~\ot) [WS TWEEDE BLAD WIT GELE KRUIS BESTAAT 25 JAAR. f4190.— Renault 4 f 5580.— Renault Dauphine f 7500.— Renault Frégate GARAGE STAM Predikbeurten. Soest voor 30 jaar. PUROL IVOROL: De Tandpasta van standing ONTVOERD ■M RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH ROUW- TROUW- VAN DE „SOESTER COURANT" I VAN VRIJDAG 16 MAART 1956. I Volgens de statuten van de vereniging „Het Wit-Gele Kruis" is de oprich tingsdatum 17 maart 1931, zodat mor gen het 25-jarig bestaan herdacht wordt. Dit zal geen aanleiding tot feestelijkhe den geven op de herdenkingsdatum, maar op de eerstvolgende vergadering zullen besluiten genomen worden door leden en bestuur, waardoor dit jubi leum niet geheel stilzwijgend zal voor bijgaan. De oprichtingsvergadering werd gehou den in het St. Josephgebouw en voor bereidende werkzaamheden hadden het mogelijk gemaakt, dat hier 41 leden aanwezig waren, die als voorzitter de heer H. van Klooster kozen, als pen ningmeester de heer J. A. M. Meh- ring en als secretaris de heer W. M. Luypen. Dokter H. G. Rupert stelde zich beschikbaar als medisch adviseur. De werkzaamheid van de jonge kruis vereniging ondervond steun van het voorbereidende werk van de heer A. Brouwer, mej. C. Scheltinga en de heer J. Koenders. Vooral de laatste had een groot aandeel in de activiteit, die het mogelijk maakte dat het Wit-Gele Kruis startte met ruim 40 leden en 800.kasgeld. Het Wit-Gele Kruis voorzag direct in een grote behoefte, al werd er voor dien in Soest al geijverd voor de volks gezondheid. Mevrouw Ordeman-Muller bezocht reeds zieken voor de eerwaarde zusters Au- gustjnessen in 1906 naar Soest kwa men, maar de oprichting van de nieuwe kruisvereniging bracht de zorg voor zieken een grote stap vooruit. Zuster Felicitas was de eerste van de zusters Augustinessen, die aan het Wit- Gele Kruis verbonden was en naast velen die de helpende hand boden wa ren de zusters Bartlomea, Eusebia, An- Voor inlichtingen en demonstratie NIEUWERHOEKPLEIN 1 SOESTDIJK TELEFOON 2850 NED. HERV. KERK. Oude Kerk 10.15 uur ds Van Krugten. 7 uur ds Maarsingh. Emmakerk 10.15 uur ds Groeneveld. 7 uur ds Van Krugten. Heeskapel 10 uur ds Maarsingh. Zonnegloren 10 uur ds Jalink. Eltheto 10 uur Kinderkerk. Evangelisatie-samenkomsten Dinsdag, 8 uur, Groen van Prinste- rerschool. Woensdag, 8 uur Heeskapel. Spr. de heer S. van Gorkum. HERV. (GEREF.) EVANGELISATIE. Chr. Geref. Kerk, Julianalaan. 10.30 uur ds J. van Wier van Putten. 5 uur ds Jac. Vermaas van Veenen- daal. GEREFORMEERDE KERKEN. Julianakerk 10 en 5 uur ds H. J. Lambers Heers pink. Wilhelminakerk 10 en 5 uur ds J. A. C. Rullmann. GEREFORM. KERK (geb. „Eltheto"). 8.30 en 3.30 uur ds J. van Dijk van Waardhuizen. CHR. GEREFORMEERDE KERK. 9 uur leesdienst. 2.30 uur ds G. de Vries van Zeist. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaal. 10 en 5 uur leesdienst. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. AFD. NED. PROT. BOND. Kerkgebouw Rembrandtlaan 20. 10.30 uur mej. C, E. Jolles. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oranje-Hotel, Burgem. Grothestraat 70. 10.30 uur mej. A. G. van Daalen van Amsterdam. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Chr. Ulo-school, Pr. Bernhardlaan 21a. Geen dienst. VRIJ EVANG. GEMEENTE. Prins Bernhardlaan 2, Soestdijk. 10.30 tot 11.30 uur Zondagsschool. B A ARN. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Kapelstraat 7, Baarn. 