A1 DDD FREGATE 1956 De moderne Woninginrichting* BELANGRIJK BERICHT Modelkleermakerij „SCHMIDT' TWEEDE BLAD WARME HANDEN IN KOUD MOSKOU. Se pijn verdwijnt direct WITTE KRUIS Soest voor 30 jaar. RENAULT RENAULT 4 GARAGE STAM De nieuwe collecties voor het a.s. seizoen zijn ont- Officiële Mededelingen. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG ft MAART 1950. Im Moskou, waar de temperatuur nog ▼eel lager was dan in het door de late koudegolf geplaagde west-Europa, heb ben de voormannen van de staat zich «Ie handen warm geklapt op het congres van de russische communistische partij, het eerste sinds de dood van Stalin in maart 1953. De stemming was daar ook naar - de hoge leiders, die er 't woord voerden, oefenden veel critiek uit, maar niet op elkaar. Het voor kort aan Kroeglow, het hoofd van de geheime politie, gegeven ontslag, kwam niet eens ter sprake. Degeen, die het dit keer moest ont gelden was een dode Stalin. De feilbaarheid van de eens onfeilbaar ge- eerde leider werd aangetoond aan de hand van publicaties, waarin het uit eenvallen van de „kapitalistische markt" werd voorspeld. De stijging der kapitalistische productie in tal van lan den sinds de oorlog was, zo verklaarde eerste vice-premier Mikojan, daarmede toch wel geheel in strijd. Kritiek op Stalin viel ook te beluis teren in de redevoeringen, waarin de sprekers zich kantten tegen de persoons verheerlijking, die juist onder Stalin een hoogtepunt had bereikt. Die veroorde ling van „heiligverklaringen" blijkt ove rigens, wat in strijd met het feit, dat partijsecretaris Kroestsjef duidelijk doende is, de overheersende plaats in te nemen, die eens Stalin bezat. Niet alleen was hij het, die in navolging van Stalin in een lange, zes uren du rende rede het congres verslag uit- ^2^ wanneer U Witte Kruispoeders inneemt. Afdoende tegen ze nuw- en rheumatische pijnen. Ook in tablet cachet-vorm bracht over de politieke en economische situatie in binnen- en buitenland, maar hij ging er bovendien toe over bepaal de uitspraken van Lenin te verbete ren - iets dat zelfs Stalin op he't top punt van zijn macht nauwelijks waag de. De stellingen van Lenin, die Kroest sjef bestreed oorlog is onvermijdelijk, zolang het imperialisme bestaat en re volutie is het enige middel om het communisme aan de macht te brengen. Russisch succes. In het buitenland hebben de woorden van Kroestsjef een nogal gunstige in druk gemaakt. Vreugde erover is ech ter ons inziens weinig op haar plaats. Duidelijk was immers wel, dat de rus sische leider ze niet uitsprak, omdat hij zo onder de indruk zou zijn ge weest van de internationale macht van de vrije wereld. Veeleer bleek er ver trouwen uit in een onafwendbaar eigen succes in de wedstrijd met het westen cm invloed en macht op deze aarde. En het dient gezegd Kroestsjef heeft op het ogenblik zeker enige reden voor zijn optimisme. Want de Sowjet-Unie moge haar enorme binnenlandse moei lijkheden hebben (zij liggen vooral op het gebied der agrarische productie), buiten de grenzen gaat het Moskou voor de wind. Dit is de situatie tussen Marokko en Indonesië, dwars door noord-Afrika, het midden-oosten, zuid-Azië tot en met zuidoost-Azië, leeft een reusachtige mensenmassa, die in de laatste vier eeuwen onder heerschappij der west- europese mogendheden stond. Vele van deze volken hebben hun onafhankelijk heid gekregen, andere staan er kort voor. Maar totnogtoe kon het vraag stuk van hun onafhankelijkheid slechts tussen hen en de oude koloniale mo gendheden worden geregeld. Rusland, dat reeds lang trachtte in dit gebied een woord mee te spreken, kon er de gehele vorige eeuw door, ja, zelfs nog in het afgelopen