SOEST IN DE HOEK. „CONTRIMIJ" N.V. nette naaisters en leerling-naaisters. DINSDAG 24 JANUARI 1956. 34e JAARGANG no. 7. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart 1.95 - per post 2.1# UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDUK TELEFOON 2566 POSTGIRO 12S153 GEMEENTERAADSVERGADERING. In de raadsvergadering van a.s. don derdagavond komen de navolgende pun ten in behandeling 1. Vaststelling van de notulen van de openbare en besloten vergadering ge houden op 28 november 1955. 2. Ingekomen stukken. a. Rapport van de directeur van ge meentewerken, d.d. 9 november 1955, nr. 3820, inzake de toestand van de plafonds in 45 gemeentewoningen aan de Schaepmanstraat, Thorbeckestraat en Groen van Prinstererstraat. b. Verzoeken om ontheffing van de ver bodsbepaling genoemd in artikel 2, lid 1, van de verordening ex artikel 4 der Hinderwet van 1875 van I. M. F. Bach, d.d. 24 december 1955, voor het oprichten, hebben en gebrui ken van drie moffelovens, welke deel zullen uitmaken van de door hem op te richten inrichting voor de assem blage van bromfietsen, op het perceel Beckeringhstraat 13, welk verzoek be reids in behandeling is genomen. II. N.V. Purfina Nederland, d.d. 21 de cember 1955, voor het oprichten, heb ben en gebruiken van een ondergrondse benzinebewaarplaats met een capaci teit van 12000 liter, op het perceel Soes- terbergsestraat 95, welk verzoek be reids in behandeling is genomen. III. G. v. d. Pol, Burg. Grothestraat 34, Soest, d.d. 5 januari 1956, voor het op richten, hebben en gebruiken van een lood- en zinkwerkersbedrijf, op het per ceel kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nr. 2693, en gelegen aan de Heuvelweg, welk verzoek bereids in behandeling is genomen. c. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 9 januari 1956, 5e afd. nr. 3654'55/68, inhoudende goedkeuring van de op 20 oktober 1955 vastgestelde her ziening van het uitbreidingsplan Rijks- weg voor/wat betreft art. 12, lid 1 der Bebouwingsvoorschriften. d. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 3 januari 1956, 3e afd. nr. 3994'55/114, inhoudende verdaging van hun beslissing op het raadsbesluit van 29 september 1955 inzake ruiling van de eigendom van grond en wegen met de erven en rechtverkrijgenden van de heer E. H. D. Insinger. e. Aanbieding overeenkomstig art. 22 van de „Gemeenschappelijke Regeling met betrekking tot de Bescherming Be volking in de Kring U IV" van de 6e en 7e wijziging begroting 1955 en van de 2e wijziging begroting 1956; met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. f. Verzoek van de heer G. J. Schmidt om opheffing van het bouwverbod aan de Engendaalweg met voorstel van burgemeester en wethouders. 3. Voorstel tot verlening van onthef fing van de verbodsbepaling, genoemd in artikel 2, le lid, van de verordening ex artikel 4 van de Hinderwet van 1375 aan a. A. G. de Bruin, Lindenlaan 4b, te Soest, voor het uitbreiden van zijn fa briek voor aardewerkproducten, door het aanbrengen van 4 afzuigventilato- ren met een gezamenlijk vermogen van 3,5 P.K., op het perceel Beckeringh straat 12, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4618. b. H. G. van Wilgenburg, Dorrestein- weg 3 te Soest, voor het oprichten, hebben en gebruiken van een inrich ting voor machinale metaalbewerking en machinebouw, waarin zullen worden geplaatst een aantal elektromotoren met een gezamenlijk vermogen van 9 P.K., op het perceel Dorresteinweg 3, kadas traal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4403. c. Th. J. C. Smink, Beetzlaan 44, Soest, voor het uitbreiden en wijzigen van de machine-reparatie-inrichting, waardoor het aantal elektromotoren van 10,25 P.K. op 18,5 P.K. zal worden gebracht, in het preceel Beetzlaan 44, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 5023. d. Esso Nederland N.V., Benoordenhout- seweg 7, 's Gravenhage, voor het wijzi gen en uitbreiden van de ondergrondse benzine- en autogasoliebewaarplaats, waardoor de ondergrondse bewaarplaats 24000 (thans 12000) liter benzine en 6000 liter (thans eveneens 6000 liter) autogasolie zal kunnen bevatten op/in het perceel Amersfoortsestraat 2a-4, ka dastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2494. e. G. J. Schalkx, Korte Kerkstraat 5, Soest, voor het oprichten, hebben en gebruiken van een inrichting voor ma chinale houtbewerking, waarin zullen worden geplaatst 3 elektromotoren met een totaal vermogen van 6 1/3 P.K., in het perceel Korte Kerkstraat 5, kadastraal bekend gemeente Soest, sec- tie A, nr. 3094. 