Voor HOEDEN naar HOPPENBROUWERS %Onrt peVWa TWEEDE BLAD Wat doen de Soestenaren tijdens de heersende kou? Autoverhuurbedrijf Wijma RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH Handen en Lippen ruw?PUBQL WITTE KRUIS ONTVOERD Help het dier in nood! HAMËA ÖERMOOÈNf VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 24 FEBRUARI 1956. Er is wel niemand, die niets te maken heeft met de barre kou en de sneeuw, die decimeters hoog ligt en voorlopig wel zal blijven liggen, tenzij het warm water gaat regenen. Wie er dagelijks uit moet heeft te tobben met de gladheid, met handen die verkleumen en oren die willen be vriezen, en zij die thuis kunnen blijven zijn in hoofdzaak de bejaarden, die eigenlijk veel liever eens de straat opgaan, maar zich veelal niet op de gladde weg wagen en wachten tot de temperatuur hoger ligt en de straten schoon zijn. A. De aannemer is een van de eersten, die in het woordenboek genoemd wordt en hij heeft al heel veel te maken met deze kou. Gelukkig is het nog niet zo erg als vorig jaar, toen er in de bouwvakken drie maanden lang niet gewerkt is. Als het straks gaat dooien kan er nog niet direct begonnen worden, want vele materialen moeten zich eerst aan passen aan de temperatuur en het kei harde cement is niet direct bruikbaar. De accountant, de adjunct-commies, de analist en de autogeen-lasser hebben minder te maken met vorst en kou dan de asfalteur, die thans niet aan de wegen kan werken. De administrateur zit bij de kachel, de autospuiter en autoschilder bevinden zich eveneens binnen, maar de arts moet erop uit en vooral in deze tijd zijn er veel zieken. SOESTERBERGSESTRAAT 95 TELEFOON 3316 All risks verzekerd Radio en verwarming Niet krabben. Do helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Dan hebben de advocaat en de archaeo- loog het beter. De architect kan bin nenshuis wel werk vinden, de auto monteur eveneens, maar het is geen pretje nu onder een wagen te kruipen als de garage niet warm te stoken is. De apothekersknecht zal moeite heb ben geen flesje te breken tijdens glij partijen, maar de ambtenaar heeft wei nig last, tenzij hij in de buitendienst zit, en een amanuensis kan er voor zorgen, dat hij niet te ver van de kachel af zit. Assuradeur en autohandelaar moeten er op uit, maar niemand zal ze kwaad aankijken als ze een dag bij de haard blijven zitten. B. B isde bakker, die bakt ons brood, hebben we vroeger geleerd, maar brood bakken valt bij deze temperatuur ook niet mee, omdat het deeg slecht rijzen wil en het bezorgen van het manna is helemaal een probleem. De bakkers hebben dan ook besloten twee dagen per week niet te bakken en niet te bezorgen en niemand kan het ze kwalijk nemen. Bankwerker, boorder, boekhouder, bankemployé, boekdrukker, boekhandelaar, brillenslij- per, binnenhuisarchitect, boekbinder, boordenstrijker en biljartmaker, zij zijn allen niet langer buiten dan nodig is om de plaats van hun werkzaamhe den te bereiken en op de terugweg naar de warme kachel, maar een bad meester komt daar nu helemaal niet vandaan, evenmin als een betonwer ker. De brandstoffenhandelaar zou een gouden tijd beleven als er niet zoveel op de lat gekocht werd en als er geen schaarste aan kolen dreigde. De bloe mist en de bloemkweker strijden har der tegen de vorst dan wie ook en de behanger zal geen tijd van hoogconjunc tuur beleven, want wie denkt er nu aan behangen De boerenknecht gaat door met zijn werk, de brander brandt voort en warmt zich, de bewaker lijdt kou als hij buiten moet waken en de bootsman is gelukkig af als hij toe vallig in de Rode Zee zit. De bijkok zit het dichtst bij het vuur dus hij warmt zich het best, de bouwkundige zal zich veel met z'n tekeningen bezig houden, de boomkweker zal er voor zor gen, dat de bomen niet te lijden heb ben van de kou en de bosarbeider zal menigmaal in z'n handen wrijven wan neer hij aan het werk is. En dan de