DDH W Butze/aar ^ermogene WAT ZIJN DE GEVOLGEN VAN DE NIEUWE LOONLIJN? Geen angst voor vm nare dagen WITTE KRUIS SOEST RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH VOOR ONZE DAMES NIET HUIZEN TELLEN, MAAR HUIZEN BOUWEN Nu de regering besloten heeft in be- ginsel tot een systeem van meer vrij heid bij de loonvorming over te gaan, moeten wij ons bezinnen op de ge volgen van die stap. Zijn deze steeds gunstig voor de werknemers en steeds nadelig voor de ondernemers Moet men als gevolg van de nieuwe gedrags lijn langzamerhand een nieuwe loon- ronde over de gehele linie voorzien of zal het bij een gedeeltelijke aanpas sing blijven Het zijn deze vragen, die thans bij menigeen opkomen. Het kan niet ontkend worden, dat de politiek van een laag loonpeil bij steeds stijgende welvaart niet kan worden vol gehouden. Wanneer de welvaart stijgt, zullen de productiefactoren kapitaal en arbeid elk daarvan hun deel moeten ontvangen. Kan men in buiten- en binnenland be tere prijzen maken, ook al stijgen de grondstof prijzen, dan zal de gepresteer de arbeid het kind van de rekening worden, indien men het aan de werk nemers betaalde bevriest en bereid is voor elke andere kostenfactor meer te betalen. Spreekt men echter van wel- vaarts-stijging, dan kan men anderzijds niet zonder meer betogen, dat ieder een en elke bedrijftak meer vruchten plukt van de gunstige conjuctuur dan voorheen. Oude economische wetten drijven de productie in een land in de richting van die artikelen, welke in dat bepaal de land goedkoper en beter kunnen worden voortgebracht dan elders. In Nederland werd tot op heden die drijfkracht tegengehouden. Of men als werknemer nu deel had aan het ene productieproces of aan het andere, dat bleef hem volkomen onverschillig. Men streefde naar gelijke beloning voor ge lijksoortige arbeid en men trok die grenzen van gelijksoortigheid zo wijd mogelijk. Eenheidsworst. Dit heeft een soort eenheidsbeloning doen ontstaan, die uit den boze is. Want wanneer wij op een zeker mo ment onze schepen en machines duur der kunnen verkopen naar het bui tenland, dan kan het evengoed zijn, dat bijvoorbeeld onze textiel minder gewaardeerd wordt. Meer vraag naar Dames, Witte Kruispoeders zijn een uitkomst. Ze verdrijven pijn en lusteloosheid. Brengen geen maagstoornissen teweeg. Ook in tablet- cachet-vorm scheepsbouwers betekent, dat de wer ven hogere lonen willen en kunnen betalen. Dit lokt jonge mensen aan om scheepsbouwer te worden en ou deren, die zich willen laten omscholen. Dit betekent echter niet, dat nu ook een textielspecialist maar een hoger loon kan ontvangen. Daar is geen spra ke van vraagstijging. Bij een algemene loonronde krijgen beide soorten vak mensen meer, onverschillig of de op brengst van het product dit recht vaardigt. Bij de in het verleden toegestane al gemene loonronden bevond het loon zich in alle bedrijfstakken nog bene den de noodzakelijke kosten van le vensonderhoud. Ze waren nog over de gehele linie te laag. Deze toestand wordt nu als geëindigd beschouwd. Wanneer thans blijkt, dat een deel van onze landbouwproducten te hoog in prijs ligt, zodat deze gesubsidieerd moe ten worden, dan kan men voor de be loning van die arbeid niet meer be talen. Eist echter het landsbelang, dat onze landbouw in stand blijft, dan zal men minimum-lonen stellen en de af zet door subsidie steunen. Zonder die steun zou men bij de nieuwe loon politiek kunnen zeggen, dat onze land bouw verder zou inkrimpen ten gun ste van de industrie. Voor een deel zal deze gang van zaken ook onver mijdelijk zijn. Rationalisatie. In andere bedrijfstakken mag men verwachten, dat bepaalde branches zullen teruglopen en andere zich zul len uitbreiden. Economisch gezien is dit juist. Waar wij met onze produc ten te duur zijn, zullen wij uit de markt worden gedrongen. In die be dreigde takken van industrie zal even eens een drang bestaan naar loonsver hoging wanneer die elders wordt toe gekend. Komt deze niet tot stand, dan gaat een deel van de werknemers •ver tot de beter betaalde arbeid. De