I 10 JAAR K.P.S. IN DE HOEK. DINSDAG 17 APRIL 1956. 34e JAARGANG no. 29. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. per kwart, 1.95 - per post 2.10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Vandaag 10 jaar geleden, op 17 april 1946, kwamen in de eetzaal van de koninklijke stallen te Soestdijk de he en B. Hoogeveen, P. de Koeyer, J. van Heer de en J. Jurriens bijeen en richt ten de vereniging „Koninklijk Paleis Soestdijk" op. Er werd gestart met 32 leden en het bestuur werd gevormd door de oprichters, van wie de heer Jurriens thans nog zitting heeft als secretaris. Het doel van de vereniging was het beoefenen van de sport, in het bijzonder voetbal, en al gauw werd een elftal samengesteld, dat vriendschappelijke wedstrijden speelde. Er werd gespeeld tegen leden van de staf van Z.K.H. Prins Bernhard om de beker, die be schikbaar gesteld was door de toen malige kapitein Schade, er waren wed strijden tegen S.P.S.V. en de politie uit Baarn, tegen het P.T.T.-elftal uit Baarn en zelfs tegen een mannenzang- vereniging, want het Soester Apollo be schikte over een voetbalelftal, samen gesteld uit tenors, baritons en bassen. De grote rivaal werd echter het elftal van Spakenburg, dat thans op iedere sportdag, die ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard gehou den wordt, de tegenstander van K.P.S. is. Ter gelegenheid van de koperen brui loft van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard was er op het terrein van K.P.S. een feest, waaraan door een fanfarekorps en drie zangkoren mede werking verleend werd. Bij die gelegenheid speelde K.P.S. even eens tegen Spakenburg, dat door de overwinning op de gastheren in het bezit kwam van de medaille, beschik baar gesteld door H.M., terwijl K.P.S. de medaille van Prins Bernhard kreeg. De Prins reikte de medailles uit en na afloop van de wedstijd kon het be stuur van K.P.S. 1400 gulden afdra gen aan de Niwin, evenals enige tijd later een bedrag van 750.na de nederlaagwedstrijden, welke voor dit doel gehouden werden. De revanche wedstrijd, welke tegen Spakenburg ge speeld werd, bracht de gehele vissers plaats op de been en het Koninklijk Paar woonde deze match eveneens bij. De baten gingen naar de Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers. K.P.S. heeft steeds wedstrijden geor ganiseerd en avonden op touw gezet, waavan de baten bestemd waren voor een goed doel en in 1956, het jubileum jaar, is reeds in totaal 15000.bijeen gebracht voor oorlogsslachtoffers, Ni- win, Rode Kruis, Nazorg Kinderverlam ming, Pro Juventute en Zonnegloren. De laatste feestavond in Eemland bracht een batig saldo van 1500. Deze feestavonden van K.P.S. hebben een uitstekende naam en terecht, want de beste artisten werken er steeds aan mee. De eerste avond werd in 1947 in hotel „Bos en Duin" gehouden en Kees Schilperoort verzorgde met zijn gezel schap het programma. In 1948 Sylvain Poons en in de loop der jaren Snip en Snap, Fred Fagel, Rens van Dorth, een Avro-gezelschap met Jan Boots, Jan van Ees, Ans Heidendaal en Annie de Reuver, terwijl velen zich van de laatste avond Fans Vrolijk, Mayer en Matron en vele andere prominenten zullen herinneren. In 1954 werd de eerste grote sportdag gehouden ter gelegenheid van de ver jaardag van de Prins. K.P.S.