10.30 uur ds J. G. Bahnmüller. LAGE VUURSCHE. NED. HERV. KERK. 10 en 6 uur ds J. A. de Bruin. toniana, Philippa en Mericia nauw ver bonden aan de vereniging, die haar werkzaamheden steeds uitbreidde. Na het overlijden van de voorzitter, de heer H. van Klooster, nam de heer Luypen deze functie op zich en na het overlijden van de heer Mehring was de heer W. Kuyer lange tijd pen ningmeester. Tot secretaris werd de heer C. v. d. Bremer benoemd en deze functie ver vult hij thans nog. Was de werkzaamheid van de jubile rende vereniging in de aanvang vrij beperkt, al spoedig nam de kraam- verpleging naast de ziekenverple ging een belangrijke plaats in en juist door deze tak van verpleging konden vele nieuwe leden geboekt worden. Toen de oorlog uitbrak begon er een moeilijke tijd voor de vereniging en vijf jaar later begroette een berooide en gehavende eenheid van bestuur en leden de bevrijding, want de vereniging was ondanks alles in takt gebleven. In september 1945 werd een jaarver gadering gehouden, waarin de heer A. L. Bakker tot voorzitter gekozen werd. De heer W. Kuyer bleef voorlopig pen ningmeester, maar korte tijd later volg de zijn zoon, de heer J. Kuyer, hem op en de heer C. v. d. Bremer vormde de derde van het driemanschap, dat de schouders onder de zaak zette. Spoe dig werd mevr. J. v. d. Bremer-v. d. Laar in het bestuur benoemd en zij besteedde zorg aan het magazijn, ter wijl de heer J. Holtus de zorg voor de administratie op zich nam. Ei" wachtte de vereniging een grootse taak en zij stelde zich een groots doel het verwerven van een eigen gebouw. De kas was leeg, maar met enthousias me werd gewerkt. De contributie werd van 2.50 tot 5.verhoogd en spoe dig op 6.gebracht, want het ge bouw moest er komen en het kwam er. Toen er ongeveer 10.000 gulden gespaard was door 700 a 800 leden en een ver loting gehouden was met een financieel succes, werd het gebouw in de Mo lenstraat aangekocht en ingericht tot wijkgebouw. Op 20 oktober 1953 kon de voorzitter van het Wit-Gele Kruis, ten overstaan van de burgemeester, de gemeentesecre taris, de pastoors W. M. Voss, Mgr. A. G Smit en R. Lommerse, de inspek- teurs van Volksgezondheid en vele art sen zijn vreugde uiten over het bereikte doel. Reeds voor de oorlog waren er plan nen geweest tot het stichten van een eigen wijkgebouw te komen, maar steeds waren de financiële moeilijkheden een belemmering geweest. De na-oorlogse geest van vernieuwing had ook de vereniging Het Wit-Gele Kruis niet onberoerd gelaten en nu de taken zich verveelvuldigden kwam dit gebouw bijzonder goed van pas. Er waren plannen geweest tot nieuw bouw, maar dit zou te hoge eisen aan de vereniging gesteld hebben. Met dit centraal-gelegen gebouw waren allen, die zich verbonden voelden aan het Wit-Gele Kruis, zeer tevreden en een lang gekoesterde wens was in vervul ling gegaan. Dit gebouw zou het een- Het A.B.C! van Uw succes ezinsver zorgster 0/^^ Hoe kan zij een gezin verzorgen zonder s verzorgde kleding, dekens etc. Gelukkig is er JQeweldige resultaten! Hilversum - Langestr. 99"-Tel. 8889 Larèn - Veldweg 1 - Tel. 3025 Soest - Molenstraat 16 - Tel. 3258 Oud Loosdrecht - C 1 44 - Tel. 216 trum zijn van katholieke aktiviteit op velerlei gebied de Volksgezondheid betreffende en door de medewerking van de ruim duizend leden en de steun van de overheid zou de financiële last, die de vereniging met de stichting van dit gebouw op zich genomen had, draag lijk kunnen zijn. De heer Bakker dankte in zijn rede de velen, die in de geest van het Wit- Gele Kruis gewerkt hadden en een groot aantal sprekers bracht de vere niging hulde voor het werk dat ver richt was ten behoeve van de Volks gezondheid in Soest. Het Wit-Gele Kruis heeft thans 1200 a 1300 leden en haar taak is veelom vattend. Enige jaren geleden werd het initiatief genomen tot de stichting van een R.K. sociaal bureau voor maatschappelijk