ondernemer staat dan voor de keus •m zijn productie in te krimpen of zijn fabricages te moderniseren, zodat de productiekosten anderszins gerin- ger worden. Die branche-gewijze loonvorming dringt dus tot rationalisatie, waardoor er pro ductieverhoging plaats vindt. Het pro duct wordt goedkoper, de positie van de industrie wordt versterkt en de consument profiteert ervan in de vorm van lagere prijzen. Evenzeer zijn er voordelen voor de in dustrie, die gunstig in de markt ligt met zijn artikelen. Hij kan en mag nu met de nieuwe loonpolitiek meer loon betalen. Hij kan dus meer mensen aan trekken en zo zijn fabriek uitbreiden. Langs deze weg komt ook hij tot goed kope productie-methoden en de concur- rentie-positie van het land wordt ver sterkt. Ieder profiteert er van. Het is niet onmogelijk dat, wanneer hier en daar door arbeidsschaarste tot Joonsverhoging moet worden overge gaan, deze gedeeltelijk gaat ten koste van de ondernemingswinst. Dat is on vermijdelijk. De ondernemer zal dan minder kunnen reserveren voor nieu we investeringen, hetgeen maatschap pelijk nadelig lijkt. Anderzijds wordt hij echter ook geprikkeld dan zijn pro ductie-methoden nog eens kritisch te bezien, waardoor hij maatregelen neemt tot productiviteits-verhoging, teneinde zijn vroegere inkomenspositie te her stellen. Met die productiviteitsverhoging wordt de welvaart van het land gediend. De werknemer zal hier het slachtoffer niet van worden. Wordt hij benadeeld, dan heeft hij bij volledige werkgele genheid voldoende kans om naar el ders uit te wijken. De meeste maat regelen tot productiviteitsverhoging ko men echter ook aan het inkomen van de werknemer ten goede, zodat hier per saldo alle partijen van kunnen profiteren. Van de verkregen loonsverhoging zal een deel worden gebruikt voor consumptie. Dit zal de vraag naar be paalde verbruiksgoederen doen toene men, waardoor de activiteit in de fa brieken van die artikelen wordt ge stimuleerd. Hierdoor wordt een tegen wicht gevonden voor de verminderde productie in andere bedrijven, die de loonstijging niet kunnen verdragen. Het is echter ook te verwachten, dat de besparingen van werknemers zullen toenemen, waardoor hun zelfrespect en persoonlijkheidsvorming wordt bevor derd. Als het welvaartspeil van de in loondienst werkende bevolking in an dere landen stijgt, kan men in Ne derland niet achter blijven. Maatschap pelijke rust en arbeidsvrede zijn goe deren van niet te onderschatten waarde. Wat doen de bonden De vakbonden staan nu voor de vraag in welke bedrijfstakken men om loons verhoging zal kunnen aankloppen. Heeft men in die kringen voldoende inzicht in marktverhoudingen en winst begrip? Men staat hier voor een kracht proef, die in elk geval het verant woordelijkheidsgevoel prikkelt en het economisch inzicht zal verdiepen. Tenslotte ware het wenselijk geweest indien men in het verleden aan de bedrijven meer mogelijkheid had ge boden om tot een systeem van winst deling over te gaan. Tot een dergelijk systeem kan men pas komen indien de bedrijven bepaalde reserves hebben gevormd, waaruit men kan putten bij tegenslagen en verliezen. Want dan kan men de werknemers niet aan spreken. Bedoelde reserves zouden be lastingvrij moeten zijn gevormd. De gemeenschap (lees de overheid) heeft dat niet toegestaan. Men heeft die fondsen verbruikt in de vorm van belastinggeld. Dientengevolge kan men thans niet op grote schaal tot winst deling overgaan. Wij moeten dat ge volg aanvaarden. Niettemin kan de nieuwe loonlijn allen meer welvaart brengen, indien men begrip voor de belangen van alle betrokkenen toont en voldoende zelfbeheersing kan op brengen. Drijf die Rheumatische Pijnen nit Uw leden. Doe 'n bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. Zuiver bloed, daar gaat het om als U rheumatische pijnen wilt verdrijven. Stramheid, steken, scheuten, allemaal „smartelijke" bewijzen, dat er met Uw bloed iets niet in orde is. Maak Uw bloedzuiverende organen weer actief. Met Kruschen! Zes minerale zouten, in Kruschen samengebracht, geven die