11 Bij de 18e verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix. ■mMi Gemeenteraadsvergadering. IN DE HOEK. „CONTRIMIJ" N.V. nette naaisters en leerling-naaisters. BINSDAG 31 JANUARI I95« 34c JAARGANG no. 9. OESTER OÜRANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDUK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De vrouwen van ons Koningshuis. In 1813 werd Nederland een Konink rijk en door vorsten uit het Huis van Oranje geregeerd. Maar met Willem III stierf de laatste koning en nu wordt al langer dan een halve eeuw de plaats op de troon ingenomen door een vrouw. Deze traditie zal worden voortgezet door Prinses Beatrix, die heden haar 18e verjaardag viert, meerderjarig en Lid van de Raad van State is geworden en dus zich gaat voorbereiden op haar taak als neerlands toekomstige Ko ningin. De trits van nederlandse koningen biedt een merkwaardig, boeiend schouwspel. Daar is Willem I, „Vader Willem", met een groot doorzettingsvermogen. Econo misch was hij vooruitstrevend, politiek Met haar komt ook de keer, want zij aanvaardt ten volle de consequenties van het constitutionele koningschap. Wie zal zeggen hoe ver haar voorbeeld van invloed is geweest op de wijze, waarop later Koningin Wilhelmina deze lijn zou doortrekken Op 18-jarige leeftijd komt dan een jon ge Koningin aan de regering. Al spoe dig staat zij voor grote en moeilijke beslissingen. Tijdens de Boerenoorlog verdient zij de erenaam van „de enige Man op de troon in Europa", als zij, door de Britse blokkade heen, de oude Paul Kruger laat ophalen door een harer oorlogsbodems. Dan komt de eerste wereldoorlog en ook toen toonde zij zich beslist en kordaat, %t V- -,-r Prinses Beatrix viert heden haar 18e verjaardag. (Foto M. C. Meijboom.) conservatief, voorstander van het auto cratisch koningschap. Op het gebied van handel en nijverheid miskend door de behoudzuchtigen, op het gebied der staatskunde bestreden door de vooruit- strevenden. Toch getuigt heel zijn le ven van een hoge plichtsopvatting, een daadwerkelijke liefde tot zijn land, die hem in zijn stervensjaar nog 10 mil- lioen deed schenken ter consolidatie van 's lands ontredderde financiën Na hem komt Willem II, de populaire held van Waterloo, vóór alles militair. Mede door zijn russische echtgenote sterk in zijn opvatting van het auto cratisch koningschap. Maar hij geeft deze persoonijke idealen prijs als de revolutiegolf van 1848 hem overtuigt van de onweerhoudbaarheid der nieuwe staatkundige denkbeelden. Onder zijn regering kon Thorbecke het constitutio nele koningschap voorbereiden. Tenslotte de indrukwekkende figuur van Willem III, ook nog worstelend .in het verleden, schoorvoetend toegevend aan de volksinvloed, de triomf latend aan dezelfde Thorbecke, maar door al les heen zich vast verbonden wetend met zijn volk. Hij wordt een tragische figuur als zijn drie zonen en zijn vrouw hem de een na de ander ontvallen en hij alleen komt staan. Dan lijkt het einde van het Huis van Oranje nabij. DE REGENTES. In 'n nieuwe toonaard klinkt het Oran jelied bij het optreden van Emma van Waldeck-Pyrmont. Een hoog plichtsbe sef moet haar geleid hebben toen zij, het 21-jarige meisje, in het huwelijk trad met de toen 62-jarige koning. Dat plichtsbesef had zij ook nodig toen haar, na het overlijden van haar ge maal, de zware taak ten deel viel ons land te regeren als Regentes, in naam van haar minderjarige dochter Wilhel mina. wachtend op de kans, die zeker voor haar komen zal. De kans om de Mens Beatrix te leren kennen. Dat zij haar taak als vorstin zal vervullen, daarvoor staan de historie en het heden van haar die haar voorgingen, Nederland borg. Maar wil zij die taak vervullen en er gelukkig bij zijn, dan moet zij zich gedragen weten door de diepe sym pathie van het nederlandse volk. ten volle respecterend de grenzen van haar bevoegdheden. j Dan de zwaarste slag de gang in ballingschap, slechts nog van verre af-1 stand in staat haar volk moed in te spreken. J Vaak toont zij het vermogen zichzelf volkomen weg te cijferen en wel zeer erg blijkt dit bij haar terugtreden als koningin en plaats maken voor haar koninklijke dochter. MOEDER EN DOCHTER. Een warme, diepe, menselijke genegen heid van haar onderdanen valt Ko ningin Juliana ten deel. Weer schaart Nederland, ongeacht godsdienstige