-Spaken- burg, windhondenrennen en boksdemon- straties. Het vorig jaar speelden de prof-elftallen Feyenoord en Amsterdam tegen elkaar. Dit jaar zal bekerhouder Feyenoord het opnemen tegen Elinck- wijk. Na de periode van de vriendschappelijke wedstrijden ging K.P.S. na het eerste lustrum in competitieverband spelen en in 1951 werd het eerste elftal ditricts- kampioen van Utrecht. Dit succes werd herhaald en er werd daarnaast gespeeld tegen het elftal van Philips, dat hier op bezoek kwam en K.P.S. ontving, en tegen de Hengelose politie, met als re sultaat een beker. De vereniging telt thans 55 leden en in samenwerking met de S.V.D.U. wordt sinds twee jaar het fraaie maandblad uitgegeven, dat over enkele weken in feesttooi zal verschijnen. Erevoorzitter is Jhr. C. Dedel, erelid de heer B. Hoogeveen en hét bestuur bestaat uit de heren G. Duiser Jr., voor zitter; J. Jurriens, secretaris; J. Kuy- ten, penningmeester; A. Steketee en C. Koedam. Zij zijn het, die met de oprichters en de heren Paans en Wen- sink de actieve vereniging gedurende het tienjarig bestaan leidden. Het tweede lustrum wordt gevierd met een gala-avond, die dinsdag 24 april in theater Gooiland te Hilversum ge houden wordt. René Slees wijk heeft de jubilaresse deze avond aangeboden en zijn revue met Snip en Snap zal ge bracht worden. Op zaterdag 28 april volgt een feestavond in „Eemland" voor de leden. Met deze twee feestavonden zal het jubileum van K.P.S. op waardige wijze gevierd zijn en het jubileumnummer van het cluborgaan zal een blijvende herinnering zijn aan de viering van het tweede lustrum. INWONINGMISèRE. Twee families, die in één huis wonen, kregen ruzie over de gasmeter en de politie kwam bemiddelen toen het op ruzie dreigde uit te lopen. Een paar uur later bleek het vuurtje nog te smeulen en het laaide hoog op. Twee echtparen vlogen elkaar in de haren en een logé van een der vechtparen voelde zich geroepen zijn gastheer en gastvrouw te steunen in de strijd. Hij kreeg een klap met een koevoet, daar door een hoofdwond en ging naar de politie om te vertellen, dat hij dit niet nam. BEVRIJDINGSMARS. De bevrijdingsmars, die op 5 mei ge houden wordt, begint om 19 uur. De deelnemende verenigingen stellen zich op in de Paulus Potterlaan en gaan via Rubenslaan, Prins Bernhardlaan, Julia- nalaan, Waldeck Pyrmontlaan, Beetz- laan, Koninginnelaan, Nieuwerhoekplein, Burgemeester Grothestraat en Van Wee- destraat naar het raadhuis, waar ge defileerd wordt voor het gemeente bestuur en de jonge Soester inwoners, die de burgerbijeenkomst bijgewoond hebben. Over de Talmalaan gaat de stoet naar de v. d. Huchtschool, waar hij ontbonden wordt. Kinderen van 8-10 jaar mogen niet deel nemen aan de mars, maar wel aan het défilé. Zij moeten zich opstellen bij Braamhage en sluiten zich daar bij de stoet aan. PRIJSUITREIKING. Op zaterdag 28 april vindt de feestelijke prijsuitreiking plaats van de V.V.V.- beker voor de beste toneelvereniging van Soest. Ons Genoegen, Kerkebuurt, Soestdijk, Contact en West hebben mee- gedongen naar deze prijs. DUITS BEZOEK AAN DE DUINKIKKERS. Zaterdagavond, om half zeven, kwamen de heren Griebel, Blickmayer en Ker stin, bestuursleden van de zwemvere niging Wasserfreunde uit Soest (West- phalen) bij het natuurbad aan voor een bespreking met het bestuur van „De Duinkikkers". Er is volledige over eenstemming bereikt over het bezoek van „De Duinkikkers" aan Soest (Dld.) en het tegenbezoek van de Duitse zwem sters en zwemmers. De Duinkikkers gaan van 28 juli tot 5 augustus en eind augustus komen de Wasserfreunde hier. De bestuursleden van Wasserfreunde, die de nacht doorbrachten bij bestuurs leden van Duinkikkers, waren enthou siast over ons natuurbad, waarin ze over enkele maanden zullen zwemmen. kijken naar de afdeling Cosmetica, waaraan de rechter etalage aandacht be steed. Links schoonmaakartikelen en verfwaren en in de winkel met de vele tientallen bloemstukken de plech tige rij van flessen voorzien van zalf en andere geneesmiddelen. De moderne kleuren bracht firma De Jong aan, aan nemer was firma J. Metz, terwijl fir ma L. Rademaker de betimmering voor zijn rekening nam. Met de heropening van deze zaak is op passende wijze aandacht besteed aan het 35-jarig bestaan. VEEMARKT AMERSFOORT. Vrijdag a.s. wordt in Amersfoort de voorjaarsmarkt van alle soorten t.b.c.