organen nieuwe energie. Dan kunnen schadelijke stoffen want die zijn het die U die verlammende pijn be zorgen zich niet ophopen of vastzet ten in de gewrichten, maar worden afgevoerd langs natuurlijke weg. JAARVERGADERING SOESTER VOGELVRIENDEN. In restaurant „Zonneheuvel" hield de vereniging „De Soester Vogelvrienden" de jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. W. Kaspers, wees er in zijn openingswoord op, dat er meer leden waren dan het vorig jaar, maar 23 van de 90 is toch geen aantal om op te roemen. De heer J. Kuijper las de notulen en de heer W. Blok, de secretaris, gaf het derde jaarverslag, waaruit bleek, dat de vereniging een goed jaar achter de rug heeft al kwam er geen stijging in het ledenaantal. Op 1 januari 1955 waren er 87 leden, er kwamen er 19 bij, 16 bedankten, zodat de vereniging slechts 3 leden vooruitging. Inmiddels heeft nr. 91 zich aangemeld. De tentoonstelling is geslaagd, maar het heeft wat meer geld gekost dan verwacht was. Toch is er 100 gulden ingelopen van het kastekort dat er vo rig jaar was. Dit bleek uit het finan cieel overzicht van de penningmeester, de heer A. Th. van Klooster. De kas- commissie, bestaande uit de heren Mulder en Smit, hechtte bij monde van de heer Mulder haar goedkeuring aan de werkzaamheden van de penning meester. Het volgend jaar zullen de heren Mulder en Wijnhoff toezicht hou den op de financiële administratie. In de derby-commissie werden de he ren Huurdeman, v. d. Akker en Wijn hof herkozen en opnieuw werd drie als ringnummer aangewezen voor de derby. De leden leggen ieder een gul den in, elk kiest een jonge vogel die dat ringnummer krijgt en op een ten toonstelling zal over enige tijd uitge maakt worden wie de beste keus deed en uit de pot een eerste, tweede of derde prijs in geld ontvangt. Het bestuursbeleid gaf geen aanleiding tot commentaar, zodat de voorzittr de leden dankte* voor de niet-gesproken woorden, waaruit opgemaakt mocht worden, dat het beleid van het be stuur de goedkeuring van de leden had. De heer Kaspers deelde mee, dat hij zich niet wilde terugtrekken als voor zitter, maar dat hij toch yan mening was door zijn werkzaamheden niet ten volle te kunnen voldoen aan de eisen welke aan een voorzitter gesteld mogen worden. Een paar maal was hij verhin derd geweest de maandelijkse verga dering te leiden, zodat het misschien gewenst zou zijn, dat 'n ander, die over meer vrije tijd beschikt, de voorzitters hamer in handen krijgt. Er werd schriftelijk gestemd en met 13 van de 23 stemmen werd de heer Kaspers herkozen. De aftredende heer Kuijper had zich herkiesbaar gesteld, de aftredende penningmeester niet en mevr. T. v. d. Broek was candidate voor de open plaats. Zij kreeg 21 van de 23 stemmen en de heer Kuijper werd met 14 stemmen herkozen. De voorzitter dankte de heer Van Kloos ter voor het werk, dat hij voor de vere niging heeft verricht en heette de niet- aanwezige mevr. v. d. Broek en de heer Kuijper welkom achter de be stuurstafel. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillendeThermogène. TONEEL IN DE GOUDEN PLOEG. De toneelvereniging van de Kerkebuurt bracht woensdagavond twee dokters figuren op het toneel en het is een grote verdienste, dat niemand de heren C. Hilhorst en F. Roelofsen liever als visser, werkloos arbeider of veldwach ter gezien zou hebben. Het waren, zeer aanvaardbare geneesheren en dat is meer dan menige toneelvereniging van amateurs kan opbrengen. Dokter den Brus (C. Hilhorst) maakt het niet zo best met z'n pleegzoon (B. v. d. Pol) en z'n financiën en hij over weegt een huwelijk met juffrouw Va- lerius (Mevr. B. Koppen-Venhof), die echter heel slecht in de smaak valt bij het stokoude personeel van de dok ter, van wie huishoudster Neel (Mevr. B. v. d. Horst-v. d. Pol) de aardigste rol speelde, mooi bijgestaan door de trouwhartige tuinman-huisknecht Drie kus (J. v. d. Broek). Marjan, de pleeg dochter van Walter den Brus zal wel gaan trouwen met de' chirurg Peter Munke (F. Roelofsen), maar dat gaat tot genoegen van allen niet door en ze zal in de huwelijksboot stappen met pleegpapa, nadat alle financiële moei lijkheden door de oude Driekus uit de weg geruimd zijn. Mevr. Rouwen- daal-Hovius was de goede vertolkster van Marjan en G. Achterveld van de woekerachtige geldschieter, die het op de pleegzoon Theo voorzien heeft als deze speelschulden maakt. Mej. Broers debuteerde bij de Kerkebuurt als dienstbode en C. Ouwens was een heel kwiek bakkertje. Wel wat jong voor de vader van een tweeling, maar dat deed geen afbreuk aan het geheel. Zaterdag wordt dit stuk opgevoerd voor de wedstrijd om de V.V.V.