4. Voorstel tot aanvulling van de „Scha devergoedingsverordening". 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor de aanleg van een plantsoen nabij het monument in Braamhage. 6. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woningen Hartweg 10 en 12, alsmede de woning Korte Hartweg 31. 7. Voorstel tot vaststelling van het ge tal wekelijkse lesuren vakonderwijs aan de openbare scholen voor het jaar 1956. 8. Voorstel tot toekenning van vergoe ding ex artikel 12 der Lagerondèrwijs- wet 1920. 9. Voorstel tot vaststelling van voor schotten op de exploitatievergoedingen ten behoeve van de bijzondere scholen voor het jaar 1956. 10. Voorstel tot naamgeving aan een weg gelegen tussen de Sparrenlaan en Foekenlaan. 11. Voorstel tot intrekking van een op 28 oktober 1955, afd. IV, nr. 3175, ge nomen besluit betreffende een door de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten aan een bouwspaarder te verstrekken geldlening tot vaststelling van een nieuw besluit. 12. Voorstel tot het toekennen van een crediet aan de las-constructie-werk- plaats en metaalbewerking A. Morriën te Soesterberg voor de bouw van een werkplaats. 13. Voorstel tot oninvorderbaarverkla- ring van posten over 1954 en 1955. 14. Voorstel tot wijziging van 't raads besluit d.d. 28 november 1955, afd. IV, nr. 3230, betreffende machtiging tot het aangaan van kasgeldleningen voor het dienstjaar 1956. 15. Voorstel om afwijzend te beschik ken op een verzoek om subsidie t.b.v. het bejaardenwerk U.V.V. 16. Voorstel tot goedkeuring van het royement van de hypotheek, rustende op door de Woningstichting „Ons Belang" té verkopen grond, met ont- werp-besluit. 17. Voorstel tot aankoop van de eigen dommen van de N.V. „Centrale Slacht plaats voor de gemeente Soest" i.1. 18. Verkoop van grond a. nabij de Sparrenlaan aan J. C. Fie- deldij te 's Gravenhage. b. nabij de Laanstraat aan W. Groene- steijn. 19. Ruiling van grond nabij de Braam- weg/Ossendamweg met E. A. de Leest. LEZING NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Voor een goed gevulde zaal hield Mevr. Rodenburg een lezing over de garde robe van de goedgeklede vrouw. Spreek ster begon haar lezing met te zeggen, dat' een vrouw goed gekleed is, als ze de juiste kleren draagt, die voor het werk of een gelegenheid passen. Dus 's morgens bij het werk geen oude avondjurk afdragen. Ook geen hoge hakken bij een lange broek. Voor opbouw van een garderobe moet men uitgaan van één kleur en natuur lijk die, welke bij de teint past. Men moet uitgaan van een simpel jurkje. Teveel vraagt de Hollandse vrouw naar een kantje hier, een strikje daar. De fabrikant past zich bij die vraag aan en het is daarom, dat men de ja ponnen in Holland met veel te veel tierlantijntjes ziet. Zelf kan men veel variëren met een aardig sjaaltje, een kanten kraagje enz. Ook maakt men een eenvoudig zwart jurkje sportief door een gebreide brede kraag, man chetten, muts en ceintuur. Al deze zo eenvoudige maar effectvolle dingen werden getoond. Ook een avond jurk met een lange en korte rok. FEESTAVOND R.K. MIDDENSTANDS VEREN. „ST. PETRUS EN PAULUS". Vorige week was het feest voor de kinderen van de leden van de R.K. Middenstandsvereniging „St. Petrus en Paulus" en zondagavond waren de le den zelf in het gebouw St. Jozef bij een, waar de voorzitter van de feest commissie, de heer G. Huurdeman, het welkomstwoord sprak en meedeelde, dat men een Amersfoorts toneelgezel schap verzocht had een stuk te bren gen, om hiermee aan de wens van de leden tegemoet te komen. Er zou ditmaal geen tombola zijn, zodat de heer Huurdeman de collekte warm aan beval. De