RDTERDDN Toi) „Vwt^ TWEEDE BLAD OVERDREVEN ANGST VOOR OVERBEVOLKING. Geen angst voor nare dagen WITTE KRUIS Voor vlijtige harsden S.S.F. EN DE COMMISSIE-BACIL. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEI ONTVOERD UW GEZONDHEID VERGT ZILVERGELD! BRANDWEER TELEF. 3333 VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 23 MAART 1956. NEDERLAND KAN NOG VOORUIT. Nederland is het meest dichtbevolkte land van de wereld. Zo omstreeks 1980 zullen er 15 miljoen mensen, op het be perkte grondgebied van onze elf of twaalf provincies wonen. Br zijn heel wat woorden aan de over bevolking gewijd. We weten, dat er economische en sociale problemen uit voortvloeien. We kunnen ons bang af vragen of er wel brood voor allen zal 2ijn. Het graan dat nu in Nederland groeit, is reeds niet meer voldoende om iedereen te voeden. We moeten dus veel invoeren. Zouden we wel voldoen de huizen kunnen bouwen op de be perkte grond, die ons is toebedeeld Nu reeds lopen we te zoeken naar een geschikt stukje bouwgrond wanneer we een huisje willen bouwen. Zullen we nog ooit een mooi vacantie aan zee kun nen doorbrengen We liggen naast el kaar op het strand als haringen in 'n ton op 'n warme zomerdag. Enkele miljoe nen meer moeten werk kunnen vinden. Velen lopen elkaar in de weg en we horen de kreet emigreren of sterven. Dames, Witte Kruispoeders zijn een uitkomst. Ze verdrijven pijn en lusteloosheid. Brengen geen «naagstoornissen teweeg. fff Ook in labiet- cochef-vorm veroorzaakt en zoveel aanbod van werk brengt, dat we nog generaties lang een enorme vraag naar arbeidskracht zul len ontmoeten. Voedsel- en voedingsproblemen zijn zo oud als de wereld. Met een bevolking half zo dicht als wij in Nederland thans bezitten en met het dubbele aan grond hebben landen in het verleden hon gersnood gekend. Wij kunnen uit het voorgaande zonder meer de conclusie trekken, dat er geen overbevolking zal dreigen, geen tekort behoeft te ontstaan, zolang wij bereid zijn ons lichamelijk en geestelijk aan te passen aan de zich snel ontwikke lende techniek en alle daaruit voort vloeiende gevolgen. Zolang wij in voor uitgang geloven, zal geen overbevolking ons bedreigen. in schoonmaakgetij: Hamea-Gelei Er zijn nog andere wegen. We vragen ons af of de pessimisten en sceptici zich bij het bevolkingsprobleem voldoende rekenschap geven van de zich wijzigende structuur van de wereld, zowel geestelijk als materiëel. De stel ling emigreren of sterven is zonder meer overdreven. We kunnen beter zeggen, dat de grotere kennis van de wereld kaart, de betere transportmogelijkhe den, de grotere snelheid van vervoers middelen, de technische mogelijkheid om elkaar op een afstand te zien en te spreken (radio, telefoon, televisie) de mensen prikkelen tot meer verandering. De mobiliteit van de mens is vanzelf sprekend groter dan voorheen. Door deskundige voorlichting met behulp van film en wetenschap wordt het emigre ren gemakkelijk gemaakt. Een groter percentage dan vroeger zal zich geroe pen voelen elders zijn geluk te beproe ven, zonder dat een directe nood zaak daartoe dwingt. Dit zien wij im mers nu reeds. Er is sprake van een ar beidstekort. Niettemin verlaten duizen den de vertrouwde omgeving van va derland en stad of dorp. Er kan gebrek aan bouwgrond komen in Nederland. Maar de bouwmogelijk heden zijn nog lang niet uitgeput. Reeds nu begint men aan de z.g. hoogbouw, waarbij men vijf, zes en meer verdie pingen met woningen boven elkaar plaatst. Doorzien we eigenlijk, dat we tot heden zoveel grond verspild heb ben „Kleinsteeds gedoe". Buitenlanders vinden, dat we veel te kleinsteeds bouwen. Waarom geen wol kenkrabbers met 20 of 30 verdiepingen In hun eigen landen is dikwijls nog ruimte genoeg verder landinwaarts, maar toch bouwt men in een stad ge weldige blokken en