DE VOORZITTER VAN DE SOESTER SPORTFEDERATIE r VEILIG VERKEER? J BRANDWEER TELEF. 3333 IN DE HOEK. „CONTRIMIJ" N.Y. nette naaisters en leerling-naaisters. DINSDAG 14 FEBRUARI 1956. 34e JAARGANG no. 13. SOESTER (OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDUK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De heer W. J. van Schaffelaar zal vanavond, als voorzitter van de Soes- ter Sportfederatie, de jaarvergadering in „De Gouden Ploeg" presideren en het staat te bezien, dat daar door de afgevaardigden van de 20 sportvere nigingen, die bij de federatie aange sloten zijn, belangrijke besprekingen ge houden zullen worden. Niet alleen als voorzitter van dit grote Soester lichaam, maar ook als direc teur van het jubilerende „Olympia", de Christelijke Gymnastiekvereniging, neemt de heer Van Schaffelaar een belangrijke plaats in onder hen, die ijveren voor de lichamelijke oefening. Tot 1941 was hij twaalf jaar direc teur van de Christelijke Gymnastiek vereniging „Fraternitas", door de oor log aan haar eind gekomen. Het eerste jaar van haar bestaan was de heer Van Schaffelaar de technische leider van „Olympia" met ongeveer 150 leden. Toen hij in 1952 opnieuw deze functie aanvaardde waren er al 300 leden en thans 700 met 26 lesuren per week, verdeeld over verschillende gymnastieklokalen. „Olympia" kreeg haar naam op de tweede vergadering, die in het huis van de heer Van Schaffelaar gehou den werd en in de loop van 10 jaar is deze vereniging de grootste van Soest geworden op het terrein van de lichamelijke oefening. Een mooi suc ces voor de oprichters, van wie de heer F. Slijper de grote stoot gaf door het vele werk dat hij verrichtte om Olympia in het leven te roepen. Drie en een half jaar geleden nam de heer Van Schaffelaar contact op met de heren W. Groart, H. ten Broek en anderen, om te komen tot het stich ten van een Soester Gemeenschap. De ze kwam niet tot stand in de be doelde vorm, maar als een coördine rend lichaam, dat de verbroedering in de sport stimuleerde en de Soester sportverenigingen bij elkaar bracht. TÏians zijn er twintig vereni<nngen aan gesloten S.E.C., B.D.C. Hees, K.P.S., S.T.C. (K.V.S.), Crescendo, Olympia, O.E.V., Tennisclub Soest, Tempo, Mixed Hockeyclub, IJsclub Peter's Baan, Mo tor- en Autoclub, Duinkikkers, S.V.V., S.P.S.V. Bromfietsclub, Shot, N.W.O. en B.D.C. (dameshandbal). De sportweek werd het belangrijkste succes van de Soester Sportfederatie, daar deze alleen georganiseerd kon worden door onderlinge samenwerking van de verenigingen, die op deze wijze geen financiële risico's liepen, daar de Sportfederatie garant was. Het eerste bestuur van de federatie bestond slechts uit drie leden, de heren Groart, Ten Broek en Van Schaffelaar en het particulier initiatief bleef par ticulier, daar geen subsidie van de ge meente ontvangen wordt. Om de federatie tot stand te brengen Pasop hier komt een voorrangsweg Kijk uitmet stadslicht rijen Rem af een bord voor slipgevaar! Zeg vriend, je mag niet snijen! Zo zit de automobilist Voortdurend maar te loeren Wil hij zijn hachje veilig, snel En onverlet vervoeren. Zijn hoofd zwiept al maar heen en weer Naar palen, lichten, borden, Wie nog niet in Den Dolder zit, Zou er patiënt van worden; Een onbewaakte overweg, Verboden te parkeren, Een oversteekplaats voor groot wild, Die hij niet mag negéren. Verkeer van d' andere kant gaat vóór, Verboden in te halen, Gevaarlijk kruispunt, richtingspijl, Wel vijf en tachtig malen; Hij duikt des avonds kleurenblind Bij moeder in de koffer; Heeft hij die dag geen bon gehad, Dan is hij nóg een boffer Maar heeft hij, óp van zenuwen, De wet eens overtreden, Dan is voor balie en voor bef Zijn leed nog niet geleden; Met ogen als een knipperlicht Roept men hem tot de orde „Menéér Bent u dan stekeblind Of staan er soms geen borden?!" JAAP MIJDERWIJK. (Nadruk verboden.) heeft men alle besturen van verenigin gen die een sport beoefenen moeten be zoeken, daar een rondschrijven niet het