Oud Soest. Korting op Electrische Gehoorapparaten VAN ESSEN SOEST. IN DE HOEK. SCHUDJASCONCOURS BRANDWEER TELEF. 3333 GEVESTIGD RIE ENGELEN-SCHMITTMANN Schoonheidsspecialiste Gelaats-, hand- en armmassage Manicure DINSDAG 6 MAART 1956. 34c JAARGANG no. 18. SOESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. OURANT Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 DE SOESTER WEGEN VAN VROEGER EEUWEN. IV. Op Naarden richtte zich alle georga niseerde postverkeer met koetsen en te paard uit het oosten des lands en uit Noord-Duitsland. De Amsterdamsche Straatweg langs Oranjeboom en Groe- neveld was er toen nog niet. Het door gaand verkeer naar Naarden (en ver der) ging over de heerweg op de Eng, dan aan de voet van de Lazarusberg links af de Veenhuizerstraat (huidige Koninginnelaan) op om bij de Veenhuis de Praamgracht of Pijnenburger Grift over te steken en de Hessenweg in te gaan, die thans nog als zandweg ach ter het Paleispark aanwezig is en die voorbij de Witte Bergjes als Domlaan in de richting van Groeneveld voert. Die brede Domlaan geeft er nog een prachtig beeld van, hoe de verkeers wegen er vroeger uitzagen. Ook met Utrecht bestond al in zeer oude tijden geregeld verkeer. Turf uit het Soesterveen en graan werd in Utrecht verkocht. Vele Utrechtse pa triciërs hadden in Soest bezittingen. Naar Utrecht ging men niet over de Biltse Straatweg, die van betrekkelijk jonge datum is, maar langs de Oude Utrechtse Weg, waarvan nu nog een stukje onder deze naam over is en die zich vroeger voortzette over de hei, ongeveer in dezelfde lijn als het hui dige spoorlijntje naar Utrecht: langs de Zoom en Hoog-Hees naar wat nu Den Dolder heet. Ongeveer ter hoogte van Hees kwam deze Soester Utrechtse Weg in de hei samen met de Amersfoortseweg naar Utrecht. Althans in de tijd, toen de weg van Amersfoort-Utrecht over de Berg (door 't huidige Soesterberg) nog niet bestond. Die oude weg van Amers foort in de richting Utrecht liep van de Amersfoortse Berg omlaag door de hei ten noorden van de Stomperd, on geveer over de plaats waar nu het Natuurbad ligt, naar de Zoom bij Hees. De reiziger vond hier na de vermoei de heidewandeling of heiderit in de herberg „het Huis ten Dale" een wel kom rustpunt. Pas omstreeks 't midden van de 17e eeuw werd de weg Amers- foort-De Bilt boven over de Berg aan gelegd, en wel door de Staten des Lands van Utrecht, die graag de barre heidëwoestenij boven de Berg ontgon nen wensten te zien; het was daar toen nog een eenzame streek, vrijwel onbewoond. De Staten stelden 'n strook gronds, van 50 roeden breedte en ver deeld in vakken, ter weerzijden van de nieuwe weg voor vooraanstaande bur gers van Utrecht en Amersfoort ter be schikking, met de bepaling, dat wie op de verworven grond een huizinge stichtte, zijn terrein nog vijftig roeden verder heidewaarts mocht uitstrekken en vrij zou zijn van alle lasten en op brengsten gedurende vijfentwintig jaar. Maar in de weerwil van deze gunstige bepalingen bleef de nieuwe heerbaan, de Amersfoortse Rijweg nog meer dan anderhalve eeuw eenzaam en doods. Slechts een enkele patriciërshuizing verrees hier en daar. Op hedendaagse kaarten ziet men nog steeds duidelijk de indeling in vakken aan weerszijden van de grote verkeersweg te Soester berg, welke indeling dus uit de 17e eeuw afkomstig. In 1808 werd met de bestrating van de Amersfoortse Rijweg begonnen. Hier en daar werd wat grond ontgonnen en stonden verspreid in de hei enkele hutten en huisjes. Maar van een gehucht zelf was nog geen sprake. De vorming van het „dorp" Soester berg werd pas ingeluid door de op richting in 1836 van een school langs de Rijweg, halverwege Utrecht en Amersfoort, en de bouw van een R.K. Kerk in 1839. De heidebewoners, die bijna allen katholiek waren, hadden tot dien tijd in Soest moeten kerken. Men stelle zich de afstand voor