B.B. MOET WORDEN VERSTERKT. „CONTRIMIJ" N.V. nette naaisters en leerling-naaisters. SOEST IN DE HOEK. KLAVERJASTOURNOOI in „De Vergulde Pollepel". DINSDAG 7 FEBRUARI 1956. 34e JAARGANG nr. 11. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrjjdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 In de rede van de burgemeester, ge houden op de eerste gemeenteraads vergadering van 1956, kwam tot uiting, dat de groei van de B.B. te wensen overlaat, terwijl het toch de bedoeling is, dat en krachtig goed geoefend li chaam in tijden van gevaar weet wat er gedaan moet worden en dat ook doet. Wie zich opgaf als lid deed dit niet alleen voor anderen, die hulp nodig mochten hebben, maar ook om eigen bezit en eigen leven op doeltreffende wijze te kunnen beschermen, wanneer het ooit weer eens tot een oorlog mocht komen. Het bombardement van Rotterdam in mei 1940 zou heel wat minder schade aangericht hebben wanneer men de beschikking over een apparaat als de huidige B.B. had gehad. Dan zouden er in ieder stadsdeel mensen geweest zijn, die geleerd- haddden op doeltreffende wijze op te treden, terwijl het materiaal voor handen geweest zou zijn. Soest is sinds ruim twee jaar met de opbouw van zo'n lichaam bezig en niet alleen de burgemeester is van mening, dat de resultaten onder de verwachting blijven, maar ook het plaatselijk hoofd, de heer J. van Leeuwen, opvolger van de heren Dijkstra en Maris, zodat hij zichzelf schertsend de derde man noemt. Gaat het echter om de B.B., dan ver staat de heer Van Leeuwen geen scherts, want als oud-gezagvoeder van de K.N. S.M. heeft hij in vele landen kunnen ervaren welke rampen een oorlog over de bevolking kan brengen, terwijl hij er vast van overtuigd is, dat een goed functionerende B.B. veel van deze ram pen deels teniet kan doen. Ei zijn in Soestr ongeveer 600 mensen nodig en zijn er ruim 200, van wie het overgrote deel zich er van bewust is, dat de weinige vrije tijd die de B.B. kost, zijn winsten ruim zal afwerpen wanneer de nood aan de man mocht komen. Zij, die er de kantjes een beet je afgelopen hebben, zullen na het ont vangen van het schrijven van hun plaatselijke commandant begrepen heb ben, dat ze er met de aanmelding en installatieplechtigheid door de burge meester niet waren, maar dat de veer tiendaagse cursus voor brandwachten en redders gevolgd moet worden om een volwaardig noodwachter in B.B.-ver- band te kunnen zijn. De cursus voor de redders begint op 10 februari en voor de brandwachten op 8 februari en ze omvatten 10 lessen. De cursussen worden gegeven in de cantine van de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg en na afloop zal er een eenvoudig examen afgenomen worden. Op de slotavond wordt voor elke bij gewoonde cursusavond ƒ1.uitbetaald, mits in totaal minstens 75 van de avonden bezocht werd. Wie het diplo ma heeft is klaar en de enkele oe fening die wel eens gehouden wordt kan voor niemand oorzaak zijn te zeg gen „Daar heb ik geen tijd voor". De B.B., die straks ongeveer 600 leden in onze gemeente zal hebben, heeft aan het hoofd het nationaal commando, dat in Utrecht gevestigd is. Onder de pro vinciale commandant van Utrecht res sorteren 4 kringen. Van de vierde kring (rayon 3) maakt Soest deel uit en de Soester B.B. is verdeeld in blokken met een blokhoofd, een plaatsvervangend blokhoofd, 4 E.H.B.O.