r Voor HOEDEN naar HOPPENBROUWERS A' lo? eeVWs El Brilmontuur TWEEDE BLAD HANS OSIECK Componist-Concertpianist. HAMEA-GELEI, MENINGEN VAN ONZE LEZERS. SOEST Voor een verzorgd en passend Vakopticiën VOSKUILEN Officiële Mededelingen. Autoverhuurbedrijf Wij ma Handen en Lippen r uw?i ONTVOERD VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 10 FEBRUARI 1956. •p de achttiende verjaardag van Prin ses Beatrix werd een nationaal pro gramma uitgezonden, waaraan het pro menade-orkest, onder leiding van Hugo ie Groot, deelnam. Solist was de Soestdijker pianist Hans Osieck en het derde nummer van het programma was een fantasie over het bekende lied „In een blauw geruite kiel" yan de componist Hans Osieck met als solist de pianist Hans Osieck. Eerst werd bij de aankondiging de eomponist genoemd en daarna de solist en dat is ook voor de persoon van deze kunstenaar de juiste volgorde, want het compositorische deel van zijn werk stelt Hans Osieck voorop, al is hij er zich van bewust, dat een componist in •ns land met louter composities weinig bestaansmogelijkheid heeft. Hans Osieck werd in 1910 in Amster dam geboren, verhuisde spoedig naar Bloemendaal en bezocht daar het Ken- nemer Lyceum. Hij ontving er les van Elizabeth Aghina, thans reeds 80 jaar, en zij legde de fundamenten van het huidige kunnen van de concertpianist, die twee jaar geleden, bij het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bern- hard aan Denemarken, voor het Deense en Hollandse koningspaar optrad en van de Deense koning de decoratie van de Dannebrog ontving. Naast het zuiver muzikale onderrichtte zij hem ook in het literaire deel en zij wist het ver band te leggen tussen de vele vormen van kunstuiting. Na het eindexamen H.B.S. aan het Ken- nemer Lyceum werd Hans Osieck op geleid door Piet Vincent, broer van de bekende sopraan, die directeur van de muziekschool in Haarlem was en de heer Osieck roemt de paedagogische kwaliteiten van deze leermeester. Op pianistisch-technisch gebied heeft hij bijzonder veel van Vincent geleerd. In Stuttgart kreeg Osieck les van Wal- ter Rehberg en Max Pauer, nadat de plannen tot studie in de architectuur hadden moeten wijken voor de aan trekkingskracht van de piano. "Compositie werd daar onderwezen door Felix Petyrtck, een Tsjech, en in Parijs krees hij korte tijd onderricht van Léfébure en Madame Chailly. Tijdens de studie in Stuttgart trad Hans Osieck reeds op voor de radio en in 1934 slaagde hij voor het solistenexamen eum laude. Er was genoeg te doen voor de jonge pianist in Duitsland, maar het na tionaal socialisme had zijn liefde niet, zodat hij na enkele jaren naar Neder land kwam. Inmiddels waren de resultaten niet uit gebleven en in 1936 werd de fantasie „In een blauwgeruite kiel" voor piano en orkest, ten doop gehouden. Dit vond plaats op een Nederlands muziekfeest in Wiesbaden en het orkest dat de fan tasie uitvoerde stond onder leiding van Carl Schuricht. Daarna werd het in Nederland door al le bekende orkesten uitgevoerd, onder meer door het concertgebouworkest on der Eduard van Beinum, het residentie orkest onder Schuricht en het Utrechts Stedelijk Orkest onder Willem van Ot- terloo. De componist Osieck schreef daarna 2 eoncertino's, variaties over een volks melodie en een concert voor twee pi ano's en orkest. Het laatste concert voerde hij met verschillende orkesten uit, waarbij Pe ter de Kleer, eveneens leerling van Piet Vincent, en de componist de pi ano's bespeelden. Dit concert is ver schillende malen voor de radio uitge voerd. Binnenkort zal een nieuwe compositie van Osieck voor piano en orkest ten doop gehouden worden