mue khoemaker van Éssen TEL VISIE RADIO 81 ^PECIflfeflSpTlcl STUIT DE L00NVL0ED. Philips Platenspelers en -wisselaars ERKEHDE PHILIPS RADIO SERVICE BERINI. De beste Bromfiets! fUGERS RIJWIELEN S.O.S. SOEST JOH. H. VAN SCHALKWIJK ORGEL5I PI AN Q'S| INKOOP VERKOOPI VERHUUR „De Vergulde Pollepel" Dansen. Cor van de Weert. IN DE HOEK. ook voor VAKKUNDIGE KOUSENREPARATIE Stichtsche Schoenenhuizen PHILIPS KERKSTRJ RADIO TEL.2786 VRIJDAG 16 MAART 1956. 34e JAARGANG no. 21. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrfjdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 In de tijd van onvoldoende beveili ging tegen watervloeden, die gelukkig thans goeddeels achter ons ligt, be stond de nederlandse bevolking voor het grootste deel uit boeren. Wij waren een natie van een sterk agrarische in slag. Onze economie werd deels be paald door inkomsten uit landbouw- en veeteelt, deels door winsten uit de han del en tenslotte door opbrengst van uitgezette vermogens in het buitenland. De industrie vormde van dit alles een aanhangsel. De opbrengst daarvan gaf een aanvulling. Men kon zeker niet zeggen, dat het wel en wee van het land afhankelijk was van de fabrieken en werkplaatsen. Wanneer in het ver leden jaar het water steeg, liep ons volk handenwringend en met bezorgde gezichten te hoop om de dreigende vloed te keren. Het beeld uit de plotselinge vloedgolf van 1953 doemt weer voor ons op. De roep „het water stijgt" klonk als een alarmkreet; niet alleen met betrekking tot het verdrinkingsgevaar, maar ook en vooral omdat het verdronken land in geen jaren meer vruchten droeg. Met dit beeld voor ogen zou men de loonstrijd, die thans gevoerd wordt, moeten gadeslaan. Alleen met deze wij ziging, dat het thans niet het water is dat tot onze lippen dreigt te stij gen, maar meer het loonpeil. Er is een aantal biezondere omstan digheden aanwezig waarom wij in Ne derland waakzaam moeten zijn voor 'n Iconvloed, die plotseling tot een spring vloed kan uitgroeien en wij hebben de loongolven die ons thans plagen ge deeltelijk zelf opgeroepen. Het overleg over de toekenning van een groter aandeel in de welvaart aan de werknemers is tot tweemaal toe vastgelopen. De te verdelen welvaarts pot heeft men in drie onderdelen ge splitst. Allereerst is daar de uitkering ineens, die 3 °/o van het jaarloon over 1955 zal bedragen. Hierover heeft men overeenstemming bereikt. Vervolgens wil men tot een verdere differentiatie van de lonen komen, eveneens met een percentage van 3 In de practijk betekent dit dat men bmnen bepaalde grenzen op grotere verschillen in de betaalde lonen aan stuurt, waarbij de een meer krijgt, de ander wellicht iets minder, maar waar door toch de totale toegekende belo- voor de mooiste geluidsweergave en de langste levensduur van Uw gra- mofoonplaten. v.WE EDESTR 36« SOESTDIJK TELEF.2792 KERKSTRAAT 3 -S0EST-TEL2030 Autoheer en bromfietsdame, Motorist in 't algemeen Vliegt toch niet als auto-craten Over 's Heren wegen heen Meelij met de zolenganger, Die voor zijn bestaantje vecht; Eén vierkante decimeter, Daar op heeft hij toch wel recht Kalmpjes in bebouwde kommen, Kalm bij kruispunt en bij bocht; Rijdt een paar seconden langer, Waarom mag're Hein verzocht 't Lijstje van „verkeer"-de offers Is zo onrustbarend groot, Uw productie blijft maar stijgen, Onherstelbaar is de dood. Och, wat helpt een scha-vergoeding Wat baat boete Wat baat straf Door uw haast, die zèlden haast is, Pakt gij moeders liefste af. Wilt gij meester van de weg zijn, Blijft óók meester van uw gas; Hoe zoudt gij u wel gevoelen, Als 't uw eigen kind eens was? CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden). ning aan de werknemers weer stijgt. Uit deze maatregel moet een zekere vrijheid groeien, die we tot heden heb ben gemist. Tenslotte willen de vakbonden de al gemene richtlijnen met 3 °/o verhogen, waardoor dus het gehele loonpeil naar een hoger niveau wordt gebracht. Werk gevers merken daarbij nog op, dat zij ook reeds concessies hebben moeten doen op het terrein van de z.g. se cundaire arbeidsvoorwaarden, zoals meer vacantie e.d., die ook practisch een loonsverhoging betekenden van en kele procenten. Totaal 20 procent Telt men al die verhogingen op, dan zal in dit jaar het loonniveau met meer dan tien procent omhoog gaan. Betrekt men bij dit alles