en be denke bovendien, dat de enige verbin ding van „de Berg" met Soest be stond in een slecht pad tussen de heu vels door, dat dikwijls vol water stond en 's winters, als er sneeuw lag, niet begaanbaar was. Wanneer de pastoor van Soest des nachts bij een zieke op „de Berg" werd geroepen, was hij ge noodzaakt de omweg over Amersfoort te maken. Pas in 1850, onder 't bur gemeesterschap van de heer P. Gal- lenkamp Pels, werd de straatweg van Soest naar Soesterberg aangelegd, die nu na de laatste oorlog door de uit breiding van het vliegveld is afge sneden. Een zeec oude verbindingsweg, date rend van diep uit de Middeleeuwen, is tenslotte nog de Leusdense Weg, een zijweg van de Birkstraat, voorbij de Hofslotter Steeg. Deze voercle in vroe ger eeuwen door het Monnikenbosch over de Amersfoortse Berg heen naar het aan de andere kant van de berg liggende Leusden, waarmee Soest al in zeer nauwe relaties verbonden was lang voor er iets van de stad Amers foort bestond. In de karolingische tijd was Leusden een soort hoofdplaats in onze streek; daar was een koningshoeve gevestigd, van waaruit een zekere be stuursmacht uitgeoefend werd, die zich ook tot in Soest uitstrekte. Voordat Soest een eigen kerk had, behoorde het tot de parochie Leusden en nog vele eeuwen, zelfs na de Middeleeu wen, moest Soest één derde van alle tienden betalen aan de kerk te Leus den, de moederparochie, wat op de duur als onbillijk en ondragelijk voeld werd. Op 't ogenblik is de Leus dense Weg een vergeten zandpad. Nog een heel oude weg, maar geen interlocale, is de Wieksloterweg, ge noemd naar de Wijcksloot of Wiek- sloot, waar hij langs loopt. Deze sloot heette waarschijnlijk zo, omdat zij de grens of afscheiding vormde tussen de Veen wij ken (de grondvakken in het Soesterveen) en de Laaghezer of Pij nenburgse Wijken; de eerste lopen lood recht op de Wijcksloot, de laatste lo pen er evenwijdig aan. Overigens be tekende „wijck" in de Middeleeuwen ook afwateringskanaal, zodat het ook mogelijk is, dat de Wijcksloot daaraan haar naam ontleent. De belangrijkste oude wegen hebben we hiermee de revue laten passeren. We zouden nog kunnen noemende Teutsteeg (de huidige Korte Melmweg): de Eigendomssteeg (thans Eigendoms- weg), genoemd naar de Soester Eigen dommen, een reeks ontgonnen grond- stroken aan de rand van het Veen, de Heuvelweg (zo geheten naar de wei- depercelen, de Heuvel, die aan het eind ervan gelegen zijn), 't Jaagpad langs de Eem. Bij 't Hartde Dwars weg (1763) en 't Binnenwegje (1795). In 1610 wordt ook een Nijenbercksche Weg genoemd, maar waar deze gelegen heeft, heb ik niet kunnen ontdekken. Uit dit overzicht hebben we gezien, dat Soest ook in zijn wegen en paden een oude historie heeft. (De wegen, die in de laatste anderhalve eeuw ont staan zijn, hebben we maar buiten be schouwing gelaten; die krijgen later misschien wel eens een beurt.) Bij het woord „wegen" moet men overigens niet aan verharde, laat staan bestrate wegen denken. Pas in 't begin van de vorige eeuw is men met het be straten van een paar hoofdwegen be gonnen. Wat o.m. ook opvalt, is, dat vroeger het woord „steeg" algemeen gebruikt werd. In geheel Midden- en Oost-Ne derland was (en is veelal nog) „steeg" de aanduiding voor een landelijke weg. Het is jammer, dat men in de laatste tijd onder steedse invloed „steeg" als iets minderwaardigs is gaan beschou wen en het steeds meer door „weg" of „laan" is gaan vervangen. Het is te hopen, dat dit typisch landelijke woord „steeg" in de toekomst in de straatnaamgeving van onze gemeente weer in ere mag worden hersteld. J. HEPP. P.S. Voor toezending van eventuele verbeteringen en inlichtingen van de zijde der lezers, welke wat meer licht zouden kunnen werpen op de oude wegen van Soest, houd ik mij graag aanbevolen. Er is nog veel onopgehel derd. Op recept van de Specialist en