Tc» «Vwts TWEEDE BLAD ONDER DE HELM VAN MERCUUR. RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH Neus-Ver koudheid VRAGENDIENST Het A.B.C. van Uw succes |3xtl"a ROUW- eD TROUW- s Handen en Li ppen ruw?] EVENTJES TERZIJDE. 'sNaGhts geen pijn meer WITTE KRUIS ONTVOERD SOESTERBERG VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 2 MAART 1956. 40 Jaar Jaarbeurs. „Export, basis van onze welvaart" was de titel van een radiopraatje, onlangs door Minister Zijlstra gehouden. Wanneer het voor ons land inderdaad een kwestie is van „exporteren of ster ven" dan springt direct het belang in het oog van die jubilerende instelling, de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, die in Mei 1916 werd gesticht. Het embleem van de Jaarbeurs, de U (van Utrecht), bekroond door de gevederde helm van Mercurius, is wijd en zijd bekend. Op de Jaarbeursdagen kunnen de straten van de Domstad de honderdduizenden nauwelijks ver werken. En al getuigt het van bewonderings- waardig optimisme, dat het initiatief werd genomen in 1916, het derde oor logsjaar, zelfs het optimisme van de stichters zal de geweldige vlucht die de Jaarbeurs sindsdien heeft genomen, niet hebben voorzien. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 «v a kaEen beetje in de neus PAl^lrV Heerlijk verlichtend om te zien wat de Nederlandse indus trie te bieden heeft 1 In een situatie waarin export een levensnoodzakelijk heid wordt genoemd, is het een niet te onderschatten voordeel, dat die Utrechtse Jaarbeurs onder de interna tionale jaarbeurzen burgerrecht verkre gen heeften een uitstekende re putatie En het jubileum van de Nederlandse Jaarbeurs is niet alleen voor het zaken leven van belang. De export is niet alleen een levenskwestie voor de za kenmensen, maar voor iedere Neder lander De U onder de helm van Mercuur is een symbool van de vaste wil van Nederland, om ondanks de zware te genslagen in en na de oorlog, er bo venop te komen en er bovenop te blijven Trouwensde eerste Jaarbeurs was niet op export gericht. Ze was een propagandastunt voor Nederlands fabri kaat Die eerste Jaarbeurs werd ge opend door Minister Posthuma, de ou deren onder ons nog wel bekend.... men behoeft hun het woord „eenheids worst" maar te noemen Voor die eerste jaarbeurs was de be langstelling enorm. Het nieuwtje, na tuurlijk. Het verzetje in deze grauwe tijd. Maar ookde goedkope tarie ven van de N.S. voor jaarbeursbezoe kers. Tussen Spoorwegen en Jaarbeurs heeft altijd een nauwe band bestaan 't zijn stadgenoten Koude drukte. Die eerste beurs was voor onze be grippen zo geweldig niet. Twee „dor pen" van houten monsterkamers op het Vreeburg en het Sint Janskerkhof, midden in de stad, opgetrokken. En koud dat het was in die februari- maand van 1916 Het Jaarbeursbestuur had er tenminste voor gezorgd, dat op vele plaatsen in de stad vuurpotten waren opgesteld waaraan de Jaarbeurs- bezoekers zich konden warmen Na de oorlogsjaren kreeg de Jaarbeurs het permanent karakter, dat ze in 1918 formeel al had gekregen, toen men bemerkte hoe geweldig de be langstelling was. Op 25 februari 1920 legde Prinses Juliana de eerste steen van het eerste permanente Jaarbeurs gebouw Van toen af ging het crescendo. In 1922 bleek het reeds nodig twee beurzen per jaar te houden. Het aan tal gebouwen nam steeds toe: in 1932 (crisiskwam het derde Jaarbeurs gebouw tot stand, in 1936 werd de eerste Agrarische Jaarbeurs geopend, in 1938 bouwde men de Beatrixhal, in 1941 de Irenehal, in 1953 werd de Bernhardhal in gebruik genomen, in 1954 de Margriethal en in 1956 komt er weer een nieuw gebouw ter beschik king waarmee de totale expositie-op pervlakte is gebracht op 63.000 M2. Wanneer men dan nagaat dat het aan tal deelnemers (algemene en vakbeur zen) 7106 bedroeg en er 131.690 M2. expositieruimte werd verhuurd, kan men zonder overdrijving zeggen, dat de Utrechtse