V/ Buitelaar TWEEDE BLAD Autoverhuurbedrijf Wijraa Van week tot week in Soest. Officiële Mededelingen. MENINGEN VAN ONZE LEZERS. SOEST. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. AUTORIJSCHOOL D. ENGEI ONTVOERD RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 30 MAART 1956. S9ESTERBERGSESTRAAT 95 TELEFOON 3316 AU risks verzekerd Radio en verwarming Een der raadsleden was van me ning, dat er op droge dagen zoveel stof opwaait in de Generaal Winkelman straat, dat melkboeren en bakkers „Hun ambt niet behoorlijk kunnen uitoefe nen". Nu kun je groot respekt heb ben voor de werkzaamhelen van bak kers en melkboeren, maar zij maken echt geen deel uit van de 165000 amb tenaren, waarover ons land beschikt. Evenmin als in 1939 toen we er 65000 hadden. Het raadslid de heer Pieren was van mening, dat de gemeente geen stra ten moet noemen naar Buys Ballot, Si- mon Stevin of Christiaan Huygens om dat deze namen de mensen niets zeg gen. Dat ligt echt niet aan de genoemde heren, maar aan de mensen en het is dan ook goed, dat B. en W. niet voor stelden dan maar een Johnny Jordaan- plein, een Kees de Langestraat of een Abe Lenstraweg in Soesterberg te schep pen. We hebben een Foekenlaan, een Den Blieklaan en een Peter v. d. Bre- merweg dus zullen we ook wel een Pierenlaan krijgen. Het Soester Hockeyelftal had zondag kampioen kunnen zijn, maar dan moest gewonnen worden van S.C.H.C. 9. Soest verloor echter en toen bleek opnieuw het grote verschil tussen een hockey en een voetbalwedstrijd. Bij hockey wordt prettig verder gespeeld, bij voet bal bestaat kans op uitgerukte lede maten en dichtgeslagen ogen. Door notaris Van Veeren zijn 25 obligaties uitgeloot van de 625, die de Soester bevolking voor tien gulden per stuk genomen heeft om P.V.O. aan uni formen te helpen. Vijf en twintig men sen kunnen dus hun tientje terug krij gen, maar laat P.V.O. 't alstublieft hou den, want met die ongelukkige tien gulden zijn de tekorten toch niet té dekken. men om de veiligheid van het verkeer te bevorderen. Ook in onze gemeente gaat geen week voorbij zonder een do delijk of zeer ernstig ongeval. missen Thuis, op hef werk, op reis- Witte Kruispoeders verdrijven direct hoofd- en kies pijn, zenuw- of rheumotische pijnen. •ff Ook m tablet- cachet-vorm Wanneer onze voorvaderen aan sport wilden doen dan gooiden ze de sche dels met bokbier opzij, grepen een bijl en begonnen een gevecht. Wie won kreeg vrouw en kinderen van de ander en daarmee uit. Daar waren geen com missies en sub-commissies voor nodig. Maar die knapen vroegen ook geen subsidie. Het is lang geleden, dat op een kleine huldiging van verdienstelijke per sonen geen bordjes van het Spreuken huisje gegeven werden. Ze zijn mooi genoeg, daar niet van, maar een as bakje, zoals de dierenbescherming die gaf, is weer eens wat anders. De heer Oranje maakte in de raads vergadering van de verordening van de Brandweer een dusdanige brandende kwestie, dat de heer A. P. Hilhorst er over begon te mopperen. De heer Oranje toonde zich zeer bezorgd toen bleek, dat zijn uiteenzettingen de heer Hilhorst blijkbaar zeer vermoeide, maar wat gezegd moest worden was toch be langrijker en de heer Hilhorst zuchtte maar eens heel erg onderuit. Onder de sollicitanten naar de plaats van mej. Dijkhuis, onderwijzeres aan de O.L. school aan de Beetzlaan, wa ren 4 jongedames, die dit jaar nog exa men moeten doen. Over zelfvertrouwen gesproken. De gemeente is echter zo verstandig geweest de sollicitaties van deze optimisten terzijde te leggen. Twee kamerleden hebben deze week in Soest gesproken en op beide bijeen komsten was geen aanwezige beneden veertig jaar. Om dat deel van de in woners tot