machti ging van het Ziekenfonds leveren wij Audium Electr. Gehoorapparaten. DE BESTE BIRKSTRAAT 2 SOEST Audium-dealer voor Soest, Soestdijk en Soesterberg. A.s. Donderdag, van 10*12 uur" v.m„ demonstratie met de nieuwste apparaten. HET DOKTERSCABARET IN EEMLAND. De vijf en twintigste verjaardag van de ziekenauto is in „Eemland" gevierd met een optreden van het dokters cabaret, dat voor leden van de E.H.B.O. en genodigden een vlotte revue van achttien nummers bracht. Mevr. T. Schutte-Beek, voorzitster van de propagandacommissie van de Soes ter E.H.B.O., sprak een woord van welkom, in het bijzonder tot de bur gemeester en zijn echtgenote, de ver tegenwoordigsters van het districtsbe- stuur, mevrouw Kuiper uit Bilthoven, mevrouw Regnery vit Soest en de heer /en mevrouw Bach.. Hoewel deze avond in het teken van de 25-jarige ziekenauto stond, had men de huldigingen van allen die zich ver dienstelijk maakten al achter de rug. Mevr. Schutte dankte de burgemeester, die de bromfiets, welke hij van de Motorenfabriek Ba'h ontving, beschik baar stelde voor de verloting ten bate van de ziekenauto.! De burgemeester noemde het jubileum bijzonder, daar Soest nog steeds de enige gemeente is met een E.H.B.O..- afdeling, die een ziekenauto exploiteert en die dit 25 jaar volgehouden heeft. Vooral in de laatste tijd is dit een bijzondere prestatie, omdat iedereen be grijpen kan, dat het steeds moeilijker wordt door het stijgen van de prijzen. De burgemeester dankte allen, die met groot enthousiasme voor de ziekenauto werkten en de bromfiets was graag gegeven voor de verloting. Zo ook de beide brancards, die het gemeentebe stuur namens de burgerij geschonken had. Het is een bewijs van het respect en de dankbaarheid voor het werk, dat met de ziekenauto verricht wordt. De burgemeester hoopte, dat de E.H. B.O. de ziekenauto nog lang zou mogen exploiteren, alle andere afdelingen in ons land ten voorbeeld. Het dokterscabaret, onder leiding van dokter Nieuwenhuizen, en met de arts P. Mignon als conferencier en gang maker, miste doktér C. van Wieringen uit Loosdrecht, dié ziek was en Afke Keilerman. Nu traden op Bep van Maarsseveen, Iet Koster, Tiny Lode- wijks en de heren Mignon en Nieuwen huizen. De Victoria bromfiets werd bij de trek king gewonnen dobr mej. A. de Zoete (893), «de tweede p rijs, een vulpen door mevr. v. d. Craat-j (1785) en de derde prijs, een fruitmand - door mevr. Blan- kers. Het doktersensemble kreeg veel applaus en als stoffelijk blijk van waardering een taart. JAARVERGADERING A.B.T.B. In restaurant „Zonneheuvel" hield de A.B.T.B., de Algemene Boeren- en Tuin- dersbond, vrijdagavond de jaarvergade ring, welke goed bezocht werd. De voorzitter, de heer A. P. Hilhorst, verwelkomde de leden, waarna de se cretaris-penningmeester, de heer P. A. Hilhorst, het jaarverslag en het finan cieel overzicht gaf. Het ledental is ge stegen tot 103. Er zal op 13 maart in Utrecht een ver gadering gehouden worden, waarbij de door de regering vastgestelde melkprijs besproken zal worden. De eisen, welke gesteld worden voor het predikaat hygiënisch melken zijn verlicht, nadat er actie gevoerd was, daar men de eisen te zwaar achtte. De commandant van de Soester brand weer, de heer W. Groart, liet projectie- beelden zien van boerderij branden, waarbij allerlei nuttige wenken gegeven werden om een brand te voorkomen. MOTORHUIS MOBI VIERDAG. In 1938 opende Mobi Vierdag in Amers foort een motorzaak, waar reparaties, door gebrek aan etalageruimte het be langrijkste deel van het bedrijf vorm den, maar zaterdag is op nummer 29 in de Kerkstraat deze zaak heropend en thans lokken motoren, scooters, bromfietsen en rijwielen tot kopen, ter wijl achter de zaak de reparatieruim te is. In hetzelfde jaar 1938 klom Mobi Vier dag voor het eerst op een wedstrijd motor en als junior was hij succesvol genoeg