Jaarbeurs een enorme vlucht genomen heeft. Luctor et emergo. Luctor et Emergo ik worstel en ontkom; die spreuk uit het Zeeuwse wapen is ook op de Jaarbeurs van toepassing. Reeds die gedurfde ope ning in het oorlogsjaar 1916 getuigde van de geest, die Nederland niet wilde doen ondergaan. Maar tijdens Wereld oorlog II maakte men opnieuw een periode van gedwongen rust door, die inzette toen enige dagen voor de ope ning van de Voorjaarbeurs 1942 de Duitse autoriteiten veto deden horen. Had men in 1941 nog een nieuwe ex positiehal in gebruik genomen en die vrij moediglij k gedoopt met de naam Prinses Irene, toen volgden jaren waar in men niets kon doen. Maar prompt in 1946 verscheen weer het affiche met de U onder de helm van Mercuur en hield men een jaarbeurs met 1629 deelnemers, waaronder 681 buitenlan- ders Ondanks alle vervoersmoeilijk- heden telde men toen c.a. 350.000 be zoekers Klant in de winkel. Iedere verkoper weet welk een inspan ning het kost, zijn product onder de aandacht van de klant te brengen. Hij weet ook dat hij zijn doel het naast is, wanneer hij de klant in zijn winkel krijgtEn dat is nu juist de grote betekenis van de Jaarbeurs.... men krijgt de klant bij zich thuis. Van heinde en verre komt men naar Utrecht G. L. Mijn ouders trekken al een paar jaar van „Drees". Ik heb nog een zusje thuis, dat ongeschikt is om in haar levensonderhoud te kunnen voorzien. Dit meisje is 29 jaar, hebben mijn ou ders nu nog recht op kinderbijslag of verhoging van de uitkering van de noodwet Drees AntwoordNeen, uw zusje komt niet meer voor kinderbijslag in aanmerking. Wij raden u aan u te wenden tot de dienst van Sociale Zaken, dan kan men daar eens zien, wat er gedaan kan worden. B. te H. Ik speel graag in een lo terij, nu zou ik wel eens een lot wil len hebben in de Belgische Koloniale Loterij, maar als ik b.v. een goede prijs trok, mag dat geld dan zo maar hier in Nederland over de grens komen, men moet dan twee douanekantoren passeren, hoe gaat dat dan of wat moet men doen Antwoord Een zodanige prijs moet door of namens betrokkene in België bij een belgische bankinstelling ten gunste van een z.g. financiële rekening, luidende in belgische franken, van een neder- landse bankinstelling worden gestort. Het aldus onstane tegoed in belgische franken kan dan in guldens worden opgenomen. Voor de wijze waarop deze omzetting in guldens geschiedt, gelieve u zich zich in voorkomend geval te wenden tot een hier te lande gevestigde bankinstelling. Abonnee. Kunt u mij inlichten of de Stichting 1940-1945 is opgeheven en v/elke instantie ter afdoening van de lopende zaken daarvoor in de plaats is getreden of zal treden Antwoord Die stichting is zeer zeker niet opgeheven, doch als de contribu anten, die tot dusverre hun plicht heb ben gedaan, dit blijven doen, worden er geen openbare collecten meer ge houden. Men hoopt er met het gevorm de kapitaal te kunnen komen, maar 15 jaar zal deze nuttige stichting haar werk nog wel blijven doen. J. K. Ik wil naar een rijkswerkplaats (school) tot opleiding voor een of ander vak. Ik ben 27 jaar en ben in 1950 uit de mil. dienst gekomen. Kom ik daar voor in aanmerking Zo ja, tot welke persoon of instantie moet ik mij wen den Wat is ongeveer de vergoeding. ■xaminator Hoe kan hij anderen laten slagen als hij er zelf niet in slaagt, er keurig en verzorgd uit te zien? Gelukkig is er service I Hilversum - Langestr. 