GOOCHELSPEL MET REPUTATIE. MENINGEN VAN ONZE LEZERS. SOEST SOESTERBERG Officiële Mededelingen. hééft wat U bedoelt! door dr P. H. RITTER. Hetgeen in de russische wereld gebeurt, slaat ons dagelijks opnieuw met ver bazing. De machtige figuur van Stalin aan welke, evenals vroeger aan de ro- meinse keizers, een goddelijke eer te beurt is gevallen, die naast L'enin ge balsemd zich uitstrekt in het praalgraf op het Rode Plein te Moskou, waar naar bedevaarten worden ondernomen, is plotseling door de nieuwe macht hebbers ontluisterd, zijn standbeelden worden omver gehaald, op zijn nage dachtenis wordt gespogen en hij wordt ons voorgesteld als een monster, dat ieder die hem weerstreefde of gevaar lijk voor hem was, liet vermoorden. Het is een weinig stichtelijk schouw spel, wanneer men nieuwe leiders hun bedoelingen ziet verwezenlijken door het trappen van een dode leeuw, maar men vraagt zich toch af vanwaar deze wending Moet, door dit posthuum verzet tegen de dictatuur de illusie worden gegeven, dat de Russen zich bevinden in een democratische gemeen schap, die onder het huidige, oligar- cisch bewind, een vrijheid van menings uiting toelaat, welke vroeger niet be stond, of is de verguizing van Stalin een manifestatie tegenover de buitenwe reld, een geruststellend gebaar, dat aan het westen wil verzekerengij kunt met dit Ruslasd samenleven, de co- existentie is mogelijk met een land, dat zich zo nadrukkelijk verzet tegen de dwangstaat en zo klaarblijkelijk de de mocratie omhelst Er zijn twee omstandigheden, die de wending in de russische houding ver klaren. Wie de couranten, ook de bui tenlandse, nauwkeurig leest, hem ont gaat het niet, dat de ontzaglijke mo gendheid met veel inwendige moeilijk heden heeft te kampen. Er is de strijd om de voorrang tussen agrarisch of in dustrieel beleid, er zijn hongersnoden voorgekomen, omdat de voedselvoorzie ning aan de uitvoerders van industriële werken faalde vanwege het gebrekkig transport. De innerlijke rust, de le- autorijschool van Dooren g.pelswsg 14 telefoon 3823 Soest venszekerheid schijnt te ontbreken. Wie heeft in Rusland de bestendige macht Lieden, die vandaag de hoog ste posten bekleden, worden morgen gekluisterd in een cel of worden ge jaagd voor het vuurpeleton. De waar borg ontbreekt, dat de huidige oligar chie in de naaste toekomst niet weder om een dictatuur opleveren. Maar - en zie hier de tweede omstan digheid, die de wending doet begrij pen - het (schijnbaar afwerpen van de dictatuur past precies in de huidige russische situatie. Het oostelijk blok is bezig te winnen op alle fronten. Het westen is verwikkeld in schier onop losbare problemen. Denken wij aan de engelse houding ten aanzien van Cy prus, waarvan het gevolg kan zijn, dat Griekenland in de armen valt van de sowjet. Denken wij aan de benarde po sitie van Frankrijk, dat zijn bezettings troepen moet terugtrekken om zich te weren tegen het algerijnse gevaar. Den ken wij aan de benarde positie van het communisme in de westelijke landen. In Palië en ook in Frankrijk is die positie belangrijk en de franse minis ter van buitenlandse zaken predikt openlijke toenadering tot Rusland. De koude oorlog heeft nieuwe vormen aangenomen. Amerika, dat zich wars van alle kolonialisme betoont, heeft een nieuw kolonialisme uitgevonden met de lieflijk klinkende naam van „hulp aan onontwikkelde gebieden". In concurren- toe met Moskou, dat tot voorschot en technische bijstand van alle oostelijke landen gereed staat. Wat zal men, nu binnenlandse moei lijkheden het raadzaam maken de schijn van democratie aan te nemen en de verliezen der westelijke politiek aan de sowjet als rijpe appelen in de schoot vallen, een dictatoriaal systeem blijven verheerlijken, dat bij het westen on rust en onlust kweekt Wat zal men een ijzeren gordijn gesloten houden, terwijl men met gulle openheid en wel aangenaamheid het westen kan ver schalken De russische staatkunde kent haar doel einden en haar middelen. Een voet in het westen