SOEST Burgerlijke stand. Van 13 t.e .ra. 18 februari a.s. bezoek aan Parijs te brengen, KAPSALON BUTZELAAR SPECIALE AANBIEDING Slaapkamerkleedjes. TON BEUKEN Laat Uw haar regelmatig behandelen. J. KOPPEL. W. N. NIEUWENHUIS ONTVOERD CENTRAAL INKOOP BEDRIJF van lompen; papier; ijzer en alle soorten metalen. Eigen ophaaldienst. De zaak van service en vertrouwen. BUSCH ZONEN Soestdijk Telefoon 3397 lieren zullen hier bij moeten springen. Niet teren op overheidsgeld. Mevr. LANDWEER (Prot. Chr.) zegt, dat de particulieren al zoveel doen en binnenkort een bazar zullen organise ren. Met een gift ineens kan de U.V.V. met een schone lei beginnen. Mevr. POLET (P.v.d.A.) vindt de uit drukking „niet teren op overheidsgeld" niet aardig, omdat de U.V.V. en de raadsleden, die voor subsidie zijn, dit helemaal niet willen en de bijdrage slechts als een aanmoediging zien. De heer VAN ANDEL (Prot. Chr.) is ook bang, dat particulieren zullen gaan zeggen: „Ze krijgen toch sub sidie", maar de heer Van Wely wijst op de uniformatie van P.V.O. Parti culieren brengen het geld bijeen, ter wijl iedereen weet, dat P.V.O. subsi die heeft. Tenslotte wordt gestemd en de U.V.V. zal geen gift of subsidie krijgen daar slechts 7 raadsleden zich voor subsidie uitspraken. 16. Voorstel tot goedkeuring van het royement van de hypotheek, rustende op door de Woningstichting „Ons Belang" te verkopen grond, met ont- werp-besluit. Conform besloten. 17. Voorstel tot aankoop van de eigen dommen van de N.V. „Centrale Slacht plaats voor de gemeente Soest" i.1. Conform besloten. 18. Verkoop van grond a. nabij de Sparrenlaan aan J. C. Fie- deldij te 's Gravenhage. b. nabij de Laanstraat aan W. Groene- steijn. Conform besloten. 19. Ruiling van grond nabij de Braam- weg/Ossendamweg met E. A. de Leest. Hierna verzoeken B. en W. de raad nog accoord te gaan met een plan, om, door middel van een moederriool, de afvoer te regelen van de woningen van het plan Van Lenneplaan. De raad keurde dit voorstel goed en verleende voor dit werk een krediet van 40.500.-. Na de openbare vergadering bleef de raad nog enige tijd in besloten zit ting bijeen. DE SPEELSE MUZE. De dichter Michel van der Plas heet eigenlijk G. F. Brinkel en hij werd geboren in Den Haag in 1927. In 1949 kreeg hij voor zijn bundel „Going my Way" de Jan Campertprijs. Michel v. d. Plas sprak vrijdagavond in het Oranje-Hotel voor leden van de Volksuniversteit over „De speelse muze" en hij werd ingeleid door de heer A. P Stokhof de Jong, die de opkomst bevredigend achtte al hoopte GEBORENEverarda Gerarda Maria, dochter van B. C. Kaats, bakker en G. van de Grift, Heuvelweg 29. En- gelbert Willem, zoon van H. de Jonge, schipper en A. Vonk, Vinkenweg 17. Siebeldina Yvonne, dochter van E. .Ebens, militair en H. Hoogendoorn, Gallenkamp Pelsweg 28. René, zoon van F. Visscher, boekhouder en O. Kok, Bosstraat 80. Robert, zoon van W. van Beek, machinebankwerker en A. E. Brand, Braamweg 68. Richardus Everard, zoon van L. W. de Beer, bak kersknecht en S. van den Heuvel, Birk- straat 141. Peter Willem Jan, zoon van P. W. Elswijk, muziekcontroleur en L. F. Bood, Anna Paulownalaan 16. Miranda, dochter van J. van Koute- rik, radiotelegrafist en E. G. van Rees, Pompstraat 7, Baarn. Gerrit Wil lem, zoon van D. van den Broek, op perman en A. J. Spleet, Schrikslaan 56. Willem Leendert, zoon van A. M. Meiburg, vertegenwoordiger en P. N. Kwak, Vosseveldlaan 16. Jacoba, dochter van S. Fraai, militair en F. Uiterwijk, Klaarwaterweg 38. Jo- hannes Baptist, zoon van A. Reinsma, chauffeur en C. J. M. Nijenhuis, Ge neraal Winkelmanstraat 22. Gerar- dus Ludwig, zoon van C. G. van Brie- nen, monteur en G. J. Sturkenboom, Oranjelaan 18. ONDERTROUWD Johannes Slijper, militair, Schrikslaan 55 en Mina Mid delman, winkeljuffrouw, Torenstraat 3B. Datum huwelijk 