door het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey. De concertpianist Osieck trad in 1934 in ons land voor het eerst op met Carl Schuricht en voor hij weer naar Duits land ging in Scheveningen en de grote steden, waarna concerten volgden voor radio Frankfurt, Stuttgart en Berlijn. Later ook voor de Nederlandse radio. Voor de oorlog kwam Osieck naar ons land terug en bij de installatie van de Cultuurkamer dook hij onder. Voordien was de fantasie „In een blauw-geruite kiel" een geliefd programmapunt in het Nederland van de bezettingstijd. Tijdens ie oorlog gaf Hans Osieck veel huis concerten, vaak tegen betaling in na- tura. Na de oorlog ging alles niet direct naar wens, maar met het dubbelconcert voor piano maakten Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Utrecht en andere plaatsen opnieuw kennis met de concertpianist, die in 1948 inwoner van Soestdijk werd. In 1947 het optreden voor de Belgi sche zenders, in 1949 een tournee naar de West onder auspiciën van de Shell en in 1949 voerde Osieck in Berlijn zijn eerste concertino uit met het Berlijns Philharmonisch orkest, onder leiding van de Roemeense dirigent Celebedache. De zenders Hamburg, Stuttgart, Baden- Baden en Berlijn brachten concerten van Osieck en enkele dagen geleden kwam hij terug van een reis naar Ber lijn, waar onder meer voor de Neder landse kolonie gespeeld werd. Het eerste concertino, dat de componist zelf ten doop gehouden had, werd in Parijs door het residentieorkest onder leiding van Frits Schuurman uitgevoerd met als solist Theo v. d. Pas. De kri tieken waren goed, maar men begreep niet, dat dit het werk van een Hol lander was, daar het zo frans aandeed. Dit komt geheel overeen met de muzi kale geestesgesteldheid van de compo nist, die meer Slavisch-Romaans dan Germaans is, vandaar zijn voorliefde voor Tsjaikowski, Chopin, Ra vel, De- bussy en Cèsar Franck. Mozart vormt hierbij de uitzondering op de regel. Zuid-Afrika, Zweden, Denemarken, con certen in ons land en daarnaast de leer lingen in Soest, Laren, Naarden, Drie bergen, Bilhoven, Baarn en ongetwij feld bezitten deze leerlingen de Philips platen, die opgenomen zijn van 4 delen van „Die Jahreszeiten" van Tsjaikows ki. Een langspeelplaat met alle 12 de len is op komst. maakt ruwe handen in één nacht gaaf en zacht De heer Osieck beperkt zijn liefde tot de muziek niet tot de klassieken en hij heeft grote bewondering voor het werk van Gershwin. Van de moderne com ponisten behoren Honneger, Prokofief en Khatsjatoerian tot zijn favorieten. Verder de Duitser Karl Orff en de Ne derlanders Orthel en Voormolen. Hans Osieck is van mening, dat het werk van de laatste onderschat wordt. Bijzonder veel bewondering heeft de pianist Osieck voor de Chopinvertolking van Alfred Cortot, bij wiens spel men de indruk krijgt alsof het de Franse Pool zelf is die speelt. Ook het spel van Askenase, die regelmatig ons land bezoekt, acht Hans Osieck bijzonder goed. Van de Nederlanders heeft de Chopin- vertolker Dirk Schaf er, die dertig jaar geleden overleed, grote indruk gemaakt op de jonge pianist. Als Schumann- vertolker staat Willem Andriessen, naar de mening van Osieck, ver aan de top van hen, die de muziek van Schumann op hun repertoire hebben. Dertig jaar geleden werd gekozen en Hans Osieck zou thans dezelfde keus doen wanneer hij opnieuw voor een beslissing zou staan en weer zou de muziek het winnen. Maar daarnaast zo mogelijk wiskundestudie, een hobby van de pianist, die zijn compositorisch werk stelt boven het spel, maar toch veel voldoening vindt in het uitdragen van muziek door vertolking. En als de muziek de