jaar, met succes wor den buiten gehouden. Thans echter heeft het de hindernis, die het er van scheid de, doorbroken. Voor de eerste maal is de Sowjet-Unie tot een leidende macht in het midden oosten en zuid-Azië geworden. Dat is de prestatie, die Kroestsjef van zoveel zelfvertrouwen vervult. Een wedstrijd. Met aanzienlijke argwaan wordt naar de economische hulp gekeken, die Mos kou de afrikaanse en aziatische landeti aanbiedt. Inderdaad heeft deze niet veel om het lijf - om eens een voorbeeld te noemen sinds 1951 leverde Amerika aan het hongerende India 1,8 miljoen ton graan tegeover nog geen 100.000 ton van de Sowjet-Unie. Moskou be looft en geeft slechts weinig; men kan zeggen, juist genoeg om duidelijk te maken, dat het westen niet de enige is, die hulp kan bieden. In waarheid zijn Moskou's troeven van politieke aard. De Russen maken heel eenvoudig gebruik van de reactie op de westelijke politiek van militaire bondgenootschappen. Het westen steunt Pakistan, Turkije, Irak, Siam, en Per- zië, landen, die deze militaire hulp heb ben willen aanvaarden. Moskou steunt India, Egypte, Saoedi-Arabië, Afghanis- ter en de Birma-landen, die zich niet in het westelijk systeem van bondgenoot schappen wilden laten opnemen. Het Kremlin moet deze wedstrijd met tamelijke zekerheid winnen. Want, met uitzondering van Turkije, staat het "aan de zijde van de sterkste combinatie. In Amerika sluit men de ogen voor de gevaren van deze situatie niet. Het is vooral de bekende commentator Wal- ter Lippmann, die er steeds weer op wijst. En in Washington blijkt men nu ook wel andere wegen te willen inslaan. autorijschool van Doaren g. pets v»eg 14 telefoon 3823 Soest b. i n s t r u c I Dertig jaar geleden kon Patiëntia Vincit Omnia, in de wandeling P.V.O., al rekenen op de steun van de inwo ners van Soest en toen de fanfare plan nen had een harmoniecorps te worden en er nieuwe instrumenten nodig wa ren werd er een kleine duizend gul den bijeengebracht. Dit was echter nog niet genoeg, maar de milde gevers lie ten niet op zich wachten en de fanfare werd een harmonie. Thans is het de heer De Bruin, die ijvert voor de be langen van P.V.O., dertig jaar geleden was het notaris Dammers. „Spelenderwijs en mede tengevolge van de gladheid van de weg raakte een zoontje van de heer v. d. L. op de Molenstraat onder een vrachtauto. De bestuurder remde krachtig, maar kon niet verhinderen, dat het kind werd aangereden. Gelukkig liep een en an der nogal goed of, want het kind kreeg slechts enige ontvellingen en kwam verder met de schrik vrij". Uitstekende pluimvee- en konijnen fokkers kende onze gemeente dertig jaar .geleden al, want de heer J. C. de Bree behaalde 4 eerste en 3 tweede prijzen op de nationale tentoonstelling, die in Bussum gehouden werd. De heer De Bree ontving tevens de wis selbeker voor de mooiste duif van de tentoonstelling. De heer G. Rademaker won een eerste en een tweede prijs en de heer J. v. d. Brink een eerste, een tweede en derde prijs. Op een vegetarische propaganda- avond sprak dr Haga uit Den Haag over het Vegetarisme en zijn ethische gronden. Dat is nog wel te doen. Maar bij de aankondiging van deze lezing werd bekend gemaakt, dat onthuld zou worden wat de tragedie van de Duitse, kruiser Kronprinz Wilhelm ten op zichte van onze voeding kon leren en dat is duister. Misschien is het wel op gehelderd, maar het is nergens te vin den in de vergeelde kranten van 30 jaar terug. Wel werd onthuld, dat een slagerswinkel uit esthetisch oogpunt weerzinwekkend is en een fruitwinkel aantrekkelijk en het was gewenst, dat de schoonheidscommissie tegen de sla gerswinkels in het geweer kwamen. Maar