9 februari 1956. Johannes Cornelis Wijnands, fabrieks arbeider, Beckeringhstraat 12A en Ma ria Margot Backer, zonder beroep, Bec- keringstraat 12A; datum huwelijk on bepaald. GEHUWD Willebrordus Joseph Maria Goddijn, timmerman, Kerklaan 90, Rijswijk en Cornelia Johanna Maria Koelink, kantoorbediende, Talmalaan 15; adres na huwelijk ieder op eigen adres. OVERLEDENPieter Beijen, 68 jaar, zonder beroep, gehuwd met B. G. van Dinteren, Eigendomweg 14. Aleida Visser, 94 jaar, zonder beroep, Steen- hoffstraat 46. Aart Priem, 54 jaar, uitvoerder, gehuwd met M. J. Boers- ma, Beetzlaan 83. Johanna Pouw, 62 jaar, zonder beroep, gehuwd met H. van Brakel, Ringweg 4. Gijsbertus van Asselt, 84 jaar, zonder beroep, ge huwd geweest met H. Meerink, Konin- ginnelaan 130. hij, dat er een stijgende lijn in de be langstelling zou komen. Michel v. d. Plas wees er op hoe hij zich steeds vol enthousiasme op een lezing voorbereidt, maar bij aankomst in de zaal beschroomd is. Deze schroom is een gevolg van het feit, dat poëzie voor de meeste taboe is. Zoiets dat je voorzichtig tussen duim en wijsvinger beetpakt, bekijkt, en dan laat vallen. Over de persoon van de dichter heer sen veel misverstanden en de heer v. d. Plas zou graag een poging doen enkele hiervan uit de weg te ruimen. Wie denkt, dat een gedicht kant en klaar in het brein van de dichter ont staat en dan maar opgeschreven be hoeft te worden is abuis. Guido Ge- zelle bezat een verzameling rijmwoor den en van Leopold is een manuscript bewaard, waarop in de bovenhoek alle rijmwoorden op orde staan. Dit wijst op het handwerk van de dichter, die het niet alleen van de inspiratie heb ben kan, maar zwoegen moet het met materiaal van de taal. De inspiratie, de muze. is een realiteit. De irreële muze is voor de dichter een reëel persoon, het is een beeldschoon meisje van 21 jaar, grillig en wispel turig en met een paardestaart. Ze weet regelmatig de aandacht van de dichter te trekken, maar meestal is ze spoorloos en laat de dichter in wan hoop achter. Ze is grillig maar fas cinerend en de dichter stelt haar bo ven alles, vooral wanneer ze aanwezig is en dat zaadje schenkt dan de kiem voor het gedicht. Soms ontstaat dit ge dicht in een dag, soms in een week, soms pas na jaren. En dit alles onder het bewind van de beeldschone, de fascinerende met de paardestaart. Bertus Aafjes noemde dichten het lie gen van de waarheid, omdat de maker slechts een deel van zichzelf geeft. Een koning levert zich nu eenmaal niet uit De dichter wordt grillig als zijn muze' in zyn pogen een nieuwe werkelijkheid te scheppen met de oude gegevens De muze speelt met hem en hij speelt met deze gegevens. ELEGANCE ET BEAÜTE DES DAMES hopen wij weer een alwaar wij op het gebied van ons mooie vak bij „SECTION D'ART" de laatste nieuwe mode lijnen en de techniek van het kappen kunnen bestuderen. Onze salons blijven geopend. Al leen voor permanenten en verf- behandeling verzoeken wij U, indien mogelijk, VOOR of NA deze week te bespreken. Steenhoffstraat 53 Telef. 2842 Bezichtig vrijblijvend onze keur- collectie. Speciaal in de betere kwaliteiten. Circa 40 dessins voorradig. Leverbaar in alle maten. WONINGINRICHTING SOESTERBERGSESTRAAT 1 SOEST TELEFOON 2280 De dichter is onuitstaanbaar en dat is de schuld van de muze en van het gedicht, dat hem alleen gelukkig kan maken. De rest is slechts aanleiding. „Van mijn poëzie hangt mijn ik af", zei 'Hebbel en dit geldt voor iedere dichter. Als zijn poëzie een mislukking is, dan is hij zelf een mislukking. Niet zijn baan, niet zijn vrouw, niet zijn kind, maar zijn poëzie en zijn muze. Hoe speelt de dichter Soms komen de woorden hem voor als schelpen met geheim geruis. Soms als klanken met een bijzondere toon en uit deze naakte klanken schept hij een nieuwe werkelijkheid. De woorden zijn hem als