Voor HOEDEN naar HOPPENBROUWERS A1 Oud Soest. m DDD TWEEDE BLAD RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH HAMEA Wrijf Kou en Pijn we<3 met DAHPO SOEST BRANDWEER TELEF. 33 3 3 Autoverhuurbedrijf Wijma VRAGENDIENST ONTVOERD - UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 27 JANUARI 1956. DE REFORMATIE EN HET GROTE GILD. In de Kerstnacht van 1580 werd, op last van de Staten van Utrecht, te Soest de religie omgezet; de Roomsch- Katholieken werden uit het kerkgebouw, de Oude Kerk, verdreven en de Gere formeerde religie ingevoerd. De openlijke uitoefening van de R.K. godsdienst werd verboden, doch in het geheim diende een boerderij aan het Lange Eind, de Roomsch Katholieken als kerkgebouw. De Hervorming had in die tijd geen grote omvang, daar hier een minder heid, naar de macht greep. Velen ble ven dan ook het oude geloof trouw en gingen heimelijk naar de mis, on danks de uitgevaardigde plakkaten te gen de „Paapsche Stoutigheden". Er is een tijd geweest, dat zowel Her vormden als Katholieken lid van het St. Aegten Schuttersgilde konden zijn zonder dat dit aanleiding gaf tot ern stige botsingen of moeilijkheden, zoals te verwachten was in die tijd. Het schijnt, dat de oude Soestenaren niet van theologiseren hielden en zich toendertijd bij de feiten neerlegden. Van de zijde van het toenmalige gilde- bestuur schijnen er geen aanmerkingen gemaakt te zijn, veor zover de personen in kwestie, voldeden aan de eis, dat zij de mis moesten bijwonen. Hieruit blijkt, dat, ondanks de plaats gehad hebbende hervorming en het ver bod van het uitoefenen van de R.K. godsdienst, deze oogluikend werd toe gestaan. De hervorming vermocht niet aan de Schuttersfeesten een betere geest in te blazen en het gevolg was, dat de Her vormden zich, op aandringen van de predikant en de kerkeraad, uit het gild terugtrokken. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 Geneest ruwheid en schraalheid Natuurlijk waren er onder de oude Soestenaren „stijfkoppen", die in het gild bleven en die daardoor aan de kerkeraad veel zorg en hoofdbrekens bezorgden. Uit de akteboeken van de Nederduitsch Hervormde Kerk blijkt, dat meermalen gemeenteleden tegen het deelnemen aan de „teerdagen" gewaarschuwd zijn en voor de kerke raad moesten verschijnen, welke hen censureerde. Er waren obstinate leden, die geen afstand wensten te doen van de gildefeesten, omdat zij er absoluut geen kwaad in zagen; wel de Hervorm de Kerk, zodat tengevolge van de be moeiingen van de Kerk, het gild uit sluitend uit Rooms Katholieken is gaan bestaan. In het jaar 1915 is notarieel een nieuw reglement voor het St. Aechten Schut tersgilde vastgesteld, waarin de oude bepalingen van 1560, voorzover ze in onze tijd pasten, opnieuw werden vast gesteld. Art. 4 van dit reglement zegt, dat al leen Soestenaren van geboorte lid kun nen zijn en de Roomsch Katholieken godsdienst moeten belijden. Deze laatste bepaling vinden wij niet in het charter van 1560, waaruit mag worden geconcludeerd, dat personerr van beide religies, mits Soestenaar van ge boorte, lid konden zijn van het Gild. Toch schijnt het, dat de Ned. Hervormde Kerk ook zijn invloed aanwendde op de gildebroeders en zusters, om de feest vieringen meer in rustiger banen te leiden, want bij die gildefeesten ging het vaak „roemoerig" toe. Er werd ge danst, veel gegeten, heel veel gedron ken en wanneer de gemoederen verhit waren werden de gildebroeders spoe dig handgemeen en werden de messen getrokken. De Soesters waren blijkbaar ware meesters op dit wapen. Anno 1685 waren 126 Soestenaren lid van het gild, zoals blijkt uit een lijst van genoemd jaar, waarop „Alle Gilt- broeders en Susters nog in leevende lijve zijnde bij de teeringhe, als Gerrit Wil- lemsz. de Ruijgh Óuderman was", wor den vermeld. Een opsomming van alle namen zou vrij eentonig worden, waarom