laat men het plat teland deels onbewoond. De mogelijkheden in die richting zijn nog niet uitgebuit in Nederland, maar mogelijk zullen onze kinderen of klein kinderen lachen om de zotte kleine huizenblokken, die men „vroeger" bouw de. Horen we niet reeds van die stem men opgaan Wanneer we alleen eens de vele lage, ongezonde en uitgewoonde krotten, die we op tal van plaatsen in Nederland aantreffen, zouden oprui men en vervangen door hoge flatge bouwen, zouden er miljoenen meer dan thans een geriefelijker en gezonde wo ning hebben. We lopen dus nog lang niet op de rot sen met onze bouwgrond. Wie zal voor spellen hoeveel grond we in de toekomst met de modernste technische middelen riog aan de zee onttrekken. Wellicht zal ons nageslacht de inpoldering van Zuiderzee en zee-armen nog eens kin derspel noemen. Steeds meer mensen nodig. Met de werkgelegenheid zien we in on ze dagen een technisch en economisch wonder zich voltrekken. De bevolking groeit snel, maar de productie eist meer en meer mensen. Elke maand stijgt het arbeidstekort. Het kan een tijdelijke verschijnsel zijn, maar het is evengoed mogelijk, dat de komst ▼an de atoomkracht en de practische toepassing daarvan op allerlei gebied zo'n enorme technische omwenteling Ons land heeft elfhonderd gemeenten en Soest is hiervan niet de kleinste. Maar toch zijn er veel mensen, die vin den, dat er' in Soest met z'n 25000 inwoners nooit iets kan en nooit iets goed gedaan wordt. Zelf doen ze na tuurlijk helemaal niets, maar dat komt omdat het toch geen zin heeft. Er zijn echter anderen, die van mening v/aren, dat in Soest heus wel iets kan en zij hebben zich grondig bezig ge houden met de georganiseerde sport in onze gemeente. Dat is drie jaar gele den begonnen en het was een drieman schap dat zich hiervoor inspande. De Soester Sportfederatie werd opge richt en thans, drie jaar later, is in Soest, waar nooit iets kan, de sport gebundeld door het overkoepelend li chaam, de S.S.F. Daardoor is het mo gelijk een sportweek te houden en een concours hippique te organiseren, dat ieder jaar belangrijker wordt. Twintig verenigingen hebben met het toetreden tot de Soester Sportfedera tie het behartigen van hun belangen in handen gegeven van het bestuur en daarmee is Soest een van de weinige middelgrote gemeenten waar zoiets mo gelijk blijkt te zijn. Een grote protestantse gymnastiekvere niging zit aan de tafel met een katho lieke en een neutrale, een katholieke voetbalvereniging en twee neutralen maken eveneens deel uit, evenals de sportvereniging van het paleis en een bedrijfsvoetbalvereniging. Tafeltennis, bromfietsen, motor- en autosport, schaat sen, wielrennen, hockey, tennis, zwem men, handbal, noemt U maar op, het is alles ondergebracht in de Sportfede ratie. Door deze eendracht is een machtig ap paraat ontstaan, dat echter thans be dreigd wordt door de commissie-bacil, die het mogelijk maakte, dat heden avond een voorstel van B. en W. in de raad komt een „Commissie van Ad vies voor Lichamelijke Opvoeding en de Sport buiten schoolverband in de gemeente Soest" in het leven te roepen. Het A.B.C. van Uw succes gerafeld Gelukkig is er r-> Beter ten halve ge- "A keerd dan ten hele Qandig keerwerk Ook repareren etc. Hi|versum - Langestr. 