vcm £ssen |PccmmT0PTiE Van week tot weeki in Soest. SOEST ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE Radio- - <J&te,vjLbie. „CONTRIMIJ" N.V. nette naaisters en leerling-naaisters. Depot Zeiss Punktal glazen. Officiële Mededelingen. ORGEL5| PIANQ5: RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH IN DE HOEK. ook voor VAKKUNDIGE KOUSENREPARATIE Stichtsche Schoenenhuizen VRIJDAG 20 JANUARI 1956. 34e JAARGANG No. 6. OESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het kan mij niet zoveel schelen, want ik ben principieel geheelonthou der, maar het is heel sneu voor de Soester Horeca-bedrijven, dat ze de drie vergunningen niet krijgen waarom gevraagd is en waarop zo vast gere kend werd. Bij nader inzien was ho gerhand blijkbaar bang, dat heel Soest aan de drank zou raken, dus het is afgewimpeld. Over vijf jaar weer pro beren. Een- veelbelovend jongmens heeft op een nacht Soest bezocht en een zes tal auto's van hun plaats kunnen krij gen, maar daarmee was het dan toch gebeurd. Niemand heeft het gezien of gehoord, dus dat we 's nachts wakker liggen omdat de belastingen zo hoog zijn, is ook al niet waar. De leerlingen van de openbare Ulo hebben in hotel „Bos en Duin" een ge zellige avond gegeven met zang, toneel en muziek. Er zijn bij de politie geen berichten binnen gekomen, dat een der jeugdige bezoekers zijn hals gebroken heeft. Dat kan aan het eind van de Bosstraat overigens heel goed, want er zitten gaten in de weg als grote kinder hoofdjes. De Boerenleenbank heeft gereci pieerd en het bleek, dat de bank in 1905 uit naastenliefde opgericht is en dat deze naastenliefde nog gehand haafd wordt. Ik ben de volgende dag direct om 1000 gulden gegaan, die ik uit naastenliefde dacht te ontvangen, maar ik kreeg ze niet. Dat klopt dus niet helemaal of ik heb het verkeerd begrepen. Prof. dr. Van Niftrik heeft over het Existentialisme gesproken en op vele gezichten was te lezen Gooi het maar in m'n pet, dan zal ik thuis wel verder kijken. VERKEERSVEILIGHEID. In Utrecht heeft de Officier van Justi tie op een persconferentie verklaard, dat er de laatste maand een gunstige wending gekomen is in de verkeers overtredingen, al mag niet uit het oog verloren worden, dat er door de onguns tige weersomstandigheden minder men sen op de weg zijn. In de stad Utrecht werden bij een ver keerscontrole, die twee dagen duurde, 1305 overtredingen geconstateerd. Een tweede maal waren het er slechts 450. Het was wel opvallend, dat er veel valse namen opgegeven werden door verkeersovertreders. Er zijn 3150 auto's door de Utrechtse politie gekeurd en 11 was niet in orde. Bij een tweede keuring over een kleiner aantal kwam men tot 9 °/o. De gemeentelijke cijfers van de tweede periode van 19 december tot 15 janu ari met controle op verlichting en gedrag in het verkeer leverde de vol gende resultaten op Amersfoort 143 ;V:WE EDESTR36A SOESTDIJK TELEF.2792 Volledige Televisie-service. v.h. KANN CO. vraagt voor haar atelier Prettige werkkring. Hoog loon. Aanmelden Beckeringhstraat 20. EPTO,-GEMDORMPPARATE BIRKSTRAAT 2 TEL. 2874 Leverancier alle Ziekenfondsen. bekeuringen voor het ontbreken van verlichting en 151 voor gedrag. Baarn respectievelijk 99 en 148, Soest 34 ver lichting, 47 gedrag. Woerden had slechts 5 mensen, die geen behoorlijk licht voer den. De totalen over de eerste en de tweede periode verschillen ruim 1500 (van 2850 tot 1350), dus er is van een be hoorlijke vooruitgang sprake in het verlichtingsprobleem. Het aantal be keuringen van hen, die zich niet aan de regels hielden, die iemand een heer in het verkeer maken, liep terug