öjsaaada® A' RGTERDDN W Butzelaar, WAAROM JUIST JUNGSCHLAGER In Uw huisapotheek WITTE KRUIS SOEST VRAGENDIENST Wrijf Kou en Pijn UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEL BRANDWEER TELEF. 3 3 33 Geheel Nederland verkeert in intense spanning omtrent het lot van de Ne derlander Leon Jungschlager, die op beschuldiging van rebellie tegen de staat Indonesië te Djakarta gevangen zit en tegen wie de doodstraf werd geëist. De wijze waarop het proces tegen deze beklaagde werd gevoerd is een aanfluiting van elke vorm van recht. Wij behoeven hierbij slechts te wijzen op bekende en bewezen feiten, zoals daar zijn het martelen van ge vangenen om getuige a charge te creë ren. Het smeden van een moordcomplot tegen de verdediger mr. Bouman om deze uit de weg te ruimen, aangezien hij te veel van de ineengezette intrige te weten was gekomen en niet schroom de dit openbaar te maken. De gehele gang van zaken riekt naar nazi- en communistisch systeem, waarbij geen sprake is van rechtspleging, doch eer der van rechtsverkrachting met als doel bepaalde politieke doeleinden na te streven. Ongetwijfeld zal men zich afvragen, waarom juist Leon Jungschlager het slachtoffer van deze vuige vertoning meest worden en waarom deze gehele affaire zo opgeschroefd werd door In donesië. De verklaring is vrij eenvou dig. Leon Jungschlager is een trouw dienaar geweest van de nederlandse zaak, hij was militair in het voormalig Neder lands Oost-Indië. Na 1945 werd hij daar chef van de Nefis, de benaming van de nederlandse inlichtingendienst. Zijp taak was het met zijn manschappen inlichtingen te verzamelen, zodat de nederlandse burgerlijke en militaire overheden op de hoogte bleven van de ondergrondse activiteiten van het ben dewezen, rebellen en moordcommando's, die het voorzien hadden op leven en eigendom van blanken en de rustige indonesische bevolking. Wij weten allen hoe moord, roof, brand stichting en plundering aan de orde van de dag waren in die tijd en hoe het bendewezen hoogtij vierde. Zich verschuilend achter allerlei mooie nationalistische leuzen vermoordden en beroofden extremisten onschuldigen. Ge hele kampongs, mannen, vrouwen, kin deren en grijsaards werden op die ma nier afgemaakt en de bendeleden spek ten hun zakken met het geroofde. Niet voor niets heeft Nederland tweemaal tot een politionele actie moeten over gaan om te trachten orde en rust in Indië te herstellen. horen Witte Kruispoeders. Hoofd- en kiespijn, zenuw- of rheumotische pijnen wor den er direct mee bedwon gen. Ook in labiel- cochef-vorm Het was de inlichtingendienst, die trachtte zoveel mogelijk over doen en laten van deze benden te weten te ko men, om op die manier te waken voor het wel der bevolking en de au toriteiten in staat te stellen deze ben den onschadelijk te maken. De wraak gekoeld. Vele extremisten zagen in Leon Jung schlager hun grootste vijand, want was hij het niet, die met zijn organisatie verschillende van hun moord- en roof- plannen verijdelde Toen na de souvereiniteisoverdracht In donesië een leger nodig had, werden de militairen voor een groot deel ge- recruteerd uit de voormalige benden, want zij beschikten over wapens en „ervaring". Op die manier werden de bendeleden legale militairen en ver schillende van hun hoofdmannen gin gen belangrijke posities in het indo nesische leven bekleden. Leon Jungschlager verliet na de sou- vereiniteitsoverdracht de militaire dienst en kreeg een burger betrekking als chef van de nautische dienst van de Koninklijke Nederlandse Pakketvaart Mij. Helaas bleef hij in deze functie in Indonesië en daarmee onder het bereik van zijn vroegere vijanden. De haatgevoelens van velen moesten bevredigd worden en zo werd op 30 januari 1954 Jungschlager gearresteerd. Men wilde zich wreken op Nederland, dat verschillende rebbellen, onder wie de huidige president Soekarno, indertijd op Billiton gevangen had gezet en de oosterling weet zich te wreken. Jungschlager moest het slachtoffer wor den. Motief gezocht. Daar Indonesië door zijn zwakke bin nenlandse constellatie, waarbij verschil lende groepen elkaar op leven en dood bestreden, geen kans