geest en het li chaam vermoeid hebben, dan graag een lang weekend op de snelbrommer naar de Ardennen of De Eiffel, om nieuwe krachten op te doen voor het compo neren, het- concerteren en het opleiden van hen, die de liefde voor de muziek met hun leraar gemeen hebben. autorijschool van Oooren g.pelsweg 14 telafoon 3823 Soest Geachte Redactie. De ondergetekende verzoekt U beleefd het volgende als ingezonden stuk te willen plaatsen. Als bewoner van de Peter v. d. Bre- merweg alhier erger ik mij er steeds aan, dat het gedeelte van de Peter v. d. Bremerweg, gelegen tussen de boer derij van Burgsteden tot aan de grens van de gemeente Amersfoort, niet is verlicht. Het is voor mij onbegrijpelijk waarom de gemeente Soest niet voor verlich ting zorgt. Het is volgens mij dringend nodig, dat bedoeld gedeelte zo spoedig mogelijk wordt verlicht, vooral als we denken aan de gevaren; die er schuilen in dit donkere gedeelte. Ik denk hier bij aan het gevaar voor aanranding en vooral 's avonds levert dit gevaar op voor meisjes. Ook verlichting van de onbewaakte overweg zou geen over bodige luxe zijn. Indien ik goed ben ingelicht is de ge meente Amersfoort voornemens de bin nenweg tot aan de grens van de ge meente Soest te verlichten. Laat Soest niet achterblijven. Bij voorbaat hartelijk dank zeggend voor de verleende plaatsruimte, teken ik met de meeste hoogachting. H. HOONHORST. Peter van de Bremerweg. RECEPTIE „OLYMPIA". De tienjarige gymnastiekvereniging „Olympia", uitgaande van de Hervorm de en Gereformeerde jeugdraden, be staat op 25 februari 10 jaar en dins dagavond vond, ter gelegenheid van dit tweede lustrum, een receptie plaats in „Credo". De voorzitter, de heer B. Kerkhoff, nam daar met de dames v. d. Flier, Kasteel, Mensink, Brons, Van Barneveld en Ger ritsen en de heren F. D. Gerth, G. W. Veldhuizen en R. J. van Stempvoort de gelukwensen in ontvangst. Het be stuurslid F. Slijper was door ziekte verhinderd. De heer A. van Zweeden, voorzitter van de kring Utrecht van het Neder land Christelijk Gymnastiekverbond, sprak zijn waardering uit over het werk, dat Olympia in 10 jaar verricht heeft en overhandigde een zilveren be ker en 'n enveloppe met 'n geldbedrag, van de Christelijke Gymnastiekvereni ging „Wilhelmina" uit Amersfoort over. edrijfsleider Hij wordt snel een bedrijfslijder in zo'n pak. Gelukkig is er eter perswerk I Hilversum - Langestr. 99 - Tel, '8889 Laren - Veldweg 1 - Tel. 3025 Soest - Molenstraat 1 6 - Tel. 3258 Oud Loosdrecht - C 144 - Tei. 216 VAN WEEDESTR. 8 TEL. 2458 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meentesecretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van fa. Gebrs. Konersman, Baarsjesweg 230, Amsterdam, om vergunning tot het op richten, in werking brengen en in wer king houden van een damesmodeatelier, waarin geplaatst zullen worden een aantal elektromotoren met een totaal vermogen van 4 P.K., op het perceel gelegen aan de Laanstraat, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4521. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrif telijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op dinsdag, 28 februari a.s., des voormiddags 11.15 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingeko men stukken. Soest, 8 februari 1956. SOESTERBERGSESTRAAT 95 TELEFOON 3316 All risks verzekerd Radio en verwarming De heren J. v. d. Arend en H. G. Scholt- meijer kwamen namens de V.V.V. en de voorzitter bracht dank van het bestuur over voor de medewerking die „Olym pia" steeds verleend heeft bij gebeur tenissen die door V.V.V. georganiseerd werden. Ook bij de laatste feesten was weer gebleken, dat