van 2850 tot 1850. De officier van justitie had de politie gevraagd naar het algemeen gedrag van de mensen in het verkeer en er waren weinig klachten, daar alle overtredin gen een gevolg waren van nonchalance, zodat van opzettelijk in gevaar bren gen van het verkeer geen sprake was. H. OUDEKERK SPRAK IN CREDÓT Voor de leden van de afdeling Soest van de Christelijke Metaalbedrijfsbond, de Christelijke Bedrijfsgroepen-Centrale in Nederland, de Nederlandse Christe lijke Landarbeidersbond en de Neder landse Centrale Bond van Christelijke Arbeiders in de bedrijven van voe- dings- en genotmiddelen, heeft de heer H. Oudekerk uit De Bilt een toespraak gehouden voordat een toneelgezelschap uit Scherpenzeel het stuk „Als de gie ren aas zien" opvoerde. De heer Oudekerk wees er op, dat de Christelijke beweging niet alleen de lotsverbetering van de arbeider moet nastreven, maar ook God's naam ver heerlijken op het terrein van de ar beid. Lang is er felle actie tegen de Chr. Vakbeweging geweest onder de èenheidsleuze, maar na de oorlog kwam de beweging weer omhoog, omdat dui zenden innerlijk lid gebleven waren. De Chr. Vakbeweging heeft vanaf het begin geijverd voor medezeggenschap van de arbeider, waarop hij als mens recht heeft, daar het zien van de ar beid als koopwaar een on-christelijke opvatting is. In 1909 waren er 9000 leden, die om hun streven bespot werden, thans zijn het er meer dan 200.000. Vandaag pra ten de werkgevers en werknemers sa men en zij werken samen in onder nemingsraden. De heer Oudekerk achtte het niet juist te doen alsof het loon niet zo belang rijk is, daar die een zuiver materiële aangelegenheid is, maar dit loon stelt de Christen o.m. in staat de plichten ie vervullen die hij heeft. Van 9000 tot 200.000 is een hele voor uitgang, maar toch zijn er thans nog mensen, die niet georganiseerd zijn, ter wijl het de organisatie is, die de arbei ders deelgenoot gemaakt heeft v.an het richting geven aan het arbeidsproces. Toen de vakbeweging begon werkten sommige arbeiders in de zomer van 4 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds, op het ogenblik wordt geijverd voor een vijfdaagse werkweek en de heer Oudekerk was van mening, dat deze voor vele bedrijven mogelijk zal zijn. Waarom ook niet. Er staat nergens in de Bijbel, dat je 'zes dagen in loondienst moet zijn. Wel dat je zes dagen wer ken moet en daarmee is ook bedoeld het werken tot eer van God's naam. Er is nog altijd een taak voor de Vak beweging, want de economie van Ne derland hangt aan een zijden draad. Velen leven van de bewapening en de agrarische bedrijven steunen op de ex port. Wat de toekomst brengt weten we niet en hoeven we niet te weten, maar wij zijn verantwoordelijk voor hetgeen gebeurt in ons land en in de wereld en er moet gebouwd worden aan een nieuwe aarde, waarop gerech tigheid woont. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. Een peulebroekje van 18 maanden zag kans de brandweer met de nevel spuit uit te laten rukken, doordat het een nisbus van de kachel naar binnen gedrukt had, zodat de rook de schoor steen niet meer doorkon en het huis vulde. De bewoner dacht aan brand, maar de brandweer kon geen vuur haard vinden. Achter „Braamhage" hebben jon gens de boel vernield, waarover ze op het politiebureau onderhouden ziin. Zonder rijbewijs rijden is verboden, zonder wegenbelasting ook. Een werk gever mag een man niet 's avonds la ten werken wanneer die overdag ook werkt en er geen arbeidslijst is. Een winkelier mag zijn winkel na sluitings tijd niet open hebben, dus er werd'be keurd. SOESTER VOLLEYBAL VERENIGING. De dames van S.V.V. hebben deze week twee wedstrijden in Amersfoort ge speeld. Van Spirit. 