- en reactievrij rundvee gehouden. Voor bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. T.T.V. SHOT. Afgelopen week werden de laatste wed strijden voor de competitie afgewerkt. Shot 3 deed goed werk door Beatrix 3 met 9-1 te kloppen. Shot 5 ontmoette Vlug en Vaardig 1 en wist een verdienstelijke 9-1 over winning te behalen. Shot 8 speelde tegen Vlug en Vaardig 3 gelijk met 5-5. Aan het Quick toernooi werd door vele leden van Shot deelgenomen, waar op de gebr. Van Haarlem een suc ces behaalden. Voor het toernooi van Beatrix, Baarn, dat a.s. zondag ge houden wordt, bestaat van de zijde van Shot veel belangstelling. Shot 2 speelde deze week de beslis- sins-wedstrijd voor de promotie-compe titie en trok met 2-5 aan het korste eind. Door Modemagazijn Middelman werd j.1. donderdag een grote modeshow gehou den in ,£cmland", waarvoor grote belangstelling bestond. ZAKENNIEUWS. Boven 'n fraaie winkelgevel aan de Van Weedestraat staat KRAAL en dat is voldoende, want na 35 jaar is deze naam in Soest een begrip geworden. In 1921 vestigde de heer B. Kraal zich daar als drogist en dat betekende toen, dat men ook zo'n beetje als dokter be schouwd werd. De paardentram reed toen langs het huis en de Van Wee destraat heette toen Lange Eind. Het was de enige drogisterij van Soest en zelfs uit Den Dolder en Lage Vuurse kwam men naar Soest om de zalfjes te halen, die toen door de drogist zelf klaar gemaakt werden. In 1940 volgde de heer H. Kraal zijn vader in de zaak op en na de oorlog werd het voor het pand Van Weede straat 20 langzamerhand levensgevaar lijk. Uit de gemoedelijke brommer, die 20 k.m. reed, kwamen de snelbrommers voort, waarop blagen als dollen te keer gaan, zodat meermalen een klant van drogisterij Kraal aangereden werd. Er moest dus iets gebeuren, ook al omdat men niet meer veilig voor de etalage kon staan. Architectenbureau P. Beekman B.N.A. en H. Beekman werd om advies ge vraagd en er werd een oplossing ge vonden die afdoende is. De heer H. Beekman ontwierp de etalages, die een blik in de hele winkel gunnen en bracht de deur in schuine stand dusdanig aan, dat de meest woeste brommer geen be dreiging is voor de bezoekers van de zaak. Zaterdag vond de heropening van de fraaie winkel plaats en er was bijzon der veel belangstelling. In het bijzon der van de dames, die eens kwamen JUBILEUM K. FROS. Tijdens de huldiging van de heer K. Fros, adjunct-directeur van gemeente werken, die vrijdag j.1. 25 jaar in overheidsdienst was, was de burgemees ter van Soest, mr. S. P. Baron Ben- tinck, de eerste spreker. Het feit, dat de heer Fros 25 jaar lang zijn beste krachten aan de gemeenschap gegeven heeft, wordt door de overheid op prijs gesteld. Het is de taak van de ambte naar te werken voor het algemeen be lang en de jubilaris heeft deze taak begrepen. De burgemeester overhandig de een enveloppe met inhoud. Wethouder W. G. van Zadelhoff wees op het jubileum, dat de heer Van Noesel een week geleden vierde en van beide jubilarissen kan gezegd worden, dat zij zich met hart en ziel aan hun taak ge ven. De heer J. Th. van Noesel, directeur van Gemeentewerken, herinnerde aan de prettige ontvangst, die wethouder Van Zadelhof f en hemzelf ten deel ge vallen waren bij het bezoek aan Ter- neuzen, waar de heer Fros werkte voor hij naar Soest kwam. De heer Van Noe sel hoopte, dat de heer Fros in werke lijkheid