zag rust en orde in het onmetelijke gebied te handha ven, leiden vele groepen rovers nog een luxueus leven. De onmacht als beschaafd land de orde te handhaven moest worden gecamoufleerd en dus tegen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische pijnen. o r d t door meest gevoelig m a a g verbloemde men eigen zwakheid door te beweren, dat deze benden georga niseerde rebellen zouden zijn, die tracht ten de huidige indonesische regering omver te werpen en daarbij gesteund werden door Nederland. Jungschlager zou de man achter de schermen zijn. Een prachtige beschuldiging hadden de indonesiërs gecreëerd tegen hun vijand. Het mes sneed aan alle kanten tegelijk. Men verbloemde eigen onmacht, men beschuldigde Nederland, waarmede het toch al niet boterde, van heimelijke medewerking aan rebellie en men ving Jungschlager. Natuurlijk is een beschuldiging zonder bewijzen niets, maar daar kon de ban- doengse politiecommissaris Mohammed Endoch wel voor zorgen. Deze kunst had hij afgekeken van zijn japanse vrienden in de bezettingstijd. Hij verzamelde een aantal gevangenen, waaronder beroepsmisdadigers als Ma- noppo en Tamasoa en bewerkte hen om bepaalde getuigenissen tegen Jung schlager af te leggen. Getuigenissen pas sende in het kader van de beschuldi ging. Martelingen. Enkelen lieten zich zo door hem om kopen, voor geld en de vrijheid. Anderen als Frits Baden, Ulmer en Van Hulst niet. Maar een serie gesle pen martelingen, als het achter een jeep meesleuren van een gevangene, het tot stikkens onder water houden in een bandoengse vijver en nog veel meer fraais zorgdener wel voor, dat Baden en Ulmer door de knieën gingen en de verklaringen ondertekenden. Van Hulst werd als gevolg van doorstane marte lingen krankzinnig en overleed in een gesticht. Na een jaar van voorbereidingen kon het proces op 17 januari 1955 aanvan gen. We weten het allen, het werd één afgrijselijke leugen, want de dillettan- ten zagen geen kans deze smerige co- medie goed te voeren en de beschul digende getuigen spraken elkaar op ver schillende punten tegen. Bewezen rechtsverkrachting. Mr. Bouman wist de gehele intrige, compleet met fotocopieën van betalings- staten, waarop de namen der kroon getuigen voorkwamen, te bewijzen. Het indonesische „recht" dreigde tegenover de wereld een flater te slaan en dus beschuldigde men mr. Bouman van il legale activiteiten om op die manier deze felle verdediger kwijt te raken. Men smeedde zelfs een plan om hem te vermoorden, waarvan de bewijzen in het nederlands witboek over deze affaire zijn gepubliceerd. Maar Indonesië was reeds te ver ge gaan. Men kon niet meer terug zonder zijn reputatie te verliezen en dus zette men alles op alles, daarbij niet terug deinzend voor de meest infame leu gens en de schandaligste rechtsverkrach ting. Barbertje moest hangen, kost wat het kost en dit culmineerde tenslotte in de eis „doodstraf" tegen Leon Jungschlager, slachtoffer van haat en amokneigingen in Indonesië. Het is de plicht van Nederland ten koste van wat ook deze gerechtelijke moord te voorkomen. HOEST, GRIEP... De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. Bij iedere maaltijd een kwelling op komst? Angst voor brandend maagzuur? Neem Reünies. Alleen al bij de gedachte aan die pijnlijke, snerpende zuurbrand hebt U al gegeten en gedronken vóór U aan tafel gaat. Waarom die ellende Er zijn toch RenniesMet Rennies hebt U van brandend maagzuur niets te vrezen. U eet gewoon waar U trekt in hebt. Mocht de nood aan de man (óf aan de vrouw!) komen, laat U één tot twee Rennies op de tong smelten. Ongemerkt het vervelende „glaasje water" komt er niet aan te pas! Zuur brand en pijn zijn bij voorbaat kans loos, als U zorgt steeds 'n paar Rennies „op zak" te hebben. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Zondag a.s. wordt de dienst waarge nomen door dr H. G. Rupert, Burgem. Grothestraat 49, telefoon 2388, en dr P. Donker, Middel wijkstraat 34, tele foon 2815. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. A.s. zondag is geopend apotheek „Soest- dijk", Van Weedestraat. LEDENVERGADERING RODE KRUIS. A.s. donderdagavond houdt de afd. Soest-Soesterberg van het Ned. Rode Kruis haar jaarlijkse algemene leden vergadering in hotel „De Gouden Ploeg". Op die avond zullen tevens door de voorzitter aan een 20-tal donors de Landsteiner penning worden uitgereikt. De leden worden opgewekt deze ver gadering bij te wonen. Men zie de ad vertentie in dit nummer. RUNDVEEMARKT AMERSFOORT. Blijken de elders in ons blad opgeno men advertentie wordt op de vrijdagen 23 maart en 20 april 1956 wederom een markt gehouden in de gemeente Amersfoort van alle soorten t.b.c.- en reactievrij rundvee, waaronder ook vet- vee is begrepen. Eenzelfde soort markt ie voor het eerst gehouden op 21 oktober j.1. en is een succes geworden. Gezien het bereikte resultaat heeft het bestuur van de „Stichting agrarische marktbelangen" gemeend de rund vee markt ook in het komend voorjaar te doen houden, waarbij het om ver schillende redenen wenselijk is geble ken de markt tweemaal te doen houden met een tussenruimte van 4 weken. Wij mogen onze lezers en vooral de veehouders en veehandelaren onder hen, opwekken om op deze markt hun vee aan te voeren en er handel te drijven. Voor de anderen zal een be zoek aan de markt zeker de moeite waard zijn. BESTUURSVERGADERING „TEMPO". De wielervereniging „Tempo" gaat dit jaar opnieuw samenwerken met „De Fedaalridders" uit Amersfoort en „De Adelaar" uit Hilversum. Dit is dins- dagavond besloten in de bestuursver gadering, welke in restaurant Zonne- heuvel gehouden werd. Er zullen op nieuw onderlinge ontmoetingen gehou den worden en op 25 maart zal er een wedstrijd zijn voor A-, B- en C- klassers, te organiseren door De Pe daalridders. Op 15 april houdt Tempo in de Hoog landse polder een wedstrijd voor ren ners van dezelfde klassen en op 22 april organiseert De Adelaar deze in de Eemnesserpolder. Op 25 april kun nen de juniores rijden in een rit over onbepaalde afstand, welke door Tempo op de Beetzlaan georganiseerd wordt. Op 2 mei is er een wedstrijd voor B-klassers op de Beetzlaan en op C mei voor A-klassers op hetzelfde cir cuit. Deze wedstrijden worden eveneens georganiseerd door Tempo en ze wor den over onbepaalde afstand verreden. autorijschool L\ van Dnnren g.pelswag 14 telefoon 3823 Soest weg met DAMPO FILMAVOND RODE KRUIS. In de filmzaal van Zonnegloren heeft de afdeling Soest-Soesterberg van het Rode Kruis een filmavond gegeven, die werd bijgewoond door de gehele ko- lonne, vele zusters van Zonnegloren, wijkzusters uit Soest en omliggende ge meenten en dokter Rip, commandant van de Soester kolonne verwelkomde de aanwezigen en in het bijzonder de nieuwe adjunkt-direktrice, zuster Brill- man. Mevr. T. Schutte-Beek gaf een toelich ting over de gang van zaken bij de moedermelkcentrale en de werkwijze in Soest. Er werd een film gedraaid over de t.b.c.-bestrijding, het menselijk lichaam, de moedermelkcentrale en het revalidatiewerk. VERKEERS COMPETITIE MOTOR- EN AUTOCLUB. De motor- en autoclub Soest heeft, in samenwerking met de Soester Brom fietsclub, een verkeerscompetitie in res taurant „Zonneheuvel" georganiseerd, maar er was slechts één bromfietser aanwezig, zodat er van een wedstrijd tussen auto- en motorrijders en brom fietsers geen sprake kon zijn. De heer G. Slagt heette de aanwezigen welkom en opnieuw betreurde hij de slechte opkomst. Alle aanwezigen kre gen een formulier met vragen en on der leiding van de heren Sonders en Doorn werden de auto- en motorbe stuurders getest op hun kennis van verkeersregels en alles wat samen hangt met het steeds toenemend mo- totrisch verkeer. Na afloop werd het gemaakte werk besproken en de heer Sonders ver klaarde zich bereid voor de leden van de vereniging een lezing te houden over de moeilijkheden bij de voorrangsre geling. De haer Slagt dankte de heren Doorn en Sonders voor hun medewerking en hoopte, dat het binnenkort zou komen tot een bijeenkomst waarop de ver keersmoeilijkheden nader besproken zouden kunnen worden. COöP. BOERENLEENBANK. Belanghebbenden verwijzen wij naar een in dit nummer voorkomende adverten tie, waarin de bijschrijving van rente en controle spaarbankboekjes wordt aangekondigd. I J. J. v. d. B. Hoeveel mag een ge huwde vrouw bijverdienen voor zij be lastingplichtig is Antwoord: Als zij niet boven de 200.