kleine edelstenen en zelfs de meest doodgewone woorden kan hij nieuw maken. De speelsheid in de poëzie is wel het grootst bij de humoristische gedichten en in het bijzonder bij de limericks, die veelal spot inhouden. August Vermeylen schreef een schert send grafschrift op Toussaint van Bou- laere, die nu niet bepaald kon bogen op een onbesproken levenswandel op het terrein van wijntjes en trijntjes, dat aldus luidde: „Hier vindt u in zijn kiste Toussaint, maar nu zonder ty piste, enfin". Naast de humoristische poëzie staat de nonsenspoëzie, onzin, die vaak bedre ven wordt als de zin niet gevat kan worden. Nonsens, vooral in deze tijd, omdat dit een onzinnige tijd is. In de laatste vijftig jaar van de vorige eeuw bracht Piet Paaltjes nonsenspoë zie en men hield hem voor een leuke dichter, hoewel achter deze leukheid de dichte verhulling van het eigen ik schuil ging. „Als ik een bidder zie lopen, dan slaat mij het hart zo blij, dan denk ik hoe hij ook eenmaal uit bidden zal gaan voor mij". Is dit humor of is dit de waarheid verborgen achter de leugen van de nonsenspoëzie De mooiste nonsens van deze tijd kan men wel die enkele regels van God fried Bomans noemen, waarachter mis schien een grote diepzinnigheid en een grote tragiek schuil gaan. „Ik zit me voor een vensterglas on noemlijk te vervelen; ik wou dat ik twee hondjes was dan ging ik samen spelen". Na de pauze las Michel v. d. Plas gedichten voor, vooral op het gebied van limericks en nonsenspoëzie, waar van de bekroonde limerick van Alex van der Hende misschien wel de beste in het nederlands is Een zekere Achmad uit Bagdad Zat plat met zijn gat op en badmat; zo las hij zijn dagblad en iedereen zag dat; 't is raar, maar in Bagdad daar mag dat. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. Een bewoner van de Nieuwstraat en zijn vrienden begonnen eên flinke knok partij. Dit gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag en toen de politie kwam om de orde te herstellen was nagenoeg het gehele meubilair aan spa nen geknokt. Beter een goede buur dan een verre vriend. Twee auto's werden aangehouden, die bij de technische verkeerscontrole over een ondeugdelijke stuurinrichting bleken te beschikken. Drie Soestenaren kregen een bekeu ring omdat ze de Arbeidswet overtrer U ziet er dan steeds verzorgd uit, want Uw kapsel valt het meest in het oog. Een abonnement kan U hierbij voordelig helpen. Vraagt hierover inlichtingen bij Dameskapsalon Braamweg 84 Telefoon 2045 Speciaal adres voor Permanent Wave en Haarkleuringen. den hadden. Twee jongens van 11 en 14 jaar wa ren aan het sneeuwballen gooien tot een ruit sneuvelde. De ouders mogen betalen. Zondag hield de politie twee jongens van 18 en 20 jaar aan, die op een mo tor door Soest rosten. Ze hadden geen papieren en konden de motor ook niet hun eigendom noemen, want ze hadden hem gestolen in Amersfoort ten nadele van een Hilversummer. De knaapjes bleken uit een opvoedingsgesticht in Amersfoort ontvlucht en zijn terugge bracht om opnieuw heropgevoed te worden. WERK GEGUND. De directeur van gemeentewerken te Amersfoort heeft het leggen van een riolering in de Grote Koppel, Schimmel- penninckkade en Hooglandseweg op gedragen aan de firma Hendrikse alhier voor 84.240. SCHAKEN. Bij de onderlinge competitiewedstrijden van de Soester Schaakclub werden de volgende resultaten geboekt A. HilhorstG. v. Zijtveld Jr. 01. B. BeukenC. Blokpoel 1/zVs. K. F. MudJ. van Riet 10. B. KleinJ. v. d. Wal VzVz. B. M. Kurmann Rudi- H. Overgoor 10. A. H. NapJ. van Riet 10. H. OvergoorJ. van Riet 1-0. SOESTER VOLLEYBAL VERENIGING. De heren van S.V.V. hebben vorige week een goede prestatie geleverd door met.30 van W.O.V.O. uit Woudenberg te winnen. S.V.V. begon al met een 72 voorsprong, maar kon deze niet behouden. Het werd 88, maar toen kwam W.O.V.O. er niet meer aan te pas en de S.V.V.