adjunct-directeur zou kunnen zijn, hetgeen nu wat in het gedrang komt door het vele werk bij bouw en woningtoezicht. De jubilaris ontving van het personeel van Gemeentewerken een zeegezicht. De plechtigheid werd door het voltal lig personeel van gemeentewerken bij gewoond en de burgemeester en ge meentesecretaris van Hoogland waren eveneens aanwezig. FRIESE TONEELAVOND. Tussen de Friese vereniging „Freons kip en Ienfald" hier ter plaatse en „Mei inaor" van Zeist is het sinds enige jaren gebruik toneelstukken uit te wis selen. In het kader van deze overeen komst speelde de Zeister toneelgroep zaterdag j.1., voor een volle zaal in het St. Josephgebouw, het stuk in drie be drijven „Misrekken" van Willem van Boxtel, vertaald door Barend van den Veen. Dit stuk, dat een niet-alledaags gege ven behandelt, stelt vrij hoge eisen aan de spelers, maar waar het reeds eerder door deze groep met succes was opgevoerd, mocht worden verwacht, dat er goed spel zou zijn te genieten. In deze verwachting werd men niet teleurgesteld het spel was vlot en le vensecht. De talrijke Friezen uit Soest en Baarn hebben het winterseizoen besloten met een alleszins geslaagde toneelavond. VERGADERING BOERENLEENBANK. De Coöp. Boerenleenbank houdt woens dag 2 mei a.s. haar jaarvergadering. Men zie de advertentie in dit blad. DE NIEUWE VEEARTS. De toneelvereniging „Soestdijk" heeft voor de tweede maal „De Nieuwe Vee arts" opgevoerd en thans officiéél. De voorzitter van de vereniging, de heer J. A. Hessing, riep de clementie van het publiek in voor de hoofdrolspeler, de regisseur G. J. Goosen uit Baarn, die slechts twee weken in de gelegen heid geweest was zich de rol van boer Dirk Verhoeve eigen te maken. Dirk Verhoeve (G. J. Goosen) bezit een grote boerderij, twee aanminnige doch ters (mevr. M. v. d. Broek-Gerritse en mej. L. Verhagen) en een zoon (Sj. v. d. Broek) en de oude heer is aardig verguld met de belangstelling, die de nieuwe veearts dr. Weringa tot Staveren (H. de Zoete) voor zijn huwbare doch ters heeft. Meester Mierema (J. B. Ken ter) toont echter aan, dat de nieuwe veearts geen veearts maar slechts een De Minister heeft de Kamer laten we ten, dat hij er niet aandenken kan het beheersen van de loongrenzen te laten sqhieten, hetgeen we, van zijn stand punt bekeken, niet vreemd hoeven te vinden. Wanneer we van de wieg tot het graf de zaken aan een lijntje willen hebben, kan er onderweg geen scha kel uit de ketting worden gewipt. Met dit al is de Minister er zich na tuurlijk wel van bewust, dat hij een kreupele zaak voorstaat, want het is hem, zo goed als iedereen, bekend, dat in veel vakken en vooral in het bouw bedrijf de „zwarte lonen" welig tie ren en dat het de meest vanzelfspre kende zaak is, dat men voor het „vast gestelde loon" eenvoudig niet werkt. De werkgevers hebben slechts de keus uit 2 dingen. Betalen en blijven wer ken of niet betalen en de zaak opdoeken. De keus kan uiteraard nooit een ander zijn dan „zwart betalen", ondanks het feit, dat hij zich hiermee aan een straf bare handeling schuldig maakt. Betalen van zwart loon is namelijk straf baar gesteld. Ontvangen van zwart sa laris niet. Het ware te wensen, dat onze rege ring in deze netelige kwestie tot een voor beide partijen aanvaardbare op lossing wist te komen. Aan loonbeheer- sing blijven vasthouden met de we tenschap, dat niemand zich er aan stoort wanneer dit in de kraam te pas komt, is eigenlijk dwaas. Hierbij komt, dat de belastingen bedro gen moeten worden. Door de werk gever voor het door hem betaalde zwar te loon en door de werknemer, die het ontvangen illegale salaris niet kan opgeven. Nare uitwassen, waardoor mensen, die