-ers, 6 redders, 6 brandwachten en 2 ordonnansen. Een blok omvat ongeveer 1000 inwo ners en boven 10 blokken staat een wijkhoofd. Deze functionaris houdt in tijden van daadwerkelijk optreden van de B.B. contact met het plaatselijk hoofd, die weer in verbinding staat met het hoofd van de kring. Mobile colonnes zullen dan klaar staan om de plaatselijke B.B. te versterken. Per blok zal er een blokwagen komen met reddingsmateriaal, een brancard en materiaal voor het bestrijden van brand. De kleding, overall en laarzen, wordt in bruikleen door het rijk verstrekt en deze kleding krijgt men in eigen beheer. Ook voor de E.H.B.O.-sters is er speciale kleding, zodat dit ook al geen reden is zich afzijdig te houden. Telefonistes hebben zich voldoende ge meld en thans zijn deze dames met een cursus bezig. De blokken in Soest zijn genummerd ▼an 18 tot en met 37 en van de 1039 bewoners van de Maatweg, de Stad houderslaan, Noorderweg, Heuvelweg, Vredehofstraat, Nieuwerhoekplein en Regentesselaan is een complete blok- ploeg gevormd. Eveneens uit de 1074 bewoners van een deel van de Konin- ginnelaan, de Nieuwstraat, Akkerweg, Groen van Prinstererstraat, Hartweg, Schaepmanstraat en Troelstrastraat. Blok 20, Koninginnelaan 124 tot en met 168 en nrs. 125 tot en met 165, Korte weg, Krommeweg, Korte Hartweg, Nieuwstraat 46 tot en met 72 en 33 tot en met 57, Merelweg, Vinkeweg 23 tot en met 41 en 30 tot en met 36, Schriks- laan 41 tot en met 61 en van 74 tot het eind, Laanstraat 24 tot en met 30 en 1 tot en met 29, Beckeringhstraat, Eikenhorstweg, Oude Grachtje, Belve- dèreweg 1 tot en met 3 en 2 tot en met 10, Kostverlorenweg 1 tot en met 9 en 2 tot en met 6, le Weteringpad en 2e Weteringpad omvat 1138 inwo ners en slecht twee van hen gaven zich op voor de B.B. Blok 21 heeft slechts een goede 250 bewoners in een deel van de Koning innelaan, Oude Grachtje, Belvedèreweg, Kostverlorenweg, Dorresteinweg, Boe- renstreek, Dorpsstreek, Wieksloterweg, Veenpad, Vaardehoogtweg, Turfstraat, Gerritslaan en Kooiweg, zodat hier al leen maar een meldingspost zal zijn. Op de Albert Hahnweg, Leeuwerikweg, Koekoekweg, Dorresteinweg 1 tot en met 87 en 2 tot en met 50, Laanstraat 31 tot en met 95 en 32 tot en met 94, Zwaluwenweg, Schrikslaan 32 tot en met 64 en 7 tot en met 39, Pellikaan- weg en Beetzlaan 37 tot en met 113 en 22 tot en met 106 vond de B.B. slechts vier mensen. Met blok 23 is het ook heel mager. Van 946 bewoners gaf zich slechts één op. En toch wonen er genoeg mensen op Koninginnelaan 1 tot en met 37 en 2 tot en met 32, Vinkenweg 1 tot en met 21 en 18 t. e. m. 32, Nachtegaal weg, Beetzlaan 1 t./m. 35 en 2 t./m. 20, Hel- lingweg, Wilhelminalaan, Van Straelen- laan en Mariastraat. ïn de Burgemeester Grothestraat, Ju- lianalaan, Emmalaan, Sophialaan, Prins Hendriklaan, Anna Paulownalaan, Bak kers weg, Korenweg, Oranjelaan, Nas- saulaan, Prins Bernhardlaan 40 tot en met 60 en 39 tot en met 43, Waldeck Pyrmontlaan 1 tot en met 29 en 2 tot en met 26, Korte Bergstraat gaven 4 van de 1343 personen zich op, maar blok 25 met slechts 918 bewoners is compleet; twintig geoefende mannen zullen in tijden van gevaar klaar staan om de Korte Brinkweg, Korte Melm- weg, F. C. Kuyperstraat, Kerkpad 1 tot