V.V.V. altijd op „Olympia" kan rekenen. De heer v. d. Arend wenste de vereniging een goede toekomst toe en overhandigde een be ker en een enveloppe met geldbedrag. De heren H. Fennema en P. Beekman vertegenwoordigden het bestuur van de Christelijke Schoolvereniging „School met de Bijbel" en de heer Beekman overhandigde een volleybal nadat de heer Fennema de vereniging geluk ge wenst had. Een lauwerkrans ontving de jubilaresse van de heer E. Morree. Namens de Soester Sportfederatie kwa men de heren W. van Schaffelaar, H. G. Scholtmeijer en P. J. Bergman. De heer Van Schaffelaar had van heel dichtbij de groei van de vereniging mee kunnen maken en hij hoopte, dat deze ontwikkeling en bloei voortgang zouden blijven vinden. De S.P.S.V. werd vertegenwoordigd door de heren Scholtmeijer en Bergman en de voorzitter wees er op, dat de verenigingen Olympia en S.P.S.V. op verschillende terreinen de degens ge kruist hebben tijdens ontmoetingen, die altijd een sportief verloop hadden. De voorzitter van Olympia dankte de voor zitter van S.P.S.V. en verbond hieraan een dankwoord aan de politie voor de bereidwillige medewerking die steeds verleend wordt. De heren v. d. Werken, Klaibeda en Frankema vertegenwoordigden de afde ling volleybal van de jubilerende vere niging en de heer Frankena bracht de gelukwensen van deze jonge telg van de jubilaresse over. De heer J. C. M. ten Broek en Mevr. De Rond wensten Olympia geluk na mens de R.K. Gymnastiekvereniging „Crescendo", waarbij de heer Ten Broek hoopte, dat ook in de komende jaren het contact met beide verenigingen van prettige aard zal zijn. De heren J. Veldhuizen en B. de Rooij kwamen namens S.E.C., mej. E. Starre- veld en de heer Kolthof namens S.V.V., terwijl de oud-voorzitter, de heer Tak, eveneens aanwezig was. Voor de Christelijke Gymnastiekvereni ging „Irene" uit Bilthoven was de heer J. B. Joose aanwezig en hij wees erop, dat het eenjarige Irene hoog opzag te gen de grote tienjarige vereniging Olympia. Het jurylid de heer J. Groart uit Baarn kwam namens de vereniging D.E.V. Ook ds Lambers Heerspink kwam de jubilaresse gelukwensen, eenals de he ren Van Kampen en Bosch namens de kerkeraad van de Gereformeerde kerk te Soestdijk. De heer Brink vertegen woordigde de kerkeraad van de Ned. Hervormde Kerk te Soestdijk en de heer v. d. Steeg de kerkeraad van de Ned. Hervormde kerk te Soest-Zuid. De heer Van Egmond, bestuurslid van het Ned. Chr. Gymn. Verbond, sprak tevens namens het gewest Holland. Vergeleken bij een enkele andere vere niging met vele tientallen jaren achter zich is Olympia eigenlijk nog een baby,, maar in de tien jaren van het bestaan is al veel voor de gymnastiek in Soest gedaan en de heer Van Egmond hoopte, dat de vereniging de kracht gegeven zou worden zo voort te gaan en daar mee veel te geven aan de leden. De heren Straus en Van Ee vertegen woordigden de kerkeraad van de Ned. Hervormde kerk en de burgemeester van Soest, mr S. P. Baron Bentinck, bracht de gelukwensen van de ge meente over, daarbij de wens uitspre kend,- dat het werk dat Olympia voor de jeugd doet, veel steun bij de be volking zal ondervinden. In zijn antwoord sprak de heer Kerk hof f de hoop uit, dat de jubilaresse een klein steentje zou kunnen bijdra gen tot het groot maken van onze ge meente. De heer J. Kenemans, hoofd van de Da Costaschool, was aanwezig, evenals de heer C. van Es, korpschef van po litie, die er zijn vreugde over uitsprak, dat hij 8 jaar getuige had kunnen zijn van het vele werk, dat Olympia in onze gemeente op het terrein van de lichamelijke ontwikkeling doet. De heren Houkes en Ekel feliciteerden namens S.T.C.