2 werd met 3—0 gewonnen. Spirit nam in de eerste set een 81 voorsprohg, maar door goed serveren van de S.V.V.-dames werd het spoedig gelijk en de set werd met 15-12 door S.V.V. gewonnen. De tweede set werd met 15-4 gewon nen. S.V.V. begon de derde set met een 81 voorsprong, maar deze kon niet behouden worden. Door enkele fouten aan de Soester kant wist Spirit in te lopen. Tenslotte won Soest deze set toch nog met 1511. Tegen Wilhelmina 3 had Soest het niet moeilijk en door goed en hard serve ren van de S.V.V.-dames had Wilhel mina weinig in te brengen. Vooral de tweede set werd practisch achter el kaar uitgeslagen. Wilhelmina probeerde met time-out nog vaste voet te krijgen maar ook dit mislukte en S.V.V. ging met de volle winst naar huis (15-4, 15-1, 15-5). De heren speelden tegen D.G.T. 2 in een gelijk opgaande wedstrijd. In de eerste set nam S.V.V. de leiding met 80. Door goed smashen van D.G.T. werd de stand 87, maar deze set werd toch met 15-10 gewonnen door S.V.V., de derde werd door D.G.T. met 15-6 gewonnen, maar in de beslissende set kwam D.G.T. er niet aan te pas en S.V.V. won met 15-6 en daarmee de wedstrijd. In de Nevobo-cc-meptitie staan de S.V.V.-dames op de vijfde plaats van de elf teams en de heren vierde van de twaalf. SCHAKEN. Bij de onderlinge competities van de Soester Schaalclub werden de volgende uitslagen geboekt J. K. Zijtveld Jr.C. Samson 01. L. de RegtW. Benschop 10. A. E. van Goor den OosterlinghB. Beuken 10. J. J. W. BlomJ. de Vries 01. J. P. HoekJ. J. Imir^jfzeel 01. C. van Zijtveld Sr.G. Geitenbeek 01. W. van RietC. P. Amelunxen 10. VERGADERING CHR. HIST. UNIE, AFD. SOEST. In Eltheto heeft de afdeling Soest van de Christelijke Historische Unie verga derd onder voorzitterschap van de heer C. van Andel. Na de behandeling van het huishoudelijk deel sprak de propa gandist van de C.H.U., drs. Joh. Boers, over „Onze C.H.U. in 1956". Uitvoerig sprak de heer Boers over de doorbraak, daarbij opmerkend, dat er geen sprake is geweest van een doorbraak bij de Christelijke partijen, maar wel bij het christelijk deel in de P. v. d. A. Met draaien van films werd deze le denvergadering besloten. BILJARTEN. Zonneheuvel 2 heeft een volledige over winning behaald op Sportlust 2. Uitslag Dijkstra 110 31 26 2 3,54. Van Hout 88 31 10 0. Wassenaar 95 24 17 2 3.95. Beitler 33 24 6 0. Brons 95 35 14 2 2,71. J. van Lent 66 35 8 0. VOETBALPROGRAMMA. Zondag- Kampong 1B.D.C. 1 te 2 uur. S.E.C. 1Laren 1 te 2.30 uur. S.E.C. 3—H.V.C. 4 te 12 uur. Quick 4B.D.C. 3 te 12 uur. Gooi 7B.D.C. 4 te 12 uur. Elinkwijk 3S.E.C. 2 te 11.30 uur. Zaterdag D.V.S.A. 1Hees 1 te 3 uur. D.O.B. 2Hees 2 te 3 uur. B.D.C. aR.K.W.V.V. a te 3 uur. S.E.C. aSpakenburg a te 3 uur. Welpen S.E.C. b—T.A.V. a te 2.15 uur. (Bosstraat). Baarn aS.E.C. a te 2.15 uur. HET EXISTENTIALISME. Prof. dr G. C. van Niftrik, hoogleraar aan de V.U. te Amsterdam, heeft voor de leden van de Volksuniversiteit Soest gesproken over het Existentialisme. Prof. Van Niftrik werd ingeleid door Ing. Volders. Het is moeilijk een uurlang te spreken over het existentialisme, daar er een bibliotheek vol te schrijven is, maar men kan er van uit gaan, dat het existentialisme in de eerste plaats naar de mens vraagt. Wat is de mens Achter elke waarachtige filosofie schuilt „Le tourment de la vie" en ook bij het bespreken van het existentialisme moet men dit voor ogen houden. Men kan over het existentialisme niet spreken als over een interessant ob ject, maar men moet er aan meedoen. Het existentialisme is