en met 15, 2 tot en met 10, Van Weedestraat, Spoorstraat, Lindenlaan en Prins Bernhardlaan 1 tot en met 33 en 2 tot en met 38 te beschermen. De Maatweg, Grote Melmweg, Lange Brinkweg 1 tot en met 43 en 8 tot en met 38, Kerkpad N.Z. 17 tot en met 41 en 14 tot en met 52, Raadhuis straat, Kerkplein 4, 5, 6, 9, 10, Korte Kerkstraat, Steenhoffstraat 1 tot en met 37 en 2 tot en met 34, Talmalaan, Dalweg, Rembrandtlaan, Beethovenlaan, Pieter de Hooghlaan, Mendelssohnlaan, Paulus Potterlaan, Rubenslaan hebben 989 inwoners, van wie 8 mensen zich voor de B.B. opgaven. Een hele slechte beurt maakten Oude Grachtje 3 tot en met 15 en 4 tot en met 18, Klaarwater- weg, Wijnand Toplaan, Verlengde Tal malaan, Soester Engweg, Beukenlaan, Waldeck Pyrmontlaan 35 tot en met 71 en 34 tot en met 60, Petersteeg, Ringweg en Verlengde Ringweg, want van de 1025 inwoners gaf niemand zich tot heden op. Twee man van de 1096 was de oogst in de Molenstraat, St. Josephstraat, Soes ter Engweg 44 tot en met 58, Molen weg 2 tot en met 12, Steenhoffstraat 43 tot en met 81 en 36 tot en met 80, Kerkpad Z.Z. 1 tot en met 25 en 2 tot en met 22, Kruisweg, Lange Brink weg 45 tot en met 49 en 44 tot en met 50, Kerkplein 1, 2 en 3. 925 inwoners gaven zich niet op en 1 wel op de Lange Brinkweg (51 tot en met 57) en 52 tot en met 74, Korte Middel wijkstraat, Eemstraat, Kerkpad Z.Z. 27 tot en met 111 en 24 tot en met 160, Middelwijkstraat, Korte Molenweg, Kerkstraat 1 tot en met 17 en 2 tot en met 12, Torenstraat, Stationsweg. Bijna volledig is het blok Engenberg- steeg, Nieuweweg, Parklaan, Smitsweg, Eigendomweg, Klein Engendaalweg en Oude Grachtje nr. 1, maar van de 1214 bewoners heeft de B.B. er toch nog 5 nodig om de 20 vol te maken. Blok 31 is volledig. Het omvat de Bos straat, Den Blieklaan, Veenzoom, Schoolstraat, 2e Heezerlaantje, le Hee- zerlaantje, Wieksloterweg, O. Utrecht- seweg, Turfstraat, Gerritslaan, Kooi weg en toch wonen hier slechts 813 mensen. Blok 32 is eveneens compleet. Deze vrijwilligers kwamen uit de 973 be woners van de Zoom, De Beaufortlaan, Heezerspoor, Veldm. Montgomeryweg 2 tot en met Natuurbad en 1 tot en met 21, Paltz 4, 5, 6, 8, Middenlaan, Van Lijndenlaan, Soeste-bergsestraat 131 tot en met 135 en 148 tot en met 190 en de nummers 125, 3 27, 129, het terrein van Zonnegloren. 1076 inwoners bevinden zich op de Plasweg, Bonifaciusstraat, St. Wille- brordusstraat, Ericaweg, Heideweg, Foekenlaan, Esdoornlaan, Sparrenlaan, Dennenweg, Schapendrift 2, Duinweg, Oude Utrechtseweg, Braamweg 26 tot en met 110 en 27 tot en met 99. Van deze 1076 gaven er zich 15 op voor de B.B. Vijf mannen werden gevonden onder de 1205 inwoners van de Soesterberg- sestraat 1 tot en met 49 en 2 tot en met 56, Eikenlaan, Driehoeksweg, Kolonie- weg, Verlengde Kolonie weg, Drift je, Buntweg, Schoutenkampweg, Ossen- damweg, Dr. 