besteller van de P.T.T., die geregelde bezoeker aan onze huisdeur, die nu een zware taak heeft en die er meer op uit moet dan de banketbakker, de bloembollenhandelaar en de betoncon- structeur. C. Caféhouders zijn er haast niet meer in Soest, want het zijn nagenoeg alle maal restaurant-houders geworden. Vroeger ging een man even naar de kroeg of de herberg. Later werd het 't café en nu is het al 't restaurant geworden waar hij z'n borrel drinkt en zich innerlijk kan verwarmen. De men sen uit 't drooggelegde Hees blijven ook thuis omdat zij kilometers moeten af leggen om een borrel te kunnen krij gen. D« correspondent zit lekker warm, evenals de chemicus, de calculator, de cantine-beheerder, de candidaat-nota- ris, de cassière, de chef-kok, de costu- mière, maar van de crasseur weet ik het echt niet, omdat ik geen notie heb wat dat is. De colporteur zal er op uit moeten en de controleur en de contro- leuse eveneens, tenzij ze het in een be drijf zijn. De carosseriebekleder zal waar schijnlijk niet in de sneeuw zitten, even min als de carosseriebouwer, maar de commies kan tot beide kategorieën be horen. De corveër zal het zoveel mo gelijk binnenshuis moeten zoeken, even als de consulent, maar de chauffeur kan binnen niet veel beginnen en er wordt veel van zijn kunde gevraagd door de gladde wegen. KONINGINNE LAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 D. Een drukker, een dienstbode, een drogist en een directeur kunnen het met de vorst nog wel uithouden, maar de dierenarts zal menigmaal de kou in moeten om voor de dierenwereld te zorgen. Dansleraren en deurwaarders schijnen er in Soest niet te wonen, evenmin als diamantbewerkers. Diplo maten komen hier evenmin voor en niemand heeft als beroep doodgraver opgegeven. Dierentemmers, duikers, duikbootcommandanten en dwangarbei ders zoekt men hier eveneens tever geefs. Draaiers zijn er wel en zij zul len hun werk in hoofdzaak in goed- verwarmde fabrieken verrichten. E. De electriciën heeft veel te doen met storingen door overbelasting en elk ogenblik wordt zijn hulp ingeroepen. Van aanleg in nieuwbouw komt met deze vorst niets terecht. De etaleur kan het nog wel houden, maar de expediteur moet er op uit. De econoom zal veelal binnenskamers economie bedrijven, de emaille-brander en de emaillemaker gaan ook niet bui ten zitten, maar of men emulsie binnen maakt weet ik niet, want ik heb nog nooit van een emulsiemaker gehoord. F. De fabrikant heeft vele problemen door vorst en sneeuw. Slechte aanvoer van materiaal, onbruikbaarheid voor lange tijd van het materiaal dat buiten ligt, terwijl vertegenwoordigers veel minder kunnen doen dan anders. De fruitteler zal zich aan z'n kas moe ten houden, de fotograaf zal het zoveel mogelijk binnenshuis zoeken, maar de foto-journalist zal met verkleumde vin gers voor foto's moeten zorgen. Een filmgietmeester komt nu niet buiten als hij aan het werk is, een fitter kan buiten weinig beginnen, de firmant moet het op kantoor zoeken, maar de fruit- Het A.B.C. van Uw succes |irecteur Hij zou er geen gat meer in zien met zo n lapwerk. Gelukkig is er Oegelijk onzichtbaar stoppen! Hilversum - Langestr.,,99 Tel. 8889 Laren - Veldweg 1 - Tel. 3025 Soest - Molenstraat 16 - Tel. 3258 Oud Loosdrécht - C 144 - Tel. 216 handelaar is voortdurend in gevecht met de vorst, de prijzen en de huis vrouw, die nu meer geld voor kolen dan voor fruit nodig heeft. Fietsenma kers plakken de banden niet op straat en trekken zich terug in de werkplaats, niet te ver van de kachel. G. De groentehandelaar is goed af als hij ook een winkel heeft, want de vorst bedreigt de waren van hem die langs de deuren gaat. De grondwerker laat de grond maar zitten tot beter tijden, maar de gymnastiekleraar moet naar school. De garagehouder krijgt menige auto onderhanden, die in kon- flikt met de vorst kwam en de glas in-lood-zetter kan alleen binnenshuis terecht, evenals