Oud Soest. „CONTRIMIJ" N.V. r 29 FEBRUARI. SOEST. IN DE HOEK. geroutineerde en leerling Machine-stikstere Strijksters B1NSDAG 28 FEBRUARI 1956. 34e JAARGANG Nr. 16. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 DE SOESTER WEGEN VAN VROEGER EEUWEN. Hebt U wel eens gezien, dat er aan 't eind van de Hooiweg, over 't spoor, nog een aardige landelijke weg is, de Spijkervveg Voordat de spoorlijn aan gelegd werd, begon deze weg iets meer naar voren op de Hooiweg en liep dan langs de boerderij, die daar staat. Met ijzeren nagels of een oud korenpakhuis (spijker) heeft deze weg niets te maken. Spijker weg is namelijk een misvorming van Spijketweg of Spijcketwech (Spi- cketwech), zoals men vroeger schreef. Deze weg is (reeds in de Middeleeu wen) zo genoemd naar de Spijckeden (Spickeden), een aantal maten (graslan den), die hier tussen een Eembocht en de Wetering lagen (en nog liggen) de Achterste Spijcket, de Kleine Spij- cket, Sinte Brigitten Spicket, Jacob Nenninx Spijcket, de Rode Koker, Dirck van Dorslers Spijcket, Gerrit van Nijvelts Spicket. Maar wat betekent nu het woord „spij cket" Waarschijnlijk (geheel zeker is dit ech ter niet) hangt het samen met „spijck" of „spiek", waarmee in de Middeleeu wen in Oost-Nederland bedoeld werd een soort horde of mat, van rijshout, slieten en plaggen gevormd, die over drassige grond als dam, over een sloot als primitieve brug of ter ophoging in een drassige wei werd gelegd (bijv. in het zgn. melkhok). Vermoede lijk hebben we bij onze spijckeden achteraan de Hooiweg dus met oorspron kelijk zeer laag gelegen, drassige ri viergraslanden te maken, die met spick- dammen beschermd of toegankelijk ge maakt zijn (of door spick-horden op gehoogd Dan hebben we nog de buurt van de Grote Melm. Ook daar kwamen in de ©udheid enkele wegen voor. In de eer ste plaats de weg naar de Melm toe, de Melmweg (Melmwech 1598), die ech ter niet bij de Brink begon, maar als zijweg van „de Achteren Hooiweg". Voordat deze weg Melmweg heette, werd hij Gerritgenwech genoemd, naar een of ander Gerritje. Eeuwenlang hebben er langs de Eem bij de Grote Melm meerdere kalkovens gestaan, waarin schèpkalk werd ge brand. Het valt dus niet te verwon deren, dat we in de 16e eeuw daar ook Kalckwech aantreffen, die waarschijn lijk van de Melm of langs de Eem een eindje in noorderlijke richting heeft gelopen. Verder komen we ergens in de buurt van de Melmweg in 1598 ook nog een Kampwegh tegen, genoemd naar „de seven kampen", maar waar die pre cies gelegen hebben, is me niet bekend. Laten we nu eens ons oog richten op de verbindingen met de omliggende plaatsen. De belangrijkste was wel die met „de Stad" oftewel Amersfoort. In Amersfoort werd het vee verhandeld en werden de landbouwproducten ver kocht; daar haalde men het bier, in die tiid de volksdrank; binnen de mu ren van deze stad zocht men bij de 't Was een oud, kaalhoofdig heertje, Dat daar op de rijweg ging, 'n Laatste-februari-druppel, Die daar aan zijn neustop hing. 't Was een vrij bedaagde dame, Vijf en vijftig of zo iets, Die daar op diezèlfde rijweg Langzaam fietste op haar fiets. Hevig bellen, hevig remmen, Gilletje, een kleur als vuur, Trapper zat in 't heertjes broekspijp, In zijn jaszak zat haar stuur. In een klem zat hij gevangen, Hulp'Ioos keek hij in het rond, Toen hij in die rijwiel-lasso Stokstijf aan de straatkant stond. Ook kon zij niet van haar fiets af, Steunde op haar éne been; 't Was in Amsterdam, dus daad'lijk Stond het stampvol om hen heen. Toen zei zéér terecht een werkman, Die die straat-idylle zag Krijgen is de kunst hoor, juffie, Hou hem vèst't Is schrik keldag.. CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden). nadering van een vijandige legerbende bescherming. Vormt op 't ogenblik de Birkstraat de belangrijkste en meest gebruikte ver ding met Amersfoort, in