ik vol sta met enige willekeurige en nu nog bekende namen te vermelden Jan Segersz Schouten en zyn huysfrou, Geertien Jans Weduwe van Petersz Roeten, Gerrit Jansz uyt Clooster en zyn huysfrou, Willem Hendrikz Ver- kerck, Jan Huijbertz Stael, Jacob Hakzs en zijn huysfrou, Cornelis Maessen, Ger rit Hilhorst, Aart Huybertsz Hilhorst, Meynsz Huybertsz Hilhorst, Jan Ja- cobsz Cock en syn huysfrou, Dirck Reijersz en syn huysfrou, Loogh Ger- ritsz. Dorresteijn, Gerrit Jansz van ag- ter den engh en syn huysfrou, Gerbert Gijsbertz de Beer, Jan Adryaensz Hooft, Theunis Meijnsz de Raedt, Jan Jansz Medts, Theunis Gijsbertsz v. d. Bor, Gijsbert Geurtz de Beer, d' weduwe van Aert Schep. Tussen al deze bekende Soester namen trof ik een vreemde naam aan en blijk baar toch geen „mof", zoals de gebrui kelijke gildeterm luidt, n.1. Domyny Ernestis ab Harlyngen en syn huysfrou. Dominé was dus lid van het Grote Gild, zeer waarschijnlijk, omdat hij een Soes tenaar van geboorte was en mede door dat zijn tegenwoordigheid op de teer dagen deze meer ordentelijk zou doen verlopen. Reeds in die dagen al een voorloper van de doorbraak wellicht Maar wie was nu die ds. Ernistis ab Harlyngen Wanneer men de naamlijst der predi kanten, die sedert de hervorming de Gereformeerde Gemeente van Zoest dienden, er op nakijkt, dan vindt men op de zesde plaats van boven de naam van ds Henricus Martinus Harlinge, be roepen 1649 en overleden te Soest 1684, waaruit dus blijkt, dat deze predikant 35 jaar in Soest woonde. Als ds. Ernestis ab Harlinge een zoon is van ds. Harlinge voornoemd en dit is zeer waarschijnlijk, dan was die zoon in Soest geboren en kon hij als gilde- broeder toetreden tot het Gild. Zijn vader overleed in 1684, doch de zoon volgde zijn vader niet op, want in hetzelfde jaar werd Harmannus Ap pels beroepen (1684-1700). Of ds. Er nestis ab Harlynge hier woonachtig is geweest is niet bekend. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, voor het verstrekken van inlichtingen, Woensdag a.s., van 1.45 tot 3.30 uur, zitting ten Gemeentehuize alhier. Ook de Ned. Herv. Kerk was in die woeilige dagen voorstandster van de broederschapgedachte, doch het is in Soest niet gelukt, zoals overal elders in ons land boven de Moerdijk, het oude Schuttersgilde te doen ontbinden en de landerijen ter beschikking te stellen van de regerende Kerk. Het Calvinisme had weinig of geen in vloed op de oude Soestenaren, die hun geloof, ondanks de strenge plakkaten en ordonnantiën, 'trouw bleven, waardoor het St. Aechten Schutters- of Groot Gaasbekergild bleef voortbestaan en de storm der tijden weerstond. Op de lijst van 1696, dus elf jaar later, komt ds. E. ab Harlynge niet meer voor. Het aantal gildebroeders was sinds 1685 met vyf nieuwe leden toe genomen, maar de predikant en syn huysfrou werden blijkbaar afgevoerd. Het aantal leden bedroeg 131 in 1696, vermeerderd met ongeveer 80 vrouwen, waaronder enkele weduwen. E. HEUPERS. PORTUGAL. De heer A. C. Leenders uit Voorscho ten heeft woensdagavond in het Oranje- Hotel gesproken over Portugal, na te zijn ingeleid door de voorzitter van 't Nut, de heer J. Andriessen, die zijn vreugde uitsprak over de goede opkomst van de leden. De heer Leenders wenste zich niet als kenner van land en volk van Portugal op te werpen, maar hoopte met de gegevens, de foto's en de gra- mofoonopnamen die hij daar verzamel de, de aanwezigen een beeld te kunnen geven van een land, dat zo geheel ver schillend is aan het onze. Vroeger kon men de Portugese hoofd stad Lissabon nagenoeg uitsluitend van uit zee bereiken, wanneer men het land bezocht, maar thans ook vanuit de lucht en over de verkeerswegen. Waneer men per vliegtuig arriveert dan vallen al direct verschillende dingen op die heel anders zijn dan in ons land. De bevolking is voor 99 °/o ka tholiek, maar voor 