-ers wonnen deze set met 158. In de tweede set hetzelfde spelbeeld en het werd dan ook al gauw 92 in het nadeel van W.O.V.O.. Ge leidelijk aan liep W.O.V.O. enkele pun ten in tot 11-4. Toen moest W.O.V.O. serveren en het werd 119. Deze set eindigde tenslotte met 1510 voor S.V.V. De derde set ging meer gelijk op, hoe wel S.V.V. steeds een paar punten voor stond. De uitslag was tenslotte 15-12 in het voordeel van S.V.V. De dames speelden tegen Wilhelmina 2. Hier ging het niet zo goed. Na 6-13 achter gestaan te hebben ^verloor S.V.V. de set met 815. Ook de tweede set ging verloren met 9-15, hoewel door S.V.V. iets beter gespeeld werd. In het begin ging het gelijk óp tot 66. Toen begon Wilhelmina op te zetten en S.V.V. had niet veel meer in te bren gen. De derde set was voor S.V.V. Na met 49 achter gestaan te hebben won nen de Soester dames met 1510. De beslissende set was weer voor Wilhel mina (10-15). ZEEPOST. Argentinië: m.s. „Yapeyu", 4 febr. Australië: s.s. „Waterman", 1 febr. Australië: via Engeland 4 febr. Brazilië: m.s. „Alkaid", 31 jan. Hrazilië: s.s. „Eva Peron", 4 febr. Canada: m.s. „Noordam", 2 febr. Canada: m.s. „Pr. Willem van Oranje", 4 febr. Chili: via New York, 2 febr. Indonesië: m.s. „Karimata", 2 febr. Ned. Antillen: m.s. „Helicon", 30 jan. Nieuw Zeeland: via Engeland, 4 febr. JUBILEUM-UITVOERING VAN „SOESTDIJK". De tienjarige toneelvereniging „Soest dijk" heeft zaterdagavond in „Eemland" een redelijk geslaagde poging gedaan een eind te maken aan het beruchte Soester kwartiertje, dat meestal uit groeit tot een half uur, tot groot on gerief van de mensen die wel op tijd zijn. Klokslag 8 uur kwam de voorzitter van de vereniging, de heer J. A. Hes- sing, voor het voetlicht en zijn wel komstwoord ging voor een deel ver loren in het geroezemoes van een zaal, die nog niet op orde was. Direkt daar na ging het doek open en de deuren dicht. Dit had een klein tumult ten gevolge in de garderobe, maar het werd LOODGIETER ELECTRICIËN Van Weedestraat 23 Tel. 2577 19. De kapitein bracht de man van het gezonken schip, die zich aan de boeg spriet had kunnen vastklampen, naar de dekhut. Hij was niet groot, maakte 'n prettige indruk en had een aangename gelaatsuitdruking. Hij ontdeed zich van zijn mantel en legde een paar fraaie met zilver beslagen pistolen op tafel en David zag dat hij een grote sabel droeg. Toen de vreemdeling zijn mantel had afgedaan, kwam er een rijkdom van kleding te voorschijn, die zeer onge woon was voor een kajuit van een han delsbrik een hoed met witte veren, rood vest, zwart fluwelen broek en een blauwe jas met zilveren knopen. De kapitein maakte er een opmerking over, dat het gevaarlijk was, om voor iemand die de Schotse taal sprak, tij dens de burgeroorlog, die er heerste, een Franse soldatenuitrusting te dragen. David, die het gesprek nauwlettend had gevolgd, begreep, dat de man een Jaco- bijn was, die naar Frankrijk gevlucht De vreemdeling bood de kapitein een beloning aan als hij hem aan land wilde zetten in Frankrijk. Hij maakte een goudbestikte gordel los en telde een paar gouden muntstukken neer op de tafel. De kapitein keek belangstellend naar de goudstukken, vervolgens naar de gordel en tenslotte in het gezicht van de vreemdeling en David zag hoe opge wonden hij daarbij was. al spoedig stil en de vijftig laatkomers werden na het eerste bedrijf binnen gelaten. „Achter de wolken schijnt toch de zon" van K. Spierings en R. Feenstra is een stuk, waarvoor de vereniging Soestdijk de geknipte personen heeft. H. Kenter als het worstelend winkeliertje, dat z'n verdriet verbergt achter een opgeruimd humeur en veel leuke gezegden, zal zeer zeker veel waardering gevonden hebben bij de jury, want van de dui zenden kruideniers die ons land bezit zijn er weinig, die zo