vroeger dagen was dit juist de thans zo stille en nog heerlijk landelijke Peter van de Bre- merweg, ja, het is zelfs niet onwaar schijnlijk, dat deze laatste de oudste weg is tussen Amersfoort en Soest, want op een oude kaart wordt hij de Oude Soester Weg genoemd. Eeuwen lang heeft hij de Zwarte Weg geheten en pas kort vóór de oorlog is hij naar de toen overleden populaire Soester landbouwer en wethoudér omgedoopt. Waarom deze weg de Zwarte heette is niet bekend; hij heette zo al lang voordat wegen met as en sintels be strooid werden en de ouderen onder ons herinneren zich nog wel, dat hij voorbij de Krommert een zandige kar- reweg was en helemaal niet zwart. Er komen ook in andere plaatsen van ouds Zwarte Wegen voor, waarvan de betekenis nog niet is opgehelderd. Naast „Zwarte Weg" droeg onze weg tege lijkertijd nog verschillende andere na men Neder- of Neerweg (ook Amers- foortsche Neerweg), als lage weg door de Lage Birkt in tegenstelling tot de hoger gelegen weg door de Hoge Birkt; en Amersfoortsche Weg en Binnenweg, welke laatste naam bij oudere inwoners nog wel gebruikelijk is. Vermelden we volledigheidshalve nog oude namen van een paar zijwegen, aan het eind bij de boerderij Middelhoefsche Steeg en links de Melksteeg en in het verlengde daarvan, vlak bij de Eem, de Aller- horster (Alrehorster) Steeg, geheten naar het daargelegen grondstuk Aire horst of Allerhorst. De Birktstraat is ook al oud, maar dan als Hoge Birksche Weg of Bovenbirkse Weg. Het klooster Marienhof lag er aan, alsmede oude boerderijen, en later ver schillende landgoederen. In een vroeger artikel heb ik al eens verteld, hoe de Amsterdamse bankier Bartolotti 1653-1654 aanbood het tussen het Kort End en zijn buitenplaats Heuvelendaal gelegen deel van de Hoge Birksche Weg, een zanderig karrepad, volgens hem „seer rauw, ongelijck ende vol sandt- heuvels", steeds onderstuivend, te mo gen verbeteren door beplanting met bo men (van verharden is nog geen sprake). Nog in 1815 schrijft de burgemeester van Soest in een rapport aan het De partement van Oorlog van deze weg, dat hij „in de zomer zwaar en zandig, in de winter nat en met gaten" is, ge middeld 3 a 4 roeden breed. Als zijwegen van de Birktstraat kennen we nog de Maarschalker Steeg en de Hofslotter Steeg. Beide wegen zijn al zeer oud. De eerste, de Maerschalck Steegh, heet zo vermoedelijk naar de maarschalk (gouverneur) van Eemland, aan wie waarschijnlijk in deze buurt bossen ter beschikking stonden met hun opbrengst. De tweede heette naar de hofstede en buitenplaats Hofslot (waar aan ook het Soester boerengeslacht Hof slot zijn naam ontleent). De oudste verbinding met het buur dorp Baarn was die over de Zoester- dijck of Soestdijck (de huidige Vrede hofstraat, iets doorlopend in de richting van het Baarnse Bos). Deze dijk was reeds in de Middeleeuwen door het toen daar nog aanwezige Veen gelegd om 'n verkeersweg met Baarn te verkrij gen. In hun meergenoemd rapport van 1569 klagen schout en gerecht er over, dat Johan Boll, „burchmeester tot Utrecht", die hier in 't Veen uitgebrei de grondbezittingen had, op deze weg „een hoegen bruggen ongewoentelijcken over deze watergange (n.1. het Oude Grachtje) heeft gemaeckt, daer men qualijck myt peerden ende wagens over rijden mach, ende daerboven noch een hoegen drayboem tolboom) op hout bij slote, ende willen daer nymant duer noch over hebben dan bij willen ende consent van hem, datwelcke is tegens dat ghemeen algemeen) welvaren ende ouder gewoenten van den dorpe Soest". Aan dit korte stukje „dijk" ontlenen het jachtgoed (later paleis) Soestdijk eh de woonwijk rondom de Lazarus- berg hun naam. In later tijd vinden we deze weg als Baarnsche Weg en als Soestdijker Weg aangeduid. Van jonger datum is, zoals de naam al aangeeft,de verbinding met Baarn over de Nieuwe Steeg (nog