echter de op handen zijnde ouderdomsverzekering en huur verhoging in discussie, dan kost het niet veel moeite te berekenen, dat een compensatie voor deze maatregelen op nieuw een kleine tien procent zal vra gen. Telt men dit bij elkaar op, dan kan men spreken van een springvloed van pl.m. 20 °/o in de lonen binnen 2 jaren met alle gevolgen daaraan ver tonden. De zeer sterke drang tot loonsverho ging, die thans aanwezig is, werd uit gelokt door een complex van factoren. Ons loonpeil verschilt nog aanzienlijk met ons omringende landen, waar men de werknemers meer tegemoet is ge bonden. Dit wil niet zeggen, dat de koopkracht van de loontrekkenden daar groter is, al kan dit in enkele gevallen niet wor den ontkend. Ook is overal elders het hüurpeil beter aangepast. In ons land heeft men vervolgens sinds het einde van de oorlog een aantal so ciale maatregelen ingevoerd, die op de post lonen bij de werkgevers evenzeer drukken als het loon zelf. In de derde plaats heeft men door nauw overleg met werknemersorganisaties een lager loonpeil geaccepteerd om volledige werkgelegenheid te scheppen voor een dichte bevolking, om de positie yan ons betaalmiddel te versterken en om de regering de gelegenheid te geven orde te brengen in de staatsfinanciën. Waar is de welvaart? De regeringspartijen hebben een nu eens matige dan weer strenge leiding van het economische leven voorgestaan. We zijn langzamerhand bezitters van een land met een waterhoofd aan com missies, raden, directoraten en verbon den, die de regering samen met een leger van ambtenaren van advies die nen. Deze adviezen zijn er steeds op gericht eigen posities te beschermen. Het staatsapparaat kost zoveel, dat men "zeggen kan, dat de welvaart van de staat inderdaad een feit is, maar de welvaart van de burgers is zoek. Men heeft ons van overheidswege zo dik wijls verteld, dat er sprake is van een gunstige conjunctuur, dat we er ook aan geloven. En nu willen de vakbon den dus welvaartsuitkering. De ondernemers zitten met zoveel las ten voor sociale en fiscale verplich tingen, dat zij tegenover de werkne mers geen royaal gebaar kunnen of durven maken. Minder kostprijs verho gende belastingen, minder bijdragen voor. allerlei raden en commissies, min der overheidsinvloed. In deze richting kan een gedeelte van de welvaart, die grote groepen van ons volk zoeken, worden gevonden. De werkgevers kun nen dan meer druk aan het loonfront verdragen. Funeste vernietiging. Anderzijds zullen de werknemers niet meer mogen komen met nieuwe alge mene loonronden. Elke algemene loon- ronde jaagt de prijzen op, leidt tot een hogere belastingopbrengst door progres sie in tarieven, vernietigt een stuk ex port en vermindert onze kansen tot industralisatie. Gaan we steeds de basisionen verho gen, dan snijden we alle prijsgevoelige industrieën de pas af naar expansie en grotere afzet. Dan blijven er enkele renderende bedrijfstakken over, die niet in staat zijn ons gehele volk welvaart te schenken. Terug naar de werkloosheid. We zullen in de eerste plaats onze landbouw en veeteelt vernietigen, die nu al gedeeltelijk op overheidssteun drijven. Dan wordt dus een gedeelte van de industrie door de loonvloed weg gespoeld en houden we een eenzijdig gerichte economie over met een munt, die zwak is door aanhoudende inflatie. Dan roept men de duistere machten der werkloosheid terug in de maatschap pelijke arena. Jaren lang hebben we vastgehouden aan een sterk geleid loonsysteem, dat kunst matig een goedkoopte-eiland in Europa schiep. Onder die voorwaarde riep men een industrie in leven en op die basis dreef en drijft zij. Trekt men de fun damenten weg, dan stort het geheel in elkaar. Bedrijfstakgewijze onderzoek naar de mógelijkheid tot loonsverhoging en wel vaartsverbetering kan alleen langzaam aanpassing brengen. Er wordt zelfbe heersing van ons verlangd en afwijzing van algemene loonronden. De loon- en prijzenspiraal moet worden gestuit. GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in open bare zitting bijeen geroepen tegen vrij dag, 23 maart a.s., te 19.15 uur, ter afdoening van de navolgende agenda 1. Vaststelling van de notulen van de vergaderingen gehouden op 21 en 22 december 1955 alsmede op 26 januari 1956. 