- komt, zal zij geen aanslagbiljet ontvan gen. Overigens moet zij wel aangifte doen van hetgeen zij ontvangen heeft, ook al is dat bedrag minder dan 200.-. Van het totaalbedrag der bijverdiens ten worden tenslotte 100.verwer vingskosten afgetrokken. Het bedrag dat daarna overblijft wordt bij de inkoms ten van de man opgeteld, waarna het bedrag der inkomstenbelasting wordt vastgesteld. De loonbelasting, die de man eventueel betaald heeft, wordt er afgetrokken. A. W. Wat kan men doen tegen een erfgenaam, die weigert mede te werken aan de boedelscheiding door een notaris Antwoord U kunt een rechterlijk von nis uitlokken, waarbij de onwillige erf genaam bevolen wordt tot de boedel scheiding mede te werken. Blijft deze bij zijn onwillige houding, dan benoemt de rechtbank - indien deze benoeming niet reeds bij het vonnis plaats had - op het verzoekschrift van een der er ven een bewindvoerder die voor hem kan optreden. Bespreekt u alles ver der met uw notaris, ook i.v.m. de kos ten der procedure. A. K. Tussen mijn land en de naast liggende boomgaard ligt een scheidings- sloot. Aangezien ik last heb van over hangende takken, heb ik de eigenaar gevraagd de takken te verwijderen. Hij v/eigert evenwel dat te doen. Kan ik daartoe zelf overgaan Hoe lang moet ik wachten, dat te doen nadat ik hem gevraagd heb dat zelf te doen? Kan, ik daarvoor een beloning eisen AntwoordDe wet staat hier eigen- rechting toe. Indien u uw buurman eerst duidelijk te kennen hebt gegeven, dat u - binnen zekere tijd - van hem ver langt, dat de over uw land hangende takken worden afgesneden, kunt u na verloop van die tijd zelf daartoe over gaan, mits u niet op de grond van uw buurman treedt. Een recht op enige beloning van uw diensten, die u zich zelf bewijst, hebt u uiteraard niet. J. H. K. In verschillende plaatsen van ons land zijn z.g. rijksherscholings- werkplaatsen. Kunt u mij hierover in lichtingen geven a. maximum leeftijd; b. financiële voor waarden; c. andere eisen als keuring, test enz.; d. welke beroepen. Antwoorda. maximum leeftijd is er niet aan verbonden; b. betrokkene ont vangt een loondervingsvergoeding; c. in vele gevallen heeft een keuring plaats, evenals een test. d. b.v. ifd. me taal bankwerkers op velerlei gebied; bouwvakkentimmerman, metselaar enz. Op het gebied van landbouw be staat sedert kort voor emigranten een cursus voor omscholing tot landarbei der. Verdere inlichtingen verstrekken alle Gew. Arbeidskantoren. j W. P. Iemand heeft een eigen in komen b.v. pensioen enz. Heeft deze persoon ook aanspraak op uitkering van de noodwet ouderdomsvoorziening en is het juist, dat van het eigen in komen 200.wordt afgetrokken bij de berekening Antwoord Soest valt in de derde klasse voor wat betreft de berekening ouder domsvoorziening. Indien u gehuwd bent en meer inkomen hebt dan 1835.- per jaar (ongehuwd 1245.hebt u geen recht op uitkering. Blijft u onder deze bedragen, dan worden al uw in komsten bij elkaar opgeteld, het ver kregen totaal met 200.verminderd en de rest wordt gedeeld door 2. Dit laatste bedrag wordt in mindering ge bracht op de uitkering. B.v. inkomen 800.per jaar, gehuwd persoon, klasse 3. 800.— min 200.— 600.de helft hiervan is 300. De uitkering voor een gehuwde (derde klasse) bedraagt normaal 1194.zo dat dit bedrag verminderd wordt met 300.waardoor de uitkering bedraagt (afgerond) 1194.— min ƒ300.— 894.— per jaar of ƒ74,50 per mnd. Voor verplichte ziekenfondsbijdrage gaat hier af 1.50 per maand. Een ongehuwde in deze klasse ontvangt een uitkering van 384.