de glasbewerker. De gezinsverzorgster heeft het extra zwaar door het uitvallen van sommige mid delen van comfort als waterleiding en bad, de grossier kan niet altijd thuis blijven zitten en de graniet werker moet proberen de kost binnenshuis te ver dienen. Glazenwassers zie je niet aan het werk, gereedschapsmakers verwij deren zich niet al te ver van de ver warming en gezagvoerders kunnen veel kou lijden, tenzij ze zich tijdig naar warmer streken konden terug trekken. H. Hotelhouders zullen weinig mensen zien, die komen om de schoonheid van de Soester omgeving te bewonderen. Huisschilders wagen zich niet op de ladder, hout- en handelsagenten zullen er op uit moeten, vorst of geen vorst, maar horlogemakers, huisknechten, houtbewerkers, houtzagers, hulpen in de huishouding, huishoudsters en hand wevers kunnen het veelal binnen af. Als huisvrouw een beroep is, dan is het vooral in deze tijd een heel slecht be roep. De kachel krijgt nooit genoeg, de kinderen komen vaak huilend van de kou thuis of likken aan brugleu ningen om te zien of hun tong er aan vast vriest; vuile voeten, niet te vullen magen, bevroren dit en bevroren dat en de meeste kamers steenkoud. Han delaren moeten er op uit. I. Imkers kruipen maar bij de kachel, evenals instrumentmakers en illustra tors. Industrieëlen hebben vele moei lijkheden op het gebied van materiaal voorziening en personeelsverzuim, in- stalleurs kunnen weinig in de nieuw bouw beginnen, doch inspecteurs kun nen niet thuis blijven. Zeker niet de inspecteur van de dierenbescherming, die in deze tijd een zware taak heeft, om de dierenwereld zoveel mogelijk te gen de vorst te beschermen. J. Journalisten zijn altijd al arme stak kers, die werken als een ander zich ontspant, maar in deze tijden zijn het helemaal beklagenswaardige lieden, want alle mogelijke dingen die moeten gebeuren gebeuren niet en je kunt niet altijd schaatsuitslagen geven. K. De kappers zien veel mannen in lange tijd niet, want al dat knippen is niets waard met dit weer, maar het permanenten en watergolven gaat na tuurlijk door, zodat de kapsters even min bij de haard zitten. Kolensjouwers hebben niet te klagen over gebrek aan werk, maar kunstschilders zullen moe ten ervaren, dat antraciet en eierkolen meer betekenen dan landschappen en zelfportretten. Kassiers, kleermakers, keukenknechten, kachelsmeden, kunst- nijveraars, kelners en koks kunnen het veelal binnen af, maar de kruidenier moet de gladde weg op om te horen en te bezorgen. De kuiper kuipt over dekt, de kinderverzorgster en de kinder leidster hebben het druk met het warm wrijven van verkleumde kindervuist jes, de korporaal is afhankelijk van het dienstrooster, de keurmeester moet er op uit, maar de kerkorgelpijpenmaker zal z'n pijpen wel binnen fabriceren, terwijl de kippenfokker het kalm aan doet tot warmer tijden. Kantoorbe dienden kunnen het wel uithouden. L. De lompenkoopman kan z'n plezier wel op wanneer hij zich met handkar en geroep op straat begeeft en als de linnen juffrouw bij het aanraken van lakens hetzelfde gevoel heeft als hij of zij, die 's avonds tussen dat koude textiel schuift, dan is dat evenmin een benijdenswaardig beroep in de vorst periode. De loodgieter is een veelge vraagde vakman in deze tijd, maar als het gaat dooien zal er nog harder om hem geroepen worden. Laboranten, le raren en leraressen blijven binnen, evenals lakspuiters, maar liefdezusters kunnen dat niet. Landmeetkundigen zullen nu waarschijnlijk aardappelen schillen voor hun vrouw. Landbouwers bebouwen thans niets, voor hen is er bij huis nog genoeg te doen. M. Melkhandelaren hebben een weinig benijdenswaardig beroep en als het nog wat harder gaat vriezen kunnen ze de melk wel per kilo of brok verkopen. Matrozen kunnen rustig doorgaan met varen, want de zee vriest niet dicht, maar metselaars zitten thuis. Matten makers, metaalslijpers, montagewerkers, monteurs, musici, makelaars, molenaars