niet zo heel lang geleden* in Stadhouderslaan omgedoopt, maar de echte Soester spreekt nog steeds van Nieuwe Steeg). Maar zo erg nieuw en jong is deze weg nu toch ook weer niet. Hij wordt al in de 17e eeuw onder deze naam genoemd en komt op kaarten van om streeks 1670 al voor. Eén van deze kaar ten noemt hemde Zuwe, maar in oude stukken ben ik deze naam nog nooit tegen gekomen, zodat ik geneigd ben aan een vergissing te denken. De kaart van 1809 spreekt van Konings— laan, maar de Koningslaan ligt nu tus sen Paleis en Naald. J. HEPP (Wordt vervolgd). DIAMANTEN JUBILEUM OP DE JULIANALAAN. Op een van de koudste dagen van de vorige week werd er op de Juliana- laan uit vele huizen gevlagd. Niet om dat er een jarige op paleis Soestdijk was, maar omdat de heer en mevrouw Onrust-Elmers hun diamanten huwe lijksfeest vierden als twee kerngezonde mensen van 84 jaar. Zestig jaar geleden, toen men nog geen vliegtuigen zag en. er nog geen auto's reden woonde de vierentwintigjarige me juffrouw J. H. J. Elmers in de Baars jespolder, niet ver van Amsterdam en men noemde dat gedeelte populair de slatuintjes. Wie vandaar naar de stad wilde moest per boot, zodat de Zaan- kanter P. Onrust op de twintigste fe bruari 1894 per boot naar het huis van zijn bruid ging om haar op te halen voor de huwelijksplechtigheid, die plaats vond in de Raamkerk. Hij voer over water dat verdween en plaats maakte voor de Admiraal de Ruyterweg en volgens oud gebruik had men hem met geweerschoten als sa luut moeten begroeten, maar er was pas een ongeluk gebeurd met het han teren van een geweer, dus dit bleef op verzoek van de bruid achterwege. In de boot, waarmee het jonge paar stadswaarts voer, bevonden zich ver sierde stoelen. Er werd aangelegd bij een brug, die aan weerszijden met vlag-, gen versierd was en waarop wit zand gestrooid was. Na de tocht te voet over de brug ging het per rijtuig ver der. De Raamkerk, waar de plechtigheid plaats vond, werd nooit gebruikt voor huwelijksinzegeningen, maar wanneer men naar de meer gebruikelijke kerk op de Keizersgracht ging zou het don ker zijn en te laat worden, zodat de kerkeraad tóestemming gegeven had voor deze huwelijksvoltrekking in de Raamkerk; de eerste en de laatste. Het jónge echtpaar ging wonen in de Kinkerstraat, die pas gebouwd was en het huis dat hun woning werd was door de heer Onrust als aannemer zelf gezet. Vanzelfsprekend was er gas verlichting in want electriciteit kende men nog niet. Twee jaar na het voltrekken van het huwelijk werd H.M. Koningin Emma gekroond tot landsvorstin en de heer en mevrouw Onrust hebben de fees telijkheden van nabij mee kunnen maken. Het echtpaar Onrust werkte hard en het liep niet tegen in het aannemers bedrijf, want in 1927 brachten kinderen en kleinkinderen oma en opa naar de trein en het werd een afscheid als gold bet een emigratie. Soestdijk was uitgekozen door het echt paar als plaats waar de aannemer in ruste werkelijk rusten wou en in Soest dijk wachtten voor mevrouw de bloe men, die ze zo graag met haar zorgen omringt en voor de heer Onrust de tuin, waarin hij met plezier we/kt. De dochter, mej. C. Onrust, ging mee en de andere drie kinderen kwamen met kleinkinderen en later met achter kleinkinderen regelmatig op bezoek in de Julianalaan. Vorige week natuurlijk ook, want toen was het groot feest en om tien uur werden de bruid en bruidegom in ge bouw „Credo" ingehaald. Er waren 3 kinderen, 15 kleinkinderen, van wie er 5 getrouwd zijn en de drie oudste achterkleinkinderen van de zeven. De andere vier waren nog te klein om te beseffen, dat een diamanten feest een heel bijzonder feest is, vooral wanneer het gevierd wordt door twee bijzonder krasse mensen, die er niet tegenop zien 12 uur lang het middelpunt te zijn van opgewekte familieleden die dankbaar gestemd zijn omdat ze dit unieke feit