Oud Soest. FKEGATE 1956 Foto Van Essen Vakkundige Antennebouw. Vakkundige Service FUGERS KERKSTR3 RADIO TEL.2786 DE VUILNISKAR. SOEST RENAULT GARAGE STAM Denkt U nog niet aan Uw vacantie AGFA ISOLETTE 6/6 formaat, vanaf f88.00. Philips' Hoogtezonapparaten ÜIORÖELS PIANO'S! INKOOP VERKOOPE VERHUUR IN DE HOEK. ook voor VAKKUNDIGE KOUSENREPARATIE Stichtsche Schoenenhuizen „CONTRIMIJ" N.V. nette naaisters en leerling-naaisters. YR1JDAG 3 FEBRUARI 1956. 34e JAARGANG no. 10. SOESTER OÜRANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.1§ UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 MARIËNBURGH. Onlangs, om juist te zijn op 11 decem ber 1955, herdachten de Zusters Au- gustinessen het feit, dat zij zich voor 50 jaar in Soest vestigden en zij hun zegenrijke arbeid onder de inwoners van Soest aanvingen. Afkomstig uit het St. Hippolytus Ge sticht, het moederhuis van deze zusters, gaven zij aan hun woning in de Van Weedestraat de naam „Mariënburgh", en aan het later betrokken gebouw aan het Nieuwerhoekplein de naam „Nieuw Mariënburg", welke naam voor de Soes- tenaren een begrip is geworden, één met de Zusters Augustinessen. Met de naam „Mariënburgh" herleefde de gedachte aan het aloude Soester klooster, niet te verwarren met „Ma- riënhoff". Van het oude klooster „Mariënburgh" is niet veel te vertellen, maar toch wel zo veel, om niet in de dwaling te vervallen, dat „Mariënburgh" en „Mariënhoff", beiden in Soest gelegen, *iet hetzelfde zijn. Het voormalig klooster „Mariënburgh" schijnt gesticht te zijn in de 14e eeuw, tenminste in een Schouwbrief van Bis schop Florens van Wevelinckhoven, op de Schouw van den Nieuwen Eemdijk, •nder de Polder de Slaage, van 5 Maart 1393, wordt reeds vermeld, „het con vent van Sint Brigitten te Soest, met haar gesellen, en wordt hare verplich tingen beschreven als zich uit te strek ken, tot Hamelenberg toe", het oude kasteel of donjon, hetwelk gelegen moet hebben aan de overzijde van de rivier de Eem, tegenover de Grote Melm. De naam Hamelsberg leeft nog voort in een perceel weiland, dat nu nog de Hommelerberg wordt genoemd. Het klooster „Mariënburgh" zou zijn gesticht door Jonker Jacob van Gaes- beek, Heer van Abcoude, Duurstede, Putten en Strijen (overleden 1460), die zijn enige zoon en erfgenaam, terwijl deze naast hem te paard reed, doch ia zijn oog niet genoeg naar de kunst, met 'n spitsroede op de dun-egh (slaap) van het hoofd sloeg, waardoor de jon gen overleed. Levering uit voorraad. Daar gaat hij heen, van straat tot straat, Waar 't vrachtje al te wachten staat; Lang duurt het bij de nauwe steeg, Die schudt zijn bakken er in leeg. Dan gaat hij naar de stille gracht, Waar 't zelfde offer wordt gebracht; Je kijkt hem peinzend achterna Sic transit mundi gloria. Wat visgraat in een oude krant, Een bodemloze bloemenmand, Een oude schoen van louter gat, Een poppenwagen zonder rad, Een bloempot en wat koffiedik, Gebroken glas, een groentenblik, Een vilten hoedje zonder rand, Een lang verdroogde kamerplant. Verscheurde brieven, 'n feest menu, Restanten van een paraplu. En elke, élke passagier Heeft zijn historie, souvernir. Daar boven uit die rommelboel Steekt nog een stukje leuningstoel; Hoe lang en waar heeft die gestaan En wéér Is opoe heen gegaan CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden). De Heer van Gaesbeek, een opvliegend personage, zou van „sijne zinnen ve- ruckt en beduijseld zijnde door oor- tuijtinghe van de boosen geest, dien hij, (immers so de gemeijne roep gaet, wt (uit) eene verdoemelijcke en over- geloovighe nieuws-gierigheijd van d' een of d' ander beweerden had gekoft, ende in een doosien bij hem droegh). Het bijgeloof uit de middeleeuwen blijkt hieruit wel heel sterk en doet tegen woordig buitengewoon vreemd aan. Niemand onder ons zal nu nog geloven, dat men de boze geest in een doosje bij zich kan dragen; de Middeleeuwse mens, die sterk beschouwend leefde en geen verklaring had voor hem onbe kende dingen, geloofde dit schijnbaar onvoorwaardelijk. Deze manslag moet plaats gehad heb ben op'of in de nabijheid van het Huijs Bleijendaal, dat door de Hr. van Gaes beek en zijn gezin werd bewoond. De Kerk zal zich met de daad van de Hr. van Gaesbeek hebben bemoeid en de vader, hetzij als boete voor de dood slag, hetzij in het belang van de ziele- rust van de verslagen zoon, hem de stichting van dat klooster hebben op gelegd. In 1772 waren nog overblijfselen van dit klooster te zien, zegt de schrijver van „tegenwoordige Staat van Utrecht", doch hij omschrijft en duidt de plaats niet nader aan. Wanneer men echter weet, dat er Oos telijk van het huis Bleijendaal, dat ge staan moet hebben in de buurt of na bij te tegenwoordige boerderij van de Fam. Kuijer aan het Kerkpad Z.Z., de boerderij of hofstede „Het Klooster" ligt, zo wordt deze boerderij in de volks mond genoemd, slechts gescheiden door de Eemstraat, dan is de veronderstelling niet gewaagd, dat „Het Klooster", des tijds genaamd „Mariënburgh", daar heeft gestaan en de tegenwoordige boer derij „Het Klooster", deel uitmaakte van dit klooster of tot het eigenlijke gebouw zelf behoorde. De order der Brittijnen heeft in Neder land nooit bijzonder gebloeid. Haar regel vloeit voort uit de Augustijner regel. Kuisheid, gehoorzaamheid en vrijwillige armoede waren haar hoofd beginselen. De nonnen gingen gekleed in grijze wol rok, kap en mantel. De mantel, die in de winter met schapenvellen ge voerd was, werd met een houten knoop vast gehecht. De witte voordoek liep langs de beide zijden van het gelaat tot over het voorhoofd en werd met 'n speld op het hoofd bevestigd. Verder werden hoofd en schouders bedekt door een zwartlinnen wijle of kovel, waar over een kroon van wit linnen was gespannen, besprenkelend met vijf rode vlekken, ter herinnering aan 's Heilands wonden. De kroon vooral kenmerkte de Zusters der Brittijnen als bruiden van Chris tus. Een „kovel" kan meer dan één kleding stuk zijn. Het is hetzelfde als keuvel. De oudste eigenlijke betekenis is „kap", die het hoofd bedekt met een aanhang sel over nek en schouders. Als Abdis van het klooster „Mariën burgh" wordt in 1486 genoemd Zuster Yde Goyers. Een charter uit die tijd meldt: „Wij Suster Yde Goyers, Abdisse, Broeder Gerrit Muys, Generael Confessor des Cloosters Mariënburgh des Ordens St. Salvators, gemeenlyck genoemt sinte Brigitten, in den kerspel van Soest, gelegen bij Amersfoort, etc. Gegheven int jaer ons Heeren 1486. Uit een charter, dat aanvangt met de woorden „Wij Suster Herman Pots, Abdisse enz." weten wij, dat zij abdis was in 1543. De reformatie drong ook in ons land door en vele kloosters verdwenen of werden opgeheven. Nog wordt vermeld, dat in 1586 het Convent van S. Agatha, te Amersfoort een erf bezat onder Soestdijk, in 