aktiviteit te brengen zal het misschien nodig zijn Lionel Hampton, die met de hots-knots van z'n zenuw lijders-muzikanten het concertgebouw op z'n kop zette, te engageren. Toen de heer Zegering Hadders in het Oranje-Hotel gesproken had en er gelegenheid was tot het stellen van vragen, deed een der aanwezigen een hartstochtelijk beroep op de medewer king van de kamerleden teneinde de minister van verkeer en waterstaat te bewegen ingrijpende maatregelen te ne- De raad der gemeente Soest; gelezen het voorstel van burgemeester en wet houders d.d. 7 februari 1956, afd. I, nr. 780, voor een aantal geprojecteerde wegen, waaraan momenteel woningen in aanbouw zijn een benaming te geven; besluit I. aan de aan te leggen weg, tussen de Generaal Winkelmanstraat en het hierna onder III te vermelden verlengde van de Chr. Huygenslaan, waarop de huidige Plesmanstraat zal uitwegen, de naam te geven van „Buys Ballotlaan"; II. aan de aan te leggen weg, tussen de Generaal Winkelmanstraat en het onder I vermelde verlengde van de Chr. Huygenslaan, waarop zal uitwe gen het verlengde van de Plesman straat, hierna te noemen onder IV, de naam te geven van „Simon Stevinlaan"; III. aan het verlengde van de Chr. Huy genslaan, lopende vanaf de Antonie van Leeuwenhoeklaan naar de Simon Ste vinlaan, de naam te geven van „Chr. Huygenslaan"; IV. aan het verlengde van de Plesman straat, lopende vanaf de Buys Ballot laan naar de Simon Stevinlaan, de naam te geven van „Plesmanstraat". Soest, 23 maart 1956. De burgemeester van Soest; gelet op artikel 37, 3e lid van de Woningwet; brengt ter algemene kennis, dat door de raad dier gemeente in zijn ver gadering van 23 maart 1956 zijn vast gesteld 1. een partieel uitbreidingsplan voor de percelen H nrs. 7022 en 7019 (R.K. scholencomplex aan de Steenhoffstraati; 2. een partieel uitbreidingsplan voor het perceel A nr. 3253 ged. aan de Van Weedestraat; 3. een partieel uitbreidingsplan voor de percelen H nrs. 7996, 7995, 6443 en 7653 aan de Middelwijkstraat. Deze plannen liggen ingaande 28 maart a.s. gedurende 14 dagen ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage. Soest, 27 maart 1956. KLEUTERSCHOLEN. Burgemeester en wethouders van Soest; gelet op artikel 9 lid 5 van de Kleuter onderwijswet; brengen ter openbare kennis, dat de raad dier gemeente in zijn vergadering van 23 maart 1956 heeft besloten tot de oprichting van een kleuterschool te Soestdijk en te Soesterberg. Soest, 26 maart 1956. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest, ter inza ge is gelegd een verzoek met bijlagen van H. van den Bos, Luitenant-Kolonel, wnd. Eerstaanwezend Ingenieur der Ge nie, Bilderdijklaan 1, Amersfoort, om vergunning tot het oprichten, in wer king brengen en in werking houden van een onderhoudswerkplaats, waarin geplaatst zullen worden vier elektromo toren met 'n gezamenlijk vermogen van 16 p.k., op het terrein van het voer tuigenpark, gelegen aan Het Zeister Spoor en kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2411. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrif telijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 17 april a.s., des voormiddags 11 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingeko men stukken. Soest, 29 maart 1956. Geachte Redactie. Wij hebben kunnen lezen, dat er weer een Bloemencorso komt in Soest en zo mogelijk nog mooier en groter dan vorig jaar. Dat is best, dat is mooi, maar dan toch zeker niet weer zo, dat de Gymnasten achter een drankwagen lopen. Dat is naar mijn mening, en niet alleen de mijne, ontoelaatbaar. Sport en sterke drank horen niet bij elkaar. Om dit te weten behoef je geen drankbestrijder te zijn. Hier ligt, geloof