65 °/o afkomstig van het joodse ras, dus de mensen heb ben een ander uiterlijk dan in noordelij ker landen. Komt men in de stad zelf, dan treft men naast de Gotische en Ro maanse de Moorse bouwstijl aan, door de langdurige overheersing door de Moren. Nagenoeg heel Lissabon is om streeks 1800 door een aardbeving met de grond gelijk gemaakt, maar bij de herbouw heeft zich opnieuw de invloed van tientallen jaren van bezetting door verschillende volkeren doen gelden. Klimaat, atmosfeer, bomen, het is al les anders, evenals de enorme tegenstel ling tussen grote en schrikbarende ar moe, die men in ons land allang niet meer kent. autorijschool van Dooren g.pelsweg 14 talefoon 3823 Soest i. w. b. Instructeur Het verkeer in Lissabon is bijzonder druk en na Havanna komt het op de tweede plaats als stad met de meeste auto's. Voor 90 zijn dit taxi's, die vaak stokoud, maar goedkoop zijn. Er zijn vele kerken in Portugal, waar onder bijzonder mooie, maar ook ge bouwen als forten, herinnerend aan de perioden van strijd, voorafgaand aan een nieuwe bezetting. Men mag aannemen, dat de grootste bioscoop in ons land ongeveer 2000 be zoekers kan bevatten, maar in Lissabon zijn theaters voor 5000 bezoekers, waar filmvoorstellingen gegeven worden, die van 812,30 duren. De meeste mensen, die in hun vakantie een land bezoeken, zijn niet gebrand op museumbezoek, maar de heer Leen ders raadde de bezoeker van Lissabon aan te gaan kijken in het rijtuigen museum, waar de gouden koetsen staan, waarin de vorsten vanaf 1100 gereden hebben. De hotels zijn uitstekend in Lissabon en niet duur. Wel in het paradijselijk Estoril, dat dichtbij de hoofdstad is en de verblijfplaats vormt van vele ont kroonde hoofden. Daar is ook de zo merresidentie van de president, waar aan het Koninklijk echtpaar, na de reis naar W.-Indië, 'n bezoek gebracht heeft. De heer Leenders toonde foto's van Portugal en liet de aanwezigen ken nis maken met de taal door het draaien van gramofoonplaten. R.K. OPENBARE UITLEENBIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwinsten RomansBöll, Huizen zonder vaders. Bordewijk, Bloesemtak. Brickhill, Bommen op Roerdam. Curwood, Ka- zan de wolfshond. Van Eysden, Napoleon. Van Eysselsteyn, Ver weerde stenen. Ferber, De bruid uit New Orleans. Ferguson, Eiland van mijn hart. Földes, De gouden oor ringen. Geer, Jacht op kapitein Ehr- lich. Hobart, Het duister tegemoet. Hyam, O.... Sergeant. Jaspers, Waarom speel je niet Vincent Ka merling, De laatste trein. Laatsman, Peer erf een farm in Canada. Mau- riac, Galigaï. Mens, Op liefdes lichte voeten. Nicklisch, Vader het beste paard van stal. Panhuysen, Iedereen SOESTERBERGSESTRAAT 95 TELEFOON 3316 All risks verzekerd Radio en verwarming weet het beter. Pilotaz, Een man strijdt alleen. Posthast Gimberg, De rode loper. Sheehan, Mijn nieuwe kapelaan. Unwin, De vrouw van de goeveneur. MeisjesromansBetlem, Om de plaats in huis. Duysen-Stomps, Blijf zoals je bent Curly. Grashoff, Misletoe. Hagers, Marjolein op nieuwe wegen. Van Havelte, De verborgen fontein. Jager-Meursing, Zo lag het leven voor hen. Jansonius, Luuk Boswijk, ver slaggeefster. Kars, Do's horizon. Koen-Conra, Een die anders was. Naeff, School-idyllen. Nefkens, Voor wie die rode rozen. Van d. Zee, Paviljoen III. Jongens en meisjes van 7-10 jaar Ar- nodus, Tup en Joep gaan vliegen. Arnoldus, Tup en Joop weer terug. Eising, Van Geeske en de lente. Ter Haar, Saskia en Jeroen, de twee ling. Ter Haar, Saskia en Jeroen, op stap. Laan, Pinkeltje in Maduro- dam. Meiden Coolsma, Maup's grote reis. Smulders, Pietje Prik. Smul ders, Pietje Prik in het kasteel. Smulders, Knoopje Kapoen. - Smulders, Knoopje Kapoen op de boerderij. 