't gemeen met de Brigitten te Soest, ren derende 32 gld. Of daaruit mag worden opgemaakt, dat het convent toen nog bestond, valt te betwijfelen. Wanneer het is opgeheven en wanneer de gebouwen in handen van particulieren zijn gekomen is on bekend. Zeker is het, dat in 1586 van vele kloosters in ons gewest het erf reeds verkocht was. Krachtens besluit van 20 Maart 1512, van Frederick, Bisschop van Utrecht, en de prelaten enz. der vijf godshuizen, de gemene ridderschap des ganschen Nederstichts en burgemeester enz. van Utrecht, moest ook het klooster „Ma riënburgh" dit lopende jaar en zo voort nog twee jaren, een gemeen huijsgelt geven van achtenhalven Rijnsgulden current. Kwalijke tijden braken aan. In Juli 1543 stroopten de benden van Maarten van Rossem de omstreken van Amers foort af. Soest kreeg ook bezoek van deze krijgslieden en wat het klooster „Mariënburgh" daaronder leed ver haalt Henrica var Erp, de toenmalige Abdisse, met de volgende woorden „Item dat klooster te Zoest, die Bri gitten spoileerden* die knechten oock, ende daer waren, noch twe of drie Jofferen in 't Convent gebleven, daer ginghen die knechts qualijck mede om, etc. Sommige zusters schijnen elders een veilige schuilplaats hebben gezocht, zo dat er maar twee of drie waren over gebleven. Misschien heeft ook de in vloed der Hervorming zich laten gel den, zodat enkele zusters voor goed in de wereld terug keerden. Een vaststaand feit is echter, dat de bevolking der kloosters overal sterk verminderde, on der de druk dier tijden. De Brigitten ontvingen nogmaals ver sterking en de sterk gedunde bevol king kreeg een welkome aanvulling van de nonnen van het Brigittijnen Klooster „Mariënsterre" uit Gouda. In 1549 verkochten deze nonnen haar huis aan de Reguliere kanunniken uit het land van Steijn, wier klooster was afgebrand. Zij zelf trokken naar Soest en namen hun intrek in het klooster „Mariën burgh". Onder de nonnen was wellicht een ze kere Zuster Yde, eerst de vrouw en later de weduwe van Claes van Dors- sen. Zij overleed in 1490 „des maen- dachs nae gouden kermijsse". Wanneer deze zuster Yde en Yde Goy ers, de abdis, één en dezelfde persoon zijn, dan is de weduwe van Claes van Dorssen, mee naar Soest gegaan en later daar abdis geworden en in 1490 aldaar gestorven. 1 is er echter niet. Dat deze familienaam te Soest, die in de 15e en 16e eeuw geschreven werd „uijt 't Clooster", op een hoge ouder dom kan bogen, bewijzen de lijsten, uit de oude gildeboeken van die tijden, waarin de naam herhaalde malen voor komt. E. HEUPERS. EUROPEES DEGELIJK FRANS ELEGANT VANAF ƒ7500.—. SOESTDIJK TELEF. 2850 Of de St. Brigitten in die tijden ook reeds aan wijk- of ziekenverpleging deden of een meer beschouwend en bid- leven leidden is niet bekend. Dat het klooster belangrijke invloed had op de ontwikkeling van onze ge meente, evenals het klooster bewoond door de Bircktenaars, de monikken van het mannen-convent in de Birkt, is zeer waarschijnlijk, gezien de culturele en maatschappelijke plaats, die de kloosters in die tijden innamen. Hoe belangrijk de plaats was, die de kloosters in Soest innamen, blijkt wel uit de hier per plaatse zeer verbreidde familienaam „van 't Klooster", naar alle waarschijnlijkheid de oude horigen van de conventen „Mariënburgh" en „Mariënhof", die door hun verbonden heid aan deze kloosters hun familie naam ontleenden. Zekerheid