99?' Tel. 8889 Laren - Veldweg 1 - Tel. 3025 Soest - Molenstraat 16 - Tel. 3258 Oud Loosdrecht - C 144 - Tel. 216 die men wekelijks ontvangt AntwoordJa zeker komt u in aan merking. U dient u te wenden tot het gew. arbeidsbureau. U wordt dan ge test voor de gewenste betrekking (even tueel andere betrekking). Uitkeringen ongehuwd 36.45 per week. Kostwin ner 48.15 plus normale kinderbijslag. Kostganger 41.55 per week. W. Kunt u mij vertellen hoe de mars heet en van welke componist die is, welke de K.R.O. draait voor haar sportuitzendingen op zondagmid dag AntwoordDit is de mars „Trafalgar Square" van Zehle. Van S. In november 1955 is er bij ons de eerste kleine geboren.. Ik ben v/erknemer (bouwbedrijf). Waar moet ik kinderbijslag aanvragen. AntwoordWij raden u aan alsnog di rect een formulier te vragen aan uw werkgever. Dat had u al veel eerder moeten doen. Mocht uw werkgever geen formulieren hebben, schrijf dan even een briefje aan de bedrijfsvereniging, waarbij uw werkgever is aangesloten. Het adres van deze vereniging is uw werkgever bekend. Uw adres voor het huren van kleding BA ARM. TEL. 2783 J. W. D. De ijzeren platen op mijn schuurtje worden aan de binnenzijde steeds vochtig. Als ik ze vervang door eternietplaten, zou dat helpen Antwoord Met nat worden van de ge golfde ijzeren platen van het dak van uw schuurtje aan de binnenkant, is een gevolg van condensatie van vocht tegen deze koude platen. Vervangen door eter nietplaten helpt niet veel, daar u ook dan condensatie zal krijgen. Het enige afdoende is, betere ventilatie aanbrengen en een houten dakbeschot, eventueel nog met rieten tussenlaag. Dit wordt echter vrij kostbaar en verhoogt het brandgevaar. R. L.Wanneer een heer in gezelschap van dames vuur voor een sigaret moet geven, wie moet hij dan het eerst ge ven, zijn vrouw of de gasten AntwoordGasten gaan altijd voor Het is wel eens gewoonte als er man nen op bezoek zijn eerst (eigen) vrouw te presenteren, maar daar de echt genote zelf als gastvrouw dient op te treden, is dit volgens de etiquette ook niet juist. Man en vrouw moeten eerst de gasten verzorgen voor zij aan zich zelf mogen denken. Aan de andere kant zal na het offreren van een rokertje veelal de (een) gast het gezelschap van vuur voorzien. Deze gast geeft dan eerst de gastvrouw vuur. P. S. B. Ik heb in december 1954 een gebruikte auto gekocht. Ik gebruik deze auto 50 °/o voor de zaak en 50 °/o voor privégebruik en geef hem dus niet aan alleen voor zakelijk gebruik. Wat voor bedrag wordt mij nu bij mijn in komen opgeteld en kan ik nu alle on kosten zoals stalling, onderhoud, ben zine, olie, reparatie en wegenbelasting als onkosten boeken Antwoord Wanneer u alle kosten van de auto ten laste van uw bedrijf brengt, wordt vlg. art. 37 minstens 10 van de cataloguswaarde (dus van de nieuw prijs) aangenomen als privégebruik wan neer de auto niet nagenoeg „uitslui tend" voor de zaak wordt gebruikt. Dat geval doet zich hier dus voor. Zou blijken, dat dit bedrag aanzienlijk te laag is, dan kan de inspecteur ook een hoger bedrag nemen dan 10 gezien het woord „minstens". GEZELLIG PRAATJE. Toen ik gebeld had deed er een dame de deur open. Ik vond haar zeer schoon, maar dat zegt niets, want ik ben niet zoveel gewend. Ze vroeg vrien delijk wat ik wenste en ik zei beleefd, dat ik haar man graag gehad had wil len hebben. Zo drukte ik me niet pre cies uit maar het kwam er wel onge veer op neer. „Komt u binnen, hij is even weg", zei ze en aarzelend stapte ik de gang in, want het was weer om een erfe nis te delen en het water liep aan alle kanten van m'n pels. „Hij komt zo terug", zei ze, maar daar had ik niet veel vertrouwen in, want hetzelfde zeg ik thuis ook altijd en dan kom ik pas opdagen als de hanen het ochtendkrieken met hun lawaai be groeten. Ik mocht m'n jas aan de kapstok han gen wat ik met veel verontschuldigin gen voor de waterval deed en ze ging me voor naar de kamer. Ze droeg iets heel moois, waar mijn vrouw nooit aan toe komt, omdat ik niet zoveel verdien als haar man. Die had haar trouwens pas in de huwelijksboot ge lokt, zodat hij zich nog bar uitsloofde. Dat zal wel slijten als hij het koper erop heeft zitten. „Weet m'n man dat u komt vroeg ze, want ze scheen te denken, dat er wat belangrijks te bespreken viel. Nee, hij wist het niet, maar ik deed of er heel