gewenste resultaat zou hebben en de eerste vergadering in de brandweer kazerne had succes. Iedere sport kon nu door een sportweek in het middelpunt van de belangstelling geplaatst worden en tevens werd het belang van de gemeenschap gediend daar sportmanifestaties gehouden kon den worden, die de belangstelling gaan de maakten. Het concours hippique, dat met een schuchtere poging begon, is nu reeds een- gebeurtenis van belang geworden, waarmee de sportfederatie eer inlegt en de belangstelling van prominente figuren op het terrein van de paarden sport is groeiende. Bijzonder verheugend was de konink lijke belangstelling in de vorm van het deelnemen der prinsessen. De heer Van Schaffelaar hoopt, dat binnenkort aan het concours hippique deelgenomen kan worden door een lan delijke rij vereniging uit Soest en er zijn al sporen van plannen om dit te be reiken en mogelijk zullen we spoedig in onze gemeente de opvolgers van de Paleisruiters kunnen begroeten. De gymnastiek ligt de directeur van Olympia natuurlijk heel na aan het hart en hij bereurt het, dat er zo wei nig senior-gymnasten zijn. De jeugd is heel vaak lid tot een jaar of 14, dan vergt het huiswerk te veel tijd en als ze daar vanaf zijn moeten ze in dienst. Komen ze daar uit, dan hebben ze wel iets anders aan hun hoofd dan turnen, omdat er een bestaan opgebouwd moet worden. Daarbij komt, dat gymnastiek en turnen weinig kansen biedt om in korte tijd uit te blinken en daar hebben velen het geduld niet voor. De vrouwelijke leden is het om de be weging te doen en de mannen in door snee om prestaties en prestaties eisen heel veel oefening. De seniores bestaan dan ook over het algemeen voor 1/3 uit heren en 2/3 uit dames. Er zijn echter nog meer moeilijkheden voor de gymnastiekverenigingen, die hoge zaalhuren moeten betalen, kost bare toestellen nodig hebben en prac- tisch geen publiek kunnen trekken zoals de beoefenaars van buitensporten. De kasmiddelen blijven dan ook beperkt en expansiemogelijkheden kunnen niet uit gebuit worden. Daarbij zijn de contri buties na de oorlog met ongeveer 50 °/o verhoogd, wat veel te weinig is, gezien de stijgingen van 300 tot 400 °/o van vele prijzen. De heer Van Schaffelaar wil dan ook helemaal niet hameren op het aanbeeld van terreinen en zalen, want anders komen daar te veel deuken in, maar het zou gewenst zijn, dat uitvoeringen van gymnastiekverenigingen, zonder het ka rakter van een feestavond, vrij van vermakelijkheidsbelasting zouden ko men, zoals dat al in veel gemeenten het geval is. Vanavond presideert de heer Van Schaf felaar opnieuw de jaarvergadering van de Sportfederatie, waar belangrijke be slissingen genomen zullen worden, die van belang zijn voor de vele duizenden Soestenaren, die de sport in vereni gingsverband beoefenen. UITSLAG VAN DE SCHAATSWEDSTRIJDEN HEREN. Zaterdagmiddag zijn er schaatswedstrij den voor heren op de Peter's baan gehouden, waaraan alleen niet-leden van de Nederlandse Vereniging ter Bevor dering van het Hardrijden op de Schaats (N.V.B.H.S.) konden deelnemen. De af stand was 1000 meter. De uitslag was 1. Jan Swager 25.-). 2. B. de Ruigt 10.-). 3. J. Korens (ƒ5.-). 4. N. Gros (ƒ2.50). WAARSCHUWING VAN DE BRANDWEER. Door de grote koude en droogte is de kans op brand groter geworden en het blussen wordt bemoeilijkt door de vorst. Te hard stoken kan een brand veroor zaken, zoals die zaterdagmiddag bij „De Kleine Witte" plaats vond, waar een houten balk door de schoorsteen liep. JAARVERGADERING PHILATELICA. De afdeling Soest van de Internationale Vereniging van Postzegelliefhebbers „Philatelica" vergaderde vrijdagavond in „De Schouw" en de heer J. K. de Bruin, voorzitter, verwelkomde de le den en in het bijzonder een nieuw jeugdlid en 2 Amerfsoortse leden. De opkomst werd door de voorzitter geroemd, maar het verdient aanbeve ling, dat men voortaan beter op tijd komt, daar het de bedoeling is, dat de vergaderingen om 8 uur beginnen. Op 1 januari was het ledental 103 en thans 112. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Adriaans, gaf bijzonderheden over de verrichtingen van de vereni ging in het afgelopen jubileumjaar, waarin een grote tentoonstelling ge houden werd, terwijl de heer Brockx succes behaalde door het winnen van de wisselbeker. Het ledental, dat op 1 januari 1955 106 bedroeg, liep terug tot 103, maar uit het voorwoord van de voorzitter was reeds gebleken, dat de laatste zes weken gunstig geweest waren. De penningmeester, de heer A. G. de Rooy, deelde mee, dat er ruim 130 gul den in kas was. Het tekort van de ten toonstelling ter gelegenheid van het tweede lustrum bedroeg 500.maar de vereniging had dit ingelopen zonder te beschikken over gemeentelijke sub sidie. De heren Van Ameide en Kwant, die de kascommissie vormden, roemden het financieel beleid van de penning meester. De heer C. Lommen, die met de administratie van het rondzendver- keer belast is, deelde mee, dat onge veer 1200 boekjes bij de leden in om loop geweest waren en dat de omzet over 1955 3000.bedroeg bij een to taal van 60000 zegels. Het rondzend- verkeer had een uitstekend verloop ge had. Na de pauze werd een grote gratis ver loting gehouden, waarbij dg leden ieder een zegel wonnen, waarvan de prijs varieerde van 2 tot 45 gulden. De voorzitter» dankte de secretaris, pen ningmeester, kascommissie en de heer Lommen voor het werk, dat zij ver richt hadden voor de vereniging. Bin nenkort zal een ledenwerfaktie begon nen worden om de vereniging te ver sterken. Nadat de gebruikelijke veiling gehouden was sloot de heer De Bruin dp verga dering. BALLET-DANSEN IN ST. JOSEPH. Wie zaterdagmiddag thuis bij de kachel zat of aan het schaatsen was heeft iets verzuimd dat in Soest zelden te zien is en dat bijzonder interessant en boei end was. Interessant door de vlotte causerie van de heer Schultink, oude bekende bij de Volksuniversiteit, en boeiend door het optreden van Maria Huisman en Conrad v. d. Weetering, solisten van het Nederlands ballet van Sonja Gaskel, met Tilly Langendijk aan de piano. De heer A. P. Stokhof de Jong sprak in zijn openingswoord zijn waardering uit over de goede opkomst en hij kon de heer Schultink als oude bekende be groeten, want deze kwam reeds voor dé derde maal voor de Volksuniversiteit spreken. Vervolgens sprak de heer Schultink over ballet-techniek, het gesprokene verduidelijkend met het voordoen van verschillende passen en bewegingen. Wanneer men voor het eerst kennis maakt met de bewegingen van de dan seressen en dansers dan lijkt dit on natuurlijk, soms zelfs raar en men denkt aan een eigen vinding. Nadere kennis making doet zien, dat dit alles inter nationaal is. Deze techniek is niet in een handomdraai tot stand gekomen, maar door de eeuwen heen ontstaan uit gewoon huppelen en springen. De primitieve mens, die nauwelijks dacht, zag in de natuur ontelbare vijan dige geesten, die gunstig gestemd kon den worden door het uitdragen van eigen geest onder het dansen. Toen was er geen techniek maar alleen maar het ronddraaien tot men er letterlijk bij neerviel. Later danste men niet om geesten te bezweren maar om de om geving te behagen, maar slechts lang zaam kwam men uit de kringdans naar de rijdans. In de kringdans voelde men zich meer gedekt tegen de buitenwereld. In dé middeleeuwen was het dansen nog vrij primitief. Een pas naar links, een kleinere naar rechts en zo door, zonder variatie en bij het dansen in rij ging het er veelal om goed te laten zien dat men kostbaar gekleed ging. Prach tige zware kleren beletten het snel dansen. Na de bas-dans met révérences de capriole, degaillarde en de pavane met meer bewegingen. Veel is hier over genoteerd in een tweegesprek, ge schreven door Arbot. De walsachtige Volta kan men beschouwen als het swingnummer van de 16e eeuw, van daar de afkeuring van de schrijver voor deze dans. Pas laat ging men over tot het be studeren van de passen en omstreeks 1700 ging men in Frankrijk 'waarde hechten aan gracieus