hieromtrent Toch komt hij weer Zorg, dat Uw foto's gelukken Oefen nu vast met de beste camera in de populaire prijsklasse Vraagt vrijblijvend inlichtingen en prospectus bij BIRKSTRAAT 2 TELEFOON 2874 „OPSTANDINGSKERK" VOOR „ZONNEGLOREN". Er is nog lang niet genoeg geld voor de bouw van de „Opstandingskerk" voor het Sanatorium Zonnegloren, maar vol vertrouwen heeft het bestuur reeds op dracht gegeven aan een architect de plannen voor de bouw van deze kerk verder uit te werken en men hoopt zelfs door de offervaardigheid van pro testants Nederland over een goede twee maanden de eerste steen te kunnen leggen. in prijzen van 76.50 tot 5.50. VAN WEEDESTR. 36A - TELEF. 2792 De commissie Kerkbouw, bestaande uit dr. K. H. B. Gravemeijer, Wassenaar; mevrouw A. H. de Beaufort-Hooft Graafland, Driebergen en ds D. M. Ja- link, predikant van het sanatorium, zal zich tot de gehele Hervormde Kerk van Nederland richten met het verzoek de bouw van de kerk door flinke giften mogelijk te maken. Als de ontvangen gelden het toelaten zal aan de kerk een ontspanningsïokaal worden toege voegd, waaraan men op Zonnegloren dringend behoefte heeft. De commissie van aanbeveling voor de kerkbouw bestaat uit 26 dames en he ren, onder wie als Soestenaren de bur gemeester, Mr. S. P. Baron Bentinck, en de predikanten ds Ambrosius en ds Van Krugten. Zonnegloren is in 1927 gesticht en het heeft nog steeds geen kerk. Er is een kerkzaal onder de hanebalken, die veel te klein is. De patiënten spreken van de kerkzolder, omdat men niet naar de kerk, maar naar de zolder gaat, die als kerk dienst doet. Deze zolder kan hoogstens 180 mensen bevatten, maar er kan nooit een bedpatiënt heen gere den worden. Wanneer men bedenkt, dat de Zonne gloren-gemeenschap ruim 600 mensen omvat, dan is het zonder meer duidelijk, dat een zolder, waar hooguit 180 men sen een kerkdienst kunnen bijwonen, veel te klein is en het is dan ook be grijpelijk, dat ds Jalink als liefste wens voor 1956 het stichten van een kerk gebouw had. Door het gebrek aan ruimte wordt het aantal kerkgangers kunstmatig beperkt. WlfAM Tf|| NIEUWEWEG 103 F ¥#411 IUL TELEFOON 2968* Langdurige zieken, die gewend waren thuis naar de kerk te gaan, kunnen dit in Zonnegloren niet, terwijl er zijn, die, juist in deze omstandigheden, hieraan grote behoefte hebben. Er is een bedrag van 125.000 gulden bijeengebracht, daarmee kan men geen kerk bouwen. Een sobere kerk, die aan de eisen van „Zonnegloren" voldoet zal omstreekt 280.000 gulden kosten, zodat nóg ruim anderhalve ton ontbreekt. Dit bedrag wil men voor Pasen bijeen heb ben, daar dan de eerste steen van de „Opstandingskerk", omstreeks het feest van de opstanding, gelegd kan worden. Het bestuur hoopt op een waardig kerk gebouw, waarvan voor zoekenden blij heid en zekerheid uitstraalt en waar gelovigen in eerbied en vertrouwen hun gemeenschap met God kunnen beleven. Een kerk met een ruime consistorie kamer voor catechisaties en bijbelcur sussen, een kerk, die het geestelijk mid delpunt kan zijn van deze grote ge meenschap, waar zoveel geleden en ge streden wordt. Zonnegloren is, dank zij de steun van Hervormd Nederland, gebouwd en men hoopt, dat thans, dank zij de steun van Wanneer de tekenen niet bedriegen, krijgen we „binnenkort" een nationale voetbalpool. Weliswaar weten we nog niet wat de „studiecommissie" allemaal heeft uitge broed, maar