of politieke overtuiging, zich rondom de troon, beseffend dat deze het bindend element vormt in onze door zovele schotjes ingedeelde samenleving. Koningin Wilhelmina bracht haar doch ter reeds jong in contact met haar volk en eenmaal koningin, heeft zij zich doen kennen aan haar volk, telkens weer wanneer zij sprak en openhartig dat volk confronteerde met de problemen die haar verontrustten en ook dat volk verontrusten moesten. DE KROONPRINSES. En nu wordt Prinses Beatrix 18 jaar. Op die leeftijd aanvaardde ook haar grootmoeder de regering. Zij heeft een zonnige jeugd gehad, zij heeft de vrij heid genoten, zoals noch Emma, noch Wilhelmina, noch Juliana die ooit ge kend hebben. Maar thans, meer dan ooit, zal de plicht op haar afkomen, de plicht van constitutionele vorstin, die ze straks zal moeten zijn. Ons Nederlandse volk is door Koningin Juliana verwend. Het wil niet slechts een koningin, die het kan eerbiedigen, het wil de kans krijgen persoonlijke sympathie, genegenheid, liej.de naar haar te doen uitstralen. Men zal Prinses Beatrix gadeslaan, Na de opening door de voorzitter en zijn toespraak tot de leden met terug blik over 1955 kwam de agenda in behandeling. Er werd weinig commen taar geleverd. 1. Vaststelling van de notulen van de openbare en besloten vergadering ge houden op 28 november 1955. Zonder bemerkingen goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Rapport van de directeur van ge meentewerken, d.d. 9 november 1955, nr. 3820, inzake de toestand van de plafonds in 45 gemeentewoningen aan de Schaepmanstraat, Thorbeckestraat en Groen van Prinstererstraat. Komt niet in behandeling. b. Verzoeken om ontheffing van de ver bodsbepaling genoemd in artikel 2, lid 1, van de verordening ex artikel 4 der Hinderwet van 1875 van I. M. F. Bach, d.d. 24 december 1955, voor het oprichten, hebben en gebrui ken van drie moffelovens, welke deel zullen uitmaken van de door hem op te richten inrichting voor de assem blage van bromfietsen, op het perceel Beckeringhstraat 13, welk verzoek be reids in behandeling is genomen. Voor kennisgeving aangenomen. II. N.V. Purfina Nederland, d.d. 21 de cember 1955, voor het oprichten, heb ben en gebruiken van een ondergrondse benzinebewaarplaats met een capaci teit van 12000 liter, op het perceel Soes- terbergsestraat SJ, welk verzoek be reids in behandeling is genomen. Voor kennisgeving aangenomen. III. G. v. d. Pol, Burg. Grothestraat 34, Soest, d.d. 5 januari 1956, voor het op richten, hebben en gebruiken van een lood- en zinkwerkersbedrijf, op het per ceel kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nr. 2693, en gelegen aan de Heuvelweg, welk verzoek bereids in behandeling is genomen. Voor kennisgeving aangenomen. c. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 9 januari 1956, 5e afd. nr. 3654'55/68, inhoudende goedkeuring van de op 20 oktober 1955 vastgestelde her ziening van het uitbreidingsplan Rijks weg voor/wat betreft art. 12, lid 1 der Bebouwingsvoorschriften. Voor kennisgeving aangenomen. d. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 3 januari 1956, 3e afd. nr. 3994'55/114, inhoudende verdaging van hun beslissing op het raadsbesluit van 29 september 1955 inzake ruiling van de eigendom van grond en wegen met de erven en rechtverkrijgenden van de heer E. H. D. Insinger. Voor kennisgeving aangenomen. e. Aanbieding overeenkomstig art. 22 van de „Gemeenschappelijke Regeling met betrekking tot de Bescherming Be volking in de Kring U IV" van de 6e en 7e wijziging begroting 1955 en van de 2e wijziging begroting 1956; met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Op een vraag van de heer Van Wely (V.V.D.) antwoordt de VOORZITTER, dat de kringraad gevormd wordt door de burgemeesters van Zeist, Soest, Baarn, Bunnik, De Bilt. f. Verzoek van de heer G. J. Schmidt om opheffing van het bouwverbod aan de Engendaalweg met voorstel van burgemeester en wethouders. Conform besloten. 