voorzitter, de heer J. Hom, ver heugde zich over deze feestavond, die tot een jaarlijkse goede traditie werd. Hij bracht dank aan de feestcommissie, die de vorige week 140 kinderen een prettige middag bezorgd had en thans de leden op deze avond vergastte. De heer Hom hoopte, dat de leden voor de vergaderingen evenveel belangstel ling zouden gaan tonen als voor deze avond en hij wees er op, dat op de laatste ledenvergadering besloten was tot het oprichten van een steunfonds. Na deze tijd van welvaart zou er wel eens een minder gunstige periode kun nen volgen en dan had de middenstand met dit fonds een steun in de rug. De collekte die gehouden werd zou ten bate van het steunfonds en van San tos aangewend worden en de heer Hom hoopte, dat de leden voor een goede ondergrond van het fonds zouden zor gen. Dinsdagavond zal er voor de leden van de vereniging een schudjastournooi ge houden worden in café Middelwijk. Tenslotte vroeg de voorzitter de volle dige belangstelling van de leden voor de problemen van de Middenstand, de groep die van alle kanten gedeukt wordt en hij hoopte, dat door trouw bezoek van vergaderingen allen zich zouden wijden aan het oplossen van de vele middenstandsproblemen. De R.K. Toneelvereniging „St. Gene- sius" uit Amersfoort voerde het blij spel op „Ze kregen wat ze wilden". De heer Johan Spoel was door plotselinge ziekte van zijn vroüw verhinderd mede te spelen, zodat de heer E. Bakkenes zijn rol overnam en daarmee een dub belrol vervulde. TONEEL VAN „ONS GENOEGEN". De toneelvereniging „Ons Genoegen" heeft zaterdagavond in St. Josef het toneelspel in drie bedrijven „De Rat tenval" opgevoerd en met een uitste kend eerste en tweede bedrijf en een wat matiger slot zijn de speelsters en spelers goed voor de dag gekomen.^ Mevr. Rodermond als de heksachtige figuur Hanna Beukels had wel de zwaarst# rol en zij gaf een uitstekende vertolking van de oude vrouw, die heel wat meer van dekrassende raven te weten kwam dan van de mensen. G. Westerveld en *Jej. J. Praag vorm den een uitstekend duo als Aart Romke en zijn vrouw Maria en ook Mej. T. Hogervorst als dochter Ant bracht het er uitstekend af. Hiermee wil niet gezegd zijn, dat J. Zeggelaar als Sjoerd, Mej. A. Hoger vorst als Geertje, J. G. Kamerbeek als Bart Mork, de losbollige vriend van Aart Romke, S. Vonk als Berend Ramsma, H. v. d. Broek als Frans Romke en Mej. S. Kennekans als Brigitte niet voor hun taak berekend waren, want het geheel klopte uitstekend, al begon het stuk wel erg in mineur met een vader, die in het gevang gezeten had, een zoon, die er ieder moment in kon draaien en een werkloosheidsmisere, die we iri 1956 niet meer kennen. Het loopt allemaal nogal goed af, want j der van de auto remde krachtig, maar Sjoerd komt niet in de cel, Aart Romke kon niet voorkomen, dat de vierjarige vlucht wel omdat hij denkt iemand tegen zijn wagen opliep. Dokter Rupert vermoord te hebben, maar op de trouw- j constateerde slechts builen, schram- dag van z'n zoon met de dochter van men en schrik, dus dat liep nogal goed Hanna komt hij terug en als er nog een af. De handrem van de auto bleek JAARVERGADERING „KERKEBUURT" Vele leden van de buurtvereniging „Kerkebuurt" waren vrijdagavond in restaurant „Zonneheuvel" voor het bij wonen van de jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer H. v. d. Pol, die bij akklamatie herkozen werd, evenals de penningmeester J. Pilot en de heer C. H. Tebbens. De heer Pot hoven die aftrad werd vervangen door de heer P. Koppen, terwijl het bestuur van 7 op 9 leden gebracht werd door de verkiezing van de dames Bouwens en De Vries. Nadat de secretaris, de heer G. C. Goudriaan, de notulen gelezen had bracht hij het jaarverslag uit, dat, even als het financieel overzicht van de heer Pilot, door de leden met een ap plausje beloond werd, waarna de voor zitter dank bracht voor het werk dat verricht was. De heer Dijkstra gaf het verslag van de kascommissie. Op 8 februari zal er een feestavond gehouden worden en dan zal een to neelstuk opgevoerd worden, waarmee men deelneemt aan de wedstrijd van V.V.V. en op 11 februari zal het to neelstuk opnieuw opgevoerd worden. Na afloop van de vergadering draaide de heer Huizinga de film, die hij tijdens de V.V.V. feesten van het bloemencorso opgenomen had. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt vrijdag j.1. werden aangevoerd 193 biggen in prijzen van 40.tot 55.en 6 drachtige zeugen van ƒ240.— tot 400.^. Op de eiermarkt werden aangevoerd 150.000 stuks. Hoendereieren van 11,25 tot 14,Middenprijs 12.10. Prijs per k.g. 2.02. De handel op "beide markten was matig. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. H. K. had heel wat borreltjes op en ging rijden met een bestelauto van de P.U.E.M. Zoiets loopt niet gauw in de gaten, maar hij deed het op zon dagmiddag en sukkelde op de Wiek- sloterweg in een sloot. Hij probeerde de auto weer op de weg te krijgen, maar dat lukt gewoonlijk niet zo best als je veel vocht van bijzonder soort gedronken hebt. Toen de politie kwam om hem in de cel te stoppen moest hij z'n pogingen staken. De auto werd beschadigd. Een patiënt, die uit Zon en Schild ontvluchtte, is aangehouden en terug gebracht. Op de Beetzlaan reed W. in zijn per sonenauto, terwijl het zoontje v. d. K. plotseling de weg overstak. De bestuur- iroti oii +r> roiriflo IrrapVitio maar De geregelde lezers van mijn hoekje weten wel, dat ik geen voorstander ben van de in de laatste jaren nogal in het oog lopende neiging om ieder een met verboden, voorschriften en be palingen een gevoel te geven altijd wel ergens mee in overtreding te zijn. Er is echter een voorschrift, dat ik lang niet straf genoeg gehanteerd en voor iedereen voldoende geldig gemaakt vind. Dat is dat deel der bouwveror dening, waarin de gementenaren wordt voorgeschreven wat zij wel en niet mo gen bouwen. Als hoofdregel geldt hier, dat wanneer men met stenen gaat prut sen men altijd een vergunning moet hebben, maar wanneer het geval van hout wordt opgetrokken kun je je gang wel gaan. Een klein beetje anders luiden de voor schriften wel, maar de praktijk komt toch wel ongeveer hierop neer. Nog leuker wordt het, wanneer U b.v. een oude vrachtauto zonder wielen op Uw erf zet, want dan heeft u noch ge metseld noch getimmerd. En „zichtbaar vanaf de weg", geldt alleen maar voor de weg waaraan Uw huis staat. Een achterlangs lopende weg kan de pret niet drukken. Weliswaar bestaat er ook nog een voor schrift over „ontsiering", doch dit voor schrift is in dit verband niet zo ge makkelijk te hanteren en wie maakt uit wat wel en niet ontsiert Toch ge loof ik, dat hier, naar algemeen gel dende opvattingen, wel een grens te trekken is. Het zou geen overdaad zij wanneer dit gebeurde, want het is soms ontstellend wat hier en daar in onze gemeente aan getimmerten etc. is te aanschou wen. Nemen we eens de Parklaan. De naam van de laan is mooi genoeg, al vindt U er ook geen park. Maar dat is het ergste niet. In een huzarensla zit ook geen huzaar. De Parklaan is wel een voorbeeld hoe het niet moet. De entree vanaf de spoorbaan is puik, maar wanneer U een stukje de laan in bent en U ziet de achterzijde van de huizen aan de Nieuweweg nou nou. Het zou geen kunst zijn om, voor het vuistje weg, nog ettelijke punten in onze gemeente op te sommen. „Schil derachtige plekjes", die gillen om voor schriften en naleving daarvan. H. OEKMAN. huwelijk op stapel gezet is kan iedereen tevreden zijn. De regie was in handen van de heer J. G. Kamerbeek. VOORLICHTINGSMIDDAG N.V.E.V. De zaal wat tot de laatste plaats bezet, toen Mevr. v. Veeren-v. Lohuizen de voorlichtingsmiddag van het Ned. Zui- velbureau opende en de sprekers, de heer v. d. Hagen en Mevr. Buurman- Kaptein, welkom heette. De heer v. d. Hagen vertelde o.a., dat Nederland een echt zuivelland is door de grote opbrengst van 15 miljoen liter melk per dag. Van een gedeelte ervan wordt boter en kaas bereid. Het groot ste gedeelte is bestemd voor de export, hetgeen een aanzienlijk bedrag aan de viezen oplevert. Na hem sprak Mevr. Buurman-Kaptein over de noodzaak om melk en zuivel producten te gebruiken. Zij analyseer de nauwkeurig de verschillende