is meer waard dan een be stendige afsluiting, die het westen tot krachtige afweer en samenwerking noopt. Het westelijk beginsel gaat uit van de vrijheid als heilige waarde. Maar er is nog een andere waarde, die het westen zijn kracht geeft. Zijn verbondenheid aan eerbiedwaardige tradities. Hier wordt niet, zoals in Rusland het geval was, de mens gesteld boven God. Hier wordt niet de nagedachtenis van man nen die men gisteren uitzinnig vereerde, vandaag door het slijk gesleurd. Indien de huidige beschuldigingen te gen Stalin waarheid bevatten, dan kan slechts ontzetting over ons komen, dat het tijdperk dat wij beleefden door twee figuren, die aan alle moraal vreemd zijn en ieder vermoordden, die hun in de weg stond, werd bepaald. Maar de ac tie tegen de overleden Stalin legt een gruwelijke toestand bloot. Deze figuur was vereenzelvigd met de ideologie van het russische communisme, zij maakte deel uit van 'n nieuwe religie, waarmee het trouwhartige volk werd gevoed. Met deze religie, met datgene wat het volk was ingepraat, wordt thans gegoocheld. Maar zo gaat het, als men religie wil aankweken buiten God. En wat zullen wij met onze Stalinlaan te Amsterdam doen Als de beschul digingen tegen hem worden bevestigd en bewezen, mogen wij dan een neder- landse straat naar een monster blijven noemen Het voordeel van een naams verandering zou zijn, dat men zou te rugkeren tot de oude, goede gewoonte, om nederlandse straten te betitelen uit sluitend met namen van figuren uit de nederlandse historie, die leeft in ons volk en waarmee ons volk vertrouwd moet blijven. Bevrijd van die snerpende pijn! Doof dat zuurbrandenT op de maag. Met Rennies Overtollig maagzuur veroorzaakt die snerpende zuurbrand. De een wordt er onpasselijk van, de ander heeft het gevoel van maag tot keel in brand te staan. Rennies helpen altijd ieder een. In geval van „nood" laat U één of twee Rennies op de tong smelten. Direct is ieder spoor van brand of pijn verdwenen. Zo bent U met Rennies afdoende tegen zuurbrand beveiligd. Sashatoon, 16-3-56. Geachte Redactie. Gaarne had ik dat U, indien de plaats ruimte het toelaat, dit in uw blad wilde plaatsen. We lazen in uw blad van 17 februari, dat de sinaasappelen met 100 °/o in prijs gestegen zijn en dat daarover door de huisvrouwen gemopperd werd. Wij vragen ons af hoe het kan, dat hier, waar het toch zes maanden win ter is en het vaak veertig graden vriest, de prijzen van groente en fruit niet omhoog gaan. De sinaasappelen kosten hier 4 tot 6 cent per stuk, bananen 23 cent per pond, druiven 30 cent. Zo is hier alles even goedkoop en wij zijn in deze provincie toch ook op in voer aangewezen. Bij voorbaat dank voor de opname. Met vriendelijke groeten. Mrs. LAMBALGEN. 504 Avenue I North., Sashatoon (Sash.), Canada. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - Bi Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. BENNY VREDENS CABARET NAAR SOEST. Het cabaret van Benny Vreden met Kitty Knappert, Joekie v. d. Valk, Piet Ekel en Benny Vreden was enkele maanden geleden in Soest om een voor stelling te geven voor de jeugd met de belevenissen van Barend Bluf, de vriend van vele kinderen. Op 4 april komt het ensemble weer, nu ter gelegenheid van de feestavond van de Soester Turnclub, waarin op genomen de Korfbalvereniging „Soest" en na vele voorstellingen met „Post voor U" in andere gemeenten is thans de onze aan de beurt om kennis te maken met deze kleinkunst, waarvan men bij voorbaat wel zeggen kan, dat het gehalte uitstekend zal zijn. Het gezelschap Benny Vreden maakt, onder auspiciën van de V.P.R.O., een tournee door ons land en wanneer het succes van „Post voor U" even groot is als van het cabaret-program ma „Televisioenen", dat het vorig jaar gebracht werd, dan kan men verze kerd zijn van een uitstekend program ma. Televisioenen beleefde 200 voorstellin gen en dit succes bracht verplichtingen met zich mee, zodat Benny Vreden met zijn medewerksters en medewerker een half jaar gewerkt