ik, een taak voor de Soester Sport-Federatie om aandacht aan te schenken. Dat de zakenmensen reclame maken is hun goed recht, maar het is ook het goede recht van de sportmensen om hun houding in deze te bepalen. HENSSEN. Kolonieweg 16. TWEEDE KAMERLID ZEGERING HADDERS IN ORANJE-HOTEL. Het lid van de Tweede Kamer, de heer R. Zegering Hadders uit Emmen, heeft voor leden van de afdeling Soest van de V.V.D. gesproken overSociale Voorziening, een kloof of en brug De eerste sociale voorziening door mid del van een wet betrof de kinderen en zij beschermde dit deel van ons volk. Latere sociale wetten golden ook steeds een bepaalde groep, de werk nemers, de groep, die in doorsnee de minst draagkrachtige is. Vijftig jaar geleden had dit deel van ons volk niets te vertellen, thans be zitten ze alle macht als gevolg van uitstekende organisatie door prima lei ders. De minstens even belangrijke groep van de kleine zelfstandigen kan hier weinig of niets tegenover stellen, zo dat het machtige lichaam van de werk nemers, georganiseerd in K.A.B., N.V.V. en Christelijke Arbeiderscentrale de kloof tussen beide groepen steeds gro ter maakte door verbetering van de sociale voorzieningen van de loontrek kers. Dit wekt bij de kleine zelfstandigen onbehagen en zelfs ontevredenheid. Nieuwe looneisen doen de arbeidersor ganisaties opnieuw een volledige over winning behalen, want K.V.P., P. v. d. A„ C.H. en A.R. zijn nauw verbon den aan deze organisaties, maar de hui dige sociale wetgeving veroorzaakt on rust onder de groep die hiervan niet profiteert. De nieuwe wet op het bo dempensioen verdiept de kloof nog. De arbeider in loondienst die 3000. per jaar verdient zal vanaf 1 januari 1957 210 gulden moeten betalen voor dit pensioen. Een loonsverhoging na het wegvallen van de vereveningsheffing en een nieuwe loonronde zullen hem dit geld zonder offers verschaffen, maar bij de zelfstandigen is hierop geen kijk. De regering heeft geen bezwaar tegen een compensatie voor de zelfstandige, maar waar zal deze te vinden zijn De V.V.D. heeft niets tegen de gun stige sociale voorzieningen van de werk nemers, maar is tegen het scheeftrekken van de verhoudngen, waarvan de kleine zelfstandige de dupe wordt. Er staan twee wetten op stapel, die naast het bodempensioen voor het ge hele volk gelden; het weduwenpensioen, dat de volle sympathie van de V.V.D. heeft en een nieuwe kinderbijslagwet, waarbij begonnen wordt met het derde kind. De mening bij de V.V.D. over de kin derbijslag is verdeeld, maar de heer Zegering Hadders geeft te kennen te gen kinderbijslag te zijn, daar niet de staat, maar alleen vader en moeder verantwoordelijk zijn voor de grootte van het gezin. In deze tijd wordt teveel individuële verantwoordelijkheid afgeschoven op de staat. De kinderbijslag is er echter en al mag er een wijziging komen, ver dwijnen doet zij zeker niet. Deze drie wetten voor het gehele volk zullen de kloof minder breed maken en dit is gewenst, want dezelfde on tevredenheid die hier heerst deed de franse middenstanders op Poujade stem men en dezelfde ontevredenheid dreef velen voor de oorlog naar de N.S.B. De V.V.D. heeft zich steeds het lot van de vergeten groepen aangetrokken en trekt zich thans het lot van de kleine zelfstandigen aan. De heer Zegering Hadders kan geen bewondering hebben voor de loonpoli tiek van de regering. Loonrondes zijn de werknemers van harte gegund, maar het loon bepaalt mede het prijspeil bij de export en ons land is voor 50 °/o op de export aangewezen. Zou deze achteruitgaan door te hoge prijzen dan treft dit in de eerste plaats diegenen, die thans voordeel hebben van de loon rondes. 