voe dingsmiddelen en besprak het voorko men daarin van kalk- en ijzerzouten, vitaminen, vetten, eiwitten en suikers, welke bestanddelen alle nodig zijn voor jong en oud, om beschermende stoffen op te bouwen tegen verschillende ziek ten. De slagzin „Drie kwart kan voor elke man" heeft dan ook diepere be tekenis. In de pauze werden kaassoesjes en kaaskoekjes gepresenteerd bij een kopje thee, aangeboden door het Zuivelbureau. Er kwam nog een aardige prijsvraag, waarbij drie dames de gelukkige be zitsters werden van respectievelijk een kaasschaaf, een botermesje en een zak agenda. Hierna volgden tenslotte een tweetal films, waarvan de een propa- gandisch, de ander meer technisch van aard was. Mevr. v. Veer en sloot deze zeer leer zame en gezellige middag met een woord van hartelijke dank voor de spreker en spreekster. echter niet 100 °/o te zijn, dus dat wordt nog even onderzocht. FEESTAVOND TEMPO. De Wielervereniging Tempo heeft za terdagavond een feestavond in restau rant „Eemland" gehouden, waarvoor veel belangstelling was. De voorzitter, de heer J. v. d. Broek, sprak een woord van welkom, in het bijzonder tot de afgevaardigden van de zustervereniging „De Adelaar", de Soester Sportfederatie, de E.H.B.O., S.P.S.V. en andere verenigingen. De heer v. d. Broek dankte de gevers van de geschenken en allen, die Tempo ge holpen hebben. De vereniging is in 1950 opgericht en ondanks de moei lijkheden, waarmee iedere vereniging te kampen heeft, was het, dank zij de medewerking van velen, altijd uit stekend gegaan. De voorzitter meende te mogen aan nemen, dat de artisten, die deze avond zouden optreden, met elan en smaak hun nummers zouden brengen en hij gaf de leiding over in handen van de heer A. G. Terhorst. The West Boys onder leiding van Bob van. Beveren opende het programma, waarna de Blanzo's met hun guitaren voor het voetlicht kwamen. De Reno- va's, een accordeonduo uit Hilversum, werd gevormd door mevr. Bosma en J. van Dijk en Bob Bosma zong op bijzonder aardige wijze Franse, Weense en Engelse liedjes. Miss Bernelly bleek een uitstekend acro bate en nadat de Blanzo's en de Lim- bers opgetreden waren verscheen Miss Benelly weer op het toneel, nu samen met een mannelijke partner voor „Sym fonie in beeld", acrobatiek in vertraagd tempo. Na de pauze traden de Chromonicats op, Bob Bosma zong voor de tweede maal zijn liedjes en de rest van de avond was gewijd aan de dans. v.h. KANN CO. vraagt voor haar atelier Prettige werkkring. Hoog loon. Aanmelden Beckeringhstraat 20. OUDERAVOND Vrijdagavond werd in de openbare school aan de Beetzlaan de jaarlijkse ouderavond gehouden, waarvoor grote belangstelling was. Ook de wethouder van onderwijs, de heer K. de Haan, was aanwezig. Het hoofd van de school, de heer L. Overhoff, verwelkomde de ouders en belangstellenden en deelde mee, dat er in de- laatste maanden op de school veel veranderd was. De lokalen worden thans geverfd in moderne frisse kleu ren, hetgeen het interieur van de school zeer ten goede komt. De hoogste klas volgt thans de radio- lessen van A.V.R.O., V.A.R.A. en V.P. R.O., terwijl het verkeersonderwijs bin- menkort in alle klassen weer begint. Er zijn vergevorderde voorbereidingen getroffen voor de vernieuwing van de methodiek op school en de heer Over hoff stond uitvoerig stil bij het nut van het onderwijs in lichamelijke opvoeding en handenarbeid. Tot slot deelde het schoolhoofd mee, dat de hoogste klas sen dit jaar een meerdaagse schoolreis zullen gaan maken. Er waren twaalf candidaten voor de oudercommissie, van wie de dames Schelvis en v. d. Broek en de heren J. Huisman, G. Buyl en C. Klomp ge kozen werden. De heer v. d. Weert was de tolk van de ouders bij zijn afkeu ring van de houding van de vorige oudercommissie, die tussentijds was af getreden zonder nadere uitleg van hun gedrag aan de ouders te geven. Na het officiële gedeelte gingen de leerkrachten van de school naar hun lokalen, waar zij voor belangstellende ouders te sprekers waren over hun kin deren. Hiervan werd druk gebruik ge maakt.

Soester Courant | 1956 | | pagina 5