nooit iets met de belastingen „hadden", bedreigd worden met behoorlijk zware straffen, wanneer uitkomt, dat „zonder factuur" werd geleverd of een huis met „een gedeelte onder tafel" werd verhandelend, omdat de bouwer, door zijn zwarte lonen, anders niet aan zijn winst kan komen, en de fiscus dus niet aan zijn trek komt. We hoeven nog helemaal geen moralist te zijn, om deze zwarte lonen ge schiedenis te zien als een gevaar voor ons land en een volk van nare knoeiers te worden. H. OEKMAN. De foto in dit nummer werd ver zorgd door „Foto Astra", Soester- bergsestraat 24. S.V.V. ENGAGEERT DE HEER BAKKER ALS TRAINER. Het bestuur van de „Soester Volley bal Vereniging" is -er in geslaagd de heer Bakker uit Apeldoorn als trainer aan haar vereniging te verbinden. Dat opschepper is en deze wordt zo in het de heer Bakker als zodanig een re- nauw gebracht, dat hij het hazenpad kiest. Oude Dirk Verhoeven trouwt nu met An de Vos (mevr. J. v. Duinker ken-Berends), Miep Verhoeven met buurjongen Bram (A. Marsé) en dienst bode Maart je (mevr. J. A. Stigter-de Hooge) schenkt hart en hand aan de postbode (E. Zeypveld), zodat het al lemaal best afloopt. De heer en mevrouw Goosen ontvin gen na afloop bloemen van de heer Hessing. SOESTER BROMFIETS CLUB. De Soester Bromfietsclub heeft de eer ste puzzletocht van dit seizoen gehou den. De start van de rit over 35 k.m. door Soest en Soestdijk was bij res taurant „Zonneheuvel" en 24 deelne mers puzzelden over de problemen, die de heren R. en H. van Rouwendaal voorlegden. Er waren slechts 5 rijders, die alle controles aandeden en de mees te deelnemers misten twee routecon troles. De heer J. v. d. Bank, de voorzitter, reikte na afloop de prijzen uit en de eerste vier gingen naar de Iiilversumse rijders Frederiks (42 pnt.), Burkhardt (43), Voogt (44) en Van Meteren (45). De vijfde plaats was voor H. de Ruig (Soest) met 46 strafpunten. 6. T. van Slooten, Baarn, 60. 7. W. Grift, Soest, 60. 8. C. v. d. Deyssel, Soest, met 61 strafpunten. OLYMPIA-SUCCES. De juniores-wandelaars van „Olympia" hebben bij de wandelmars van de N.C. W.B. in Baarn, onder leiding van de heer W. A. Suman, drie prijzen ge wonnen. Zij wandelden 10 k.m. door Baarn en kregen de eerste prijs met 179 punten. Tevens een prijs voor de groep met de beste algemene indruk en een groepsmedaille. putatie geniet moge blijken uit het feit, dat aan hem de leiding van de centrale training van de dames uit de afdeling Amersfoort is toevertrouwd. De heer Bakker is zelf nog actief speler van S.G.D., terwijl hij ook is opgenomen in het vertegenwoordigend team van de afdeling Amersfoort. BIGGEN- EN EIERMARKT TE AMERSFOORT. Op de weekmarkt van vrijdag j.1. wer den aangevoerd 258 biggen in prijzen van 40.tot 60.6 drachtige zeugen van 275.tot 475.en 2 guste zeugen van 225.tot 275. Op de eiermarkt werden aangevoerd 160.000 stuks. Hoendereieren van 12,50 tot 13,50. Middenprijs 12,90. Prijs per kg. 2.09. De handel op beide markten had een vlot verloop. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië s.s. Andes, 16 april. Australiës.s. Waterman, 21 april. Brazilië s.s. Andes, 16 april. Brits O. Afrika s.s. Europa, 19 april. Brits O. Afrika s.s. Pierre Loti, 21 april. Canada s.s. Maasdam, 16 april. Chili via New York, 18 april. Indonesië m.s. Oranje, 17 april. Ned. Antillens.s. Breda, 16 april. Ned. Nw. Guinea m.s. Oranje, 17 april. Nieuw Zeeland s.s. Waterman, 21 april. Suriname m.s. Stentor, 18 april. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika s.s. Rempang, 18 april en m.s. Win chester Castle, 21 april. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren.

Soester Courant | 1956 | | pagina 1