-beker. TAFELTENNISVERENIGING „SHOT". De voor morgen op het programma vermelde thuiswedstrijden zijn veran derd in uitwedstrijden. Vanavond (vrijdag) speelt Shot 1 U.B.T.V. 5 uit Hilversum, evenals Shot 9, doch thuis speelt tegen Victoria 10. Uitspelen Shot 2 te Blaricum, Shot 4 en Shot 7 te Hilversum. Zaterdagmiddag speelt Shot a te La ren, Shot c te Hilversum en Shot e in Baarn. Het programma voor de volgende week luidt Maandag 13 febr. O.S.O. 7Shot 8 te Hilversum. Dinsdag 14 febr. Hogerheide 6Shot 7 te Hilversum, v. Houten 2Shot 4 te Weesp. Zaterdag 18 februariShot 5Achillus 6, Shot 2Nilo 1, Shot 1Victoria 2, te Soest. HANDBAL. Voor zondag zijn de volgende zaalhand balwedstrijden vastgesteld 2.10 uur Fidelitas 2—B.D.C. 2; 3.45 uur Fideli- tas AB.D.C. A en 4.45 uur L.V.V. 1 B.D.C. 1. L.V.V. en B.D.C. zullen zondag gaan uitmaken wie kampioen wordt, dus het is een belangrijke dag voor de Soes ter handbalsters. Wanneer de wedstrijd gelijk eindigt, dan zal de strijd ver lengd worden tot het winnende doel punt. Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - BALSEM LEUK GERUITE JURKJES. K 2986 K 2988 2986. Eenvoudig geruit jurkje met wit opstaand boordje. Ben. voor 7 jaar 1.75 meter stof van 130 centimeter breed. Patronen verkrijgbaar voor 5, 7, 9, 11 en 13 jaar ad 0.50. 2988. Deze eenvoudige geruite over- gooier heeft een doorlopende knoop- sluiting en opgestikte zakken. Het bloesje staat niet op het radarblad, maar is wel bij het bestelde patroon aanwezig. Ben. voor 9 jaar 1.15 m. ge ruite stof van 130 cm. br. Patr. ver krijgbaar voor 7, 9, 11, 13 en 15 jaar ad 0.50 bij Bella Patronen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht. Indien besteld per Bella patronen ex presse d.w.z. vandaag bestellen over morgen in huis ƒ1.per patroon. Vermeldt op de briefkaart duidelijk het nummer en de leeftijd. Last Tan zenuwen t Mfjnhardt's Zenuwtabletteo helpen U er overheen. door dr. P. H. RITTER. Wij zullen dit jaar een woningtelling krijgen. Dit betekent, dat de regering een overzicht wil hebben van de nog beschikbare woonruimte. Wat is daar van de bedoeling Hebben wij te verwachten, dat de vele gegadigden naar een dak boven hun hoofd, zullen worden tussengeschoven bij anderen en dat men de bouw van nieuwe huizen in bedaardheid voortzet, nadat een aantal woningbehoeftigen in die woningen, waar nog wat ruimte over is, zullen zijn ondergebracht Een dergelijke gebrekkige afdoening van zaken, waarnaar de woningtelling wijst, zou een volstrekte miskenning zijn van het probleem van de woning nood. Dat probleem is geen bergings- vraagstuk. De woningvoorziening is een kwestie van volksgezondheid en volks vrijheid van de handhaving van het volkskarakter. Van volksgezondheid, want een voort zetting van de gedwongen samenwo ning brengt heel Nederland op de duur in het krankzinnigengesticht. De weer baarheid van onze bevolking wordt aangetast door deze phychische ellende. Van volksvrijheid, want samenwoning betekent slavernij. En, ten slotte hand haaft de samenwoning een toestand, die inbreuk maakt op de nationale aard. Wij, nederlanders, zijn een huiselijk volk. Wij verbrassen onze tijd niet in café's. Als wij, vermoeid van de ar beid, kantoor of fabriek verlaten, dan zoeken wij de verpozing in de kring van het eigen gezin. Het zijn de beste karaktertrekken der natie, die uit dit ingetogen, intieme fa milieleven zijn voortgekomen. En thans, bij het zoeken van uitwegen uit de wo ningnood, vergeet men