wat qp het spel stond, want ge wichtig doen biedt vaak het enig hou vast in dit leven vol onzekerheden. We dronken thee en we praatten over paarden, want ze had een boek onder handen dat over deze grote beesten ging. Vqp paarden weet ik nog minder dan van de letterkunde van Andorra, maar ik zat er over te praten met een air alsof ik iedere avond met spo ren aan naar bed ging. Ze was gek op die viervoeters, waar ik altijd met een boog omheen loop, en vooral het zitten op zo'n dier scheen haar aan te lokken. Maar dat was duur, zei ze, want je kunt niet volstaan met de knol van de schillenboer. Anders zou je die wel kunnen lenen in ruil voor een extra maaltje schillen. Van Picasso naar de paarden en van de paarden naar Picasso is maar een hele klein ruk en ook op dit gebied luchtte ik volgaarne m'n kennis. Zij voelde nog wel wat voor dat oogscha- dend geklieder, maar strijdlustig stond ik voor de oude meester op de bres, alsof ik ze bij dozijnen thuis heb han gen. Ook daarin erkende ze m'n vakkennis en ik voelde me kiplekker, terwijl m'n minderwaardigheidscomplex het niet zo best maakte. Wie niets is en zich niets verbeeldt is tweemaal niets en hier scheen ik een man van gezag. Ze vond het fijn eens wat te pra ten over alles en nog wat, zei ze, want haar man was altijd zo stil. Alle gesprekthema's, die boven het weer en de slechte aardappelen uit steken, werden aangeroerd en het ene uur na het andere verstreek, maar manlief verscheen niet. Ze mopperde op hem zoals het een goed echtgenote betaamd en ik vond dat het een schan daal was een gloednieuwe gemalin een hele avond alleen te laten. Om half elf zette ik een punt achter wanneer U Witte Kruispoeders inneemt. Ze verdrijven hoofd en kiespijn, zenuw- of rheumo- tische pijnen. Copynghl P 28. Toen David door het water ploe terde, op zoek naar mosselen, viel plotseling een goudstuk vóór hem op een steen en vandaar in het water. Direct greep hij naar zij beurs en be merkte, dat deze kapot was. Van de vijftig pond, waarmee hij van huis was vertrokken, vond hij niet meer dan drie pond en wat klein geld terug. Bovendien had hij nog een zil veren knoop, die Alan hem uit dank baarheid had gegeven. Korte tijd later zag hij een vissers bootje naderen en dacht gered te zijn. De opvarenden merkten hem echter niet op en het bootje verdween weer, waardoor hij haast waanzinning werd van wanhoop. De volgende dag verscheen dezelfde boot echter weer en voer nu recht naar de plaats waar David stond. De mannen spraken slechts Gallisch, maar het gelukte hun toch David met gebaren en wat gebroken Engels dui delijk te maken, dat de stand van. het water, zodra de laagste ebstand bereikt was, zo laag zou zijn, dat hij door het water naar de overkant kon lopen. De mannen hadden gelijk gehad. Zon der zich te bedenken liep hij het stroompje in en het water kwam hem niet hoger dan tot zijn knieën. Vlugger dan hij verwacht had bereikte hij het vaste land en slaakte een kreet van vreugde. de conversatie, want er wordt toch al zo veel gekletst. Ik moest beslist nog eens terug komen, vond ze, en ze bracht me tot aan de voordeur. Bij het openen kwamen grote golven naar binnen spoelen, maar het was welletjes geweest en ik waadde naar huis M'n vrouw was zo vriendelijk als een armvol katten en ze vroeg: „Waar heb je toch al die tijd gezeten Ik ver telde van m'n mislukte missie. „De hele avond heeft meneer Pimpel koren op je zitten wachten. Je zei, dat je zó terug was". „Ja, dat zeggen ze allemaal" antwoord de ik, want ik had de hele avond bij Pimpelkoren thuis gezeten. Ook hij had niet tegen z'n vrouw gezegd waar hij heenging. Ik liet het maar zo, want wat niet weet daar heb je geen last van. „Wat een aardige man is dat. We heb ben zo gezellig zitten praten", zei mijn vrouw. „Zeker over paarden". „Ja, maar hoe weet jij dat „Een gave, dat voel ik zo aan". „Die man praat