Hi Too? deVWs, ONDERWIJS ZORGEN RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH TH-UD5KUILEN SOEST. SOESTERBERG VOOR ONZE DAMES Voor vlijtige handen WERELDTAAL. ONTVOERD Autoverhuurbedrijf Wij ma HET BETREKKEN VAN EEN GEKOCHT HUIS. Blijf meester Er heerst verontrusting over het ver val van ons onderwijs. Onlangs zijn de leraren op een congres bijeen ge weest; zij hebben een noodkreet aan geheven, die niet kan worden misver staan. En de minister heeft het in de Kamer zwaar te verantwoorden ge had. Men moet zijn toorn en zijn ontevre denheid niet uitstorten over één be windsman. Onze minister van onder wijs is een zó hard werker, dat enige tijd geleden de overmatige arbeid zijn gestel aantastte en een rustkuur voor hem noodzakelijk was. Maar hoevelen zijner voorgangers, die van hoge idea len vervuld hun departement binnen kwamen, hebben het met teleurstelling verlaten De oorzaak van de onderwijs-ellende ligt niet bij een bepaalde persoonlijk heid, die in een gegeven tijdsbestek de portefeuille in handen heeft, maar in het systeem, dat onze houding te genover het onderwijs beheerst. Men beseft te weinig, dat de volksopvoeding een van de eerste noden is van onze samenleving en dat wij niet kunnen volstaan met óók gelden en zorgen aan het onderwijs te besteden, maar dat het onderwijs een bevoorrechte plaats verdient onder de duizenden be langen, die staatsvoorziening behoeven. Waarom De volksontwikkeling is de basis van de geestelijke en van de economische weerkracht der natie. Het zou niet mogelijk geweest zijn, dat ons land zijn produktie zo omhoog had gestuwd en een zo gunstige export positie had bereikt als het geval is, indien wij niet hadden beschikt over bekwame arbeiders. Vakbekwaamheid berust op technische scholing, maar deze is niet te verwerven zonder be hoorlijk lager onderwijs. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 Déar, op de lagere school, leert men zijn verstand gebruiken, daar krijgt men de kennis, die onontbeerlijk is voor het staatsburgerschap, voor het functioneren in de samenleving. Laat ons nooit vergeten, dat voor de meer derheid van ons volk het lager onder wijs het enige onderwijs is, dat zij ooit geniet. Dit moet dus degelijk zijn en goed bewerktuigd. Zo nodig het is voor de volksontwikkeling, zo nodig is het voor de volkstucht, voor de orde in het nationale leven- De ge volgen van het gebrek aan scholen en aan onderwijzers doen zich al in schrik kelijke mate gelden. De verwildering van een jeugd, die in tijden van oor log en krisis is geboren, neemt hand over hand toe. Wat wil men De moeders, zonder hulp, kunnen de huishoudelijke beslom meringen niet af, de vaders zijn op hun werk en de kinderen worden ge durende de vrije dagen, die zo menig vuldig zijn, dat de jeugd soms wel een altijd durende vacantie schijnt te hebben, de straat opgejaagd. Hoe is deze nood ontstaan School- nood is woningnood. Er kunnen niet voldoende scholen gebouwd worden. En de onderwijzers plegen vaandel- vlucht. Er is een toenemend gebrek aan leer krachten. De besten van het onder wijzercorps trachten zich verder te bekwamen om plaatsen te vervullen bij het middelbaar onderwijs. Maar ook daar heerst, ondanks deze wel kome aanvulling, een schromelijk tekort aan bevoegde leerkrachten. Moet men zich verwonderen over de vlucht der onderwijzers uit de lagere school Helaas allerminst. Deze men sen, die een der belangrijkste en moei lijkste beroepen vervullen die er in onze samenleving bestaan, heeft men jaren aaneen met hongerlonen naar huis gestuurd. Wat moet er gebeuren Men heeft in de Kamer aan de minister gevraagd „waar blijft de