vraagd werd. Ton Bey en Alle Hosper maakten van een pantoffelheld een stoere vent in „De man die de moed had" en toen was het pauze, waarin een verloting gehouden werd. „The Five Blacks" traden voor de tweede maal op en Elly Zijlemaker vertelde het sprookje van Rodenhapje, een leuke parodie. „De Weddenschap" was een flink to neelstuk met Rob Terhorst, Riet Reef- man Johan Roskam en Rijkje Veld- huyzen als medespelers en Rijkje had als humeurige dienstbode veel succes. Henny van Dam speelde accordeon als een volleerd musicus en Hilde Veenen daal praatte als Rotterdamse een beetje raar, maar dat kon ze ook niet helpen, want bij de eerste zoen was een stukje van haar tong afgebeten. Een levensechte juffrouw Snip en juf frouw Snap vertelden haar Parijse be levenissen en „Trek aan de Bel" was een vlot besluit van een alleraardigste wedstrijd. De heer A. G. Terhorst deelde mee, dat de jury, die van plan geweest was punten toe te kennen, alles zo aardig gevonden had, dat volstaan werd met een extra pluim voor de conferencière Ans Bos, terwijl de vele anderen al lemaal ruim voldoende kregen. De heer Neerbos dankte allen, die deze avond tot een leuke en gezellige avond gemaakt hadden. VERGUNNINGEN KOMEN NIET. Soest heeft 25000 inwoners en 22 zaken met volledige vergunning. Toen we 1,5000 inwoners hadden waren er even veel vergunningen, zodat de Soester Horeca-bedrijven eind September een verzoekschrift aan de gemeenteraad zonden, waarin gevraagd werd om uit breiding van het aantal vergunningen met 5, daar dit het vreemdelingenver keer ten goede zou komen. Toen dit schrijven de eerste maal in de raad in behandeling kwam, stelde de heer Schaafsma (Prot. Chr.) voor het voor kennisgeving aan te nemen, hetgeen zou neerkomen op afwijzen, maar de voorzitter achtte dit niet juist. De heer Van Wely (V.V.D.) vond dat het verzoek wel wat laat kwam, daar het voor 1 januari afgehandeld zou moeten worden. In de volgende raadsvergadering kwam het verzoek opnieuw ter sprake en B. en W. stelden voor medewerking te verlenen voor drie vergunningen, welke bij de Kroon aangevraagd zouden wor den. De heer Schaafsma voorzag een snelle ondergang van onze gemeente door j drankmisbruik, wanneer deze vergun ningen verstrekt zouden worden en liet al direct merken, dat hij tegen zou stemmen. Als er dan toch gedronken moet worden, laten de mensen het dan thuis doen. De heer Clemens (K.V.P.) geloofde, dat het uit toeristisch oogpunt gewenst zou zijn, dat deze vergunningen er kwa men, maar mevr. Polet meende, dat alle misbruik als gebruik begonnen was en dat dronken buschauffeurs veel ge vaar opleveren. De heer Butzelaar (K.V.P.) had echter nog nooit een dronken buschauffeur gezien en de heer Van Wely gaf een uitvoerig historisch overzicht. In 1920 had Soest 8000 inwoners en 18 ver gunningen dus 22 plus 2 voor 25000 inwoners was zeker niet teveel. De heer Oranje (V.V.D.) vond drank misbruik onaangenaam, maar het mis bruik maken van een auto ook en die gaan we toch ook niet bestrijden. De heer Van Andel (Prot. Chr.) had gelezen, dat het drankmisbruik in Am sterdam afgenomen was naarmate het aantal vergunningen toenam, dus hij zag geen bezwaar in medewerking. Mevr. Landweer-De Visser (Prot. Chr.) was tegen clandestein schenken, dus voor het verlenen van de gevraagde vergunningen. De heer Schaafsma schilderde de gees telijke en materiële ontreddering die uit drankmisbruik konden voortvloeien, maar de raad wilde niet geloven, dat dit voor Soest opging. Er werd gestemd en slechts mevr. Polet en de heer Schaafsma stemden tegen. Gedeputeerde Staten echter ook en deze stem is meer waard dan alle andere, dus de vergunningen komen niet. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van vrijdag j.1. wer den aangevoerd 220 biggen in prijzen van 40.stot 55.en 4 drachtige zeugen van 230.tot 270. Op de eiermarkt werden aangevoerd 165.000 stuks. Hoendereieren van 12.