3 °/o uit gemaakte winst is uit stekend, maar de loonsverhoging van 3 zal op 1 januari a.s. gevolgd wor den door een nieuwe loonronde van minstens 6 als gevolg van de wet op het bodempensioen en de te ver wachten huurverhoging. Dit kan de export in gevaar brengen en daarmee kan ons levenspeil kelderen. De V.V.D. stelt het zich tot taak de kleine zelfstandige te beschermen en daarmee de socialisatie tegen te gaan. Deze socialisatie gaat geruisloos en daar om is grote waakzaamheid geboden. De ze socialiteit tast echter de kracht van ons volk aan. NIEUWE WEG 97 TELEFOON 2543 Sprekend over de wet op het cremeren wees de heer Zegering Hadders op het aantasten van de geestelijke vrijheid door hen, die altijd met deze geestelijke vrijheid te koop lopen. Wie zich thans wil laten cremeren moet een getekende verklaring geven, waarin deze wens te kennen gemaakt wordt. Dit is het met opzet afremmen van de crematie, daar weinigen ertoe komen die verklaring te geven, zelfs indien zij voorstander van het cremeren zijn. Het is ieders goed recht uit principiële overwegingen tegen het cremeren te zijn, maar hij, die dit wenst te laten doen moet niet geremd worden door onbillijke bepalingen, die de geestelijke vrijheid aantasten. Het strijden voor de ze geestelijke vrijheid is een van de voornaamste taken van de V.V.D., die zich ten doel stelt deze vrijheid hoog te houden. Daarnaast wenst zij de te genstellingen in het neder! andse volk zo gering mogelijk te maken, zonder te nivelleren en bij gelijke offers dienen gelijke mogelijkheden tot compensatie te zijn. Dan zullen jongeren het weer aandurven de risico's te nemen, die een positie als kleine zelfstandige met zich meebrengt. PRAKTISCH HUMANISME. Zondag j.1. bestond het Humanistisch Verbond tien jaar en de afdeling Soest- Baarn had als spreekster mevr, Hero ma-Meilink, lid van de Tweede Ka mer en hoofdbestuurslid van het Hu manistisch Verbond uitgenodigd. De heer Polet leidde de spreekster in en wees op de vrij bevredigende opkomst. Mevrouw Heroma sprak over Praktisch Humanisme, het deel van de taak van het Humanistisch Verbond, waaraan vooral de laatste 5 jaren aandacht be steed is en dat in de komende tien jaar veel aandacht zal blijven vragen. Het Humanistisch Verbond is opgericht door mensen, die in de oorlogstijd on dergedoken zaten en zich bezig hiel den met het probleem van de buiten kerkelijken na de oorlog. Vele normen waren tijdelijk weggevallen in de be zettingsjaren en de kans bestond, dat vele buitenkerkelijken de kant van het nihilisme zouden opgaan. Alle hogere waarden schenen immers voor velen weggevallen te zijn nu een tweede we- i&v J\ Copytio 36. Tijdens hun vlucht vernamen Alan en David, dat er een prijs van twee honderd pond voor hun gevangenneming uitgeloofd was. Op een morgen bereikten zij een kloof in een gebergte. Een bergbeek stroom de er door en naast de beek was een uitholling in de rotsen. Daar brachten zij twee dagen door en de derde dag kwa men ze, na urenlang, vermoeid zwer ven, aan de rand van dit gebergte. Voor hen lag een laag, ongelijk en eenzaam moerasgebied, waar ze door heen moesten. Ze sleepten zich voort, rustten wat en gingen weer verder tot de morgen verstreken was. Alan hield, tijdens de rust die ze nu namen, de eerste wacht en David de tweede. Overweldigd door vermoeidheid sliep David echter spoedig in en toen hij weer wakker werd zag hij bereden sol daten, die tijdens zijn slaap naderbij gekomen waren. Haastig wekte hij Alan en op handen en voeten kropen zij door het moeras, terzijde van de weg, die de soldaten volgden, zodat zij voor het ogenblik veilig waren. Ze hadden nu de mogelijkheid de ri vier de Forth over te steken en als ze maar zo ver waren, zouden zij