de bewogen op roep mee te existeren. Vroeger ging het om essentie, thans om existentie. Het existentialisme is geen beschouwe lijkheid, het is datgene wat het leven zelf uitmaakt. Het is de wending van het substantief naar het werkwoord. Hegel dacht in abstracta, maar Kierkegaard, voorloper van het exis tentialisme, stelt de subjectiviteit in het middelpunt, neemt de enkeling als cen trum en bekijkt het leven van deze enkeling. De existentialist wil zichzelf hervinden omdat wij onszelf kwijt ge raakt zijn. Was de negentiende eeuw de eeuw van de verheffing van de mogelijkheden van de mens, later was men zich be wust, dat wij onszelf dooddrukten met de scheppingen, ontstaan door de mo gelijkheden van onze geest. Het mens zijn moest hervonden worden en her wonnen worden en het existentialisme streeft hierna door te strijden tegen de objectiviteit en de subjectiviteit, het individualisme en de existentie in het middelpunt te plaatsen. Reeds Spinoza was een existentialisme- filosoof in zijn hunkering naar het waarachtige mens zijn, dat Plato, Des- cartes en Spinoza zelf universeel en voor alle tijdig geldig hebben willen maken. De vakfilosoof heeft vaak slechts een hautain glimlachje over voor het exis tentialisme en niet in het minst door de romans en filmscenarios van o.a. Sartre. Uit deze romans en filmscenarios spreekt echter het profetisch elan van het existentialisme. Ook blijkt, dat het existentialisme niet alleen tegen de literatuur maar ook tegen de psy chiatrie aanleunt. Het bestudeert de menselijke existenties op de grens situaties, op de momenten, dat alle remmen los zijn en men de mens het best bestuderen kan. Het existentialisme transcendeert de objecten en doet in het existeren iets met die objecten. Niet de koele rust van het „cogito ergo sum" maar de on ophoudelijke vraag „Wat is mijn eigen existentie". Van het titanisch denken van Hegel is dan ook een spoor waar te nemen bij het existentialisme daar de mens met zijn denken de Kosmos toch niet kan omvatten. Is het mens zijn lachen, wat de dieren niet kunnen Of roken, wat de dieren niet willen Mens zijn is existeren en daarmee treden buiten de gegevenhe den en 't levensproject verwezenlijken. De mens is als men pour soi, de voor werpen en soi, en de mens leeft slechts als hij onderscheiden kan of kennen is uiting van onze existentie. De menselijkheid heeft ergens een ge heimenis nodig. Wanneer alles chemisch is dan zij wij geen mensen meer, maar formules en dan zeg je niet meer, dat je geboren bent, maar je bent ontkurkt. Deze menselijkheid wil het existentia lisme beschermen door steeds te vragen naar de mens als existentie. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van Caltex Petroleum Maatschappij (Neder land) N.V., Plesmanweg 5, 's Graven- hage, om de bestaande benzine-instal- latie, waarvoor op 15 oktober 1946, afd. I, nr. 1624, vergunning is ver leend, op/in het perceel Van Weede- straat 3, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 7293, te mogen uit breiden en wijzigen door het vervan gen van de bestaande ondergrondse tank van 2000 1. inhoud door een on dergrondse tank van 6000 1. inhoud als mede door de vervanging van de hand- aftappomp door een elektrisch aange dreven aftappomp door hen voorwaar delijk is ingewilligd. Soest, 18 januari 1956. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inzage STEMMEN - REPARATIE E NIEUWE KASTEN etc. WUflN Tfll nieuweweg 103 E «Pils IUL TELEFOON 296 8 6 KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 Er is reden ons diep te schamen en het is te hopen, dat we dit doen ook, want dan is het geval nog niet hope loos. Enige dagen geleden zijn we namelijk, tijdens een internationaal perscongres in Zwitserland, voor de hele wereld aan de kaak gesteld als democraten van lik-me-vessie, want we hebben het weten klaar te spelen op de schande- lijst van landen voor te komen, waar de „persvrijheid" de nek is omgedraaid. En 'n land of haar regering, die de vrij heid van drukpers niet respecteert, on dergraaft een der hoofdpijlers der de mocratie en waar wij altijd in de we reld hebben gegolden en ons nog graag doen gelden als een, zij het klein, de mocratisch bolwerk, staan wij eigen lijk door dit bericht van het Perscon gres min of meer voor schut. Weliswaar heeft de Federatie van Jour nalisten een zwak protest laten horen en gezegd dat het zo erg niet is, maar dat was nogal onnozel, tenzij de Federatie de gijzeling van Hommerson vergeten is en de schiet- diendersaffaire en het verbod van de partementale zijde om een bepaald blad geen nieuws meer te verstrekken. Wanneer zij bovendien nog over het hoofd willen zien, dat de recherche in Rotterdam opdracht kreeg te onderzoe ken hoe de pers aan het bericht was gekomen, dat een tweede kamerlid dronken achter het stuur van een auto zat met een radiorede voor „veilig verkeer" in z'n actetas, ja dan is het „protest" van de federatie verklaar baar, maar dat dit van een journalis ten-federatie komt zoveel te jammer- lijker. Feitelijk had het gehele Nederlandse volk tegen de aantasting der persvrij heid in het geweer moeten komen, maar dat schijnen we niet meer te kunnen opbrengen. Wie verwacht had, dat de nederlandse bladen als één man zouden protesteren, kwam wel zeer bedrogen uit, want de meeste bladen zwegen in alle talen en hier en daar werd zelfs gegnuifd van leedvermaak. Terwijl een der hoogste voorrechten der democratie op het spel stond, kon den de meeste dagbladen, waaronder zij die voor democratie zeggen te vech ten, niet boven hun concurrentie-naijver uitkomen. H. OEKMAN. SOEST UTRECHT BAARN is gelegd een verzoek met bijlagen van a. N.V. Purfina Nederland, Bezuiden- houtseweg 74, 's Gravenhage, om ver gunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van twee ondergrondse benzinetanks, ieder verbonden met een bovengrondse elek trisch gedreven aftapinrichting en met een luchtpomp-installatie, bestaande uit een compressor met verplaatsbare luchtklok, in het perceel Soesterberg- sestraat 95, kadastraal bekend gemeen te Soest, sectie G, nr. 1424; b. F. H. van Dijk, Eikenlaan 6, Soest, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een depót voor het distribueren van flessen butagas op perceel Eiken laan 6, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 7467; c. M. F. Bach, Beckerinhstraat 16, Soest, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking hou den van een assemblagebedrijf voor bromfietsen, waarin geplaatst zullen worden enige electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 41,85 P.K., alsmede drie moffelovens, op het per ceel Beckeringhstraat 16, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie G, nr. 4494 (ged.). Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrif telijk bezwaren tegen het verlenen van deze vergunningen in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag, 31 januari a.s., des voormiddags resp. te 11, 11.30 en 12 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehouden, al waar mondeling bezwaren tegen de in williging van deze verzoeken kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingekomen stukken. Soest, 17 januari 1956.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1