en metereologen zullen meestal niet te veel in de buitenlucht hoeven te wer ken, meubelfabrikanten evenmin als ma chinisten en de melkveehouders doen hun werk op stal. N. Naaisters zitten bij de kachel en net- tenbouwers in de fabriek, tenminste bij dit weer. O. Organisten hebben wel eens last met hun orgel, maar de ovenist zal met genoegen de warmte van z'n oven voe len. Oliehandelaren hebben het niet best als ze met een petroleumwagen langs de huizen moeten, doch een op perman zit bij moeder de vrouw. Or gelbouwers zijn binnenshuis, onderwij zers op school en de operateur werkt in deze periode evenmin in de openlucht. Orgedraaiers, collega's van Willem Pa rel, kent onze gemeente niet, dus die behoeven geen kou te lijden bij het dienen van de kunst. P. Politiemannen kunnen hun suveil- lance moeilijk op de fiets doen, zodat motorisch vervoer een belangrijke plaats inneemt. De grote drie Het heilzame Witte Kruis-ge- neesmiddel in 3 vormen. Naast poeders ook cachets en tabletten. Witte Kruis helpt direct tegen Uw pijnen. Brengt geen maag stoornissen teweeg. Zijn de agenten anders fel op fietsers die geen licht hebben, in deze kou en met de vele sneeuw wordt eerst ge- kontrol eer d of er sprake is van een slippende dynamo en is dat het geval dan wordt nog wel een oogje dicht geknepen. Heb je helemaal geen lamp op je fiets, dan ben je natuurlijk de sigaar al vriest het 44 graden. De po litie beijvert zich ook de dierenwereld van voedsel te voorzien en rekent hier in op de medewerking van het publiek. Priesters doen hun werk of het vriest of niet, evenals predikanten. Papierpersers zitten natuurlijk binnen, evenals papierbewerkers, pottenbakkers, plaatwerkers, procuratiehouders, pen sionhouders, pedicures. Pannendekkers wagen zich natuurijk niet op het dak en poeliers en pluimveehuoders hopen op beter tijden met minder vorst. Q. Quaestoren waren er wel bij de Ro meinen, maar in Soest zijn ze niet te vinden en een quatremainspeler moet er iets anders bijdoen om in het leven te blijven. Querulanten zijn er natuurlijk ook in onze geemente wel, maar daar is weinig mee te verdienen, terwijl je quibus beter als kwibus kunt schrij ven. Maar dat is ook al geen beroep. R. Reizigers heten tegenwoordig verte genwoordigers en zij moeten de felle 26. Zij zouden op de Schotse kust aan land gezet worden en het leek wel, dat dit een gevaarlijk karwei zou wor den. De kapitein had geen betrouw bare kaart en zijn eerste officier, de enige die deze wateren kende, was gedood. De zee stootte hier en daar op halve en geheel verborgen klippen en de kapitein stond mat sombere blik aan dek. Eindelijk dacht hij in veilig water te zijn gekomen, maar plotseling greep een verraderlijke stroming de bark. Als een tol draaide het schip rond en even later liep het schip met heftig gekraak op een verborgen rif. David, die naast Alan stond, viel met een schok over boord in zee toen het schip onvarhoeds over stag ging. On ophoudelijk werd hij heen en weer ge slingerd en kreeg veel water binnen, waarna hij in een kolk wegzonk. Plotseling voelde hij echter houvast. Een ra, die in zee gestort was, kon hij grijpen en er aan blijven drijven. Langzaam kwam hij weer in rustig water en ook kwam hij weer wat tot zich zelf. Waar hij op dreef was een resarve-ra. kou in.'Een rector alleen maar om naar school en naar huis te gaan, dus dat is nog wel te doen. Reclameschilders zitten in een verwarmd atelier en rij wielhandelaren gaan evenmin de hui zen langs. De rangeerder kan z'n werk echter niet thuis doen en menigmaal zal hij verkleumd raken. Ik weet niet of een revolverdraaier revolvers draait, maar dat doet hij in ieder geval binnen. Rietdekkers zullen beslist niet op het dak kruipen zolang het vriest, rijtuig makers maken de rijuigen tussen vier muren, maar rechercheurs moeten de buitenlucht in als er dieven te vangen