mogen meemaken. Twee broers van mevrouw Onrust-El mers, de 78-jarige uit Badhoevedorp, en de 80-jarige uit de IJpolder waren eveneens aanwezig. Er was een fruitmand, geschonken door de bewoners van de Julianalaan, er waren vele tientallen bloemstukken en telegrammen, het oudste achterkleinkind had een kleedje geborduurd voor het bruidspaar en een ander achterklein kind sprak een keurige heilwens uit. Er werd gezongen en gemusiceerd en bij de receptie die 's middags gehou den werd verscheen de burgemeester, die zich lang met het diamanten echt paar onderhield. Onder de vele tientallen, die de heer en mevrouw Onrust kwamen gelukwen sen, bevonden zich ook ds Lambers Heerspink, dokter Tervoert en vertegen woordigers van de kerkeraad. Een neef van de heer Onrust, districts bestuurslid in Canada, had deze feest dag ook graag meegemaakt, maar hij was vorig jaar - na een afwezigheid van 46 jaar - voor een vakantie in ons iand geweest, had bruid en brui degom bij zijn terugkeer alvast geluk gewenst en voorzieningen getroffen voor het aanbieden van een geschenk op de ze dag, die voor iedere aanwezige een heel bijzondere dag geweest is en niet in het minst voor het gezonde opge wekte bruidspaar, dat de indruk wekt in staat te zijn over 5 jaar opnieuw de vlaggen te doen uitsteken voor het 65-jarig huwelijksfeest. En ook niet op te zien tegen een receptie ter gelegen heid van het zeventigjarig huwelijks feest. Wie zal het zeggen DE LAATSTE SCHAATSWEDSTRIJDEN. Zaterdagmiddag was het druk op de Peter's Baan en het vroor dat het kraakte, al scheen de zon. Negen - dames verschenen aan de start voor een wedstrijd over 140 meter en in de eerste rit won Joop v. d. Heuvel gemakkelijk van Tony Schmidt, terwijl Loor v. d. Sterre eveneens wei nig moeite had met Truus Dijkshoorn. Door Smink won van Carla Rademaker en Corrie van Kooy van Rita Smits. Nummer 9, Hannie Roos had het ge makkelijk, daar ze alleen reed. In de tweede rit - van de wind af - waren de uitslagen precies eender, zo dat Joop v.d. Heuvel, Loor v. d. Sterre, Hannie Roos, Corrie van Kooy en Door Smink overbleven. Hannie Roos versloeg in een flinke rit de sterke Joop v. d. Heuvel, die later de wedstrijd over 2000 meter met een ronde voorsprong won. Loor v. d. Sterre had het gemakkelijk tegen Door Smink die tweemaal viel. Van de drie overgeblevenen was Loor d. Sterre door loting vrij en Corrie van Kooy won tweemaal van Hannie Roos. Ook Loor v. d. Sterre kon het niet bolwerken en Corrie van Kooy kreeg als eerste prijs een beker uit handen van de heer H. v. d. Pol. De tweede prijs was voor Loor v. d. Sterre en de derde voor Hannie Roos. Zondagmiddag reden 16 paren mee aan de ringrijderij, welke gewonnen werd door het paar A. Smits-B. Kok. 2. A. Fokken-H. R. v. Daatselaar. 3. T. Dijks- hoorn-K. v. Ceelen. De troostprijs was voor W. Kooistra en J. Kooistra. GEVONDEN VOORWERPEN. Bankbiljet, fietspompje, grijze gebreide handschoen, bos sleutels, blauwe angora want, bruin lederen rechter handschoen, blauw-witte want, paar zwarte schoe nen met kunstschaatsen, blauw-wit linker kinderwantje, paar rode kinder wanten, duimstok, broche, schaats met witte laars, scheepsanker, rood-witte kinderhandschoen, rode gebreide want, zilveren kettingarmband, slee, linker bruine leren want, portemonnaie met 5.