dr. Haga had nog veel meer pij len op zijn boog en hij laakte de te dunne dameskleding. Waar let zo'n man al niet op. En hij zou nog wel over het nut van het vegetariër zijn spreken. Veel invloed heeft zijn betoog blijk baar niet gehad, want de schoonheids commissie heeft nog geen enkele sla gerij aangepakt en daar heeft deze nuttige instantie toch 30 jaar tijd voor gehad. Ook dertig jaar geleden werd er geëmigreerd naar Canada en er was eveneens voorlichting. Er was een emi gratiecentrale en wie niet goed in z'n geld zat werd financieel gesteund, even als nu. Er konden toen echter nage noeg uitsluitend landbouwers emigreren. Dertig jaar geleden werd de defini tieve balans opgemaakt van de eerste wereldoorlog en ook de Soes ter Cou rant publiceerde de cijfers, die uitwe zen dat 2 miljoen Duitsers gesneuveld waren, 1,4 miljoen Fransen, 1,7 mil joen Russen en 1,5 miljoen Oosten rijkers. In een ingezonden stuk beklaagt zich een meneer, die zich Nachtuil noemt, over de Soester posterijen. Hij raadt dorpsgenoten aan een halve dag vrij te nemen wanneer ze het postkan toor willen bezoeken, want de enige man achter het loket is kwiek genoeg, maar hij wordt iedere keer wegge roepen en dan wachten de drommen gelaten op zijn terugkeer. Er is wel een tweede loket, maar dat mag be slist niet open, want 1 loket op 11000 inwoners vond men genoeg aan het Soester postkantoor van 30 jaar terug. Er waren dertig jaar geleden ook toneelverenigingen in Soest, maar met veel bloemrijker namen dan thans. „Ernst en luim" bestond al, „Streven EUROPEES - DEGELIJK FRANS - ELEGANT VANAF ƒ7500.—. van 4190.af. Automatische koppeling 275.extra. SOESTDIJK TELEF. 2850 Er zijn gelukkigen die woonruimte krij gen toegewezen en zich dus gaan in richten; maar minstens zovelen zijn er waarvan de inboedel, als de kinderen groter zijn geworden, hard aan vernieu wing toe is. Tot beide categorieën zou den wij willen zeggen de Nederlandse industrie maakt produkten die zich heb ben aangepast aan de woningbouw der laatste tijden. Kies uw meubilering en stoffering dus bewust. Deel de woonruimte op de juiste wijze in. Zet niet te veel neer en hang niet te veel op. Vaak past in de nieuwe woning niet het traditionele ameuble ment en is men aangewezen op losse meubelen. In de moderne woning is zelden plaats voor dressoir, boekenkast, theemeubel of zware bergkasten, daargelaten nog, dat er bij plaatsing van grote stukken aan de wanden doden hoeken komen die geen nut hebben. Denk eens aan de combinatie-meubelen. Naar behoefte kan men aan- of op bouwen. Er is dan één wand, die ruim ten bevat voor servies- en tafelgoed, glaswerk, boeken, berging, radio, enzo voort. De diepte van die wandberging loopt van 40 tot 60 cm. U kunt uw eigen fantasie laten spreken bij de samen stelling en houdt de rest van de ka mer dan, zonder dode hoeken, over voor de andere delen van uw woning inrichting. Maak uw keuze pas wanneer u uw woonruimte kent. Neem geen gïote, pompeuze meubelen in een kamer van 4x4, doch een aardig modern meu bel, strak van lijn, dat in vele uitvoe ringen te koop is. Geef door uw keu ze van stoffering in harmonieërende kleuren, een eigen sfeer aan uw in terieur en let vooral op de kwaliteit. Uw woninginrichting moet langer mee dan een paar jaar. U kunt niet alles alleen. Wendt u daar om in de eerste instantie tot een goede zaak en laat u adviseren. Er gaat im mers niets boven een huis dat een te huis is, waar men zich behagelijk ge voelt en tot rust komt. Zoek het in de vorm en in rustgevende eenvoud, óók door het kiezen van de juiste kleu ren. Ja, koop bewust. U dwingt door uw vraag de fabrikant weer tot steeds be tere oplossingen