de huiselijke haard, die welhaast het symbool kan heten van de ziel van ons volk. Het gezin verdwijnt in de huizen vol men sen. En dit is een schade voor onze nationale gemeenschap. Zal het bestrijden van de woningnood door de ingebruikneming van ruimte- reserves in bewoonde huizen, hoe kwa lijk de maatregel op zichzelf is, kunnen leiden tot verbetering van de woning bouw Dan zou het als noodmaatregel kunnen gelden, die uitzicht geeft op een doeltreffender voorziening. De klacht der bevolking is niet allee», dat men geen dak kan krijgen, maar ook dat, wanneer men eindelijk een huis krijgt toegewezen, dat huis vol gebreken blijkt. Want er wordt slecht gebouwd. Het zijn maar broze behui zingen, al die nieuwe flatten. Toch trekken de mensen er in, al moeten zij zich lekkende behangsels en loverdunne vloeren getroosten. Goed bouwen is duur en de bezuinigingen op de bouw vreten aan de soliditeit der woningen Goed bouwen is duur en wie hebben het geld De grote ondernemingen en de staat. Ziet de kantoorgebouwen, de fabrieksuitbreidingen en de behuizin gen van staatsdienst als olifanten in onze grote steden verrijzenEn dit terwijl de grote menigte loopt te hun keren naar een woning. De aanwas van ontzaglijke gebouwen, die niet voor woonruimte bestemd zijn in een tijd, die aan duizenden parti culieren een dak onthoudt, is een schrij nend sociaal verschijnsel. Laat ons het korter en krachtiger zeggen het is een schandaal. Daarnaast aanschouwen wij deze ei genaardige toestand, dat er, nu er ui terste woningnood heerst, grote pan den geheel ledig staan. De oude eige naars stelden ze te koop, omdat er, door het gebrek aan dienstpersoneel en de hoge onderhoudskosten, een al gemene neiging bestaat omvangrijke huizen te verlaten', maar nieuwe gega digden voor de eigendom dagen niet op, daar zij de huizen zouden moeten verhuren, hetgeen een onlonend en zorgwekkend bedrijf is. Is het een juiste gedachte, de bestaande woningvoorraad uit te putten, alvorens men overgaat tot een sneller en dras tischer bouwen dan pp het ogenbiiic geschiedt De woningbehoefte stelt niet alleen de eis van woningen, maar ook die van woningen van een bepaald type, dat zich aangepast bij het leven van deze tijd. Men zou beter de leegstaande gro te panden kunnen benutten voor be drijf s- en kantoorruimte, aldus de grote sommen kunnen besparen die voor mo numentale nieuwe gebouwen worden uitgelegd en intussen het oog gericht kunnen houden op een nieuwe woning- aanwas ten behoeve van de dakloze mensen. 2-8-4-2 Moderne kapsels PARFUMERIE- EN TOILETARTIKELEN STEENHOFFSTRAAT 53 SOEST Er is nog de vraag der cultuur. De vraag naar het aanzien van onze ste den, dat zal winnen door de architec turale schoonheid, die machtige bouw werken verspreiden. Maar de vraag der cultuur; hoe hoog haar waarde moge zijn, is een zondige vraag zolang er een schrikkelijke nood heerst, die men senlevens en mensengeluk vernietigt. Eerst voor iedere Nederlander een be hoorlijke woning en daarna pas de luister van het schone gebouw, dat voor iets anders dient dan voor de eerste levensbehoefte van de mens. Waar ligt de grondoorzaak der voort durende woningellende In het feit, dat de voorrang van het woningpro bleem boven alle andere sociale en po litieke vraagstukken onvoldoende wordt beseft. De volksvernietigende werking van de woningtoestand dringt zich zo duidelijk aan ons op, dat wij er ons van bewust worden, dat het niet langer aangaat, deze nijpende nood met proefnemingen te keer te gaan. Er moet radicaal ge handeld worden. En dat is alleen mo gelijk, indien vele andere vraagstukken voorlopig terzijde gesteld worden voor dit alles overheersend probleem. Zou er niet veel voor te zeggen zij», indien aan het kabinet, dat na de a.s. verkiezingen zal optreden, de speciale bestemming zou worden gegeven va» oplossing van het woningvraagstuk? Br moet geld beschikbaar komen, dat op andere posten wordt bezuinigd. Er moet worden gebouwd, spoedig en goed. Met tellen vindt men de uitkomst niet.

Soester Courant | 1956 | | pagina 10