ontwikkeling van uw onderwijswetgeving Deze vraag is te algemeen. Het departement van onder wijs heeft de aantrekkelijke taak, nieuwe methoden van opvoedkunde te bestu deren en te experimenteren. Maar het is een taak, die leidt tot verbiezonde- ring van de ministeriële bemoeienis en tot splitsing van de aandacht van hen, die over het onderwijs gaan. De verhoudingen in onze onderwijsver zorging zijn abnormaal. Terwijl het universitair onderwijs tot in het on eindige wordt gespecialiseerd, terwijl er hoogleraren worden benoemd voor slechts weinige collegianten, schreeuwt de grote massa van onze bevolking om voorziening in het eerst noodzake lijke onderricht. Er is een verkeerde orde in de onder werpen, waarmee het departement van onderwijs zich bezig houdt. Hadden wij zo veel behoefte aan de vernieuwing van onze spelling, die is geworden tot een raar gedrocht, tot een onlogisch en ingewikkeld monster, een plaag voor hen die haar moeten aanleren De vernieuwing van onze onderwijs methoden is een prachtige zaak. Maar men kan alleen de volmaaktheid na streven, als de eenvoudigste basis aan wezig is. Men mag niet binnentreden in het luna park der onderwijs-experimenten, al vorens men zich verzekerd heeft van een lagere school, met voldoende be hoorlijk betaalde leerkrachten en met een zo voldoende ruimte, dat ieder ne- derlands kind een schooldak boven zijn hoofd heeft en geplaatst is in klassen, waar geen gedrang van leerlingen heerst. Want bij de tegenwoordige overmatige bezetting der scholen, steekt het kind niets op en wordt de onderwijzer ze nuwziek. Het euvel van de moderne staat is - wij zeiden dat. hierboven reeds - dat een ontelbaar aantal belangen een aan val op de regering pleegt. De regering heeft een keuze te doen. En die keuze behoort bepaald te worden volgens de maatstaf van het eerst-noodzakelijke. Onder de regeringsbemoeiingen neemt het onderwijs een eerste plaats in. En binnen de kring van dat onderwijs is de eerste zorg, die voor een behoorlijke lagere school. Want zij is de hoeksteen van alle cultuur en alle volkswelzijn en -welvaart. Is er geen geld Wij beschikken over aanzienlijke overschotten uit de belas tingopbrengst. Besteed ze aan de school Want over onze veronachtzaam de kinderen, moet het woord herhaald wórden dat dr. A. Kuyper eenmaal sprak ten aanzien van andere misdeel- den „Here mijn God, zij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht ijan oups aeKCNP GLADDE RINGEN AANRIJDING. Op de Schaepmanstraat stond een auto van een Soester brandstoffenhandel en men was bezig kolen te lossen. Uit de Troelstrastraat kwam een tweede ko- lenauto van dezelfde firma en bij bet passeren kwam een der mannen die aan het lossen waren ten val doordat hij door de spiegel van de auto ge raakt werd. Het slachtoffer, de Soes- tenaar H. v. S., klaagde over inwen dige pijnen en is naar het ziekenhuis in Baarn vervoerd nadat dokter Schutte de eerste hulp verleend had. VERGADERING SOESTER VOGELVRIENDEN. Woensdagavond hielden de Soester vo gelvrienden in restaurant „Zonneheu- vel" een ledenvergadering onder voor zitterschap van de heer J. W. Kaspers. De notulen werden gelezen door de nieuwe-secretaris, de heer D. J. Kuiper. Het bestuur is uitgebreid met de heren D. v. d. Wijngaard als tweede secre taris en de heer T. v. d. Broek als commissaris. De bestuursfuncties zijn nu alsvolgt verdeeld J. W. Kaspers, voorzitter; D. J. Kuiper, secretaris; me vrouw T. v.. d. Broek, penningmeeste- Het A.B.C. van Uw succes Imster Haar ster zou gauw verschieten in zo'n verschoten jurk Gelukkig is er ajpantastischi Dat is onze service I Hilversum - Langestr. 