om na 3 ritten tot de seniores toegelaten te worden. Zijn eerste race met internationale cracks reed hij vlak voor de oorlog op het terrein achter het Witte Huis en een eervolle vijfde plaats onder deelnemende Engelsen, Belgen en Hollanders beloofde veel voor de toekomst. Echter niet direct, want de oorlog kwam en de wedstrijd-Ariel ging onder de grond tot 1945. In dat jaar behaalde Vierdag op Duin- rell de eerste prijs en in 1947 werd hij terreinkampioen van Nederland in de 250 c.c., terwijl hij deze prestatie in 1950 herhaalde door de kampioens titel in de 125 c.c. te behalen. Van de successen bij een vijftigtal provinciale kampioenschappen getuigen de tiental len bekers, die in de nieuwe winkel staan. Ook als wegrenner heeft Mobi Vierdag successen behaald en bij de nationale T.T. in 1947 kwam hij in Assen op de tweede plaats achter Vink in de 250 c.c. In Zandvoort werd hij in 1948 tweede achter Dick Renooy en vele tweede, derde en vierde plaatsen waren z^n deel, maar terreinrijden ligt Vierdag meer dan de weg. Daar gaat het te of ficieel toe en men mist er de gemoe delijkheid en de aardige sfeer van de terreinritten. In 1955 werd de nieuwe Soester Maico- agent tweede in een handicap-race met een zelf-geconstrueerde motor, maar voor het nieuwe seizoen is hem door de Maico-importeur een 150 c.c. terrein motor voor de komende wedstrijden be loofd. Door het openen van de nieuwe zaak zal er voor wedstrijden minder gele genheid zijn dan vroeger, want het werk gaat voor, maar er zullen beslist wel enige successen te verwachten zijn. Het was zaterdag een drukte van be lang en tientallen bloemstukken, taar ten, telegrammen en andere gelukwen sen vormden de begeleiding van hon derden bezoekers, die de heer en me vrouw Vierdag kwamen gelukwensen met deze nieuwe zaak, waar de snel heidsduivel voor iedere motor terecht kan, de bezadigde rijder een scooter vindt, en waar ook de bromfiets en de fiets tot de winkelvoorraad horen. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN SOESTER TURNCLUB. Op de tweede avond van de onder linge wedstrijden van S.T.C. kwamen de meisjes, de dames en de heren aan de beurt. De jury werd gevormd door de dames mevr. De Boer-Verwey, Utrecht, mej. F. Ronneberg, Soest en de heren Groart en Kwint uit Baarn. Hannie van Riemsdijk, die het hoogst aantal punten behaalde, kreeg de wis selbeker. Uitslagen Dames 11. Mej. F. Ronneberg, 31,6 p. 2. Mevr. W. Schuyt, 29,5 p. Dames 2:1. Mevr. G. de Zoete, 29,2 p. 2. Mej. R. Wimmers, 28,3 p. 3. Mej. F. Visscher, 28 p. Meisjes 7-9 1. Janny Lamers 31,9 p. 2. Annelientje van Essen, 31,7 p. 3. Aty van Kooten, 30,8 p. Meisjes 9-11 1. Joke Schiffart 31,6 p. 2. Coby Wolse 31,4 p. 3. Lyda van Egdom 28,4 p. Meisjes 11-14 1. Hannie van Riems dijk, 32,4 p. 2. Lyda Klein, 31,9 p. 3. Bep Maassen, 31,8 p. Aspirant-dames 1. Geertje Wassenaar, 33,1 p. 2. Diny van Malsum, 31,9 p. 3. Greet v. d. Brink, 30,3 p. Heren 1. H. de Neys, 30,7 p. 2. R. G. van Essen 29 p. 3. J. C. van Essen 28,4 p. De wedstrijden worden woensdag voort gezet. C.J.B.T.B. Vrijdag j.1. werd door de Nederlandse Christelijke Jonge Boeren en Tuinders Bond (C.J.B.T.B.), afdelingen Soest en Baarn, vergaderd in de Christelijke Lagere Landbouwschool te Baarn. Door de heer L. G. Oldenbanning werd deze avond een inleiding gehouden over de betekenis van het grondonderzoek, zoals dit wordt verricht door het Be- drijfslaboratorium voor Grond- en Ge- wasonderzoek. Spreker betoogde dat de belangstelling van dit grondonderzoek de laatste ja ren enorm is toegenomen. In 1955 werden 150.000 monsters ontvangen. Vroeger, zo zei hij, hadden de boeren en tuinders er geen behoefte aan om hun grond te laten onderzoeken. De enige meststof die toen aanwezig was, bestond uit stalmest of compost. Maar door nieuwere rassen, die gevoeliger zijn dan de toen bestaande