3. Voorstel tot verlening van onthef fing van de verbodsbepaling, genoemd i»i artikel 2, le lid, van de verordening ex artikel 4 van de Hinderwet van 1375 aan a. A. G. de Bruin, Lindenlaan 4b, te Soest, voor het uitbreiden van zijn fa briek voor aardewerkproducten, door het aanbrengen van 4 afzuigventilato- ren met een gezamenlijk vermogen van 3,5 P.K., op het perceel Beckeringh straat 12, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4618. Conform besloten. b. H. G. van Wilgenburg, Dorrestein- weg 3 te Soest, voor het oprichten, hebben en gebruiken van een inrich ting voor machinale metaalbewerking en machinebouw, waarin zullen worden geplaatst een aantal elektromotoren met een gezamenlijk vermogen van 9 P.K., op het perceel Dorresteinweg 3, kadas traal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4403. Conform besloten. c. Th. J. C. Smink, Beetzlaan 44, Soest, voor het uitbreiden en wijzigen van de machine-reparatie-inrichting, waardoor het aantal elektromotoren van 10,25 P.K. op 18,5 P.K. zal worden gebracht, in het preceel Beetzlaan 44, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 5023. De heer VAN WELY (V.V.D.) merkt op, dat de omwonenden klagen over het la waai, dat bedoelde fabriek veroorzaakt en hij vraagt of er geen bezwaarschrif ten zijn binnengekomen. De VOORZITTER wijst er op, dat eerst de raad beslist over het verlenen van ontheffing, waarna de omwonenden in de gelegenheid gesteld worden hun be zwaren ter tafel te brengen. d. Esso Nederland N.V., Benoordenhout- se weg 7, 's Gravenhage, voor het wijzi gen en uitbreiden, van de ondergrondse benzine- en autogasoliebewaarplaats, waardoor de ondergrondse bewaarplaats 24000 (thans 12000) liter benzine en 6000 liter (thans eveneens 6000 liter) autogasolie zal kunnen bevatten op/in het perceel Amersfoortsestraat 2a-4, ka dastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2494. Conform besloten. e. G. J. Schalkx, Korte Kerkstraat 5, Soest, voor het oprichten, hebben en gebruiken van een inrichting voor ma chinale houtbewerking, waarin zullen worden geplaatst 3 elektromotoren met een totaal vermogen van 6 1/3 P.K., in het perceel Korte Kerkstraat 5, kadastraal bekend gemeente Soest, sec tie A, nr. 3094. Conform besloten. 4. Voorstel tot aanvulling van de „Scha devergoedingsverordening" Conform besloten. 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor de aanleg van een plantsoen nabij het monument in Braamhage. Conform besloten. 6. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woningen Hartweg 10 en 12, alsmede de woning Korte Hartweg 31. Conform besloten. 7. Voorstel tot vaststelling van het ge tal wekelijkse lesuren vakonderwijs aan de openbare scholen voor het jaar 1956. Conform besloten. 8. Voorstel tot toekenning van vergoe ding ex artikel 12 der Lageronderwijs- wet 1920. Conform besloten. 9. Voorstel tot vaststelling van voor schotten op de exploitatievergoedingen ten behoeve van de bijzondere scholen voor het jaar 1956. Conform besloten. 10. Voorstel tot naamgeving aan een weg gelegen tussen de Sparrenlaan en Foekenlaan. Mevr. POLET (P. v. d. Arbeid) vindt voor de meeste mensen de naam Juni- peruslaan wel wat vaag, omdat nage noeg niemand weet, dat met Juniperus de Jeneverbes bedoeld wordt. De VOORZITTER merkt op, dat men de Latijnse naam gegeven heeft om as sociatie met Schiedams vocht te ver mijden, maar tegen het voorstel van Mevr. Polet, de weg Larixlaan te noe men, is geen enkel bezwaar, zodat daar toe besloten wordt. Het realistische „Borrellaan", om de Juniperus nog enige kans te geven, vindt geen voor standers. 11. Voorstel tot intrekking van een op 28 oktober 1955, afd. IV, nr. 3175, ge nomen besluit betreffende een door de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten aan een bouwspaarder te verstrekken geldlening tot vaststelling van een nieuw besluit. Dit voorstel wordt door B. en W. te ruggenomen. s 12. Voorstel tot het toekennen van een crediet aan de las-constructie-werk- plaats en metaalbewerking A. Morriën te Soesterberg voor de bouw van een wérkplaats. Dit voorstel wordt door B. en W. te ruggenomen. 13. Voorstel tot oninvorderbaarverkla- ring van posten over 1954 en 1955. Conform besloten. 14. Voorstel tot wijziging van 't raads besluit d.d. 28 november 1955, afd. IV, nr. 3230, betreffende machtiging tot het aangaan van kasgeldleningen voor het dienstjaar 1956. Conform besloten. 