99 - Tel. 8889 Laren - Veldweg 1 - Tel. 3025 Soest -Molenstraat 16 - Tel. 3258 Oud Loosdrecht - C 144 - Tel. 216 Dat is natuurlijk best, want hoe meer commissies hoe beter, maar als U nu denkt, dat in deze commissie zitting zullen hebben de hardwerkende be stuursleden van de Soester Sportfede ratie dan bent U abuis, want dat is de bedoeling niet. En dat vindt de S.S.F. helemaal niet leuk. B. en W. zullen Jan of Piet of Klaas voorstellen, de raad zal dan deze goe de mannen tot lid van de commissie benoemen en de Sportfederatie mag zich verder bezig houden met het or ganiseren van sportweken en concour sen, maar als adviserend lichaam heeft zij niets te vertellen. Nu is er op de laatste jaarvergadering een besluit genomen door de leden, waardoor het niet mogelijk is, dat ie mand, die bestuurslid van een bij de Soester Sportfederatie aangesloten vere niging is, een uitnodiging van de raad aanneemt om zitting te nemen in deze commissie. Allen waren het er n.1. over eens, dat alleen de Soester Sportfederatie advi serend kan optreden voor het Soester sportleven. Niet verzonnen, want per slot van rekening zijn alle verenigin gen lid, dus het bestuur van de S.S.F. is voor de volle 100 °/o representatief. Nu zijn er wel eens lieden, die vinden, dat er wat veel leden van S.P.S.V. in zitten, en anderen, die vertegenwoor digers van grote voetbal- of gymnas tiekverenigingen in het bestuur mis sen, maar dat is dan eigen schuld. Wanneer men geen kandidaten voor een bestuursfunctie naar voren schuift dan kunnen die moeilijk gekozen worden. De commissie-bacil is aan het werk en één van de waardevolste organisaties in onze gemeente wordt bedreigd. B. en W. zien dit ook wel en in het voor stel aan de raad wordt het verheugend blijk van particulier initiatief, geleverd door de S.S.F., zeer geprezen, maar er wordt aan vastgekoppeld, dat de veror dening inzake de te benoemen commis sie van een aanvulling zal moeten wor den voorzien indien de S.S.F. onver hoopt zou verdwijnen. Alsof men met die aanvulling en die commissie en z'n subcommissies een concours hip pique kan organiseren, een sportweek in elkaar draaien of voor- sportuitwis- seling zorgen. S.E.C., B.D.C., Hees, K.P.S., S.T.C. (K.V.S.), Crescendo, Olympia, O.E.V., Tennisclub Soest, Tempo, Mixed Hockey Club, IJsclub Peter's baan, Motor- en Autoclub, Duinkikkers, S.V.V., S.P.S.V., Bromfietsclub, Shot, N.W.O. en B.D.C. (dameshandbal) hebben met de Sport federatie een sportweek die er zijn mag, maar voor het organiseren van zo'n evenement zijn mensen nodig die eer der met dat bijltje gehakt hebben en de schoonste commissie kon hier wel eens falen, warmee!* het bestuur van de Sportfederatie, dat zich terecht gepas seerd voelt, datzelfde bijltje erbij neer legt. En of die twintig verenigingen meer gebaat zijn met een commissie, voorzien van sub-commissie's dan met een gezonde sportfederatie staat nog te bezien. Maar ja, volgens afspraak op de jaar vergadering kan deze commissie er niet komen zonder dat leden van het federa tiebestuur er zitting in hebben. Zo heb- de leden dat gewild en deze leden ver tegenwoordigen allen, die in Soest geor ganiseerd aan sport doen. Dat kan in teressant worden. FILMS VOLKSUNIVERSITEIT. Er was dinsdagavond zeer veel belang stelling - vooral van de schooljeugd - voor de films, welke in het Oranje- Hotel voor de Volksuniversiteit gedraaid werden. Een film over de mier begon bij het ei, dat sterk vergroot vertoond werd. De ontwikkeling en de groei, de inrichting van de samenleving bij de mieren en de strijd tegen een rups gaven de werkelijkheid weer, zoals men die zelden te zien krijgt. Het leven van de eekhoorn vormde het onderwerp van de tweede film. De jon ge dieren werden in het nest getoond en bij hun maaltijden gade geslagen. Men maakte kennis met de roofvogels als vijand'van de eekhoorns en de die ren, voor wie de eekhoorn een vijand is. De film over inktvissen gaf bijzonder legen pijnen hoofdpijn, griep, kiespijn, rheumatische pijnen. wordt door de meest gevoelige aag verdragenl mooie diepzee-opnamen te zien. Het le ven en de voortplanting van de inkt vissen en hun strijd met als wapen het ingraven en de inktwolk. De film „De Lente" was mooi op tijd aan de vooravond van 21 maart en o.m. werden de genoegens van het zoeken van kievitseieren getoond. „De ballade van de hoge hoed" is