dansen. Het me nuet kwam in zwang en het danstempo kwam hoger te liggen. De leek had 7 jaar nodig om de menuet goed te le ren, zodat slechts beroepsdansers de top konden bereiken. In 1670 werd de Aca- demy royale de danse in Parijs opge richt en dit instituut bestaat thans nog. De dans nam toen een grote plaats in Frankrijk in en Lodewijk XIV trad graag zelf in balletten op. Hij werd de Zonnekoning genoemd omdat hij eens de rol van de zon in een ballet had. In 1681 kwamen de eerste vrouwen bij het ballet en zij namen een voorname plaats in. Soms zelfs zo, dat ze de man nen nagenoeg verdrongen in het zware beroep, dat enorm veel van het li chaam eist. Dagelijks trainen, repeteren van het oude, instuderen van het nieu we en optreden. Deze opofferingen wor den vaak slecht betaald. Nadat de heer Schultink Maria Huis man, specialiste op het terrein van de ballet-volksdans, en haar partner Co- nard v. d. Weetering had voorgesteld, gaven de beide solisten demonstraties. Entrecat, pirouette en dehors en dedans, pliers en tendu's bij volksdans en klas sieke dans, khiebewegingen en bewe gingsreeksen, klassiek adagio, batte- ment en een walsdeel. Dit alles om te demonstreren wat groeide uit lopen en primitieve dans. Bijzonder mooi was de czardas van Brahms, voorstellend het liefdesspel tussen een jongen en een meisje en de stijlvolle en grazieuse prelude en mazurka uit Les Sylphides van Frè- dric Chopin. Na een pas de deux „De Blauwe Vogel" moest het publiek ach teruit om ruimte te geven aan de dan seres en danser, die virtuositeit toon den, die in het variété thuis hoort, zoals de heer Schultinck opmerkte. Als een danseres 32 maal een pirouette draait dan is dat wel kunstig, maar met kunst heeft het niets te maken. Anna Pauwlowna heeft dit bijzonder tot uiting gebracht en geleerd, dat het dansen uiting moet zijn van het ziele- leven. De heer Schultink had enorme ballet ten gezien met honderden danseressen en dansers, maar een filmpje, die Anna Pawlowna tijdens haar oefeningen toon de, bracht meer moois van de ballet- dans. Met het verzoek aan het publiek naar kunst in de balletdans en niet naar trucjes te vragen, besloot de heer Schul tink zijn uiteenzetting, die met lang durig applaus en een dankwoord van de heer Stokhof de Jong beloond werd. LUSTRUM-CARNAVALSBAL BIJ „EEMLAND". Voor de vijfde maal verwelkomde Prins Carnaval in restaurant „Eemland" de gecostumeerden, die onder zijn konink lijke leiding de avond en een deel van de nacht gingen doorbrengen onder het motto „Makt zoveul leut as ge mar kunt, want leut is het enigste wat in deze tijd niets kost". En er is veel leut gemaakt. De 12 man sterke Ericakapel, het draaiorgel Peer- ke, Eemland's huiskapel en de boeren- kapel met het enorme volume, waarom de naam „Boerengeweld" gekozen werd, zorgden voor een continu-muziekbedrijf en de vreemdste paren schoven over de dansvloer. De mooiste dame, een verleidelijke Spaanse schone, danste met de origi neelste heer, die er als krijgsgevan gene zo haveloos uitzag, dat hij lof van de jury oogstte. De vederlichte ballarina, tweede van de schone dames, werd in de armen van de secretaris van de sheik rond gevoerd, terwijl zijn baas het woestijn zand uit z'n keel stond weg te spoe len. Een andere sheik, door de jury aan geduid als de witte, nam de tweede plaats in achter Prins Carnaval van de fraaiste heren en wij zagen deze woestijnheersers dansen met de origi neelste dame, die een paradijsvogel voorstelde en voor haar creatie een schemerlampje kreeg. Een rode Indiaanse behaalde de tweede prijs bij de origineelste dames en zij werd gevolgd door een aardig hoela meisje met veel riet en weinig textiel, terwijl Carmen en een Russische de rij der origineelste sloten. Haroen al Dinges was er met een van zijn twaalf vrouwen en dit paar kreeg de eerste prijs vóór een paar uit het land van Franco. Een hofdame danste met een Spaanse edelman om een beetje in haar stand te blijven en bei den kregen een