— per jaar of te wel 32.per maand, eveneens ver minderd met ƒ1.50 voor ziekenfonds uitkering. U moet u vervoegen bij de raad van arbeid, waar u al uw be zittingen moet opgeven, ook uw on roerende goederen, inkomsten in natu- ra enz. R. P. Wat kan men doen tegen het afgeven van witkalk Antwoord Goede witkalk, waai in geen krijt is verwerkt, geeft niet af. Bijvoe ging van lijm voorkomt afgeven. J. B. D. Kan behang door de zon bijgekleurd worden AntwoordJa, dat is wel aan te be velen, voordat u beschadigde plekken overplakt, ander blijft u lange tijd ver schil van kleur zien. U legt een nieuwe rol open in de zon, totdat de kleur gelijk is aan die van het behang in de betrokken kamer. Daarna kunt u nor maal gaan bijplakken. Denkt u er voor al om geen nieuw papier te plakken over vetvlekken, want deze trekken dan door. In dat geval eerst het oude be hang ter plaatse verwijderen. Abonné. Is het waar, dat een haai, alvorens aan te vallen, zich eerst op zijn rug legt? Antwoord Ja, dit is zo. Door zijn ei genaardig gevormde bek moet het dier zich eerst omkeren, wil het zijn prooi NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2542 kunnen bemachtigen, j. p. Ik ben een gepensionneerd on derofficier van het voormalige Kon. Ned. Indisch Leger. Ik verricht gedu rende de zomer seizoenwerk in een sei- zoenbedrijf. Mijn vraag is deze heb ik na afloop van het seizoen, ondanks mijn pensioen, recht op overbrugging en zo ja, hoeveel procent van het seizoen salaris Antwoord Er zijn bedrijfsverenigingen, die aan seizoenarbeiders wel, maar er zijn er ook, die geen werkloosheidsuit kering uitbetalen. U geeft niet op bij welke bedrijfsvereniging uw a.s. werk gever is aangesloten. U zult daar eerst naar moeten informeren. Verder is het altijd goed na afloop van het werk, als die onvrijwillig gestaakt wordt (moet worden) uitkering aan te vragen, als u tenminste in loondienst hebt gewerkt. B V. Bestaat er een afdoend middel tegen steenpuisten, die steeds terug keren Antwoord Steenpuisten zijn ontstekin gen, die veroorzaakt worden door etter bacteriën, welke geregeld op de men selijke huid voorkomen. Het is dikwijls moeilijk er af te komen als men een maal zulke aandoenningen heeft gehad. Een enkele keer zijn er bepaalde af wijkingen in het gestel, die herhaald optreden van steenpuisten begunstigen. Heeft uw dokter u hierop onderzocht? Kan men geen bepaalde oorzaak vin den en helpen pillen of tabletten niet voldoende, dan kan men alleen maar proberen verdere verbreiding tegen te gaan door het betrachten van grote reinheid een ontstane steenpuist di rect met een gaasje bedekken en niet wrijven of wassen. 2-8-4-2 PARFUMERIE. EN TOILETARTIKELEN STEENHOFFSTRAAT 53 SOEST D. S. Weet u een middel tegen transpirerende voeten Antwoord Dikwijls 's avonds voetbaden nemen (warm water met wat keuken zout, géén soda), stevig borstelen daar bij, goed naspoelen met fris water, krachtig afdrogen, 's Morgens voetzool en huid tussen de tenen wrijven met kanferspiritus (alleen als eventuele kloofjes genezen zijn), daarna poederen. Telkens schone sokken of kousen ne men. Twee paar schoenen tegen elkaar in gebruik hebben één paar moet 24 uur luchten, voor het gebruik wat poe der erin strooien. Liefst geen rubber- zolen dragen. A. J. M. Kunt u mij opgeven hoe veel soorten schrift er in de wereld gebruikt worden en wilt u daarbij te vens vermelden hoe dat schrift genoemd wordt en in welke landen het gebruikt wordt Antwoord Er zijn meer soorten schrift dan u vermoedt en de ruimte ontbreekt ons om van de kleine 400 soorten een volledige opsomming te geven met ver melding van de landen, waar deze ge bruikt worden. Zo is er b.v. niet één russisch schrift, maar bestaan er, behal ve dat van Tiekse oorsprong, ook diver se van arabisch karakter. Dit komt om dat er tal van volken leven in de Sow- jet-Unie. De belangrijkste schriftvormen zijn verder het latijnse (west-Europa, Amerika), het daaruit onstane gothi- sche (Duitsland), het chinese (China en Japan), het hebreeuwse (in de nieuwe staat Israël) en de arabische schriften (Afrika en Azie). Wilt u meer van dit onderwerp weten, dan kunnen wij u verwijzen naar de uitgave van H. Jen- sen „Geschichte der Schrift" (1938), waarvan zover ons bekend echter slechts één exemplaar in Nederland aanwezig is De uitgave moet zich bevinden in de Technische Hogeschool te Delft. De uitgave van 1925 is niet volledig, daar komen slechts 303 soorten schrift in voor, doch wellicht is daarvan een exemplaar voorhanden bij de univer siteit te Leiden of in de Kon. Biblio theek te Den Haag.

Soester Courant | 1956 | | pagina 6