de bekende korte nederlandse speelfilm, die de omzwervingen van een hoge hoed toont, nadat die het het hoofd gesierd heeft van een afgevaardigde naar de vredesconferentie en tenslotte de sloot, waarin het hoofddeksel door voetballende jongens geschopt wordt. Het filmpje speelt in Amsterdam. NIEUWE WEG 97 TELEFOON 2543 ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. Argentina Star, 27 mrt. Brazilië: m.s. Argentina Star, 27 mrt. Canada: m.s. Noordam, 29 maart. Chili: via New York, 29 maart. Indonesië: m.s. Slamat, 26 maart. Ned. Antillen: m.s. Flottbek, 26 mrt. Nieuw Zeeland: via Engeland, 31 mrt. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. DANK VAN DIERENBESCHERMING EN POLITIE. Door de afd. Soest van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren en de po litie is het volgende schrijven verzon den aan hen, die zich verdienstelijk maakten bij het voederen van de die ren in de koude februarimaand Nu de winter, zij het schoorvoetend, ons schijnt te verlaten, rust op ons de aangename taak U hartelijk dank te zeggen voor de wijze waarop U mede werking heeft willen verlenen aan de actie „Voedering in nood verkerende dieren" in onze gemeente, gedurende de strenge winter in de maand febru ari j.1. Deze actie is een volledig succes ge worden en wij verzoeken U (daarbij in het bijzonder denkende aan bedrijven, schoolhoofden enz.) onze dank over te willen brengen aan hen, die, op welke wijze dan ook, daarbij behulpzaam wa ren. In totaal werd ongeveer 5000 k.g. voedsel over ongeveer 60 voederplaat sen gedistribueerd. Het ligt in de bedoeling van de Die renbescherming maandag 25 maart eni ge medewerkers aan de voederactie, die zich bijzonder verdienstelijk maakten, te huldigen tijdens de jaarvergadering in De Gouden Ploeg. JOHNNY JORDAAN DE EERSTE. Zaterdagavond (morgen) wordt in res taurant „Eemland" de derde amateurs parade van dit jaar gehouden en John- ny Jordaan de eerste zal daar ver schijnen. Denkt U nu niet, dat dit de overbeken de troubadour van de afgekeurde wo ning en de parel van de Jordaan is, want dan bent U abuis. Dat is n.1. Johhnny Jordaan de tweede en morgen treedt Johnny Jordaan de eerste op. De tweede is door zijn zang beroemd geworden, de eerste wat minder, maar die heette al lang Johnny Jordaan toen de beroemde nog helemaal niet in het stuk voorkwam en er nog niet van droomde, dat hij opeens de populairste Toen zij op weg gingen begon de nacht te vallen. Dc weg die zij volgden voer de over ruwe rotsen en langs diepe kloven. Hoewel Alan doelbewust zijn weg vervolgde, begreep David volstrekt niet hoe hij wist waar hij heen moest, 's Morgens slaagden zij eindelijk ongezien een huis te bereiken, dat toe behoorde aan een van de politieke vrienden van Alan. Het gerucht van de moord had daar een ongewone drukte veroorzaakt, want men vreesde een huiszoeking. Alan en David werden door de eigenaar van het huis, Jacob van der Slacht, zeer vriendelijk ontvangen. Hij kon hen echter geen verblijf verstrekken, want ieder ogenblik kon men bezoek van de rood jassen verwachten. David kreeg nieuwe kleren en dat was niet overbodig, want de plunje die hij droeg was geheel versleten. Zij kregen ieder een degen en pisto len en flink wat munitie, etenswaren en een fles brandewijn. Jacob was echter gedwongen deel te nemen aan de jacht op hen, al was het ook maar in schijn. man van Nederland en België zou wor den. Jchnny Jordaan de eerste heet Jan Iluiskes - vanaf de bevrijding Johnny Jordaan - en hij werd geboren in Lei den. Vanaf z'n zesde jaar woont hij in de Jordaan, waar ook Johnny Jor daan de tweede, de beroemde, opgroeide. Johnny 1 is familie van Johnny 2 en samen zijn ze famlie van Willy Alberti. Jchnny 1 heet al tien jaar Johnny Jor daan, Johnny twee pas een goed jaar, want hij noemde zich