werk op principiële grondslag. Dit lag eigenlijk buiten het arbeids terrein van de kruisvereniging, maar de armbesturen van de drie parochies in Soest, Soestdijk en Soest-Zuid ver leenden financiële medewerking, zodat een maatschappelijk werkster aangesteld kon worden. Met spijt heeft de vereni ging dit werk moeten laten schieten toen de armbesturen zich moesten te rugtrekken daar de kosten te hoog werden. Stramheid is een waarschuwing: Rheumatiek ligt op de loer. Wees er tijdig bij! NeemKruschen! Stramheid is een eerste aanwijzing dat Rheumatiek U bedreigt. Met het stijgen der jaren verslappen de bloedzuiverende organen. Onzuiverhe den in het bloed worden niet meer regelmatig afgevoerd; ze hopen zich op; zetten zich geleidelijk vast in de gewrichten. En op 'n Iswade dag kunt U niet meer op of neer van de pijn. Met Kruschen smoort U het kwaad in de kiem. De zes minerale zouten bren gen Uw bloedzuiverende organen weer op „volle toeren". Met verjongde kracht zuiveren zij dan Uw bloed en stimuleren de bloedsomloop. te weinig aandacht besteed aan de kin deren en het bestuur van het Wit- Gele Kruis heeft reeds lang een con- sultatieburau voor kleuters op het ver langlijstje staan. Daarnaast worden de poliklinische mogelijkheden in het wijk gebouw bekeken. Zo mogelijk zullen binnen afzienbare tijd artsen zitting houden in het wijkgebouw'. Morgen bestaat het Wit-Gele Kruis 25 jaar en als over enige tijd dit heug lijk feit op bescheiden wijze herdacht zal worden, dan zullen velen ongetwij feld de behoefte gevoelen de vereni ging geluk te wensen met het berei ken van deze mijlpaal en te danken voor het vele werk dat gedurende 25 jaar in dienst van de Soester volks gezondheid verricht is. Het jubilerende Wit-Gele Kruis begon met de zorg voor zieken, maar deze taak werd al spoedig uitgebreid. De wijkzusters gingen hulp verlenen bij geboorten en de praenatale- en post natale zorg ging een belangrijke plaats innemen. Het huisbezoek van de zus ters was tevens van belang voor de preventieve geneeskunde op het terrein van de t.b.c.-bestrijding, terwijl in het bijzonder na de oorlog de kanker en de reuma de aandacht gingen vra gen. Er is in het ruime gebouw een hoogtezon-kamer en de patiënten kun nen op advies van de dokter tegen een matige vergoeding een hoogtezonkuur ondergaan. Er is een consultatiebureau voor zuige lingenzorg en het Medisch-Opvoedkun- dig Bureau houdt zich bezig met ge dragsmoeilijkheden bij de kinderen op school. Ook het testen van kinderen in verband met het schoolbezoek be hoort tot de taak van het M.O.B. Door samenwerking met de zustervereniging uit Amersfoort kan gebruik gemaakt worden van het Bureau te Amersfoort. Het magazijn van verplegingsartikelen is altijd nog goed gevuld en alle arti kelen worden gedurende zes weken gratis uitgeleend aan de leden die hieraan behoefte hebben. Op gezette tijden worden cursussen voor moeders gegeven in het wijk gebouw, maar tot een bureau voor kleu terzorg is het nog steeds niet geko men en de vereniging betreurt dit zeer, daar een gemeente met 25000 inwo ners en ongeveer 500 geboorten per jaar toch de beschikking moet hebben over een consultatiebureau voor kleu ters. Er is een consultatiebureau voor baby's en wanneer de kinderen met hun zesde jaar naar school gaan dan is er de toezicht voor de schoolartsen, maar in de tussenliggende jaren wordt er vaak Met grote letters staat in een Soes ter Courant van 30 jaar geleden, dat de Staatsloterij verdwijnen gaat, maar er is nog steeds niets van gekomen. De regering was het wel van plan, daar men bezorgd was voor het morele peil van de nederlanders en loterijspelen werden