10-14 jaar Betlem, Steven en de valse munters. Van d. Geest, Jan Ber- nards onverwachte vacantie. Van d. Geest, Jan Bernards avontuur m. Murk. Hildebrand, De Spijkers winnen de hoofdprijs. Huisinga-Scaf, Lientje. Nowee, Bert en Bob als detectives. Van d. Plaats, Dorientje zoekt de zonzij. Rinses, Vooruit met flinke pas. Roggeveen, Appie Ammerlaan. Roggeveen, De zeven jongens in de sneeuw. Roos, Speurders met de Kameleon. Rutgers v. d. Loef-Base- nau, Jimmy en Ricky. Schellekens, De zoete inval. Secker, Pimmetje als detective. Speelman, Ridders van de weg. Veenken-Bakker, Deed jij dat Agniet 14-17 jaar Van Amstel, Jong Surina me op avontuur. Everma, Vogeltje. Overzee, Het wrak van Palmeneiland. Schuil, De A.F.C.-ers. Schuil, De Artapappa's. Schuil, Rob en de stropers van Tjot Idi. Thieme, Goud mijn Kirondatal. Verbeeten, Ont voerd. Verbeeten, Rik Robberts ra ketpiloot. Visser, De blauwe ruiters van de Sahara. Visser, De haciënda van de dood. De Vries, Paniek in de tunnel. Zonruiters, De geheim zinnige oase. StudieboekenAlma, In de schaduw van Hellas. Bang, 30.000 K.M. slede vaart. Brongersma, Portret van Por tugal. Cartier, 48 x Amerika. G. Cesbron, Deze wereld roept om hulp. Greiling, Zo zal ons leven worden. De Jong, Poppenkast en poppen ma ken. Mendax, Uit de wereld der vervalsers. Leo Riemens, Uren der zangkunst. Jac. Schreurs, Francis- cus van Assisië. S. Siemel, Jaguar Smedts, Australië, nieuw vader land. Tadema en Tadema-Sporry, Sahara. Zikken, Alleen polenta van daag. Zischka, Alarm voor het avondland. H. A. S. Indien iemand, die voor de tweede maal is gehuwd, sterft, is er dan een onderhoudsplicht van de kin deren uit het eerste huwelijk t.a.v. hun stiefmoeder Antwoord Het antwoord moet ont kennend luiden. Wij kunnen zeggen, dat in geval van behoefte tussen (schoon) ouders en kinderen de wederkerige verplichting tot onderhoud bestaat. Een stiefouder valt dus buiten deze cate gorieën. J. D. S. (Vraag 2). De heer J. D. S. verzocht ons, onder toezending van enige stukken, opheldering over evt. aanvullende rijksbijdrage n.a.v. oor- logsgeweldschade. Antwoord Wij menen, dat u het beste doet u met uw vraag te wenden tot het Algemeen Onderling Waarborg Ge nootschap „Renovatum" te Amsterdam, die blijkens een uwer stukken aan u 18. David moest nu bij de maaltijden bedienen en verder had hij praktisch de gehele dag werk met zijn drie meesters sterke drank te brengen. Hoewel hij in het bedienen zeer onbe holpen was en bovendien nog veel pijn had en steeds zeeziek was, bleven Riach en de kapitein onbegrijpelijk ge duldig. Ook Shuan liet hem met rust. Op de tiende dag hield het practisch op met waaien en een dichte, vochtige, witte nevel spreidde zich over de zee. Te ongeveer tien uur des avond be diende David de kapitein en Riach bij de avondmaaltijd toen het schip met luid gekraak ergens op stiet. Vloekend sprongen de beide mannen op. „Vastgelopen", zei Riach. Nee, zei de kapitein, wij hebben alleen maar een boot geramd. De kapitein had gelijk. In de mist hadden zij een boot overvaren. Deze was in het midden gebroken en met de gehele bemanning gezonken. Slechts één opvarende werd gered. Deze had op de achterplecht gezeten. Op het moment van de botsing was de ach terplecht omhoog gedrukt, de man was opgesprongen en had de boegspriet van de brik kunnen grijpen. als deelnemer volgens akte van deel neming no. 229688, gehouden is tot vergoeding der schade. Te uwer in formatie delen wij u mede juist kennis te hebben gekregen, dat in de Neder landse Staatscourant van 19 december 1955, no. 246, een beschikking van de minister van Financien, d.d. 11 decem ber 1955, onder no. 38009, is gepubli ceerd, houdende de bepaling van de termijn voor indiening van aanvragen voor financiële tegemoetkomingen op grond van de wet Materiële Oorlogs schaden voor gebouwd onroerend goed. Wij hebben deze echter nog niet kun nen bestuderen. Wij adviseren u bij uw schrijven aan „Renovatum" te re fereren aan bovengenoemde beschik