-K.V.S. en zij brachten excuses mee voor het kleine bloem- geschenk, maar de gemeentelijke sub sidie was nog niet ontvangen, dus een dergelijke zuinigheid was geoorloofd. De heer Houkes hoopte, dat de samen werking met Olympia even prettig zou blijven als de afgelopen jaren. Copyright PI 0 Bo« 6 Co gonnajo 22. De mannen aan dek waren intus sen ongeduldig geworden en de kapi tein vertoonde zich in de deuropening. „Stopriep Alan en zette de punt van zijn degen op de borst van de kapitein. „Een blanke sabel", zei de kapitein, die zowaar bleef staan en geen stap terug ging, „een ongewoon antwoord voor betoonde gastvrijheid". „Roep je horde maar bij elkaar en kom dan op", zei Alan. Woedend keek de kapitein David aan en het volgende ogenblik was hij ver dwenen. Direct daarna klonk het ge luid van staal op het dek en David begreep, dat er entermessen werden uitgedeeld en dat een daarvan was ge vallen. Een woest gebrul volgde. Plotseling hoorde David een kreet en gekerm alsof iemand gewond was. David keek over zijn schouder en zag Shuan in de deuropening, de degen ge kruist met Alan. „Die is het. Die heeft de scheepsjon gen vermoord", riep David. „Let jij maar op het raam", riep Alan terug en juist toen David zich naar zijn eigen plaats begaf, zag hij, dat Alan het lichaam van de stuurman met zijn degen doorboorde. VROUWEN-WERELD-GEBEDSDAG. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende Evenals vorige jaren wordt de Vrou wen-wereld-gebedsdag ook dit jaar weer gehouden in de eerste lijdensweek op 17 februari. Het is van groot belang, dat de vrou wen van de gehele wereld overal sa menkomen om te bidden. De nood is zo groot, er zijn zoveel eenzame men sen, de wereld is vol verdeeldheid en vijandelijkheid. Gods zwaard komt ons tegemoet met de vertroostende woordenHet zal worden één kudde, één Herder". Laat toch iedereen, die kan bidden, opkomen met intens verlangen deze troost uit te dragen in de wereld. NUTS-BIBLIOTHEEK SOEST-ZUID. Nieuwe aanwinsten. Allen, Het bronzen spiegelbeeld. Buchadt, Ploeg en palet. Coo- len, Sprookjes voor grote mensen. Costain, De zwarte roos. Dender- monde, De dagen zijn geteld. Des- sel-Poot, Het eiland in de verte. Dutli, Het leven gaat verder in Sumbri. Dutli, De vrouwen van Sumbri. Eskelund, Met de kous op de kop. Frabicius, Langs de Leie. Frabri- cius, Nacht zonder zegen. De Haan, Nardus Hakel. Henrey, De kleine Madeleine. H. Martin, De lange weg. J. Mens, Op liefdes lichte voeten. Moberg, Als de stad roept. Nord- hoff, Door de branding gewekt. Nij- hoff, Venus- in ballingschap. Pat- ton, Goeden morgen, juffrouw Duif. Upten Sinclair, Wie wind zaait Söderholm, Weerzien in Wenen. So merset Maugham, Toen en nu. Tho- masson, De deur stond open. Veld- huyzen, Hunkering. A. Visser, Galg en rad. Wilde, De Profundis. Populair wetenschappelijk Alma, In de schaduw van Hellas. Ammers Kui ler, Het scharlaken wambuis. Cal- der, Gevecht met het oerwoud. - Camp bell, Onstuimig geslacht. Elias, Indië onder Japanse hiel. Helfritz, In het land van de Koningin van Sheba. Johnson, De koning der wildernis. Macfie, Wasawasa. Mann, Charlotte in Weimar. Menkman, Laaiende fak kel. Mitford, Madame de Pompadour. Anne Mulder, Een ruiker camelia's. Neher, De gouden stroom. Novi- koff, Van microben, mammoeths en mensen. Semjonov, De rijkdommen der aarde. P. C. Visser, Zo zag ik Voor-Indië. White, Vuur onder de as. Jeugd De Booy, Schipbreuk en red ding. De Borst, Radio-telegrafist op de wereldzeeën. Hoek, Trampvaart. Kastner, De gelaarsde kat. Meyer, Onze zeevisserij. Morrison, Hoog in de lucht.

Soester Courant | 1956 | | pagina 9