derde prijs. Een muurbloempje werd vierde bij de dames en een Chinese vijfde. Een enor me sigaret omhulde het bovenlichaam van een man, die de vierde prijs bij de heren kreeg en met dansen had hij nogal wat last van de lampen die In zijn nieuwjaarsrede 1956 zei onze Burgemeester o.m. het volgende „De woningnood vormt nog steeds een zwarte bladzijde in ons gemeentelijk leven van honderden onzer gemeente- kele verhouding tot de heersende nood en de normale expansie. De spannin gen en het leed, die hierdoor in het leven van honderden onge gemeente naren ontstaan, de schade aan de ge zondheid, aan lichaam en geest, ver vullen mij met grote zorg". Even verder vertelt de Burgemeester ons, dat op 1 januari van dit jaar 1444 gezinnen een woning zochten, hetgeen 6 (zes) minder is dan per 1 januari 1955. Er zou een goedkoop grapje te maken zijn, dat we tóch vooruitgaan, maar dat het, zonder tegenslagen, nog 250 jaar zal duren, voordat, in dit tempo, het woningtekort is opgeheven. Ik ben er van overtuigd, dat, wanneer het alleen aan onze Burgemeester en zijn college zou liggen, zij wegen zou den weten te vinden om de woning nood wel op succes hebbende manier aan te grijpen, maar omdat we nu een maal onze (haast heilige) gemeentelijke bouwvoorschriften hebben en boven dien een planoloog met alle 10 vingers in de pap als het bebouwingsplannen betreft, zijn zij aan handen en voeten gebonden. Anders, en nu kom ik weer op een reeds enige keren door mij bereden stokpaardje, zouden, op verschillende zich daarvoor puik lenende punten in onze gemeente, de woningen ook zonder subsidie uit de grond kunnen worden gestampt. Droomwoningen, waarnaar honderden snakken, met alleen een stenen onderbouw van ca. 70 c.M. en de rest dubbelwandig hout. Ik weet, dat deskundigen in onze ge meente, bij het idee alleen, zich reeds kriebelig voelen worden en mij voor de zoveelste keer voor dada slijten. Dat vind ik niet zo erg en ik heb res pect voor hun denken in „solide wo ningen". Ik wil graag een concessie doen, al ben ik er ook van overtuigd, dat een goede houten woning in dege lijkheid niet veel behoeft onder te doen voor een conversatief stenen huis. Laten we die houten woningen desnoods een beetje „wegstoppen". Daar hebben we in onze gemeente plaatsen genoeg voor en dan behoeven gevoelige voor bijgangers er zich niet aan te ergeren. We kunnen buurtschappen vormen van alleen houten huizen met stenen on derbouw. Wanneer het ons werkelijk ernst is met de woningnood, moeten we wat aandur ven. Niet naar „Den Haag" blijven kijken om „volume", dat toch niet komt of te weinig. We moeten van het idee zien los te komen, dat een houten woning erg in ferieur is. Goed geïmpregneerd hout is (haast) niet minderwaardig aan steen. Daarvoor zijn voorbeelden, ook in onze eigen gemeente, te over. Geriefelijke houten huizen, als door mij bedoeld, zijn inderdaad uit de grond te stampen. Bijzondere omstandigheden vragen bij zondere maatregelen en bouwvoorschrif ten van vóór de oorlog vangen die niet op. Daarvan moeten we ons trach ten los te maken. H. OEKMAN. v.h. KANN CO. vraagt voor haar atelier Prettige werkkring. Hoog loon. Aanmelden Beckeringhstraat 20. niet berekend waren op mannen met zulke enorme uitsteekstels. Een Ara bier werd hier vijfde. Een martiale Franse gardist danste met een van de twee geisha's, die de eerste prrs voor de origineelste paren behaalden, gevolgd door een zigeuner- paar met erg zwarte haren en erg witte tanden en een paar vlotte Engelse ma trozen. Een Chinees werd derde van de origineelste heren, een sheik vierde en een chirurg vijfde. Zes cowboys en cowgirls wonnen de groepsprijs en al deze beloonden dans ten met niet-beloonden en mensen die volstonden met een muts en een mas ker. Adolf was er ook met snor en spuuglok, maar voor de rest had hij meer weg van een doodgewoon bur ger. Het was gezellig, het was leuk en ieder jaar komen er meer costuums bij.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1