bui ten gevaar zijn in het geboorteland van David. KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEFOON 3467 reldoorlog aangetoond had tot welk een laag peil de mens kon zakken. Er zijn in Nederland meer buitenker kelijken dan men vermoedt. De volks telling van 1947 geeft 17 °/o aan, maar hoevelen zijn er niet, die uit sleur of een soort fatsoen N.H. of R.K. invul len, terwijl ze nooit in een kerk ko men. Het percentage van Amsterdam is 45 en het Humanistisch Verbond stelde zich bij de oprichting ten doel deze buitenkerkelijken zonder dogma's zich bewust te doen worden van hun mens zijn en hen bewust te maken wat ons drijft. Tevens werd aandacht besteed aan de filosofische vormgeving. Daarmee wil het Humanistische Ver bond de buitenkerkelijke een houvast geven in moeilijke tijden en een kern in zichzelf. Na enige jaren theoretiseren was het bestuur van mening, dat er praktisch humanisme beoefend moest worden en daarmee is begonnen in de arbeiders kampen. Minister In 't Veld, zelf humanist, gaf zijn toestemming en de heren Schonk en v. Vliet werkten in 24 kampen met een twintigtal raadslieden, die in hun vrije tijd de geestelijke verzorging van de buitenkerkelijke arbeiders op zich namen. Het Humanistisch Verbond kreeg met dit werk als het ware een eigen gezicht, want hiermee werd in een be hoefte voorzien. Na dit hoopvolle begin werd de taak uitgebreid. Het Humanistisch Verbond nam de geestelijke verzorging in ar beiderskampen, ziekenhuizen, sanatoria en gevangenissen op zich. Humanitas bleef zich bezig houden met maat schappelijk werk, reklassering en an der sociaal werk. Het bezoek aan ziekenhuizen gaat niet altijd even gemakkelijk, maar er wor den goede resultaten bereikt. Belang rijker is echter het werk in de sana toria daar de mensen daar in doorsnee langer moeten vertoeven. Bij kennis making in een sanatorium, waar me vrouw Heroma zou spreken, kwam zij in contact met een patiënt, die zich t.b. lijder en godloochenaar noemde, 2-8-4-2 Moderne kapsels PARFUMERIE- EN TOILETARTIKELEN STEENH0FFSTRAAT 53 SOEST terwijl hem naar z'n beroep gevraagd werd. Het is moeilijk iets te betekenen voor dergelijke verbitterde mensen, zo als het ook heel moeilijk is geestelijk verzorger te zijn voor buitenkerkelijken, die in Breda zitten met levenslange gevangenisstraf. Ook in de eigen gemeenschap ligt een taak op het terrein van praktische hu manisme. De gemeenschappen moeten sterker gemaakt worden, men moet el kaar leren kennen- en er is een gees telijke raadsman nodig. Dit zal een wijs mens moeten zijn, die zich ver diepen wil in de moeilijkheden van anderen. Met de opwekking op deze wijze praktisch humanist te zijn be sloot mevrouw Heroma haar uiteen zetting. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Over veilig verkeer sprak de Baarnse hoofdbrigadier, de heer Klomp, voor de leden van de Ned. Ver. van huis vrouwen. Een welbekende bij de jeugd van Baarn, daar de heer Klomp in het begin van elk jaar de verkeerslessen aan de schooljeugd van de vijfde klas geeft en daarna in het raam van de Vereniging voor Veilig Verkeer de ver- keersexamens afneemt. Hierover en o^er nog veel meer het verkeer betreffende vertelde spreker zeer geanimeerd. De algemene vergadering bracht een goed beeld van alles wat in het afge lopen jaar is gebeurd. De verslagen van secr. en penn. werden goedgekeurd en de afd. Baarn gaat met vertrouwen het nieuwe jaar in. Na afloop van de algemene vergadering had een demonstratie plaats van de producten van de firma Conimex en van het proeven van de talrijke aan wezige klaar gemaakte smakelijke nasi- goreng en bami werd een druk gebruik gemaakt.

Soester Courant | 1956 | | pagina 5