tenminste gezellig. Jij doet alleen je mond open als je bij een ander bent". „Hij was toch ook bij een ander", zei ik, maar dat had ik beter achterwege kunnen laten want de eerste vrouw met logica moet nog geboren worden. Die PimpelkorenHopelijk vertelde z'n vrouw op dit moment, dat er zo'n bar gezellige bezoeker geweest was. Dan stond het 1-1. MEDISCHE DIENST. Dokter van den Helm, Prins Alexan- derweg 82, Huis ter Heide, zal zondag 4 maart de artsendienst waarnemen. AFSCHEID VAN GENERAAL BROUWER. In het officierscasino aan de Kamp weg werd zaterdagmiddag afscheid ge nomen van de brigade-generaal-vlieger- arts J. E. Brouwer, die wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd de militaire dienst verlaten ging. Ter receptie op deze intieme bijeen komst verschenen o.m. de w.n. com mandant van de vliegbasis Soesterberg, overste Vermeulen, de geneeskundige dienst van de Kon. luchtmacht en de directeur van het geneeskundig cen trum. De scheidende commandant werd o.m. toegesproken door luit.kol. H. Stigter namens de beroeps-officieren artsen van de Kon. luchtmacht en door kolonel b.d. J. G. H. Hubach namens de re serve-officieren reünisten-artsen. De attaché van de Amerikaanse lucht macht, kolonel P. Cambell uit Londen, speldde de scheidende commandant de vleugel van arts van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten op. Deze onderscheiding is te vergelijken met een benoeming tot doctor honoris causa van de Amerikaanse luchtmacht, zo zeide kol. Cambell in zijn van grote waardering getuigende toespraak. JONGEREN CONTACTGROEP. Op zaterdag, 3 maart, des avonds 8 uur, zal Kapelaan Adr. van Swaay voor de jongeren Contactgroep „Soesterberg" in café ,,'t Centrum" een filmavond verzorgen. Programma: „De werkers van Emmaüs", een reportage over het werk van Abbe Pierre onder de maatschappelijk uitge stotenen in Parijs en „Saint-Sévérin", waarin Nicole en Frangois vertellen over de baanbrekende acties in deze Parijse parochie. VERBETERING VAN HET VERKEER. Naar aanleiding van een corresponden tie tussen een inwoonster van Soester berg en de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond in zake de gevaarlijke situatie te Soesterberg, in het bijzonder op de rijksweg Amersfoort-Vollenhoven in het algemeen, heeft de bond deze kwestie ongeveer een jaar geleden on der de aandacht van de Minister van Verkeer en Waterstaat gebracht en mocht zij thans van de directeur-gene raal van de rijkswaterstaat het vol gende vernemen „Naar aanleiding van uw nevenver- melde brieven, merk ik op, dat de toe stand op de weg Vollenhoven-Amers- foort mij eveneens zorgen baart en dat naar gelang van de mogelijkheden ver beteringen worden aangebracht. In de bebouwde kom van Soesterberg is een gedeeltelijk wachtverbod inge steld. Voorts zal hier in 1956 verlich ting worden aangebracht, terwijl de verlichting bij Huis ter Heide zal wor den verbeterd; tevens is verlichting van de gedeelten Amersfoort-Soesterberg en Soesterberg-Huis ter Heide in studie. Een omlegging om deze bebouwde kom wordt ontworpen. In overweging is voorts ten behoeve van het overstekende verkeer verkeers lichten aan te brengen. Op het kruispunt met de omgelegde Maarschalk Montgomeryweg zijn gele knipperlichten aangebracht, die n.m.m. gced voldoen. (Bedoeld wordt hier waarschijnlijk de van Weerden Poel- manweg). Voor de toekomst is hier 'n tunnel geprojecteerd; daarmede zal kun nen worden bereikt, dat ter plaatse het kruisende en overstekende verkeer wordt opgeheven en dat bovendien het afslaand verkeer naar in de nabijheid gelegen zijwegen kan worden opgevan gen." We merken hierbij op, dat wellicht honderden inwoners met hun gezinnen, alhoewel nog niet geheel voldaan, toch verheugd zullen zijn over de aandacht, die er thans aan de penibele toestand op verkeersgebied geschonken wordt.

Soester Courant | 1956 | | pagina 12