heeft aan „Post voor U". De teksten en de muziek van dit pro gramma zijn van Benny Vreden, Kitty Knappert verzorgt de choreografie, ter wijl P.T.T., K.L.M., Johnny Nieuwen- huyzen en het Atelier des Champs des Elysées de costuums verzorgt. Na opening door het ensemble ver schijnt Piet Ekel als brievenbesteller en „Een prentbriefkaart uit Parijs" brengt de medespelenden stuk voor stuk op het toneel: Kitty Knappert en Joeki als Midinettes, Piet Ekel als zanger, Joekie v. d. Valk als chanson- nière. Na de brievenbesteller en de briefkaart het monster zonder waarde, gebracht door Benny Vreden. Na de pauze kan men Kitty Knappert als zeemeermin en Piet Ekel als visser zien in „Per zeepost", Benny Vreden en Piet Ekel in „Ziekenbriefjes", Kitty Knappert, Joekie v. d. Valk en Benny Vreden ieder in een eigen nummer, Piet Ekel met P.T.T. radio en tenslotte het ensemble met „Per Luchtpost". In de advertentie van dinsdagavond kunt U nadere bijzonderheden lezen over het optreden van het ensemble Benny Vreden. MEDISCHE DIENST. Dokter Splinter, Amersfoortsestraat 3, Soesterberg, zal zondag 25 maart de artsendienst waarnemen. KORFBAL. Op haar uitwedstrijd in Hilversum is K.V.O. 2 er niet in geslaagd om tegen Altius tot een voordelig resultaat te komen; er werd met 5-0 verloren. -Toch is dit op zichzelf nog geen slecht resultaat, daar Altius op de 2e plaats staat. Daarbij kwam nog, dat er niet met 12 maar met 10 spelers aangetre den werd. Zaterdag a.s., om 3 uur, speelt K.V.O. 1, nog steeds een van de kanshebbers, op eigen terrein een wedstrijd tegen Filo's uit Zeist. HANDBAL. De wedstrijd Donar-Vlido is geëindigd met een 1-3 overwininng voor Vlido op een sterke tegenstander, die name lijk bovenaan stond. Zondag a.s. speelt Vlido een uitwed strijd tegen M.D. te Utrecht. FEESTAVOND VOLKSONDERWIJS. De afdeling Soesterberg van volkson derwijs houdt zaterdag 24 maart een feestavond voor haar leden in „Huis ten Halve". Medewerking wordt verleend door de toneelgroep „Oosterhei" te Baarn met de opvoering van ,,'n Grote zwarte poes", een vrolijk spel in drie bedrij ven door Rie Knègtmans en Piet Mos- sinkoff. STUDIEBEURZEN EN -TOELAGEN. Aan ouders, resp. voogden, van in de gemeente Soest woonachtige leerlingen, die hun studie in het komende cursus jaar willen voortzetten aan een gym nasium, hogere burgerschool, middelbare meisjesschool, middelbare handelsschool, middelbare nijverheidsschool, kweek school, opleidingsinrichting voor onder wijzeressen bij het voorbereidend lager onderwijs of een conservatorium dan wel een andere naar het oordeel van burgemeester en wethouders daarmede gelijk te stellen inrichting voor muziek of beeldende kunsten en die in aan- j merking menen te kunnen komen voor I een studiebeurs of -toelage, wordt be kend gemaakt, dat zij hun aanvrage met toelichting vóór 1 mei a.s. bij bur gemeester en wethouders kunnen in dienen. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van J. Meerding, Beetzlaan 80, Soest, om een instrumentmakerij en bankwerkerij, op het perceel, gelegen ten zuiden van de Waldeck Pyrmontlaan en kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 5913, te mogen oprichten, in werking brengen en in werking houden, door hen voorwaardelijk is ingewilligd. Soest, 23 maart 1956. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van A. Fieret, Spoorstraat 44, Hilversum, om de inrichting voor de fabricage van rubberartikelen, waarvoor op 21 okto ber 1955, afd. I, nr. 3152, vergunning is verleend, op het perceel gelegen aan de Dorresteinweg en kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4398, te mogen wijzigen en uitbreiden door hen voorwaardelijk is ingewilligd. Soest, 23 maart 1956. Lenteprimeur Alleen bij ons wacht U een unieke collectie. Kom ze bewonderen! Elk model een meesterstukje. Originele zonnige italiaanse modetinten. Van 69.—» tot 79.»» Langestraat 52 Amersfoort Amsterdam Utrecht Eindhoven Nijmegen Maastricht (WéBé)

Soester Courant | 1956 | | pagina 6