99 - Tel. 8889 Laren - Veldweg 1 - Tel. 3025 Soest - Molenstraat 16 - Tel.. 3258 Oud Loosdrecht - C 144 - Tel. 216 resse; D. Maagdelijn, tweede voorzitter en W. Blok, leider van de jeugdafde ling. Kanaries van de heren Maagdelijn en Blok gaven zangdemonstraties, welke toegelicht werden en na de pauze was er hersengymnastiek. VERKEERSEXAMEN. Vierhonderd kinderen van Soester scho len hebben het schriftelijk gedeelte van het verkeersexamen afgelegd en over enkele weken zullen ze op de fiets moeten tonen, dat ze niet alleen theo retisch precies weten hoe het moet, maar ook op de weg. RECTIFICATIE. In de advertentie van slagerij J. Zoe telief, Nieuwerhoekplein, in ons num mer van j.1. dinsdag stonden de door regen runderlappen genoteerd voor 1.38. Dit was foutief. Dit moest zijn doorregen Varkenslappen 1.38 per 500 gram. R.K.L.T.V. WIMBLEDON '54. Bovengenoemde tennisvereniging houdt maandag a.s., in het Ludgardisgebouw, een vergadering voor leden en belang stellenden, waarin o.m. het nieuwe be stuur zal worden gekozen. Men zie de advertentie in dit nummer. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. Brasil Star, 13 maart. Argentiniës.s. Liberstad, 17 maart. Australiëvia Engeland, 17 maart. Braziliëm.s. Brasil Star, 13 maart. Braziliës.s. Liberstad, 17 maart. Canada m.s. Prins Willem II, 14 mrt. Chilivia New York, 15 maart. Indonesië m.s. Willem Ruys, 13 maart. Indonesië s.s. Antilochus, 17 maart. Ned. Antillen m.s. Willemstad, 13 mrt. Ned. Nw. Guinea m.s. Willem Ruys, 13 maart. Nieuw Zeeland via Engeland, 17 mrt. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. Pretoria Castle, 17 maart. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. MEDISCHE DIENST. Dokter Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, zal zondag 11 maart de artsen- dienst waarnemen. PIONIER VAN MEEL KREEG GROOT MILITAIR VLIEGBREVET. De centrale figuur op de vliegbasis Soesterberg was dinsdagvoormiddag de 75-jarige luchtvaartpionier, Marinus van Meel, aan wié, als een" uitgestelde ere schuld, voor het front van de troepen door de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal A. Baretta, het groot militair vliegbrevet werd uitgereikt, dat is gedateerd op 1 juli 1913, de datum waarop de voormalige luchtvaartafde ling werd opgericht. Gelijktijdig kregen ook de sergeanten C. Meijerink, A. A. van Wijk, B. J. Drenth en J. F. A. Imanuel het groot militair vliegbrevet. In zijn toespraak stelde generaal Ba retta de oude heer van Meel aan alle jongeren ten voorbeeld als een Neder lander, waarop wij allen in ons kleine land, dat echter groot is in de lucht, trots kunnen zijn. Met jeugdig enthousiasme vertelde pio nier Van Meel over zijn eerste vlieger jaren en hoe hij in Frankrijk, in een Farman, het vliegen leerde en daar het brevet haalde. In ons land teruggekeerd werd hij met open armen op Soesterberg ontvangen. Hier begon hij als vaandrig te lessen in zijn historisch geworden „Brik". De uitreiking van de vliegbrevetten werd o.m. bijgewoond door de Belgische pionier Louis Collée, de Hollandse pio niers gen.-maj. b.d. W. C. J. Versteegh en luit.-gen. b.d. H. ter Poorten, als mede door de directeur van de lucht haven Schiphol, de heer U. F. M. Del- laert. Aan de parade werd ook deelgenomen door de op Soesterberg gelegerde Ame rikanen. Generaal Baretta verrichtte de inspec tie. In verband met de weersomstandighe den kon de voorgenomen luchtparade geen doorgang hebben, maar wel werd er als waardig slot gedefileerd voor de generaal en de gebrevetteerden. KLAAR VOOR DE NACHT 2946. Leuke meisjespyama van gebloemd flanel. Ben. voor 8 jaar 3.65 m. stof van 80 cm. breed. Patronen verkrijgbaar voor 7, 9, 11, 13 en 15 jaar ad 0.50 bij vooruitbetaling. 