- tot 14.25. Middenprijs 13.Prijs per k.g. 2.17. Beide markten vertoonden een rede lijke handel. FEESTAVOND VAN DE KAT ANKER EMAILLE-FABRIEK. De Kat-Anker Emaille-Fabriek heeft 'n feestavond gehouden in restaurant Eem- land en de voorzitter van de perso neelsvereniging, de heer K. Nieuwen- huizen, sprak een woord van welkom in het bijzonder tot de directeur, de heer P. Rolman. Hij wenste de zieken, die niet aan wezig konden zijn, snelle beterschap toe en gaf het woord aan de heer Rolman, die zijn vreugde uitsprak over deze feestavond en allen een gezellige avond toewenste. Het Caroussel Cabaret, onder leiding van Gert Kommer, bracht een vlot non- stop-programma „koffers pakken", waarvan gezegd werd, dat het direct zou pakken en dat klopte. Vijf dagen naar Parijs was zo voor elkaar en Gert Kommer, Betty Bakker, Rudi Bruins - als conferencier eerder in Soest geweest - Tilly Roolant en Wim Hagemans, nu niet als Robbe doezen maar wel in Schotse rokjes en costuums van vele andere landen, John Markus (accordeon) en Jan Ro- drigo (sneltekenaar) zorgden voor lach salvo's en aan het eind voor een ap plaus dat een ovatie werd. Bloemen en sigaretten vormden de stof felijke blijken van dank voor het leuke programma van het Carousel Cabaret. Er staat een wet op stapel of misschien is het geval wel reeds afgekondigd, om dit jaar de woningen te gaan tellen. Uiteraard is het de opzet, om door deze telling ongebruikte woonruimte op de kop te tikken of wat daarvoor door kan gaan. Of we moeten hopen, dat deze opzet zal slagen, weet ik feitelijk niet eens zo heel erg zeker. Dat klinkt misschien een beetje onheus tegenover de velen, die om woonruimte zitten te springen, maar zoo bedoel ik het niet. Ik vrees namelijk, dat, wanneer op pa pier zou blijken, dat er nog ongebruikte woonruimte is, de Overheid deze naar haar inzicht ongebruikte ruimte zou ge bruiken om naar te verwijzen, wanneer zij voor de zoveelste keer het verwijt voor de voeten krijgt, te weinig te doen om snel een einde aan de woningellende te maken. Een verwijt dat m.i. gegrond is. Wanneer we de jaren van hoogconjunc tuur niet hebben kunnen benutten om de oorlogsachterstand in te halen, on danks de hulp van de massa-emigratie, die toch ook heel wat woningen op leverde, kunnen we slecht van voort varendheid spreken. Reeds enige keren is door uiterst des kundigen de weg gewezen om uit de woningellende te komen, namelijk door het bouwen van woningen, die geen maanden arbeid per stuk vragen. Tot nu toe werden deze plannen steeds van tafel geveegd en wanneer al wel eens een keer „open oor" werd verleend, zoals ze dit noemen, heeft het er veel van weg, dat dit alleen geschiedde om de zaak zoet te houden. Wij houden in ons land te krampachtig vast aan de conservatieve bouw. Dat is allemaal prachtig in een tijd waarin vraag en aanbod elkaar opvangen, maar die weelde kunnen wij ons momenteel niet veroorloven. In semi-permanente bouw, of laat ik liever zeggen in „veel-hout-bouw", zit ten gevaren, gevaren overigens, die te genstanders geneigd zijn tot onwaar schijnlijke proporties op te blazen. Ik zou echter graag deze aangevochten bouw prefereren boven het zoeken naar „ongebruikte" woonruimte via een tel ling (desnoods met de sterke arm, want de mensen zijn vindingrijk), waardoor de woningnood alleen maar op een klei ner oppervlak wordt gebracht, met alle ellende van dien. H. OEKMAN. v.h. KANN CO. vraagt voor haar atelier Prettige werkkring. Hoog loon. Aanmelden Beckeringhstraat 20. „The West Boys" verzorgden het laat ste deel van deze feestavond. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australiëvia Engeland, 21 januari. Canada m.s. „Westerdam", 19 januari. Chilivia New York, 19 januari. Indonesië m.s. „Willem Ruys", 17 jan. Ned. Antillen: s.s. „Zuiderkruis", 17 jan. Ned. Nw Guinea m.s. „Willem Ruys", 17 januari. Nieuw Zeelands.s. „Zuiderkruis", 17 januari. Nieuw Zeeland): via Engeland, 21 jan. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Pretoria Castle", 21 jan. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. FEESTAVOND VAN „DE ZWALUW". In Hotel „De Gouden Ploeg" hebben de leden van de vereniging van post- duivenhouders „De Zwaluw" een feest avond gehouden met hun dames. De voorzitter, de heer J. v. d. Brakel, opende en heette iedereen welkom. Hij dankte de schenkers van de ereprijzen, de tentoonstellingscommissie en de fir ma De Bruin, die geheel gratis voer geleverd had voor de tentoonstellings duiven. Eerst werden de ereprijzen uitgereikt, daarna kwamen de lceuzeprijzen aan de beurt en vervolgens zorgden „The Blue Stars" voor gezellige muziek.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1