's Jaeobstraat, Braamweg 4 tot en met 24 en 3 tot en met 25. Niemand werd tot nog toe bereid ge vonden bescherming te verlenen aan de Hooiweg, Peter v. d. Bremerweg, Ferdinand Huycklaan, Olykeweg, Kerk- dwarsstraat, Kerkstraat 19 tot en met 59 en 14 tot en met 52, Veldweg, Mo lenweg 28, terwijl hier toch 543 mensen wonen. De blokken 36 en 37 zijn compleet. Blok 36 omvat de 1191 bewoners van de Maarschalkersteeg, Hofslotterweg, Leusdenseweg, Zandlaan, Birkstraat, Van Lenneplaan, Hartmanlaan en Hen- riëtte Blaekweg. Blok 37 omvat de 812 bewoners van de Galenkamp Pelsweg, Soesterbergse- straat 51 tot en met 121 en 70 tot en met 122, Vond;ellaan, Da Costalaan, Vosseveldlaan, Hildebrandlaan, De Ge- nestetlaan, Van Beuningenlaan, Barto- lottilaan, Maarschalkersteeg. Van de twintig blokken zijn er dus 7 compleet, terwijl voor de resterende 13 blokken ncg^C-.o.ctreeks 400 mensen nodig zijn. Wie kennis wil maken met de B.B. kan iedere derde maandag van de maand, om 8 uur 's avonds, terecht in de commandopost onder de witte boer derij op de Eng. Men kan dan de com mandopost bezichtigen. Het plaatselijk hoofd van de B.B., de heer J. van Leeuwen, Paulus Potter laan 22, tel. 2343, geeft graag alle in lichtingen over de organisatie, die vol ledig moet worden ter bescherming van onze gemeente in tijden van nood, v.h. KANN CO. vraagt voor haar atelier Prettige werkkring. Hoog loon. Aanmelden Beckeringhstraat 20. U.V.V. FANCY-FAIR. De U.V.V.-markt, die morgen (woens dag) in het St. Josephgebouw gehou den wordt, biedt veel moois en lekkers en nuttigs om te kopen en als amuse ment gezellige spelen met goede prij zen. Voor de kinderen is er een grap pige poppenkastvoorstelling en in het Indisch restaurant kan men in gezel lige sfeer een keuze doen uit diverse gerechten, die vooral bij de gerepatri- eerden bekend zijn, terwijl het voor de andere ingezetenen van Soest de moeite waard is er kennis mee te maken. Wie deze fancy-fair bezoekt steunt een goed doel, want de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers verricht werk op ve lerlei terrein. In onze gemeente is vooral het werk voor de bejaarden bekend, maar er is meer en er zal meer gedaan kunnen worden wanneer de geldmiddelen dat toelaten. PERSBERICHT 562 VAN HEMAVA. De vereniging Hemava dankt haar naam aan de namen Heldring, Martha en Valkenheide, want Hemava is een com binatie van de Heldring-stichtingen in Zetten, de Martha-stichting in Alphen aan de Rijn en de stichting Valkenheide te Maarsbergen. Deze stichtingen trekken zich het lot van meer dan 1000 kinderen aan, die door velerlei redenen in deze tehui zen geplaatst werden. Op volkomen verantwoorde wijze wordt getracht goe de richting te geven aan deze vaak reeds ontwrichte kinderlevens, om te helpen bij het aanpassen aan de normen van de maatschappij. In het gehele land zijn steunakties voor deze arbeid gegroeid en o.m. komen kinderen langs de huizen om bij hen, die daarvoor toestemming geven, een maandelijkse bijdragen te komen ha len. Wanneer velen een bedrag geven - zelfs al is het klein - dan maken deze vele kleine een grote. Wie wat meer wil weten van de akties en het werk van HeMaVa kan inlichtingen krijgen bij Mevr. Goudriaan, Kerk- dwarsstraat 18. CHRISTELIJKE VOETBALVERENIGING. In de zaterdagmiddagcompetitie huizen veel Christelijke voetbalverenigingen en thans is men ook in Soest bezig met het oprichten van een voetbalelftal van spelers die uit principe niet op zondag willen spelen. Op de eerste bijeenkomst waren 40 mensen aanwezig van wie er 30 de voetbalsport aktief willen be oefenen. Er zal contact opgenomen worden met de voetbalvereniging V.V.Z. van „Zonnegloren", om de mogelijkhe den van een fusie na te gaan. Over 14 dagen zal