echt het type vormen als de heer Kenter. Moeder Weyts gaf Mevr. Saarloos-Wes- tra alle kansen te tonen, dat ook de meest waardeloze kinderen niet uit het moederhart te bannen zijn en zij slaagde hierin. Jan, de oudste zoon, H. M. de Zoete, was wel een beetje uit de tijd met zijn standsverschillencomplex en zijn vrouw (Mevr. N. Hessing-Van Gel deren) misschien net een tikkeltje te hooghartig voor de vrouw van een man, die de duizelingwekkende positie van hoofdboekhouder bekleedt, maar het gaf de zaal des te meer voldoe ning, dat Jasper de Bont (A. Massé) van bankwerker tot aandeelhouder op klom door zijn vindingrijkheid en daar door in staat gesteld werd dochter An- nie (Mevr. J. Stigter-de Hooge) te trou wen en de familie te redden van schan de die het lieve zoontje Karei (Sj. v. d. Broek) over de straat zou brengen door het plegen van fraude. Even leek hij nog meer verdorven dan men mocht aannemen, toen hij de laatste centen van zijn ouders gapte, maar hij kwam tot inkeer en hij koos de vlucht naar Parijs, die door de red dende hand van Jasper voorkomen werd. Mej. L. Verhagen was de lispelende winkeljuffrouw Van Ispelen, rechter hand van Karei Weyts, die veel succes had met zijn imitatie van het lieve kind. De regisseur, de heer G. J. Goosen, kan tevreden zijn over het resultaat al I wordt Soest de laatste tijd wel vaak geconfronteerd met gezinsmoeilijkheden op het toneel. Gelukkig, dat een man als vader Weyts nog eens voor een grapje zorgt, want anders zat je de hele avond .met tranen in je ogen. Na het toneelstuk, dat door de jury leden P. H. Kuyken, Baarn; J. van Weelden, Utrecht, en A. Gromloh, Utrecht, beoordeeld werd voor de V.V.V.-beker, bestond gelegenheid tot het uitspreken van gelukwensen. Eerst echter werd mevr. Duinkerken uit het soufleurshokje gehesen om te delen- in het warm applaus van de zaal. De heer Hessing betrok de re gisseur in deze huldiging en ook mevr. Goosen. De voorzitter memoreerde de oprich ting van de vereniging uit de buurt vereniging Soestdijk en bracht dank aan de donateurs, die voor een groot deel het succes in de tien jaren mo gelijk gemaakt hebben. Aan S.E.C. en de vereniging Kerkebuurt werd dank gebracht voor de bloemen en een bij zonder bedankje kregen de drie da mes, die vanaf de oprichting lid zijn, mevr. Meerding, mevr. Saarloos en. mevr. Duinkerken. De heer A. G. Terhorst sprak namens de V.V.V. en hij prees het doortas tende optreden aan het begin van de avond, waardoor men op tijd had kun nen beginnen. Misschien zal het een les zijn voor hen die altijd te laat zijn. De heer Terhorst wenste de vereniging veel voorspoed in de komende 10 jaar toe. De heer W. Hartman sprak namen» de toneelvereniging „West" en het jongste lid bood bloemen aan. De heer Hartman hoopte, dat de Soester vere nigingen zouden trachten het spelpeil dat door „Soestdijk" was getoond, te benaderen. De heer J. G. Kamerbeek bood de gelukwensen van de vereniging „Ons Genoegen" aan en hoopte, dat „Soest dijk" de beker zou winnen, hetgeen de voorzitter de opmerking ontlokte, dat „Ons Genoegen" dan haar zin zou hebben, omdat de beker dan zou zijn in het deel van onze gemeente waar ze hem het iiefst ziet. De heer C. v. d. Schoor sprak namens de toneelvereniging van Volksonderwij» en hij sprak de hoop uit, dat de jury een goede indruk van deze opvoering mee zou nemen. Volksonderwijs bood een enveloppe met inhoud aan. De heer J. C. Smit sprak namens de toneelvereniging „De Spiegel", de jong ste zustervereniging. Het boekwerk, dat „De Spiegel" de jubilerende vereniging toegedacht had, zou de secretaresse toegezonden worden. Een laatste dankwoord van de voor zitter, een tombola, en toen kwame» „The West Boys" onder Bob van Be- veren aan de beurt en ze bleven heel lang met hun muziek aan bod.

Soester Courant | 1956 | | pagina 6