2. Ingekomen stukken. a. Verzoek tot het verlenen van ont heffing van de verbodsbepaling, ge noemd in artikel 2, le lid, van de ver ordening ex artikel 4 van de Hinder wet van 1875 van A. B. Grift, Nieuw- straat 44, Soest, voor het oprichten, hebben en gebruiken van een timmer bedrijf op het perceel Nieuwstraat 44, hetwelk bereids in behandeling is ge nomen. b. Schrijven d.d. lè februari 1956 van N.V. Purfina Nederland, Bezuidenhout- seweg 74, 's Gravenhage, houdende in trekking van het verzoek d.d. 21 de cember 1955 om ontheffing van de ver bodsbepaling, genoemd in artikel 2, le lid van de verordening ex artikel 4 der Hinderwet 1875, voor het op richten, hebben en gebruiken van een ondergrondse benzir.^bewaarplaats Van 12000 liter op het perceel Soesterberg- sestraat 95, met voorstel dit voor ken nisgeving aan te nemen. c. Jaarverslag van de commissie tot wering van schoolverzuim te Soest en Soesterberg over het jaar 1955 met voor stel deze voor kennisgeving aan te nemen. d. Rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Advie zen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten betreffende contróle admi nistraties, met voorstel deze voor ken nisgeving aan te nemen. e. Aanbieding van een verslag over het vierde kwartaal 1955 van de werk plaats voor minder-valide arbeiders te Soest met voorstel dit voor kennisge ving aan te nemen. f. Mededeling van het besluit van Ge deputeerde Staten van de provincie Utrecht d.d. 31 januari 1956 inhoudende vaststelling van de vergoedingen voor het bijwonen van de vergaderingen van de raad en van de commissievergade ringen met voorstel dit voor kennis- Electrotechnisch Installatiebureau Steenhoffstraat 55 Telefoon 2906 WIJ AM Tril NIEÜWEWEG 103 I THIl I UL TELEFOON 296 8 Vanaf heden iedere zaterdag- en zondagavond Entree 1. Medewerking van het bekende trio geving aan te nemen, g. Advies van de veterinaire inspecteur van de volksgezondheid d.d. 13 januari 1956 inzake de elektrische bedwelming van dieren met voorstel dit voor ken nisgeving aan te nemen, h Besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht d.d. 13 februari 1956 inzake verdaging van de termijn, waar binnen moet worden beslist op de goed keuring inzake de wijziging van de bouwverordening der gemeente Soest d.d. 21 december 1955 (aanvulling i.v.m. schuilplaatsen bij woningen) met voor stel dit voor kennisgeving aan te ne men. i. Verslag studietoelagen cursus 1955/ 1956 met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. j. Aanbieding overeenkomstig art. 22 van de „Gemeenschappelijke Regeling met betrekking tot de Bescherming Be volking in de Kring U IV" van de 3e wijziging begroting 1956 met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen, k. Verzoek van het bestuur van de R.K. Kleuterschool aan de Steenhoff straat om beschikbaarstelling van gel den voor a aanschaffing van meubelen en ont wikkelingsmaterialen en b. vernieuwing van de toiletten, met voorstel om dit verzoek in handen te stellen van B. en W. om preadvies. 3. Voorstel tot verlening van onthef fing van de verbodsbepaling, genoemd in artikel 2, le lid, van de verorde ning ex art. 4 van de Hinderwet 1875 aan a L. J. Rademaker, Molenstraat 6, Soest, voor het uitbreiden van zijn in richting voor het vervaardigen van win kelbetimmeringen, gelegen op het per ceel plaatselijk bekend gemeente Soest, sectie A, nr. 3316. b. M. F. Bach, Beckeringhstraat 16, Soest,, voor het oprichten, hebben en gebruiken van drie moffelovens, welke deel zullen uitmaken van de door hem op te richten inrichting voor de as semblage van bromfietsen op het per ceel Beckeringhstraat 16, kadastraal be kend sectie G, nr. 4494 (ged.). c. G. v. d. Pol, Burg. Grothestraat 28, Soest, voor het oprichten, hebben en gebruiken van een lood- en zinkbedrijf op het perceel Burg. Grothestraat 34, kadastraal bekend gemeente Soest, sec tie A, nr. 2693. 4. Voorstel tot vaststelling van a. Een herziening van het uitbreidings plan Rijksweg (sectie H, nrs. 7655, 7996, 7995, 6443 en 7653, gelegen langs de Middelwij kstr aat) b. Een herziening van het uitbreidings plan Rijksweg (sectie A, nr. 3253 (ged.). c. Een herziening van het uitbreidings plan Rijksweg (R.K. scholencomplex). 5 Voorstel tot vaststelling van een verordening betreffende de organisatie en het beheer van de gemeentelijke brandweer. 6. Voorstel tot het aanleggen van de Meidoornweg, Ericaweg en de Boni- faciusstraat (ged.). 