gewassen en door het gebruik van kunstmest, kwam er behoefte aan dit onderzoek. De verhoudingen van de verschillende voedingsstoffen moeten goed zijn en niet zoals meermalen gebeurt, dat er van de ene meststof teveel en van de andere te weinig wordt aangewend. Het Bedrijfslaboratorium, zo ging hij verder, is in staat om alle voedings elementen te onderzoeken, maar de ad visering, welke geschiedt door de Rijks- landbouw- en de Rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst, is thans nog niet zo i ver, dat ze betrouwbare adviezen be-1 Onze gemeente en in het bijzonder on ze politie is eind vorige week op niet prettige manier frontpaginanieuws ge weest in de nederlandse dagbladpers, in sommige gevallen compleet met foto. In geuren en kleuren werd verteld hoe enige van onze agenten, gezeten in een politiejeep, geen kans zagen een 17- jarige jongen op een bromfiets tot stop pen te dwingen en toen, omdat het gezag nu eenmaal moet worden gehand haafd, de revolver trokken en vuur gaven. Op de bromfietsbanden welis waar, maar het scheelde niet veel of iemand, die niets met het geval te maken had, was het slachtoffer ge worden van het revolvervuur. Nadat in het afgelopen jaar nogal wat te doen is geweest over schietende en slaande politieagenten en een bekend journalist veroordeeld werd omdat hij in dit verband van „schietdiender" had gesproken, heeft onze schietende po litieagent onze gemeente en zichzelf geen pleizier gedaan, door Soest voor het forum der openbare mening te zet ten. En de openbare mening is ge woonlijk niet mals in het oordeel over schietende agenten. Natuurlijk had de snotneus moeten stoppen toen dit hem door de politie werd geboden, maar om maar meteen de revolver te trekken wanneer een 17-jarige in zijn overmoed denkt er tussen uit te kunnen knijpen, gaat toch wel wat te ver. Het was natuurlijk voor de agenten niet leuk voor schut te staan, maar wanneer zij gevoel voor humor had den gehad of zich hun eigen jeugd hadden herinnerd, had de revolver in de holster gebleven. Er was immers geen sprake van nood weer, noch van bedreiging of hoe dat allemaal heet. Hier was alleen maar een eigengereide knaap (net als wij zelf vroeger), die niet op het eerste bevel bleef staan en zich te glad dacht, om zich voor één politioneel gaatje te laten vangen. Laten we vooral niet te vlug naar het schietijzer grijpen. Onze agenten zijn capabel genoeg niet goed willenden op eigen terrein te kloppen. H. OEKMAN. op zaterdag 10 maart, te 7.45 uur, in Restaurant „Bosboom", Burg. Grothe- straat 55, telefoon 3396. Inschrijving tot zaterdagmiddag 12 uur. Inleggeld 1.— treffende de sporenelementen kan ge ven. Dit onderzoek wordt dan ook al leen verricht op advies van deze con sulenten, de veearts en dergelijke. Hierna sprak Ir A. van Leeuwen over het gewasonderzoek. Het gewasonder- zoek, zo zei hij, staat nog in de kinder schoenen, maar ook hiervoor neemt de belangstelling enorm toe. De kwestie veevoeding is nu niet bepaald eenvou dig. Een eerste vereiste zal dan ook moeten zijn, dat er door de boer ge rekend en gewogen wordt. Bovendien kan door beter fokmateriaal de productie verhoogd worden, maar door een onoordeelkundige voeding, die tevens geld kost, zal men de hoogste productie nooit kunnen verwachten. Na beide lezingen werd nog een film over het grondonderzoek en een aantal gekleurde plaatjes van het Bedrijfs laboratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek getoond. STILLE OMGANG. Voor de deelnemers uit Soest, Soester berg en Hoogland is de deelname aan de jaarlijkse Stille Omgang te Amster dam vastgesteld in de nacht van 17 op 18 maart a.s. OUDE UTRECHTSEWEG 12 SOEST TEL. 2103 Verwijdering van ongewenste haargroei volgens diverse methoden. Levering van alle cosmetica. Behandeling en gratis advies na afspraak.

Soester Courant | 1956 | | pagina 5