2947. Jongenspyama van gestreept fla nel met opgestikte zakken. Benodigd voor 11 jaar 3.75 m. stof van 80 cm. breed. Patronen verkrijgbaar voor 7, 9, 11, 13 en 15 jaar ad 0.50, bij voor uitbetaling, bij Bella Patronen Ser vice, Kr. Nieuwe Gracht 66, Utrecht. Indien besteld per Bella patronen ex presse, d.w.z. vandaag bestellen, over morgen in huis, ƒ1.per patroon, bij voouitbetaling. Vermeldt op de briefkaart duidelijk het nummer en de leeftijd. in schoonmaakgetij: Hamea-Gelei ESPERANTO IN RUSLAND. Esperanto begon zijn tocht over de aarde in het tsaristische Rusland. De reden lag voor de hand Dr Zamen- hof, de uitvinder van het Esperanto, woonde in het toen Russische Polen. Slechts langzaam won de nieuwe taal terrein. Zamenhof kreeg rijkelijk zijn aandeel in de tegenslagen, die pioniers te incasseren krijgen. Voordat het pro grammablad een groot aantal abon nees had verworven, werd het in Rus land verboden, vanwege een artikel, dat van Tolstoj was opgenomen. Een geweldige slag, maar gelukkig kon het blad spoedig weer verschijnen in Zwe den. En nu is zoveel terrein gewonnen, dat geen plaatselijke tegenslag de be weging meer kan smoren. In Rusland was Esperanto weer toegelaten, totdat het door de Sovjetregering werd verbo den. Ook in de andere Oost-Europese landen was Esperanto toen taboe. En nu, d.w.z. in het nr van 22 januari, brengt Sunday Times, een van de be langrijkste Britse Zondagbladen, het verrassende bericht, dat Molotof aan de Japanse Volksraad een telegram heeft gezonden in de Engelse en Es- perantotaal (De Japanse Volksraad is een lichaam, dat beproeft de normale betrekkingen met Rusland en China te herstellen.) Dit was de eerste maal, dat Esperanto werd gebruikt als diplomatieke taal. Moge het goede voorbeeld navolging vinden. In elk geval ligt nu weer 'n reusachtig gebied voor Esperanto open. 30. Gesterkt door dit goede bericht ging David op stap. Zijn eerste gids was een luie schurk, die hem probeerde voor iedere mijl meer geld af te per sen dan was afgesproken en toen Da vid hem niets meer geven wilde ging hij langs de weg zitten en wilde geen voet meer verzetten. David werd woedend en toen de gids hem nog met een mes bedreigde ver loor hij zijn zelfbeheersing. Hij wierp zich op de man, sloeg het mes uit zijn hand en liet zijn vuisten op het gezicht van de man neerhagelen. Opgelucht vervolgde hij toen alleen zijn weg. De volgende morgen vroeg haalde hij een kleine, gedrongen, ernstige man in, die langzaam voortging. Nu en dan las hij wat in een boek en veelal liet hij zijn vinger rusten bij de zin, die hij het laatst had gelezen. Hij was sober gekleed en klaarblijke lijk was hij geestelijke. Het bleek, dat hij catechesant was, die de mensen van de eenzame streken van het hoogland gelukkig maakte met zijn boodschap. Zijn naam was Henderland en hij sprak met de brede, zuidelijke tongval, die David zo lang niet meer gehoord had. De hele dag liepen zij nu samen voort en hij stelde David voor de nacht in zijn huis door te brengen. SOESTERBERGSESTRAAT 95 TELEFOON 3316 All risks verzekerd Radio en verwarming Wacht eerst op de officiële vergti*- ning van het huisvestingbureau. Het komt wel eens voor, dat wij ee* verontwaardigde brief krijgen van ee* koper van een huis, die tot de ontdek king is gekomen, dat hij het door heta gekochte eigendom niet mocht betrek ken. Wij hebben er reeds dikwijls op gewe zen in onze vragendienst, dat men ver gunning moet hebben woonruimte te betrekken. Woonruimte mag niet wor den afgestaan, aan wie ook, zonder het officiële briefje van B. en