7 Voorstel tot verbetering van de Maat- weg. 8. Voorstel tot verhoging van het kre diet voor a. de verbreding van de Beukenlaan en de Nieuweweg; b. de verbetering van de Stadhouders laan. 9 Verzoek van het bestuur van de Prinses Marijke Kleuterschool om het door haar beheerde kleuterschooltje in een openbare kleuterschool om te zet ten, waarbij gevoegd een lijst met handtekeningen van de ouders met \oorstel van burgemeester en wethou ders. 10. Verzoek van de heren G. van Ekris en J. G. Kalden, d.d. 31 januari 1956, namens de ouders van kleuters te Soes terberg, tot stichting van een openbare kleuterschool te Soesterberg met voor stel van burgemeester en wethouders. 11. Voorstel tot vaststelling van voor schotten op de vergoeding als bedoeld in art. lOlbis der Lager-onderwijswet 1920 (vakonderwijs) over het jaar 1956. 12. Voorstel tot het toekennen van ver goedingen ex artikel 13 van de L.O.- wet 1920. 13. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aanschaffing van verduisteringsgordijnen in één les lokaal, alsmede eenvoudige klassenbu- reaux met dito stoelen en gemakkelijk hanteerbare stalen bakken t.b.v. de openbare school voor g.l.o. aan de Beetzlaan. 14. Voorstel tot verstrekking van een krediet voor aanschaffingen voor de invoering van het vak handenarbeid en de uitbreiding van het vak hand werken ten behoeve van de openbare u.l.o.-school. Bij de redactie is een verzoek binnen gekomen of ik niet eens iets wilde schrijven over de Kerkstraat, d.w.z. over de aanleg van wandel- en rijwielpaden en of dit nu niet een beetje vlugger kon, want direct is het weer zomer en dan is er nog niets gebeurd Eigenlijk is het een beetje onredelijk om zoveel spoed te eisen, want in de Van Weedestraat en Middel wijkstraat liggen een paar tuintjes met veel oudere rechten en dateren de verzoeken om een beetje op te schieten van ver voor de oorlog als ik het wel heb. Vooral over het tuintje in de Van Weedestraat is al het nodige gezegd en geschreven, maar nog nooit heb ik afdoende uit de doeken horen doen waarom de Gemeente en de eigenaar van het pand nog niet tot overeen stemming zijn gekomen. We kunnen nu wel afkeurend kijken naar de eigenaar van dit perceel, maar is dit wel redelijk Ik heb natuurlijk wel eens argumen ten en ook cijfers gehoord, maar daar was natuurlijk veel foutiefs in, maar wat er bij mij, na al die verhalen, niet in kan is, dat er in al die jaren geen oplossing voor deze situatie is gevonden. Het spijt mij te moeten schrijven de overtuiging te hebben, dat met meer goede wil en misschien wat pingping allang het fiets- en voetpad had kunnen worden doorgetrokken. Ik meen te begrijpen, dat wordt ge wacht op de aan te leggen weg op dat punt, zodat de onteigening soepeler te hanteren zal zijn, maar een geschiede nis in Amsterdam kan leren, dat dit nog niet zo zeker is en ik vraag me af of een (mogelijke) besparing door onteigening wel in enige verhouding staat tot het gevaar, dat deze situatie en andere punten momenteel opleveren. Nu nog wat over de Kerkstraat schrij ven lijkt me overbodig. Laten we ho pen, dat de gemeente en de eigenaren in wijs beleid spoedig tot elkaar zul len komen. H. OEKMAN. SOEST UTRECHT BAARN 15. Voorstel tot het toekennen van een subsidie aan de A.B.T.B., afdeling Soest, t.b.v. de in het winterhalfjaar 1955/ 1956 gehouden cursus veevoeding. 16. Voorstel om op haar verzoek eer vol ontslag te verlenen aan mej. G. H. Dijkhuis als onderwijzeres aan de open bare lagere school aan de Beetzlaan wegens benoeming elders. 17. Voorstel tot benoeming van een on derwijzeres aan de openbare lagere school aan de Beetzlaan. 18. Voorstel tot het geven van straat namen aan enige wegen in het dorp Soesterberg. 19. Voorstel tot het instellen van een overleg orgaan voor de lichamelijke op voeding en sport buiten schoolverband. 20. Voorstel tot wijziging der gemeen tebegroting 1955. 21'. Voorstel tot wijziging der gemeen tebegroting en der begroting van het woningbedrijf voor 1955 (overschrijving kredieten). Vervolg pag. 2, kolom 1. %OTO, - G EtfOOFOTPARATED BIRKSTRAAT 2 TEL. 2874 voor slechthorenden. Z.fonds verzeker den op recept van de specialist en machtiging van het Fonds op GEHOORAPPARATEN GEHELE PRIJSVERGOEDING. Wij geven alle inlichtingen

Soester Courant | 1956 | | pagina 1