de justitie is zo ijverig in haar pogingen om de clandestiene pools in ons land op te rollen, dat we mogen verwachten, dat dit geschied om* de baan voor een legale pool vrij te maken en de concurrentie de das om te doen. Dat is niet gek bekeken, want het is nooit leuk met een zware concurrent naast je van start te moeten gaan. En zwaar zal de concurrent worden, want de vele in ons land werkende buitenlandse pools zijn wat de prijzen betreft zeer aantrekkelijk en vallen bij het publiek erg in de smaak, waarbij dan nog komt, dat naar de prijzen „geen haan kraait", wanneer U begrijpt wat ik bedoel. Het is intussen te hopen, dat de natio nale voetbalpool er een wordt, die vol doet aan de eisen die het publiek, door deelneming aan buitenlandse pools, is gaan stellen. Geen instelling als een oud-bakkenheid als de Staatsloterij, want dan zullen de buitenlandse pools, met kansen op hoge uitbetalingen, het leeuwenaandeel van de poolgelden blijven vangen. Eerlijk gezegd heb ik een zwaar hoofd in die nederlandse voetbalpool. Dat is natuurlijk dwaas, want ik weet nog niets. Ik vrees alleen, dat het een oerdegelijke pool wordt, met veel troostprijzen, maar zonder de „droomprijzen" van de en gelse en duitse pools, voor welke kans iedereen graag wekelijks z'n 60 cent offert. Ik hoop, dat ik het mis heb, vooral, omdat we in Duitsland kunnen zien, wat met het batig saldo der pool alle maal is te verrichten. Heel wat vere nigingen, die prima werk doen en nu een armelijk bestaan lijden, vooral wan neer subsidies achterwege (moeten) blij ven, kunen door de voetbalpool op fluweel komen te zitten. Het nadeel zal zijn, dat we zonder „op voedende en gemeenschapzin aankwe kende" straatcollecten komen te zitten, maar dat lijkt met het ergste niet, te meer niet, omdat ik het idee heb, dat het gemeenschapszin. aankwekende kwartje vaak met wrevel wordt gege ven, terwijl de (meestal vergeefs) ge storte 60 cent voor een pool, gretig wordt afgestaan. H. OEKMAN. SOEST UTRECHT BAARN Hervormd Nederland, de kerk gebouwd zal kunnen worden. Dit wenst en hoopt de predikant van Zonnegloren, ds Ja- link, dit wenst en hoopt de geneesheer- directeur dr J. A. Berghauser Pont, dit wensen en hopen de patiënten en het verplegend personeel. Er wordt wel eens gevraagd waarom men niet eerder tot de bouw van een kerk overgegaan is. Zonnegloren bestaat immers al bijna dertig jaar. Er waren echter zoveel andere dringende zaken. Toen het sanatorium nauwelijks ge sticht was bleek het al te klein. Uit breiding op elk gebied was noodzakelijk. Een up-to-date behandeling en verple ging vroegen steeds om uitbreiding en modernisering, de apparatuur moest aangevuld en vernieuwd worden, de dienstruimten vergroot en de huisves ting van de zusters verbeterd. Dan is er dringend behoefte aan een goede ontspanningsruimte, zodat er al tijd wel iets was wat de kerk op de achtergrond schoof. Thans staat de kerk echter bovenaan de verlanglijst en men hoopt, dat Hervormd Nederland het als een eretaak en een erezaak zal beschou wen Zonnegloren aan een kerk te hel pen. Een kerk, die op een heuvel zal komen te staan als een monument van christelijke zorg voor de zieke naaste. Een kerk die zal heten Opstandings kerk. v.h. KANN CO. vraagt voor haar atelier Prettige werkkring. Hoog loon. Aanmelden Beckeringhatraat 20.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1