van de vele proble men bij de woninginrichting en u kunt ervan overtuigd zijn, dat de Nederland se industrie niets liever doet dan uw wensen zoveel en zogoed mogelijk in willigen tpt voordeel van koper en ver koper. Zij bevatten een zeldzame verschei denheid. De laatste nouveauté's. En de prijs Valt U mee Coupeur aan huis te ontbieden. BIRKSTRAAT 71 SOEST TELEFOON 3825 naar Beter" werd opgericht in Eem- land vond de eerste uitvoering plaats. Voor de pauze werd „Levensdwang", een dramatische schets in één bedrijf gebracht en daarna „Jochem Pezel, wat ben je voor een ezel". Er werd natuur lijk prachtig gespeeld en toen er niets meer te streven viel, omdat het beste bereikt was, ging de vereniging de vergetelheid in. Niet alleen de toneelverenigingen, maar ook de R.K. Dameszangvereni ging wist weg met drama's, want een zangdrama met de schone titel „Catha- rina de Medicis en Elisabeth van Oos tenrijk", of -„Liefde en haat" werd aangedurfd en de recensent concludeer de, dat dit drama in zes bedrijven veel te zwaar was voor de jonge ongeoefen de krachten, maar als kijk- en zang spel schitterend mooi. KEURING VAN STIEREN. De burgemeester der gemeente Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de voorjaarskeuring van stieren in deze gemeente zal worden gehouden op dinsdag, 10 april a.s. en wel des voormiddags 8.45 uur, op het terrein van A. G. van Klooster, Olijkeweg no. 1 en des voormiddags 8.15 uur op het terrein van het Spiehuis aan de Biltse- weg. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat het ingevolge het Utrechts Stie renreglement 1936 in het algemeen aan de stierhouder en aan de houder van een vrouwelijk rund verboden is andere dan goedgekeurde stieren tot dekking te bezigen. Aangifte van stieren voor keuring dient te geschieden uiterlijk veertien dagen vóór de keuring bij de secretaris van de provinciale commissie voor de rund veefokkerij in Utrecht, Ir. W. van Ooijen, Willemsplantsoen 6, telefoon 25729 (K 30), Utrecht, of des zater dags op de Veemarkt (café bij de Scha penmarkt) te Utrecht, onder vermelding van de keuringsplaats waar de stier zal worden aangeboden. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de secretaris van de genoemde commissie, alsmede ter gemeentesecretarie. Bij de aanbieding van een stier ter keu ring moeten afstammings- en identiteits bewijs worden medegebracht. Voorts wordt er de aandacht op geves tigd, dat het ingevolge de thans door de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gegeven voorschrif- 1en inzake het vervoer van rundvee in verband met de mond- en klauw- zeerbestrijding noodzakelijk is, dat de vervoerder van de ter keuring aan te bieden stier in het bezit is van een geldige Gezondheids-dienstverklaring, waaruit blijkt, dat de betrokken stier is geënt tegen mond- en klauwzeer en afkomstig uit een rundveebeslag, dat in zijn geheel tegen mond- en klauw zeer is geënt. Op of na 1 januari 1954 geboren stie ren moeten ten minste 14 dagen en ten hoogste 4 maanden voor de keuring geënt zijn. Voor de tijdig aangegeven en volgens de voorschriften geënte stieren, zal de desbetreffende verklaring door de Ge zondheidsdienst aan de stierhouder wor den toegezonden. De Centrale Premie-Stierenkeuring van de daarvoor door de commissie aange wezen dieren zal dit jaar gehouden worden te Utrecht, op vrijdag 27 april 1956. Soest, maart 1956. AANGIFTE VAN STIEREN. De burgemeester van Soest herinnert aan de bepaling dat ieder houder van een stier van 8 maanden of ouder ver plicht is daarvan aangifte te doen bij de burgemeester der gemeente, waar de stier gehouden wordt, binnen een maand, nadat de stier acht maanden