W. (huis vestingbureau). Men mag b.v. zelfs geen woonruimte afstaan aan een van elders komende dochter, als deze zich bij haar ouders wil vestigen. In dit geval is behalve de huisvestingvergunning ook nog nodig een vergunning om in de nieuwe woonplaats te mogen wonea. Het is lang niet altijd zeker, dat ie mand die vergunning krijgt, want er wordt wel degelijk rekening mee ge houden, of men economisch aan die plaats gebonden is. Wanneer zelfbewoning Waar wij nu in hoofdzaak op wil len wijzen, is op het kopen van ee* huis, met de bedoeling om dat zelf te gaan bewonen. Zo deed zich eens het geval voor, dat iemand een huis kocht en zijn vo- rige woning reeds verkocht had, maar toen hij tenslotte zijn nieuw verworven eigendom wilde betrekken, werd hem dit verboden op grond van het feit, dat zijn gezin voor die rveel grotere woning te klein was. Zeer verontwaardigd was deze persoo* te vernemen, dat dit niet kon door gaan, omdat die woning veel te groot werd geacht voor zijn gezin. Maar, zo zegt men dan, ik heb het toeh gekocht en kan nu werkelijk de ge meente mij de bewoning er van ver bieden Kastelen en krotjes. Men begrijpt blijkbaar niet, dat de woonruimtewet in het leven is geroe pen om de beschikbare woonruimte zo eerlijk mogelijk te verdelen. Daaronder wordt ook verstaan, dat de rijke niet in een kasteel van een huis zal kun nen wonen zolang degenen die geen huizen kunnen kopen met een klein krotje genoegen moeten nemen. Grote gezinnen willen ook wel ee* onderdak hebben, zij willen ook wel gaarne grotere jongens en meisjes niet alle bij elkaar laten slapen, vader en moeder willen ook wel gaarne de be schikking hebben over een aparte slaapkamer. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Om de beschikbare woonruimte zo goed mogelijk te verdelen is de woonruimte- wet 1947 in het leven geroepen en is verdeling van de woonruimte in han den gelegd van B. en W., die natuur lijk volledig op de hoogte zijn of kun nen komen van de nood ter plaatse. Zij dienen de woonruimte te verdele* zonder aanzien des persoons. Het is be grijpelijk, dat het niet aangaat, dat iemand maar zonder vergunning in ee* woning trekt, dan zouden ze de con trole geheel uit handen geven en dat is niet de bedoeling. B. en W. beslissen. De woonruimtewet stelt het strafbaar woonruimte te betrekken zonder vergunning, ook degene die de woonruimte afstaat zonder die vergun ning is eveneens strafbaar. B. en W. hebben het recht, indien woonruimte toch betrokken is zonder haar vergun ning, betrokkene er weer uit te zetten, desnoods met behulp van de sterk* arm. Het is niet zo, dat deze bepalinge* thans, ruim 10 jaar na de oorlog, uit de wet verdwenen zijn. Niets is min der waar. Zij is nog van kracht in volle gang. De nood is nog groot en veel jonge mensen willen ook wel eens ee* kans krijgen om een eigen nestje op te bouwen, maar daarvoor is nodig, dat ze ovër woonruimte kunnen be schikken. Wij hebben er reeds eerder op gewe zen koop geen huis met de bedoeling het direct te betrekken zonder de no dige inlichtingen te hebben ingewon nen aan het huisvestingsbureau. Zelfs als een koper en verkoper, zo als in het bovenaangehaalde geval be doeld, over en weer in eikaars huis willen trekken, is het risico groot, d*t één of geen van beide partijen hun nieuwe eigendom mogen betrekken. I* dit geval was de samenstelling van het ene ons beschreven gezin te klein voor het grote huis, terwijl de ander elders woonde en werkte en dat hij om deze reden geen vergunning kreeg voor ves tiging in de betrokken gemeente. Bezint voor ge begint en zeker voor ge een huis koopt

Soester Courant | 1956 | | pagina 14