15. Voorstel om afwijzend te beschik ken op een verzoek om subsidie t.b.v. het bejaardenwerk U.V.V. Mevr. LANDWEER (Prot. Chr.) neemt het onmiddellijk op voor haar sexege- noten van de U.V.V., daarbij gesteund door mevr. Polet (P.v.d.A.). Mevr- Landweer kan zich voorstellen, dat men zich niet aan een subsidie binden wil, maar pleit voor de gift van 80. om het kastekort weg te werken. Dit prachtige werk ten behoeve van de bejaarden verdient dit. Mevr. POLET zou verder willen gaan en er op willen wijzen, dat het op de weg van de overheid ligt dit werk te subsidiëren. Het probleem van de bejaarden is aktueel en het zal steeds meer de aandacht gaan vragen. Men Een van de ergste beschuldigingen, die men kan uiten ten opzichte van een democratie, is, dat voor de onder een democratie levenden niet geldtgelijke monniken, gelijke kappen. Nu is het zo, dat, in een land met een samensteling als het onze en de geaard heid van het nederlandse volk in aan merking genomen, een bepaalde groep of een persoon zich gemakkelijk ten achter gesteld kan voelen bij een ander, terwijl er geen vuiltje aan de lucht is. Het moet ook gezegd, dat een oordeel op dit punt vaak samengaat met een meer of minder verder (kunnen) kij ken dan de neus lang is en het is dikwijls zo, dat een scherp of vernieti gend oordeel omgekeerd evenredig veel waarde heeft als de kijk van de be trokkene op de zaak waar hij over oordeelt. Zelf heb ik ook wel eens gedacht Hééé, en nog niet zolang geleden, bij een uit spraak van een Kantonrechter, in een zaak waar ik min of meer in betrokken was, kon ik ook alleen maar mompe len „nou Moe", omdat in een analoog geval de uitspraak net andersom was. Omdat echter de sop de kool niet waard was en m'n vader altijd zèi geen goed geld naar kwaad geld te gooien, geloofde ik het wel, hetgeen overigens een standpunt van niks is. Maar wanneer niet de eerste de beste ingezetene van onze gemeente mij schrijft „dat persoonlijke overwegingen van invloed waren"...., „mijn geval werd niet eens neutraal bekeken" en wat feitelijk het ergste is „wel ont heffing voor Piet en een afwijzing voor eenzelfde geval voor Jan, omdat het zijn gelijke monniken, gelijke kappen" is het zaak daar niet met een schouder ophalen aan voorbij te gaan. Het schrijven geeft niet de indruk in „dolle drift" geschreven te zijn en als het waar is wat ik over dit geval reeds vernam en wat inzender er over schrijft, dan betreur ik het, dat be doeld geval zo'n slecht einde heeft ge nomen. Het gezegde „gelijke monniken, gelijke kappen" moeten wij in een de mocratie nooit behoeven te gebruiken. H. OEKMAN. v.h. KANN CO. vraagt voor haar atelier Prettige werkkring. Hoog loon. Aanmelden Beckeringhstraat 20. wil de bejaarden in Soest ontspanning bieden en helpen met zinvolle beste ding van de vrije tijd. Desnoods kan men voor dit jaar volstaan met een gift van 80.maar het volgend jaar zal dan toch subsidie gegeven moeten worden. De heer VAN ANDEL (Prot. Chr.) heeft niets tegen deze enkele gift, voorgesteld door mevr. Landweer, maar vindt, dat geen subsidie verleend moet worden, omdat dit het particulier initia tief ongunstig zal beinvloeden. De heer ORANJE (V.V.D.) ziet een gift of subsidie als een aanmoediging en hij vindt de zinsnede in het advies van weigering „in de huidige situatie onverantwoord" wel wat kras. Lande lijk en vaak plaatselijk wordt de U.V.V. gesteund, dus waarom in Soest niet In Baarn gebeurt het ook, dus dit „niet verantwoord" is niet vol te houden. Het gaat niet om consumpties of spelmateriaal maar om zaalhuur, dus de gemeente hoeft niet te doen alsof het gaat om het steunen van genoegens van een bevolkingsgroep. De heer R. HILHORST (K.V.P.) vindt het standpunt van het college juist omdat er een weloverwogen subsidie beleid nodig is. Na een jaar komt de U.V.V. 80 gulden tekort en nu reeds kloppen ze aan. Omgerekend per week is dat een bedrag van niets, dus van particuliere zijde kan dit gemakkelijk verholpen worden. Als autobezitters, die hun wagen ter beschikking stel len voor de jaarlijkse autotocht van de bejaarden, lezen, dat de gemeente subsidie geeft, dan konden ze ook wel eens subsidie gewenst achten voor dit beschikbaar stellen. Wethouder VAN DE AREND (Prot. Chr.) wijst op de sympathie, die 't colle ge voor het werk van de U.V.V. heeft, maar blijft bij 't standpunt, dat subsidie niet juist is. Dat landelijk gesteund wordt doet hieraan niets toe of af, want dit komt meer voor. Particu- Vervolg raadsverslag pag 2, le kolom.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1