king en te vragen of de inhoud daar van voor u waarde kan hebben in ver band met een door „Renovatum" in te dienen verzoek tot aanvulling der rijksbijdrage. Ook van Uw transactie zult u uitvoerig verslag moeten geven. J. N. De laatste huurverhoging was bestemd voor onderhoudsplicht, maar wat wordt daar onder verstaan Ka potte schakelaar, dolle waterkraan, zelfs de hoofdschakelaar van het licht is, toen deze dol was, door mijn man zelf vernieuwd. Nu is ons huis binnen en buiten vreselijk verveloos en dat is voor een gepensionneerde vreselijk duur om dit te laten uitvoeren. Op mijn vraag aan de eigenaar kreeg ik ten antwoord „dat die tijd voorbij was". Nu zou ik erg graag willen weten, be hoeft de eigenaar inderdaad niets meer aan het binnen- en buitenwerk van het huis te doen. Een lekkage b.v. wordt wel hersteld. AntwoordEen verwaarloosde woning is een woning, die niet voldoet aan redelijke eisen ten aanzien van instand houding en bewoonbaarheid van het pand, v.z.v. dit niet te wijten is aan de huurder. Wat hier nu allemaal on der wordt verstaan, is te veel om op te noemen; hiervan kunt u zich op de hoogte stellen door even op het ge meentehuis een formulier (in tweevoud) te halen, dan kunt u dit eens nalezen. Wat nu verder het opknappen van de woning betreft, kunt u wel aannemen, dat men de verhuurder niet verplichten kan het huis van binnen op te knap pen, zoals verven, witten, behangen. Een nieuwe schakelaar en wat dies meer zij valt onder kleine reparaties, die voor rekening komen van de huur der. Plaatselijke regelingen spelen hier bij een grote rol en natuurlijk hetgeen bij de huur is overeengekomen. Bij Bouw- en Woningtoezicht kan men u wel op de hoogte stellen, ook wat be treft het opknappen van de woning aan de buitenkant. Te dien einde kunt u zich ook wenden tot de kantonrechter per ongezegeld verzoekschrift. In dit, op de griffie af te geven verzoekschrift, vermeldt u volledige adressen van u en uw huiseigenaar. U omschrijft uw klachten volledig en tenslotte vraagt u om een dag te willen bepalen waar op uw zaak ter terechtzitting kan worden behandeld. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Krabben en peuteren maakt de HUlfl- kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep ln UUSiaq de poriën door. doodt de ziekte kiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF ZEEP W. B. Als iemand een belangrijke prijs trekt uit de staatsloterij moet hij dan bij in ontvangst nemen van het geld behalve het tekenen voor ontvangst van het geld ook zijn naam en adres opgeven en moet daarbij een getuige aanwezig zijn. Antwoord Neen, dat is niet het geval. Het geld wordt uitbetaald tegen af gifte van het lot en tegen kwijting. Een getuige behoeft er niet bij te zijn. Wel wordt in de meeste gevallen ge vraagd of naam en adres mogen wor den opgegeven, maar als betrokkene dit liever niet heeft, doet men het niet. Wat betreft het „op souperen" van het geld, voordat de „Dreestrekker" weer uitkerig krijgt, dat ik ook niet juist. De inkomsten van de gelukkige wor den gewijzigd en brekend naar 6 °/o van het kapitaal indien het een ge hulde betreft en voor ongehuwden naar 8 °/o van dat kapitaal. Maar u moet eventueel bij de Raad van Ar beid wel opgeven (binnen 14 dagen) hoeveel u ontvangen hebt. Zonodig wordt de uitkering herzien, maar zoals gezegd, het bedrag eerst op souperen is niet waar. B. E. Kunt u mij ook zeggen of hier te lande de adoptie en de rechtsge volgen daarvan al geregeld zijn AntwoordEen ontwerp adoptiewet is juist dezer dagen door de Tweede en Eerste Kamer aangenomen, zodat, na afkondiging van de wet, adoptie mo gelijk is. Omtrent de aanneming als kind in het voormalige Ne- derlands-Indië, zouden wij overigens graag nader worden ingelicht, opdat wij daarop later kunnen terugkomen.

Soester Courant | 1956 | | pagina 5