de oprichtingsvergadering gehouden worden en van de zomer zal deelgenomen worden aan de zomer avondcompetitie. Verder bestaan er plannen in september deel te nemen aan de zaterdagmiddagcompetitie, maar eerst moet het terreinprobleem opgelost worden. TONEEL TIJDENS HET WEEKEND. Het is voor de Soester toneelverenigin gen geen gunstig weekend geweest. Ons Genoegen gaf een reprise van het stuk „De Rattenval" en de zaal van Eem- land was maar matig bezet, ondanks de roep van goed spel, die deze her opvoering vooraf ging. In Ludgardis voerde „Kunst naar Kracht" de klucht „In de Mist" op. Een uur voor de aanvang viel een der speelsters door ziekte uit, waardoor het op het toneel ook nogal mistig werd, maar dan in de onderlinge verhoudin gen, waardoor veel van het stuk verlo ren ging. Dat was allemaal niet zo erg, want regisseur Max Engberink kwam na afloop vertellen, dat het over 6 weken beter gedaan zal worden. Er is toch gelachen, hetgeen toch uit eindelijk het doel van een klucht is. BIGGEN- EN EIERMARKT Op de weekmarkt van vrijdag j.1. wer den aangevoerd 180 biggen in prijzen van 40.tot 50.en 6 drachtige zeugen van 275,tot 375, Op de eiermarkt werden aangevoerd 150.000 stuks. Hoendereieren van 12.50 tot 14.50. Middenprijs 13.Prijs per k.g. 2.16. De handel op beide markten was vlot. SCHAKEN. Het tweede team van de Soester schaak vereniging won met 6V23V2 van Leus den. De uitslagen waren J. Timmer-G. van Leeuwen 01. J. J. Immerzeel won met 10 door niet opkomen van zijn tegenstander. A. HilhorstT. van Raay V2V2. J. J. SpijkersC. Veenendaal 10. J. J. W. BlomB. Bloemendaal 10. B. Beuken won met 10 door niet opkomen van zijn tegenstander. A. E. van Goor den OosterlinghJ. J. C. Schram 01. J. v. d. WalC. van Buren 01. K. F. MudA. Hey 10 M. KleinR. Zandbergen 10. VLEESVERKOOP. Morgenmiddag (woensdag), te 3 uur, heeft verkoop van vlees plaats aan het slachthuis. TAFELTENNISVERENIGING „SHOT". De verschillende Shot-teams hebben de 2e helft der competitie goed ingezet. Met uitzondering van Shot 4, dat ge lijk speelde, boekten alle teams over winningen. Shot 1 bracht en bezoek aan B.T.T.C. 2 te Bussum en stuitte aldaar op hevige tgenstand, doch kon nog juist de volle winst (6—4) boeken. Shot 2 had weinig moeite met Hooger- heide 2 (Hilversum) en won met 8^-2. Shot 3 behaalde ditmaal een keurige 73 overwinning op U.B.T.V. 8 (Hil versum). Shot 4 stelde wat teleur. Zij verloor aan Victoria 4 een kostbaar puntje. Shot 5 boekte een ruime 91 over winning op U.B.T.V. 11 en het onge slagen Shot 6 kon pas in het doublé beslag leggen op de volle winst (64). Shot 7, welk team de laatste weken niet geheel in vorm was, herstelde zich in de wedstrijd tegen Quick 9 en won verdiend met 73. Shot 8 en Shot 9 waren vrij. De overige uitslagen luiden Shot bShot a 28. Shot dShot c 3—7. Shot f—Shot e 2—8. Het programma voor deze week luidt Vrijdag 10 februari Shot 9Victoria 10 te Soest. Victoria 6Shot 7 te Hil versum Vitus 3Shot 2 te Blaricum. Vorige week, op een der ergste koude dagen, overkwam het kennissen van mij, dat zij, door plotselinge ziekteverschijn selen bij een hunner kinderen, bij het binnenrijden van een gemeente aan de kust, een dokter wilden raadplegen en stopten daarom bij een publieke tele fooncel. Zij hoopten onder „dokters" een