zijn. Radiohandelaren, rijknechten en rentmeesters kunnen veel binnen af, maar ze zullen toch wel eens moeten ervaren, dat oren de neiging hebben snel te bevriezen. S. Slagers worden op vele manieren in de uitoefening van hun beroep belem merd. Kou in de winkel, kou in het slachthuis en er was een slager, die me zei, dat er in de winter geen beroer der beroep is dan slager. Overigens wordt er toch flink gegeten. De schoenmaker kan nu wel naar buiten gaan, want er wordt niet gelopen, dus slijten de schoenen niet. Spoorwegar- arbeiders kunnen hun lol ook wel op, want zij kunnen niet binnen zitten zo als de sigarenmakers, de strijksters, de schrijvers, soldeerders, stempelmakers, scheikundigen, stempelzetters en salon bedienden. Stukadoors, stratenmakers en sjouwerlieden, voorzover ze in de bouw zitten, wachten bij de kachel op dooi en vorstverletuitkering. De stof feerder stoffeert binnen, de schoolreini- ger doet de buitenboel wel als het dooit, de stuurman kiest de zoute open zee, de schadecommissaris heeft het even druk als anders, maar de sneeuwruimer heeft meer te doen dan in Augustus. T. Tandartsen gaan door, maar tuin bazen hebben weinig te doen, evenals vele timmerlieden en terrazowerkers, die bij de bouw betrokken zijn. Ter reinwachters waken ook bij vorst, maar de telefonisten behoeven geen kou te lijden. Transporteurs vaak wel, want voor transporten moet je de straat op. Om niet eens te spreken van tijdschrif tenbezorgers en telegrambestellers. Taxi-ondernemers hebben het bij deze weersgestelheid ook niet iedeaal, maar technologen, typografen en tegelpersers komen nauwelijks buiten. U. Uitsmijters wonen er niet in Soest. Wel uitbeners en uitgevers, die ook bij vorst werken. Uitvoerders voeren bij dit weer weinig uit en hebben nu tijd voor schaatsenrijden. V. Voerlieden kunnen zich thans niet, zoals het mannetje, dat langs de zand weg reed, in slaap laten wiegen, want-dan vriezen ze dood. Verpleegsters moeten door weer en wind, evenals verzekeringsagenten. Verf mengers men gen binnen, verkopers in een waren huis zijn binnen al is het soms ver van de kachel, vertinners staan ook niet in de kou, maar vishandelaren en varensgezellen moeten het veelal van de buitenlucht hebben, evenals vracht rijders. Geneest ruwheid en schraalheid SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overaL De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. W. Wijnhandelaren kunnen het thuis af als er genoeg loop is en winkelbedienden staan achter de toonbank, maar wijk verpleegsters zie je vaak op de brom fiets langs de straten rijden. Waarne mers nemen in de kou waar, maar was- bazen spelen binnen de baas over de was. Werksters kunnen ook veel bin nen doen, maar het water kan soms gemeen koud zijn. Wagenmakers wa gen zich niet op straat met hun beroep, maar wegwerkers kunnen het moeilijk thuis uitoefenen, dus die wachten de dooi maar af. De wachtmeester kent geen vorst of dooi, maar doet zijn plicht. Winkelieres stoken zich arm. X. De grote onbekende, de naamloze, die hoopt op het eind van de kou en verlangt naar de lente. IJ. IJsbereiders zitten niet geheel op nonactief, want ook nu wordt er nog ijs gegeten, ijsdranken worden ook nu gedronken en ijstaarten ook nu genut tigd. Maar de ijsventer kan wel thuis blijven en de meeste ijsverkopers heb ben nu papates frites, worstjes, gehakt en ander warme dingen op het menu staan. IJzerzagers zagen natuurlijk bin nen vier muren. Z. Zandstralers, zouters, zakkenmakers en zadelmakers werken in de buurt van de kachel. De zaadhandelaar staat ach ter zijn toonbank, maar de ziekenver- zorgster moet de kou in. Zetters wer ken binnen, maar wie ongelukkigerwijs het beroep van zakkenroller gekozen heeft zal de straat op moeten, waar hij zal ervaren, dat hij met zijn hand in geen enkele zak kan komen, omdat die gevuld is met de handen van de eigenaar.

Soester Courant | 1956 | | pagina 15