-, grijze want, paar schaatsen, munt biljet van 2.50, paar witte gymnastiek- BECKERINGHSTRAAT 20 SOESTDIJK VRAAGT VOOR HAAR ATELIER: voor hele of halve dagen. Hoog loon en premie. Prettige werkkring. Gelegenheid tot aanmelden dagelijks van 8 tot 5.30 uur. Waar het hart vol van is loopt de mond van over en ik zou niets liever doen dan een vlammend protest schrij ven tegen wat men in Indonesië recht spraak noemt. Maar wat hebben we aan vlammende protesten, wanneer ik dit al kon, als we toch te voren weten, dat de Indone- sirche regeerders zich daar niets van aan trekken, omdat de rechtspraak tegen Jungschlaeger en Schmidt in hun politieke spel moet worden verder ge speeld, daar zij tegenover hun volge lingen te ver zijn gegaan en niet meer terug kunnen, zonder „hun gezicht te verliezen", wat in oosterse ogen het ergste is wat er bestaat. Persoonlijk koester ik de hoop; dat zij aanstonds een reuzezwaai zullen maken na deze doodstrafeis en met een milder vonnis zullen komen, in een poging de wereld te tonen, dat de jonge staat Indonesia genade voor recht wil la ten gelden. Zij zijn tot zo iets in staat en het is hun toevertrouwd het spel zo te spe len, dat zij er een heleboel goodwill- munt uit. slaan. En omdat wij er bij de Nato nu eenmaal niet zo goed op staan, zullen zij er een beste beurt mee maken, al is het ook voor 100 bedrog. Het meest schokkende in deze ellen dige affaire is, dat we niet veel meer kunnen doen dan kwaad kijken, onge lovig ons hoofd schudden over zoveel onrecht en helaas moeten constateren, dat Nederland geen hand meer heeft om een vuist te maken, waardoor wij overgeleverd zijn aan de willekeur van de verbroken-unie-partner. Er zijn goedgelovigen, die hopen, dat Jungschlaeger, Schmidt, Mevrouw Bou- man en Nederland iets te verwachten hebben van Amerika en Engeland, maar laten we ons geen illusies maken. In onze Indonesia-zaak hebben wij geen van beide landen achter ons. Eerder tegen ons, met een heleboel leedver maak, dat ze de hoogvlieger Neder land nu eindelijk hebben waar ze hem al eeuwen hebben wilden. Er zijn er, die willen, dat wij repres- sailles nemen op hier verblijvende In donesiërs of dat onze kruisers (die we nóg hebben) naar Indonesië worden ge zonden en ik ben nog primitief ge noeg om in eerste impuls voor zo'n strafoefening te voelen, maar wanneer we er rustig over nadenken weten we, dat dit de oplossing niet kan brengen. Die tijden hebben we gelukkig achter ons. Maar wat dan Rustig afwachten En maar hopen op een gunstige wending Of een biddag houden Nu voelen we toch wel heel erg wat er van ons land, met de grote geschie denis in de wereldhistorie, is overge bleven. Waar is nu de Nederlandse Staatsman met inzicht op de oosterse mentali teit, die ons nu de weg wijst H. OEKMAN. schoenen, blauw kinderwantje, gebreide kinder handschoen, blauwe want, zwart kinderwantje, zwarte wollen sok, kin- derbril met bruin montuur, medaljon, groen bed met blauwe overtrek, pad- vindersriem, brilleglas, kentekenplaat ND 22-69, lijst met aantekeningen, num merplaat TG 22-75, geel kinderwantje, jasje met capuchon, sigaretten, zwarte actentas, kinderdasje. SCHAATSSUCCES VOOR 6-JARIGE KARELSE. Zondag j.1. toog de bekende Soester hardrijder E. Karelse met zijn 6-jarig zoontje Jaap naar Uithoorn, om daar deel te nemen aan de Amstel-Rijntocht, een afstand van ongeveer 35 K.M. Dat onze hardrijder Karelse deze af stand zou kunnen rijden was vanzelf sprekend, maar voor zijn zoontje was het een heel waagstuk. Niettemin vol bracht Karelse jr. de tocht zonder moei lijkheden en behaalde hiermede zijn eerste medaille. De appel valt niet ver van de boom. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN S.T.C. De Soester Turnclub houdt onderlinge wedstrijden in het gymnastieklokaal van de school in de Kerkebuurt. Gisteren zijn de eerste wedstrijden ge houden, vrijdag is de tweede avond en woensdag 7 maart het slot van de on derlinge krachtmetingen. ALS UW HUISDIER ZOEK IS. Het schijnt dat de dieren moeilijk hun huis terug kunnen vinden wanneer er sneeuw ligt, zodat er meer zwervende dieren zijn dan anders en er zijn veel katten en honden op het asyl, die ge makkelijk hun baas zouden terugvinden als die op het idee kwam even de dierenverzorgers aan de Klein Engën- daalweg op te bellen of op te zoeken.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1