adres te vinden waar zij zo spoedig moge lijk heen konden rijden om advies te vragen. Dit gelukte echter niet, want alle plaatselijke doktoren stonden on der hun eigen naam ingeschreven, dus was het zoeken naar een naald in een hooiberg. Zij hadden natuurlijk de politie kunnen bellen, maar daar dachten zij blijk baar niet aan. Gelukkig kon een voor bijganger hun wegwijs maken en ble ken zij zelfs slechts een paar huizen van een dokter af te zijn. De dokter was thuis en de diagnose viel mee, al moesten zij ook op zijn advies zo vlug mogelijk naar huis terugkeren. Ik heb er ons eigen districtstelefoon boek eens op nageslagen, doch ook in deze contrijen gaan de doktoren, door alleen op hun naam vermeld te staan, in anonymiteit verloren. Alleen in Bus sum en Hilversum vindt U onder „D" de „Dokterscentrale", tot welke instel ling de mensen zich in noodgevallen dus kunnen wenden. Onze gemeente zal nog wel niet rijp zijn voor zo'n „centrale", al pleiten het grote oppervlak en de vele invalswe gen ook voor instelling daarvan, maar wanneer, om te beginnen, de H.H. dok toren er toe zouden overgaan hun na men in de telefoongids ook onder „dok toren" te laten afdrukken, zou dit al een stap in de goede richting zijn. Ik vraag me af, of het ook niet wen selijk is onder „E" de „Eerste Hulp bij Ongelukken" te plaatsen, zoals onder „B" de „Brandweer" voorkomt. H. OEKMAN. A.S. VRIJDAG Prijzen Iets aparts. Inschrijfgeld 1.per persoon. O.S.O. 1Shot 4 te Hilversum. Maandag 13 februari O.S.O. 7Shot 8 te Hilversum. Dinsdag 14 februariv. Houten-Shot 4 te Weesp. Hoogerheide 6Shot 7 te Hilversum. De wedstrijden voor Shot 5, Shot 3, Shot 1 (senioren) en de adspiranten op zaterdag 11 februari gaan niet door. APOLLO. Morgenavond geeft het Mannenkoor „Apollo" een zang- en ontspannings avond in „Eemland". TWEE JAAR GEËIST VOOR INBRAAK IN SOESTERBERG. Een half jaar gelden stalen S. M. en A. v. d. V. uit Den Haag voor enige duizenden guldens textiel bij borduur- en textielindustrie Kaldenberg in Soes- terberg, maar op de dag na de nacht van de inbraak had de politie het ge- stolene in Den Haag reeds achterhaald. De vermoedelijke daders werden ge pakt, maar zij bekenden niet. Duidelijke aanwijzingen deden de officier van jus titie in Utrecht echter toch twee jaar eisen tegen de twee verdachten, die bij de politie in kwade reuk staan. UIT HET DIKKE POLITIEBOEK. De 13-jarige W. v. E. reed schaats op de vijver van Colenzo. Hij bukte niet diep genoeg toen hij onder de brug door moest, stootte z'n hoofd en kreeg een wond, die door dokter Don ker verbonden werd. De kleine pech vogel werd met de politieauto naar huis gebracht. S. uit Amersfoort werd gearresteerd omdat men mocht aannemen dat hij een bromfiets gestolen had. Hij is naar Amersfoort overgebracht. W. had een klein borreltje te veel op en werd lastig in een café. De po litie haalde de discipel van Bacchus op en zette hem in de cel. P. v. E. trof hetzelfde lot omdat hij zich al slin gerend over de weg voort bewoog, waaruit opgemaakt werd, dat ook hij de kou met vuurwater bestreden had. In de Nieuwstraat kruisten de we gen van een auto en een loslopende hond. De hond ging er snel vandoor zonder schade, maar de auto had een beschadigde koplamp.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1