is gewor den of, indien de stier reeds acht maan den oud was toen hij in zijn bezit kwam, binnen een maand na dit laatste tijd stip. Deze aangifte kan geschieden op een daartoe vastgesteld formulier, hetwelk ter gemeentesecretarie kosteloos ver krijgbaar is. Het moet onder meer inhouden leef tijd, kleur, nummer van inschrijving in een der registers van een door de com missie erkend rundveestamboek of er kende rundveefokvereniging of, bij ge breke daarvan, bijzondere kentekenen van de stier, benevens mededeling of de stier al dan niet reeds goed- of afgekeurd is. Van de aangifte ontvangt de stierhou der een bewijs. Dit bewijs moet in zijn bezit zijn, aangezien het steeds op eer ste vordering moet worden vertoond aan de politie. Van het afschaffen of sterven van een zodanige stier moet binnen veertien da gen aangifte worden gedaan bij de bur gemeester. Soest, 8 maart ,1956. ONTTREKKING WEG AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, ter voldoening aan het bepaal de in artikel 10, 2e lid, van de We- genwet, ter kennis van belanghebben den, dat een door hen gedaan voorstel aan de raad dezer gemeente tot ont trekking aan het openbaar verkeer van weg nr. 78 (onbenaamd), lopende van de grens met de gemeente Zeist in noordoostelijke richting tot de noord- hoek van het perceel, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie F, nr. 207, op de gemeentesecretarie (afdeling I) is nedergelegd. Het voorstel ligt aldaar van 12 t.e.m. 26 maart 1956 voor belanghebbenden ter inzage. Bezwaarschriften tegen dit voorstel kun nen worden toegelicht in een zitting van hun college of van een door hen uit hun midden benoemde commissie. Deze zitting zal worden gehouden op dinsdag 27 maart a.s., des voormiddags 11.00 uur, in het gemeentehuis. Soest, 9 maart 1956. Krabben en peuteren maakt de HtllO' kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in lllXSIaQ de poriën door. doodt de ziekte kiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet ter algemene kennis, dat ter ge meentesecretarie van Soest ter inzage zijn gelegd, drie verzoeken met bijla gen van H. van Bos, Luitenant-Kolonel, wnd Eerstaanwezend Ingenieur der Ge nie, Bilderdijklaan 1, Amersfoort, om vergunning tot het oprichten, in wer king brengen en in werking houden van a. een compressor, aangedreven door 'n elektromotor van 10 p.k., in het voertuigenpark, gelegen aan Het Zeister Spoor te Soesterberg, kadas traal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2411; b. een aantal elektromotoren met een gezamenlijk vermogen van löVs p.k. op het sub a. genoemde perceel; c. een zeilmakerij, waarin geplaatst zul len worden een aantal elektromo toren met een gezamenlijk vermogen van 5 2/3 p.k., eveneens op het sub a. genoemde perceel. Gedurende tien dagen, te rekenen vanaf 1 maart 1956, bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergunningen in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zullen op dinsdag 20 maart a.s., des voormiddags resp. 11 uur (aan vrage compressor), 11.15 uur (aanvra ge elektromotoren) en 11.30 uur (aan vrage zeilmakerij), in het gemeentehuis openbare zittingen worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van bovengenoemde verzoe ken kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de ter zake inge komen stukken. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep zijn gerechtigd de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot be roep gerechtigd degenei die, zonder op de openbare ziting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente waar openbare kennisgeving wordt ge daan. Soest, 29 februari 1956.

Soester Courant | 1956 | | pagina 13