altijd Johnny Jordan. Jchnny 1, die zaterdag in Eemland komt, zingt en drumt en tapdanst en hij treedt op met de akkordeonisten Freek Böhmerman en Gerrit Veldman. Zij vormen het trio, dat zich De Vo- lendammers noemt en dit trio kunt U zaterdagavond op de planken van Eem land zien. En dat ze er zijn mogen be wijst het optreden voor televisie en radio. DE GULDEN MEDISCH BEKEKEN. Er zijn verschillende redenen waarom we in onze schik kunnen zijn met de zilveren gulden, die het frommelige stukje papier komt vervangen. Jammer is het daarom, dat velen de voordelen niet inzien en deze muntstukken moed willig aan de circulatie onttrek ken door ze in spaarkous en geldkist jes op te potten, zodat we het nog steeds met gevaarlijk vieze en vuile vodjes moeten doen. Psychologische argumenten voor de ver vanging waren, dat zilvergeld er mooi uitziet en dat het een gevoel van wel stand geeft, waardoor het beter past bij onze tijd dan de armoedige „briefjes". Uit practisch-technisch oogpunt voldoet zilver beter dan papier omdat het zich gemakkelijker laat tellen en beter te overzien is. Er is ook en hygiënisch aspect aan deze kwestie. Een ieder voelt dit in stinctief wel aan. We moeten er ech ter eens wat uitvoeriger bij stilstaan om te kunnen inzien, dat ook in de wetenschappelijk gefundeerde gezond heidsleer duidelijke redenen voor goed keuring van de maatregel liggen. Worden ziekten door geld over gebracht Natuurlijk gaat het hier allereerst om overbrenging van bacteriën, dus om be smettingskansen. Aangezien verschil lende infectieziekten door middel van besmette voorwerpen kunnen worden overgebracht, kan geld een gevaar op leveren voor de gezondheid. Is geld „besmet" dan wil dat zeggen, dat het bijvoorbeeld in de nabijheid is geweest van iemand die hoestte en dat daarbij een druppeltje keelslijm, dat veel ziektekiemen kan bevatten, er op terecht gekomen is. Maar niet alleen echte infectieziekten hebben we op het oog als we over besmetting spreken. Heel wat veelvul- diger hebben we in het dagelijks le ven te maken met overbrenging van de bacteriën, die puisten en andere soor ten huidafwijkingen veroorzaken en ook dikwijls optreden als verontreinigers van wonden. Een weinig vocht uit een ontstoken vinger kan gemakkelijk te recht komen op het geld, dat van hand tot hand gaat Ook een huidziekte als scabies (schurft), die hier te lande na de oorlog gelukkig uiterst zeldzaam is geworden, kan door geld worden overgebracht. De veroor zaker van deze ziekte is een klein dier tje, een mijt, dat gangen graaft in de huid, vooral in de huid tussen de vin gers. Metaal hygiënischer dan papier. Nu kunnen ziektekiemen even goed op een zilveren als op een papieren gul den terechtkomen. Op een metalen geldstuk hebben ze maar een kort le ven De viezigheid droogt uit en blijft er niet aan kleven, zoals aan papier. Bovendien bevat metaal niets wat als voedsel voor de bacteriën kan dienen, zodat ze spoedig te gronde gaan. Nog sterker het zilver werkt om zo te zeggen desinfecterend. Een merk waardige proef in het laboratorium is er om dit te bewijzen. Zet een voe dingsbodem klaar van 'n gebruikelijke samenstelling, waarop o.a. etterbacte riën goed kunnen gedijen, en men legt daar eerst een muntstuk op, dan blijkt dat onder de munt en ook nog in een kring er omheen de ziekteverwekkers groeien Zeer kleine deeltjes van het metaal dringen namelijk in de omge ving door en die metaal-ionen verhin deren de bacteriegroei. Wat de geneeskundigen betreft, die zul len het dus zeker toejuichen als óók de rijksdaalder weer eens van zilver wordt Pot derhalve de nog schaarse zilver stukken niet op, maar laat de nieuwe guldens rollen, opdat eindelijk het bac- teriënhoudende papier kan worden in genomen en geheel verdwijnen.

Soester Courant | 1956 | | pagina 5