immoreel genoemd. Het was echter niet de bedoeling de Staatslo terij op te heffen, maar als er een col lecteur of collectrice overleed dan zou er geen nieuwe aangesteld worden en op deze wijze zou de zaak stillekens teh ziele gaan. „De dood van een onzer grootste sportmensen" is het opschrift van een artikel, geplaatst ter gelegenheid van het overlijden van Jaap Eden, die 51 jaar werd. „De jeugd, die tegenwoor dig op eenzijdige wijze de voetbalsport aanbidt", zo lezen wij, „weet waarschijn lijk niet eens, dat Jaap Eden de beste wielrenner en schaatsenrijder van de negentiger jaren was. De winter van 1893-1894 was de periode, waarin hij de grootste successen behaalde. In Am sterdam werd hij wereldkampioen op de schaats, in Antwerpen en Keulen amateur-kampioen op de fiets, in 1893 en 1894 europees kampioen te Arn hem en vele landskampioenschap pen naast wereld-, europese- en neder- landse records vielen hem ten deel. In 1896 werd Jaap Eden professional". Dit memoreren van de sportieve pres taties van Jaap Eden had een bijbe doeling, want zijn vroege dood werd gekoppeld aan de inspanningen, die hij als schaatsenrijder en wielrenner op moest brengen om een rijder van we reldformaat te zijn. „Ons sportleven is over het algemeen een buitensporigheid en zeer zekef niet lichamelijk opvoe den", zo schreef men. Ruwe Handen Er was bar goede likdoornzalf zo'n dertig jaar geleden, maar omdat ie dereen daarvan niet op de hoogte ge bracht werd geadverteerd met het vol gende schoons De leer der reïcarnatie verwekte consternatie, maar gedézalfs kracht heeft 't menselijk geslacht in extase gebracht. Mejuffrouw van D. reed per fiets over het Kerkpad, toen plotseling van de Lange Brinkweg een auto kwam. Zij kwam met fiets en al onder de wagen, die opgevijzeld moest worden, waarna mej. v. D. er met wat schaaf - wondjes onderuit kwam. De fiets was echter geen fiets meer. Het was een gemoedelijke tijd zo'n dertig jaar geleden, want een verslag gever ging naar een lezing van ds Straatsma uit Zandvoort, handelend over het boek „Jerusalem". De -vol gende dag schreef de goede man in de Soester Courant, dat hij een ver handeling gehoord had over het boek „Jerusalem", en hij voegde eraan toe 32. Met de kreet „Daar is de moorde naar" begon David de berg op te klim men. Toen hij deze woorden hoorde wierp de man een blik over zijn schou der en begon toen harder te lopen. Direct daarna was hij in het struik gewas verdwenen. De jurist stond nog op de weg be neden en wenkte David terug te ko men. Dichter bij hem kwamen de rood- jassen op hem af, met de musketten in de hand. „Waarom moet ik terug komen riep David. „Komen jullie tcch hier". „Tien pond beloning voor wie de knaap vangbrulde de jurist buiten zich zelf van woede. „Hij zit in het com plot en is hier neergezet om ons aan de praat te houden". De soldaten begonnen zich te versprei den. Sommige liepen op hem toe, an deren hieven hun geweer op en leg den op David aan, maar hij bleef staan, niet wetende wat te doen. Duik hier in de struiken klonk plot seling een stem dicht naast hem. Hij wist nauwelijks wat hij deed, maar gehoorzaamde de stem en meteen hoor de hij reeds de geweren knetteren. Onder beschutting van de bomen zag hij Alan met een piek in de hand. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 „naar ik meen van Selma Lagerhöf". Dat zou in onze tijd ongeveer worden „Ik was gisteren in Eemland, waar een man met een enorm stemvolume aan het galmen was. Als ik me niet ver gis, dan was dat Johnny Jordaan, maar het kan ook Benjamino Gigli geweest zijn. Die gedélikdoornzalf was heus niet zo gauw uitgepraat met z'n advertentie gedichten, want Willem Bilderdijk kwam er ook nog aan te pas toen er gead verteerd werdIn 't verleden, in het heden, in de tijd die komen moet, blijft gedézalf het likdoornmiddel, wat ook de concurrentie doet. Die advertenties waren toen trou wens toch heel ander dan tegenwoordig. Nu vraagt geen heldere wasvrouw be leefd wasgoed aan huis voor 3 cent per stuk droog van de lijn en geen nette juffrouw vraagt beleefd naai werk aan huis. En kunt U zich voor stellen, dat voor een meisje van 14 jaar een dienst gevraagd wordt En dit lees je nu ook niet meer „Hiermee erken ik mijn volle tevredenheid aan „De Twee Verenigingen", verzekering van paarden en runderen. In dec. j.1. ben ik verzekerd geworden, 27 februari werd een koe ziek, stierf, en zeer royaal werd mij op 28 februari de vergoeding ad ƒ400.uitbetaald". Dat is toch niet meer dan een staaltje van hun plicht Sproeten komen vroeg in het voor jaar dus de drogisten beijverden zich te adverteren dat Sprutol een pracht- middel tegen die kleine roestvlekken was. In de raad prijst de heer Heynings de aktiviteit van een aantal Soester dames, die anderhalf jaar geleden ge borduurde wapens aanboden, bestemd voor de stoelen van de gemeenteraads leden. Waar zijn die dingen gebleven De voorzitter moest ook constateren, dat ze nog steeds niet aangebracht wa ren en hij zou onderzoeken hoe dat kwam. Dezelfde spreker raadde aan de Eerste Kamer te verzoeken het wets ontwerp ter afschaffing van de zomer tijd niet aan te nemen, maar de overige raadsleden interesseerde het niet of er een zomertijd was of niet. Er was er wel een die van mening was, dat de zomertijd verdwijnen moest, want dat ingrijpen in de gang van de natuur deugde niet. De werkloosheid in onze gemeente bleef een probleem. Er werd druk over gediskussieerd en een toeschouwer op de tribune liep zo warm, dat hij mee ging babbelen. De voorzitter verzocht hem zijn mond te houden. Er zijn hier veel werklozen, zo werd gezegd, die van buitenaf zijn gekomen. Met ingang van 1 maart is de steun regeling geëindigd, zodat er gezinnen zijn, die al twee weken geheel zonder inkomen zitten. Opnieuw mengt de man van de pu blieke tribune zich in het debat om mee te delen, dat van 6 gulden steun niet geleefd kan worden, wanneer de huur 5l/2 gulden bedraagt. De voorzitter zal zich wel hebben kun nen voorstellen, dat dit inderdaad heel moeilijk is, maar voor de tweede maal vraagt hij de man z'n mond te houden, erbij voegend, dat dit de laatste waar schuwing is. Uto adres voor hes kuren van kleding BAARN. TEL. 2783 De heer De Koning is van mening, dat de werkloosheid niet langer met dennetjes planten kan worden bestre den. Men moet de werkloosheid be strijden door een lichaam in het le ven te roepen, dat zich bezig houdt met het zenden van werklozen naar die streken van ons land waar wel werk voor hen is. Ook moeten de on geschoolden geschoold worden en de mensen moeten niet opzien tegen ver huizen als ze elders werk kunnen krij gen. De heer Besselsen vindt dat allemaal heel mooi, maar het gaat toch niet aan de werklozen intussen te laten creperen. Er zijn verschillende leden, die dit nare woord niet aardig vinden en wethouder v. d. Berg legt uit, dat de steun voor een derde van het jaar gold, daar de gemeente toch mocht verlangen, dat de mensen tweederde van het jaar op eigen benen konden staan. Verdere steun zou onbillijk zijn tegenover zoveel gepensionneerden, die moesten leven van een inkomen van 800 gulden per jaar. De commissie voor de werkloosheid en de steunverlening zou haar licht nog eens over deze materie laten schijnen voor er verder over gesproken werd.

Soester Courant | 1956 | | pagina 5